Skocz do zawartości
IGNORED

ES9018 - płytka


cykad
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Daj spokój, i tak nikt w to ci nie uwierzy :)

Hihi, ja wiem, dla ciebie jar1, to tak jakbym napisal ze wczoraj bylem na wycieczce na ksiezycu :D

Ale nie mam zamiaru wyprowadzac cie z bledu :D

Wiem tez, ze dla ciebie swiat pomiaru, konczy sie na pomiarze multimetrem za 200-300 zl ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Stasiop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyście przestali sobie dokuczać, a zaczęli rzucać konkretami i większą ilością pomiarów, to temat byłby do przypięcia na stałe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilania tez na top i tylko na top, krotkie sciezki maly opor, mala impedancja, na top mam same masy i zasilania, warstwy wewnetrzne to sygnaly, bottom to glownie masa i kilka polaczen zasilan ktore moga a nawet powinny miec impedancje.

Wszystko jest ekranowane od gory i dolu a wewnatrz sygnaly. Myslalem nad ta plytka dlugo wiem co robie. ;)

Na myśleniu się skończyło :)

Bo to, co napisałeś ma niewielkie szanse na zrealizowanie. Nawet, jeśli będziesz stosował przelotki "nieprzelotowe".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na myśleniu się skończyło :)

Bo to, co napisałeś ma niewielkie szanse na zrealizowanie. Nawet, jeśli będziesz stosował przelotki "nieprzelotowe"

Czyli jednym slowem zmyslam? ;)

Jak dla ciebie przyjmijmy taka wersje wydarzen, bedziesz mial lepszy nastroj i zaodowolony polozysz sie spac. ;)

Ale jednoczesnie dla mnie nie jestes juz osoba na forum wiarygodna, a szkoda bo dobrze sie zapowiadales. ;( i wybacz ale jestem zmuszony od tej chwili cie lekcewazyc, nic innego juz nie pozostalo. :( To co wyrabiasz w stosunku do mnie to zwykly internetowy hejting, taka jest rzeczywistosc.

Zglosilem tez kilka twoich wpisow do moderacji za hejting.

I to by bylo na tyle z twoja osoba!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Stasiop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stasiu, dla każdego, kto choć co nieco bawił się w projekt pcb jest od razu jest widoczne, ze sam tego nigdy nie robiłeś.

O tym świadczy chociażby to, co przytoczyłem poprzednio. I żadne nadymania i wyzywania od hejtowania tego nie zmienią.

Nawet, jakby jakimś cudem udało ci się wcisnąć na wewnętrzne warstwy elementy, to i tak przelotek i dużych zaburzeń w impedancji masy się nie pozbędziesz. :)

Radzę więcej samokontroli nad własnymi fantazjami, to zderzenie z rzeczywistością będzie mniej bolesne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jar1 a chcesz sie zalozyc o skrzynke whisky? Nie boj sie przeciez ty wiesz lepiej. Zgoda? ;)

Skrzyneczka do wygrania w latwy sposob, ja dotrzymuje slowa, forum biore na swiadka. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Stasiop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprostu pokaż jakiś efekt Twoich przemyśleń :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jar1 a chcesz sie zalozyc o skrzynke whisky? Nie boj sie przeciez ty wiesz lepiej. Zgoda? ;)

Skrzyneczka do wygrania w latwy sposob, ja dotrzymuje slowa, forum biore na swiadka. ;)

Stasiu, pisz na temat i przestań trolować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stasiu, pisz na temat i przestań trolować.

Masz mozliwosc udowodnic swoja racje idac o zaklad, jesli nie, jestes mi winny przeprosiny za swoje bezpodstawne i glupawe oskarzenia, domysly i sprostowanie swoich hejterskich sfrustrowanych klamstw!

W innym wypadku jestes czlowiekiem bez honoru!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Stasiop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyście przestali sobie dokuczać, a zaczęli rzucać konkretami i większą ilością pomiarów, to temat byłby do przypięcia na stałe.

