Skocz do zawartości
IGNORED

"Magiczne" monitorki do sypialni


ssq

Rekomendowane odpowiedzi

No to popatrz nie na wgniecioną kopułkę tylko na np. rozciętą. Taka rozcięta kopułka w dalszym ciągu zachowa swój kształt więc naprężona nie jest. Widziałem kiedyś tytanowy układ drgający od jakiejś tubowej Beymy. Membrana wyglądała jak duża kopułka, ale z wyciętym otworem na szczycie kopułki. Kształt był zachowany. Ciekawostką dla mnie było metalowe zawieszenie tej membrany.

 

A jakby wyciąć cienki pasek przez środek, to by był wygięty czy raczej by się rozprostował choć trochę? ;)

To jest dzielenie włosa na czworo, ja tylko chciałem napisać, co usłyszałem całkiem serio od konstruktora uznanej w świecie firmy i co IMO nieźle tłumaczy powszechne przekonanie o generalnie ostrym brzmieniu takich głośników w odróżnieniu od jedwabnych. W odpowiedzi na takie wyjaśnienie wybrałem jedwabne i takowe dostałem ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby wyciąć cienki pasek przez środek, to by był wygięty czy raczej by się rozprostował choć trochę?

 

Moim zdaniem pozostanie wygięty, choć oczywiście paska nie wycinałem. Oczywiście jak membrana jest dobrze wytłoczona.

To jest dzielenie włosa na czworo, ja tylko chciałem napisać, co usłyszałem całkiem serio od konstruktora uznanej w świecie firmy i co IMO nieźle tłumaczy powszechne przekonanie o generalnie ostrym brzmieniu takich głośników w odróżnieniu od jedwabnych. W odpowiedzi na takie wyjaśnienie wybrałem jedwabne i takowe dostałem ;)

 

Używałem różnych głośników tekstylnych, tytanowych i berylowych, ale ostre brzmienie rzadko kojarzyłem z materiałem z którego wykonana jest membrana, bardziej z podatnością zawieszenia, ale nie jestem światowej sławy konstruktorem tylko hobbystą, więc mogę się mylić. Mogę tylko stwierdzić że te głośniki tytanowe i jeden berylowy z którymi się spotkałem nie grały na pewno ostro a monitory NS1000M Yamahy były swego czasu dla mnie wzorcowe mimo że tam i na górze beryl i środku też beryl od 500 Hz. Może lubię trochę ostrości ? ;-) Sam nie wiem.

 

Przetwornik Mangera.

 

Bardzo ciekawy głośnik. Kiedyś się nim intensywnie interesowałem, ale eksperyment był zbyt kosztowny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Moim zdaniem pozostanie wygięty, choć oczywiście paska nie wycinałem. Oczywiście jak membrana jest dobrze wytłoczona.

 

No to dlaczego kopułka po wgnieceniu może powrócić do poprzedniego kształtu, ale tylko mocno pognieciona może zostać "w połowie drogi"? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dlaczego kopułka po wgnieceniu może powrócić do poprzedniego kształtu, ale tylko mocno pognieciona może zostać "w połowie drogi"? ;)

Za to odpowiada jej kształt. Kopuła to najlepszy kształt pod względem sztywności ogólnej (w konstrukcji najbardziej nośny) znany konstruktorom. Wgniatając nieznacznie powodujesz naprężenia powodujące powrót, które wynikają właśnie z tego kształtu. Dopiero po przekroczeniu lokalnego stanu naprężeń odkształcenie pozostaje powodując trwałą deformację kopułki. Zwróć uwagę że tekstylne kopułki też po niewielkich wgnieceniach wychodzą same podobnie do tych metalowych. Ze względu jednak małą sztywność własną nasączonej tkaniny zakres sprężystej reakcji jest mniejszy. Kiedyś firma Yamaha w swoich katalogach pokazywał zdjęcia w oświetleniu laserowym kopułki berylowej i tekstylnej. Dzielenie się membrany tekstylnej było zdecydowanie większe niż tej berylowej. Oczywiście to był marketing bo w rzeczywistości prawdopodobnie te wszystkie zjawiska które Yamaha pokazywała na zdjęciach porównawczych nie przekraczają progów percepcji człowieka w normalnej eksploatacji i dlatego kopułki tekstylne są w pełni akceptowalne a ich często psychologiczne działanie (kopułka jest miękka) powoduje że jesteśmy do nich bardziej przyjaźnie nastawieni. Z drugiej strony nieprzyjazny metal ;-).

 

P.S. Najlepszy pokaz możliwości wytrzymałościowych ustrojów o kształcie kopuły to test z jajkiem. Spróbuj zgnieść jajko dłońmi naciskając wzdłuż osi symetrii (palce obu dłoni splecione, naciska na jajko część miękka dłoni pod kciukiem). Oczywiście w obu dłoniach musisz jajko umieścić tak żeby nie wystąpiły obciążenia lokalne. Podobno zwykły człowiek w ten sposób jajka nie zgniecie. Piszę podobno bo robiłem ten eksperyment, ale nie chciałem naświnić i zakończyłem go w pewnym momencie. Siła ściskająca była już bardzo duża. To przykład nośności ustrojów kopułowych obciążonych równomiernie. Dlatego przypominają sztywny tłok przy bardzo małej masie własnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Allle offtoppp Panowie....

 

Dla moich uszu kopułka brzmi "twardziej" jeśli ma dobre, szerokie rozpraszanie.

Szmaciaki mają z tym problemy w porównaniu do metalowych kopułek o tej samej średnicy.

(Trzeba takie rzeczy uwzględniać w zwrotnicy.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Allle offtoppp Panowie....

Ale początek był całkiem dobry ;-).

