Skocz do zawartości
IGNORED

Nowe kolumny podłogowe do NAD c355 BEE


WMM

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu pytałem o kolumny do Rotela RA-01 i w rezultacie, za namową kilku forumowiczów, skończyło się wymianą wzmacniacza :)

Teraz mam wzmak NAD c355 BEE i Rotel RCD-02 jako źródło, i znów chciałbym poprosić o sugestie co do podłogówek.

 

Dla przypomnienia:

 

-pomieszczenie: ok. 35m2 (część pomieszczenia o powierzchni 51 m2 przedzielonego ścianą z przejściami z obu stron na dwie części)

 

-muzyka: od baroku po Megadeth, z naciskiem na klasyczny rock i metal; ZERO muzyki tanecznej, klubowej itp. tudzież rapu

 

-preferencje brzmieniowe: neutralność, ewentualnie w kierunku lekkiego ocieplenia; detaliczność, ale bez męczących, świdrujących sopranów; bas dobrze kontrolowany i absolutnie nie dudniący; możliwie szeroka scena i ogólnie niemęczący dźwięk,

pozwalający na dłuższe odsłuchy także przy wyższym poziomie głośności

 

-zastosowanie: wyłącznie do słuchania muzyki dla własnej przyjemności - czasem cicho, czasem głośno, ale bez nagłaśniania imprez

 

-budżet: 3 - maksymalnie 3,5k

 

W poprzednim temacie polecano mi m.in. Heco MS 900, Dali Zensor 7 i Indiana Line 561. Czy do NADa też będą dobre? Czytałem, że podobno z NADem bardzo fajnie brzmią Pylon Audio Sapphire 31 - ktoś potwierdzi? Ponadto zainteresowały mnie Polk Audio Signature s55 i Jamo Concert C97 - czy pasowałyby do mojego zestawu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz duże pomieszczenie, należy wybrać kolumny o jednak większej mocy. Na pewno Audio Academy Phoebe będzie propozycją bardzo dobrą, jednak nie poradzą sobie z dobrym nagłośnieniem Twojego salonu. Jeśli możesz trochę zwiększyć budżet, na pewno namawiam na model większy Audio Academy Hyperion IV (https://www.q21.pl/audio-academy-hyperion-iv.html). Drugą opcją jest Dynavoice DF-6 (https://www.q21.pl/dynavoice-definition-df-6.html). To szybkie, dynamiczne, dobrze wypełnione granie. Warto także posłuchać polską konstrukcję Pylon Audio Sapphire 31 (https://www.q21.pl/pylon-audio-sapphire-31.html).

 

Zapraszam serdecznie na odsłuchy, w przypadku wyceny dla forumowicza jestem do dyspozycji. W przypadku droższej konstrukcji możesz u nas liczyć na upust oraz kredyt 0%, może warto to przemyśleć i kupić kolumny bez kompromisów.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Mój znajomy ma Pylony w połączeniu z Nadem c356bee i jest zadowolony. Poniżej założonego budżetu są Heco ms900. To też świetna kolumna i myślę że da radę w Twoim pomieszczeniu. Większe Heco ms1000 lekko wychodzą poza budżet ale to kawał kolumny. Najlepiej jakbyś wypożyczył sobie do domu i posłuchał.

 

P.S.

Ja osobiście słucham na MA gs20 ale one wykraczają poza budżet i nie wiem czy ogarnęły by Twój pokój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)

preferencje brzmieniowe: neutralność, ewentualnie w kierunku lekkiego ocieplenia; detaliczność, ale bez męczących, świdrujących sopranów; bas dobrze kontrolowany i absolutnie nie dudniący; możliwie szeroka scena i ogólnie niemęczący dźwięk,

pozwalający na dłuższe odsłuchy także przy wyższym poziomie głośności

 

 

Coś z Chario .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

"Jesteś wielki " :)

 

Tak. Kwintesencja Chario ;)

Jakiś czas temu nawet usłyszałem od znajomego, że moje Delphinusy mają ostrą górę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie sugestie. Chario i Audio Academy Hyperion IV niestety odpadają ze względu na cenę. Phonary w moim budżecie musiałyby być dwudrożne, więc nie wchodzą w rachubę. Z kolei STX FX-300 mają aluminiowe membrany, a tego rozwiązania wolałbym uniknąć, bo obawiam się zbyt "ostrego", drażniącego brzmienia. Heco MS 900 biorę pod uwagę, aczkolwiek spotkałem się z opiniami, że bas w tych kolumnach potrafi mocno zdominować resztę dźwięku.

 

Drugą opcją jest Dynavoice DF-6 (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). To szybkie, dynamiczne, dobrze wypełnione granie. Warto także posłuchać polską konstrukcję Pylon Audio Sapphire 31 (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ).

