Skocz do zawartości
IGNORED

Telewizory - trendy, nowości - wątek zbiorczy


locoloco
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, konradskala napisał:

Możliwe, ale to jeszcze nie to. Podpowiem: obydwie matryce to IPS i domyślam się, że są produkcji LG. 

To dlaczego taka różnica?

16 minut temu, konradskala napisał:

A zwróciłeś uwagę na daty testow? 

Jakie to ma znaczenie? 8.1 > 7.8, mid-range < very good. Nielogiczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Bobcat napisał:

To dlaczego taka różnica?

Pisałem wcześniej: są matryce i matryce. Pomimo identycznego 1300:1 (niewysokiego) kontrastu natywnego obydwu matryc, a pomiarowo QNED90 100000:1 a QNED85 "tylko" 53000:1 i kilkukrotnie (wlasciwie kolosalnie) mniejszej ilości stref wygaszania - ten ostatni daje lepszy obraz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, konradskala napisał:

ten ostatni daje lepszy obraz. 

Może nie dopracowali się software mogącego ogarnąć tak dużą ilość stref wygaszania? QNED 85 ma ich (prawie) sześciokrotnie mniej, software się wyrabia i pracuje dobrze. Tam się zatyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bobcat napisał:

Nie widzę gdzie sam sobie miałbym opowiedzieć. Opisałem jak to działa. Natomiast nie jestem w stanie pojąć po co wprowadza się funkcjonalność, która nie tylko nie wnosi żadnej wartości dodanej to jeszcze zastosowana degraduje obraz. Do tej ropy było jasno i prosto: materiał SDR był podawany na wyjście jako SDR, materiał HDR jako HDR.

3 godziny temu, Kayko napisał:

Czy ktoś mógłby mnie oświecić: po co to? Dla mnie jest to typowy przykład nikomu do niczego niepotrzebnej funkcjonalności. Przymusowe robienie HDR z każdego materiału, w tym niezapisanego w takim formacie??? A może ja nie wiem jak z tego korzystać? I coś tracę?

 

OŚWIECENIE

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Bobcat napisał:

To dlaczego taka różnica?

Jakie to ma znaczenie? 8.1 > 7.8, mid-range < very good. Nielogiczne.

Takie samo jak 3-letni flagowy smartfon za 5 tys, którego dzisiaj bije na łeb byle budżetówka.

16 minut temu, Bobcat napisał:

Może nie dopracowali się software mogącego ogarnąć tak dużą ilość stref wygaszania? QNED 85 ma ich (prawie) sześciokrotnie mniej, software się wyrabia i pracuje dobrze. Tam się zatyka.

Odpowiedź nasuwa sie sama: jeśli coś jest niedopracowane i posiada, nazwijmy to, wady - nie jest towarem czy produktem premium. Tym bardziej gdy porównamy konkurencyjne telewizory np. Samsunga gdzie jest wyraźnie lepiej. 

To nie jest tak, że czepiam się dla zasady QNED czy NANO, ale ja te telewizory miałem i testowalem w domu. Ostatnim byl QNED90 i dalem sobie spokoj z LG, bo moim zdaniem ta firma marnuje potencjał i nie potrafi zrobic LCD wysokiej klasy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, konradskala napisał:

Takie samo jak 3-letni flagowy smartfon za 5 tys, którego dzisiaj bije na łeb byle budżetówka.

 

1-letnie smartfony Samsunga siadają po locie samolotem( S-22, S23 zmiany ciśnienia i przymusowa wymiana głośnika. Żaden restart fabryczny nie pomaga, wszystkie inne porady ze strony producenta też).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P. S. Nie doczytalem Twojego postu, gdzie zachodzisz w głowę po jakiego grzyba LG wypuscilo taki twór jak QNED80. Odpowiem Ci: żeby przeciętnego Kowalskiego zobic w ch...ja. Tak, niech moje słowa mają taki właśnie wydźwięk. Sąsiad rok temu kupił QNED, jest niezły, kupię i ja. Sprawdzilem i ten TV  natywny kontrast ma na żenującym poziome 700:1. Innego nie ma. Znakiem tego nie ma żadnych stref wygaszania. Wcale. Tak to się prezentuje. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Kayko napisał:

1-letnie smartfony Samsunga siadają po locie samolotem( S-22, S23 zmiany ciśnienia i przymusowa wymiana głośnika. Żaden restart fabryczny nie pomaga, wszystkie inne porady ze strony producenta też).

