Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz używany do 1tyś


Japiotr

Rekomendowane odpowiedzi

Tak tylko ile % wynosi różnica w kanałach na potencjometrze alps? Ludzkie ucho w ogóle tego nie wyłapie, raczej psycha która zobaczy na papierku liczby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roznica ok 0,5v na wyjściu jest juz sluszalna, teraz policzcie sobie przy wzmocnieniu np 20 przy jakiej roznicy napiecia wejsciowego taka anomalia wystapi, zgodna nie ma idealnych potencjometrow ale obecnie produkowane sa znacznie gorszej jakosxiw niz te sprzed 20 lat

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pma-1520ae i tak równiutko kanałami to nie zagrał jeszcze żaden stary wzmak... To nie tylko kwestia potencjometru ale i z wiekiem utleniają się styki przekazniczkow załączających kolumny, pokrywają się tlenkiem srebra. Z tego powodu mogą kanały grać nierówno albo nawet dopiero pojawia się dźwięk po podglosnieniu.

Z ciekawości - jak styki przekaźników mogą pokrywać się czymkolwiek, skoro są zabudowane i nie ma tam dostępu? Rozumiem przełączniki mechaniczne, styczniki, ale przekaźniki, które mają obudowę? Rozumiem ew. cewki, elektromagnesy, ale zabudowane przekaźniki?

 

Ja z nie rowno podgłaśniającymi potkami spotkałem się tylko w NAD i CA tego co pamietam.

 

 

Bo niektórych rzeczy dopiero dowiesz się jak nasi forumowi guru sprzedadzą te cudeńka dalej. Wtedy wychodzi szydło z worka. A wystarczy cofnąć się o kilka tygodni jaki to jest wypas i w ogole bez konkurencji. Ja mam stary model 2000R i podgłasnia normalnie, mam też teraz 1500AE i tez jest OK.

 

My mamy dwa, jeden pracuje 22 lata bez problemow: 3240PE, drugi pracuje 12 lat bez problemów - C350. Dla mnie rozmawianie o używanych sprzętach, wiekowych i mówienie, że coś tam nie do końca dziala poprawnie, to jak rozmawiać o używanych autach po 5 wlaścicielach. Sprzęt zużywa się, kwestia tego, jak ktoś o to dbał, czy konserwował, czy choć kurz ścierał z panelu...czy robił z tym w ogóle coś...bo jak nie to w środku pajęczyny są normą.

 

Nie ma idealnych potencjometrów i każdy na początku skali staruje nierówno a to czy to usłyszymy zależy od właściwie 3 spraw .

Jest coś jeszcze - sporo wzmaków ma potencjometry węglowe, które z czasem, z racji wykonania, ulegają zużyciu - węgiel wyciera się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości - jak styki przekaźników mogą pokrywać się czymkolwiek, skoro są zabudowane i nie ma tam dostępu? Rozumiem przełączniki mechaniczne, styczniki, ale przekaźniki, które mają obudowę? Rozumiem ew. cewki, elektromagnesy, ale zabudowane przekaźniki?

 

Nie wszystkie przekaźniki są hermetyczne. W szczególności te od załączania kolumn głośnikowych. Dlatego styki są czarne, "przepalone". We wszystkich wzmacniaczach które posiadałem i posiadam, za nie równa pracę odpowiadały właśnie przekaźniki. Wystarczyło tylko styki przeczyścić i kanały działają równiutko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie przekaźniki są hermetyczne. W szczególności te od załączania kolumn głośnikowych. Dlatego styki są czarne, "przepalone". We wszystkich wzmacniaczach które posiadałem i posiadam, za nie równa pracę odpowiadały właśnie przekaźniki. Wystarczyło tylko styki przeczyścić i kanały działają równiutko.

Dziękuję. Mój akurat ma hermetyczne. Wydawało mi się, że to standard od połowy lat 90-tych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnalowe zazwyczaj sa hermetyczne, przekazniki zalaczajace kolumnhy dostaja po dupie wtedy gdy najpierw puscimy ze zrodla muzyke a dopiero pozniej wlaczamy wzmacniacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odwrotnej kolejnosci styki nie ulegna nigdy zadnemu zuzyciu gdyz w momencie zalaczenia nie plynie przez nie zaden prad, i mozna rzec ze taki bezpiecznik spokojnie nas przezyje w takim wzmacniaczu, przekazniki omrona sa zaprojektowane na 20.000.000 klikniec bez obciazenia i jest to ograniczenie podzespolow mechanicznych, a z niminalnym obciazeniem 100.000 i jest to ograniczone zywotnoscia stykow

