Skocz do zawartości
IGNORED

4 Vify NE225-08 i 2 Audaxy TW034 - jak z tego zrobić high end


Bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Bogdan napisał:

Co lepsze - audax tw034 czy SS 3004/660000 ?

do hm130zo lepszy SS podział najlepiej powyżej 4khz by audax mogł pograć

jeśli planujesz aktywny podział proponuję w ogole nie filtrować hm30z0 low pasem a scana ciąć drugim rzędem punkt podziału 4,5 khz 5 khz

bez pomiarów to loteria

zleć zapacoustic konstrukcję i nie kombinuj , myślę , że pozytywnie się zdziwisz jak ten układ 3-way może zagrać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak są w dobrym stanie i nie chcesz za nie worka złota, to chętnie odkupię napisz na priv.

A tak na poważnie to prekursorem na naszym forum, który odkrył zalety tych głośników i zjadł zęby w ich aplikowaniu był Piotr Machnik z firmy Audiosynergia. Zadzwoń, porozmawiaj, będzie szansa na Twoje pierwsze kolumny zrobione zgodnie ze sztuką, profesjonalnie zaprojektowane i pomierzone. Musisz tylko zdobyć się na choć trochę ustępstw pod presją racjonalnych argumentów i obawiam się, że może to być dla Ciebie trudne.

PS. Czy Twój pokój odsłuchowy jest przyjazny akustycznie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chciałbym zrobić , aktywnie podzielić bas i średnio-wysokie tony , a średniotonowiec i tweeter dzielony pasywnie. Polećcie jakąś aktywną zwrotnice dwupasmową .

Czy 2 woofer w 50 litrach z bass reflexem będzie dobrze ? To chyba najbezpieczniejsza objętość żeby było zejście , ale bez dudnienia czy brumów ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Bogdan napisał:

Tak chciałbym zrobić , aktywnie podzielić bas i średnio-wysokie tony , a średniotonowiec i tweeter dzielony pasywnie. Polećcie jakąś aktywną zwrotnice dwupasmową .

Czy 2 woofer w 50 litrach z bass reflexem będzie dobrze ? To chyba najbezpieczniejsza objętość żeby było zejście , ale bez dudnienia czy brumów ? 

Jesteś niereformowalny, jak już napisał jeden z kolegów. Po co pytasz o rady, skoro masz własną wizję robienia kolumn "na pałę", bez pomiarów głośników, bez pomiarów całości? Nie rozumiesz, że nie da się w taki sposób zbudować nawet poprawnie grających kolumn? Co dopiero celować w dobrze lub genialnie grające?

Prawda jest brutalna, masz wiedzę i sprzęt - projektujesz, mierzysz i korygujesz własne projekty. Nie masz wiedzy - kopiujesz udostępnione, pomierzone i sprawdzone projekty lub zlecasz odpłatnie indywidualny projekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj , że na podstawie parametrów nie można ustalić objętości obudowy , nie popadajmy w skrajności. Obudowy chcę zbudować sam , potem pobawię się w strojenie . Zlecenie komuś roboty to nie diy , sam chcę się czegoś nauczyć , dlatego proszę o konkretne wskazówki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Bogdan napisał:

Nie przesadzaj , że na podstawie parametrów nie można ustalić objętości obudowy , nie popadajmy w skrajności. Obudowy chcę zbudować sam , potem pobawię się w strojenie . Zlecenie komuś roboty to nie diy , sam chcę się czegoś nauczyć , dlatego proszę o konkretne wskazówki. 

dwa głośniki w 50 l netto strojonych br na 35hz do 37hz  dla aktywnego napędu

F6 (-6db poniżej liniowego przebiegu ) 35hz

 

do zwrotnicy pasywnej z rezystancją szeregową cewek maks 0,8 oma

zalecam obudowę zamkniętą dla dwóch glośników netto 65l dla F6 na 40hz

w 50l zamknietej obudowy F6 na 42hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa zamknięta jest do przemyślenia , bo bas na pewno byłby szybki.... ale mam takie spostrzeżenie   że ten bas z oz jest ozbawiony kolorytu, on jest taki skompresowany , próbowałem z grandami, jbl 2226h, grundig 8500 i diy na vifach m21 i zawsze było podobnie - coś w rodzaju kompresji i zubożenia barwowego.

