Skocz do zawartości
IGNORED

Velodyne czy Rel ?


Yodas

Rekomendowane odpowiedzi

...czym wiecej czytam opinii uzytkowników róznych subów to stwierdzam, że nie ma za duzych lub za małych subwooferów do danego metrażu jest tylko kwestia osobistych preferencji...

Też mi się tak wydaje. Może do muzyki niekoniecznie wielki sub, niektórzy piszą, że może być za wolny, choć chętnie sam bym sprawdził jak gra dobre 18" powiedzmy Velo DD w stereo, czy to prawda czy mit.

Poza tym w stereo chyba nie ma po co inwestować w wielkie suby.

 

Natomiast co do kina to raczej nikt nie zmienia subów na mniejsze, tendencja jest raczej odwrotna ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Was , jak optymalnie ustawić Phase ( 180 , czy 0 ? ) , Gain 1-11 ? , Lowpass 50-150 Hz .

A amplitunerze HK AVR 370 głośniki ( mam RF 62II ) na małe ? Coś jeszcze ?

 

Dziękuję za wszelkie sugestie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za ta kase masz bk monolith lub svs 2000 to o wiele lepsze suby.

 

Te które podałeś to bas reflex, lecz ja celuje raczej w obudowę zamknięta...

 

za ta kase masz bk monolith lub svs 2000 to o wiele lepsze suby.

 

Te które podałeś to bas reflex, lecz ja celuje raczej w obudowę zamknięta...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej czytam , tym bardziej jestem głupi :)

Powinienem wszystkie głośniki ( front , centralny , efekt i sub ) ustawić na 80Hz i wtedy wykonać kalibrację ?

Przypomnę mam Klipsch RF 62II , RC 52II , RS 52II i sub SW 110 , amplituner HK AVR 370 .

O 17 dzieciaki idą OUT :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te które podałeś to bas reflex, lecz ja celuje raczej w obudowę zamknięta...

wobec tego xxl400 lub svs sb-2000

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po kalibracji .

 

Wyszło , że fronty i centralny odcina na 40 Hz , sourand na 60 Hz , a sub na 100 Hz .

Coś chyba nie tak ?

Sub w sumie jest ON tylko do filmu , do muzyki nie potrzebny .

Phase powinno być na 0 , czy 180 ?

Podpowiecie coś ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm jak dla mnie to ok chociaz jak tu poczytalem o tych roznych szkolach odciecia to sam nie wiem:P

ja bym zostawil wszystko tylko suba sciagnol na 80, a jesli chodzi o faze to musisz ja zgrac z frontami wiec na oko :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ciągle czytam i błądze.. U mnie w 16metrach jednak chciałbym rel t9 lub do kompletu ma silver 12 ale nie ma opini na temat tego drugiego i głośnik aż 12stka schodzi niby niżej... ale to na bank będzie za duży do 16 metrów prawda??? Żebym mógł wypożyczyć to bym sprawdził a tak lipa panie..

