Skocz do zawartości
IGNORED

Klon Sansui AU-70 - Reduktor Szumu


yacool1975
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

40 minut temu, przemak napisał:

Tak, właśnie o tym pisałem - a strona na którą się powołujesz to potwierdza.

A gdzie? Na stronie Ayumi pomiaru pasma nie ma w żadnym rozdziale przecież. 😄 

Strony Ayumi używałem do wyznaczenia tego co tam jest, czyli: indukcyjności pierwotnej, impedancji pierwotnej, pojemności rozproszenia, indukcyjności rozproszenia i straty w rdzeniu. W tych pomiarach ze strony Ayumi Rs używałem wartosci 1kΩ - tak jak w instrukcji.

Nawet jak coś było nie tak w metodzie pomiarowej, to wszystkie trafa były mierzone w jednakowy sposób. To zawsze coś 😄 Pragnę przypomnieć, żę pomiar generatorem jaki on by nie był, zawsze będzie nierealistycznym układem, dalatego inne testy były wykonywane w realnym wzmacniaczu. Cóż może być lepszą aplikacją dla transfomatora niż wzmacniacz?:)  

40 minut temu, igsaudio napisał:

Najpierw był słynny brak autoryzacji Reduktora, potem @madras ich "nie polecał" a teraz już "nie zabrania"

Nikomu nigdy niczego nie zabraniałem, cały czas ich nie rekomenduję, bo układ sekcji jest inny niż w oryginale i wymaga manewrów z dobieraniem filtrów specjalnie pod UTM. Po dedykowanym fine-tuningu, UTM osiagnie szersze pasmo, bo ma niższe wartości pasożytnicze.

40 minut temu, igsaudio napisał:

W tym momencie można się pokusić o wniosek, że manipulujesz środowiskiem pomiarowym, by wykazać wyższość jednych transformatorów nad innymi. 

Wszystkie transformatory były mierzone jednakowych warunkach. Filtr Pioneerowski jest lepszy moim zdaniem w przypadku transformatora AU-70 po zlikiwdowaniu potencjometra balance i towarzyszącego kabelka i mam na to liczby. Gdyby pozostawic 12k+80p mielibyśmy rezonans. Lepsze to niż dodawanie dodatkowej pojemności, żeby odwzorowywać kabelek maskujący to zjawisko 😄

W każdym razie fakt jest taki, że inni producenci byli w stanie lepiej skopiować transformator i mi to zaimponowało. Jak ktoś chce używać UTM to prosze bardzo. Ale niech ma świadomość zjawiska z tymi filtrami i pasmem.

Piszę tutaj swoją szczerą analize, ponieważ widziałem, że i DreamAmp RS-a i Sansuix od UTM miały sporo usterek z zamienionymi katodami na czele, co też przecież było wypierane na początku, nieprawdaż? 🙂 Cieszę się, że dzięki dyskusji (choć burzliwej) udało się to wspólnie ponaprawiać i przekonać niedowiarków. 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez madras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, januszowe napisał:

z tego co widzę, płytki reduktora z babolami zostały wycofane z sprzedaży, większość co miała złożyć złożyła, zostali nieliczni, trafan nie wejdzie do oryginalnej obudowy, trafonica inne rdzenie, UTM najbardziej przekombinowanie, jak ktoś chce oryginał, to musi sansui au 70 kupić, zajmijcie sie lepiej marketingiem zamiast resztki potencjalnych klientów odstraszać.

Co jak co , masz rację 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, voltamper napisał:

Wiemy na podstawie schematów o trzech rodzajach filtrów. Powód: Najprawdopodobniej zmiany wykonaniu transformatorów, zmiana dostawcy etc.. Po latach doszedł kolejny Przemka 82k 200p (bo z oryginałem były problemy przy zmianie trafa na produkowane współcześnie), Pioneerowski 22k, 100p to niech i IGS ma coś swojego-dobierzemy empirycznie 🤣. Skoro każdy ma swoje RC niech i IGS też ma 🤣🤣🤣 Kwestia aby przysiąść raz do tematu i po problemie. Czy to ma być powód, żeby dyskredytować ten transformator. 

