Jump to content
Sign in to follow this  
wojciech iwaszczukiewicz

Jazzmani w filmie .

Recommended Posts

Ostatnio przeglądam sobie stare ,klasyczne filmy z lat 50 i 60 .Amerykańskie i europejskie .Lubię ten okres w kinematografii ,nawet filmy w założeniu komercyjne .Mają swój urok ." Rzymskie wakacje ", "Człowiek ,który wiedział za dużo " ,"Cena strachu ", "Lecą żurawie " , "Proces " wg .Kafki .To ostatnie pozycje .Ale jeden tytuł był szczególny ze względu na epizodyczny udział wybitnego jazzmana. Chodzi o Beny Cartera w filmie " Śniegi Kilimandżaro " .Film jak film , łzawy melodramat oparty na opowiadaniu Hemingway,a ale jest w nim scena z paryskiego klubu i Carter gra tam piękne solo .I to nasunęło mi pomysł na wątek .Muzycy jazzowi w epizodycznych rolach filmowych .Na dobry początek podrzucam jeszcze Dianę Krall u Allena ( Anything Else ) i naszego Urbaniaka w filmie "Mój rower " .

Edited by wojciech iwaszczukiewicz
  • Haha 1

Niszowy temat, bo filmów z epizodycznymi rolami muzyków jazzowych w filmach jest jak na lekarstwo. Pomyślałem o komedii Blake Edwardsa 'Blind Date' z Brucem Willisem i Kim Besinger - jest tam epizodzik ze Stanleyem Jordanem w akcji gitarowej. Co jeszcze? Mam w pamięci Count'a Basie'go w 'Blazing Saddles' Mela Brooksa. Oczywiście krąży mi po 'orbicie 'Round Midnight', ale to chyba nie o to chodzi...??? Kojarzę też Harry Connicka Jr. w jakimś filmie o delfinie, ale tytułu nie pamiętam.

Parker's Mood

xavian

Zupełnie zapomniałem o 'Kansas City' Roberta Altmana - to chyba jedyny film, w którym wystąpiło tak wielu muzyków jazzowych. Joshua Redman wcielił się w postać Lestera Younga, Craig Handy w postać Colemana Hawkinsa, James Carter zagrał Bena Webstera, a Cyrus Chestnut Counta Basie. Pozostali jazzmani w filmie, to David Murray, Christan McBride, Don Byron, Nicholas Payton, Geri Allen, Ron Carter, Russell Malone, Mark Whitfield, Olu Dara, David 'Fathead' Newman, Victor Lewis... i inni.

Parker's Mood

To ja dorzucę obie części Blues Brothers z udziałem m.in.:  J.Brown ,C.Calloway ,R.Charles ,A.Franklin ,Hooker ,B.B.King, ,W.Pickett ,I.Hays ,S. Winwood ,G. Washington ,E. Clapton ,J deJohnette , J.Faddis ,Ch. Musselwhite ,B.Preston ,J.Redman .Oczywiście część z nich to muzycy R&B czy bluesowi .

No i obraz A. Wajdy "Niewinni czarodzieje " z  Komedą ,Zylberem i Trzaskowskim .

Edited by wojciech iwaszczukiewicz
  • Haha 1

Nie można też pominąć filmu B.Tavernier "Round Midnight " z plejadą gwiazd .M.in. D.Gordon,H.Hancock ,B.Hutcherson ,J.McLaughin ,W . Shorter ,R.Carter .T. Williams ,F.Hubbart , C.Walton , P. Mikkelberg .

• Haha 1

W filmach Jarmusha występowało kilku muzyków. Z jazzmanów na pewno John Lurie   ( ten z Lounge Lizards ). 

Edited by Jaranek.

Dzisiaj w Kulturze była "Anatomia morderstwa " Otto Premingera z 1959r. W scenie z nocnego klubu na pianinie na cztery ręce grają James Stewart i ...Duke Ellington .Dodajmy ,że ścieżka dźwiękowa to również dzieło Księcia .

• Haha 1