Zaryzykuję raczej bass reflex w 50 litrach , dzięki za konkret ! 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bogdan napisał:

Obudowa zamknięta jest do przemyślenia , bo bas na pewno byłby szybki.... ale mam takie spostrzeżenie   że ten bas z oz jest ozbawiony kolorytu, on jest taki skompresowany , próbowałem z grandami, jbl 2226h, grundig 8500 i diy na vifach m21 i zawsze było podobnie - coś w rodzaju kompresji i zubożenia barwowego.

skoro zamierzasz eksperymentowac zrób najpierw prowizoryczna obudowę 65l potem zmiejszaj jej objetość uzywając wypełniaczy np woreczkow z piaskiem az do uzyskania zadowalajacych rezultatów potem popróbuj z br i tu przydałby sie przynajmniej program limp dwa przewody i rezystor do zmierzenia impedancji dla okreslania punktu strojenia

chcesz nabrac doswiadczenia ? bez prob nie da się

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Bogdan napisał:

Zaryzykuję raczej bass reflex w 50 litrach , dzięki za konkret !

pamietaj, ze poniżej punktu strojenia głosniki traca wytrzymalośc mocową

obserwuj wychylenie gdy bedziesz testował ewentualnie zmniejszaj objetość

pamietaj ,że wraz ze zmniejszeniem objetosci obudowy podwyższa się czestotliwośc strojenia

musisz wszystko brac pod uwagę i miec swiadomośc ,że kazda ingerencja w konstrukcje głosnik -obudowa powoduje zmiany

cięcie z Hm130Z0 moze być w szerokim zakresie, bezpiecznie na 300-400hz

ja schodziłem z podziałem do 200hz ale bez doświadczenia i wiedzy co się robi nie polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, witek_z napisał:

ale po cholerę slawek.xm doradzasz na ślepo nie mając rzeczywistych parametrów TS głośników

uwzględniłem możliwą tolerancję w stosunku do fabrycznych danych

 

poza tym hm130z0 znam bardzo dobrze w rożnych aplikacjach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Bogdan napisał:

Polećcie jakąś aktywną zwrotnice dwupasmową .

