Skocz do zawartości
IGNORED

Klon Sansui AU-70 - Reduktor Szumu


yacool1975
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

PIONEER PD-5700 to podobnie jak niskie modele Sony, za 200-300 PLN, też mają miedziane śrubki. I o czym to ma świadczyć? 

Tu klasę dźwięku wyraża cena!  

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez LJ3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Beniamin Sadłucki napisał:

To warto w końcu zakupić tego klona? Na olx są 2. Pytam serio bo przeczytałem ze 30 stron tutaj i jako laik w dziedzinie elektroniki nic nie rozumiem. Szukam dobrze brzmiącego wzmaka na el84 biorę pod uwagę jeszcze fishera x100 albo dynaco sca35. Ten Wg projektu RS będzie brzmieniowo lepszy?

Posłuchaj, gdyż wszystko zależy od tego, czego słuchałeś dotychczas. Jeżeli będzie odpowiadał, kup. 

Nie znajdziesz tu bezpośredniego porównania, w odsłuchu, klona do innych wzmacniaczy. Nawet do końcówki SansuiX AU70. 

Ja wyraziłem swoje zdanie na poprzednich stronach. 

Polecam końcówkę SansuiX AU70, nie jest drogo. Ale by grała z klasą, trzeba nową wygrzać ok 100-200 godz. Zamienić zwykłe kondensatory na olejowe w torze audio. Doposażyć w dobre pre, źródło i głośniki. Wówczas pokaże na co ją stać. 

U mnie SansuiX AU70 gra już ok 300 - 350 godz. Ostatnio z coraz lepszymi pozostałymi elementami. Od razu zauważalny spory postęp w dźwięku. Im lepsze elementy tym gra lepiej. Lepsza scena, rozdzielczość i muzykalność. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez LJ3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nauczyłem że jeśli grają elementy, a nie układ

to sam układ jest przynajmniej średni 

 

przykładem niech będzie preamp Lamm, dużo najdroższych elementów przynosi poprawę - ale to i tak jest kiepskie 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kramyeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Prawda o jakości (czegokolwiek) jest bardzo prosta:

Nie ma nic dobrego bez dobrego projektu, dobrego wykonania i w dodatku na dobrych elementach. 

Dotyczy ona szczególnie audio, gdzie jakość dźwięku, budowania sceny itd. można sprawdzić niemal natychmiast włączajac system. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez LJ3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.11.2023 o 22:55, cxxm napisał:

Ta miedź to blacha stalowa miedziowana, bardziej dla ozdoby.

Byłby ktoś na tyle miły i podał mi wartość napięcia jakie trzeba podać na wejście 6an8 w końcówce aby uzyskać na wyjściu 12v -8ohm , 1khz. Oczywiście pod obciążeniem , nie mam chwilowo wzmacniacza w domu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.11.2023 o 09:58, voltamper napisał:

Podpisuję się pod tym obiema rękami jeśli tylko jesteśmy w stanie sobie odpowiedzieć na poniższe pytania a odpowiedzi będą mierzalne:

1.) Dlaczego  projekt jest dobry ?

2.) Wedle czego został oceniony jako dobrze wykonany ?

3.) Na podstawie czego (pomiary) oceniono, że użyto dobre elementy

 

W audio ocena jest prosta. Ocenia słuchacz. 

Ad. 1. Bo bardzo dobrze gra. 

Ad. 2. Bo bardzo dobrze gra. 

Ad. 3. Bo bardzo dobrze gra. 

Gdyby było inaczej, jak twierdzą niektórzy, to ten wątek nigdy by nie powstał. 

Sansui AU-70 spodobał się tylko jednemu słuchaczowi, subiektywnie, czyli RS, który wyróżnił ten wzmacniacz i fama poszła w świat poprzez YT. 

