Skocz do zawartości
IGNORED

DAC - PCM56, PCM61.


Holgin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Muzg napisał:

Takie rzeczy to nie w NOSie

Ten dac ma AD1896 pełniący rolę filtra cyfrowego i upsamplera . I właśnie wydaje mi się ,że tu leży problem . Mam kilka dac-ów NOS na przetwornikach R2R ( AD1860 , PCM1702 , TDA1541A ) . Główna różnica polega na tym ,że nie ma w nich upsamplingu i filtra cyfrowego . W trzech mam nawet taki sam rejestr przesuwny . No ale grają wyraźnie lepiej . Detali jest więcej , są ładne barwy , niesamowita przestrzeń itd . Dac Holgina przypomina mi brzmieniem dac-ki na WM8740/41/42 . Najpierw grałem na PCM56 a teraz wymieniłem na 18-bitowy YM4113B 3 . Jest lepiej ale do szczęścia daleko  .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 19.12.2021 o 21:48, Muzg napisał:

W DACach asynchronicznych kluczowym elementem dla jakości dźwięku jest zegar przy upsamplerze.

Gdzie teraz można kupić precyzyjny generator 30mHz o wymiarach 5x7 mm ?

PS

Usunąłem izolator SI8440 ( był też ISO7640 w drugim egzemplarzu , który złożyłem )  a linie połączyłem zworkami . Zmiana jest wyraźna - dużo klarowniej , właściwie poprawa brzmienia we wszystkich aspektach .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, arturp napisał:

Gdzie teraz można kupić precyzyjny generator 30mHz o wymiarach 5x7 mm ?

PS

Usunąłem izolator SI8440 ( był też ISO7640 w drugim egzemplarzu , który złożyłem )  a linie połączyłem zworkami . Zmiana jest wyraźna - dużo klarowniej , właściwie poprawa brzmienia we wszystkich aspektach .

Mnie to nie dziwi. Zobacz na diyaudio tematy dotyczące potato. Inaczej element na liniach I2S musi być piekielnie szybki. Więc jeśli parametry są tylko przeciętne poprawy nie będzie, a najczęściej będzie tylko gorzej.

Szkoda, że potato ze swoją ofertą jest w tym momencie niestety nieosiągalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Krzych 2 napisał:

Inaczej element na liniach I2S musi być piekielnie szybki.

Te izolatory są piekielnie szybkie . Ten który usunąłem to SI8440BB-D-IS , specjalnie go wybrałem bo szybkość transmisji wynosi 150Mbps .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minutes ago, Krzych 2 said:

Szkoda, że potato ze swoją ofertą jest w tym momencie niestety nieosiągalny.

mogłbyś zapodać namiar na to "potato" czymkolwiek jest?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, arturp napisał:

Te izolatory są piekielnie szybkie . Ten który usunąłem to SI8440BB-D-IS , specjalnie go wybrałem bo szybkość transmisji wynosi 150Mbps .

Poczytaj z ciekawości specyfikację układów potato. Kosmos.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W ogóle dziwna firma. Strona robiona po amatorsku, jakby waliło wałkiem, ale od kolegi wiem, że stosowanie tych układów dawało wiele na plus. Niestety nastała era covidu i firmę chyba szlag trafił

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Krzych 2 napisał:

Poczytaj z ciekawości specyfikację układów potato. Kosmos.

No tak , tylko pojawia się pytanie - czy w diy-audio jest sens stosowania takich rozwiązań opartych na zaawansowanych układach trudnych do nabycia . Projektant tego dac-a tego nie przewidział . Muzg napisał o jakości zegara przy upsamplerze - może to jest problem , zależności między izolatorem a zegarem . Stąd moje pytanie o precyzyjny generator 30 MHz .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, arturp napisał:

No tak , tylko pojawia się pytanie - czy w diy-audio jest sens stosowania takich rozwiązań opartych na zaawansowanych układach trudnych do nabycia . Projektant tego dac-a tego nie przewidział . Muzg napisał o jakości zegara przy upsamplerze - może to jest problem , zależności między izolatorem a zegarem . Stąd moje pytanie o precyzyjny generator 30 MHz .