Nie bierz żadnego Rela na membramie biernej. T5 jest zamknięty i gra świetnie, ale to trochę mikrus. Niemniej do stereo wystarczy, do kina - delikatnie mówiąc szału nie będzie i efektu wow. Czyli słyszalny bas ale nic nie poczujesz w filmach akcji. T7 i T9 nie są tak dobre, bas nie ma tej soczystości na samym dole, gra dosyć "sucho" i tego zejścia wcale nie czuć. Lepiej zagra Velodyne serii EQ, wolałbym też tego MA silver, gra bardzo dobrze ale nie ma takiej precyzji, punktowości jak Rel i Velodyne. Za to niski bas ma tą soczystość, którą posiada Velodyne a której brakuje w Rel. Inna sprawa że w cenie MA lub trochę wyższej, miałbyś Rela nie z serii T a wyższej, tam już też są obudowy zamknięte na konkretnych głośnikach. Ale wiadomo że tak można iść cały czas w górę, przez kolejne wyższe serie Velodyne (SPL) albo jakiegoś suba Paradigm Reference.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie bierz żadnego Rela na membramie biernej. T5 jest zamknięty i gra świetnie, ale to trochę mikrus. Niemniej do stereo wystarczy, do kina - delikatnie mówiąc szału nie będzie i efektu wow. Czyli słyszalny bas ale nic nie poczujesz w filmach akcji. T7 i T9 nie są tak dobre, bas nie ma tej soczystości na samym dole, gra dosyć "sucho" i tego zejścia wcale nie czuć. Lepiej zagra Velodyne serii EQ, wolałbym też tego MA silver, gra bardzo dobrze ale nie ma takiej precyzji, punktowości jak Rel i Velodyne. Za to niski bas ma tą soczystość, którą posiada Velodyne a której brakuje w Rel. Inna sprawa że w cenie MA lub trochę wyższej, miałbyś Rela nie z serii T a wyższej, tam już też są obudowy zamknięte na konkretnych głośnikach. Ale wiadomo że tak można iść cały czas w górę, przez kolejne wyższe serie Velodyne (SPL) albo jakiegoś suba Paradigm Reference.

 

REL s5 również ma membrame bierna.. Czy to jakaś wada?? Chyba że miałeś inny model na mysli... Może zostanę przy ma w12 skoro piszesz ze jest w miarę ok...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Im więcej czytam , tym bardziej jestem głupi :)

Powinienem wszystkie głośniki ( front , centralny , efekt i sub ) ustawić na 80Hz i wtedy wykonać kalibrację ?

Przypomnę mam Klipsch RF 62II , RC 52II , RS 52II i sub SW 110 , amplituner HK AVR 370 .

O 17 dzieciaki idą OUT :)

Max przecież wszystko masz napisane w instrukcji swojego hk avr w rozdziale "konfiguracja/krok pierwszy-ustal częstotliwości podziału".. i tam wytyczne mówią , że ustawienie odcięcia dolnego pasma Hz każdej kolumny powinno wynosić tyle ile podaje specyfikacja tej kolumny.... przynajmniej ja tak czytam teraz w instrukcji mojego hk avr...

 

A jak się to ma do różnych teorii to nie wiem... natomiast wiem ,że ktoś , po coś, tam to zamieścił...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moim zdaniem przy duzych kolumnach od 16cm na basie puszczac large bez zadnych odciec bo i tak nie zejdzie nizej niz specyfikacja pisze, chyba ze robili ta specyfikacje z powietrza a nie na testach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jak czytam na różnych stronach związanych z kinem domowym to ludzie z reguły zalecają bardziej kierować się wytycznymi osób zajmujących się tematyką KD, fachowców z Audyssey czy firm wyznaczających specyfikację standardów dźwięku przestrzennego niż ustawiać sprzęt według instrukcji z amplitunerów ponieważ w tych instrukcjach często są błędy merytoryczne.

 

Max720 przecież wszystko jak ustawić jest zawarte w naszych postach na ostatnich dwóch stronach, wklejałem nawet link do instrukcji ustawienia kina.

Wklejam jeszcze raz:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

a moim zdaniem przy duzych kolumnach od 16cm na basie puszczac large bez zadnych odciec bo i tak nie zejdzie nizej niz specyfikacja pisze, chyba ze robili ta specyfikacje z powietrza a nie na testach

 

Rybac ja mam problem ze zrozumieniem Twoich postów. Co nie zejdzie niżej niż specyfikacja pisze ?

Co to znaczy duża kolumna ? Czy Kolumna podstawkowa dwudrożna z jednym głośnikiem średnio-niskotonowym 16 cm to już duża kolumna ?

 

Moim zdaniem ustawienie kolumn kolumn frontowych na Large czy bez odcięcia ma sens wtedy gdy np. ktoś lubi podkręcić jak Yodas sub mocniej niż powinien on grać. Wtedy kolumny frontowe grają normalnym basem, a wzmocnione efekty basowe mamy tylko z kanału LFE, bo jeśli podkręcimy suba i wrzucimy do niego bas z frontów to wtedy będzie efekt jak już pisałem, ktoś zamyka drzwi, a my słyszymy huk.