😉

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. 😉 Czas na mały update jeśli chodzi o projekt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , czyli elektrycznie najdokładniejszej kopii Sansui AU-70. Projekt dużej obudowy został skończony. Zapraszam do obejrzania wizualizacji:

Chciałbym serdecznie podziękować forumowiczowi @Pawialdo za fachową pomoc w zamodelowaniu wzmacniacza i sporządzeniu rysunków technicznych:

 

WhatsAppImage2023-11-17at13_52.03(2).thumb.jpeg.b01f77147fd53d2a44f345e38b90b23f.jpeg

WhatsAppImage2023-11-17at13_52_28.thumb.jpeg.bc06478b9ddf4a36265cafd780ef50fa.jpeg

WhatsAppImage2023-11-17at13_53_46.thumb.jpeg.f04406c67ba495d81a8f6e7cdd6a6914.jpeg

Został one przedstawiane do wyceny trzem firmom zajmującym się produkcją obudów, z czego dwie firmy przedstawiły atrakcyjną ofertę. Także zapowiada się, że będziemy mieli obudowy w naprawdę dobrych cenach do mojej wersji płytek. 😃

Natomiast jeśli chodzi o wariant AU-70 PRO Compact:

386870728_1079844589846401_2583657715979667811_n.thumb.png.67687e4a701b66eedd2b7e6033326fd0.png

To dla powyższego projektu pozostało dodać selektor źródeł i inne drobne poprawki zasugerowane na forum oraz opisać formalnie otworki podobnie jak zostało zrobione to z dużą wersją obudowy, żeby nadawało się to do zlecenia firmom trzecim.

Troszkę schodzi mi ze wszystkim czasu, a to dlatego że w międzyczasie zajmowałem się drobiazgowym porownywaniem transformatorów:
WhatsAppImage2023-11-23at18_58_50.thumb.jpeg.36c6ce9669fed21efb96f480d4073fa3.jpeg

(+ Trafonika, którą musiałem odesłać wczesniej, ale zdążyłem pomierzyć).

Wielkie porównanie transformatorów opublikuję na forum w tygodniu:)

Pozdrawiam!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez madras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie widać który parametr jest decydującym o paśmie w tych trafach , indukcyjność rozproszenia.  Zastanawiające jest trafo transcendar , nie jest ono na pewno nawinięte jak oryginalne trafo .

W utm natomiast pasmo w wzmacniaczu delikatnie spada już od 10khz , a wyraźny spadek od 20khz , kto by się spodziewał ....

Brak też różnic w paśmie od dołu między trafami które Igor sugerował , podobnie z thd ... Jak widać życie weryfikuje .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.11.2023 o 00:04, LJ3 napisał:

Na pewno byś się mocno zdziwił, gdybyś usłyszał różnicę, miedzy tym, jak gra dobry sprzęt, który został podłączony bezpośrednio do gniazdka, a potem podłączony za pomocą dobrego filtra i poprzez bardzo dobry przewód już z filtra. Zniknie szum, którego wcześniej nie słyszałeś, na który nie zwracałeś uwagi, gdyż nie wiedziałeś, ze on jest słyszalny. Dopiero wtedy zauważysz, że szum w ogóle był. To takie wrażenie, jakbyś słuchał muzy, z otwartym oknem, przy ruchliwej ulicy, a potem zamknął, dźwiękoszczelne okna. 

 

 

W każdej sieci jest bardzo dużo zakłóceń przemysłowych, które każdy wzmacniacz wzmacnia i dodaje do dźwięku w głośnikach. Są to szumy, na które nie zwracamy uwagi, gdyż ich natężenie jest małe, w stosunku do dźwięku pochodzącego ze źródła sygnału. 

 

A kolega to z wykształceniem technicznym czy humanistycznym taki barwny opis mam tu zafundował? Pytam bez złośliwości tylko trochę mnie zaskoczyły śmiałe tezy stawiane w odniesieniu do działania zasilaczy w urządzeniach elektronicznych. 

W dniu 21.11.2023 o 00:25, LJ3 napisał:

Mylisz się. 

Nawet wkręty, stopki i terminale z miedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Dlaczego w audio

1) kable nie są ze stali tylko z miedzi? 

2) wtyki, terminale nie ze stali tylko z miedzi, stopów miedzi, w dodatku pozlacane!?

3) ekranowanie kabli nie ze stali tylko z miedzi?

ITD. ITP. 

🤔

Po co z miedzi? 

 

 

Rezystancja/konduktywność. Do tego kowalność. A dlaczego skoro już miedź to pokrywa ją się złotem? Bo to łatwo korodujący metal w naszej tlenowej atmosferze, im czystsza mieć tym łatwiej się degraduje. 

