Skocz do zawartości
IGNORED

zastosowanie różnych lamp - czy można?


sylwiusz

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

mam pytanie - czy macie jakieś doświadczenia w stosowaniu różnych lamp ze sobą? np. na kanał wchodzą dwie EL34 więc wstawiamy jedną RFT i jedną JJ lub inne ale różne. Czy nastąpi degradacja dźwięku czy też wymieszanie parametrów dźwięku dwóch różnych lamp? Może w różnych zestawieniach uda nam się wyeliminować lub podkreślić potrzebne nam rejestry.

 

Miałem kiedyś wzmacniacz (DIY) z autobiasem na lampach 6L6 - 4 lampy trzech firm - gdy padła jedna z nich kupiłem dwie takie same i od tej chwili chodziły w mieszanych parach ale o ich prądy dbał autobias a jak będzie z ręcznym biasem ?

 

Może ktoś próbował, wie, ma większe doświadczenie.

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Honorowy kodeks audiofila tego zabrania. Ale przepisy BHP i zasady elektrotechniki nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupi nie lubi się zastanawiać, lecz tylko swe zdanie przedstawić. Księga Przysłów 18,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto z założonymi czterema oponami, każda z innej parafii, będzie oczywiście jeździć. Jakoś.

To trochę nietrafiony przykład - np. w Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku posiadania takich samych opon na jednej osi. I jakoś nie ma masowego lądowania w rowach, czy zażaleń odnośnie wydłużonej drogi hamowania.

 

Co do jednego jesteśmy zgodni - mieszanie lamp jakiś efekt zapewne przyniesie, ale bardzie skłaniałbym się tu ku degradacji niż modelowaniu brzmienia :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W angli nie wiedzą z której strony ma być kierownica i mają królową . Różne lampy w jednym kanale to może w pre i inwerterze , mieszanie lamp mocy to raczej głupi pomysł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto z założonymi czterema oponami, każda z innej parafii, będzie oczywiście jeździć. Jakoś.

Też mi przyszła analogia z oponami, ale przecież można jedną parę z przodu inną a z tyłu inną i jest to prawidłowo przecież, a jużraczej nie będzie dobrze kanał lewy taka para, a w prawym inna.

Kiedyś miałem szkła w okularach innych firm; niby wszystko dobrze widziałem, ale wiedziałem, że są inne i tak mi to przeszkadzało, że musiałem je zmienić;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zapytaj lampy. Lampa bucha to Cię wysłucha! - powiedzonko dziecięce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Szkoda, że oprócz analizy producentów (napisów na bańkach) nikt nie kusi się o wzięcie pod uwagę podstawowych parametrów wymienianych lamp. Proszę pamiętać, że autobias ustawia prąd anodowy, a to oznacza, że dla tych samych prądów anodowych możemy mieć lampy o różnych nachyleniach charakterystyk anodowych w ustawionych przez autobias punktach pracy. I tak, możemy mieć np. parę lub kwartet lamp pochodzących od różnych producentów ale o idealnie dobranych charakterystykach lub mieć pecha i wstawić lampy tego samego producenta o diametralnie różnych nachyleniach charakterystyk - będą miały takie same prądy w spoczynkowym punkcie pracy ale jak taki zestaw przetwarza sygnał każdy może sobie wyobrazić (i nawet wyliczyć zniekształcenia nieliniowe) na podstawie charakterystyk przejściowych, które mają tylko jeden punkt wspólny - właśnie w punkcie pracy tych lamp ;-(.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej można mieszać ale:

Jak w lewym kanale lampa 2. to i w prawym lampa nr 2. powinna być tego samego producenta, typu...

Jeśli jakieś układy symetryczne w ramach kanału wzmacniacza to ten sam producent, typ...

Inaczej, to jak napisał McGyver.

 

A dlaczego?

Choćby inna zmienność charakterystyk w czasie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można, ale jak się bardzo chce, to... można ;)

W przypadku końcówki przeciwsobnej jest to bez sensu, ale o ile parametry nie będą rozjechane, to będzie jakoś grać. Z oczywistych względów wzrosną zniekształcenia, nawet po symetryzacji, w końcu lampy od różnych producentów nie muszą być podobne.

Jeżeli jest to końcówka SE z lampami połączonymi równolegle, to można oczekiwać jakiejś "homogenizacji" parametrów, uśrednienia albo co - ale zdaje się, że jak to w życiu oczekujemy połączenia lepszych cech, a dostaniemy sumę gorszych ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet lampy od jednego producenta nie musza być podobne.

Narzędzia na linii produkcyjnej rozkalibrowują się. Lampa z początku i końca serii może różnić się dogięciami elementów montażowych i odległościami samych elektrod o kilkadziesiąt mikrometrów. Już to zmienia parametry znacznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ale lampy parowane są pod kątem jednego parametru i to statycznego, i powszechnie uznaje się, że tak sparowane lampy są OK i dla takich lamp podaje się parametry wzmacniacza i z takimi się go sprzedaje i na takie wymienia. Różnice między lampami z innej nawet serii tej samej fabryki są niczym w porównaniu do różnic między chińską a ruską lampą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lamp odszedłem, choć jeszcze zmieniam u jednego ze znajomych jak trzeba mu komplet wymienić...

Co do tych parametrów.

Tranzystory również paruje się w "punkt" ze dwa, trzy parametry.

 

Kiedyś jak w tym siedziałem to zdejmowałem charakterystyki.

Wolę identyczne choć przesunięte o stałą. To da się zawsze skorygować. Rozbieżne charakterystyki to nie jest dobre.

Owszem można linearyzować. Bywa, że elementy aktywne pracują w "stałym" punkcie pracy...

Nie ma świata idealnego i jakiś kompromis musi być podjęty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.