 

Czytałem gdzieś, że Sapphire 31 mają uwydatniony wyższy podzakres średnicy i w rocku mogą być męczące. Czy to prawda? Natomiast Dynavoice ponoć są nieco "rozlazłe" jeśli chodzi o bas, co przy mocniejszym graniu mogłoby trochę przeszkadzać. Mógłbyś odnieść się do tej opinii?

 

Na jakimś anglojęzycznym forum przeczytałem sporo dobrych opinii o wspomnianych już przeze mnie Polk Audio Signature s55 - czy któryś z Kolegów zna ten model? Czy zgrałyby się z elektroniką NAD?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolei STX FX-300 mają aluminiowe membrany

 

Żadne aluminium tylko włókno węglowe co nie zmienia faktu że mogą grać ostro. Co byś nie kupił warto odsłuchać przed zakupem bo się można zdziwić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Polk Tsx330 mogą Ci w zupełności wystarczyć

https://sklep.rms.pl/polk-audio-tsx330t-tsx-330-t-kolumny-podlogowe-2-szt

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WMM ...w nawiązaniu do ostatniego wpisu,chciałbym skorygować błędny wpis o kolumnach Phonar. Nie wiem jakie przeglądałeś na necie ,ale domyślam się ,że Phonar veritas p2 .Akurat te kolumny posiadam i są dwudrożne, nawiązują swoją budową do zapomnianego, a święcącego dawniej triumf układu d’Appolito,Przypomnijmy: symetryczne rozmieszczenie po obu stronach tweetera dwóch głośników nisko-średniotonowych sprawia, że kształt fali przypomina ten wytwarzany przez głośnik współosiowy,takie jak robi Tannoy. Co to daje?Idealnie punktowe źródło dźwięku, wyrównane tak w zakresie fazy, barwy, jak i charakterystyk kierunkowych.Nie chce sie powtarzac ,ale odsyłam do linku tutaj....http://www.hi-fi.com.pl/kolumny-testy-lista/3607-phonar-veritas-p2-style.html

 

...jeszcze raz przeczytałem wątek i się okazało,że masz większe pomieszczenie niż myślałem. Jeśli wybór by padł na PHONAR to p3 .Z.Audio Academy to Hyperion IV -świetny wybor,chyba ,że te Polk Audio TSx330T,nie słuchałem ale widzę ,ze maja dobre recenzje...jeśli nie stać,radze poczekać,bo później można żałować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Polk Tsx330 mogą Ci w zupełności wystarczyć

Czy uważasz, że są lepsze od Signature s55?

Jeśli wybór by padł na PHONAR to p3 .Z.Audio Academy to Hyperion IV -świetny wybor,chyba ,że te Polk Audio TSx330T,nie słuchałem ale widzę ,ze maja dobre recenzje...jeśli nie stać,radze poczekać,bo później można żałować.

P3 i Hyperiony zdecydowanie poza zasięgiem. Poczekać można, ale... chciałbym już wreszcie podjąć decyzję, wreszcie móc słuchać na solidnym sprzęcie. Poza tym ta zabawa może trwać w nieskończoność: zamiast kolumn za 3,5k kolumny za 5k, a może zamiast tych za 5k warto odłożyć więcej grosza i za jakiś czas kupić parę za 7k itd. Gdzieś musi być granica.

 

Najgorsze, że we Wrocławiu nie mają prawie nic z tego, co mnie potencjalnie interesuje, więc ciężko będzie z odsłuchem. Nie ma Polk Audio, nie ma Dynavoice, nie ma Pylonów, a Heco tylko w markecie rzekomo "nie dla idiotów" (co, zważywszy choćby na niektóre ceny, jest kwestią dyskusyjną ;))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś musi być granica.

 

Jak kupisz kolumny za 7 czy 10kPLN to nie znowu będziesz potrzebował lepszego wzmacniacza... Trzeba iść coś posłuchać i powiedzieć sobie dość. Być może będziesz zadowolony z kolumnami pokroju Tonsil Maestro III albo STX Electino 250 czy Sapphire 31. Są to zestawy które mają dobry stosunek jakość cena. Moim zdaniem wyraźnie lepsze głośniki to przedział od 5-6 kPLN w górę, niemniej czym droższe kolumny tym większym ograniczeniem będzie reszta systemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja słucham starej muzy z lat 50 i 60-tych dużo starego rocka i dużo metalu i prog metalu mam te DB 6 w 42 metrach i wszystko gra i bucy, napędzane Yamahą lub Pioneerem też starymi, czy cicho czy głośno jest ok, basik trzyma rytm nie dudni nie klekocze i jest na miejscu gdy trzeba, te kolumny mają trochę suchą wyższą średnice, ale tu kłania się akustyka mozna starymi meblami i kilimami wiele zdziałać, nie wydając na różne zabawki kasy, przedtem miałem sporo różnych kolumn, nawet porwałem się raz na wydatek 10 tys i zostałem skarcony, z wymienianych wyżej miałem Hyperiony i tez dobrze wpasowały się choć siały trochę wysokimi, aha te DB 6 mają wstęgę na wysokich, słyszysz detale ale nie syczą i nie walą sybilantami.........najlepiej wypożyczyć i w domku posłuchać.........powodzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupisz kolumny za 7 czy 10kPLN to nie znowu będziesz potrzebował lepszego wzmacniacza... Trzeba iść coś posłuchać i powiedzieć sobie dość. Być może będziesz zadowolony z kolumnami pokroju Tonsil Maestro III

