Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofon.


Kasjel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie jestem na tym etapie. Gdyby jednak u kogoś taki trybik się walał lub cały mechanizm AR350 to chętnie nabędę.

 

Pozdrawiam

 

Sido,

 

Na pękniętą zębatkę nasuwasz okrągły klocek lego (jak tulejkę), ponoć pasuje idealnie i masz problem z głowy.

Inne metody jak sobie z tym poradzić znajdziesz tu :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z inne zupełnie beczki. Nurtuje mnie kilka tematów.

 

Przeczytałem to forum od zero do strony około 1010. Mam nadzieję ze wkrótce dogonię rzeczywistość. Nie wiem może na dalszych stronach było to wyjaśnione.

Przydałoby się ostatecznie wskazać, lub przypomnieć jakich specyfików powinno używać się do czyszczenia, konserwacji.

Na przeczytanych stronach spotkałem nieraz pewne sprzeczności. Np w pewnym momencie pisano że cały tor przesuwu taśmy najlepiej czyścić alkoholem izopropylowym (mam nadzieję że dobrze nazwałem) . Potem jednak pojawił się wątek jakoby na rolki wcale dobrze to nie działało, czyści ale niestety utwardza. Potem wskazywano iż do rolek i pasków dobrze użyć wody z mydłem a także preparatu firmy Boll - do pasków klinowych. A czego należy użyć do smarowania trybików? Czy w ogóle wymagają smarowania? A łożyska wałków?

Zatem czym czyścimy :

1) głowice - izopropanolem, spirytusem?

2) rolki i paski - Boll, woda z mydłem, czy płyn do naczyń może być? CZy Boll się sprawdza? A może nafta?

2a) A płytki drukowane czym można przepłukać? O kontaktach do styków i potencjometrów to raczej każdy słyszał.

 

Czym smarujemy:

3) plastikowe trybiki

4) łożyska wałków i innych elementów mechanizmów?

5) Jak można wskrzesić silniczki bez rozbierania?

 

A co jest dobre do sklejenia pękniętego trybika albo nnego plastikowego elementu?

 

Ja na starej rolce wypróbowałem preparatu, sprayu do czyszczenia uszczelek samochodowych gdzie w składzie jest benzyna lekka obrabiana wodorem (tak napisano w instrukcji) i wydaje mi się iż rolka jest bardziej miękka i lepka. Nie wspominając o tym że znacznie lepiej wyczyściła się z brudów niż po izopropanolu.

 

Druga rzecz. Czy potwierdzicie że wiele kaset o oznaczeniu C-90 lub C-60 ma długość nieco większą

Z inne zupełnie beczki. Nurtuje mnie kilka tematów.

Przeczytałem to forum od zero do strony około 1010. Mam nadzieję ze wkrótce dogonię rzeczywistość. Nie wiem może na dalszych stronach było to wyjaśnione.

Przydałoby się ostatecznie wskazać, lub przypomnieć jakich specyfików powinno używać się do czyszczenia, konserwacji.

Na przeczytanych stronach spotkałem nieraz pewne sprzeczności. Np w pewnym momencie pisano że cały tor przesuwu taśmy najlepiej czyścić alkoholem izopropylowym (mam nadzieję że dobrze nazwałem) . Potem jednak pojawił się wątek jakoby na rolki wcale dobrze to nie działało, czyści ale niestety utwardza. Potem wskazywano iż do rolek i pasków dobrze użyć wody z mydłem a także preparatu firmy Boll - do pasków klinowych. A czego należy użyć do smarowania trybików? Czy w ogóle wymagają smarowania? A łożyska wałków?

Zatem czym czyścimy :

1) głowice - izopropanolem, spirytusem?

2) rolki i paski - Boll, woda z mydłem, czy płyn do naczyń może być? CZy Boll się sprawdza? A może nafta?

2a) A płytki drukowane czym można przepłukać? O kontaktach do styków i potencjometrów to raczej każdy słyszał.

Czym smarujemy:

3) plastikowe trybiki

4) łożyska wałków i innych elementów mechanizmów?

5) Jak można wskrzesić silniczki bez rozbierania?

A co jest dobre do sklejenia pękniętego trybika albo nnego plastikowego elementu?

