Skocz do zawartości
IGNORED

Zawartość basu w basie :-)


sylwon38

Rekomendowane odpowiedzi

Ale ja potrzebuje także zróżnicowania tego basu...do powyższego to sobie estradówki mogę kupić...

Tego tez nie uzyskasz z malych glosnikow, jak chcesz zroznicowany bas uslyszec jak membrana lata jak oszalala? to kolejny plus dla duzego glosnika

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Jest dużo nowoczesnych kolumn głośnikowych z całymi bateriami niewielkich głośników z nowoczesnych kompozytów, w wąskich obudowach. Wiele z nich naprawdę super brzmi, ja np. napalony byłem na Focal Electra 1027 i przez kilka lat na nie polowałem... lecz pewnego dnia posłuchałem głośnika 10", to był Blumenhofer za ok. 20.000 zł, no i to było to! Potem jeszcze słuchałem kilku różnych tego typu konstrukcji, zapewne nie jestem do końca obiektywny, lecz dla mnie taki dźwięk jest po prostu bardziej naturalny i organiczny. Zaś ten extra bas, niskie zejście, atak, podtrzymanie i wielorakość barw - to wszystko otrzymujesz jak gdyby z dobrodziejstwem inwentarza. Po jakimś czasie, po pierwszym zachwycie i katowaniu płyt typu Yello, przy których żarówki w kuchni się same wykręcają, przechodzisz nad tym do porządku dziennego.

 

Z pewnością 2x 6,5" także będzie świetnie brzmieć, w dobrej aplikacji, sam słyszałem. Jednak to troszkę inna estetyka. Piękne jest wszak to, że do celu wiele różnych dróg prowadzi :)

 

No i właśnie o to chodzi...Mi się nie podoba brzmienie 10"... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie o to chodzi...Mi się nie podoba brzmienie 10"... ;-)

Mialem ostatnio w domu JBL L90, 12 cali na basie w dosc wysoko strojonym BR, basu ogrom chociaz glosnik stal w miejscu i wlasnie to jest w tym fajne, taki glosnik pracuje lekko, swobodnie, dynamika nie osiagalna dla malych glosnikow

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty rzeczywiście nie widziałeś dobrych głośników na 2*6,5 cala na oczy :-)

Fizyki nie oszukasz

 

VD=Sd*X-Max

 

O widzisz ciepło, ciepło...jakie strojenie jest lepsze?

Takie przy ktorym impuls jest najmniejszy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam estradowe 12" na basie i nie narzekam na brak zróżnicowania.Głośnik jest piekielnie szybki,bas schodzi nisko, wystarczająco nisko do domowych warunków.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie istotne, bo jeśli będę chciał posłuchać „Toccata and Fugue in D Minor” Bacha, z basami zapierającymi dech w piersiach, to wybiorę się do katedry :-)

Jak już chcesz poszaleć zalicz odsłuch Zeta Zero. ;)

Ale ja potrzebuje także zróżnicowania tego basu...do powyższego to sobie estradówki mogę kupić...

ziko369 mądrze prawi, ale wszystko i tak zależy gustu. Sam z 10-12" chyba bym oszalał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Na masaż to się na Acid Drinkers wybieram do Sceny w Sopocie ;-)

 

Takie przy ktorym impuls jest najmniejszy

 

Jakie strojenie mają kolumny, których membrany mocno się wychylają i bassrefeks dmucha dopiero przy

Vivaldiego Largo (D Minor Concerto)...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektorzy w tym watku chyba oczekuja poklepania po plecach i powiedzenia, tak tak, nic wiekszego jak 6 cali nie jest potrzebne, i oczekuja wlasnie tego posiadacze takich glosnikow :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z dobrym i kulturalnym basem byl zawsze i zawsze bedzie a do tego jest to bardzo skomplikowane:

1. rzeczywiscie im wiekszy przetwornik ty bas bedzie schodzil nizej i swobodniej

2. im wiekszy glosnik tym ciezszy i tym trudniej go napedzic, wiec rozwiazanie do zastosowania muzycznego musi miec kompromis rozmiar/sutecznosc/ciezar etc i odpowienie filtry, aplikacja etc (dosc skomplikowane)

3. ciecie wyzszymi rzedami i nisko muli i nie ma sensu, moje zdanie osobiste bo inaczej kontrabas albo nawet organy bucza a nie graja i moze dzwiek schodzi nisko, ale jest nieczytelny.

4. wszystko trzeba jeszcze uwzglednic z charakterystyka pomieszczenia (tutaj straty moga byc do 10db i nic z tym nie zrobimy

5. rozwiazanie idealne ale nie tanie to w pelni aktywny zestw wielodrozny, ale zeby bylo hiendowo to koszta sa makabryczne

 

Walcze od kilku lat z basem w swoim bardzo trudnym pomieszczeniu i jest ciezko.