 

Też tak uważam, dlatego wyznaczyłem sobie tę granicę finansową - tyle mogę wydać teraz, a dłużej czekać nie chcę. Celuję po prostu w porządne, przyjemnie brzmiące budżetowe Hi-Fi. Nic więcej. Natomiast co do Tonsili, to chyba nie - dotąd pamiętam traumatyczne wspomnienia związane z odsłuchem osławionych Altusów przed laty, toteż marka nie kojarzy mi się najlepiej ;) Wiem, że inne czasy, inny model itd., ale mimo wszystko ;)

 

ja słucham starej muzy z lat 50 i 60-tych dużo starego rocka i dużo metalu i prog metalu mam te DB 6 w 42 metrach i wszystko gra i bucy,

 

To upodobania muzyczne mamy zbliżone, podobnie jak duży metraż, ale nie wiem, które kolumny masz na myśli - Dynavoice DF-6?

 

te DB 6 mają wstęgę na wysokich, słyszysz detale ale nie syczą i nie walą sybilantami

 

I właśnie o coś takiego mi chodzi - słyszeć, ale bez "krwawienia" uszu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast co do Tonsili, to chyba nie - dotąd pamiętam traumatyczne wspomnienia związane z odsłuchem osławionych Altusów przed laty, toteż marka nie kojarzy mi się najlepiej ;) Wiem, że inne czasy, inny model itd., ale mimo wszystko ;)

 

Ja tam słuchałem Altusów bodaj 140 wile razy i nic mi się z uszami nie stało. Weź jeszcze pod uwagę jaka była elektronika. Ludzie podłączali kiedyś Altusy np. do kiepskich wzmacniaczy pokroju WS 432 co nie mogło dobrze grać niemniej ciągle potrafią wygłaszać opinie na tej podstawie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uważasz, że są lepsze od Signature s55?

 

 

Graja zdecydowanie cieplej, a tego szukasz. I są tańsze.

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pardon, oczywiście DF 6, nie jestem dobry w numerkach kolumn etc.....miałem też mniejsze DF 5 były miękkie i detaliczne z ocieploną górą, ale może dlatego tak brzmiały u mnie, że są niższe i głośniki będąc niżej waliły prosto w kanapę.......przy tak różnej muzyce jakiej słucham, dużo w mono + winyle obecnie jest strasznie trudno dobrać głównie kolumny, ja męczyłem się prawie 10 lat w tym pokoju, przebierałem wzmacniacze, kolumny etc, dostałem rozstroju nerwowego a nawet uwierzyłem, że na starość głuchnę............staraj się słuchać tylko u siebie w pokoju i sam dobierz to, co najbardziej pasuje w tym pokoju, rady są dobre, ale każdy ma inne ucho inne podejście, możliwości i słucha swojej muzy..........życzę powodzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na Music Style 900 od Heco. Nie dość że nie wydasz całości kasy to jeszcze je u nas sprawdzisz przed zakupem.

Bardzo dobrze zgrywają się z NADem.

Oprócz nich na prawdę świetna propozycja to wspomniane ELACI F6.

Zapraszam na odsłuch

 

Piotrek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Harpie Amstaff Mini na zbyciu. Do NAD moim zdaniem dobry wybór. Pierwszy i jedyny właściciel. Stan jak nowe. Stoją i zbierają kurz od kilku miesięcy. Grały w salono-kuchni ok 50m. Nie naciskam ale jak jesteś zainteresowany...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CD, pliki, analog

wieczorami słuchawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście DF 6, nie jestem dobry w numerkach kolumn

 

A mógłbyś coś powiedzieć na temat sceny? Przyznam, że coraz bardziej interesuje mnie ten model. Mają dobre parametry, a z Twojego opisu brzmienia domyślam się, że mogłyby mi pasować, zwłaszcza że słuchamy podobnej muzyki. Jeszcze a propos głośników wstęgowych: nigdy nie słuchałem kolumn z takimi głośnikami, natomiast spotkałem się z opinią, że potrafią "zakłuć" sopranami, ale Twoim zdaniem jest pod tym względem OK, prawda?