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odwrotnej kolejnosci styki nie ulegna nigdy zadnemu zuzyciu gdyz w momencie zalaczenia nie plynie przez nie zaden prad, i mozna rzec ze taki bezpiecznik spokojnie nas przezyje w takim wzmacniaczu, przekazniki omrona sa zaprojektowane na 20.000.000 klikniec bez obciazenia a z niminalnym obciazeniem 100.000

Omron robi mikroswitche do myszek - Ty chyba mówisz o innej rzeczy, nie o przekaźnikach, a te dane o 20 mln to w sumie można sobie wsadzić. Znajomy w myszkach za ponad 100 euro, typowych gamingówkach, co 2 miesiące wymieniał świtche, a one nie są przekaźnikami!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cenna uwaga, postaram się zapamiętać przy włączaniu sprzetu.

Przy wylaczaniu rowniez zachowywac nalezy odwrotna kolejnosc, najpierw wylaczamy zrodlo a pozniej wzmacniacz, rozlaczanie stykow gdy plynie przez nie prad rowniez odbija sie na ich zywotnosci

 

Omron robi mikroswitche do myszek - Ty chyba mówisz o innej rzeczy, nie o przekaźnikach, a te dane o 20 mln to w sumie można sobie wsadzić. Znajomy w myszkach za ponad 100 euro, typowych gamingówkach, co 2 miesiące wymieniał świtche, a one nie są przekaźnikami!

 

Mowie o przekaznikach, chyba jasno napisalem

 

a odnosnie myszki to ja nie wiem co Twoj kolega z nia robi, ja mam swoja myszke juz 5 rok i calkiem czesto uzywam komputera do projektowania, i codziennego uzytku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Omron robi mikroswitche do myszek - Ty chyba mówisz o innej rzeczy, nie o przekaźnikach, a te dane o 20 mln to w sumie można sobie wsadzić. Znajomy w myszkach za ponad 100 euro, typowych gamingówkach, co 2 miesiące wymieniał świtche, a one nie są przekaźnikami!

Moze powinien sobie kupic taką za 40zl,bo te hi-endowe często sa przereklamowane. Ew można też poddac tuningowi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze powinien sobie kupic taką za 40zl,bo te hi-endowe często sa przereklamowane. Ew można też poddac tuningowi.

Te tanie, niestety, z tego co pamiętam, nie pozwalają na zabawę z makrami ;)

 

Zgadzam się z tym, że ten sprzęt jest mocno przereklamowany, a co ciekawsze, spotkałem się z opiniami, że wynalazki za 20 zł często mają większą żywotność...(przełączników, bo kable w każdej, i tak, padną - w moim RX'ie po kilku latach guma stwardniała i pękła przy wyjściu, kabel rozpadł się).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż z ciekawości dzis stalem sie posiadaczem nada 320 po modach kolegi Muda44. Kupilem w przystepnej cenie wiec myślę... najwyżej sprzedam. Dla wszystkicj oceniających, oczerniajacych i innych malkontentow wazna informacja ;) sprobujcie a potem wyglaszajcie opinie szydercze. Nie wiem jak graja nowe sprzęty za 4-5-10tys ale po wpieciu tego brzydsctwa ktore waży połowę sonego, zaskoczenie niemałe. Wszystko na korzysc nada. Niesamowita steteofonia, bez problemu lokalizujemy źródła. Jest detal i naprawdę fajny zróżnicowany kontrolowany bas. Wzmacniacz nie wyroznia w sumie zadnego pasma co mi sie podoba. Nie wiem do konca czy reszta toru tj cd i kable to jest akurat to, ale ogólnie wielki pozytyw. Jedynie w ciezszej muzyce typu wysoko grajace solowki gdzies daje sie uslyszec jakby zbyt ostry klimat, ale nie zawsze wiec nie wiem czy to kwestia realizacji nagran ktore teraz mniej wybaczaja czy moze mojego dosc szczegolowego pomimo lamp zrodla, denon dcd 655 na pcm 1702.Dzis jade jeszcze po leciwa konstrukcje nad 3140 dual mono to porownam. Tak czy siak jak za te 800zl bo za tyle mozna kupic modzonego nada 320 z drugich rak to efekt wiecej niz zadowalajacy. Super klimat i niezla kontrola mimo 40w.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas pokaże czy sprzęt Mudy się obroni.