Co do podkręcania suba więcej niż trzeba - jest takie znane powiedzenie, że amatorzy ustawiają suba o 10db za głośno, a fachowcy tylko o 5.

Ja też na początku podkręcałem, z biegiem czasu i coraz większą ilością obejrzanych filmów ściszałem, aż doszedłem do referencyjnego poziomu. Jeśli film jest dobrze zrobiony to jak ma łupnąć to i tak łupnie, a przynajmniej głowa nie jest kwadratowa po seansie. Później podkręcałem na korektorze tylko te najniższe częstotliwości ( w Velodyne robi coś podobnego program Movies), jednak i tutaj wróciłem do zalecanego, normalnego poziomu. Bo o ile fajnie to grało na jednym filmie to na innym bas zabijał, zaczynało furkotać w pokoju, a uszy miały dość. Po prostu filmy jak i muzyka są bardzo różnie nagrane. Poziom referencyjny pozwala mi oglądać wszystkie filmy ze względną przyjemnością bez kręcenia subem co film.

Oczywiście to są moje doświadczenia, każdy niech ustawia jak mu odpowiada.

 

Jeszcze jedna sprawa, nie jest do końca prawdą, że jak odetniemy suba nisko i mocno podkręcimy głośność to będziemy mieli drgania czy wibracje w pokoju, ale nasze uszy tego nie odczują, bo nie ma słyszalnego huku. To ciśnienie nadal działa na nasze uszy i męczy je tylko go nie słyszymy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

REL s5 również ma membrame bierna.. Czy to jakaś wada?? Chyba że miałeś inny model na mysli... Może zostanę przy ma w12 skoro piszesz ze jest w miarę ok...

Miałem na myśli Rel T5, S5 to nowszy model, nie słuchałem go ale jeśli to membrama bierna to na pewno będzie gorszy, może trochę mocniejszy. Po prostu obudowa zamknięta jest najlepsza w kwestii jakości basu, membrama bierna daje charakterystykę zbliżoną do bas refleksu. MA W12 to dobry sub (bazując na poprzedniku RXW12). Osobiście wolałbym go od Rela T7 i T9 (oba to membrama bierna), gdyby był taki model MA W8 (zamknięty na 8 calach) to wolałbym jednak podobną konstrukcję Rela (T5).

 

Bo o ile fajnie to grało na jednym filmie to na innym bas zabijał, zaczynało furkotać w pokoju, a uszy miały dość. Po prostu filmy jak i muzyka są bardzo różnie nagrane. Poziom referencyjny pozwala mi oglądać wszystkie filmy ze względną przyjemnością bez kręcenia subem co film.

Oczywiście to są moje doświadczenia, każdy niech ustawia jak mu odpowiada.

 

Jeszcze jedna sprawa, nie jest do końca prawdą, że jak odetniemy suba nisko i mocno podkręcimy głośność to będziemy mieli drgania czy wibracje w pokoju, ale nasze uszy tego nie odczują, bo nie ma słyszalnego huku. To ciśnienie nadal działa na nasze uszy i męczy je tylko go nie słyszymy.

Też tego nie lubię, ale chodzi o jeszcze dużo niższe częstotliwości :))

Są pewne sceny że jest przyjemnie, fajne uczucie drgania powietrza ale jest dosyć cicho, tymczasem membrama osiąga limit.