22 godziny temu, madras napisał:

Witam serdecznie. 😉 Czas na mały update jeśli chodzi o projekt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , czyli elektrycznie najdokładniejszej kopii Sansui AU-70. Projekt dużej obudowy został skończony. Zapraszam do obejrzania wizualizacji:

Chciałbym serdecznie podziękować forumowiczowi @Pawialdo za fachową pomoc w zamodelowaniu wzmacniacza i sporządzeniu rysunków technicznych:

 

WhatsAppImage2023-11-17at13_52.03(2).thumb.jpeg.b01f77147fd53d2a44f345e38b90b23f.jpeg

WhatsAppImage2023-11-17at13_52_28.thumb.jpeg.bc06478b9ddf4a36265cafd780ef50fa.jpeg

WhatsAppImage2023-11-17at13_53_46.thumb.jpeg.f04406c67ba495d81a8f6e7cdd6a6914.jpeg

Został one przedstawiane do wyceny trzem firmom zajmującym się produkcją obudów, z czego dwie firmy przedstawiły atrakcyjną ofertę. Także zapowiada się, że będziemy mieli obudowy w naprawdę dobrych cenach do mojej wersji płytek. 😃

Natomiast jeśli chodzi o wariant AU-70 PRO Compact:

386870728_1079844589846401_2583657715979667811_n.thumb.png.67687e4a701b66eedd2b7e6033326fd0.png

To dla powyższego projektu pozostało dodać selektor źródeł i inne drobne poprawki zasugerowane na forum oraz opisać formalnie otworki podobnie jak zostało zrobione to z dużą wersją obudowy, żeby nadawało się to do zlecenia firmom trzecim.

Troszkę schodzi mi ze wszystkim czasu, a to dlatego że w międzyczasie zajmowałem się drobiazgowym porownywaniem transformatorów:
WhatsAppImage2023-11-23at18_58_50.thumb.jpeg.36c6ce9669fed21efb96f480d4073fa3.jpeg

(+ Trafonika, którą musiałem odesłać wczesniej, ale zdążyłem pomierzyć).

Wielkie porównanie transformatorów opublikuję na forum w tygodniu:)

Pozdrawiam!

 

Madras, udostępnij proszę wymiary obudowy - mnie interesuje szczególnie panel tylny - rozstaw otworów na gniazda RCA i głośnikowe nie może być zbyt ciasny - te lepszej jakości są sporych gabarytów. 
poza tym różne typy wymagają różnej wielkości otworów.

IMG_7803.jpeg

IMG_7804.jpeg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Inmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pomiary wszystkich transformatorów były wykonywane przy tej samej pojemności i rezystancji filtra przy 6AN8?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, lis1984 napisał:

Pięknie widać który parametr jest decydującym o paśmie w tych trafach , indukcyjność rozproszenia.  Zastanawiające jest trafo transcendar , nie jest ono na pewno nawinięte jak oryginalne trafo .

W utm natomiast pasmo w wzmacniaczu delikatnie spada już od 10khz , a wyraźny spadek od 20khz , kto by się spodziewał ....

Brak też różnic w paśmie od dołu między trafami które Igor sugerował , podobnie z thd ... Jak widać życie weryfikuje .

Podaj swoja definicję wyraźnego spadku. Do 20kHz według tych pomiarów spadek jest ok 0,1dB , do 30kHz ok 0,2dB. To chyba nie jest wyraźny spadek, a nawet na pewno. Ten pomiar to rozumiem wzmacniacz z transformatorem, a nie sam transformator. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tylko o fakt że się zagina , jeśli przy 20khz , to gdzie do deklarowanego pasma z sansui ?? Gdybym był złośliwy to ta sama definicja wedle której podaje się thd trafa głośnikowego dla 1mv aby tylko go szykanować...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, lis1984 napisał:

Pięknie widać który parametr jest decydującym o paśmie w tych trafach , indukcyjność rozproszenia. 

Nie do końca, pojemność rozproszenia jest równie ważna według mnie jeśli chodzi o pasmo od góry.

3 godziny temu, kram napisał:

Czy pomiary wszystkich transformatorów były wykonywane przy tej samej pojemności i rezystancji filtra przy 6AN8?