Ja na starej rolce wypróbowałem preparatu, sprayu do czyszczenia uszczelek samochodowych gdzie w składzie jest benzyna lekka obrabiana wodorem (tak napisano w instrukcji) i wydaje mi się iż rolka jest bardziej miękka i lepka. Nie wspominając o tym że znacznie lepiej wyczyściła się z brudów niż po izopropanolu.

Druga rzecz. Czy potwierdzicie że wiele kaset o oznaczeniu C-90 lub C-60 ma długość nieco większą co pozwala np. na kasecie C-90 tak naprawdę nagrać materiał o długości 95 minut. I wcale nie wynika to ze źle ustawionych obrotów lecz z dłuższej taśmy. Jeśli już o tym było to przepraszam.

 

Jeszcze raz pozdrawiam

 

Sido,

 

Na pękniętą zębatkę nasuwasz okrągły klocek lego (jak tulejkę), ponoć pasuje idealnie i masz problem z głowy.

Inne metody jak sobie z tym poradzić znajdziesz tu :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowieku kochany. Z nieba mi spadłeś? Myślałem o tym aby to jakoś na stałe ścisnąć jakąś tuleją i zastanawiałem się gdzie takie coś znajdę, a tu proszę można użyć foli miedzianej, podkładek, klocka lego. TO raczej załatwi sprawę. Jestem spokojniejszy dzięki Tobie. Wielkie dzięki!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy potwierdzicie że wiele kaset o oznaczeniu C-90 lub C-60 ma długość nieco większą co pozwala np. na kasecie C-90 tak naprawdę nagrać materiał o długości 95 minut. I wcale nie wynika to ze źle ustawionych obrotów lecz z dłuższej taśmy

Bardzo prosto to sprawdzić. Prędkość przesuwu taśmy to 4,76 cm/s, czyli 0,0476 m/s. Kasety 90 minutowe mają ok 132-135 metrów. Jak policzysz wychodzi od ok. 46 do nawet 47 minut na stronę. Z doświadczenia wiem, że najkrótsze są kasety BASF i Sony, które mają ok 132-133 metry. Najdłuższe są kasety Maxell. Mam taką, która ma niemal 48 minut na stronę czyli ponad 135 metrów. I te proporcje sa zachowane dla innych taśm. Kasety 60 minut maja po 31-32 minuty, a kasety 100 minut (ok. 150 m) po 51-52 minuty na stronę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dariusz_61729
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sido - preparatem firmy Boll do konserwacji samochodowych pasków klinowych można jedynie sobie pomóc w przypadku wszystkich kółek ciernych gdzie oponka jest już stwardniała bądź nieco już starta. Kiedyś pisałem o tym że w przypadku kontaktu guma-guma sprawdza się wyśmienicie tzn. gdy np. wałek silnika "rell motor" jest również pokryty gumą i napędza idler z gumową oponką. Gdy wałek tegoż silnika jest mosiężny sprawa wygląda już nieco gorzej. Głowice można czyścić spirytusem, izopropanolem bądź specjalnymi preparatami typu "Video 96" itp. Natomiast rolki dociskowe można wyczyścić izopropanolem gdy np. kupujesz starego "Vintage" i rolki są tak zanieczyszczone że wymagają przeszlifowania, zmatowienia. Po takim szlifie możesz użyć izopropanolu, Video 98 lub spirytusu ale z tym trzeba uważać bo spirytus może rozmiękczyć niektóre rodzaje gumy. Chodzi po prostu o to by nie używać tych środków do standardowej, regularnej konserwacji bo rzeczywiście długotrwałe używanie takich preparatów prowadzi do wysychania, twardnienia gumy. Skutki są nie do końca do przewidzenia ze względu właśnie różny skład gumy z której wykonano rolki. Do wszystkich elementów z tworzywa sztucznego należy używać smaru silikonowo teflonowego. Natomiast na wałki przesuwu taśmy, osie silniczków nie zaszkodzi na pewno dać po kropli oleju silnikowego. Jeśli chodzi o klejenie jakichkolwiek elementów z tworzywa sztucznego z którego zwykle wykonane są kółka zębate w mechanizmach to ja niczego lepszego nie odkryłem niż popularne kleje cjanoakrylowe czyli np. kropelka, super glue itd.