Miałem na myśli nie awaryjność, a możliwości, wydajność i wyposażenie. Ale warto wiedzieć co napisałeś. W moim padła matryca (działa, ale obraz jest zielony). Przyczyna: zaśniedziałe czy przerdzewiale ścieżki taśmy łączącej z płytę główną od noszenia w kieszeni... Lapie wilgoć od pośladków jak mniemam. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za dotychczasowe odpowiedzi. Nie ma sensu zakup tych najtańszych telewizorów do 2.5k. Szukamy jakiejś promocji na mini led ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, konradskala napisał:

Takie samo jak 3-letni flagowy smartfon za 5 tys, którego dzisiaj bije na łeb byle budżetówka.

Różnica czasowa między testami QNED90 a QNED85 wynosi rok. A więc argument nietrafiony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Bobcat napisał:

Różnica czasowa między testami QNED90 a QNED85 wynosi rok. A więc argument nietrafiony.

Tylko, że w międzyczasie pojawily sie QD-OLEDy i podniosły poprzeczkę. Ponadto odnoszę wrażenie, że rtings.com przypisuje "klasy" telewizorów wg katalogu np. low-entry, mid-range czy high-end. 

I tak np. QNED80 to podstawowy model ze średniej półki. Z katalogu na pewno, ale z jakości obrazu, możliwości i uzyskanych ocen... przemilczę 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy porównywaliście neo-qled (mini led) do ciut starszych Qled Samsunga np Q70R, Q80R ? Ten neo robi dużą różnicę w kolorach ? W rodzinie mam Q70R i odbiera fajnie, choć kolory nie do końca takie fajne jak na starym IPS, o plaźmie już nie wspominam ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, don111 napisał:

Czy porównywaliście neo-qled (mini led) do ciut starszych Qled Samsunga np Q70R, Q80R ? Ten neo robi dużą różnicę w kolorach ? W rodzinie mam Q70R i odbiera fajnie, choć kolory nie do końca takie fajne jak na starym IPS, o plaźmie już nie wspominam 😉

Q70R to był dobry średniak z ówczesnych QLED-ów, a trochę lepszy był 80R a w końcu 90R.

Pokrycie kolorów odpowiednio: Q70 - 8.0pkt, Q80 - 8.2pkt i Q90 - 8.3pkt. To wszystko były matryce VA.

Screeny:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Q80.jpg

Q90.jpg

Natomiast najnowszy QN90C jest na matrycy IPS i ma także 8.2 pkt.

 

Q90C.jpg

Ale QN90B jest z kolei na matrycy VA i ma najwięcej ze wszystkich - 8.6pkt

 

QN90B.jpg

A jak się dokładnie przyjrzeć pomiarom rtings.com to wszystkie najlepsze MiniLED-y na matrycach VA mają lepsze pokrycie przestrzeni kolorów od IPS.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, konradskala napisał:

A jak się dokładnie przyjrzeć pomiarom rtings.com to wszystkie najlepsze MiniLED-y na matrycach VA mają lepsze pokrycie przestrzeni kolorów od IPS.

Nie sil się na kolejne nieszczere dementi. Z takich przemycanych przy każdej okazji (a często nawet bez okazji) informacji wychodzi Twoja prawdziwa, zwierzęca nienawiść do IPS.

@don111zauważył dokładnie to samo, co ja: IPS daje znacznie ładniejsze kolory. Dla Ciebie nie ma to najmniejszego znaczenia Liczą się wyłącznie wyniki pomiarów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Bobcat napisał:

@don111zauważył dokładnie to samo

A o jakim starym IPS pisał don111? Bo nie wiem. Pytał o porównanie kolorów Q70 z ówczesnymi Neo-QLED-ami i to dokładnie zrobiłem.

27 minut temu, Bobcat napisał:

Z takich przemycanych przy każdej okazji (a często nawet bez okazji) informacji wychodzi Twoja prawdziwa, zwierzęca nienawiść do IPS.

I właśnie dlatego kupiłem Samsunga QN90 na IPS. Brawa za logikę.

