Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  166 członków

XiangSheng Klub
IGNORED

Klub XiangSheng


venom200
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zmieniłem gniazdo z BNC na RCA ( czyli mam 2x Coax ) - żadnej różnicy brzmienia. Potwierdzam, że po XLR - super. Większy oddech i przestrzeń. Jednak po XLR jest wyższe napięcie, ok. 5v i jest głośniej tak ok. 5 dB niż po RCA. To normalne. Trochę można się nabrać. Taki zabieg, czyli lekkie podwyższenie napięcia po RCA robią inne znane i drogie firmy produkujące Daki. Robią to specjalnie aby wykazać, że ich Daki grają lepiej. Moim zdaniem taki zabieg to oszustwo, ponieważ w salonie nie zwracasz od razu na to uwagi. Jednak wyrównując poziom głośności okazuje się że Daki grają tak samo. A Kupujesz ten 2x droższy bo wydaje się, że gra lepiej. Wracając do Xianga to pomimo zmniejszenia-wyrównania poziomu głośności - to i tak po XLR gra większą przestrzenią niż po RCA. Zostawiłem go właśnie dla wy XLR. Paza tym jest prosty jak budowa cepa i można w nim grzebać :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Nie no, ja jestem pewien, że jest poprawa ze względów jakie wymieniłem wczoraj. Zwyczajnie po tym jak skończyłem się zachwycać dynamiką, sceną, detalem itp. zauważyłem, że jakby wyższa średnica była za mocno podkręcona.
Pobaw się opampami i kabelkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Czasami jest tak, że coś wydaje nam się lepsze tylko dlatego, że gra trochę inaczej niż dźwięk do którego się przyzwyczailiśmy...
Przychylam się do tej opinii. Ja tak mam. Mój system nominalnie jest dość jasny, jak tylko zmienię opki, albo prądy się rozjadą, tracę ta czystą górę. Czuję to od razu jako dyskomfort, mimo, ze to w sumie może być przyjemne ocieplenie, tyle ze musiał bym posłuchać dłużej a nigdy nie wytrzymałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Mam w moim xianshengu lampę GE 5670. Wiecie ile taka lampa średnio wytrzymuje godzin? Zdarza mi się jak głupi słuchać po 8 godzin dziennie muzyki i zaczynam się zastanawiać ile ta lampka w takich warunkach pociągnie.
Zależy od warunków pracy, ale myślę powinna wytrzymać 5kh jeśli jest bez wad.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telenoweli ciąg dalszy...

Przyszły muses 8820, wrzuciłem je na ic12 i 13 i podłączyłem swój "high end" po rca. No i zonk, bo trochę zduszony ten dźwięk, mało góry itp. Zamieniłem muses miejscami z 2604 i jeszcze większy dramat - dźwięk jak spod koca, brakuje skrajów pasm, szczególnie góry.

 

Zakupiłem adapter z XLR na rca iiii - o taką Polskę walczyliśmy. Jest drive, scena. Po wrzuceniu 8820 w tor XLR jeszcze lepiej. Dźwięk zrobił się bardziej dosadny, lepiej podkreślona góra, mniejsza scena, ale podsumowując zdecydowanie in plus.

 

Wniosek z tego taki, że przynajmniej u mnie wyjście bal gra zdecydowanie inaczej niż se nawet na tych samych opkach.

 

Pytania :D

1. Czy da się puścić dźwięk z rca na aktywne monitory z wejściem zbalansowanym? Kupiłem przejściówki ale nie gra...

2. Czy zmieniając opki w sekcji I/V trzeba zawsze wrzucać cztery takie same?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość zmierzenia głośności to ok. Sam do tego podchodziłem, ale bez sukcesu i stwierdziłem, ze ręczna regulacja na wzmacniaczu jest zbyt niedokładna żeby robić takie porównania. Co nie zmienia faktu, ze też mam subiektywne wrażenie, ze po xlr jest bardziej dynamicznie.