 

A ja nareszcie wymieniłem paski napędowe w Sony TC-K750ES.

sk-victor - nie demontowałem idlera by wymienić ten mały paseczek od silniczka funkcyjnego. Gdy tylko mogłem wystarczająco odchylić tę płytkę s silniczkiem to po prostu przepchnąłem ten pasek gdzie trzeba używając różnych "pomocników" typu patyczki bambusowe, haczyki z stalowego drutu itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haczyki z stalowego drutu itp.

 

 

 

 

Panowie, w takich sytuacjach używam haczyków wędkarskich, lub wypychaczy do haczyków. Sprawdzają się w wielu różnych sytuacjach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez henjot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nareszcie wymieniłem paski napędowe w Sony TC-K750ES.

sk-victor - nie demontowałem idlera by wymienić ten mały paseczek od silniczka funkcyjnego. Gdy tylko mogłem wystarczająco odchylić tę płytkę s silniczkiem to po prostu przepchnąłem ten pasek gdzie trzeba używając różnych "pomocników" typu patyczki bambusowe, haczyki z stalowego drutu itp

Kasjel, przy TC-K590 zrobiłem podobnie, a wlasciwie zrobiłbym teraz, bo teraz wiem co i jak. Ja natomiast odchyliłem na tyle mocno ze cos potem nie spasowalo i miałem kłopoty ale po trzech demontażach i montażach w końcu wszystko poskladalem jak należy. Przepraszam za brak miejscami polskich znakow ale jak siedze w pewnym programie to mam z tym kłopot.

Dziekuje za podpowiedz w sprawie konserwacji. Czy do codziennego czyszczenia rolek Boll się nadaje? A może nafta? Pewni jest ryzyko ze w danym magnetofonie rolka jest wykonana z czegos takiego ze to akurat zaszkodzi. W ogole wydaje mi się ze za czeste czyszczenie tez nie jest dobre. glowice można czyscic codziennie ale rolke zdecydowanie rzadziej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego chciałbyś czyścić głowice codziennie? Nie ma takiej potrzeby. Raz na miesiąc jeśli używasz kilka godzin dziennie. Jeśli mniej to nawet rzadziej. No i zależy od tego jakie taśmy użyjesz. Jak to będą jakieś gorsze, sypiące się, to nawet raz na dzień będziesz mieć mało. Plus raz na 20 godzin pracy demagnetyzacja głowic. Lub jeśli nagrywasz to przed samym nagrywaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dariusz_61729
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego chciałbyś czyścić głowice codziennie? Nie ma takiej potrzeby. Raz na miesiąc jeśli używasz kilka godzin dziennie. Jeśli mniej to nawet rzadziej. No i zależy od tego jakie taśmy użyjesz. Jak to będą jakieś gorsze, sypiące się, to nawet raz na dzień będziesz mieć mało. Plus raz na 20 godzin pracy demagnetyzacja głowic. Lub jeśli nagrywasz to przed samym nagrywaniem.

Tak wiem. Napisałem że można na upartego codziennie bo jeśli to robimy izopropanolem lub spirytusem to właściwie nie szkodzimy tym. Natomiast rolki - codzienne czyszczenie może wręcz im zaszkodzić. Spokojnie nie jestem nawiedzony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do codziennego czyszczenia rolek Boll się nadaje? A może nafta? Pewni jest ryzyko ze w danym magnetofonie rolka jest wykonana z czegos takiego ze to akurat zaszkodzi

sido - czytaj z uwagą to co napisałem. A napisałem wyraźnie że preparat firmy Boll możemy stosować jedynie w przypadku konserwacji oponek na kółkach ciernych. Nie można nim nasączać rolek dociskowych bo byś miał wszystkie od tej pory odtworzone kasety upaprane tym środkiem. Nafta, benzyna jest zabójcza dla gumy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sido - czytaj z uwagą to co napisałem. A napisałem wyraźnie że preparat firmy Boll możemy stosować jedynie w przypadku konserwacji oponek na kółkach ciernych. Nie można nim nasączać rolek dociskowych bo byś miał wszystkie od tej pory odtworzone kasety upaprane tym środkiem. Nafta, benzyna jest zabójcza dla gumy.

Ok. rozumiem. Zatem do czyszczenia rolek mimo wszystko pozostaje izopropanol tylko nie wolno przesadzać z częstotliwością.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego zapomniałem napisać ale to nie tak...

