Skocz do zawartości
IGNORED

Słuchawki vs kolumny po raz któryś


Pancio88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że zostało już o tym wiele napisane, ale stoje przed wyborem i chciałbym się poradzić lepiej obeznanych.

 

Kupiłem jakiś czas temu swoje pierwsze prawdziwe stereo. Zestaw pioneer a30 i cd pd30, kable melodika i monitorki magnat quantum 673. Gralo to bardzo fajnie (po przesiadce z kina domowego). Po przeprowadzce do mieszkania w bloku musiałem zrezygnować z normalnego stereo i sprzedałem wszystko i kupiłem słuchawki sennheiser hd650 i dac/wzmacniacz hegel super podłączony do leciwego, dyszącego laptopa. I doznałem prawdziwego szoku.

 

Zestaw słuchawkowy zdeklasował brzmieniem prawie dwukrotnie droższe stereo.

 

Po drodze sprzedałem hegla i kupiłem audio gd nfb27 a w hd650 zmieniłem kabel na xlr.

 

Teraz wracam do domu na wieś i mogę wrócić do normalnego stereo, tylko czy warto? Pokój odsłuchowy ma 17m2. Będzie poprawnie zaadaptowany akustycznie. Do wydania mam 10k zł. I teraz dylemat. Czy kupić słuchawki za 5-6 tys. czy końcówke mocy i kolumny do 10 tys. za zestaw?

 

Czy w tym przedziale cenowym też działa znana mi z wcześniejszych doświadczeń zależność, że słuchawki w cenie kolumn muszą zagrać lepiej? Czy monitorki za około 5-6 tys. w 17m pokoju zagraja lepiej od np. takich audeze lcd x? Proszę o komentarz ludzi osłuchanych i na dobrych słuchawkach i na stereo.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sa zasadniczo 2 rozne estetyki sluchania, nie bedace dla siebie bezposrednimi zamiennikami. Bardzo dlugo (kilka lat) sluchalem tylko i wylacznie na sluchawkach, ale jakies 2 lata temu przeszedlem niamalze calkowcicie na sluchanie kolumnowe i w zasadzie to nie potrafie (bo tez i nie chce, nawet gdybym mial sluchac na wyraznie slabszych kolumnach wzgledem posiadanych sluchawek) juz sie przestawic na sluchawki, te wiec leza i sie kurza, choc raz na kilka miesiecy robie sobie sesje, jako swego rodzaju ciekawostke...

 

Kolumny daja mi skale muzyczna i przestrzenna oraz propagacje fal dzwiekowych, ktorych zadne sluchawki mi nie zapewnia pomimo oferowanejj intymnosci i czesto wysokiej proby wgladu w nagranie (glowne zalety nausznikow), a przede wszystkim, odpowiada mi komfort sluchania, kiedy nie mam nic na glowie, choc to jednak indywidualna preferencja i mozna sie przyzwyczaic, zwlaszcza jak sie nie robi czestych porownan.

 

Za 10tys mozna juz zlozyc bardzo sensowny zestaw stereo (wzmak i kolumny) z rynku uzywanych sprzetow. Niewatpliwie, mozesz realizowac podejscie mniej skrajne od mojego i laczyc naprzemiennie odsluchy na obu systemach, wedle nastroju i potrzeb...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i mogę wrócić do normalnego stereo, tylko czy warto?

 

Zawsze warto.

Słuchawki to proteza. Niezależnie od ceny to zawsze proteza / droga proteza.

Słuchamy nie tylko uszami ale całym ciałem.

Wielka orkiestra symfoniczna na słuchawkach (niezależnie od modelu i typu) brzmi kuriozalnie. Idź do filharmonii na dobrą orkiestrę pod dobrym dyrygentem a potem w domu nałóż słuchawki i posłuchaj - wnioski będą oczywiste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez yayacek

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że w skali bezwzględnej kolumny zawsze będą lepsze od słuchawek. Ale mój wybór ograniczają pieniądze. I teraz czy w przypadku małego pokoju 17m2 i cenie kolumn około 5-6 tys. osiągne lepszy dźwięk niż ze słuchawek? Jednym zdaniem, kolumny średniej klasy czy hi endowe słuchawki w niedużym pokoju?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie jest oczywiste, zasygnalizował to wcześniej kolega Pastwa!