Nie ma marki, więc agresywny marketing na forum jest zrozumiały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko napisalem jak to brzmi. Mysle ze kolega robi po prostu dibra robote. Nie wiem jak gra seryjna 320tka, ale ta po modyfikacji gra naprawdę z rozmachem przestrzenią i kontrolą. Mysle ze chwalone tak budzetowki typu sony es, yamahy z serii a itp w ogole nie maja startu. Moj es odpadl w przedbiegach. Ale drugim zaskoczeniem dzisiejszego wieczoru byl nad 3140 dual mono kupiony za bagatela 400zl ;) to jak zagrał czego nie spodziewalem sie po tym staruszku, nie bede opisywal mige jedynie napisac ze w niczym może poza takim detalem nie ustepowal 320tce po modach za to kontrola i zroznicowanie dolnych rejestrow wieksza. Napewno cos tam do konserwacji jest choc gra rowno. Oddam go na spa to zobaczymy. Konstrukcja z przelomu lat 70-80 wiec na bank tego wymaga. Chocby przejrzenia lutow i kondensatorow. Ciezki w cholere wazy jak dwie 320 tki i ma dwa trafa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości - napisz na PW, za ile. Mam ten sam bez moda.

 

Ps - pilot jest?

 

Ja tylko napisalem jak to brzmi. Mysle ze kolega robi po prostu dibra robote. Nie wiem jak gra seryjna 320tka, ale ta po modyfikacji gra naprawdę z rozmachem przestrzenią i kontrolą. Mysle ze chwalone tak budzetowki typu sony es, yamahy z serii a itp w ogole nie maja startu. Moj es odpadl w przedbiegach. Ale drugim zaskoczeniem dzisiejszego wieczoru byl nad 3140 dual mono kupiony za bagatela 400zl ;) to jak zagrał czego nie spodziewalem sie po tym staruszku, nie bede opisywal mige jedynie napisac ze w niczym może poza takim detalem nie ustepowal 320tce po modach za to kontrola i zroznicowanie dolnych rejestrow wieksza. Napewno cos tam do konserwacji jest choc gra rowno. Oddam go na spa to zobaczymy. Konstrukcja z przelomu lat 70-80 wiec na bank tego wymaga. Chocby przejrzenia lutow i kondensatorow. Ciezki w cholere wazy jak dwie 320 tki i ma dwa trafa.

 

Tak odnośnie lutów - luty ołowiowe nie są tak podatne na usterki jak obecne wg. ROHS'a. Jeśli wszystko Ci działa poprawnie, to go jedynie odkurz w środku.

 

Ps - z tego co pamiętam to 4 cyfrowych nadow, tych z potencjometrem, który ma w sobie poziom głośności i balans, nie da się dokupić, nawet zamiennika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjometr glosnosci dziala poprawnie nawet na niskich glosnosciach. Balans tez. Trzeszczy jak zmieniam pokretlem zrodlo (aux, phono itp) az slychac w glosnikach. Wiecej nic mu nie dolega. Dzis do rozebralem i w srodku to bardzo dawno chyba nikt nie zagladal. Kondy nie wyglądają na wylane ale zakurzone wszystko jest. Luty pozołkłe i w sumie tyle. Oddalem go dzis w celu wyczyszczenia,pomierzenia kondensatorow, sprawdzenia lutow, ustawienia pradu spoczynkowego i zrobienia cos z tymi trafo ktore slychac lekko jak nic nie gra. Swoja droga ciekawe czemu nie maja z gory metalowych oslon. Zastanawiam sie czy nie dorobic ich i nie zakryc tych traf od góry. Sadzac po tym jak gra myślę warto zainwestować parę groszy. Piekny nie jest ale to solidne zwiewne i pelne energii granie w pelnym zakresie. Ma mnostwo iskierek i czuć kontrolę w każdym calu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nikt w temacie nie polecił jeszcze żadnych Denonow?

Parę modeli ich wyprodukowali :)

 

W sumie niezła propozycja ze względu na obecny temat rozmów: rzadko spotykam uszkodzone Denony, nie wiem czy to tylko ja tak trafiałem czy ogólnie tak jest.