Najgorsze jest to, ze jeśli to prawda, to ten Chińczyk jest lepszym wzmacniaczem niż sam wzmacniacz. Po xlr do 9V jest przecież a to już wysoki poziom sygnału. Oczywiście głośników nie napędzi, ale swój charakter narzuci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie. Pamiętaj, że mówię o XLR po adapterze na rca, czyli bierze połowę sygnału. Po drugie to jest to sygnał niemal stricte napięciowy, bo wzmacniacz ma wysoką impedancję, więc nie stanowi obciążenia dla dac.

 

Będę zmieniał wo, dlatego jak ktoś ze stolicy wypożyczył by jakieś opki za kaucją to będę zobowiązany. W obawie przed zatrzymaniem mógłbym zapłacić troszkę powyżej ceny rynkowej, aby wykluczyć ryzyko przywłaszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,,, poczytajcie u googla co to są wyjścia XLR ( tzw. zbalansowane, symetryczne czy inaczej mikrofonowe ), jak działają i po co się je stosuje. Wyjścia, wejścia XLR adekwatna nazwa IMHO to symetryczne - jaka jest ich idea. Jak to jest realizowane? ( No właśnie za to odpowiadają podwójne opampy ) Dlaczego jest wyższe napięcie sygnału? To co piszecie, że jest taka drastyczna różnica między RCA i XLR to niemożliwe. Na XLR może być jedynie odrobinę "ostrzej" i dynamicznej ( sygnał/szumy ) co właśnie wynika z idei XLR. Jednak nie każdemu takie brzmienie rozdzielcze pasuje. Jedni wolą jednak po RCA bo jest "płynniej". Tak nie może być, że po RCA jest zamulenie a po XLR super.! Ogólnie można powiedzieć, że po XLR może być troszeczkę jaśniej i tyle.

Przejściówka daje połowę sygnału? Którą? Dolną czy górną? Sorry nie mogłem się powstrzymać.

Zmienianie opampów na "pałę" i mieszanie różnych w jednej sekcji właśnie może tym skutkować. Te cztery powinny być takie same, ( kto to wymyślił - że dwa różne ) następne pary również. Niektóre opampy - możliwe, że te 8820 nie nadają się do sekcji I/V - tam muszą być dosyć szczegółowe, szybkie opki pod względem przetwarzania cyfrowego sygnału ( czyli pików/sek w liniowość ) a nie brzmienia. Poczytajcie też o opampach czyli wzmacniaczach operacyjnych i sprzężenia zwrotnych. Jest dużo testów i ich konfiguracji - po co wyważać otwarte drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź na moje pytania. Wiem co to wyjścia zbalansowane, w poprzednim dac też z nich kożystałem.

Nie wiem która połówka sygnału idzie po adapterze rca, podejrzewam, że ta nieodwrócona.

Zapewniam Cię, że ja też się bardzo zdziwiłem różnicą w brzmieniu. Pierwotnie miałem korzystać z obu wyjść, jednak wychodzi na to, że jeśli zabawa z opkami nie przyniesie rezultatu to, ku swojej niewygodzie będę korzystał tylko z XLR. Poważnie, kiedy wrzuciłem muses 8820 na ic12 i 13 to po rca bardzo brakowało góry, aż moja kobieta zapytała czy coś się zepsuło. Kiedy te same opki zamieniłem z 2604 w torze XLR i podłączyłem amp przez adapter to jakby ktoś ściągnął gruby koc z kolumn. Nie mówię tu o różnicy w głośności, czy dynamice, a o diametralnie różnym brzmieniu.

Czy nie jest tak, że te opki za i/v mają jednak inne warunki pracy w torach rca i XLR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie jest tak, że te opki za i/v mają jednak inne warunki pracy w torach rca i XLR?

