Skocz do zawartości
IGNORED

Firstwatt F7 - nowe dziecko N.P


gucio.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem moją wersję F7 na FETach Toschiby i MOSFETach ECX10N20 i ECX10P20 wg schematu, o którym mowa. Zauważyłem, że w oryginale nie ma rezystora R1 = 12k i go również pominąłem. Prąd spocznkowy ustawiłem na 1,1 A. Wzmacniacz gra nieźle na B&W 804, które mają około  90 dB skuteczności.

Wszystko niby ok, ale jak zmierzyłem impedancję wyjściową na 8 i 4 omach przy 1 W mocy, to się okazało, że wynosi ona aż 0,4 oma. Z tego wynika, że współczynnik tłumienia przy 8 omach daje tylko 20. Oryginal ma mieć ponad 100. A więc 5 razy więcej.

Ciekaw jestem gdzie jest pies pogrzebany i jaka jest tego przyczyna?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag do przedmówców. Nikt nikomu nie zabroni ustawić prąd o wartości 1A. Ale nie będzie pracował w czystej
klasie A. Prąd BIAS-u musi być ok. 1,6A.  Przy prądzie 1A daje maksymalnie moc 8W w klasie A  a dalej wchodzi w AB
a nie takie było założenie autora. Zresztą wyliczyć to można na podstawie poboru mocy tego wzmacniacza (170W). Niestety czysta klasa A nie jest ekonomicznym ani ekologicznym rozwiązaniem.
Co do DF to nie traktowałbym na poważnie tego parametru bo występuje tu mieszanka ujemnego i dodatniego sprzężenia zwrotnego niespotykana w innych wzmacniaczach. Dodatkowo w górnej gałęzi zasilania jest szeregowy rezystor o wartości 0,1 Ω, który służy do ustalania biasu. Ani w  drenach ani w źródłach mosfetów nie ma rezystorów więc tylko tak dokonamy ustawienia tego parametru. Pomija się ten rezystor na niektórych schematach co jest błędem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane techniczne F7 wyglądają tak:
Nominal specifications:
Measured at 120 V AC and an 8 ohm load:
Distortion @ 1 watt 0.05%
Input Impedance 10 Kohm
Gain 14 dB ( X 5 )
Input Sensitivity (1 watt) 0.57 V
Input Sensitivity (max output) 2.53 V
Damping Factor 100
Output power 8 ohms 20 watts @ 1% THD, 1KHz
Output power 4 ohms 30 watts @ 2% THD, 1KHz
Class A envelope 50 watts peak @ 4 ohms
Frequency response -3 dB @ 100 KHz
Noise 100 uV unweighted, 20-20 KHz
Power consumption 160 watts
Fuse 3AG slow blow type -
2.5 Amp for 120VAC
1.25 Amp for 240 VAC

Przy 160W prąd jednego kanału powinien być ok. 1,6A na 8Ω. To się zgadza. Ustawiłem taki prąd spocznkowy ale niestety nie wpłynęło to w większym stopniu na wartść impedancji wyjściowej. Było jeszcze gorzej, tzn. współczynnik tłumienia DF spadł się z 20 do 16. Wróciłem do poprzedniej wartości prądu 1,1A, co pozwala na pracę w klasie A do ok. 10W.
Z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia praca w klasie A nie jest optymalna ale za to brzmienie jest nieporównywalne z AB, B czy D.
To tak jak jazda samochodem Porsche czy normalnym autem z silnikiem spalinowym, to w każdym przypadku nieekologiczne i nieekonomiczne. Nie każdy ma jednak ochotę na jazdę rowerem czy tramwajem ;)

Jeśli chodzi o DF, to uważam, że jest on ważnym parametrem, który ma niemały wpływ na współpracę wzmacniacza końcowego mocy z głośnikiem.
Jednym z celów autora F7 było właśnie zwiększenie DF > 100 poprzez zastosowanie dodatniego sprzężenia zwrotnego. Dla DF = 100 impedancja wyjściowa powinna być 0,08 przy 8Ω obciążenia. 
Próba zwiększenia wartości rezystora 0,33Ω do 0,47Ω, z którego pobierany jest sygnał dodatniego sprzężenia zwrotnego, również nie dała znaczącego rezultatu tzn. DF zwiększył się z 20 do 26. Za to zniekształcenia nieznacznie wzrosły.
Nadal nie mam pomysłu, co można by jeszcze zrobić?

