Jump to content
IGNORED

Wszyscy Święci?

fox733

Recommended Posts

Nie rozumiem wypowiedzi Olbrychskiego. Hitler i Stalin nie zasługują na szacunek nawet po śmierci ale Jaruzelski już tak. Gdzie jest wobec tego granica?

http://www.fakt.pl/polska/daniel-olbrychski-na-powazkach-olbrychski-o-jaruzelskim,film,587790.html

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

A może banalnie: sam ma co nie co za uszami, a wiek swój i nie chce żeby mu żaden gołąb narobił na miejsce spoczynku ????

"co nieco".

Podpisano - Upierdliwy:)

Kogóż z nas interesuje, gdzie leżeć będziemy?

Przecież historia uczy, że to inni umierają...

Poważnie.Chyba jeszcze nie jest aż tak źle.

A może w związku zw świętem zamiast skakać sobie do oczu z powodów politycznych warto by się zastanowić nad samą istotą śmierci.Jaki mamy do niej stosunek?Czy o niej myślimy?Jak sobie radzimy z jej nieuchronnością?Jak sobie ją wyobrażamy?

Ja z racji zawodu widziałem bardzo dużo śmierci.I najbliższych ( rodziców) i obcych.I mam różne obserwacje i przemyślenia.

Śmierć nie ma w sobie nic wzniosłego,duchowego.Po pierwsze łączy się z cierpieniem i tego ludzie boją się najbardziej.

Po drugie ten strach dotyczy wszystkich.

Po trzecie to upokorzenie a nawet upodlenie związane z wygasaniem czynności życiowych.

I po czwarte ( i chyba najważniejsze) to SAMOTNOŚĆ.

Wszystko jedno czy się umiera anonimowo na sali szpitalnej czy w otoczeniu kochającej rodziny umierający jest przerażająco samotny.

To wszystko prawda. Ale co my sami o tym myślimy?

Raz jako dzieciak topiłem się w stawie. Pamiętam jak dziś, ze pomyślałem: "I to już wszystko?" Potem kolega wyciągnął mnie na brzeg...

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

tak jest.Nalezy miec godnosc wlasnie w chwili smierci i nie czepiac sie scian ani sutann.Mam szacunek do szwagra ktory przed smiercia znalazł zaklad pogrzebowyi urne, nagrał ostatni kawałek muzyki na pogrzeb,zalatwił wszystkie formalnosci bankowe i cywilne i....... wymienił olej w samochodzie zony.

I tak chyba zamierzał postapic Jaruzelski.

Oczywiście nie wiemy i pewnie nigdy nie dowiemy się co myślą umierający (ci z zachowaną świadomością).I też nie wierzę,że można się na to przygotować.Nie zauważyłem również aby wierzący mieli z tym mniejszy problem.Księża tak samo się boją.To zwierzęcy,instynktowny strach przed końcem.Końcem wszystkiego.Bo dla umierającego śmierć jest końcem świata.

muls

Tak tylko Ty piszesz o czym innym.Każdy odpowiedzialny człowiek wiedząc o zbliżającej się śmieci powinien załatwić doczesne sprawy(testament,rachunki.kwestie prawne itp).A mnie chodzi już o sam proces umierania,o konanie.

Byłeś zagrożony śmiercią ale to nie było umieranie.Ja rozumiem umieranie jako proces ustawania czynności życiowych.

Wracam bo ten obraz mimo upływu 30paru lat ma ciągle przed oczami. Namachałem się nie licho rękami, popiłem wody i w końcu się poddałem. Ze spokojem pomyślałem, że to już koniec. Żadnych reminescencji itp. Wtedy kumpel mnie wyciągnął. Obyło się bez reanimacji, po wydżyganiu wody ze stawu pamiętałem wszystko. Ale do dzisiaj mam świadomość, że wtedy z myślą "i to już koniec" pogodziłem się ze śmiercią. Po prostu przestałem walczyć.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.