Byłbym CI głęboko zobowiązany gdybyś nie wracał już do tej nieszczęsnej autoryzacji bo choć trochę czasu minęło dalej mnie nerwy biorą jak sobie o tym przypominam

Marcin ale ten sam problem istniał kiedyś jak pojawiły się trafa Przemka. Po wielu próbach stanęło na 82k 200p? Czy te dwa elementy, które trzeba dobrać RAZ aż tak bardzo deprecjonują pracę Igora?

Tak , dla pfb , ja go dobrałem , igs też ?? Ty coś zrobiłeś w tej materii??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, voltamper napisał:

Czy te dwa elementy, które trzeba dobrać RAZ aż tak bardzo deprecjonują pracę Igora?

Masz oscyloskop w domu, to możesz sobie dobrać, inni nie mają. Ile wersji dokumentacji do swojego projektu mam utrzymywać, dla każdego wariantu transformatora? Poza tym nie ma w tym nic złego, żeby poinformować, że to inny nawój. Konsument powinien wiedzieć, żeby zrozumieć różnicę w cenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez madras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, voltamper napisał:

Wiemy na podstawie schematów o trzech rodzajach filtrów. Powód: Najprawdopodobniej zmiany wykonaniu transformatorów, zmiana dostawcy etc.. Po latach doszedł kolejny Przemka 82k 200p (bo z oryginałem były problemy przy zmianie trafa na produkowane współcześnie), Pioneerowski 22k, 100p to niech i IGS ma coś swojego-dobierzemy empirycznie 🤣. Skoro każdy ma swoje RC niech i IGS też ma 🤣🤣🤣 Kwestia aby przysiąść raz do tematu i po problemie. Czy to ma być powód, żeby dyskredytować ten transformator. 

Byłbym CI głęboko zobowiązany gdybyś nie wracał już do tej nieszczęsnej autoryzacji bo choć trochę czasu minęło dalej mnie nerwy biorą jak sobie o tym przypominam

Marcin ale ten sam problem istniał kiedyś jak pojawiły się trafa Przemka. Po wielu próbach stanęło na 82k 200p? Czy te dwa elementy, które trzeba dobrać RAZ aż tak bardzo deprecjonują pracę Igora?

Pisanie twoich ocen nie podpartych niczym to tracenie czasu . Zamiast wypisywać do między innymi Bielewicza , podpuszczanie jednych na drugich , włącz oscyloskop , lutownice i pokaż co umiesz dobierając filtr dla utm , następnie pokaż wyniki pomiarów. Co zrobiłeś dla dobra tego projektu?? Gdzie jakieś pomiary wedle których opierasz swoje oceny? Pomiary które są dla Ciebie tak bardzo ważne , o które tak prosiłeś , wykonałeś je?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lis1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, madras napisał:

Konsument powinien wiedzieć, żeby zrozumieć różnicę w cenie.

Ale akurat nasz nawój jest bardziej złożony. Ma więcej sekcji po stronie pierwotnej i dołożoną sekcję 4 Ohm po stronie wtórnej. Mino to, nadal potrafimy to robić taniej. Najtaniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, madras napisał:

gdzie? Na stronie Ayumi pomiaru pasma nie ma w żadnym rozdziale przecież. 😄 

Chyba że jednak jest. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Obciążenie transformatora z obu stron to podstawa. 

43 minuty temu, madras napisał:

Nawet jak coś było nie tak w metodzie pomiarowej, to wszystkie trafa były mierzone w jednakowy

Tak, to plus. Minusy jak wyżej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, przemak napisał:

Obciążenie transformatora z obu stron to podstawa. 

