Skocz do zawartości
IGNORED

Chcę więcej basu!


zaqer

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy,

Bardzo szanuje Wasze opinie. Mam wrażenie że przeczytałem to forum wzdłuż i wszerz, ale muszę po raz pierwszy założyć osobny wątek i zwrócić się do Was z pytaniem:

 

Jakie zakupić głośniki do Onkyo TX-8150, by poczuć przyjemność obcowania z niskimi tonami w pokoju 16 mkw.

Obecnie mam kolumny Pylon Audio Pearl 20 i non stop bas podkręcony na korektorze Onkyo na pozycję +6 a czasem +8.

Przy cichych odsłuchach jazzu, kontrabas nie istnieje, a w rocku nie ma stopy, ani gitary basowej nawet przy j.w. podkręconych parametrach.

Przy naprawdę głośnych odsłuchach ten bas się oczywiście pojawia, ale przecież nie chodzi o to żeby cały czas katować uszy wysokim natężeniem decybeli by móc cieszyć się pełną dynamiką.

 

Budżet to max 3000zł. Miło będzie jeśli wystarczy 2 tys. Raczej preferuję sprzęt nieużywany/

Pokój (przypominam) 16m^2

Źródło: Amplituner sieciowy Onkyo TX-8150 (niedawno zakupiony i podobno bardzo dobry w swojej klasie, więc nie piszcie "zmień źródło" ;) )

Muzyka: Rock / rock progresywny (Pink Floyd, King Crimson, Riverside, ELP), ale również dużo Jazzu. Czasem muzyka symfoniczna.

 

Szukam głośników z miłym podbiciem basowym, ale również kocham w muzyce dużą scenę i przestrzenność dźwięku.

 

Będę bardzo wdzięczny za wskazanie na jakie kolumny podłogowe w rozsądnej cenie zwrócić uwagę.

 

 

PS: Rozważałem zakup Klipsch R26 / R28, Pylon Audio Sapphire 31.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor Audio RX2 mają napompowany i efektowny bas

trochę dziwne ze nie masz tego basu na pylonach - miałem je i nie narzekałem na brak

pojeździj może jeszcze tymi pylonami po podłodze - może trzeba je przysunąć bliżej ściany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor Audio RX2 mają napompowany i efektowny bas

trochę dziwne ze nie masz tego basu na pylonach - miałem je i nie narzekałem na brak

pojeździj może jeszcze tymi pylonami po podłodze - może trzeba je przysunąć bliżej ściany

 

Miałeś Pearl 20 czy Pearl 25? Może w moim przypadku wystarczy upgrade do tego drugiego modelu wzbogaconego o drugi głośnik niskotonowy?

 

 

niestety musisz zmienić podobno bardzo dobry w swojej klasie amplituner na prawdziwy wzmacniacz i źródło

 

Dzięki za radę, szukam jednak czegoś pod obecnie posiadany sprzęt. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 16 m kw brakuje basu a kolumny masz podlogowe wiec cos jest nie tak z tym Onkyo. Daj sobie spokoj z tym ampli wymien na wzmacniacz np NAD . Kolumny zostaw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem 20 i grały ok basem

spróbuj je dosunąć do ściany i wtedy kombinować jak to nie wystarczy to szukaj innych kolumn (choc najlepiej byloby zmienic ten amplituner na porządny wzmacniacz)

za 2500 powinienes tez upolować chario delphinus - basu bedzie az nadto w 16m2 a to rozwojowe kolumny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródło: Amplituner sieciowy Onkyo TX-8150 (niedawno zakupiony i podobno bardzo dobry w swojej klasie, więc nie piszcie "zmień źródło" ;) )

 

Zmień źródło :)

I to całkiem poważnie - zmień źródło.

Ten klocek wygląda baaaardzo biednie. Zasilanie jest wręcz mizernie małe. Skąd brać potęgę brzmienia skoro prądu nie ma.

Kup maszynę, która ma potężny zasilacz, ogromne kondensatory i porządnej wielkości odlewane radiatory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wymienisz kolumny czy zostawisz , bez wymiany ampli na dobry wzmacniacz zbyt wiele nie osiagniesz.

Nie sadze aby tutaj zawinily pylony.