 

Święte słowa ale to tylko słowa. Ja i tak się cieszę, że taki temat zaistniał i jakoś tam się rozwija. Dla osób takich jak ja, bez wystarczającej wiedzy i aparatury pomiarowej, informacje zawarte w dyskusji doświadczonych projektantów są bezcenne.

 

Ale do rzeczy.

 

Potwierdzam, jak sie nie wie jak to dobrac, bedzie to poteznie dzwonic. Mozliwosc dobrania tego na zasadzie przypadku ma prawdopodobientwo zmierzajace do nieskonczonosci, poprostu nie da sie tego dobrac bez specjalistycznych pomiarow i setek prob.

Wszystko powinno byc razem z minimalnie krotkimi sciezkami inaczej zaczyna dzwonic. Jak sie nie wie jak to zrobic najlepiej zastosowac gora 2 kondensatory, to jeszcze idzie dobrac na sluch, 3 kondy nie sa mozliwe do dobrania metoda prob i bledow, wiem co mowie ;)

 

Powiem krotko bez analizatora widma nie da sie dobrze zaprojektowac dobrego odsprzegania. Radze stosowac maksymalnie dwa kondensatory, ale jak tam sobie chcecie, wiem co mowie w kazdym badz razie.

Najlepsza, poniewaz jest to bardzo krotko polaczone z nozkami ukladu scalonego, cala mase mam na top, bez ani jednej przelotki,oczywiscie mam 3 masy tak jak juz pisalem.

Polecam tez zwielokrotnianie kondensatorow X7R w ceramice tzn lutujemy na kanapke np 10 takich samych kondensatorow, efekty moga byc zaskakujace, mozna to robic w ciemno, polecam zawsze bardzo mocno dziala!

Ale absolutnie odradzam stosowanie powyzej dwoch innych...

 

Te aspekty bardzo mnie interesują. Słyszę negatywne efekty łączenia niektórych różnych rodzajów kondensatorów i słyszę również pozytywne efekty łączenia tych samych i choć nie mam kompletnie żadnych dowodów pomiarowych (pomiar kartą dźwiękową i mierny oscyloskop nie pokazuje zmian) moje uszy zdecydowanie preferują łączenie mniejszych pojemności tych samych kondensatorów i to właśnie na tzw. kanapkę.

 

Dam przykład.

Dobieram, a raczej staram się dobrać optymalną pojemność w danym miejscu układu, sprawdzam różne pojemności, różne rodzaje i w efekcie optymalna pojemność to 3 x 10uF dokładnie tego samego kondensatora lutowanego na kanapkę bo tak najprościej gdy się ma do czynienia z prototypem. Oczywiście sprawdziłem również jedną sztukę 33uF dokładnie na to samo napięcie, ten sam typ i producent ale jednak 3 x 10uF wypada lepiej. Następnie projektuję płytkę na której te 3 kondensatory rozmieszczone są już ładnie każdy oddzielnie, nie na kanapkę i po zlutowaniu okazuje się, że to już nie to samo.

 

Ja się jedynie domyślam i nie mam żadnej pewności dlaczego tak jest, nie mam też dowodów w postaci pomiarów, męczą mnie tego typu szczegóły i gdy czytam rady jakie zaleca Stasiop, zbliżone do tego co sam doświadczam bardzo bym chciał poznać przyczyny takiego zjawiska. Mało tego, nie widziałem kondensatorów lutowanych na kanapkę w żadnym fabrycznym sprzęcie, w DIY również, nikt tak nie robi, wiec mam coraz większe wątpliwości czy jest to dobra droga.

