Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  269 członków

YB Audio Klub
IGNORED

Klub miłośników YB Audio


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czyżby beryl wybierał sobie muzykę z którą będzie dobrze grał? To brzmi niepokojąco.

 

Poszło z Commodore 64

 

Nie chciałem budzić niepokoju, więc aby być bardziej precyzyjnym:

1) napisałem, że wydaje mi sìę i że mogę się mylić;

2) koledzy szybko odpowiedzieli, że nie jest tak jak uważam;

3) to moje subiektywne odczucia, w moim systemie, w mojej słabej akustyce;

4) piszę o swoich odczucia, o graniu świeżych głośników (za mną 20-30 godzin grania).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytam czy beryl nie jest bardziej szary w barwie i jaskrawy w brzmieniu oraz jak to ładnie mówia audiofile wyprany z emocji

pytanie z serii malo precyzyjnych o tzw muzykalność

Nie, beryl jest bardziej dźwięczny, nie szary. Jeśli chodzi o ostrość, to poprzednio miałem szpilkę Illuminator, która była ostrzejsza niż obecny beryl Illuminator, chociaż ten ostatni przy okazji przekazuje znacznie więcej szczegółów, ale bez ostrości. Oczywiste jest natomiast, że źle zaprojektowana zwrotnica może taką ostrość pokazać. Ważne jest też wytłumienie dobrym materiałem, np. aramidem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytam czy beryl nie jest bardziej szary w barwie i jaskrawy w brzmieniu oraz jak to ładnie mówia audiofile wyprany z emocji

pytanie z serii malo precyzyjnych o tzw muzykalność

 

Nic z tych rzeczy, beryl jest lepszy pod każdym względem. To nie jest brzmienie jakie znacie z metalowych "cykaczy" Seasa. To tak nie działa, że tam metal, tu metal to będzie mieć podobne cechy brzmieniowe. Berylowe tweetery mają fenomenalną muzykalność i delikatność przy jednoczesnym dodaniu detali.

Słuchając u siebie wersji berylowych nie miałem ani jednego momentu w którym uznałbym wyższość wersji tekstylnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość aqs

(Konto usunięte)

Nie, beryl jest bardziej dźwięczny, nie szary. Jeśli chodzi o ostrość, to poprzednio miałem szpilkę Illuminator, która była ostrzejsza niż obecny beryl Illuminator, chociaż ten ostatni przy okazji przekazuje znacznie więcej szczegółów, ale bez ostrości. Oczywiste jest natomiast, że źle zaprojektowana zwrotnica może taką ostrość pokazać. Ważne jest też wytłumienie dobrym materiałem, np. aramidem.

 

Czyli szpilka ostrzejsza i dużo mniej szczegółów niż beryl, beryl nie ostry a szczegółowy, a scena przestrzeń i wybrzmienia, szpilka vs beryl

Edytowane przez aqs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższa średnica nie jest twarda? Ciężko się o tym piszę;)

 

Twarda bo tweeter ma twardą membranę ;-) ? Paradoksalnie, wymiana głośnika wysokotonowego bardzo odczuwalna była właśnie na średnich tonach, które naprawdę dostały dodatkowego życia. Jest jakoś wiecej powietrza, więcej detali, czuć lepszą synergię miedzy tweeterem a średnim. Coś podobnego mieliśmy z Phoenixach gdzie 12tka fenomenalnie zgrała się z berylowym illuminatorem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tych rzeczy, beryl jest lepszy pod każdym względem. To nie jest brzmienie jakie znacie z metalowych "cykaczy" Seasa. To tak nie działa, że tam metal, tu metal to będzie mieć podobne cechy brzmieniowe. Berylowe tweetery mają fenomenalną muzykalność i delikatność przy jednoczesnym dodaniu detali.

Słuchając u siebie wersji berylowych nie miałem ani jednego momentu w którym uznałbym wyższość wersji tekstylnej.

Nie słuchałem wprawdzie Beryla od SB , ale słuchałem głośniki vintageowe z prawdziwym berylem nie tylko na górze, ale i na środku - muszę powiedzieć, że to inna klasa dzwieku niz to co do tej pory słyszałem, łącznie ze scanspeakowa szpilką. Obawiałem się, że jeden berylowiec na górze może zaostrzyć dzwiek, ze będzie coś kłuło, przeszkadzało - nic z tych rzeczy.