Do tego potrzeba jednak czegoś większego od 12", choć są wyjątki typu HSU VTF3 MK3 (mogłem go już mieć, niestety uciekł mi sprzed nosa), ale najlepiej porządne 15 lub jeszcze lepiej 18 cali. Słyszałem i takiego kiedyś nabędę do kina, wrażenia kosmiczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już dawno mam ochotę wypróbować 15" czy 18" u siebie, właśnie poczuć to o czym piszesz, bo na razie o takich wrażeniach mogę tylko poczytać ;) Niestety tak duże suby przyzwoitych firm jak Velodyne czy Paradigm to dla mnie abstrakcja cenowa :(

Ten sub, który podałeś to 12" bas refleks ? Teoretycznie nie wygląda na potwora, zasilacz to tylko 350W, jednak przy obudowie otwartej wystarcza mniejsza moc. Teoretycznie schodzi do 16Hz przy niezłym jeszcze ciśnieniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Hz Velodyne SPL-1200 HSU VTF3-MK3

50 106 dB 109 dB

40 104 dB 108 dB

30 99 dB 104 dB

20 89 db 99 dB

18 87 dB 99 dB

16 80 dB 97 dB

14 74 dB 93 dB

 

HSU to 12" bas reflex. Jest jeszcze nakładka "turbo", przedłużająca te wydechy bas refleksu, podnosi głośność w zakresie najniższego basu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

0019.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do was takie pytanie bo różne są konstrukcje które suby są lepsze w KD jak mają membrane skierowaną na przodzie,z boku czy do dołu czy nie ma różnicy?

Piękne megasuby wydał ostatnio Paradigm 1000SW(12) 41kg i 2000SW(15) 55kg przy spadku -3db zapewniają dolną częstotliwość graniczną na poziomie odpowiedni 16 i 12 Hz ale cena też piękna :) 15 158zł i 21 748zł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Don, niektóre wykresy nie wiem co znaczą, ale generalnie wygląda, że mój welodyn to cienias przy tym subie. Różnica w cenie dwukrotna, tylko pytanie jaki jest ten bas.

 

 

Ja mam do was takie pytanie bo różne są konstrukcje które suby są lepsze w KD jak mają membrane skierowaną na przodzie,z boku czy do dołu czy nie ma różnicy?

Piękne megasuby wydał ostatnio Paradigm 1000SW(12) 41kg i 2000SW(15) 55kg przy spadku -3db zapewniają dolną częstotliwość graniczną na poziomie odpowiedni 16 i 12 Hz ale cena też piękna :) 15 158zł i 21 748zł

Właśnie odwrotnie, Paradigm chyba odchodzi od produkcji tych najmocniejszych subów. poprzedni topowy model suba Paradigma miał 3kW mocy w sinusie i 7,5kW w szczycie, schodził do 9Hz.

Tutaj ten potworek:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Don, niektóre wykresy nie wiem co znaczą, ale generalnie wygląda, że mój welodyn to cienias przy tym subie. Różnica w cenie dwukrotna, tylko pytanie jaki jest ten bas.

 

 

 

Właśnie odwrotnie, Paradigm chyba odchodzi od produkcji tych najmocniejszych subów. poprzedni topowy model suba Paradigma miał 3kW mocy w sinusie i 7,5kW w szczycie, schodził do 9Hz.

Tutaj ten potworek:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To był zasilany chyba "siłą"... :) ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Don, niektóre wykresy nie wiem co znaczą, ale generalnie wygląda, że mój welodyn to cienias przy tym subie. Różnica w cenie dwukrotna, tylko pytanie jaki jest ten bas.

 

 

 

Właśnie odwrotnie, Paradigm chyba odchodzi od produkcji tych najmocniejszych subów. poprzedni topowy model suba Paradigma miał 3kW mocy w sinusie i 7,5kW w szczycie, schodził do 9Hz.

Tutaj ten potworek:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

No możliwe o tym modelu co podałeś to nie czytałem.A jak jest z ta membraną w subach?

A co powiecie o JBL 4642A on pracuje w Katowicach w Multikinie w D Atmos.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Ja mam do was takie pytanie

 

W standardowych rozwiązaniach nie ma to żadnego znaczenia. Dzięki pomocy siły grawitacji, sub grający do dołu ma łatwiejsze warunki pracy, a jego konstrukcja nie musi uwzględniać sił zniekształcających ruch membrany, czy odkształceń obudowy wskutek ciężaru przetwornika. Grawitacja pomaga również w utrzymaniu suba w miejscu, siły wynikające z III zasady dynamiki, są niwelowane prze ciężar jednostki.