Dla moich uszu kopułka brzmi "twardziej" jeśli ma dobre, szerokie rozpraszanie.

Używam na niskich i średnich głośników z bardzo sztywnymi membranami (polikevlary) i wcale nie grają "twardo", natomiast widać wyraźnie że ta sztywność zbliża je do modelu sztywnego tłoka. Jak wciskam palcem niskotonowy z brzegu membrany to nie następuje żadne odkształcenie układu, membrana równo przemieszcza się w głąb. Przy mniej sztywnym materiale bardzo szybko następuje ocieranie cewki o nabiegunniki magnesu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopułki tylko miałem na myśli Lechu36.

Jeśli przetwornik wysokotonowy ma dobre charki kierunkowe, spora część dźwięku odbitego dołącza się do ogólnego wrażenia natężenia dźwięku.

Uszy to nie mikrofon i jakoś się tu wdaje psychoakustyka, w zakresie ile tego dźwięku odbitego ma znaczenie.

 

Czy twarde membrany stożkowe coś zmieniają w zakresie rozpraszania?

Nie zastanawiałem się, ale dla midbasu czy podobnie dużego przetwornika raczej tylko średnica części drgającej ma znaczenie, albo obecność stożka fazowego może jeszcze.

 

(polikevlary) i wcale nie grają "twardo"

Polikevlary niepojętym trafem wypadły z łask producentów i audiofili...

A szkoda bo w połączeniu z filtracją DSP było by z nimi z pewnością ciekawie, późniejsze poliglassy to już zdaje się krótsze pasma użyteczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polikevlary niepojętym trafem wypadły z łask producentów i audiofili...

No to jeszcze powiedz dlaczego ? Beryle te od Yamahy też kiedyś wypadły z łask audiofilów. Teraz wróciły z siłą wodospadu i ogromnymi cenami. Wiesz dlaczego kiedyś Yamaha zaprzestała ich produkcji ? Podpowiem że przyczyna była podobna jak w przypadku polikevlarów. Audiofile nie mieli z tym nic wspólnego. Zwróć uwagę że praktycznie identyczna technologia czyli poliglass jest obecna w produkcji Focala do dzisiaj a powstała w tym samym czasie co polikevlar.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha zaprzestała produkcji berylowych kopułek w 1997 r., tłumacząc że ich włókno "zylon" daje w kopułkach równie dobre brzmieniowo rezultaty.

Cudowny "zylon" jakoś nie zrobił kariery, więc nie mam pojęcia co się za tym kryje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie.. ale w tytule wątku jest "Magiczne" nie "techniczne"..:)

 

Poza tym autor nie podał nawet wzmaka.. nie wspomne o kablach.. więc można dalej strzelać..;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię słuchać.. oglądać.. czytać.. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. W niedalekiej przyszłości zamierzam zakupić jakieś fajne monitorki, nie żadne podłogówki, bo mieszkanie na wynajem. Cena? Do ok. 2000 zł.

 

Będą stały w salonie bądź sypialni, to ma być dźwięk typowo sypialniany (do zasypiania i bzykania ;)). Czyli nie musi grać głośno, raczej jako tło, które ma po prostu to "coś", jest troszkę bardziej wyrafinowane i z kulturą brzmienia. Słucham muzyki elektronicznej i trochę rocka, wolniejsze i szybsze kawałki. Wyobrażam sobie, że takie monitorki muszą mieć dobrą przestrzenność (lubię w muzyce pogłosy), przyjemny bas, nie musi schodzić nisko. Dobrze słyszalny głos i ładne wysokie tony.

 

Znam Tannoy M1 i to grało jakoś płasko. Monitor Audio BR1 już troszkę lepiej, ale nadal dość zwyczajnie. Podobno KEFy są bardzo przestrzenne, ale z kolei nie mają basu - czy mimo to warto się nimi zainteresować? Chwalone są też monitory firmy Dynaudio. Polecicie coś?

Jak do bzykania to Dymaudio:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudowny "zylon" jakoś nie zrobił kariery, więc nie mam pojęcia co się za tym kryje.

 

U Yamahy wysoka cena technologii wytwarzania kopułek z tego materiału niewspółmierna do wyników jakościowych. W przypadku Focala podano też wysoki koszt produkcji membran polikevlarowych związany z trudną obróbką gotowych wyrobów. Pewnie dołożyła się do tego sytuacja masowego stosowania tkaniny kevlarowej przez przemysł lotniczy i nie tylko przez ten przemysł w dużych konstrukcjach co spowodowało wzrost cen tego materiału trudności w jego pozyskaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kyle

 

Poziom THD był rzeczywiście wysoki, ale teraz obniżony po przesunięciu do góry w rejon 3 kHz,

zamiast kiedyś deklarowanych przez producenta poniżej 2 kHz :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy se gadu a propozycji niewiele,gosciu pewnie teraz bzyczy i ma w nosie jakie monitory sam posłucha sobie

Niestety doradztwo na odległość jest do niczego. Powinien spróbować u siebie paru monitorów i zadecydować. Lepszej drogi nie ma.

A z dyskusji przynajmniej się dowiedział czym może się różnić monitor z tekstylną kopułką od monitora z tytanową kopułką. Beryl też się przewijał ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q acoustics 2020i

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mam juz od dluzszego czasu w sypialni i sa to bardzo dobre paczki za mala kwote.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

[center]Studio 16hz * Karan Acoustics * Audio Research * Lumin * Transparent Reference XL & Ultra[/center]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi! Od siebie mogę dodać, że jeśli chodzi o ładnie grające używane wzmacniacze do takich monitorów to dobry byłby chyba Luxman seria L (190 itd.), miał ładne wysokie tony, choć mój już wymagał naprawy (coś nie tak z basem).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.