 

Beryl to niezykła przejrzystość , kapitalnie brzmią struny, talerze, wokale. Sluchałem z Leemą i o ile czasami na wysoko efektywnych kolumnach mocne piece 'dmuchają' górą i jest za głośno, za ostro, to tutaj - mimo 90db efektywności nie zaobserwowałem tego zjawiska - piec mogłem odkręcać swobodnie - robiło się głośniej, schodził niżej i grał cięzej dół, góra była cały czas tak samo dobra - od cichego do bardzo głośnego - na niskich poziomach szczegółowa i przejrzysta, na wysokich donośna, ale nigdy ostra, kłująca , świszcząca, piszcząca.... a kolumny miały 2 beryle!

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o te średnicę chodzi, nie słuchałem beryla satori, ale miałem wrażenie na scan speak beryl, że wyższa średnica nie jest taka "organiczna" jak z dobrej szmaty. Barwa wyższej średnicy nie jest już taka przyjemna i naturalna, bardziej matowa. Detalicznie to gra, ale bardziej bezbarwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słuchaliscie tego Beryla na szarpidrutach, słabo zrealizowanych płytach z duża kompresją ( np te gorsze albumy Metallica, AC Drinkers, Tool, etc) ??

 

Czy tylko Audiofilskie plumkania??

 

Bo ja tak zawsze odbieram te lepsze bardziej szczegółowe głośniki.

Na 30 minut jest WOW ile przestrzeni smaczków etc, a po 2H łojenia głowa boli, uszy krwawią i nawet żadne lampy nie pomagają , czy Tiody SET ( na przykładzie Zephyrów na jeszcze średniaku MW16 i SB29 z Neodymem z pod reki Yoshiego )

Edytowane przez Yasica
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

A słuchaliscie tego Beryla na szarpidrutach, słabo zrealizowanych płytach z duża kompresją ( np te gorsze albumy Metallica, AC Drinkers, Tool, etc) ??

 

Czy tylko Audiofilskie plumkania??

 

Bo ja tak zawsze odbieram te lepsze bardziej szczegółowe głośniki.

Na 30 minut jest WOW ile przestrzeni smaczków etc, a po 2H łojenia głowa boli, uszy krwawią i nawet żadne lampy nie pomagają , czy Tiody SET ( na przykładzie Zephyrów na jeszcze średniaku MW16 i SB29 z Neodymem z pod reki Yoshiego )

 

ale miałeś takie odczucia z tekstylną kopułką? Słucham głównie rocka (dużo starego) i Zephyry uważam, że wypadają naprawdę super. Teściowi, nawet troszkę brakuję góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decydując się na Firmę, wcześniej czy później nie będziecie w stanie robić wszystkiego sami..... myślę że już prawie do tego doszliście.

 

Za jakiś czas kolumny robione przez Roberta to będą te najwyższe modele lub jakieś specjalne. Jednak sprawę należy stawiać uczciwie i klientowi mówić jak jest naprawdę.

 

Życzę powodzenia w dalszym rozkręcaniu YB Audio.

 

 

 

Po konsultacji z Pawłem (Yoshi) zdecydowałem się na podmianę bez ingerencji w zwrotnicę. Zwrotnica Zephyrów na to pozwala.

Jednak jak ktoś chce zrobić to bez kompromisów, drobna modyfikacja w zwrotnicy jest wymagana, ale o szczegóły proszę pytać Pawła.

 

Troels Gravesen również twierdzi, że przy jego zwrotnicach można podmienić te głośniki bez ingerencji w zwrotnice.

 

Ja odnoszę wrażenie, że głośnik średniotonowy w Zephyrach zdecydowanie lepiej współgra z berylem niż z tekstylną kopułką.

Potwierdzam, lepszą synergie mw16 z berylem niż że szmatą.

 

Moze jeszcze dodam, iz jesli Robercie jestes w porzo... gosc, to sadze, ze zerkniesz do tej naszej jakze starej korespondencji, zobaczysz, ze na moj tekst dotyczacy wykonania obudow zupelnie wtedy nic nie odpisales (choc je wowczas wykonywales), jak rowniez nic nie odpowiedziales na moje ostatnie pytania na PW dotyczace wykonania tych obudow i wierze, ze jednak jeszcze przemyslisz i wyjatkowo wykonasz te parke obudow. Majac tak bogate doswiadczenie w budowie takich rzeczy, wiem, ze to dla Ciebie bulka z maslem, bo przeciez przez caly czas rozne obudowy wykonujesz do kompletnych kolumn. Tak wiec licze jeszcze na Ciebie Robert i mam nadzieje, ze pojawi sie tutaj w tym watku mnie wiecej taki wpis z Twojej strony: Lutek..., no dobra..., wyjatkowo wykonam Ci jeszcze te obudowy !

Kolego dostałeś wszystkie odpowiedzi a uparcie drążysz temat. Odpuść bo ciężko się to czyta....