To jaką wartość proponujesz dać? Nawet jak weźmiesz opór lamp z noty katalogowej, to i tak jest on zmodyfikowany przez sprzężenia, które jak wiadomo zmieniają impedancję wyjściową stopnia. To nie jest trywialne jaką wartość wybrać. Chętnie się dowiem co proponujesz w zamian sztywnego źródła, które według mnie nie jest najgorsze do porównywania różnych transfomatorów, o ile jest jednolite. Zaletą sztywnego źródła jest to, że napięcie od strony pierwotnej nie spada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez madras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie dowierzałem jak Bielewicza zbombardowałes . Wstaw sobie te utm do wzmacniacza , najlepiej kompletnego , spróbuj dobrać filtry pod nie . Jestem ciekaw co wyjdzie 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, madras napisał:

To jaką wartość proponujesz dać? Nawet jak weźmiesz opór lamp z noty katalogowej, to i tak jest on zmodyfikowany przez sprzężenia, które jak wiadomo zmieniają impedancję wyjściową stopnia. To nie jest trywialne jaką wartość wybrać. Chętnie się dowiem co proponujesz w zamian sztywnego źródła, które według mnie nie jest najgorsze do porównywania różnych transfomatorów, o ile jest jednolite. Zaletą sztywnego źródła jest to, że napięcie od strony pierwotnej nie spada.

Sprzężenie zwrotne nie wpływa na impedancję wyjściową lampy w takim stopniu jak na całość układu. Nie wiem, jaką wartość można by zastosować. Można by się na początek wspomóc wartościami z proponowanej przez Ciebie strony:

"R s = 1.25  k Ω corresponds to when a triode is used, R s = 2.5  k Ω corresponds to the frequency characteristics described in the catalog, etc., and R s = 10  k Ω corresponds to the case when a polyode is used."

(zakładając, że "polyode" to pentoda 😉 )

Transformatory nie są przystosowane do pracy ze "sztywnym źródłem". Tłumione są wtedy rezonanse, które występują podczas normalnej pracy. Ja się zajmuję transformatorami niskosygnałowymi i wiem, jakie różnice są przy różnych parametrach źródła. Już jakiś czas temu zwracałem w tym wątku uwagę na ten aspekt, ale jak widać umknęło 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek , nie mam urazy , już nie . Ogólnie wierzę że chciałeś dobrze , ale sprawy się delikatnie skomplikowały . Co do tych nacisków na pomiary z utm , to nie złośliwość z mojej strony , po prostu tu można się wykazać . Trafa masz , wiec pomożesz jak dobierzesz filtr.  

Jeśli chodzi o sposób nawoju , uporu do traf sansui , sporo się zmieniło od kiedy zaczolem nawijać , przewijalem sporo traf sansui. Różne modele , w każdym jest specyficzny sposób nawoju i każdy z tych wzmacniaczy opartych o te trafa  gra dobrze . Dobre brzmienie sansui au 70 to nie przypadek , jest kilka innych wzmacniaczy tej marki które grają równie dobrze i w każdym jest podobnie wykonane trafo.

Co do traf 4 ohm , żadna tajemnica poliszynszyla jak je nawijać , problem jest taki że wzmacniacz gra inaczej na nich . Jest stabilny , lecz gra inaczej . Nie powiem że jest gorszy czy lepszy , nie jest to w każdym razie sygnatura brzmienia au 70.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, tenkowal napisał:

Przypomnę, że po drodze było też kilka zmian w transformatorze UTM (każda wersja była opisywana jako zgodna z oryginałem), jak choćby zmiana Raa z 8k na obecne - a z takim transformatorem ubiegałeś się o autoryzację. Podejrzewam, że w klonie z PFB się wzbudzało, a pozostałe nie - a że pozostałe miały Raa rzędu 6,2k i filtr był dobrany już pod nie, to nie zdziwiłby mnie taki scenariusz.

