Skocz do zawartości
IGNORED

Telewizory - trendy, nowości - wątek zbiorczy


locoloco
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, don111 napisał:

Spodobały mi się tryby gammy ST w HDR i z dodatkiem contrast enhancer, można ustawić idealnie pod filmy z dużą ilością ciemnych scen aby pokazywało sporo szczegółów bez efektu "wyprania"/rozjaśnienia obrazu.

A w jakim trybie oglądasz? Film? Zauważ, że local dimming ma chyba trzy poziomy, jeśli nie przedobrzyłeś na max powinno być OK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Witam, odkryłem dzisiaj w ustawieniach windows 10 niezły bajer.

Chodzi o DSP w LG CX, w panelu sterowania dźwiękiem i właściwościach przetwornika CX jest opcja korekcji akustyki pomieszczenia tylko wystarczy podpiąć mikrofon 🙂 

W wolnej chwili przetestuje to rozwiązanie i zdam relacje, sam tv gra niesamowicie jak na telewizor co mnie pozytywnie zdziwiło, minus grania CX-a to dziura w średnicy co będę próbował skorygować.

Edytowane przez MarcinStereo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Masz pewność, że to VA?
80R to VA. 100%
Niech zgadnę - stare LG było na matrycy IPS. I żeby tych stref było nawet 400 - będzie prześwitywać.
T to rok 2020 i tam były różne cyrki z tymi fitrami.
R to 2019, 80R i 90R ma filtr.
70R nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, MarcinStereo napisał:

W wolnej chwili przetestuje to rozwiązanie i zdam relacje

Ciekawe co piszesz, bo faktycznie te fabryczne ustawienia jak i ten inteligentny tryb pozostawiają sporo do życzenia...

4 godziny temu, RAF77 napisał:

T to rok 2020 i tam były różne cyrki z tymi fitrami.
R to 2019, 80R i 90R ma filtr.
70R nie ma.

To prawda, 70R nie ma. Natomiast np. w Q80T o przekątnej 50" - nie ma. A do tego jest na matrycy 60Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Bobcat napisał:

Masz pewność, że to VA?

Tak, VA... Ten filtr sprawił że nie zmienia się w ogóle odcień odchylając głowę od centrum jak normalnie w VA, nawet pod sporym kątem jest dobrze, a to mnie zawsze denerwowało w VA bo oglądałem wiele takich ekranów, choć nigdy nie z wyższej półki, z takim filtrem. Co nie znaczy że kolory są lepsze niż na starym LG IPS, ale już bardzo blisko, są po prostu jednolite i jednakowo nasycone.

16 godzin temu, konradskala napisał:

A w jakim trybie oglądasz? Film? Zauważ, że local dimming ma chyba trzy poziomy, jeśli nie przedobrzyłeś na max powinno być OK.

No właśnie naczytałem się testów i też myślałem że local dimming na MAX jest niedobry. Np tutaj fajnie że gość testuje TV na tych samych scenach : 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

Włączałem tą samą scenę (film "Zjawa") i też testowałem tv na wielu takich trudnych scenach i wg mnie nie ma sensu bawić się w ustawianie local dimming - niski, który obcina jasność a zupełnie nic nie daje w kwestii widoczności detali w ciemnych scenach, po prostu ściemniają się bardziej jasne elementy na ekranie, na standardowym to samo - tylko jasność obcina mniej a na max już obcina bardzo niewiele. Ale pamiętam że na Q70R jak ustawiałem to była różnica na plus w ciemnych scenach - przy local dimmin "niski", więc może to kwestia modelu TV lub oprogramowania. Wiec po takich dłuższych testach ustawiłem na MAX i sobie wyregulowałem jasność obrazu "podświetleniem", ponieważ i tak nie widać było żadnej różnicy w widoczności szczegółów w czerni tylko w jasności, widoczność detali pozostawała cały czas dobra. Szczególnie w HDR. Zresztą po wykryciu 4k HDR automatycznie Samsung dobija podświetlenie i local dimming na max. Zmiana na standardowe lub niski - sprawia że już raczej nie mamy HDR.

