Skocz do zawartości
IGNORED

Porządkowanie sceny


Different

Rekomendowane odpowiedzi

Samodzielnie zrobić pułapkę basową jest trudno. Można tylko kopiować gotowe rozwiązania

Ja również nie widzę problemu w jej wykonaniu. Tylko, że u mnie nie problemem jest bas tylko scena ( więc wysokie i średnie głównie ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno zrobić, bo trzeba dodać przed matę szklaną coś, co będzie odbijać z charakterystyką odwrotną do pochłaniania maty. Charakterystyka pochłaniania dobrej pułapki basowej powinna być płaska, żeby taką uzyskać trzeba właśnie dodać coś, co będzie mieć charakterystykę odbijania identyczną jak charakterystyka pochłaniania użytej maty. Samemu się tego nie zrobi, bo trzeba wykonać testy i pomiary, wiele testów i pomiarów. Tak może zrobić raczej tylko producent.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc pułapka basowa - mam na myśli rezonator helmholtza.

Ty piszesz o pochłaniaczu z opcją rozpraszania.

Proszę o powrót na temat wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc pułapka basowa - mam na myśli rezonator helmholtza.

Wykonanie jest prozaiczne. Jednak aby spełniała swoją rolę objętość pułapek musi być co najmniej 10% kubatury pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt z zawodowców nie używa dyfuzorów w miejscach pierwszych odbić. Jest jeden przypadek

Można znaleźć więcej, nawet na tym forum:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Może jednak bez argumentów ad numerum? Koncepcja ESS jest stosunkowo młoda i nie spodziewam się aby studia zaczęły na gwałt przerabiać swoje adaptacje akustyczne, zresztą w większości zwyczajnie ich na to nie stać.

 

Samo odwoływanie się do studiów nagraniowych jest pewnym nieporozumieniem - inne kubatury, inny cel działania...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig

Dziękuję za obecność w wątku.

Poproszę zerknij raz jeszcze na schemat pomieszczenia i aktualne zdjęcia - co mogłoby pomóc w moich niedostatkach ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ustroje, choć dobrze rozmieszczone, stanowią niewielką powierzchnię względem łącznej powierzchni ścian. Prawdopodobnie długość i profil pogłosu wciąż są niekorzystne. Jaka jest wysokość pokoju?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można znaleźć więcej, nawet na tym forum:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nikt z zawodowców nie stosuje dyfuzorów w miejscach pierwszych odbić poza jednym wyjątkiem. A pod linkiem jest jakaś adaptacja w czyimś mieszkaniu. To nie jest warsztat pracy realizatora dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest wysokość pokoju?

Około 2.5

 

Nikt z zawodowców

Efekty pracy Acoustic Lab miałem okazję słyszeć dwukrotnie - wiem, że ich działania opierają się na olbrzymiej wiedzy i doświadczeniu - co przynosi założony rezultat - zarówno w odsłuchu, jak i pomiarach.

Zamiast krytykować może pochwal się praktyką ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>123stop

Powtarzanie w kółko tego samego argumentu nijak nie zwiększy jego wagi. Wzorowanie się na studiach nagraniowych przy adaptacji akustycznej pokoju do słuchania muzyki ma z grubsza podobny sens jak urządzanie garsoniery w stylu gabinetu ginekologicznego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekty pracy Acoustic Lab miałem okazję słyszeć dwukrotnie - wiem, że ich działania opierają się na olbrzymiej wiedzy i doświadczeniu - co przynosi założony rezultat - zarówno w odsłuchu, jak i pomiarach.

Reklamuj ich jeszcze więcej, może ci za to zapłacą, albo przynajmniej zrobią za darmo adaptację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem co nieco.. Kolumny zmienione, ustawienie zmienione.. Tak jak na zdjęciu - słabiutko ze sceną - zarówno na szerokość jak i głębokość.

Spróbuję jeszcze ustawienie na ścianie na balkon.

 

Nie wiem dlaczego ustawiasz sie tak, tzn. wg mnie to na opak z kolumnami w stronę aneksu kuchennego...nawet dla samej funkcji tego mieszkania. Poprzednio ustawiales sie bez symetrii po prawej stronie na dłuższej ścianie. jak pisałem juz na początku: ja ustawiałabym sie na ścianie balkonowej, wyprowadził cały ten 'las' ustrojów na początek i poszukałbym pozycji wyjściowej trojkata i wtedy dostrajal. A tak w ogole skąd wiesz ze nie masz problemów z basem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze 123stop już podziękuję za takie wypowiedzi.

 

A tak w ogole skąd wiesz ze nie masz problemów z basem?

 

W takim ustawieniu jak teraz korzystałem z dźwięków testowych i wszystkie są odtwarzane równomiernie bez podbić. Co innego gdy stały na długiej ścianie - tam wycięte były dźwięki ok 30Hz. Nie jest to na pewno idealny sposób ( jak pomiar ) , ale jakieś rozeznanie mam również słuchając.