Poza tym poza kwestiami jakościowo-cenowymi pozostają też etyczne. Mi ciężko byłoby polecić dzieło kogoś, kto w rynek traf głośnikowych wszedł poprzez skorzystanie z nowego, popularnego projektu DIY, wzięcie (jawnie błędnego) schematu nawoju z forum, utworzenie konkurencji autorowi schematu nawoju i sprzedawanie transformatorów po dumpingowych cenach (co sam przyznałeś). Do tego gdyby nie wścibscy amatorzy z forum nadal trzaskałbyś trafa z 8k Raa jako identyczne z oryginałem, dodatniego sprzężenia czy problemu zasilacza przy wysokich mocach też byś jeszcze długo nie wykrył. To ostatnie mnie dziwi najbardziej, bo mimo posiadania najdroższego sprzętu pomiarowego nie wykonałeś jednego z najprostszych, najbardziej podstawowych testów.

Piszę to ze świadomością, że na ucho na pewno nie odróżniłbym UTM7077 od pozostałych traf. Nie podzielam purystycznego podejścia @madras, nie odrzucałbym traf UTM z powodów technicznych (mimo że z pomiarów i Twoich, i madrasa wychodzi, że istnieją produkty bliższe oryginałowi wraz z jego niedoskonałościami), ale odrzucałbym z powodów etycznych. Czuję, że dużo pracy z poprawkami trafa i układu wzmacniacza wykonali za Ciebie inni ludzie z tego forum, a w podzięce za debugowanie Twoich produktów zapamiętałem tylko wyzwanie madrasa i mnie od amatorów.

Mam wrażenie, że z tym postem to się już powtarzasz. Napiszę więc jeszcze raz pokrótce: owszem, pierwsze trafa UTM7070 były nawinięte według instrukcji znalezionej w Internecie. Niech pierwszy rzuci kamień, kto nigdy z wiedzy internetowej nie skorzystał. Nawój okazał się niewłaściwy, więc kupiłem 3 wzmacniacze Sansui i wymieniłem wszystkim transformatory 7070 na nowe, wówczas nawinięte dokładnie według sposobu AU70. Następnie opracowałem transformator 7077 z dodatkowym odczepem 4Ohm. Nigdy nie kryłem i pisałem o tym na forum, że jest on nieco zmodyfikowany, choćby dlatego, że ma dodatkowy odczep. Cena? Jest adekwatna do kosztów produkcji, sam ją nazwałeś "dumpingową", nie ja.
Co do wzmacniacza – wszystkie wysłane do nas konstrukcje poprawiliśmy za darmo, kilka jeszcze mamy u siebie na stole, będą poprawione i odesłane w tym tygodniu. Za pomoc w rozwijaniu projektu SunsuiX użytkownikowi @madraspodziękowałem publicznie, na forum. W ramach podziękowania wysłałem mu transformatory Transcander oraz moje, by jego test uczynić jeszcze ciekawszym. Ze świecą szukać takiego podejścia i obsługi klienta. O tym niestety wspomnieć nie raczysz. I nie rozumiem czego jeszcze ode mnie oczekujesz? Mam paść na kolana i przepraszać a może wycofać się z biznesu i wyjechać w Bieszczady? Powiedz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, tenkowal napisał:

 

Poza tym poza kwestiami jakościowo-cenowymi pozostają też etyczne.

Tak ale nie dotyczą one tylko Igora. Nikt tutaj nie powinien sobie rościć prawa do czegokolwiek, bo wszyscy korzystają z rozwiązania Sansui. To że ktoś odwinął transformator i nawinął go tak samo jak zaprojektowali go inżynierowie Sansui nie czyni go w jakikolwiek sposób lepszym. Nikt z tutaj piszących nie miał wpływu na projekt ani transformatora ani układu wzmacniacza. Uzurpowanie sobie jakichkolwiek praw do tych rozwiązań tylko dlatego, że ktoś był pierwszy albo dokładniejszy nie jest w żaden sposób właściwe. Można się spierać o kwestie techniczne, o to czy kopia jest wierna czy nie ale każdy: producent transformatora, czy płytek, kitów, ale tez użytkownicy budujący te wzmacniacze muszą mieć świadomość, ze nie jest to nasza własność intelektualna.    