 

Stasip, bardzo proszę o rozwinięcie tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli laczysz kondensatory o tych samych pojemnosciach to zmniejszasz ich impedancje w duzym zakresie rowniez w zakresie powyzej dolka impedancyjnego czyli w zakresie antyrezonansu, czemu tak sie dzieje poniewaz takie same kondensatory maja taka sama czestotliwosc rezonansu i ta czestotliwosc przy laczeniu rownoleglym bedzie zawsze taka sama, zmienia sie tylko glebokosc impedancji co jest bardzo korzystne w przypadku robienia skutecznych odsprzegow. Co sie dzieje jak dasz dwa, trzy, cztery, rozne kondensatory rownolegle, zaczyna sie wtedy piekielna zabawa, rezonanse sa w roznych miejscach a antyrezonanse wzmacniaja sie w zaleznosci od odleglosci czestotliwosci na jakich sa rezonanse. Oczywiscie mozna dobrac kilka takich kondensatorow ale jest to zadanie skomplikowane i wymagajace caly czas kontroli impedancji lub tez pomiary analizotorem widma (co lepsze) tlumienia oscylacji. Ale wyglada to tak ze jak mamy 3 kondensatory to one wszystkie musza miec bardzo scisle dobrane pojemnosci w zalenosci od siebie nawzajem, jesli jeden jest zle dobrany antyrezonans jednego z nich wyskoczy pod sama gore i zaczne sie ogromne dzwonienie na jakiejs czestotliwosci. Tak to wyglada wlasnie w praktyce.

Polecam wiec albo dwa kondensatory o roznych pojemnosciach albo zwielokrotniane takimi samymi dodatkowo jeszcze tych dwoch. Wtedy uniknie sie podstawowych bledow, no chyba ze sie ma analizator widma to wtedy mozemy polaczyc nawet 4 rozne kondensatory, ale i tak nie jest to wcale proste.

Pytasz ze inaczej to gra jak rozlozysz to na plytce, czemu kanapka, bo tutaj dochodza juz efekty indukcyjnosci doprowadzen i jesli nalozyzsz kanapkowo to sie nic nie dzieje za wiele a jesli rozlozysz z jakimis sciezkami te kondesnatory przestana byc juz jednakowe i zaczyna sie sytuacja taka jakbys laczyl kilka kondensatorow o roznych pojemnosciach, mowiac w duzym przyblizeniu.

Wazne zeby te laczone kondensatory mialy dosc podobna wartosc pojemnosci, oraz byly skarjnie blisko siebie, czyli kanapka. Bo tylko wtedy to zadziala.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Stasiop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to jest za wielkość?

OK, glebokosc charakterystyki impedancji, impedancja bedzie na duzo nizszym poziomie w zakresie szerokiego widma czestotliwosci. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wazne zeby te laczone kondensatory mialy dosc podobna wartosc pojemnosci, oraz byly skarjnie blisko siebie, czyli kanapka. Bo tylko wtedy to zadziala.

 

Da się to jakoś "oszukać" na pcb taką kanapkę? Niektóre ciężko jak połączyć np. tantale.

 

Aby uzyskać 30 uf czyli 3 kondensatory po 10uf, wlutowanie skrajnie dużych elementów względem padów, bardzo blisko siebie ( ta opcja z prawej z grafiki).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Da się to jakoś "oszukać" na pcb taką kanapkę?

Da się, kondensatorami np. 0612, tak -> nie 1206, mają odwrócone proporcje i stosowane są w układach gdzie trzeba naprawdę dobrze odsprzęgnąć zasilania np. Vcore itp w FPGA, procesorach itp:

AVX: 0612YC104MAT2A, 06126D335MAT2A

 

http://eu.mouser.com/ProductDetail/AVX/0612YC104MAT2A/?qs=sGAEpiMZZMs0AnBnWHyRQKZcV7shucx0Ps%252bC2S0JxMw%3d

http://eu.mouser.com/ProductDetail/AVX/06126D335MAT2A/?qs=sGAEpiMZZMs0AnBnWHyRQCGo%2fy81fQUUEqn%252bAYvVZa0%3d

 

tyle, że nie kupi się 1szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się to jakoś "oszukać" na pcb taką kanapkę? Niektóre ciężko jak połączyć np. tantale.

 

Aby uzyskać 30 uf czyli 3 kondensatory po 10uf, wlutowanie skrajnie dużych elementów względem padów, bardzo blisko siebie ( ta opcja z prawej z grafiki).