 

Preferuję każdy z tych dwóch kierunków słuchania tylko litości niech zarówno źródło jak i cała elektronika po drodze będzie na jakimś sensownym poziomie.

 

Wiadomo, że w skali bezwzględnej kolumny zawsze będą lepsze od słuchawek. Ale mój wybór ograniczają pieniądze. I teraz czy w przypadku małego pokoju 17m2 i cenie kolumn około 5-6 tys. osiągne lepszy dźwięk niż ze słuchawek? Jednym zdaniem, kolumny średniej klasy czy hi endowe słuchawki w niedużym pokoju?

 

Nic nie ruszaj do kup do tego co masz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i będziesz miał zarówno wysokiej próby wgląd w nagranie z słuchawek jak i same plusy z kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet tanie kolumny grają bardziej namacalnie niż najlepsze słuchawki.

Kolumny to dźwięk naturalny, otaczający słuchającego a słuchawki to narzędzie pomocnicze do odsłuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ble, ble nawet jak w operze usiądziesz nie w tym miejscu co trzeba to też będzie kiepski dźwięk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet tanie kolumny grają bardziej namacalnie niż najlepsze słuchawki.

Kolumny to dźwięk naturalny, otaczający słuchającego a słuchawki to narzędzie pomocnicze do odsłuchu.

 

Raczej chyba odwrotnie. Z kolumn dynamicznych nigdy nie osiągniemy takiego dźwięku jaki mają słuchawki.

Ktoś tu chyba zapomniał o problemie fazowości, którego słuchawki nie mają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gra cały system a nie tylko kolumny lub słuchawki!!!

 

Słyszałem fantastyczne granie zarówno na kolumnach jak i słuchawkach ale poruszamy się w innym przedziale cenowym niż ten!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System nie ma nic do tego. Kolumny ze zwrotnicą zawsze będą obarczone tą wadą i nic tego nie zmieni. Nawet jeśli dla pierwszego rzędu fazy będą równo poprowadzone, to pozostaje problem spadku mocy w okolicy podziału. Nic na to nie poradzisz, słuchawki pod tym względem zawsze będą górą. Pozostaje skala dźwięku i odbieranie go całym ciałem, czego nie zapewnią nam znowu słuchawki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchawki za 1,5k zł biją na głowe monitorki za 1,5k zł, to wiem na pewno. Pytanie czy słuchawki za 5k zł też biją monitory za 5k zł przy średnio dobrej akustyce w 17m pokoju. Nie pytam o teorie czy wady i zalety jednej czy drugiej "drogi".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pancio88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchawki i kolumny głośnikowe, to dwie metody słuchania muzyki i absolutnie nie można ich ze sobą porównywać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się uzyskać potęge i skale dźwięku i wszystkie inne pozytywy tradycyjnych kolumn za 5 tys. w średnio dobrze zaadaptowanym pokoju 17m2 o kształcie prawie kwadratowym? Pytam serio bo nie jestem osłuchany. Słuchałem tylko mocno budżetowych kolumn i nie wiem czego się spodziewać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I doznałem prawdziwego szoku.

 

Zestaw słuchawkowy zdeklasował brzmieniem prawie dwukrotnie droższe stereo.

 

To zupełnie normalne :)

Mało który zestaw stereo ma na tyle dobre przetworniki a przede wszystkim akustykę pomieszczenia, żeby wytworzyć lepszą jakość (powtarzam: jakość, nie wrażenie) niż wysokiej klasy zestaw słuchawkowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość kennijczyk

(Konto usunięte)

W 16m2 mam atcscm11 używane, okazyjnie kupione. Sluchalem w weekend Fostexy TH900 podłączone do oppo ha1 i lapka, a później do schitt MJOLNIR 2 i gramofonu. Druga opcja lepsza, ale nie tak dobrze jak na firmowym wzmacniaczu lampowym fostexa (droga zabawa). Koniec końców i tak preferuje słuchać muzyki przez moje atc.