Wszystkie transformatory były testowane w jednakowych warunkach, inaczej cała tyrada z porównywaniem nie miałaby przecież sensu. 😉 Wlutowywałem je do tego samego kanału wzmacniacza, także reszta toru sygnałowego bez zmian. Przed każdym pomiarem wygrzewałem lampy tyle samo i korygowałem bias na 17mA.

1 godzinę temu, tomek_j napisał:

Podaj swoja definicję wyraźnego spadku. Do 20kHz według tych pomiarów spadek jest ok 0,1dB , do 30kHz ok 0,2dB. To chyba nie jest wyraźny spadek, a nawet na pewno. Ten pomiar to rozumiem wzmacniacz z transformatorem, a nie sam transformator. 

To symptomy, które wskazują, że transformatory są inne. Pomiary we wzmacniaczu są mniej rozstrzelone niż w pomiarach generatorem, ponieważ ujemne sprzężenia zwrotne wzmacniacza stają na rzęsach, że tak powiem, żeby niwelować rozrzut elementów. Transformatory na stole pod generatorem dużo bardziej ujawniają swoje różnice. Jako, iż jestem konstruktorem AU-70 PRO, to zależy mi na powtarzalności parametrów wzmacniacza, dlatego miło jak transformator zachowuje się jak wzorcowe trafo oryginalne, ażeby uniknąć niespodzianek ze stabilnością, brzmieniem i pasmem. Oczywiście nie bronię nikomu instalować UTM, ale według mnie to już nie będzie klon Sansui AU-70.

3 godziny temu, Inmark napisał:

Madras, udostępnij proszę wymiary obudowy - mnie interesuje szczególnie panel tylny - rozstaw otworów na gniazda RCA i głośnikowe nie może być zbyt ciasny - te lepszej jakości są sporych gabarytów. 
poza tym różne typy wymagają różnej wielkości otworów.

Obudowa to Hammond 1441-32. Wymiary można znaleść o tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Jeśli chodzi rozstaw RCA, to standardem w branży jest dokładnie 3/4 cala. Nie będę tego zmieniać, bo taki spacing jest wszędzie.

6 godzin temu, madras napisał:

Dla Trafoniki zapomnialem zmierzyć wartość indukcyjności pierwotnej na 230V. Ale jeśli ktoś dysponuje Trafoniką i ma rezystor ok. 1k i zwykły multimetr to mogę poinstruować chętnego jak zmierzyć brakującą wartość, i razem uzupełnimy tabelkę:) 

No i odezwał się na priv kolega @kawulski i wykonał mi dwa pomiary, które pozwalają mi obliczyć indukcyjność pierwotną:
404952058_1791054107994874_4900032290817620211_n.thumb.jpg.b5a7d800bd9ed1a1f30ae3a1ab2390c3.jpg

Tutaj odpowiadający pomiar, który wykonywałem dla oryginalnego trafa AU-70:
405394453_1471029966794626_7427771199897868004_n.jpg

Dla ciekawskich układ pomiarowy i wyprowadzony prosty wzór z obliczeniami dla Trafoniki:
403726682_316278507915858_8031581015282427448_n.thumb.jpg.f21cfc60932af562b4c3d58585bd5530.jpg

Także dla Trafoniki wychodzi 471 H, czyli praktycznie tyle samo co oryginalne trafo AU-70 (495 H). Brawo Trafonika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez madras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginał ma większą pojemność rozproszenia jak moje trafo a ma delikatnie szersze pasmo , ale ma indukcyjność rozproszenia mniejsza i tym nadrabia pasmo. Wiec indukcja rozproszenia jest parametrem najbardziej wpływającym na pasmo w tych trafach. Podobnie jest w utm 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

13 minut temu, madras napisał:

Nie do końca, pojemność rozproszenia jest równie ważna według mnie.

Wszystkie transformatory były testowane w jednakowych warunkach, inaczej cała tyrada z porównywaniem nie miałaby przecież sensu. 😉 Wlutowywałem je do tego samego kanału wzmacniacza, także reszta toru sygnałowego bez zmian. Przed każdym pomiarem wygrzewałem lampy tyle samo i korygowałem bias na 17mA.