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tomek_j
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, tenkowal napisał:

Czuję, że dużo pracy z poprawkami trafa i układu wzmacniacza wykonali za Ciebie inni ludzie z tego forum, a w podzięce za debugowanie Twoich produktów zapamiętałem tylko wyzwanie madrasa i mnie od amatorów.

Przepraszam bardzo ale jakich to poprawek transformatorów IGS'a dokonałeś Ty kolego lub którykolwiek z pozostałych uczestników krojenia tortu, który fundują im naiwni kupujący uwiedzeni nośnym hasłem DreamAmp ukutym przez niejakiego "reduktora".

Powiedzmy sobie jasno, każdy (bez żadnych wyjątków) biorący udział w krojeniu tego tortu, łącznie z Madrasem (który nota bene żadnego trafa nie nawinął) a nawet w szczególności z nim, ponieważ wziął się za pomiary transformatorów i "modyfikacje" układu AU70 niekoniecznie przy tym zdając sobie sprawę z tego co w rzeczywistości robi i jakie są ewentualnie skutki jego działania.

AMATOR - 1.«osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności». 2. «osoba lubiąca coś». 3. «osoba wykonująca coś bez fachowego przygotowania».

To jest definicja słowa amator ze Słownika Języka Polskiego - proszę o podpowiedź, którego z tych punktów nie spełniają uczestnicy krojenia ... (kogo lub kogo i czego niech każdy uzupełni sobie sam).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matko !!  Długo jeszcze będziecie się biczować?

Najważniejsze że powstało kilka udanych i dobrze grający kopii.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szpakowski napisał:

Przepraszam bardzo ale jakich to poprawek transformatorów IGS'a dokonałeś Ty kolego lub którykolwiek z pozostałych uczestników krojenia tortu, który fundują im naiwni kupujący uwiedzeni nośnym hasłem DreamAmp ukutym przez niejakiego "reduktora".

Powiedzmy sobie jasno, każdy (bez żadnych wyjątków) biorący udział w krojeniu tego tortu, łącznie z Madrasem (który nota bene żadnego trafa nie nawinął) a nawet w szczególności z nim, ponieważ wziął się za pomiary transformatorów i "modyfikacje" układu AU70 niekoniecznie przy tym zdając sobie sprawę z tego co w rzeczywistości robi i jakie są ewentualnie skutki jego działania.

AMATOR - 1.«osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności». 2. «osoba lubiąca coś». 3. «osoba wykonująca coś bez fachowego przygotowania».

To jest definicja słowa amator ze Słownika Języka Polskiego - proszę o podpowiedź, którego z tych punktów nie spełniają uczestnicy krojenia ... (kogo lub kogo i czego niech każdy uzupełni sobie sam).

Z reguły nie udzielam się offtopowo, ale zrobię raz wyjątek.

Wiesz czym różni się dobry amator od zawodowca? Radzę doczytać. Btw rozumiem, że Ty od razu zacząłeś karierę zawodową?

A pisanie o osobie, która:

-przyczyniła się do wykrycia błędu w projekcie RS i IGS

-podjęła się jego ponownego zaprojektowania bez błędów, zgodnie ze sztuką, na jednej płytce, do całości udostępniła schematy,

-zmierzyła wpływ zastosowanie innych filtrów (z 3 schematów au70 oraz z pioneera),

-porównała parametry dostępnych traf glosnikowych,

-podrzuciła projekt obudowy i rozmawia z firmami,aby była możliwość taniego kupna

A to wszystko za darmo (pewnie nie napisałem o wszystkim). Pisanie, ze w rzeczywistości nie wie co robi i niby ma to negatywne skutki (bo taki ma wydźwięk Twój post) to najgorszy wysryw jaki czytałem - to moja subiektywna ocena 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gruchugruch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
 

Powiedzmy sobie jasno, każdy (bez żadnych wyjątków) biorący udział w krojeniu tego tortu, łącznie z Madrasem (który nota bene żadnego trafa nie nawinął) a nawet w szczególności z nim, ponieważ wziął się za pomiary transformatorów i "modyfikacje" układu AU70 niekoniecznie przy tym zdając sobie sprawę z tego co w rzeczywistości robi i jakie są ewentualnie skutki jego działania.