 

Mocny wzmacniacz uzywany z dobrym basem . NAD , Roksan kandy, itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pylony 20 to przeciez pojedynczy 6,5 calowy mid bas, w 16m2 szalu nie bedzie, jak chcesz miec pelne spektrum dzwieku to niestety w parze musi isc rozmiar glosnikow, wzmacniacz jest osobna kwestia do wymiany

 

za 2500 powinienes tez upolować chario delphinus - basu bedzie az nadto w 16m2 a to rozwojowe kolumny

Kwestia oczekiwan, to malutkie monitorki i chociaz osobiscie ich nie slyszalem to fizyki nie oszukamy

Mala powierzchnia membrany = brak niskiego basu

Mala objetosc Vd = niskie cisnienie akustyczne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pylony 20 to przeciez pojedynczy 6,6 calowy mid bas, w 16m2 szalu nie bedzie, jak chcesz miec pelne spektrum dzwieku to niestety w parze musi isc rozmiar glosnikow, wzmacniacz jest osobna kwestia do wymiany

 

 

Kwestia oczekiwan, to malutkie monitorki i chociaz osobiscie ich nie slyszalem to fizyki nie oszukamy

Mala powierzchnia membrany = brak niskiego basu

Mala objetosc Vd = niskie cisnienie akustyczne

to są monitory giganty - sprawdz wymiary :)

plus dmuchają bas do dołu - u mnie w 14m2 basu bylo tak duzo ze nie umialem go okielznac i sprzedalem w cholere :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pylony 20 to przeciez pojedynczy 6,5 calowy mid bas, w 16m2 szalu nie bedzie, jak chcesz miec pelne spektrum dzwieku to niestety w parze musi isc rozmiar glosnikow, wzmacniacz jest osobna kwestia do wymiany

 

 

Kwestia oczekiwan, to malutkie monitorki i chociaz osobiscie ich nie slyszalem to fizyki nie oszukamy

Mala powierzchnia membrany = brak niskiego basu

Mala objetosc Vd = niskie cisnienie akustyczne

 

nie ma to jak pieprzyć głupoty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Giganty to ja posiadalem jeszcze nie dawno, Monitory Oversized z 8 calowym driverem seasa, i nie bylo takiej frajdy w odsluchu jak mam teraz

W Charios driver jest klasyczny 6.5 calowy czyli typowy jak na monitor ;p

 

nie ma to jak pieprzyć głupoty

A z czym tu sie nie zgadzasz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Giganty to ja posiadalem jeszcze nie dawno, Monitory Oversized z 8 calowym driverem seasa, i nie bylo takiej frajdy w odsluchu jak mam teraz

W Charios driver jest klasyczny 6.5 calowy czyli typowy jak na monitor ;p

 

 

A z czym tu sie nie zgadzasz?

 

A z tym, że z 18" głośnika w 16 m2 nie będzie basu. Nie słyszałeś ani pylonów, ani delphinusów, więc o czym piszesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tym, że z 18" głośnika w 16 m2 nie będzie basu. Nie słyszałeś ani pylonów, ani delphinusów, więc o czym piszesz.

Jeszcze raz powtorze, fizyki nie oszukasz, mialem stycznosc z topowymi glosnikami tego rozmiaru w swojej klasie wiec nie mow mi ze pylon jest jakims ewenementem i potrafi wytworzyc wieksze ciosnienie

 

poza tym troche Ci sie cyferki pomylily

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień źródło :)

I to całkiem poważnie - zmień źródło.

Ten klocek wygląda baaaardzo biednie. Zasilanie jest wręcz mizernie małe. Skąd brać potęgę brzmienia skoro prądu nie ma.

Kup maszynę, która ma potężny zasilacz, ogromne kondensatory i porządnej wielkości odlewane radiatory.

 

Kolejne mądrości ludowe, tyle lat na forum i zero wniosków.