Prąd spocznkowy mierzę na rezystorze 0,1 Ω. Nie mam natomiast rezystora R1 = 12kΩ na wejściu wzmacniacza ze schematu fakciora, który zmniejsza impedancję wejściową z ok. 80kΩ do 10kΩ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, el34 said:

Nadal nie mam pomysłu, co można by jeszcze zrobić?

Dawno temu w jednym mocnym projekcie jak już wszystko zawodziło używaliśmy pewniaka: "a może jesteśmy głupi?" - może robisz coś bardzo inaczej niż Nelson? Może masz błąd w metodzie pomiarowej? Szukasz błędu nie tam gdzie jest. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Daniel_68412 napisał:

- może robisz coś bardzo inaczej niż Nelson? Może masz błąd w metodzie pomiarowej?

Może to jakiś trop. Generalnie wg mnie przy DF rzędu 20 i głośnikach kolegi el34 to raczej wyraźnie z dolnym zakresem będzie coś nie tak.

1 godzinę temu, el34 napisał:

Przy 160W prąd jednego kanału powinien być ok. 1,6A na 8Ω. To się zgadza. Ustawiłem taki prąd spocznkowy ale niestety nie wpłynęło to w większym stopniu na wartość impedancji wyjściowej. Było jeszcze gorzej, tzn. współczynnik tłumienia DF spadł się z 20 do 16.

A czy zasilanie nie jest czasem za miękkie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zwykły Drut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie wygląda tak:
• Toroidy 2 x 18V, 400W
• 4 x Schottky MBR20200CT na kanał
• Filtr CRC: 2 x 22mF - 4 x 0,47Ω równolegle - 2 x 22mF na kanał
Nieco mniej niż w schemacie fakciora, ale w summe powinno wystarczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może opisana wartość DF w FW F7 (100) jest tylko wartością uzyskaną empirycznie i standardowa metodyka pomiaru prowadzi do błędu w obliczeniach. Dodanie dodatniego prądowego sprzężenia zwrotnego do ujemnego napięciowego sprzężenia zwrotnego doprowadza w rezultacie do uzyskania ujemnej impedancji wyjściowej. Nie jest to bynajmniej wynalazek N.Passa, stosowano to już dawno temu we wzmacniaczach lampowych. Ta kompensuje częściowo opór sumaryczny cewki głośnika, przewodów zwrotnicy itd. i prowadzi do wzrostu właśnie DF. Oczywiście opór ujemny nie może być zbyt duży bo doprowadzi do wzbudzenia wzmacniacza. Nie jest to bynajmniej wynalazek N.Passa, stosowano to już dawno temu we wzmacniaczach lampowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam końcówkę mocy gdzie w każdym kanale są trzy pary 2sk133 2sj48. Radiatory są po bokach,  więc mogę ją przerobić na tańsze i o wiele łatwiejsze do znalezienia mosfety, a te  rzadkie "kapelusze" wykorzystać do budowy czegoś opartego o konstrukcję Pass'a.  

Aktualnie w domu mam nieskończony "Complementary ZEN" i własną wariację na temat "De Lite" z 3szt. H7 szeregowo i IRFP260 w roli głównej. Zasilam to z impulsówki 24V 8,3A (jest cicha, ale wzmacniacz ma mniej mocy) oraz z transformatora 24V 16,6A i dość dużego zestawu CRC (w tym przypadku słychać bardzo ciche buczenie zasilacza, ale wzmacniacz ma lepszy wykop).  