Konczy sie to tym ze projektuje sie zestaw pod pomieszczenie bo nie ma idealnego gotowego rozwiazania albo jest ono bardzo bardzo drogie i niedostepne dla kieszeni

Wniosek - bez indywidualnego podejscia mozemy cale zycie bladzic po omacku i nic nie bedzie gralo, dotyczy to basu ale i srednich i wysokich tonow, wszystk musi byc spojne.

Wracaac do samego basu to dla mnie to co lubie to duza ilosc bardzo kontrolowanego basu nisko schodzacego i dynamicznego ze sredniej wielkosci przetwornikow 10"

Czasem moze sie nam wydawac ze duza ilosc basu jest nie wskazana ale jesli jest on krotki i kontrolowany moznym wzmacniaczem to klasyczny balans tonalny bedzie sprawial wrazenie dzwieku wychodzonego nawet jesli solidnie i gleboko mruczy.

Nie wiem czy jest to zrozumiale co pisze, albo trzeba do pewnych rzeczy dojsc wykonujac lata prob, testow i bez ingerencji w konstrukcje, zwrotnice, adaptacje akustyczna etc nie da sie idealnie wysterowac dzwieku w konkretnym pomieszczeniu

 

No właśnie. Ostatnio doświadczyłem jak silny wpływ mogą mieć właściwości akustyczne pomieszczenia. Co prawda nie w kontekście kubatura vs kubatura wszystko w betonie. Znajomy przez kilka lat ustawiał sobie system w dość problematycznym pomieszczeniu. W miedzy czasie remontował strych częściowo pod kątem adaptacji audio. Częściowo bo chodziło o kompromis między praktycznym urządzeniem, dociepleniem itp ; ) i oczywiście koszty. Większość drewno ale tez sporo docieplenia ponieważ od początku dom nie był właściwie zrobiony i miał spore straty cieplne. Poddasze posiada mnóstwo uskoków i skośnych płaszczyzn nieregularnych w tym części facjatek itp. Mozna powiedzieć że te płaszczyzny sufitu w stosunku do m2 ścian stanowią bardzo znaczną przewagę a i ścianki częściowy były docieplane...

Efekt jaki uzyskał w tym pierwszym murowanym pomieszczeniu był naprawdę zadowalający. Mocno kontrolowany szybki i zwiewny ale mający masę, fakturę i potrafiący fajnie zejść bas. Niestety wyniesienie sprzętu na strych skończyło się klapą. Totalny brak basu.

Można powiedzieć bas zjedzony". : )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie strojenie mają kolumny, których membrany mocno się wychylają i bassrefeks dmucha dopiero przy

Bass reflex zazwyczaj dmuha tuz ponziej czestotliwosci rezonansowej glosnika, ktora dla 6 calowych glosnikow jest oczywiscie wyzsza niz dla glosnikow wiekszych, caly czas probuje to przekazac.

 

Duzy glosnik jest wspomagany naprawde w najnizszych rejonach czestotliwosci, w przypadku malych glosnikow duzo wczesniej zaczyna grac rura, nie musze chyba wspominac, ze ponizej czestotliwosci FS glosnik zachowuje sie jak zawieszony w wolnej przestrzeni, nie dziala na niego zadna poduszka powietrzna, dlatego lawinowo konczy sie jego wytrzymalosc mocowa, koniec koncow wszystko sie sprowadza do jednego :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo osób pisze, ze ma na basie 2*6.5" lub 2*8", podczas gdy w rzeczywistości są to 3 drożne kolumny i zazwyczaj jeden z tych głośników jest odpowiedzialny również za średnicę. To chyba też dość istotna kwestia, czy kolumny są 3 czy też 4 głośnikowe gdzie za bas są odpowiedzialne faktycznie dwa głośniki...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Niektorzy w tym watku chyba oczekuja poklepania po plecach i powiedzenia, tak tak, nic wiekszego jak 6 cali nie jest potrzebne, i oczekuja wlasnie tego posiadacze takich glosnikow :)

 

Tak samo Ci co uważają inaczej...dla mnie to zamulacze i zdania nie zmienię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo Ci co uważają inaczej...dla mnie to zamulacze i zdania nie zmienię..

mylisz sie i to bardzo, o czym juz wspomnialem

 

glosnik ktory prawie sie nie rusza nie zamula w przeciwienstwie do malenstwa 6 calowego ktory pracuje na granicy swoich mechanicznych wytrzymalosci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektorzy w tym watku chyba oczekuja poklepania po plecach i powiedzenia, tak tak, nic wiekszego jak 6 cali nie jest potrzebne, i oczekuja wlasnie tego posiadacze takich glosnikow :)