Do końca tego nie wiem. Nie jestem już praktykiem w elektronice, jednak z mojej wiedzy jaka mi została wynika, że te 4 opki w sekcji I/V mają wpływ i na RCA i na XLR jednocześnie. Te standardowe włożone przez Chińczyków nie są najwyższych lotów. Zaraz po zakupie 05A pytałem Chińczyka jak ulepszyć ale głównie po XLR. Zaproponował zmianę właśnie tych wszystkich I/V na LME 40720H, plus dwa 8820. Zamiana dała zauważalną poprawę w szczegółowości i wydaje mi się że zarówno na XLR jak i na RCA. ( na RCA nie robiłem dokładnych odsłuchów ) Po XLR było już bardzo dobrze a że miałem w pamięci odsłuchy znacznie droższych daków to byłem zadowolony z jakości bo im dorównywał. Jednak zrobiło się jakby trochę jaśniej co nie do końca mi pasowało. Później te 8820 zamieniłem na Bursony V6 vivid. W brzmieniu było lekkie dociążenie jednak lepsza poprawa była w innym aspekcie. Ogólnie mówiąc stał się bardziej płynny i "kulturalny", scena bradziej poukładana. ( Nie były to jakieś rewolucyjne zmiany zważywszy na koszy ale jakieś tam były na plus. Nie wiem do końca co robią opki IC12 i IC13 - dla mnie są to jedynie jakieś układy filtrujące i generalnie nie powinny w znaczący sposób wpływać na jakość. Nie wiem i tu mogę się mylić. To co zrobili Chińczycy w standardzie to uważam że w tani sposób dobrze dobrali opampy a zwłaszcza te 2604 które uważam za takie "misiowate" które powodują "płynność" i dociążenie. Zależy co kto lubi i na jakim systemie słucha. Jednak dalej z uporem będę podkreślał, że Dac to nie EQ. Ja aby lekko dociążyć dźwięk i dodać trochę "fuidów" kombinowałem jeszcze z gniazdami, bezpiecznikiem i kabelkami. Można by jeszcze wymienić na większe kondensatory w zasilaniu i zamiast 3300 uF włożyć co najmniej z 5000 uF, tylko rozmiarami mogą nie pasować. Też lekko dociążyłyby dźwięk. Ziarko do ziarka. Co do zmiany w torze RCA to można zapytać Chińczyka - jak ulepszyć i które opki wymienić. Ja chyba pytałem ( było to już dawno, z 1,5 roku temu ) ale chyba nie dostałem jasnej odpowiedzi i odpuściłem. Może ktoś spróbuje i byłoby to najlepsze rozwiązanie i mielibyśmy jasność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z powyższym, na I/V powinny iść szybkie i szczegółowe opki. Przerabiałem ten temat w kilku DACach. Nawet mój malutki ODAC lepiej gra z tanimi JRC4556 niż z ociężałymi Musus. Wyraźnie zaś lepiej z LME49990. W Xiangu dobrze dac na bufor coś barwnego i niezbyt jasnego. Nie bez powodu jest tam OPA2604.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

 

Pytanie logistyczne. Miałem wcześniej model 01A, spełnił moje wymagania, postanowiłem zatem zainwestować w model oparty na xmos xu208. Problem pojawił się na granicy. Liczłyłem się z tym, że doliczą cło, natomiast nie miałem pojęcia, że zarządają certyfikatu zgodności CE. Sprzedawca jak do tej pory nie odpisuje, minął dopiero jeden dzień, zatem może się jeszcze obudzi. Pisałem bezpośrednio do producenta na xshn.com, również bez odpowiedzi. Zatem, skąd wziąć ten papier? Może ktoś z użytkowników posiada i mógłby sie podzielić? Chodzi o model 01A.

Czy ktoś z was miał podobne doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Koledzy. Czytając Wasze opinie i testy i ja od dziś jestem posiadaczem wersji 05B. Bardzo Was proszę o pomoc bo siedzę już kilka godzin i nie mogę rozkminić tematu sterowników. Słucham w większej mierze muzyki w DSD i głównie do tego go zakupiłem. Mój poprzedni DAC bez problemu radził sobie z natywnym DSD. Odtwarzaczem jest oczywiście Foobar i po wybraniu Asio oraz Native DSD wywalają mi błędy.