Edytowane przez kennijczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet tanie kolumny grają bardziej namacalnie niż najlepsze słuchawki.

Kolumny to dźwięk naturalny, otaczający słuchającego a słuchawki to narzędzie pomocnicze do odsłuchu.

 

Pod absolutnym warunkiem dobrej akustyki.

A jak wiadomo, w totalnej większości pomieszczeń odsłuchowych tzw. audiofili - akustyka jest zupełnie przypadkowa, kompromisowa i pisząc wprost - do dupy ;]

 

Słuchawki za 1,5k zł biją na głowe monitorki za 1,5k zł, to wiem na pewno. Pytanie czy słuchawki za 5k zł też biją monitory za 5k zł przy średnio dobrej akustyce w 17m pokoju. Nie pytam o teorie czy wady i zalety jednej czy drugiej "drogi".

 

Imho, wydawanie na same słuchawki więcej niż 2000 pln, to już robi się trochę przysłowiowa "skórka za wyprawkę"

Tzn, jest przyrost jakościowy - jak najbardziej, ale im drożej tym ten przyrost jest mniejszy aż na końcu drogi na liście znajdują się absurdalnie drogie takie jak np. HiFiMAN HE-1000, które kosztują ponad 14 tyś pln a wedle recenzji wcale nie są dużo lepsze od HiFiMAN Edition X, kosztujących ponad 5 tyś pln taniej.

Na Twoim miejscu obowiązkowo odsłuchałbym coś z Audeze, albo HiFiMAN.

No ogólnie z planarów.

Co do DAC/wzmacniacz to rozejrzałbym się w ofercie Audio-gd i Schiit Audio :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez BeatX

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchawki to proteza. Niezależnie od ceny to zawsze proteza / droga proteza

 

Czemu droga? Dobre słuchawki nie muszą być drogie.

Tzn. nie tak drogie jak dobry sprzęt stereo.

A że proteza to zgadzam się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieno słuchawki, to jest proteza - chociażby nie wiem jakie teorie do tego dorabiać.

Prezentacja reprodukcji dźwięku w słuchawkach jest pisząc wprost ułomna.

Żadne źródło dźwięku, czy instrument nie gra praktycznie przy uchu.

Już nie mówiąc o scenie, gdzie w słuchawkach nie ma opcji żeby stworzyć pozory i wrażenie "wielkich" źródeł dźwięku, jak np. zestaw perkusyjny.

Będzie dynamika, będzie jakość, będzie precyzja - ale nie będzie rozmachu.

To jest coś jak oglądanie filmu w bardzo dobrym kinie, a u siebie w domu na telewizorze 4k 50''.

W kinie będzie mniejsza ostrość (jakość), ale większe wrażenie - w domu odwrotnie.

 

Do wrażenia naturalnej prezencji potrzebna jest przestrzeń, którą tworzą systemy głośnikowe.

Słuchawki są substytutem systemu stereo, ale oferują masę zalet i ułatwień niż budowa systemu stereo opartego o kolumnach głośnikowych.

Pierwsza i najważniejsza w słuchawkach sprawa to brak problemów akustyką pomieszczenia, co sprawia że już relatywnie tanie słuchawki potrafią zagwarantować wysoką jakość dźwięku, niedostępną dla budżetowego stereo grającemu w przypadkowym pomieszczeniu.

Druga kwestia, to nakład finansowy vs. zysk jakościowy.. tutaj również o wiele taniej wychodzi zainwestować w system słuchawkowy, niż w system stereo.

Trzecia kwestia, to możliwość słuchania w dowolnej głośności o dowolnej porze dnia i nocy.