 

Spróbuję dzisiaj ostatniej opcji czyli tak, jak piszesz - na ścianie balkonowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W takim ustawieniu jak teraz korzystałem z dźwięków testowych i wszystkie są odtwarzane równomiernie bez podbić. Co innego gdy stały na długiej ścianie - tam wycięte były dźwięki ok 30Hz. Nie jest to na pewno idealny sposób ( jak pomiar ) , ale jakieś rozeznanie mam również słuchając.

Gdzie siedziałeś gdy cięło okolice 30Hz?

 

2.5 m to nisko ale bez żadnej adaptacji sufitu ciężko będzie o dalszy postęp moim zdaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie siedziałeś gdy cięło okolice 30Hz?

Siedziałem dokładnie jak na schemacie na początku tego wątku. Na dłuższej ścianie ( kanapa bardzo blisko ściany ). Kolumny stały na przeciwległej długiej ścianie.

Niestety sufitu tutaj póki co ruszyć nie mogę.. Mam lampy bardzo blisko ( na środku ) powierzchni sufitu. Chyba, że jest rozwiązanie pośrednie - względnie płaskie do 4-5cm ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Siedziałem dokładnie jak na schemacie na początku tego wątku. Na dłuższej ścianie ( kanapa bardzo blisko ściany ). Kolumny stały na przeciwległej długiej ścianie.

Niestety sufitu tutaj póki co ruszyć nie mogę.. Mam lampy bardzo blisko ( na środku ) powierzchni sufitu. Chyba, że jest rozwiązanie pośrednie - względnie płaskie do 4-5cm ?

To cięcie okolic 30 Hz to pewnie rejony węzła pierwszego modu 5.80 m. Jak postawisz kolumny przy oknie i siądziesz na środku pokoju może być to samo.

 

W kwestii adaptacji sufitu zobacz sobie w katalogach Ecophonu i Nidy Sonic zależności charakterystyk od wysokości podwieszenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego gdy stały na długiej ścianie - tam wycięte były dźwięki ok 30Hz.

Sorry, ale Twoje kolumny nie przetwarzają 30Hz. Jeżeli już to jest -8dB lub mniej w tym zakresie. Jeżeli coś tam słyszysz in+ to właśnie nakładanie się węzłów.

 

P.S. Tylko mnie nie banuj:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale Twoje kolumny nie przetwarzają 30Hz

Ależ owszem - przetwarzają - w obecnym ustawieniu to słychać :)

Avanti II pasmo mają jeśli dobrze pamiętam od 28Hz ( zapewne ze spadkiem -6dB ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ owszem - przetwarzają - w obecnym ustawieniu to słychać :)

 

W takim razie masz problemy ze słuchem lub po prostu nie wiesz o czym mówisz.

Myślę zrób pomiary najpierw, ponieważ Twoje wywody mocno dyskredytują to o czym piszesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę zrób pomiary najpierw, ponieważ Twoje wywody mocno dyskredytują to o czym piszesz.

Jakie wywody ? Proszę pisz konkretniej jak kogoś atakujesz w takim tonie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sorry, ale Twoje kolumny nie przetwarzają 30Hz. Jeżeli już to jest -8dB lub mniej w tym zakresie. Jeżeli coś tam słyszysz in+ to właśnie nakładanie się węzłów.

Oczywiście że przetwarzają. Praktycznie wszystkie kolumny domowe wspomagają się pomieszczeniem przy odtwarzaniu niskich tonów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie bo zaczyna być zabawnie. Chłopak biega po pomieszczeniu, słucha a każdy i tak opowiada sobie co chce.

 

Przede wszystkim zasadniczym pytaniem jest: Gdzie jest pomiar? Nakupiłeś, zrobiłeś itd. całą masę ustrojów akustycznych. Pytanie podstawowe co chcesz osiągnąć tym wszystkim, bo w moim mniemaniu sam do końca nie wiesz.

 

Problemy z basem w tym pomieszczeniu być muszą, bo są zawsze. No i tutaj możesz opowiadać wiele, no ale nie mi to oceniać.

Chyba że będziesz chciał mnie przekonać, że w twoim pomieszczeniu fale stojące nie występują. No to życzę powodzenia :).

 

Powinieneś z tzw. "automatu" zacząć od minimalizowania w/w zjawiska, to daje początek do robienia czegokolwiek. Nawet sąsiedzi będą zadowoleni. Więc od tego powinieneś zacząć.

 

Idąc dalej, masz ogrom dyfuzorów a pochłaniaczy jak na lekarstwo. Można się czepić o metraż, ale powiedz mi, jakim cudem chcesz sprowadzić czas pogłosu dla tego pomieszczenia do około 0,3s przy 4 panelach z wełny i kanapie? Bo rozumiem że jak się bawić to na całego.

 

Zrób pomiar, poszukaj symetrii, rozmieść sprzęt, ogarnij bas, pogłos i wsadzaj te dyfuzory. Bo obecnej chwili mam wrażenie że cała para idzie w gwizdek.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie zrobię pomiar - na szybko jaki SW proponujesz ?