 

Oprócz nich na prawdę świetna propozycja to wspomniane ELACI F6

 

Biorę je pod uwagę - mają odpowiednią moc, dobre opinie i chyba wybiorę się na odsłuch, bo są w sprzedaży w moim mieście.

 

Mam Harpie Amstaff Mini na zbyciu.

 

Dzięki za propozycję, ale obawiam się aluminiowych membran.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bez powodu Harpie są na zbyciu ;-)

Wiele wątków dotyczy nietrafionych ( uważanych nawet za docelowe ) kolumn głośnikowych.

Próbuje się później dobierać do nich różne cudowne wzmacniacze czy źródła, albo kable ( bo taniej )

żeby je jakoś choćby uczynić użytecznymi....

Ciekawe, że dotyczy to paru znanych i poważanych marek :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi

Słuchamy takiej samej muzyki, ale w innych warunkach a to ma pierwszorzędne znaczenie!!!!

Kolumny są odstawione o 90 cm od bocznych ścian i 2,30 od tylnej, szeroka scena 3,30 bo taką lubię, muszę widzieć muzyków na scenie, siedzę też daleko poza pkt. gdy słucham nagrań w mono trochę zsuwam kolumny aby się dźwięk nie rozłaził.

Może tak: nie namawiam usilnie bo sam musisz zdecydować, wskażę tylko, że przy realizacjach big bandów z lat 50 i 60 oraz Blood Sweat & Tears oraz Chicago tzw sekcją dęta pulsuje pochód basowy w Sometimes in Winter wędruje po pięciolinii a ja znim...........w Ramble on w refrenie podłoga się podnosi w Rime of the ancient mariner kaskada dźwięku zawsze dudniąca tu pulsuje a bas Harrisa jest jak stare druty telefoniczne, obłędny, w The Glass prison maszyneria jaką jest Dream Theater galopuje, pędzi po prostu zmiata............nie mam sprzętu high - fi, zwykłe stare klocki kupione w latach 90-tych, kiedyś przez 40 lat słuchałem w jednym pokoju i tak się przyzwyczaiłem, że potem trudno mi było cokolwiek dopasować w tej hali, pogłos, odbicia od ścian, sufitu, niestety panele na podłodze etc....wszystko to zabija dźwięk, ja po wielu latach szukania, jestem z tych kolumn zadowolony, mają wszystkie atrybuty, które lubię i pozbyłem się sybilantów i kłucia w uszy (czego nie znoszę) mogę dodać, że akustyka to prawie wszystko, reszta to naprawdę niewielki procent, jako zasłużony emeryt mogę cieszyć uszy i serducho dobrze brzmiącą muzyką, czego i Tobie życzę.........pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Rime of the ancient mariner kaskada dźwięku zawsze dudniąca tu pulsuje a bas Harrisa jest jak stare druty telefoniczne, obłędny

 

Opisem brzmienia basu Steve'a przekonałeś mnie, że powinienem zapoznać się z tymi kolumnami :) Iron Maiden to u mnie podstawa i odwieczny punkt odniesienia dla wszelkiej muzyki z kręgu hard n' heavy. Zresztą Powerslave to jedna z najlepiej brzmiących płyt Maiden, oczywiście w nieremasterowanej, oryginalnej wersji :) Dzięki za obszerną wypowiedź.

 

Na "placu boju" zostały Dynavoice DF-6, Elac Debut F6 i ewentualnie Heco MS 900. Czas pomyśleć nad odsłuchem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na prawdę świetna propozycja to wspomniane ELACI F6

 

Dopiero teraz doczytałem, że Elac Debut F6 mają tylko 80 W RMS i efektywność 87 db. Czy nie będą zbyt słabe do mojego wzmacniacza i w stosunku do metrażu pomieszczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorę je pod uwagę - mają odpowiednią moc, dobre opinie i chyba wybiorę się na odsłuch, bo są w sprzedaży w moim mieście.

A ja Ci je wyslę na testy do domu. Co Ci da salka odsłuchowa?

Dopiero teraz doczytałem, że Elac Debut F6 mają tylko 80 W RMS i efektywność 87 db. Czy nie będą zbyt słabe do mojego wzmacniacza i w stosunku do metrażu pomieszczenia?

Kolego nie patrz na parametry kolumn. Kto Ci powiedział aby tym się sugerować? To nie jest żaden wyznacznik bo producenci piszą co chcą. Jedni prawdę, drudzy półprawdę. Nie jest to także wyznacznik Brzmienia.

Moim zdaniem zarówno HEco 900 jak i F6 obowiązkowo powinny się znaleść u Ciebie na odsłuchu. Tym bardziej jeśli boisz sięo nagłośnienie. Chodź moim zdaniem nie ma czego.

Piotrek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.