Dwupasmowej nie warto kupować, bardziej przydatna do eksperymentów jest 3 pasmowa a niewiele droższa. Ja wprawdzie nie używam na stałe, ale mam w odwodzie na wypadek awarii zwrotnicy podstawowej DSP zwrotnicę analogową CX3400 Behringera (ca. 450 zł - Allegro). Można jej używać oczywiście jako dwupasmowej. Zwrotnica świetnie rozwiązana technicznie ze względu na przestrajanie częstotliwości podziałów. Filtry komplementarne (sąsiednie) tworzone są przez odejmowanie od całego pasma w przeciwnej fazie filtra kanału sąsiedniego. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrajanie jest możliwe bez utraty właściwości (zalet) charakterystycznej dla zwrotnicy typu LR24. Niestety zgranie fazy akustycznej może być realizowane tylko mechanicznie w przypadku użycia tej zwrotnicy, więc wskazany jest w takim wypadku układ modułowy kolumny. Wyższym i lepszym (moim zdaniem) rozwiązaniem jest użycie zwornicy DSP, która pozwala na wszystkie regulacje w domenie elektrycznej i to w czasie rzeczywistym, takiej też używam. Zabawa doskonała i to bez lutownicy ;-). Używam systemów ze stałymi nastawami (jeden to pełne DIY) i z takimi "rozrywkowymi" ? czyli DSP, ale oczywiście profesjonalnymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. W obu moich systemach głównych używam głośników podobnych do Twoich i mam zawsze rozdzielone objętości dla każdego. Oczywiście w rozwiązaniach fabrycznych stosowane są też rozwiązania ze wspólną obudową dla dwóch głośników niskich. Oczywiście nie wiem czy z takich głośników może zaistnieć Hi-End, ale przy poziomach 110 dB SPL z miejsca odsłuchu (wartość koncertowa dla rocka i często jazzu) wrażenie jest fenomenalne z tym że wiem że może być lepiej, ale to już inna bajka ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydale mi się, że jeżeli oba woofery grają to samo i podział jest nie za wysoko, to w jednej komorze powinno być ok,ale jeśli robi się 2,5 way , to chyba lepiej żeby były osobno. U mnie wolałbym żeby były o jednej komorze  bo nie chcę bass reflexu z tyłu, chce mieć jeden otwór od dołu . Mam spore podbicia "od pokoju" , więc kategorycznie nie zamontuje otworów z tyłu. A że kiedyś zrobiłem kolumny na vifach m21 z otworem od dołu i ten bas bardzo mi sie podobał, to w tych kolumnach zrobie podobnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps podjąłem ostatnią próbę z grandami , bo powróciłem do oryginalnych wooferów , wsadziłem rękę do górnej komory basowca , a tam pusta przestrzeń za komorą średniotonowców, długi wàski kanał  , była na ścianach mata bitumuczna , ale fizelina tłumiąca odkleiła sie i opadła na dół komory. Ponieważ postanowiłem częściowo zmniejszyć objętości komór basowych , upchnąlem gąbkę głeboko w tym pustym kanale, tą samą ilość gąbki dołożyłem w komorze dolnego basowca. Kolumny włączylem i słucham i czekam na buuuuu, buuuuu  a tu nic. Zupenie nic ,basik sprzężysty , ale bez natarczywości czy dominowania jak wcześniej. Tam musiała powstawac fala stojąca i aż rezonowało całą kolumną. Nadal mam mały pik przy 70 Hz , ale to wogóle nie przeszkadza w słuchaniu. Jeszcze nad tym popracuję , ale grandy odzyskały to , co utraciły kilka lat temu. Przyczyną musiało byc odklejenie się o opadniecie lekkiego wygłuszenia w przestrzeni za komorą średniotonowców w górnej komorze woofera. Troche przekombinowali , wystarczyło wydzielic komore średniotonowców ścianami z mdf a oni wkleili skomplikowaną strukture co pizostawiło po bokach i od góry puste przestrzenie... reasumując doszedłem z grandami do ładu i zwolniłem vify ne225 , więc bez presji składam diy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Bogdan napisał:

 reasumując doszedłem z grandami do ładu i zwolniłem vify ne225 , więc bez presji składam diy. 

a ja bym sie w takiej sytuacji nie bawił w DIY

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, witek_z napisał:

a ja bym sie w takiej sytuacji nie bawił w DIY

Ale w takim układzie jesteś zdany na pomiar z 1 m, który dominuje w rozwiązaniach fabrycznych a to niestety nie jest to czego oczekują audiofile, stąd pewnie tylu niezadowolonych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Lech36 napisał:

Ale w takim układzie jesteś zdany na pomiar z 1 m, który dominuje w rozwiązaniach fabrycznych a to niestety nie jest to czego oczekują audiofile, stąd pewnie tylu niezadowolonych.

nie rozumie tej odpowiedzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, witek_z napisał:

nie rozumie tej odpowiedzi

Kolumny fabryczne są mierzone i ustawiane z jednego metra w warunkach bezechowych, część Kolegów z forum też tak robi. To oczywiście prawidłowe działanie w przypadku produktu rynkowego, ale w przypadku produktu dedykowanego można pokusić się o dokładniejsze dopasowanie do otoczenia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Lech36 napisał:

Kolumny fabryczne są mierzone i ustawiane z jednego metra w warunkach bezechowych, część Kolegów z forum też tak robi. To oczywiście prawidłowe działanie w przypadku produktu rynkowego, ale w przypadku produktu dedykowanego można pokusić się o dokładniejsze dopasowanie do otoczenia. 