Odnośnie gammy ST w 4k HDR to nie bawiłem się tym wcześniej i trochę byłem zaskoczony trybami, bo nie jest tak jak normalnie, że się zwyczajnie ściemnia i pojaśnia obraz. Ustawienie 0/+1 generalnie jest ok - daje duży kontrast, przyzwoitą widoczność detali w ciemnych scenach ale trochę brakuje przejść tonalnych w jaśniejszych kolorach,  ustawienie ST +3 zmienia już całkowicie obraz - tak jakby właczył się tryb film ze standardowego, dla niektórych zbyt mało kontrastowy ale przejść tonalnych więcej, widoczność w ciemnych tonacjach bardzo dobra, idealny do filmów z duża ilością ciemnych scen i taki tryb zostawiłem. Bardzo fajny efekt daje też gamma ST +3 plus contrast enhancer na niski, jeszcze bardziej poprawia widoczność w ciemnych scenach i zwiększa kontrastowość obrazu, cały czas obraz wygląda efektownie i można zjechać przy tym trochę z podswietleniem.

16 godzin temu, konradskala napisał:

A tak się "broniłeś" przed matrycą VA... Nie oszukujmy się, postęp robi swoje. Myślę, że dobrze trafiłeś, bo serie 80 i 90 z końcówką "T" i "R" na Europę nie zawsze miały filtr poszerzający kąty widzenia. Ponadto jeśli już jesteś zadowolony z obrazu, pomyśl co by było gdybyś kupił lub pooglądał MiniLED serii QN z wygaszaniem nie 50-cio, a 500-set strefowym, z jeszcze lepszym kontrastem i z jeszcze lepszymi kątami widzenia. Oczywiście także na matrycy VA.

VA dla mnie jest ok, ale wydawało mi się że IPS + wygaszanie będzie idealną mieszanką. Sądziłem że na VA tych kolorów nie da się aż tak nadrobić samą matrycą czy jakimiś filtrami, ale jednak - no może nie w 100% ale jest dość blisko kolorów starego dobrego IPSa :) Nadal to nie jest to co na plaźmie Panasa ST60 czy Pioneera Kuro, to kolory i ich nasycenie są ciężkie do pobicia, ale widać że i technologia w LED poszła mocno do przodu i Ledy mają inne swoje mocne atuty. Domyślam się jak taki mini LED by odbierał i nie wydaje mi się aby była duża różnica, po prostu ten Q80R obiera na tyle dobrze, że nie ma wiele do poprawy - aby uniknąć poświat musi czasem lekko rozświetlić większą strefę lub nawet sąsiednią a mini LED będzie te poświaty trzymał bardzo blisko jasnego obiektu, ale tak jak wspomniałem - te poświaty, nawet jeśli cała strefa się świeci - w Q80R są bardzo mało zauważalne, nawet na takich scenach oczywistych - typu gwieździste niebo i przelot statku, które włączałem aby się doszukać efektu bloomingu, gdzie ktoś nieświadomy mógłby to prawie przeoczyć. Zdaję sobie sprawę że Samsung musi tam trochę oszukać ale robi to bardzo dobrze. efekt jest dużo mniej widoczny niż w Q70R który ma przecież tyle samo stref, więc wydaje mi się że to jednak ten filtr też na to wpływa, nie same algorytmy. Ale spróbuję zaktualizować jeszcze soft w Q70R i sprawdzę. Generalnie - efekt czerni i kontrastu w 70% scen myślę że będzie jak na Oled, pozostałe 25% będzie bardz dobrych ale ciut słabszych - z trochę zmanipulowaną jasnością aby utrzymać smolistą czerń, a jedynie 5% trudnych scen będzie takich gdzie ten minimalny blooming lub rozświetlenie stref można dostrzec, jednak nadal będzie to wyglądało wystarczająco dobrze i efektownie. Takie proporcje sprawiają że całkowite wygaszanie czerni tego Samsunga razem z tymi drobnymi niedoskonałościami na małym odsetku scen - daje porównywalny efekt efektowego kontrastu do np Panasonica ST60,  powiedzmy Pioneera Kuro bym raczej nie zamienił na Samsunga ( biorąc pod uwagę tylko ten aspekt - głębi czerni ), bo Kuro to już był prawie jak w OLED :)  Także ogólnie tv jest świetny i godny polecenia, nawet na starym miłośniku plazm, takim jak ja, zrobił bardzo dobre wrażenie :) Jedyny wkurzający minus -  z funkcjonalności - nie ma od razu przycisku do ustawień obrazu tylko trzeba się trochę przeklikiwać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, don111 napisał:

wydawało mi się że IPS + wygaszanie będzie idealną mieszanką.

Dobrze Ci się wydawało. Jest.