Po prostu mocniejszych środków takich jak izopropanol czy Video 98 używasz gdy przeprowadzasz renowację jakiegoś starego decka w którym rolki dociskowe są naprawdę bardzo zanieczyszczone. Albo nawet miały warstwę tlenków czy stwardniałej gumy którą musiałeś zeszlifować. Jeśli masz magnetofon w którym rolki są w dobrym stanie bądź była już przeprowadzona ich konserwacja to wystarczy jakiś łagodny środek myjący w postaci chociażby wody z mydłem.

Wiadomo że my tu raczej nie zaniedbujemy swoich zabawek. Nie doprowadzamy do jakiegoś ekstremalnego zabrudzenia rolek dociskowych. Dlatego pisałem że do standardowej, regularnej konserwacji rolek nie ma potrzeby używania takich mocnych środków ponieważ zwykle nie są one aż tak mocno zabrudzone. Nie chciał bym tu nikogo straszyć izopropanolem ale naprawdę skutki używania takich środków chemicznych są trudne do przewidzenia po dłuższym okresie używania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nafta, benzyna jest zabójcza dla gumy.

 

Kasjel..... A ja od zawsze czyszczę gumę benzyną ekstrakcyjną. Rolki, paski, idlery :) Jeszcze niczego nie uszkodziłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragne zauwazyć jeden problem z rolkami o którym nikt nie pisze.

Prosze sobie wziąć do ręki używaną rolke i popatrzeć na jej profil pod światło.

Ma ona standardowo profil beczkowy jak jest nowa, ale w trakcie długotrwałego użytkowania, rolka się spłaszcza ale głównie od strony wewnętrznej, od zewnątrz nie wygniata się prawie w ogóle.

W większości przypadków powinno się albo można chyba zmieniać rolke o 180 st w osi aby wyrównać, albo przedłużyć żywotność jej.

Ale . . . . . mamy rolki szersze i bardzo wąskie, i to ma znaczenie, jeśli rolka jest sporo szersza od taśmy i widać pod światło że można profil obrócić.

Wąskie rolki zazwyczaj nie da sie odwrócić bo są za wąskie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli chodzi o sprzęt to mam tego troche ale brakuje czasu ...........a czas ucieka......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasjel..... A ja od zawsze czyszczę gumę benzyną ekstrakcyjną. Rolki, paski, idlery :) Jeszcze niczego nie uszkodziłem.

A czym czyścisz pozostałości po starym pasku napędowym z którego została tylko czarna maź ? Właśnie benzyną ekstrakcyjną bądź naftą prawda ? Bo fajnie się ta maź rozpuszcza i wszystko można zmyć co nie ? Tak więc myślisz że benzyna ekstrakcyjna jest dla gumy całkowicie obojętna ?

Co do kształtu rolek dociskowych to ja nie mam pojęcia gdzie widzieliście nową rolkę o profilu beczkowatym.

Taki kształt to efekt zużycia choć nie mam pojęcia dlaczego część która styka się z taśmą często uwypukla się. Kiedyś Maciej LK pisał że beczkowate rolki dociskowe montowano jedynie w bardzo niskiej klasy np. walkmanach by w ten sposób zniwelować skutki pracy niskiej jakości mechanizmu.

 

Ja kupowałem już wiele, wiele rolek dociskowych jakie tylko były dostępne w sklepach internetowych. Tak na zapas, by w razie czego było z czego dorobić właściwą rolkę bądź po prostu ją znaleźć w własnych zapasach i nigdy jeszcze nie trafiła mi się taka o profilu beczkowatym.

A jeszcze co do takich środków jak benzyna ekstrakcyjna czy preparaty o których wspominałem wyżej to tak jak pisałem....jak jest taka potrzeba bo rolka bardzo brudna to można użyć. Ale po co używać takich środków jeśli zabrudzenie jest niewielkie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego chciałbyś czyścić głowice codziennie? Nie ma takiej potrzeby. Raz na miesiąc jeśli używasz kilka godzin dziennie. Jeśli mniej to nawet rzadziej. No i zależy od tego jakie taśmy użyjesz. Jak to będą jakieś gorsze, sypiące się, to nawet raz na dzień będziesz mieć mało. Plus raz na 20 godzin pracy demagnetyzacja głowic. Lub jeśli nagrywasz to przed samym nagrywaniem.