To symptomy, które wskazują, że transformatory są inne. Pomiary we wzmacniaczu są mniej rozstrzelone niż w pomiarach generatorem, ponieważ ujemne sprzężenia zwrotne wzmacniacza stają na rzęsach, że tak powiem, żeby niwelować rozrzut elementów. Transformatory na stole pod generatorem dużo bardziej ujawniają swoje różnice. Jako, iż jestem konstruktorem AU-70 PRO, to zależy mi na powtarzalności parametrów wzmacniacza, dlatego miło jak transformator zachowuje się jak wzorcowe trafo oryginalne, ażeby uniknąć niespodzianek ze stabilnością i pasmem.

Obudowa to Hammond 1441-32. Wymiary można znaleść o tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Jeśli chodzi rozstaw RCA, to standardem w branży jest dokładnie 3/4 cala. Nie będę tego zmieniać, bo taki spacing jest wszędzie.

No i odezwał się na priv kolega @kawulski i wykonał mi dwa pomiary, które pozwalają mi obliczyć indukcyjność pierwotną:
404952058_1791054107994874_4900032290817620211_n.thumb.jpg.b5a7d800bd9ed1a1f30ae3a1ab2390c3.jpg

Tutaj odpowiadający pomiar, który wykonywałem dla oryginalnego trafa AU-70:
405394453_1471029966794626_7427771199897868004_n.jpg

Dla ciekawskich układ pomiarowy i wyprowadzony prosty wzór:
403726682_316278507915858_8031581015282427448_n.thumb.jpg.f21cfc60932af562b4c3d58585bd5530.jpg

Także dla Trafoniki wychodzi 471 H, czyli praktycznie tyle samo co oryginalne trafo AU-70 (495 H). Brawo Trafonika.

Przydałby się jeszcze jeden punkt pomiarów żeby wyznaczyć charakterystykę rdzenia , np 300v co mniej więcej odpowiada max mocy w wzmacniaczu . Może być tak jak w utm nano że powyżej pewnego napięcia rdzeń nie zwiększa swojej indukcyjności .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, madras napisał:

Obudowa to Hammond 1441-32. Wymiary można znaleść o tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Jeśli chodzi rozstaw RCA, to standardem w branży jest dokładnie 3/4 cala. Nie będę tego zmieniać, bo taki spacing jest wszędzie.

3/4 cala to 19,05 mm i jesli mówisz o "rastrze" w pionie i w poziomie gniazd RCA to jest to więcej niż wystarczające.
Dzięki za doprecyzowanie, muszę odrobinę przeprojektować moją płytkę pod przełącznik RCA pod gniazda z wcześniejszego mojego postu - jedne z niewielu sensownych gdzie nakrętka jest od zewnątrz i można gniazdo zdemontować od obudowy bez lutowania.

image.thumb.png.005549c973c9fdc0a31686d8a2e57f09.png

image.png.7fc427328706a0dfc9fa97954962076e.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy dotknięci bosą stópką AU-70,

Pomyślałem, że pomysł @igsaudio z płytką/maskownicą od deski SansuiX można zastosować i do AU-70 Pro.
Po co zapytacie?
- po pierwsze do uruchamiania - jest nieco bezpieczniej, mniej punktów gdzie można sobie zrobić kuku
- po drugie - można sobie sklecić deskę Pro i nieco bezpieczniej używać lampowca do czasu sprawienia sobie obudowy

Co robić, jak żyć?
Wymagania niewielkie, jedynie trzeba potencjometry i kołki pomiarowe do BIAS wlutować od strony gniazd na lampy - tutaj uwaga - trzeba wtedy startowo potencjometry ustawić w położeniu odwrotnym, niż z opicu Madrasa - są odwrócone o 180 stopni.
Uwaga dla @madras do obudowy - może warto rozważyć dostęp do ustawień i punktów pomiarowych w Twojej wersji obudowy bez jej demontowania? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pytanie do @madras
Paczam, paczam, paczam i nie widzę pola pomiarowego B1, są od B2 do B5, dobrze paczam ?

Oczywiście kolor wykonania czarny, jak PCB AU-70 Pro.

Jeśli ktoś zainteresowany to zapraszam na PRV - będę mieć tego 5 szt. jedną zostawiam dla siebie a reszta - kto pierwszy ten lepszy - podzielę się.