25 minut temu, don111 napisał:

może nie w 100% ale jest dość blisko kolorów starego dobrego IPSa 🙂

"Prawie" czyni różnicę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, don111 napisał:

Tak, VA... Ten filtr sprawił że nie zmienia się w ogóle odcień odchylając głowę od centrum jak normalnie w VA, nawet pod sporym kątem jest dobrze, a to mnie zawsze denerwowało w VA bo oglądałem wiele takich ekranów, choć nigdy nie z wyższej półki, z takim filtrem.

I dlatego sądziłeś, że VA nie da rady, a tymczasem można swobodnie oglądać z boku. Tego typu filtry znajdziesz także w Sony.

21 minut temu, don111 napisał:

Co nie znaczy że kolory są lepsze niż na starym LG IPS, ale już bardzo blisko, są po prostu jednolite i jednakowo nasycone.

I tak ma być w nowoczesnej, dobrej matrycy jeśli masz na myśli kąty widzenia. Natomiast by porównać kolory i cokolwiek osądzać konieczna jest kalibracja

25 minut temu, don111 napisał:

wg mnie nie ma sensu bawić się w ustawianie local dimming - niski, który obcina jasność a zupełnie nic nie daje w kwestii widoczności detali w ciemnych scenach, po prostu ściemniają się bardziej jasne elementy na ekranie

Jest jak piszesz. Ale co telewizor, to inaczej to działa. Zauważ, że np. seria Q90R miała 500 stref wygaszania, a wydany rok później Q90T tylko 100. Ale algorytmy dały radę i uzyskany obraz jest jak najbardziej porównywalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest chyba oczywiste, że im więcej stref wygaszania - tym lepiej. Ta idea była u podstaw technologii MiniLED, gdzie (jak mówiono) tych stref będzie można dać wiele setek, a nawet ponad tysiąc.

Dlatego pewnej rzeczy nie rozumiem. Oto mamy jakiś model z 500 strefami, a jego następca ma ich 100. Powiadamy, że tak bardzo udało się poprawić algorytmy, iż efekt końcowy jest identyczny.

W czasach, gdy nikt nie słyszał jeszcze o czymś takim jak MiniLED były już poczciwe, zwykle LCD FALD (prawda: była to wtedy górna półka) mające 200 stref. Skoro mamy już tak doskonale algorytmy - po co w ogóle ta zabawa w MiniLED? Przecież to jest (znacznie) droższe od LCD FALD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
To prawda, 70R nie ma. Natomiast np. w Q80T o przekątnej 50" - nie ma. A do tego jest na matrycy 60Hz.
W 2020 w T, zaczęli cyrkować.
Wszystko pomieszali, żeby nikt nie wiedział co kupuje.
Jest chyba oczywiste, że im więcej stref wygaszania - tym lepiej. Ta idea była u podstaw technologii MiniLED, gdzie (jak mówiono) tych stref będzie można dać wiele setek, a nawet ponad tysiąc.
Dlatego pewnej rzeczy nie rozumiem. Oto mamy jakiś model z 500 strefami, a jego następca ma ich 100. Powiadamy, że tak bardzo udało się poprawić algorytmy, iż efekt końcowy jest identyczny.
W czasach, gdy nikt nie słyszał jeszcze o czymś takim jak MiniLED były już poczciwe, zwykle LCD FALD (prawda: była to wtedy górna półka) mające 200 stref. Skoro mamy już tak doskonale algorytmy - po co w ogóle ta zabawa w MiniLED? Przecież to jest (znacznie) droższe od LCD FALD.
Myślę że chcieli przyoszczedzic w 2020 i ludziom oczy mydlili.
Kasa poszła na inwestycję w mikroled i na porządne telewizory w 2020 brakło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bobcat napisał:

Jest chyba oczywiste, że im więcej stref wygaszania - tym lepiej. Ta idea była u podstaw technologii MiniLED, gdzie (jak mówiono) tych stref będzie można dać wiele setek, a nawet ponad tysiąc.

To prawda i tak też się stało. Są przecież telewizory które maja i po 1500 stref. Tylko, że jedynie w kilku modelach działa to jak należy.

2 godziny temu, Bobcat napisał:

Dlatego pewnej rzeczy nie rozumiem. Oto mamy jakiś model z 500 strefami, a jego następca ma ich 100. Powiadamy, że tak bardzo udało się poprawić algorytmy, iż efekt końcowy jest identyczny.