 

Problem z subami grającymi do dołu może wystąpić w przypadku drewnianych podłóg na legarach, w takich sytuacjach zalecany jest dywan pod subem (HSU) lub osłabienie energii przez podniesienie suba (Rythmik). Czytałem opinię, że niektórzy ludzie bardziej lokalizują suby grające w dół, niż te grające do przodu, w takich sytuacjach pomocne może być odcięcie suba nieco niżej (70Hz lub 60Hz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Hz Velodyne SPL-1200 HSU VTF3-MK3

50 106 dB 109 dB

40 104 dB 108 dB

30 99 dB 104 dB

20 89 db 99 dB

18 87 dB 99 dB

16 80 dB 97 dB

14 74 dB 93 dB

 

HSU to 12" bas reflex. Jest jeszcze nakładka "turbo", przedłużająca te wydechy bas refleksu, podnosi głośność w zakresie najniższego basu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

0019.jpg

 

Tu to chyba czekali na sztaplarke, żeby do domu go wstawić :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zagwozdkę z podłączeniem suba do ampli/wzmaka w stereo i kinie.

1. W kinie: mam poprowadzony pojedynczy RCA z wyjścia pre w ampli do suba bo poprzedni sub miał tylko jedno wejście po niskim teraz kupiłem Velo e-qmx 8 którego można podłączyć jednym lub dwoma wejściami (Y) - nie bardzo mi się chce wymieniać kabel na Y (schowany) - co trace a co zyskam w obu opcjach podłączenia (poj. a Y). Ampli to Denon 2808

2. W stereo suba mam podłączonego kablami głośnikowymi po wysokim z marantza PM-8000. Niby powinno się zrobić tak że ze wzmaka na suba i z suba na kolumny. Z racji tego że ten marantz ma wyjscia na dwie pary głośników A i B przody mam pod A a suba pod B - jak chce słuchać z subem to załączam B jak tylko przody ty wyłączam B. Chodzi mi o to czy jeśli wzmak gra jednocześnie na dwóch parach (przody A i sub B) to jego wydolność spada w porównaniu jakby grał tylko na A i lepiej to podłaczyć jak opisałem powyżej czyli wzmak - sub - kolumny czy nie ma to większego znaczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przy połączeniu Y nic nie zyskasz poza ewentualnym wzrostem głośności w stosunku do pojedynczego kabla.

2. Wydajność wzmacniacza nie spada, impedancja suba jest bardzo duża, więc traktuje to połączenie tak jakby tam nie było obciążenia. Jak podłączysz kolumny pod suba na wyjścia głośnikowe to z tego co pamiętam działa zwrotnica w subie i odcina pasmo basowe na kolumny. Nie pamiętam już czy w Velodyne jest to stała częstotliwość 80/100hz czy działa ta regulacja wtedy crossover w subie. Sprawdź w instrukcji. Generalnie jeśli ma bas grać też na kolumnach to zostaw podpięte tak jak jest teraz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

W ten sposób ustalisz tylko zgranie suba z LCR, niestety nie ustawisz poziomu referencyjnego. W twoim wypadku, aby ustawić również poziom referencyjny powinieneś nagrać płytę CD z szumem białym -30dB FS (pewnie znajdziesz gdzieś w sieci), znaleźć 75dB SPL i ustawiać do tego. Sprawdzisz przy okazji, jak twój system miksuje bas stereo w kanał LFE. Ale do samego wyrównania poziomów będzie OK.

 

Wczoraj bawiłem się zakupionym decybelomierzem, wziąłem ten:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Próbowałem kalibrować głośność suba przy jego użyciu. Tak jak mówiłem szum testowy w moim ampitunerze nie ma zablokowanego poziomu referencyjnego. Najpierw w muzyce stereo na ucho zgrałem fronty z subem, przełączając raz odcięcie na suba, a drugim razem grały całe pasmo same kolumny. Doszedłem do momentu gdzie trudno rozpoznać co gr, więc na ucho niby dobrze.