29 minut temu, Bobcat napisał:

IPS daje znacznie ładniejsze kolory

Znacznie za dużo lejesz wody. Ewentualnie przeleżałeś z 10 lat pod lodem i żyjesz wspomnieniami. Może czas uaktualnić wiedzę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może to kwestia dużo lepszych kątów IPS, w VA wystarczy nawet minimalne odchylenie i już obraz zmienia się zauważalnie o te pare % pod względem kontrastu i nasycenia. Nie twierdzę że to bardzo dokuczliwe, trzeba jakichś większych kątów żeby stawało się to nieakceptowalnie na VA, no ale te małe zmiany są widoczne i robią różnice. Przy kątach czerń także robi się szybciej jaśniejsza niż w IPS. Dawno temu miałem IPSa z local dimming (200 stref) LG LX9500 i to było fajne połączenie. Kolory lepsze niż na Qled Q70R Samsunga (VA) i nie tylko tym VA.  Chociaż ogólnie Samsung jednak lepszy, tamten LG to zabytek, 240hz ale system upłynniania sztuczny, nie tak dobry jak w obecnych TV, widoczne odbarwienia/przejścia między strefami wygaszania na jednolitym tle itd.

5 minut temu, konradskala napisał:

I właśnie dlatego kupiłem Samsunga QN90 na IPS

Czyli w tym przypadku lepszy natywny kontrast VA nie ma znaczenia ? (bo i tak całą robotę robi wygaszanie)

Czy jednak i w tym przypadku Qledy na VA minimalnie lepsze od IPS na pod względem kontrastu ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, don111 napisał:

Być może to kwestia dużo lepszych kątów IPS, w VA wystarczy nawet minimalne odchylenie i już obraz zmienia się zauważalnie o te pare % pod względem kontrastu i nasycenia. Nie twierdzę że to bardzo dokuczliwe, trzeba jakichś większych kątów żeby stawało się to nieakceptowalnie na VA, no ale te małe zmiany są widoczne i robią różnice.

Porównanie dwóch modeli: po lewej Samsung QN90B na matrycy VA i po prawej Samsung QN90C na matrycy IPS.

Który z nich ma lepsze kąty widzenia???

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

6 minut temu, don111 napisał:

Dawno temu miałem IPSa

No właśnie...

8 minut temu, don111 napisał:

Czyli w tym przypadku lepszy natywny kontrast VA nie ma znaczenia ? (bo i tak całą robotę robi wygaszanie)

W tym przypadku całą robotę robi DOBRA matryca IPS połączona z DOBRYM softem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, konradskala napisał:

Porównanie dwóch modeli: po lewej Samsung QN90B na matrycy VA i po prawej Samsung QN90C na matrycy IPS.

Który z nich ma lepsze kąty widzenia???

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

No tu raczej ewidentnie IPS lepiej wygląda.

----

Co lepiej wybrać - Samsung 55"QN91B czy niewiele drożej 65" Q80T / 65" Q91A ? ;) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez don111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, don111 napisał:

No tu raczej ewidentnie IPS lepiej wygląda.

Matryca VA 7.7 pkt, matryca IPS 7.0 Jest odwrotnie jak sądzisz.

9 minut temu, don111 napisał:

Co lepiej wybrać - Samsung 55"QN91B czy niewiele drożej 65" Q80T / 65" Q91A ? 😉

W Europie Samsungi QN od symbolu 91 w górę są na matrycach VA. Seria QN90 to IPS. "Zwykłe Q" czy to 80 czy 90 to znowu VA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, konradskala napisał:

Ewentualnie przeleżałeś z 10 lat pod lodem i żyjesz wspomnieniami. Może czas uaktualnić wiedzę?

@don111też przeżył pod lodem? Opinię o ładniejszych kolorach GPS spotyka się często, także w zupełnie nowych materiałach.

Wiem. Dla Ciebie wrażenia z oglądania nic nie znaczą. Liczą się wyłącznie wyniki pomiarów. Nie telewizor dla mnie, a ja dla telewizora.

6 godzin temu, konradskala napisał:

Matryca VA 7.7 pkt, matryca IPS 7.0 Jest odwrotnie jak sądzisz

@don111masz tu przykład: nieważne co się Tobie podobało. @konradskalapoinformuje'Cię jakie jest Twoje zdanie w przedmiotowej sprawie. Na podstawie wyników pomiarów.

6 godzin temu, konradskala napisał:

No właśnie...

Nic to nie znaczy. Powtarzam, że opinię o ładniejsza kolorach na IPS spotyka się często w jaknajbardziej współczesnych źródłach.

7 godzin temu, konradskala napisał:

Znacznie za dużo lejesz wody.