Efekt jest porównywalny, ale identyczny... do pewnego momentu. Jeśli "teoretycznie" na przecięciu osi X i Y wygaszała by się dokładnie wymagana, bardzo mała strefa to nie było by rozmowy. Tymczasem nawet w tych telewizorach z setkami stref, wygasza się powierzchnia wielkości obiadowego talerza i powstają ciemne plamy bez szczegółów.

A przypadek Samsunga nie jest niczym wyjątkowym. LG robi dokładnie to samo, a właściwie jedzie totalne po bandzie - choćby przykład najnowszego QNED80 z kontrastem 700:1 i zupełnym brakiem lokalnego wygaszania.

3 godziny temu, Bobcat napisał:

W czasach, gdy nikt nie słyszał jeszcze o czymś takim jak MiniLED były już poczciwe, zwykle LCD FALD (prawda: była to wtedy górna półka) mające 200 stref. Skoro mamy już tak doskonale algorytmy - po co w ogóle ta zabawa w MiniLED? Przecież to jest (znacznie) droższe od LCD FALD.

A o ile jest droższe przyklejenie lepszych pasków LED na plecach telewizora? Tych z mniejszymi diodami? Pewnie niewiele, ale w czasach gdzie liczy się głupi karton czy taśma klejąca - jest jak jest.

1 godzinę temu, RAF77 napisał:

Myślę że chcieli przyoszczedzic w 2020 i ludziom oczy mydlili.
Kasa poszła na inwestycję w mikroled i na porządne telewizory w 2020 brakło.

Nie inaczej, przyoszczędzili. Ale jednocześnie powstała seria QN90-95 zarówno na matrycach IPS oraz VA i obydwie odmiany są świetne.

A co najważniejsze - wypuścili QD-OLED.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, konradskala napisał:

Jeśli "teoretycznie" na przecięciu osi X i Y wygaszała by się dokładnie wymagana, bardzo mała strefa to nie było by rozmowy.

I tak w założeniu powinno być w MiniLED.

25 minut temu, konradskala napisał:

Tymczasem nawet w tych telewizorach z setkami stref, wygasza się powierzchnia wielkości obiadowego talerza i powstają ciemne plamy bez szczegółów.

Powinien się niezależnie od innych wygaszać malutki kawałek ekranu. Dlatego tak ważne jest aby tych stref było jak najwięcej, czyli aby każda samodzielnie wygaszana strefa była jak najmniejsza. Jeśli w następnym modelu będzie tych stref wielokrotnie mniej  - jest oczywiste, że każda taka strefa będzie miała powierzchnię wielokrotnie większą. Aż dochodzimy do rozmiaru talerza. I żaden, nawet najlepiej napisany, software nic tu nie pomoże.

26 minut temu, konradskala napisał:

A o ile jest droższe przyklejenie lepszych pasków LED na plecach telewizora? Tych z mniejszymi diodami? Pewnie niewiele, ale w czasach gdzie liczy się głupi karton czy taśma klejąca - jest jak jest.

To dlaczego telewizor z podświetleniem MiniLED jest o kilkadziesiąt procent droższy od identycznej wielkości i identycznie wyposażonego klasycznie podświetlanego LCD?

29 minut temu, konradskala napisał:

choćby przykład najnowszego QNED80 z kontrastem 700:1 i zupełnym brakiem lokalnego wygaszania.

To już ustaliliśmy. QNED80 to są jakieś żarty i nieporozumienie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Bobcat napisał:

Powinien się niezależnie od innych wygaszać malutki kawałek ekranu. Dlatego tak ważne jest aby tych stref było jak najwięcej, czyli aby każda samodzielnie wygaszana strefa była jak najmniejsza. Jeśli w następnym modelu będzie tych stref wielokrotnie mniej  - jest oczywiste, że każda taka strefa będzie miała powierzchnię wielokrotnie większą. Aż dochodzimy do rozmiaru talerza. I żaden, nawet najlepiej napisany, software nic tu nie pomoże.

Tak, wszystko się zgadza. Dużo stref (w założeniu) = lepsza kontrola obrazu, konkretnie ciemnych miejsc czy scen oraz sąsiadujących ciemne-jasne. Jednak zwróć uwagę, że bardzo często telewizory posiadające kilkaset stref dają bardzo podobne efekty jak te mające po kilkadziesiąt stref. Nie mam na myśli kontrastu uzyskanego na testowej planszy, a efekt "miażdżenia" czerni, czyli zlewania w jedno większych części kadru. Jak dla mnie ewidentna wina softu i kiepskiej matrycy.