 

Poniżej szybki pomiar zestawu głośnikowego z ośmiocalowym dołem:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Moc wzmacniaczy niskotonowych to 150W, wystarcza. Fazy nie zamieszczam, wiadomo dlaczego ;)

Albo niech będzie - poniżej opóźnienie grupowe:

 

post-64427-0-35696000-1486064712_thumb.jpg

 

Mój wniosek - da się, jak widać, ale pomijacie inne parametry zestawu głośnikowego mające duży wpływ na szeroko pojęte brzmienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

mylisz sie i to bardzo, o czym juz wspomnialem

 

glosnik ktory prawie sie nie rusza nie zamula w przeciwienstwie do malenstwa 6 calowego ktory pracuje na granicy swoich mechanicznych wytrzymalosci

I tu Cię zdziwię...moje ruszają się dopiero przy bardzo dużych glośnościach lub przy, już pisałem

Largo (D Minor Concerto)... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej szybki pomiar zestawu głośnikowego z ośmiocalowym dołem:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Moc wzmacniaczy niskotonowych to 150W, wystarcza. Fazy nie zamieszczam, wiadomo dlaczego ;)

Albo niech będzie - poniżej opóźnienie grupowe:

 

post-64427-0-35696000-1486064712_thumb.jpg

 

Mój wniosek - da się, jak widać, ale pomijacie inne parametry zestawu głośnikowego mające duży wpływ na szeroko pojęte brzmienie.

Dziwnie to jakos zestrojony, ogromny spadek przy 30Hz, prawie 10dB, i gigantyczne opoznienie

 

I tu Cię zdziwię...moje ruszają się dopiero przh bardzo dużych glośnościach lub przy, już pisałem7,

Largo (D Minor Concerto)...

Pusc im kawalek w ktorym realnie wystepuje czestotliwosc 30Hz, chcac te dzwieki uslyszec musisz je zmusisc do wychylenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Dziwnie to jakos zestrojony, ogromny spadek przy 30Hz, prawie 10dB, i gigantyczne opoznienie

 

 

Pusc im kawalek w ktorym realnie wystepuje czestotliwosc 30Hz, chcac te dzwieki uslyszec musisz je zmusisc do wychylenia

 

Te co podałeś mają takie zejście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bumpalump bardzo dobrze gada. To są zwykłe prawa fizyki.

Głównie chodzi tu o nagłośnienie danego pomieszczenia, tak aby głośność i zakres słyszalnych częstotliwości był ten sam. Do małego pokoiku wystarczą dwa monitorki, a do hali kilka subbasów na 18 calowych głośnikach. W małym pokoju bas z wielkiego estradowego głośnika nawet się nie rozpędzi i będzie kiszka. Natomiast w warunkach domowych przeciętnego człowieka raczej jest to kwestia gustu czy 6,5' czy 8' czy 10' i tak strojone są te kolumny do podobnych warunków, a brzmienie wedle uznania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: Sony E9000ES + N9000ES; Sony MXD-D3; Technics SL-1200 mk2; kolumny: Usher CP-730 Kino: Yamaha rx-v767 + Usher CP730 + Focal.JMlab (cent, rear, sub)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie to jakos zestrojony, ogromny spadek przy 30Hz, prawie 10dB, i gigantyczne opoznienie

 

No właśnie, a co byś powiedział, gdybym nie zamieścił drugiego wykresiku? ;)

Spadek jest, ale do 35Hz kreska - a to jest osiem cali i pomiar w realnym pomieszczeniu. Tak realnie patrząc mało co ma płaską charakterystykę do 35Hz, nawet te większe...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Sporo osób pisze, ze ma na basie 2*6.5" lub 2*8", podczas gdy w rzeczywistości są to 3 drożne kolumny i zazwyczaj jeden z tych głośników jest odpowiedzialny również za średnicę. To chyba też dość istotna kwestia, czy kolumny są 3 czy też 4 głośnikowe gdzie za bas są odpowiedzialne faktycznie dwa głośniki...

2x 6" mogą być też 2 lub 2.5 drożne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x 6" mogą być też 2 lub 2.5 drożne.

Zgadza się. Możliwości trochę jest. Chodzi mi o to, że powinna być różnica między np. 2*6.5" gdzie głośniki lub głośnik oprócz basu obsługuje również średnice (czyli są trzy głośniki w kolumnie), a 2*6.5" gdzie są to dwa głośniki odpowiedzialne tylko za bas (cztery głośniki w kolumnie). W sumie to nigdy w to głęboko nie wnikałem, być może to nie ma znaczenia. Rzuciłem tylko taką ogólną koncepcję... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.