Jako nawiedzony czyszczę samą głowicę dość często a w skrajnych przypadkach rozbiegówki taśm (zdobycznych) ponieważ taśmy z dziwnych źródeł miewają

grube pyłki które rysują taśmy Gdy jeszcze używałem tylko swoich bardzo pilnowanych kaset, problemu z tym nie było wcale

J.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako nawiedzony czyszczę samą głowicę dość często

Tzn. Jak często?

Ja w zeszłym miesiącu zdjąłem wreszcie pokrywę ze swojego Pioneera i wyczyściłem obie rolki, bo można było podnieść głowice i łatwiej było mi je wyczyścić przy otwartej pokrywie. Czyściłem przedtem bez podnoszenia mostka i tylko ręką ruszałem rolkami, ale to nie to samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym czyścisz pozostałości po starym pasku napędowym z którego została tylko czarna maź ? Właśnie benzyną ekstrakcyjną bądź naftą prawda ? Bo fajnie się ta maź rozpuszcza i wszystko można zmyć co nie ? Tak więc myślisz że benzyna ekstrakcyjna jest dla gumy całkowicie obojętna ?

 

Tak tylko, że ta maź to już nie jest dokładnie ta sama substancja co była nią kiedyś. Nie mówię że benzyna jest absolutnie obojętna dla gumy. Pewnie dlatego tak dokładnie ją czyści i zostawia pięknie matową powierzchnie. Niemniej jednak nie zauważyłem destrukcyjnego działania podczas normalnego czyszczenia. Być może gdyby je wrzucić do benzyny i tak zostawić... A oprócz tego izopropanol też tą maź rozpuszcza.

 

Co do rolek to mam oryginalne rolki wraz z dźwigniami do Pioneera CT-959 i są delikatnie beczkowate. Za komplet tych rolek dałem około 360zł w swoim czasie.

Kiedyś to już pisałem ale się powtórzę. Zwróćcie uwagę na bieżnie kół pasowych na silniczkach napędowych - są płaskie czy wypukłe, beczkowate ?

 

płaskie rolki . . . .

 

Przecież świat też jest płaski...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sk-victor

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś ostatnio przeglądałem rolki używane w pudełku i raczej miały kształt leciutko beczkowy, wiem że widziałem też prawie płaskie ale to zależało od siły docisku rolki do osi, są magnetofony , które mają bardzo lekki docisk, są i takie który docisk jest mocniejszy.

Być może są też i płaskie, ale z punktu widzenia mechaniki nie powinny być,albo się ugniotły.

Przy czyszczeniu papierkiem ściernym rolki zawsze staram się to robić nie na płasko, a właśnie zaokrąglając je delikatnie ( bardzo mały kąt ), zwłaszcza jak pisałem szczególną uwagę zwracam na część rolki bliżej mechanizmu, gdyż tam najczęściej zniekształca się ona jak nacisk jest większy.

 

Czy spotkaliście się z czymś takim, że magnetofon dwuwałkowy potrafi niezauważalnie uszkodzić taśmę ? taśma wygląda idealnie, ale jest jakby nie wiem jak to opisać porozciagąna i próba nagrania na innym magnetofonie na tej taśmie to syf ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli chodzi o sprzęt to mam tego troche ale brakuje czasu ...........a czas ucieka......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę na bieżnie kół pasowych na silniczkach napędowych - są płaskie czy wypukłe, beczkowate ?

Moim zdaniem użyłeś niefortunnego porównania. Co ma wspólnego wałek w silniku na pasek płaski z rolką dociskową której bieżnia ma być przecież idealnie równoległa do wałka przesuwu taśmy ? Tak więc jak może być idealnie równoległa bieżnia rolki która ma profil łuku ? Jak krzywa ma być równoległa do prostej ? W przypadku wałka na pasek płaski w silniczku działa siła która "wyrzuca" pasek na "szczyt" wałka czyli miejsce w którym wałek ma największą średnicę i co za tym idzie miejsce w którym działa największa siła odśrodkowa. A w przypadku wałka przesuwu taśmy to przecież on jako idealnie prosty jest napędzany a nie rolka dociskowa. Zadaniem rolki jest idealnie docisnąć taśmę do wałka przesuwu a nie odwrotnie. Moim zdaniem niewielka "beczkowatość" niektórych rolek bierze się stąd że gumowa oponka przyjmuje tak kształt po wciśnięciu na tuleję. Sam dorabiałem rolki dociskowe nie mogąc dostać nowych, bądź nowe kosztowały fortunę to wiem...