16 minut temu, Bobcat napisał:

To dlaczego telewizor z podświetleniem MiniLED jest o kilkadziesiąt procent droższy od identycznej wielkości i identycznie wyposażonego klasycznie podświetlanego LCD?

Bo MiniLED (znowu w założeniu) miał być produktem niosącym lepszą jakość i pozycjonowanym jako klasa premium.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Bobcat napisał:

To już ustaliliśmy. QNED80 to są jakieś żarty i nieporozumienie.

Co najmniej nieporozumienie, ale czy żart?

Zresztą przefiltruj sobie testy czy opinie pozostałych, nowych modeli (no może jedynie QNED85 się jeszcze jakoś obroni). Tu naprawdę nie ma się z czego śmiać. Uważam, że albo są to celowe zagrywki albo mają jakiś duży problem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.08.2023 o 22:06, konradskala napisał:

Co najmniej nieporozumienie, ale czy żart?

Zresztą przefiltruj sobie testy czy opinie pozostałych, nowych modeli (no może jedynie QNED85 się jeszcze jakoś obroni). Tu naprawdę nie ma się z czego śmiać. Uważam, że albo są to celowe zagrywki albo mają jakiś duży problem.

Nie wiem co o tym sądzić. Chyba nie jest to problem, skoro QNED85 się broni. Wydaje mi się że są to jakieś zupełnie dla mnie niezrozumiałe zagrywki. QNED w założeniu to miała być najwyższa półka LCD: MiniLED + kropki kwantowe + warstwa kwantowa NanoCell. Tyle, że cena wyszła na poziomie OLED (lub wyżej). Więc aby ludzi zachęcić - wypuszcza się budżetowy "QNED" dla ubogich, bez podświetlenia MiniLED, golas pozbawiony wszystkiego, nawet lokalnego wygaszania, o parametrach takich, że NanoCell z najniższej półki bije go na głowę. Taki Lamborghini z silnikiem Seicento.

Ale dumny napis na obramówce ekranu QNED pozostał. Nieświadomy klient przynosi to do domu w poczuciu sukcesu: oto dorwał za niewielką cenę coś z górnej półki, no bo przecież QNED tam się zalicza.

Nie wiem co o tym sądzisz. Ja sobie tego inaczej wytłumaczyć nie potrafię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Bobcat napisał:

Nie wiem co o tym sądzić. Chyba nie jest to problem, skoro QNED85 się broni. Wydaje mi się że są to jakieś zupełnie dla mnie niezrozumiałe zagrywki. QNED w założeniu to miała być najwyższa półka LCD: MiniLED + kropki kwantowe + warstwa kwantowa NanoCell. Tyle, że cena wyszła na poziomie OLED (lub wyżej). Więc aby ludzi zachęcić - wypuszcza się budżetowy "QNED" dla ubogich, bez podświetlenia MiniLED, golas pozbawiony wszystkiego, nawet lokalnego wygaszania, o parametrach takich, że NanoCell z najniższej półki bije go na głowę. Taki Lamborghini z silnikiem Seicento.

Ale dumny napis na obramówce ekranu QNED pozostał. Nieświadomy klient przynosi to do domu w poczuciu sukcesu: oto dorwał za niewielką cenę coś z górnej półki, no bo przecież QNED tam się zalicza.

Nie wiem co o tym sądzisz. Ja sobie tego inaczej wytłumaczyć nie potrafię.

Uważam tak samo. Nowość z trzema technologiami (bo fajnie wygląda marketingowo czy w katalogu) i cena nawet konkurencyjna, bo QNED nie jest przecież wybitnie drogi. A później pozostaje odcinanie kuponów od jakiejś tam rynkowej pozycji czy popularności.

Owszem, Samsung wcześniej także mieszał, ale bez dwóch zdań - nowszy QLED serii T jakością obrazu jest bardzo podobny do udanej, starszej serii R. A przecież jest jeszcze topowa seria QN...

A z LG coś się dzieje. Jak zawieje - tam polecą. Nowy QNED 65863Q na ten przykład matrycę VA i wg testu (ciemniejsze sceny, jasność, kontrast) nokautuje serię 861

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, konradskala napisał:

Nowy QNED 65863Q na ten przykład matrycę VA i wg testu (ciemniejsze sceny, jasność, kontrast) nokautuje serię 861

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzięki, bardzo ciekawe.