Podziękowania dla @igsaudio za pomysł i dla @madras za udostęnienie gerberów.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Inmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Inmark napisał:

 

Madras, udostępnij proszę wymiary obudowy - mnie interesuje szczególnie panel tylny - rozstaw otworów na gniazda RCA i głośnikowe nie może być zbyt ciasny - te lepszej jakości są sporych gabarytów. 
poza tym różne typy wymagają różnej wielkości otworów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_7804.jpeg

 

Akurat te na rysunku nie są lepszej jakości - marnej jakości chińskie podróby gniazd CMC serii 805 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez r1212
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, madras napisał:

- Straty w rdzeniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
 

Czy możesz szerzej opisać wpływ strat w rdzeniu bo widzę spory rozrzut zależnie od trafa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez FONos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Inmark napisał:

A kolega to z wykształceniem technicznym czy humanistycznym taki barwny opis mam tu zafundował? Pytam bez złośliwości tylko trochę mnie zaskoczyły śmiałe tezy stawiane w odniesieniu do działania zasilaczy w urządzeniach elektronicznych. 

Rezystancja/konduktywność. Do tego kowalność. A dlaczego skoro już miedź to pokrywa ją się złotem? Bo to łatwo korodujący metal w naszej tlenowej atmosferze, im czystsza mieć tym łatwiej się degraduje. 

Madras, udostępnij proszę wymiary obudowy - mnie interesuje szczególnie panel tylny - rozstaw otworów na gniazda RCA i głośnikowe nie może być zbyt ciasny - te lepszej jakości są sporych gabarytów. 
poza tym różne typy wymagają różnej wielkości otworów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_7804.jpeg

 

 

Co tu ma do rzeczy wykształcenie? 

Liczy się tylko wiedza. 

Wystarczy dowiedzieć się dlaczego firmy stosują miedź, w dodatku bardzo czystą, beztlenową i/lub jej stopy. Im czystsza tym bardziej cenna i przydatna w audio.  

Dodam, że tu nie chodzi tylko o jej właściwości przewodzące ale także o inne jej właściwości. 

Poza tym każdy może sam się przekonać, jak to jest, próbować co wpływa na dźwięk itd.  Potem nie będzie zdziwienia. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez LJ3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, r1212 napisał:

 

Akurat te na rysunku nie są lepszej jakości - marnej jakości chińskie podróby gniazd CMC serii 805 😁

CMC będą też pasować a dobre tanie chińskie podróby są dobre bo sa dobre i tanie 😉
A dobre oznacza przyzwoite - jak z kablem zasilającym, póki w miarę przyzwoicie styka i przewodzi różnicy między takim RCA za 80 zł do tego za 250 zł nie będzie. No może chińczyk szybciej skoroduje ale nie na pewno, bo ten CMC to też chińczyk i wiele wskazuje, że różni go od innych tylko naklejka z brandem i cena.

6 godzin temu, LJ3 napisał:

 

 

Co tu ma do rzeczy wykształcenie? 

Liczy się tylko wiedza. 

Wystarczy dowiedzieć się dlaczego firmy stosują miedź, w dodatku bardzo czystą, beztlenową i/lub jej stopy. Im czystsza tym bardziej cenna i przydatna w audio.  

Dodam, że tu nie chodzi tylko o jej właściwości przewodzące ale także o inne jej właściwości. 

Poza tym każdy może sam się przekonać, jak to jest, próbować co wpływa na dźwięk itd.  Potem nie będzie zdziwienia. 

 

Jeśli mówiąc "wiedza" masz na myśli znajomość praw fizyki (w zakresie której znajdują się elektroakustyka, elektrotechnika, elektronika i wszystko inne co istnieje i działa na świecie) to tak - pełna zgoda.
Więc, jak tam u Szanownego Kolegi z wiedzą na temat praw fizyki? Po kwiecistym opisie działania zasilacza i poniekąd też wzmacniacza po prostu zwiątpilem i dlatego zapytałem.
Ale proszę już nie odpowiadać, już nie drążmy dalej tematu bo chyba zaprowadzi nas to na z góry ufortyfikowane i bronione jak Częstochowy przezd Szwedami (chociaż to też mit) pozycje. 