Mocy nie mierzyłem. Szacuję ją na 6 do 10w w zależności od rodzaju zasilania.  Radiatory trzymają ok 50-60 stopni w zależności od temperatury otoczenia.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chapeau koledze! Widzę, że kostrukcje Passa cieszą się dużym powodzeniem. Podoba mi się szczególnie ten bas, miałem kiedyś podobny, w Altusach 140.
Moje doświadczenie z produktami Passa zaczęło się od F5. Wzmak grał u mnie przez pół roku, całkiem nieźle, bez ograniczeń z dołu (wielka kopa 😀), ale góra była trochę za jasna i teraz próbuję F7.

@moltos
To prawda, dodatnie sprzężenie zwrotne nie jest wynalazkiem Passa i było już stosowane w układach lampowych. Ale bez znaczących sukcesów ze względu na ograniczone pasmo przenoszenia transformatorów wyjściowych.
Impedancję wyjściową wyznaczyłem przez pomiar napięć na wyjściu wzmacniacza przy obciążeniu 8Ω i 4Ω, dla1W przy 1kHz.
8Ω -> 2,909V, 4Ω -> 2,773V
Wyliczenie ze znanego wzoru
Zout = R1*R2*(V1 - V2)/(R1*V2 - R2*V1)
po przeliczeniu
Zout = 0,412
daje
DF = 8Ω/Zout = 19

Wiem, że nie jest to jedyna metoda określenia impedancji wyjściowej i nie  wiem także jakiej metody używa Pass. Tak czy inaczej, różnica nie może być aż pięciokrotna...
Współczynnik wzmocnienia układu bez dodatniego sprzężenia zwrotnego wynosi ok. 10, tzn. po usunięciu sensora rezystora 0,33Ω. Po zamknięciu pętli sprzężenia, gdy rezystor jest w układzie, wzmocnienie spada do ok. 5. Tak jak w specyfikacji.
Mimo tego coś mi tu nie gra, ale jeszcze nie wiem co 😉

Spektrum z REWa jest moim zdaniem też ok

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, el34 napisał:

Impedancję wyjściową wyznaczyłem przez pomiar napięć na wyjściu wzmacniacza przy obciążeniu 8Ω i 4Ω

W praktyce może to wygląda ok, ale raczej powinny to być wręcz "różniczkowe" zmiany impedancji obciążenia czyli np 3,9 vs 4 omy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.08.2022 o 12:38, el34 napisał:


Jeśli chodzi o DF, to uważam, że jest on ważnym parametrem, który ma niemały wpływ na współpracę wzmacniacza końcowego mocy z głośnikiem.

czy możesz opisać dokładniej swój sposób pomiaru DF?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar impedancji wyjściowej jest tak:
• Rezystor mocy 8Ω/50W na wyjście wzmacniacza
• DMM i oscyloskop do rezystora
• Sinus 1kHz z generatora albo REWa na wejście, tak aby na skopie widać było 8 Vpp, DMM powinien pokazać 2,83V 😉, to jest V1
• Drugi rezystor 8Ω/50W równolegle do pierwszego, tak że mamy teraz 4Ω na wyściu, DMM i skop pokazują V2
• Zout = R1*R2*(V1 - V2)/(R1*V2 - R2*V1)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej, zrzut ekranu z YT o niektórych parametrach wzmacniaczy p. Nelsona Passa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dla mózgu najważniejsza jest logika i spójność, a nie prawda. Osoby które powielają fałszywe stwierdzenia, są przekonane, że mówią prawdę i zszokowane, gdy okazuje się, że fakty są inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, MSki napisał:

Poniżej, zrzut ekranu z YT o niektórych parametrach wzmacniaczy p. Nelsona Passa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Że Zout ma być 0,08 ohma to już wiemy. Jest jeszcze jedna ważna informacja. Input Ohms = 10kΩ. Czyli rezystor 12kΩ równolegle do wejścia musi być bo inaczej skąd by była ta wartość. Zresztą to byłby ewenement jakby stopień napięciowy na fetach nie miał uziemionych bramek. Podobnie jakby siatkę triody wejściowej zawiesić w powietrzu. Kompletna bzdura.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się dokładnie przyjrzeć schematowi, to widać, że bramki FETów wejściowych nie wiszą w powietrzu, bo są już przez rezystor 39kΩ i 0,33Ω podłączone do masy.
Zadaniem rezystora 12kΩ na wejściu układu jest obniżenie impedancji wejściowej z 39kΩ + 39kΩ = 78kΩ do 10kΩ = 78kΩ || 12kΩ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam po długiej przerwie i mam pytanie do kolegów: jaki prąd spocznkowy ustawiliście w swoich klonach F7?
Podejrzewam, że może to mieć decydujący wpływ na wartość DF😀

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Witam .

Jako że zalega mi kilka oryginalnych par j74 k170 zastanawiam się nad zbudowaniem tego klona . Czy dysponuje ktoś sprawdzonym schematem? Przeczytałem masę wątków, przejrzałem drugie tyle schematów i nadal mam wątpliwości który jest prawidłowy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pawelgardziola napisał:

Witam .

Jako że zalega mi kilka oryginalnych par j74 k170 zastanawiam się nad zbudowaniem tego klona . Czy dysponuje ktoś sprawdzonym schematem? Przeczytałem masę wątków, przejrzałem drugie tyle schematów i nadal mam wątpliwości który jest prawidłowy. 

Nie sprzedałbyś ze dwóch par? Klecę sobie wersję F7 w klasie AB i na większe napięcie zasilania niż w oryginale. Uważam, że do cichego słuchania wystarczy mi kilka wat w klasie A. No i ekonomia. Ale stanąłem z robotą bo nie mogę dobrać dwóch idealnych par spośród tego co mam. Oczywiście musi być grupa BL dobrana w okolicach Idss=9mA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdobycie i sparowanie ich kosztowało mnie wiele zachodu czasu i pieniędzy, niestety nie opłacalne było by mi teraz sprzedać je . Docelowym projektem był wzmacniacz słuchawkowy Kevina Glimore w którym użyłem 4 pary , zostało mi 7 jeszcze z grupy bl ale wszystkie z idss 6 mA całe 7 par jednakowych. Więc pomyślałem że wykorzystam je właśnie do f7 i ewentualnie do jakiegoś pre. Też myślałem o klasie AB z niższym prądem tego pass.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, pawelgardziola napisał:

Zdobycie i sparowanie ich kosztowało mnie wiele zachodu czasu i pieniędzy, niestety nie opłacalne było by mi teraz sprzedać je . Docelowym projektem był wzmacniacz słuchawkowy Kevina Glimore w którym użyłem 4 pary , zostało mi 7 jeszcze z grupy bl ale wszystkie z idss 6 mA całe 7 par jednakowych. Więc pomyślałem że wykorzystam je właśnie do f7 i ewentualnie do jakiegoś pre. Też myślałem o klasie AB z niższym prądem tego pass.

Rozumiem. Idzie do mnie z Włoch 10 szt. SJ74BL. SK170BL mam więcej to może coś dobiorę do pary. Druga sprawa czy  to oryginały. Mocno w to wątpię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież normalnie do kupienia w 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  już sparowane

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, pawelgardziola napisał:

Panowie a skąd bierzecie 10n20 10p20 ?

Ja kupiłem w Profusion Ltd. UK. Cena (zakup powyżej 10szt.) wyjdzie ok. 7 funtów za sztukę z przesyłką. A więc tanio nie jest. Do 10 szt. jest jeszcze drożej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.