Właśnie coś takiego się robi gdy oponka wchodzi ciasno na tuleję. Oczywiście lekko beczkowata rolka będzie pracować dobrze jeśli tylko guma będzie miękka. Wówczas nie ma problemu bo nacisk rolki do wałka przesuwu spowoduje dopasowanie się lekkiego owalu rolki do idealnie prostego wałka przesuwu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem użyłeś niefortunnego porównania. Co ma wspólnego wałek w silniku na pasek płaski z rolką dociskową której bieżnia ma być przecież idealnie równoległa do wałka przesuwu taśmy ? Tak więc jak może być idealnie równoległa bieżnia rolki która ma profil łuku ? Jak krzywa ma być równoległa do prostej ? W przypadku wałka na pasek płaski w silniczku działa siła która "wyrzuca" pasek na "szczyt" wałka czyli miejsce w którym wałek ma największą średnicę i co za tym idzie miejsce w którym działa największa siła odśrodkowa. A w przypadku wałka przesuwu taśmy to przecież on jako idealnie prosty jest napędzany a nie rolka dociskowa. Zadaniem rolki jest idealnie docisnąć taśmę do wałka przesuwu a nie odwrotnie. Moim zdaniem niewielka "beczkowatość" niektórych rolek bierze się stąd że gumowa oponka przyjmuje tak kształt po wciśnięciu na tuleję. Sam dorabiałem rolki dociskowe nie mogąc dostać nowych, bądź nowe kosztowały fortunę to wiem...

Właśnie coś takiego się robi gdy oponka wchodzi ciasno na tuleję. Oczywiście lekko beczkowata rolka będzie pracować dobrze jeśli tylko guma będzie miękka. Wówczas nie ma problemu bo nacisk rolki do wałka przesuwu spowoduje dopasowanie się lekkiego owalu rolki do idealnie prostego wałka przesuwu.

 

Chodzi o to aby rolka mająca po środku większą średnicę niejako automatycznie "naprowadzała" taśmę na dobry tor. Porównanie z bieżnią koła pasowego nie jest takie do końca chybione, choć faktycznie zjawisko jest trochę innego rodzaju. Na chłopski rozum ten miękki płaski pasek napędowy też powinien "zjechać" z bieżni w stronę mniejszej średnicy a jednak jest odwrotnie. To nie ma nic wspólnego z siłą odśrodkową tylko z większą prędkością liniową punku leżącego w miejscu o największej średnicy. Co do naszego problemu to równoległa do kapstana ma być oś rolki. Rolka dociskowa z kolei mimo, że ma kształt baryłkowaty po dociśnięciu do niego, dzięki miękkości gumy, też staje się płaska (i równoległa do wałka) ale siła docisku taśmy do wałka jest minimalnie większa tam gdzie jej średnica jest większa. To zapobiega tendencjom cieniutkiej taśmy do niekontrolowanego uciekania na zewnątrz. Głupi tego nie wymyślił - tak ma być !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sk-victor

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśmę, nawet tą najcieńszą utrzymują w właściwym torze wszelkie prowadnice jakie się tam znajdują oraz NIEZBĘDNY naciąg taśmy. Bez odpowiedniego naciągu taśmy wszystko szlag trafia szczególnie w deckach "dual capstan" nawet gdy cały tor jest idealnie wyregulowany. Zadaniem rolek jest: prawej - zapewnić dobry docisk taśmy do wałka co ma spowodować równomierną prędkość przesuwu taśmy. Lewej- zapewnić docisk taśmy do lewego wałka co powoduje zawsze taki sam naciąg taśmy pomiędzy wałkami i co za tym idzie jednakową siłę nacisku taśmy na głowicę. Rolki dociskowe mają jak sama nazwa wskazuje dociskać taśmę do wałków a nie utrzymywać ją w właściwym torze. Ważne jest to by rolki dociskowe nie przeszkadzały w utrzymaniu taśmy w właściwym torze gdy dźwignie na których pracują są nie prostopadłe do wałków, same rolki są zdeformowane lub stwardniałe bądź bieżnia rolki nie jest równoległa do wałka przesuwu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sczerze mówiąc nie widzialem, by w jakimś szpulowcu rolki dociskowe miały beczkowaty ksztalt.