Obecnie stoi już na ścianie z oknami...

 

Na pewno jakiś problem z basem jest, ale nie są to problemy, które rzucają się w oczy - uszy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avanti II pasmo mają jeśli dobrze pamiętam od 28Hz

od 31Hz, więc realnie kończą się przy 35Hz. To co słyszysz to tylko mody pomieszczenia i pogłos.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro zgłębię temat. Sam program ściągnięty. Czytałem kilka wątków odnośnie mikrofonu i zewnętrznej karty dźwiękowej. Czy to warunki konieczne ?

Czy wystarczy zintegrowana karta w laptopie/stacjonarnym ? Mikrofon - przypuszczam, że taki komputerowy do Skype nie przeniesie całego pasma odpowiednio.

 

Kolumny na ścianie z oknami dają najlepszą scenę jak dotąd. Problemy słyszę dwa :

1. Podbite 45Hz oraz 75 - sprawdziłem dźwiękami testowymi i w muzyce starałem się znaleźć - pasuje - dźwięk jest pogrubiony na wyższym basie co maskuje ten najniższy. Słychać na gitarze basowej i fortepianie.

2. Trochę sypie górą co najprawdopodobniej ma związek ze zbyt dużą powierzchnią rozpraszania.

Standardowo, REW jest wszystkim co potrzebujesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy z basem w tym pomieszczeniu być muszą, bo są zawsze.

Nie są zawsze. Przy kubaturze od 100 m3 w górę, odpowiednich proporcjach i możliwości dobrania i ustawienia głośników o problemach z basem można w zasadzie zapomnieć. Tu jest dwa razy mniej przestrzeni ale pobieżne spojrzenie na rozkład modów pokazuje że nie jest źle. Skoro kolega nie narzeka na nadmiar basu, to może go jednak nie uszczęśliwiajmy koniecznością wstawiania pułapek? Tu raczej kwestia pogłosu jest problemem nr 1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />To cięcie okolic 30 Hz to pewnie rejony węzła pierwszego modu 5.80 m. Jak postawisz kolumny przy oknie i siądziesz na środku pokoju może być to samo. <br />

 

a dlaczego ma stawiac kolumny na scianie balkonowej i siadac na krzesle na srodku?

pisalem wczesniej, iz powinno sie generalnie unikac polowek i cwiartek przy szukaniu trojkata, co dotyczy i kolumn i Twojego krzesla...

 

W tym konkretnym pomieszczeniu, problemy czestotliwosciowe z ktorymi powinno sie borykac jezeli sie chce lub je probowac minimalizowac, wystepuja do ok.410hz.

Gdybym to ja mial sobie aranzowac to pomieszczenie to:

-ustawialbym sie na krotszej scianie balkonowej, co zreszta pisalem juz na poczatku tego watku i co kolega juz potwierdza

<br />Kolumny na ścianie z oknami dają najlepszą scenę jak dotąd<br />

 

-poszukal trojkata z najlepsza odpwoiedzia akustyczna, bo grajacy system to 50% a akustyka zastana pomieszczenia to pozostale 50%

-i dopiero wowczas majac najlepsze granie w znalezionym juz trojkacie, zrobil pomiar dla znalezionego miejsca dla krzesla...

- i wtedy zaczal wnosic z powrotem ustroje ktore masz albo kupowal nowe- your castle- i probowal niwelowac problemy jakie sa, a takie sa prawie zawsze w takich malych pomieszczeniach i wychodza nausznie nawet nie robiac pomiarow.

Pomiar jak najbardziej jak juz wiadomo jak co i gdzie bedzie stalo i co "daje" nam samo pomieszczenie za "darmo", i wtedy wygladzamy charakterystyke......

 

<br />Przy kubaturze od 100 m3 w górę, odpowiednich proporcjach i możliwości dobrania i ustawienia głośników o problemach z basem można w zasadzie zapomnieć<br />

 

no tak ale tego tutaj nie mamy i raczej miec nie bedziemy, tzn. kubatury...Proporcje mozna by zmienic i czasami jest to najlepsze i najtansze wyjscie jezeli brakuje np. 20cm i mozna dorobic te brakujace proporcje.

Natomiast w malych pomieszczeniach z reguly problem z basem jest i cisnieniem ktore sie tworzy na betonowych scianach co wynika z rozkladu czestotliwosci-za duzy rozrzut lub skupienie. Wg mnie w malych pomieszczeniach b. dobra metoda, bez szukania dziury w calym, sa szerokopasmowe bastrapy w rogach z rozpraszaniem.

Do tego dochodzi wrecz mania audiofilska kupowania wszystkiego ponad miare: za wielkie fizycznie kolumny nie wpisujace sie w pomieszczenie, im wiecej basu tym lepiej...Czesto z obserwacji niejeden audiofil nie potrafi rozpoznac czy w nagraniu (a nie na plytce cd z sygnalem testowym) to jest 30 hz note czy moze jednak 70 hz- jak cos trzesie chalupa to juz na pewno jest 20 hz bas........

 

to tylko moje dywagacje...

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.