Będę pisał co uznam za stosowne. Zrozumiano?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Bobcat napisał:

@don111też przeżył pod lodem? Opinię o ładniejszych kolorach GPS spotyka się często, także w zupełnie nowych materiałach.

W nowych materiałach??? Może o IPS w QNED80? Ha, ha, ha, to było dobre! Gratuluję poczucia humoru!

Ponadto jakoś nie widzę, żeby @don111 wypisywał, że np. LCD ma identyczny, a nawet lepszy obraz od OLED albo, że LCD ma ładniejsze kolory od OLED.

Tylko spod Twojej ręki można przeczytać podobne bzdury.

37 minut temu, Bobcat napisał:

Dla Ciebie wrażenia z oglądania nic nie znaczą

Twoje - niestety nie mają dla mnie wymiernej wartości.

41 minut temu, Bobcat napisał:

@don111masz tu przykład: nieważne co się Tobie podobało.

A jak odczytał wyniki pomiaru?

46 minut temu, Bobcat napisał:

Będę pisał co uznam za stosowne. Zrozumiano?

Jawohl Herr General!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, konradskala napisał:

Twoje - niestety nie mają dla mnie wymiernej wartości.

Twoje dla mnie tym bardziej. Dla mnie najważniejsze są subiektywne spostrzeżenia z oglądania. Czytać wyniki pomiarów umiem sam.

43 minuty temu, konradskala napisał:

Może o IPS w QNED80?

To nie wina IPS lecz skopanych (wielu) innych spraw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, konradskala napisał:

Porównanie dwóch modeli: po lewej Samsung QN90B na matrycy VA i po prawej Samsung QN90C na matrycy IPS.

Który z nich ma lepsze kąty widzenia???

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

No właśnie...

W tym przypadku całą robotę robi DOBRA matryca IPS połączona z DOBRYM softem.

Teraz miałem więcej czasu i z ciekawości obejrzałem dokładniej pozostałe wykresy oraz poczytałem adnotacje dotyczące tych TV i kątów - więc te dwa TV nie różnią się tylko matrycami VA / IPS ale także VA ma dodatkowy filtr który mu pomaga. Czyli wnioskuję że gdyby IPS miał ten filtr to by miał lepszy wynik niż ma teraz. Druga kwestia - niby IPS w tym przypadku zmienia się gorzej pod kątem ale widać że odbiera dla oka dużo lepiej. Ten rozjazd kolorów / kontrastu odbywa się w inny sposób, na IPS główna zmiana że ciemnieje szybciej, a na VA na odwrót, płowieje. Tak samo jakbyś zwiększał (ściemniał) gammę to kolory są bardziej intensywne - tu jest podobny efekt. Mimo niższej oceny to IPS wygląda lepiej bo rozjeżdża się w bardziej akceptowalną formę. 

Kąty ogólnie mają znaczenie bardziej niż się ludziom wydaje. Miałem kilka plazm więc wiem co to znaczy niemal idealny obraz pod kątem. I w LCD to nie tylko ten jeden problem - że z dużego kąta obraz robi się nieakceptowalny, wiadomo że nikt tak nie oglada. Ale na VA wystarczy naprawdę minimalne odchylenie od centrum, wręcz odchylenie głowy aby  zacząć zauważać tą lekką zmianę w nieprzyjemny dla oka sposób, nawet delikatna zmiana odcienia kolorów jest widoczna na krańcach ekranu (płowiejące, lekko "srebrzące" kolory).  Widać to zwłaszcza przy dużych przekątnych i bliskiej odległości. Z kolei IPS daje bardziej jednolity obraz i nie ma aż takich numerów. Z matrycami VA mam kontakt bo są aż 4 Samsungi w rodzinie + mój duży monitor, na każdym występuje ten sam efekt. Wkurzające dla mnie bo to wręcz przypomina lata 2000 i stare tragiczne ekrany TFT, tylko z bazowo (na wprost) świetną czernią. Z IPS mam mniejszy kontakt, ale pewne cechy technologii wydaje mi się że dostrzegam. IPS ogólnie ma jakby bardziej plastyczne i jednolite kolory na całym ekranie oraz gładszy obraz. Oczywiście kontrast dużo gorszy od VA ale tylko idealnie na wprost a pod delikatnym kątem to VA dużo więcej traci niż IPS, również w czerni, obraz nie pozostaje tak jednolity. Dlatego wydaje mi się że IPS z wygaszaniem powinien być lepszy od VA, bez wygaszania ciężko trochę zaakceptować różnice w kontraście. Sam masz w miarę topowy LED na IPS z wygaszaniem, ja miałem podobnego sprzed dekady. Wtedy były inne problemy ale możliwe że podobne cechy wspólne i różnice między VA a IPS też dostrzegasz.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez don111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, don111 napisał:

VA ma dodatkowy filtr który mu pomaga

Ten dodatkowy filtr to całkiem niedawny pomysł. Wprowadzony aby podgonić IPS w kwestii kątów oglądania. Skuteczny, ale działa kosztem zmniejszenia kontrastu, który to parametr zawsze było używany jako argument przeciw IPS.

36 minut temu, don111 napisał:

widać że odbiera dla oka dużo lepiej. Ten rozjazd kolorów / kontrastu odbywa się w inny sposób, na IPS główna zmiana że ciemnieje szybciej, a na VA na odwrót, płowieje.

Twoje czy moje wrażenia są (zdaniem niektórych) nieważne. Telewizor nie jest po to, aby obraz się komuś podobał, ale aby spełniać akademickie normy i standardy, wymyślone przez jakichś jajogłowych.

40 minut temu, don111 napisał:

Mimo niższej oceny to IPS wygląda lepiej bo rozjeżdża się w bardziej akceptowalną formę. 

Też tak uważam. Ale ortodoksi zaraz podniosą wrzask sprzeciwu.

43 minuty temu, don111 napisał:

VA wystarczy naprawdę minimalne odchylenie od centrum, wręcz odchylenie głowy aby  zacząć zauważać tą lekką zmianę w nieprzyjemny dla oka sposób, nawet delikatna zmiana odcienia kolorów jest widoczna na krańcach ekranu (płowiejące, lekko "srebrzące" kolory).  Widać to zwłaszcza przy dużych przekątnych i bliskiej odległości. Z kolei IPS daje bardziej jednolity obraz i nie ma aż takich numerów

Nieistotne. Wyniki pomiarów mówią jednoznacznie, że VA ma się nam podobać bardziej. Koniec dyskusji.

46 minut temu, don111 napisał:

to wręcz przypomina lata 2000 i stare tragiczne ekrany TFT, tylko z bazowo (na wprost) świetną czernią.

 Jeśli spostrzeżenia i osobiste wrażenia mówią na korzyść     IPS i przeciw VA - to tym gorzej dla Ciebie. Masz powtarzać aksjomat, że  VA jest lepsze. Aksjomatu jak wiadomo dowodzić nie trzeba. Po prostu się go przyjmuje do wiadomości.

50 minut temu, don111 napisał:

wydaje mi się że IPS z wygaszaniem powinien być lepszy od VA

Jakie "powinien"? Jest.

51 minut temu, don111 napisał:

pod delikatnym kątem to VA dużo więcej traci niż IPS, również w czerni, obraz nie pozostaje tak jednolity.

Otóż to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, don111 napisał:

Teraz miałem więcej czasu i z ciekawości obejrzałem dokładniej pozostałe wykresy oraz poczytałem adnotacje dotyczące tych TV i kątów - więc te dwa TV nie różnią się tylko matrycami VA / IPS ale także VA ma dodatkowy filtr który mu pomaga. Czyli wnioskuję że gdyby IPS miał ten filtr to by miał lepszy wynik niż ma teraz. Druga kwestia - niby IPS w tym przypadku zmienia się gorzej pod kątem ale widać że odbiera dla oka dużo lepiej. Ten rozjazd kolorów / kontrastu odbywa się w inny sposób, na IPS główna zmiana że ciemnieje szybciej, a na VA na odwrót, płowieje. Tak samo jakbyś zwiększał (ściemniał) gammę to kolory są bardziej intensywne - tu jest podobny efekt. Mimo niższej oceny to IPS wygląda lepiej bo rozjeżdża się w bardziej akceptowalną formę

Opowiem Ci dlaczego kupiłem telewizor ze "znienawidzoną" przeze mnie matrycą IPS.

Potrzebny był TV do wyświetlania różnych zdjęć, prezentacji, spotów, krótkich filmów w pracowni fotograficzno-filmowej. Problem był taki, że owa pracownia jest z trzech stron świata otoczona wielkimi oknami. To narożne biuro budynku konstrukcji stalowo-szkieletetowej, gdzie w środku czujesz się jak w akwarium. Priorytetem był telewizor o sporej jasności, dobrych kątach widzenia, dobrych kolorach i jak najlepsza redukcją odbić światła. Ten Samsung taki jest.