Kanapka jest znacznie lepsza,a to z uwagi ze mamy mniejsze indukcyjnosci doprowadzen, oraz pole elektromagnetyczne jest skupione i bardziej jednorodne, a to juz bedzie wplywac na antyrezonans.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam spore wątpliwości, co do tego, że w rzeczywistości :kanapka" działa tak, jakby się chciało.

Po pierwsze, każdy następny wyżej kondensator nie jest bezpośrednio połaczony do zasilania i masy pcb. Każde połączenie i jego odległość wprowadza dodatkową impedancję. Każdy z tych kondensatorów widzi więc inną impedancję. A jesli tak, to likwidacja antyrezonansu jest wątpliwa.

Po drugie, lutowanie jednego na drugim znacznie zwiększa pojemnośc cieplną ukłądu lutowanego. Co oznacza potrzebę mocniejszego i dłuższego grzania. Wcale niewykluczone, ze na skutek tego parametry kondensatorów się nie zmienią.

Chciałbym zobaczyć serię rzezczywistych pomiarów imedancji porównawczych dla takiego rozwiązania. Osobiście nie znalazłem ani nie robiłem.

 

Wolałbym już skorzystać z macierzy np. 4 kondesatorów, bo takie coś też jest produkowane, gdzie w obudowie np. 1206 są cztery kondesatory.

Są rownież mniejsze wielkości.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sa kondenstory z zamknietym wewnetrznym polem, oczywiscie to sa duzo lepsze kondensatory do odsprzegania, cena tez jest ich odpowiednia.

 

Przy odpowiednio duzych kondensatorach na kanapce np 10 sztukach 1uF/10uF bedzie duzo lepiej niz nawet przy technologi w.w. IDC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy odpowiednio duzych kondensatorach na kanapce np 10 sztukach 1uF/10uF bedzie duzo lepiej

Pomiary a nie założenia.. Bo w tym o to chodzi a nie o to, co się komuś wydaje.

Gdyby kanapki rozwiazywały problemy, o jakich się tu pisze, to produkowano by od dawna takie wysokie składaki i używano w sprzęcie elektronicznym.

A z tym nie ma problemu, bo jak widać powyżej, "płaskie" się robi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilania tez na top i tylko na top, krotkie sciezki maly opor, mala impedancja, na top mam same masy i zasilania, warstwy wewnetrzne to sygnaly, bottom to glownie masa i kilka polaczen zasilan ktore moga a nawet powinny miec impedancje.

Wszystko jest ekranowane od gory i dolu a wewnatrz sygnaly. Myslalem nad ta plytka dlugo wiem co robie. ;)

Intuicja i doświadczenie podpowiada mi, że to rozwiązanie jest dalekie od optymalnego :)

Sam ESS zaleca pojedynczą masę , zaznacza przy tym, że próbowali różnych scenariuszy i to okazało się najlepsze a kluczem do sukcesu jest ciągłość masy i trzymanie się prostej zasady: co cyfrowe po stronie cyfrowej , co analogowe po stronie analogowej .

 

Polecam tez zwielokrotnianie kondensatorow X7R w ceramice tzn lutujemy na kanapke np 10 takich

Spr. w symulacji jak temat wygląda .

Dane kondensatorów pobrałem ze strony kemet-a .

Mają tam swoje onlinowe narzędzie "K-SIM" z którego można pozyskać dane modelu dla ich kondensatorów .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Oczywiście parametry modelu są funkcją częstotliwości ja założyłem uproszczony w postaci szeregowego połączenia RLC a dane do niego pobrałem dla 1Mhz .

 

Wykres przedstawia impedancję widzianą od strony odprzęganego scalaka .

Źródło założyłem, że ma 10nH i 5mom .

- czarny : pojedynczy 100n 0603/25V XR7

- niebieski : 3 takie kondensatory połączone na kanapkę (założyłem że między nimi mamy 1nH i znikomą rezystancję )

- czerwony to 10 takich kondensatorów jak wyżej .