Nie dostałem z nim żadnych sterowników, zapewne z tym jest problem. Bardzo proszę o podpowiedz, może link do sterowników? Czy ma ktoś z Was poprawnie skonfigurowany Foobar pod Native DSD z tym DAC? PS. Mieliście racje. Sprzęt gra obłędnie jak za takie pieniądze.

Ach..i do czego służy opcja Los_USB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Koledzy. Czytając Wasze opinie i testy i ja od dziś jestem posiadaczem wersji 05B. Bardzo Was proszę o pomoc bo siedzę już kilka godzin i nie mogę rozkminić tematu sterowników. Słucham w większej mierze muzyki w DSD i głównie do tego go zakupiłem. Mój poprzedni DAC bez problemu radził sobie z natywnym DSD. Odtwarzaczem jest oczywiście Foobar i po wybraniu Asio oraz Native DSD wywalają mi błędy.

Nie dostałem z nim żadnych sterowników, zapewne z tym jest problem. Bardzo proszę o podpowiedz, może link do sterowników? Czy ma ktoś z Was poprawnie skonfigurowany Foobar pod Native DSD z tym DAC? PS. Mieliście racje. Sprzęt gra obłędnie jak za takie pieniądze.

Ach..i do czego służy opcja Los_USB?

Może to coś w związku z tym:

 

"Since August 28, 2018, Xiangsheng DAC-05B model provides the exclusive paid driver of XMOS official version, XIANGSHENG Audio pay for customization to Thesycon, Germany to get the exclusive paid driver.

Free version of the drive or Evaluation driver have Disadvantages: Can not support DSD Hardware decod, can only support DOP or every other time there will be a beep.

 

Exclusive paid driver do not have this problem, Exclusive paid driver is perfect and have a nice sound."

 

Źródło:

 

https://www.china-hifi-audio.com/en/xiangsheng-valve-amplifier-dac-c-36/xiangsheng-dac-05b-24bit-384k-xmos-usb-ak4495-ak4497-x2-dsd-hardware-decoder-xlr-p-1352?zenid=3534ee01c832ed0bd4df8ea87036a05b

 

Cześć wszystkim,

 

Pytanie logistyczne. Miałem wcześniej model 01A, spełnił moje wymagania, postanowiłem zatem zainwestować w model oparty na xmos xu208. Problem pojawił się na granicy. Liczłyłem się z tym, że doliczą cło, natomiast nie miałem pojęcia, że zarządają certyfikatu zgodności CE. Sprzedawca jak do tej pory nie odpisuje, minął dopiero jeden dzień, zatem może się jeszcze obudzi. Pisałem bezpośrednio do producenta na xshn.com, również bez odpowiedzi. Zatem, skąd wziąć ten papier? Może ktoś z użytkowników posiada i mógłby sie podzielić? Chodzi o model 01A.

Czy ktoś z was miał podobne doświadczenia?

Ja też miałem kłopot z brakiem certyfikatem CE. Dostałem go na prośbę od kolesia z tego sklepu:

 

https://www.china-hifi-audio.com/en/xiangsheng-valve-amplifier-dac-c-36/xiangsheng-dac-05b-24bit-384k-xmos-usb-ak4495-ak4497-x2-dsd-hardware-decoder-xlr-p-1352?zenid=3534ee01c832ed0bd4df8ea87036a05b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja też miałem kłopot z brakiem certyfikatem CE. Dostałem go na prośbę od kolesia z tego sklepu:

 

https://www.china-hi...4df8ea87036a05b

 

Już do nich napisałem, ale bez odzewu jak na razie. Nie masz może tego certyfikatu, żeby na priv podesłać? Byłbym wdzięczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupilem go jako model z 2017 roku. Opisany był jako „2017 Ostatnie XiangSheng DAC-05B HiFi DAC USB Asynchroniczne XMOS/Dual AK4495/Bilans Cyfrowy Dekoder Audio DSD”.