 

A widziałeś w szpulowcu taśmę 12 i 9um ? Tam są większe siły naciągu, szersza i grubsza taśma.

 

Nowe rolki Pioneer.

 

Nowe rolki Technics.

 

Nowe rolki Sony.

 

Czy ktoś widzi choć jedną płaską ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-1944-0-13736800-1513107375_thumb.jpg

post-1944-0-71454900-1513107401_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sk-victor

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście. Może chodzi tu o grubość taśmy. Trzeba by to policzyć, ale nie mam zdrowia do tego ;)

 

Co prawda wymienialem niedawno rolkę w Technicsie RS-630 i tam była płaska rolka. Zerknąłem teraz do swojego Nakamichi BX-127 i Pioneera CT-777 i tam rolki też są płaskie. Ale może są zużyte.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taa jasne, chłopie masz post wyżej rolki od Pioneera i sa beczkowate a Ty piszesz ze masz płaskie, po prostu nie wierze w to co widze . . . .

Beczkowatość rolek jest minimalna i widać to pod światło jak się weźmie w łapy.

 

Patrzyłem przed chwilą na rolki co wymieniałem, od lepszych i gorszych kaseciaków, kopiarek i high endów i są beczkowate, ten temat wałkuje się tu już 3 raz i niektórzy dalej mają swoje teorie spiskowe.

 

Ziemia jest okrągła ! Ja też kiedyś myślałem ze jest płaska i co ? nie nie spadłem . . . . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli chodzi o sprzęt to mam tego troche ale brakuje czasu ...........a czas ucieka......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I naprawdę sądzicie że ta "beczkowatość" była zamierzona przez producenta ? Niech któryś z kolegów poświęci jedną i usunie z niej plastikową bądź metalową tuleję to zobaczycie....

Jak pisałem wyżej......lekkie uwypuklenie bieżni rolki nie stanowi żadnego problemu jeśli jest ona nowa i guma z której jest wykonana jest miękka. Nawet stare już stwardniałe rolki o beczkowatym kształcie mają płaską tą część gdzie przez lata przesuwała się taśma. Wiecie co by było gdyby beczkowatość rolki była celowa i zamierzona ? Istniała by konieczność ustawienia wysokości dźwigni z rolką tak by środek bieżni rolki pokrywał się zawsze z środkiem taśmy magnetofonowej ! A tymczasem rolka dociskowa może mieć luz wzdłużny na osi na której pracuje całkiem spory. Nie ma to znaczenia. Dopiero po jakimś czasie użytkowania widzicie dokładnie w którym miejscu na rolce taśma magnetofonowa wyznaczyła sobie swój ślad. Może on być umiejscowiony w niemal skrajnym położeniu. Do zewnątrz lub wewnątrz magnetofonu i nic złego się nie dzieje. Taśma nie zsuwa się z swojego toru bowiem cała szerokość taśmy jest jeszcze przez nią objęta. Nie dzieje się nic złego bo rolka powinna być idealnym walcem i nie ma znaczenia czy taśma wyznaczyła sobie swój tor przy jednej krawędzi rolki czy przy drugiej. Albo być może idealnie na środku. Ja nie neguję tego co piszecie i zdjęć które wklejacie. Oczywiście widzę owo delikatne uwypuklenie. Ale to nie jest efekt zamierzony i nie wolno pisać że każda rolka powinna mieć taki kształt. Jestem w stanie jedynie zrozumieć to o czym pisał MaciejLK, że beczkowaty kształt rolki dociskowej pozwalał zniwelować błędy w ustawieniu szczególnie skosu dźwigni z rolkami. Bo jeśli taśmę do wałka przesuwu ma dociskać jedynie "wierzchołek" rolki dociskowej to ustawienie skosu dźwigni z tą rolką nie ma już tak dużego znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I naprawdę sądzicie że ta "beczkowatość" była zamierzona przez producenta ?

 

E nie to na pewno zupełny przypadek. No proszę Cię !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.