- zielony to połączenie 3 kondensatorów : 1uF, 100nF i 10nF

 

post-28110-0-88714600-1448711336_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres przedstawia impedancję widzianą od strony odprzęganego scalaka .

 

 

Ekstra, czyli wystarczy znać częstotliwość pracy konkretnego miejsca w układzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstra, czyli wystarczy znać częstotliwość pracy konkretnego miejsca w układzie.

Trudne do określenia, bo chodzi o sygnały prostokątne a nie same częstotliwości podstawowe. Spektrum, jakie tam wystepuje jest bardzo szerokie.

 

W sumie to raczej nie ma szans przewidzieć, jak dany sposób realizacji w rzeczywistości spełnia swoją rolę.

Zresztą widać po tych uproszczonych symulacjach, ze zysk nie jest taki ogromny, jak by się chciało i oczekiwało. A i tak jest to bardziej spojrzenie poglądowe niż realna implementacja.

Rezonansów samym zmniejszaniem indukcyjnoście się nie zlikwiduje, Każdy układ LC bez tłumienia będzie oscylował. Ulegnie zmianie jedynie ich częstotliwość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli mnie pamięć nie myli to jeszcze był stosowany układ u GuidoTent-a: kilka nF COG+perełka ferrytowa smd+kondensator tantalowy. Może takie coś zapracuje "w ciemno" bez zaprzęgania analizatora widma ? Sam zrobiłem dac z taką koncepcją odsprzęgania jako w miarę "bezpieczną".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o odsprzeganie, to mozna sobie teoretyzowac symulowac i probowac, jednak aby zrobic dobre odsprzeganie, to trzeba wiedziec z czym mamy do czynienia w miejscach stosowania odsprzegania, trzeba wiedziec jakie sa tam amplitudy i jakie jest tam widmo, znajac przede wszystkim widmo, mozemy zastosowac odpowiedni sposob odsprzegania i tak dostroic to roznymi kondensatorami ze uzyskamy dosc optymalne efekty. Wszystko inne to robota intuicyjna i dajaca bardzo malo optymalne rezultaty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o odsprzeganie, to mozna sobie teoretyzowac symulowac i probowac, jednak aby zrobic dobre odsprzeganie, to trzeba wiedziec z czym mamy do czynienia w miejscach stosowania odsprzegania, trzeba wiedziec jakie sa tam amplitudy i jakie jest tam widmo, znajac przede wszystkim widmo, mozemy zastosowac odpowiedni sposob odsprzegania i tak dostroic to roznymi kondensatorami ze uzyskamy dosc optymalne efekty. Wszystko inne to robota intuicyjna i dajaca bardzo malo optymalne rezultaty.

 

Stasiop - znam kolegów (z naszego forum), którzy dźwięk "stroją" dobierając całymi miesiącami te kondensatory wyłącznie na słuch (tj. analizator słuchowy ;) ). Nigdy tego nie robiłem, ale ci zawzięci podobno mają dobre efekty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ci zawzięci podobno mają dobre efekty.

 

Po części to prawda z tym, że trzeba mieć pełna świadomość tego, że nigdy nie wiadomo co tak naprawdę się osiągnęło i zajmuje to potwornie dużo czasu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna sobie teoretyzowac symulowac i probowac, jednak aby zrobic dobre odsprzeganie, to trzeba wiedziec z czym mamy do czynienia w miejscach stosowania odsprzegania, trzeba wiedziec jakie sa tam amplitudy i jakie jest tam widmo

 

Witam

Zgoda ale trzeba zacząć od teorii ... Dobry sprzęt pomiarowy to spory wydatek ... Czy może kolega zdradzić jakich sond pomiarowych ( różnicowych ) Kolega używa ?

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając tak wypasiony sprzęt pomiarowy aż dziw bierze, żes Stasiu jeszcze dotąd nie wkleił żdnych wyników własnych pomiarów. Obrazy z setupem oraz zrzuty z sytematycznych pomiarów byłyby bezcenne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.