Chyba zrozumiałeś. On nie nokautuje QNED861, lecz facet odnosi się do poprzednio testowanego QNED81, zresztą z kilku miejscach o tym wspomina. 

Rozumiem że podał kontrast ANSI. Dlaczego nie podał jaki jest z włączonym lokalnym wygaszaniem? Przecież QNED z IPS po włączeniu tegoż potrafi mieć 50000 a nawet 100000 do 1 (patrz: RTINGS.com).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd gościu wytrzasnął to VA. displayspecifications.com jednoznacznie podaje że wszystkie QNED86 zarówno z literką Q (modele 2022), jak i R (modele 2023) mają IPS. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Bobcat napisał:

Chyba zrozumiałeś. On nie nokautuje QNED861, lecz facet odnosi się do poprzednio testowanego QNED81, zresztą z kilku miejscach o tym wspomina. 

Owszem, odnosi się do 861 i a różnice są kolosalne. Może pomimo (jak wspomina) nie do końca dopracowanego softu to jest jednak udany QNED?

 

7 minut temu, Bobcat napisał:

Rozumiem że podał kontrast ANSI. Dlaczego nie podał jaki jest z włączonym lokalnym wygaszaniem? Przecież QNED z IPS po włączeniu tegoż potrafi mieć 50000 a nawet 100000 do 1 (patrz: RTINGS.com).

Nie ma pojęcia. Penie stosuje inne metody.

4 minuty temu, Bobcat napisał:

Nie wiem skąd gościu wytrzasnął to VA. displayspecifications.com jednoznacznie podaje że wszystkie QNED86 zarówno z literką Q (modele 2022), jak i R (modele 2023) mają IPS. 

Taki telewizor dostał do testu. Na zdjęciu kształt pikseli (proste w VA, zygzakowate w IPS) wskazuje, że to prawda. Ponadto kąty widzenia, choć całkiem dobre jak twierdzi, także zdradzają, że to VA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, konradskala napisał:

odnosi się do 861

Ja zrozumiałem że do 81. Różnice między 863 a 861 są nieistotne, np. nóżki czy wieszak na ścianę.

21 minut temu, konradskala napisał:

Na zdjęciu kształt pikseli (proste w VA, zygzakowate w IPS) wskazuje, że to prawda.

Nie do końca. Zygzakowate ma klasyczny IPS. Jego odmiana nazywana ADS ma również proste. A cały czas jest to (trochę zmodyfikowany) IPS.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Bobcat napisał:

Ja zrozumiałem że do 81. Różnice między 863 a 861 są nieistotne, np. nóżki czy wieszak na ścianę.

A tak, mój błąd. To jest porównanie 863Q do 813Q.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Bobcat napisał:

Nie do końca. Zygzakowate ma klasyczny IPS. Jego odmiana nazywana ADS ma również proste. A cały czas jest to (trochę zmodyfikowany) IPS.

Pierwsza matryca VA z jakiegoś TCL, druga IPS (odmiana ADS) z NANO85. Tego nie idzie pomylić.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pixels-largeqned80.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc nie wiem co myśleć. Skąd facet wziął QNED863 z matrycą VA? Wspomniany displayspecifications.com jednoznacznie mówi że wszystkie QNED86 mają IPS. Potwierdza to RTINGS.com. Również to samo mówi infolinia  LG Polska.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Bobcat napisał:

No więc nie wiem co myśleć. Skąd facet wziął QNED863 z matrycą VA? Wspomniany displayspecifications.com jednoznacznie mówi że wszystkie QNED86 mają IPS. Potwierdza to RTINGS.com. Również to samo mówi infolinia  LG Polska.

Infolinie mówią swoje, a życie swoje. Przedmiotowy telewizor pochodzi ze stycznia 2023 r. i został wyprodukowany w Polsce. Nie wiem dlaczego tak ciężko jest znaleźć informacje na jaki region świata idą dane telewizory, a konkretnie z jaką matrycą. Dlaczego to ukrywają? A może w LG taka tabela nawet nie istnieje?