Poniżej załączam zdjęcie NAD-a C300, też pewnie wygląda dla Ciebie biednie, lecz niestety jest to maszyna, która jest niesamowicie wydajna prądowo, mocy ma aż nadto, chociaż nie wygląda. Polecam każdemu tego naleśnika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki roznia sie pod wzgledem wykonania, technologi, materialow z ktorych wykonano membrane, zawieszenie itp ale wszystko to w efekcie koncowym sklada sie na szereg parametrow T-S, a one oddzialowujac wzajemnie tworza wielkosci na podstawie ktorych jestesmy w stanie oszacowac mozliwosci glosnikow w zakresie pasma do jakiego zostaly stworzone oraz zaprojektowac odpowiednia obudowe, czysta matematyka

 

Wielkosc glosniak jest bardzo wazna, jego wielkosc ogranicza nam pewne parametry

 

powierzchnia membrany liczona w cm2, zalezy naturalnie od srednicy glosnika

wychylenie objetosciowe ktore jest iloczynem powierzchni membrany i maksymalnego wychylenia liniowego, oba parametry oczywiscie scisle zwiazane z wielkoscia glosnika.

 

Wiec serio jak gosc pisze ze ma malo basu, to nie proponujcie mu kolejnych malych glosnikow

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz powtorze, fizyki nie oszukasz, mialem stycznosc z topowymi glosnikami tego rozmiaru w swojej klasie wiec nie mow mi ze pylon jest jakims ewenementem i potrafi wytworzyc wieksze ciosnienie

 

poza tym troche Ci sie cyferki pomylily

 

Oczywiście miałem na myśli 17-18cm.

Fizyki rzeczywiście nie da się oszukać, ale wiele monitorów potrafi ukryć niedostatki niskiego basu.

Z moich obserwacji większość początkujących użytkowników sprzętu wcale nie poszukuje tego zejścia jakie oferują prawdziwe pełnopasmowe kolumny z wielkimi głośnikami niskotonowymi, a właśnie tego wzmocnienia wyższego zakresu niskich częstotliwości, co jest odbierane jako "więcej basu".

Zresztą co ty chcesz, żeby 12'' membrany napędzać ta popierdółką od Onkyo. To dopiero nie będzie wcale słychać basu.

 

Kolejne mądrości ludowe, tyle lat na forum i zero wniosków.

Poniżej załączam zdjęcie NAD-a C300, też pewnie wygląda dla Ciebie biednie, lecz niestety jest to maszyna, która jest niesamowicie wydajna prądowo, mocy ma aż nadto, chociaż nie wygląda. Polecam każdemu tego naleśnika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

no daj spokój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście miałem na myśli 17-18cm.

Fizyki rzeczywiście nie da się oszukać, ale wiele monitorów potrafi ukryć niedostatki niskiego basu.

Z moich obserwacji większość początkujących użytkowników sprzętu wcale nie poszukuje tego zejścia jakie oferują prawdziwe pełnopasmowe kolumny z wielkimi głośnikami niskotonowymi, a właśnie tego wzmocnienia wyższego zakresu niskich częstotliwości, co jest odbierane jako "więcej basu".

Zresztą co ty chcesz, żeby 12'' membrany napędzać ta popierdółką od Onkyo. To dopiero nie będzie wcale słychać basu.

Oczywiscie potrafia ale jakim kosztem, glosnik pracuje tłokowo przy sporych wychyleniach, prawie caly bas jaki powstaje jest produkowany przez tunel, a wiesz co wtedy sie dzieje? dostajemy jednostajny buczacy bas

Amplituner oczywiscie jest kolejnym elementem do wymiany tu nie ma co sie oszukiwac

 

Tak jeszcze w kwesti roznic wynikajacych z wielkosci glosnika

Typowa 17 ma Sd o pow. ok 140-150cm2, zwiekszenie rozmiaru glosnika do 8 cali daje nam juz Sd o pow. 210-220cm2

 

Latwo teraz policzyc Vd zakladajac identyczne wychylenie liniowe na poziomie 6mm

 

Kilkadziesiat litrow przepompowanego powietrza wiecej nie pozostaje bez wplywu na odbior koncowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no daj spokój.

Słyszałeś w ogóle ten wzmacniacz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałeś w ogóle ten wzmacniacz?

 

Pewnie, że tak. Miałem nawet przez jakiś czas w sypialni c310, w komplecie z cd 521. Sympatycznie to grało, ale nic ponadto.