Co do potencjometrów/zimnych lutów - dziwię się, że operuje się tutaj markami. Mój 30-letni wzmacniacz jest w naprawdę dobrym stanie, serwisant sprawdził pod kątem zimnych lutów i znalazł jeden. Z kolei rozmawiałem z kimś z innego forum, na temat marki i wzmacniaczy i mówił, że co kupił wzmacniacz z tej samej serii - pełno zimnych lutów, popalonych elementów, źle pracujących potencjometrów. Naprawdę wiele zależy od egzemplarza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie niezła propozycja ze względu na obecny temat rozmów: rzadko spotykam uszkodzone Denony, nie wiem czy to tylko ja tak trafiałem czy ogólnie tak jest.

Co do potencjometrów/zimnych lutów - dziwię się, że operuje się tutaj markami. Mój 30-letni wzmacniacz jest w naprawdę dobrym stanie, serwisant sprawdził pod kątem zimnych lutów i znalazł jeden. Z kolei rozmawiałem z kimś z innego forum, na temat marki i wzmacniaczy i mówił, że co kupił wzmacniacz z tej samej serii - pełno zimnych lutów, popalonych elementów, źle pracujących potencjometrów. Naprawdę wiele zależy od egzemplarza.

 

Powiem tak w poprzednim Sony 550ES zimnych lutów było co niemiara, jak juz gdzieś wspomniałem, to nawet diody prostownicze wystarczyło kilka razy na boki poruszać i same wychodziły. W obecnym 670 Es tego nie ma. Mam też Pioneer'a SA-8800 i tam takiego zjawiska nie zauważyłem (zimne luty), a jest on o wiele starszym modelem niż te Soniaki. We wszystkich wzmacniaczach czy to yamaha AX-870 czy innych firm to podstawa w tak wieloletnim sprzęcie to do czyszczenia selektory wyboru źródeł jak i przekaźniki kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjometr glosnosci dziala poprawnie nawet na niskich glosnosciach. Balans tez. Trzeszczy jak zmieniam pokretlem zrodlo (aux, phono itp) az slychac w glosnikach. Wiecej nic mu nie dolega. Dzis do rozebralem i w srodku to bardzo dawno chyba nikt nie zagladal. Kondy nie wyglądają na wylane ale zakurzone wszystko jest. Luty pozołkłe i w sumie tyle. Oddalem go dzis w celu wyczyszczenia,pomierzenia kondensatorow, sprawdzenia lutow, ustawienia pradu spoczynkowego i zrobienia cos z tymi trafo ktore slychac lekko jak nic nie gra. Swoja droga ciekawe czemu nie maja z gory metalowych oslon. Zastanawiam sie czy nie dorobic ich i nie zakryc tych traf od góry. Sadzac po tym jak gra myślę warto zainwestować parę groszy. Piekny nie jest ale to solidne zwiewne i pelne energii granie w pelnym zakresie. Ma mnostwo iskierek i czuć kontrolę w każdym calu.

Z ciekawości - gdzie oddawałeś?

 

W sumie niezła propozycja ze względu na obecny temat rozmów: rzadko spotykam uszkodzone Denony, nie wiem czy to tylko ja tak trafiałem czy ogólnie tak jest.

Na elektrodzie są o tym tematy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimne luty glownie zaleza od temperatury i miejsca w ktorym powstaja

 

Miałeś 550 ES? Ja miałem, i dosłownie na każdym pcb, nawet od gniazd wejściowych chinch, a o terminalach kolumn to nie wspomnę, bo to standard, to moja subiektywna opinia. No chyba, że miałem felerny egzemplarz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robilem dziesiatki wzmacniaczy Sony ES, na PCb gniazd wejsciowych akurat w wiekszosci wzmacniaczy bedziesz mial zimne luty, bo wtykanie i wyciagania wtyczek w 20 letnich klockach naturalnie stopniowo uszkadza te luty.

 

Poza tym zimne luty wystepuja na wszystkich polprzewodnikach ktore emituja cieplo, rezystory, tranzystory, stabilizatory

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robilem dziesiatki wzmacniaczy Sony ES, na PCb gniazd wejsciowych akurat w wiekszosci wzmacniaczy bedziesz mial zimne luty, bo wtykanie i wyciagania wtyczek w 20 letnich klockach naturalnie stopniowo uszkadza te luty.

 

Poza tym zimne luty wystepuja na wszystkich polprzewodnikach ktore emituja cieplo, rezystory, tranzystory, stabilizatory

 

No to odpowiedz mi, dlaczego mój stary Pioneer SA-8800 tego nie ma? A druty są "wiązane" na bolce i się trzymają jak w Pioneerach serii 6xx. Czyli to kwestia topnika, jakim zostało to wszystko połączone, inaczej tego nie widzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.