Oczywiście Konrad ma rację. Zegar upsamplera ważny, ale i zasilanie do niego. Ja pisałem o potato bo zależności czasowe nawet minimalne przesunięcia względem siebie na sygnałach I2S i po dźwięku. Mały błąd i zrobi się mocno przeciętnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano potestowałem jak gra ten dac bez izolatora ale już z porządnym analogiem - czyli SRPP na 6N2P-EW z Miflexami KFPM na wyjściu . Porównywałem trzy przetworniki :

BB PCM61P - zwykła gradacja , wyprodukowany w Japonii - dźwięk bardzo klarowny i detaliczny , bas pod kontrolą i całkiem nisko schodzi , ładna delikatna góra . Wady - gra trochę za mocno średnicą przez co wydaje się chłodny i troszkę brakuje ciepła , np wokali . Ogólnie bardzo fajnie ale nieco technicznie .

Yamaha YM4113 B3 - ten przetwornik chyba nie był sprzedawany jako ,, gradacje " , wyprodukowany w Japonii - dźwięk z bardzo dobra barwa wokali , ciepły ale wystarczająco klarowny i detaliczny , dużo basu i dużo ładnej góry . Wady - lekko rozdmuchany bas , czasem zbyt dużo góry i niestety ostre sybilanty .

Analog Devices  AD1860N - gradacja K , wyprodukowany na Filipinach - charczenie , Holgin znalazł sposób na zmuszenie tych przetworników do działania w tym dac-u ale mam wątpliwości co do tak prostych i nieprecyzyjnych rozwiązań jak wstawienie w liniach LE rezystorów w szeregu i kondów do masy . Takie to ... partyzanckie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, arturp napisał:

Dzisiaj rano potestowałem jak gra ten dac bez izolatora ale już z porządnym analogiem - czyli SRPP na 6N2P-EW z Miflexami KFPM na wyjściu . Porównywałem trzy przetworniki :

BB PCM61P - zwykła gradacja , wyprodukowany w Japonii - dźwięk bardzo klarowny i detaliczny , bas pod kontrolą i całkiem nisko schodzi , ładna delikatna góra . Wady - gra trochę za mocno średnicą przez co wydaje się chłodny i troszkę brakuje ciepła , np wokali . Ogólnie bardzo fajnie ale nieco technicznie .

Yamaha YM4113 B3 - ten przetwornik chyba nie był sprzedawany jako ,, gradacje " , wyprodukowany w Japonii - dźwięk z bardzo dobra barwa wokali , ciepły ale wystarczająco klarowny i detaliczny , dużo basu i dużo ładnej góry . Wady - lekko rozdmuchany bas , czasem zbyt dużo góry i niestety ostre sybilanty .

Analog Devices  AD1860N - gradacja K , wyprodukowany na Filipinach - charczenie , Holgin znalazł sposób na zmuszenie tych przetworników do działania w tym dac-u ale mam wątpliwości co do tak prostych i nieprecyzyjnych rozwiązań jak wstawienie w liniach LE rezystorów w szeregu i kondów do masy . Takie to ... partyzanckie .

Też mam DAC Holgina w podobnej konfiguracji, ale na TDA. Niestety izolator na liniach I2S mocno psuje. Co prawda D1 Passa w analogu ma ładną barwę, ale te wady , które opisałeś pokrywają się mi z tym co zauważyłeś. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, Krzych 2 said:

ale na TDA. Niestety izolator na liniach I2S mocno psuje

ja mam 1541 spięty bezpośrednio z i2s kabelkami - w czym to przeszkadza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego 

Teraz, Daniel_68412 napisał:

ja mam 1541 spięty bezpośrednio z i2s kabelkami - w czym to przeszkadza?

Dlaczego ma przeszkadzać? Nie przeszkadza. U mnie leci jeszcze przez izolator, a w zasadzie leciało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Krzych 2 napisał:

Niestety izolator na liniach I2S mocno psuje.

Ciekawostkę zrobił Traxman w swoim dac-u na TDA1541A sprzedawanym jako kit przez AVT ( niestety już niedostępny ) . Na liniach między WM8804 a TDA1541A wstawił transceivery SN74LVC1T45 podnoszące sygnał z 3,3V do poziomu TTL .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może cos macie skopane w układach jak tak wyraźnie to słyszycie 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, arturp napisał:

Gdzie teraz można kupić precyzyjny generator 30mHz o wymiarach 5x7 mm ?

Trzeba szukać, ale duży wybór jest w Mouser i DigiKey. Czasem TME ma jakieś rodzynki. Nie przywiązywałbym się do rozmiaru. W dzisiejszym świecie 5x7mm to już archaizm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Muzg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.