 

Gram na tranzystorze z berylem głośno po kilka godzin i nie mam efektu zmęczenia, krwi z uszu i tego o czym posali koledzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym Wy gadacie? Szmatka, beryl, metal...a reszta toru to w krzakach?

 

Był/jest dość dobry :

 

Marantz na TDA1541A z lampą 6N2P na wyjściu SRPP

Denon na PCM1702 + analog j.w.

DAC PCM1794A + SRPP E88CC GL

Jakieś Chinczyki DACi na AK i inne

 

Napęd to

SET-y na 6C33C-B ( Phast oraz jakieś DIY)

SET KT 88

Hybryda coś na wzór Haiku Audio ( 6N6P + IRF9140/140)

Yaqin MS-30

 

wiem że po lekkiej korekcji w zwrotnicy przez właściciela ww przezemnie kolumn po konsultacji z Yoshim ( sciszenie tweetera ) męczące brzmienie lekką ustąpiło, ale pewna sygnatura tej szmatki pozostała. Miałem swego czasu dla porównania Morela ST 1048 ( w innej konstrukcji ) i tam nie występował ani razu taki efekt, ale i scena pogłosy i palny ciut słabiej były realizowane( mniejszy kontur )

 

Ja mówię tylko o naprawdę bardzo słabo zrealizowanych płytach, ofiar loudnesswar, a tych niestety jest dość sporo...

 

Co do WO24 to ja nie słuchałem osobiście, ale mój dobry znajomy składa 3 waya na SB Satorii i potwierdza słowa Yoshiego - Bass kradnie show.

Z tym że też czasem ma wrażenie że coś gdzieś jakby zapiaszczy, jakby delikatnie, taki piczy kłak - dla porównania mają Illuminatory małego ( w aucie ) i dużego ( projekt Illumina 66 Trolesa ) i tam gra to bardziej sucho i czasem z większym ukłuciem. Coś za coś.

 

Do czego zmierzam ; w mojej głowie jest taki mini ranking :

 

Morel - miekko, ciepło, bezpiecznie ale nie ztaką precyzją, konturem

Satori 29RN-B - po środku

Scan Speak Illu - ostro, z krawędziami, bezlistośnie, słabo nagra płyta to dramat, dobrze nagrana to orgazm.

 

i Teraz pytanie jak zaszeregować Beryla ??

Jeżeli to jest połaczenie Satori Neodymu i Morela ( z serii Supreme ) to ... je to, czego ja chce :)

Edytowane przez Yasica
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze ciekawy, nowy morel titanium.

 

Granie szpilki odbieram inaczej - dla mnie to on ostry nie jest. Być może na odbiór wpływa tak wyraźnie inny woofer i z podobną sytuacja mamy miejsce w przypadku satori beryl o MR16.

 

Nie miałem na mysli szpilki - tylko kopułkę ilumminatora,

Szpilka podobno nawet łągodniejsza jest.

IMHO w samochodzie z tego co chłopaki testowali ta słabo z jej aplikacją - była mocno kierunkowa.

Edytowane przez Yasica
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morela ST1048 słucham nieprzerwanie od około 8 lat. Jest to dość specyficzne granie (miłe, cukierkowe-ogólnie bezpiecznie) któremu trochę brakuje powietrza, szczegółu. Oczywiście, da się z tym żyć (przynajmniej dopóki nie posłucha się ceramicznego accutona). Ja się z beryliozy dość szybko wyleczyłem natomiast ceramikoza posiadła mnie całkowicie. Jak żyć?

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szpilka jest bardziej kierunkowa,dobrze wypada przy wąskiej bazie-natomiast jest szybka detaliczna,ma szerokie pasmo.ma spokój i klasę.

powiedziałbym,że nie szkodzi jej również brak wytłumienia w pokoju.

z twardymi membranami już bywa różnie.

kopółkowo-pierścieniowy Illuminator to tak spokojny głośnik,że czytam powyższe opinie i nie chce mi się wierzyć.a w dodatku to nie jest ucukrowane granie w typie Esoteca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morela ST1048 słucham nieprzerwanie od około 8 lat. Jest to dość specyficzne granie (miłe, cukierkowe-ogólnie bezpiecznie) któremu trochę brakuje powietrza, szczegółu. Oczywiście, da się z tym żyć (przynajmniej dopóki nie posłucha się ceramicznego accutona). Ja się z beryliozy dość szybko wyleczyłem natomiast ceramikoza posiadła mnie całkowicie. Jak żyć? ������

 

Poszło z Commodore 64

Da się żyć z berylem i ceramikiem naraz Edytowane przez jarekgarian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.