rozumie tylko co to ma wspólnego to co napisałem do bogdana

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, witek_z napisał:

rozumie tylko co to ma wspólnego to co napisałem do bogdana

Jak ktoś ma się nie bawić w DIY to jest zdany na to co oferuje fabryka a tam dominuje komora bezechowa lub jej symulacja i pomiar z 1 metra lub dla częstotliwości mniejszych od 200-300 Hz pomiar z 1 lub 2 cm i składanie z resztą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Lech36 napisał:

Jak ktoś ma się nie bawić w DIY to jest zdany na to co oferuje fabryka a tam dominuje komora bezechowa lub jej symulacja i pomiar z 1 metra lub dla częstotliwości mniejszych od 200-300 Hz pomiar z 1 lub 2 cm i składanie z resztą.

ale przecież pisał że już nie dudni wiec nic mierzyć nie musi bo kolumna jak rozumie zostaje bo bardzo mu sie podoba i własnie z racji naprawy fabrycznej kolumny nie wiem czy jest sens budowanie następnej mając hmmm średnią wiedzę z tego zakresu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Lech36 napisał:

Jak ktoś ma się nie bawić w DIY to jest zdany na to co oferuje fabryka a tam dominuje komora bezechowa lub jej symulacja i pomiar z 1 metra lub dla częstotliwości mniejszych od 200-300 Hz pomiar z 1 lub 2 cm i składanie z resztą.

Pomiar może być wykonany z metra, ale zwrotnica może być zaprojektowana ( na bazie takiego pomiaru ) do dowolnego punktu w przestrzeni.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, meloV8 napisał:

Pomiar może być wykonany z metra, ale zwrotnica może być zaprojektowana ( na bazie takiego pomiaru ) do dowolnego punktu w przestrzeni.

Umiesz to zrobić z głośnikami o różnych parametrach kierunkowych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, witek_z napisał:

ale przecież pisał że już nie dudni wiec nic mierzyć nie musi bo kolumna jak rozumie zostaje bo bardzo mu sie podoba i własnie z racji naprawy fabrycznej kolumny nie wiem czy jest sens budowanie następnej mając hmmm średnią wiedzę z tego zakresu.

Sens budowy DIY zawsze jest, zwłaszcza w wersji aktywnej, ale jak się podoba to co jest to oczywiście można przy tym pozostać. Każdy podejmuje decyzję we własnym zakresie. Z mojego doświadczenia wiem że warto odejść od rozwiązań fabrycznych, tych "jedno metrowych" ;-). W ekstremalnym przypadku do takich jak w eksperymentach Kolegi 'xajas, choć znam z prasy fachowej jeszcze bardziej ekstremalne eksperymenty. 

6 minut temu, meloV8 napisał:

Oczywiscie.

W każdy punkcie przestrzeni?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny składam , bo głośniki już mam. Punktem odniesienia będą grandy. Gorzej ich nie spartolę niż super fachofcy ze spendora w A9 . A jakie w prasie ochy i achy ..... pranie muzgów i tyle . Zrobiłem pewnie ponad 10 par kolumn , z czego dwie 2 way i jedna 3 way na niezłych głośnikach  grały super. Tutaj klasa głośników będzie najwyższa   , więc postaram się uzyskać jeszcze lepszy efekt. A robię to dla frajdy tworzenia , bo wiadomo że swojskie smakuje najlepiej ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Lech36 napisał:

Sens budowy DIY zawsze jest, zwłaszcza w wersji aktywnej, ale jak się podoba to co jest to oczywiście można przy tym pozostać.

przecież gdyby nie dudnienie to dalej byłby zakochany, wiesz, jak zaczyna fochy pokazywać i manifestować że ją głowa boli to człowiek szuka innej, Panu Bogu się udało "wystrugać" wątpię że ta sztuka uda sie bogdanowi wiec niech zostanie przy starej miłości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Lech36 napisał:

W ekstremalnym przypadku do takich jak w eksperymentach Kolegi 'xajas, choć znam z prasy fachowej jeszcze bardziej ekstremalne rozwiązania.

nie szerz proszę złego podejścia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.