Słabo to widzę. Pobierałem sterowniki pod xmos x208 ale nie pasują. W menadżerze urządzeń DAC jest widoczny pod nazwą HU300 Hifi 2.0. Jest również niezainstalowane urządzenie Yunyue Audio DFU. Po zainstalowaniu sterowników XMOS TUSBAudio pokazał się Control Panel w zasobniku a w nim, ze USB Audio Device - No devices Connected.

Dźwięk PCM działa ale mi nie o to chodziło kupując ten sprzęt...Zależy mi tylko na Native DSD. Kombinowałem z różnymi wersjami Asio do Foobara ale efekt zerowy.

Liczę na Wasza pomoc bo niestety w innym przypadku będę musiał go sprzedać. A szkoda, bo ma poleciał. Dobrze spisuje się z moim Sansui AU X901 po XLR.

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupilem go jako model z 2017 roku. Opisany był jako „2017 Ostatnie XiangSheng DAC-05B HiFi DAC USB Asynchroniczne XMOS/Dual AK4495/Bilans Cyfrowy Dekoder Audio DSD”.

Słabo to widzę. Pobierałem sterowniki pod xmos x208 ale nie pasują. W menadżerze urządzeń DAC jest widoczny pod nazwą HU300 Hifi 2.0. Jest również niezainstalowane urządzenie Yunyue Audio DFU. Po zainstalowaniu sterowników XMOS TUSBAudio pokazał się Control Panel w zasobniku a w nim, ze USB Audio Device - No devices Connected.

Dźwięk PCM działa ale mi nie o to chodziło kupując ten sprzęt...Zależy mi tylko na Native DSD. Kombinowałem z różnymi wersjami Asio do Foobara ale efekt zerowy.

Liczę na Wasza pomoc bo niestety w innym przypadku będę musiał go sprzedać. A szkoda, bo ma poleciał. Dobrze spisuje się z moim Sansui AU X901 po XLR.

Pozdrawiam serdecznie

Może to Ci pomoże (ewentualnie podziękowania dla Artur_70790):

 

Please copy the link below to download the driver.

Close the computer anti-virus software and download and install it to avoid file corruption!

Do not download and install other drivers to avoid conflicts!

https://www.china-hifi-audio.com/download/XIANGSHENG-DA-05B-DAC-XMOS-Stereo-USB-Audio-Class2-Driver-3079_v2.26.0-China-hifi-audio.zip

 

 

Please copy the link below to download Operation Manual of XIANGSHENG DA-05B asynchronous USB DAC DSD xmos

https://www.china-hifi-audio.com/download/XIANGSHENG-DA-05B-DAC-XMOS-Stereo-USB-Audio-Class2-Driver-3079_v2.26.0-China-hifi-audio.zip

 

Please copy the link to get help from Google translation tool to read the User Manual in Chinese.

https://translate.google.com/#auto/en/

 

 

 

How to set DSD driver and Foobar?

https://www.china-hifi-audio.com/download/XIANGSHENG-DA-05B-asynchronous-USB-DAC-DSD-xmos-DSD-driver-and-Foobar-set.zip

 

 

How to set DOP driver and Foobar?

https://www.china-hifi-audio.com/download/XIANGSHENG-DA-05B-asynchronous-USB-DAC-DSD-xmos-DOP-driver-and-foobar-setting.zip

 

 

Please copy the link to get help from Google translation tool to read the User Manual in Chinese.

https://translate.google.com/#auto/en/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to Ci pomoże (ewentualnie podziękowania dla Artur_70790):

 

Please copy the link below to download the driver.

Close the computer anti-virus software and download and install it to avoid file corruption!