 

Ale i tak ostatecznie uważam, że słuchawki to proteza :)

Tyle tylko, że mi akurat słuchanie muzyki na słuchawkach daje dużo frajdy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem wielkim fanem słuchawek,słucham czasem ponieważ wymuszają to różne okoliczności,natomiast miałem okazję raz posłuchać wysokiego zestawu STAX'a i przyznaję-nie wiedziałem,że słuchawki tak potrafią.

Podobały mi się jeszcze HD800 i beyery T1 współpracujące z dziurką w Naimie.Jakieś 2 lata temu miałem parcie na przetestowanie rynku nauszników,co ciekawsze HiFiMan'y,AKG...etc-grało różnie-czasem lepiej,czasem gorzej,jednak Stax poza wszelką konkurencją,oczywiście-jak dla mnie-laika słuchawkowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BeatX,

 

przecież ja też zgadzam się, że słuchawki to proteza.

Ponieważ ostatnio wieczorami nie mogę zbyt głośno słuchać,

to szukałem intensywnie słuchawek, które chociaż przybliżą mi brzmienie ze sprzętu tradycyjnego.

Wybór padł na planarne Hifiman HE-400, które moim zdaniem brzmią najbardziej neutralnie

i co najważniejsze - przestrzennie. Żadne inne słuchawki, które testowałem (a było ich ze 20 par w przedziale cenowym: 800 - 3000)

nie miały tej przestrzeni i tak nieinwazyjnego dźwięku podawanego wprost do uszu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak na marginesie,skoro nawet car audio ma swoją zakładkę na forum to uważam,że nauszniki powinny mieć też swoją.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak na marginesie,skoro nawet car audio ma swoją zakładkę na forum to uważam,że nauszniki powinny mieć też swoją.

 

 

i kable też.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważam,że nauszniki powinny mieć też swoją.

 

 

Wiesz ile to roboty przerzucenie wszystkich tematów słuchawkowych do jednego folderu? ;

Niech już tak zostanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak na marginesie,skoro nawet car audio ma swoją zakładkę na forum to uważam,że nauszniki powinny mieć też swoją.

 

 

Bardzo dobry pomysł.

Wiesz może z kim zagadać, żeby założyć nowy dział na forum?

U nas tych moderatorów tyle co posłów w sejmie i nie wiadomo do kogo uderzyć z pomysłem :D

 

Wiesz ile to roboty przerzucenie wszystkich tematów słuchawkowych do jednego folderu? ;

 

 

Ale można założyć nowe w dedykowanym dziale ;)

Temat słuchawek będzie się ciągnął jeszcze przez wiele, wiele lat..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł.

Wiesz może z kim zagadać, żeby założyć nowy dział na forum?

U nas tych moderatorów tyle co posłów w sejmie i nie wiadomo do kogo uderzyć z pomysłem :D

 

Pewnie trzeba by wystąpić z oficjalnym wnioskiem,może ankietę zrobić za/przeciw-tzn. konsultacje społeczne;)

Najlepiej przycisnąć jakiegoś moda co gra na słuchawkach;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak na marginesie,skoro nawet car audio ma swoją zakładkę na forum to uważam,że nauszniki powinny mieć też swoją.

Wiesz ile to roboty przerzucenie wszystkich tematów słuchawkowych do jednego folderu? ;

Niech już tak zostanie.

Bardzo dobry pomysł.

Wiesz może z kim zagadać, żeby założyć nowy dział na forum?

U nas tych moderatorów tyle co posłów w sejmie i nie wiadomo do kogo uderzyć z pomysłem :D

 

Panowie, zapomnieliście o ważnych badaniach od lekarza ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mrb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za osobną zakładka czy jak sie to nazywa dla słuchawek. Sam głownie w pracy słucham bo w domu jakoś wybieram w 80% głośniki, ale coś tam mnie ciągnie do słuchawek. Być może wspomnienia z młodości i koncert Iron Maiden usłyszany ma bodaj jakiejś DIORZE przez słuchawki właśnie. To chyba było pierwsze audiofylskie przeżycie u mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.