Na końcu testu są komentarze, tam też zastanawiają się skąd matryca VA w tym telewizorze. Oto jeden z postów:

"Pamiętaj, że displayspecifcations nie działa na naszym rynku. Producenci mogą używać różnych matryc w ramach tego samego modelu w różnych regionach, dlatego w naszych testach znajdziesz również dane tabliczki znamionowej danej serii."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Infolinia LG - kobita nie mająca pojęcia o niczym, odczytuje z kartki przewidzianą specyfikację ;)

Rtings - działa chyba na rynku USA i testują tv z tamtego rynku, gdzie  często są innego typu matryce (vide Samsung). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co Panowie piszecie brzmi mało przekonująco. Pomyślmy bowiem logicznie.

Rzeczony telewizor to QNED, a więc MiniLED + kropki kwantowe + NanoCell. Matryce MiniLED VA z kropkami kwantowymi (czyli z podświetleniem niebieskim) są z łatwością dostępne na rynku. Stosuje je Samsung w swoich telewizorach NeoQLED, stosuje je również TCL. Ale tutaj mamy jeszcze dodatkową warstwę kwantową NanoCell. A to już jest wyłączny patent LG, którego licencyjnie nie udostępniają nikomu. Matryca więc musiałaby być wyprodukowana przez LG. Czy oni w ogóle robią VA? Owszem, czasami montują, ale najprawdopodobniej są one wyprodukowane przez kogoś innego. Więc co? Kupili gotową matrycę VA MiniLED QLED i we własnym zakresie dodali NanoCell? To tak post factum jest w ogóle wykonalne?

Mnie wydaje się coś innego. Różnych wariatów matryc IPS jest kilkanaście. Najpopularniejsze są klasyczne z zygzakowatymi subpikselami. Rzadziej spotyka się ADS, gdzie subpiksele są proste, ale w powiększeniu można je odróżnić od VA, co pokazał (piękne dzięki) @konradskala. Na moje wyczucie mamy tutaj do czynienia z jakimś jeszcze innym (rzadko spotykanym) wariantem IPS, mającym proste (i nierozróżnialne od VA) subpiksele.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bobcat napisał:

Ale tutaj mamy jeszcze dodatkową warstwę kwantową NanoCell. A to już jest wyłączny patent LG, którego licencyjnie nie udostępniają nikomu. Matryca więc musiałaby być wyprodukowana przez LG. Czy oni w ogóle robią VA? Owszem, czasami montują, ale najprawdopodobniej są one wyprodukowane przez kogoś innego. Więc co? Kupili gotową matrycę VA MiniLED QLED i we własnym zakresie dodali NanoCell? To tak post factum jest w ogóle wykonalne?

Poniżej tabelka Nano75 i różne typy matryc wg rozmiaru (różnice w wyposażeniu pomijam). Skoro Nano ma być Nano, to wszystkie matryce muszą mieć warstwę NanoCell.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A w QNED81 (także mający Nano) wyraźnie podają, że są na IPS i VA:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bobcat napisał:

Na moje wyczucie mamy tutaj do czynienia z jakimś jeszcze innym (rzadko spotykanym) wariantem IPS, mającym proste (i nierozróżnialne od VA) subpiksele.

Wszystko możliwe, ale raczej mało prawdopodobne. Autor testu zauważa charakterystyczne dla matryc VA bez filtru osłabienie kolorów pod kątem. Wątpię żeby było to widoczne na IPS, w których pod kątem kolory się trzymają, ale spada kontrast.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, don111 napisał:

Infolinia LG - kobita nie mająca pojęcia o niczym, odczytuje z kartki przewidzianą specyfikację 😉

A więc przeczytała ze specyfikacji, gdzie było jednoznacznie napisane, że w QNED863 jest IPS i nic innego.

36 minut temu, konradskala napisał:

Poniżej tabelka Nano75 i różne typy matryc wg rozmiaru (różnice w wyposażeniu pomijam). Skoro Nano ma być Nano, to wszystkie matryce muszą mieć warstwę NanoCell.

 

36 minut temu, konradskala napisał:

A w QNED81 (także mający Nano) wyraźnie podają, że są na IPS i VA:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pytanie na ile wiarygodne są informacje na takim RTINGS.com czy displayspecifications.com. Czy oni coś piszą bo wiedzą czy też na zasadzie "jesteśmy przekonani że ... a przecież my jesteśmy wybitni fachowcy"

Z tego co wiem:

- LG Display nie produkuje w ogóle matryc VA;

- NanoCell jest wyłącznym patentem LG, którego nie udostępnia nikomu.

Jak więc możliwa jest VA z NanoCell??? Kupilii od innych i dodali NanoCell? To w ogóle jest wykonalne ex post?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.