Moim zdaniem do pylona za słaby. Te kolumny fajnie zagrają z nait'em od naim audio lub Alchemist'em forsetti. Może coś ze starszych Musical Fidelity.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko pięknie, ładnie ale te monitory delphinus-a naprawdę miotają basiskiem

 

Dokładnie tak. Basu mają bardzo dużo. W nieodpowiednim pomieszczeniu może być go nawet za dużo.

 

PS: Rozważałem zakup Klipsch R26 / R28, Pylon Audio Sapphire 31.

 

Jeśli chcesz podłogowe to spokojnie wystarczą Pylony Sapphire 25. Basu powinieneś mieć pod podatkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie potrafia ale jakim kosztem, glosnik pracuje tłokowo przy sporych wychyleniach, prawie caly bas jaki powstaje jest produkowany przez tunel, a wiesz co wtedy sie dzieje? dostajemy jednostajny buczacy bas

Amplituner oczywiscie jest kolejnym elementem do wymiany tu nie ma co sie oszukiwac

 

Tak jeszcze w kwesti roznic wynikajacych z wielkosci glosnika

Typowa 17 ma Sd o pow. ok 140-150cm2, zwiekszenie rozmiaru glosnika do 8 cali daje nam juz Sd o pow. 210-220cm2

 

Latwo teraz policzyc Vd zakladajac identyczne wychylenie liniowe na poziomie 6mm

 

Kilkadziesiat litrow przepompowanego powietrza wiecej nie pozostaje bez wplywu na odbior koncowy

 

Już zauważyłem, że teoretycznie jesteś przygotowany.

Teoria nie zawsze jednak przekłada się na praktykę. Podałbym Ci kilka przykładów małych kolumienek, które produkują prawdziwe basisko, i to bez jak to nazwałeś "buczenia". Myślę że wystarczy choćby przykład Totem Acoustic. Posłuchaj kiedyś Model 1 lub Mani2, może zmienisz zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że tak. Miałem nawet przez jakiś czas w sypialni c310, w komplecie z cd 521. Sympatycznie to grało, ale nic ponadto.

Moim zdaniem do pylona za słaby. Te kolumny fajnie zagrają z nait'em od naim audio lub Alchemist'em forsetti. Może coś ze starszych Musical Fidelity.

C300 a C310 to całkiem inne wzmacniacze, nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C300 a C310 to całkiem inne wzmacniacze, nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Mają taka samą/podobną biedę w środku.

Znam wzmaki NAD'a bardzo dobrze, bardzo szanuję firmę. Mój pierwszy "grający" wzmak to był 3020i.

Ale jeśli ktoś ma przyzwoite kolumny, a gówniane źródło i wzmacniacz i chce wymienić kolumny żeby mieć lepszy dźwięk i chce przeznaczyć na ten cel 3kzł, to nie zaproponuje mu wzmacniacza klasy c300, bo może mieć znacznie lepszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pylony 20 to przeciez pojedynczy 6,5 calowy mid bas, w 16m2 szalu nie bedzie, jak chcesz miec pelne spektrum dzwieku to niestety w parze musi isc rozmiar glosnikow, wzmacniacz jest osobna kwestia do wymiany

 

 

Kwestia oczekiwan, to malutkie monitorki i chociaz osobiscie ich nie slyszalem to fizyki nie oszukamy

Mala powierzchnia membrany = brak niskiego basu

Mala objetosc Vd = niskie cisnienie akustyczne

 

Czy Pan pisze tylko po to aby nabić sobie wpisów? Czy to tak poważnie? Ech.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Pan pisze tylko po to aby nabić sobie wpisów? Czy to tak poważnie? Ech.

I kto to mowi, jesli juz sie do czegos odnosisz to chociaz sprecyzuj

 

Jeszcze raz powtarzam, wszystko zalezy od oczekiwan, jesli ktos slucha muzyki nie wymagajacej solidnej podstawy basowej to zadowoli sie malymi monitorami.

W przypadku autora watku za niedostatki basu odpowiada rowniez wzmacniacz i zapewne po czesci akustyka, ale niezaprzeczalnym faktem jest, ze z 16cm basu nie ma i zrozumie to kazdy kto mial okazje porownywac pelnoprawne duze kolumny podlogowe z monitorami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.