Jak kabel zasilający komuś ładnie "gra" to niechaj się tym cieszy.

Pozdrawiam,
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Inmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Inmark napisał:

CMC będą też pasować a dobre tanie chińskie podróby są dobre bo sa dobre i tanie 😉
A dobre oznacza przyzwoite - jak z kablem zasilającym, póki w miarę przyzwoicie styka i przewodzi różnicy między takim RCA za 80 zł do tego za 250 zł nie będzie. No może chińczyk szybciej skoroduje ale nie na pewno, bo ten CMC to też chińczyk i wiele wskazuje, że różni go od innych tylko naklejka z brandem i cena.


 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, r1212 napisał:

 

Na pewno umieją po chińsku 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"CMC to Chińczyk" - kupuje te gniazda bezpośrednio od producenta - fabryka znajduje sie na Tajwanie - a to lekka różnica ( mniej więcej taka jak była między RFN a NRD - niby też Niemiec 🙂 ) . Poza tym skoro różni sie tylko brandem i ceną to po co chinol podrabia gniazda CMC - przecież może wyprodukować to dziadostwo w innym kształcie i nadać swoją markę, a nie pisać na aliexpress, że to CMC, a niektórzy sprzedawcy jeszcze dodają, ze miedziane 🤣

13 minut temu, Inmark napisał:

Na pewno umieją po chińsku 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na Tajwanie raczej mówią po chińsku 🤣 - nie ma w tym nic dziwnego.

 

PS. A już tak zupełnie na marginesie - nie wszystko co produkowane jest w Chinach jest złej jakości - Chińczycy robią bardzo dobre jakościowo rzeczy, ale za to trzeba zapłacić. Przykładem firma Nissei która przeniosła kilka lat temu produkcję wskaźników wysterowania z Tajwanu do Chin a jakość absolutnie sie nie pogorszyła. Zupełnie inną sprawą jest produkcja swoich wyrobów, a co innego ordynarne podróby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez r1212
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, r1212 napisał:

"CMC to Chińczyk" - kupuje te gniazda bezpośrednio od producenta - fabryka znajduje sie na Tajwanie -

Poporszę link do sklepu producenta, na pewnie nie tylko ja będę zainteresowany.

Co do chińskiej jakości chodziło mi właśnie o to, że nie jest z tym źle, czasem nawet i z "podóbami".
Nie wnikałem za mocno - jak solidne i działa to znaczy, że OK a podane zdjęcie gniazda RCA dotyczyło generalnie typu a nie konkretnego wykonania. 
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  sprzedaję te gniazda od 12 lat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez r1212
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, r1212 napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  sprzedaję te gniazda od 12 lat.

Ha, a u mnie w ulubionych od jakiejś godziny:

image.png.6870ea4811c8562d1c64845c5149c2ba.png

Będzie kupowane. 

Pozdro,

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też zerknąć...

@madras wnioskuje o otwory w obudowie pod RCA zgodne z gniazdami CMC, analogicznie pod głośnikowe.  
Można też zrobić mniejsze )otówr wiodący), każdy zainteresowany sobie rozwierci do potrzebnej średnicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, voltamper napisał:


Pomimo, że pomiar metoda techniczną nie pozostawia złudzeń co do jakości transformatorów to.........

Te pomiary niczego nie mówią o jakości transformatorów przynajmniej w kontekście wyciąganych wniosków . Najwyżej można z nich wyciągnąć wnioski o tym jak są podobne do oryginalnego trafa Sansui. Mam wrażenie, że chce się tu na siłę coś udowodnić na przykład teza że pasmo spada o 0,2 dB przy 30kHz i gdyby nie sprzężenie zwrotne to byłaby katastrofa. Ja tego nie kupuję. Z drugiej strony zostały pokazane pomiary Igora wykonane przez Audio Precision, które niczego takiego nie pokazują.  Nie pokazują też tego pomiary wzmacniacza z różnymi trafami.  pokazane wyżej  Nie słychać też przynajmniej ja nie zarejestrowałem żeby ktoś po zmianie z  traf Igora na te "dobre" dostrzegał jakieś różnice. Wręcz przeciwnie, są opinie że brzmi to bardzo podobnie.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

THD.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tomek_j
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.