Ale padło pytanie dlaczego wybrałem IPS a nie VA? Ano dlatego, że w jasnych pomieszczeniach matryca VA nie jest do niczego potrzebna. Znane przypadłości IPS jak szarości czerni czy srebrzenie nie są w żaden sposób widoczne w jasnym otoczeniu. Ponadto faktycznie odpowiednik QN90 na matrycy VA nie ma filtra poszerzającego kąty widzenia, a przy sporym ruchu klientów ma to znaczenie - IPS sprawdzi się lepiej.

Natomiast matryca VA w dzień ma bardzo podobne właściwości jak IPS, ale o wiele, wiele lepiej radzi sobie wieczorem czy w nocy, choćby ze względu na znacznie mniejszy paskudny efekt srebrzenia ekranu pod kątem przy każdym IPS.

Jeżeli możesz, to poświęć 18 minut życia i obejrzyj od A do Z poniższy filmik, (najważniejsze 2 pierwsze minuty, 4.18 min oraz od 15.20 min do końca) w którym gość ładnie tłumaczy z czym wiąże się korzystanie z IPS, a z czym VA.

 

Godzinę temu, don111 napisał:

Z matrycami VA mam kontakt bo są aż 4 Samsungi w rodzinie + mój duży monitor, na każdym występuje ten sam efekt.

Proszę powiedz, jakie to modele Samsungów albo który z nich to najlepszy model.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samsung 55H6400, 65Q70R, 60j6240, 46D8000 

Każdy pod małym nawet kątem delikatnie traci w podobny sposób i mniej lub bardziej mieni się przy odchyleniu od centrum. Natomiast nie znaczy to że wolałbym taniego IPS z dużo gorszym kontrastem, wolę VA z tą wadą jaka jest mimo że jednolitość obrazu i kolorów lepsza jest w IPS. Dlatego myślę że IPS mini led z wygaszaniem, byłby najlepszy, tak mi się przynajmniej wydaje. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, don111 napisał:

Samsung 55H6400, 65Q70R, 60j6240, 46D8000 

Każdy pod małym nawet kątem delikatnie traci w podobny sposób i mniej lub bardziej mieni się przy odchyleniu od centrum. Natomiast nie znaczy to że wolałbym taniego IPS z dużo gorszym kontrastem, wolę VA z tą wadą jaka jest mimo że jednolitość obrazu i kolorów lepsza jest w IPS. Dlatego myślę że IPS mini led z wygaszaniem, byłby najlepszy, tak mi się przynajmniej wydaje. 

Nie obraź się proszę, ale czy zdajesz sobie sprawę, że 3 z 4 modeli wymienionych Samsungów to produkty sprzed 10 lat? Z czym to chcesz dzisiaj porównywać? Zerknij na kalendarz...

Jedyny w miarę współczesny model 65Q70R to zwykły QLED z na matrycy VA z kiepskimi kątami widzenia. O reszcie nawet nie wspomnę...

Proszę, po kolei - wszystko Samsungi i oceny kątów matryc VA - Q70, QN95B i QN90B. Zobacz na screeny.

Ja wiem, że IPS zawsze były "ładniejsze" od VA, ale chyba pora wyjść z muzeum...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, konradskala napisał:

ale chyba pora wyjść z muzeum...

Chyba już druga osoba próbuje Ci tłumaczyć, że to jest nie tylko muzeum, ale również czas teraźniejszy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bobcat napisał:

Chyba już druga osoba próbuje Ci tłumaczyć, że to jest nie tylko muzeum, ale również czas teraźniejszy. 

Z tym sprzętem co powyżej? O czym my tu rozmawiamy? Narzekanie na słabe kąty telewizorów FullHD z 2013 r. z czasów gdzie o 4K, HDR, kropkach kwantantowych, QLED czy MiniLED nikt jeszcze nie słyszał?

Opamiętaj się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, konradskala napisał:

Z tym sprzętem co powyżej?

Zapomniałem że Pan Szpaner akceptuje tylko sprzęt z naj-najwyższej półki, za odpowiednio astronomiczną cenę. Inny jest niemiarodajny i niewart uwagi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.