Do not download and install other drivers to avoid conflicts!

https://www.china-hifi-audio.com/download/XIANGSHENG-DA-05B-DAC-XMOS-Stereo-USB-Audio-Class2-Driver-3079_v2.26.0-China-hifi-audio.zip

 

 

Please copy the link below to download Operation Manual of XIANGSHENG DA-05B asynchronous USB DAC DSD xmos

https://www.china-hifi-audio.com/download/XIANGSHENG-DA-05B-DAC-XMOS-Stereo-USB-Audio-Class2-Driver-3079_v2.26.0-China-hifi-audio.zip

 

Please copy the link to get help from Google translation tool to read the User Manual in Chinese.

https://translate.google.com/#auto/en/

 

 

 

How to set DSD driver and Foobar?

https://www.china-hifi-audio.com/download/XIANGSHENG-DA-05B-asynchronous-USB-DAC-DSD-xmos-DSD-driver-and-Foobar-set.zip

 

 

How to set DOP driver and Foobar?

https://www.china-hifi-audio.com/download/XIANGSHENG-DA-05B-asynchronous-USB-DAC-DSD-xmos-DOP-driver-and-foobar-setting.zip

 

 

Please copy the link to get help from Google translation tool to read the User Manual in Chinese.

https://translate.google.com/#auto/en/

 

 

 

 

 

Dzięki, niestety cały czas mam ten sam problem. Aplikacja XMOS pokazuje, że nie ma podłączonego urządzenia. Nie reaguje na zmianę tych sterowników. Cały czas jest zainstalowana karta pod nazwą HU300 Hifi 2.0. Próbowałem nawet ręcznie wskazywać sterownik, nie przyjmuje go. Wygląda to tak jak bym miał wstawiony inny kontroler audio niż XMOS...

Tak jak wspominałem, sygnał PCM działa jak bajka. DSD do PCM też. Jednak kupiłem go pod Native DSD i tu ZONK... ;)

Panowie, czy u Was też ten DAC jest wykrywany pod Windows 10 pod nazwą HU300 Hifi 2.0?

Jeżeli macie jakiś pomysł i możecie mi pomóc zdalnie, np. podłączyć się TeamViewer to normalnie zapłacę za tą usługę nawet stówkę ;)

HELP !!:)

PS. Próbowałem na dwóch innych kompach z Windows 10 32 i 64 bit - to samo

 

Dzięki, niestety cały czas mam ten sam problem. Aplikacja XMOS pokazuje, że nie ma podłączonego urządzenia. Nie reaguje na zmianę tych sterowników. Cały czas jest zainstalowana karta pod nazwą HU300 Hifi 2.0. Próbowałem nawet ręcznie wskazywać sterownik, nie przyjmuje go. Wygląda to tak jak bym miał wstawiony inny kontroler audio niż XMOS...

Tak jak wspominałem, sygnał PCM działa jak bajka. DSD do PCM też. Jednak kupiłem go pod Native DSD i tu ZONK... ;)

Panowie, czy u Was też ten DAC jest wykrywany pod Windows 10 pod nazwą HU300 Hifi 2.0?

Jeżeli macie jakiś pomysł i możecie mi pomóc zdalnie, np. podłączyć się TeamViewer to normalnie zapłacę za tą usługę nawet stówkę ;)

HELP !!:)

PS. Próbowałem na dwóch innych kompach z Windows 10 32 i 64 bit - to samo

 

Jak coś to moje namiary:

[email protected]

tel. 510-145-998

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to tak jak bym miał wstawiony inny kontroler audio niż XMOS...

 

Gdy zamówiłem poprzedni model 01A, mał być oparty o XMOS, też miałem problem ze sterownikami, więc w akcie desperacji zajżałem do środka. Okazło się, że zamontowany ma Tenor te7022. Może warto sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy zamówiłem poprzedni model 01A, mał być oparty o XMOS, też miałem problem ze sterownikami, więc w akcie desperacji zajżałem do środka. Okazło się, że zamontowany ma Tenor te7022. Może warto sprawdzić?

 

Zajrzałem.

Jest tam układ XMOS o oznaczeniu u30870C10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.