Tak jak mówiłem szum testowy w moim ampitunerze nie ma zablokowanego poziomu referencyjnego, więc ręcznie zwiększałem zwiększałem głośność szumu, aż uzyskałem na mierniku 75db, na głośnikach frontowych i centralnym. Przełączyłem szum na suba i miernik pokazał 59db, czyli 16db mniej.

Zastanawiam się jak to możliwe, że na ucho jest dobrze, a na mierniku taka różnica. Włączyłem film i okazało się że bas z suba jest za cicho. Nie mogłem podkręcić o te 16db bo już było późno.

Kalibrowany był inny sub, nie mój Velo, tam ta metoda się sprawdzała.

 

Szukam na necie ak jak napisałeś szumu białego -30dB FS, niestety nie mogę znaleźć.

Jeśli jednak mi się uda, to rozumiem, że nagrywam płytkę, wrzucam do odtwarzacza CD lub innego, puszczam szum ten z płytki i podkręcam głośność, aż na głośnikach frontowych uzyskam 75db według miernika ? To będzie u mnie referencyjna głośność ? Dobrze zrozumiałem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

W twoich pomiarach widzę kilka problemów.

1. Nieznana jest tolerancja pomiarowa twojego decybelomierza. Sprawdziłem tę aukcję i tolerancja podana jest tylko dla 1kHz, a mierzysz subwoofer poniżej 80Hz. Biorąc pod uwagę cenę, błąd może być ogromny.

2. Ten miernik mierzy tylko z krzywą korekcyjną A (?), która nie nadaje się do pomiarów niskich częstotliwości. O ile pamiętam, to poniżej 80Hz korekcja A wprowadza ponad 20dB spadku. Niskie częstotliwości mierzymy krzywą C.

3. Subwoofer może być niewłaściwie ustawiony względem miejsca pomiaru, np. blisko miejsca, gdzie występują węzeł modów.

4. Zawsze mierzymy tylko jeden głośnik i odnosimy do suba. Każdy dodatkowy głośnik to +3dB SPL do wynikowego pomiaru.

Jeżeli wyeliminujesz te problemy, to dopiero wtedy będzie można cokolwiek powiedzieć o ustawianiu poziomu referencyjnego. Jeżeli chodzi o pomysł z nagraniem CD, to jest to dobry sposób. Możesz też użyć generatora szumu z programu REW. Moja dobra rada, oddaj ten „miernik”, dołóż 50PLN i kup porządnego i sprawdzonego RadioShacka na ebay.com (150PLN z wysyłką do PL). PS. Załóż osoby wątek, przyda się wszystkim, a może i ktoś bardziej doświadczony się przyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że niskie częstotliwości mierzy się mikrofonem z krzywą C, cenna informacja. Z opisu decybelomierza wynika, że ma filtr A, czyli chyba nie jest to dobry mikrofon :(

 

Co prawda tutaj porównujemy Velodyne vs Rel, jednak u mnie obecnie w szranki stają Velodyne vs Paradigm. Jak dobrze już zestroję i posłucham to coś napiszę.

 

W sumie to wątek o porównaniach subów, więc żeby nie śmiecić zgodnie z sugestią Magoga zakładam nowy wątek typowo o kalibracji subwooferów i integracji z resztą systemu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2118-0-46236500-1444319876_thumb.jpg

post-2118-0-35374000-1444319884_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam Panowie ,że macie zajawkę z tą kalibracją subów ( i nie tylko )... ale bardzo pozytywną.... ja już zaprzestałem testów, co prawda prymitywnych, bo na moje ucho,ale mi pasuje... sprawa następna to patrząc na swój kącik audio-video jest on na pewno mega kulawy akustycznie...więc nie bedę już wojował ponieważ na razie moja "osobista referencja" mi pasuje, która pewnie ma się nijak do prawdziwej referencji... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.