 

Projekt @madras to najwierniejsza kopia ze wszystkich powstałych w ramach projektu zapoczątkowanego przez RS. O jakich to modyfikacjach piszesz dodatkowo sugerując, że są one wręcz szkodliwe dla tego projektu? Bo chyba nie o przywróceniu poprawnego sprzężenia czy dzielnika w zasilaczu które to RS "pominą" 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, gruchugruch napisał:

A to wszystko za darmo

@gruchugruch, nie rozśmieszaj nas. Może kol. @madras sam powie, ile dziesiąt płytek już pogonił za 200 zł za komplet? Sam ostatnio mówił, że domawia kolejne bo już brakło. Za darmo... Dobre, hehe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, igsaudio napisał:

Napiszę więc jeszcze raz pokrótce: owszem, pierwsze trafa UTM7070 były nawinięte według instrukcji znalezionej w Internecie. Niech pierwszy rzuci kamień, kto nigdy z wiedzy internetowej nie skorzystał. Nawój okazał się niewłaściwy, więc kupiłem 3 wzmacniacze Sansui i wymieniłem wszystkim transformatory 7070 na nowe, wówczas nawinięte dokładnie według sposobu AU70. 

Jaką zatem wersję 7070 mierzył @madras jeżeli wyszło mu, że to jednak inny nawój, a jak piszesz został on poprawiony wg oryginału? Pamiętam dyskusję kilka stron temu na temat, gdzie pojawiły się sugestie, że kupione przez Ciebie oryginalna trafa rzekomo musiały być jednak przewijane itd. Czy udało Ci się ostatecznie potwierdzić, że Twój nawój jest zgodny z oryginałem a jeżeli tak to skąd te różnica w wynikach pomiarów @madras wg Ciebie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez FONos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, FONos napisał:

Jaką zatem wersję 7070 mierzył @madras 

Była to prawdopodobnie pierwsza wersja, bez dowijek katodowych. Nie wszyscy zdecydowali się wymienić te trafa na nowe. Cześć użytkowników zostawiła je sobie do innych projektów. Skąd inąd, to bardzo dobre trafa, np do projektu HH Scott, lub podobnych. 

9 minut temu, FONos napisał:

musiały być jednak przewijane

Nie były nigdy przewijane. Trafo po zalaniu jest już nierozbieralne. Były zwyczajnie wymieniane na nowe. A 7070 odkupił ktoś potem po niskiej cenie hurtem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12ax7 zamiennik ktoś może używał

6N2P-ER

Kupić po 5 dolców za sztuke
Sparować

Co sądzicie?
Warto??de907ae825110834b124835e06cce761.jpg373f17d14e3dc90773c8dbc6ac47c7d8.jpg

Wysłane z mojego SM-T875 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre lampy i popularny zamiennik ECC83 po małej modyfikacji żarzenia,  brzmieniowo też w niektórych układach, systemach dobrze się sprawdzają.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Wooke napisał:

To jakieś nakładki się stosuje czy jak się to robi????

Na wycinku schematu przedstawiłem sposób doprowadzenia napięcia żarzenia do lamp 12AX7/6N2P. Ze względu na to, że w tych lampach żarzenie podaje się na inne nóżki, niezbędne jest zastosowanie zwory (przełącznika), za pomocą której można zmieniać konfigurację.
Zwora oznaczona jest SIP3; poz. "P" podaje napięcie dla lampy 6N1P, pozycja X podaje napięcie dla lampy 12AX7. Analogiczna sytuacja jest przedstawiona na fragmencie obwodu drukowanego płytki SunsuiX, gdzie za pomocą jumpera SIP3 można dostosować sposób podłączenia żarzenia dla obu typów lamp. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 12ax7-6n2pPCB.thumb.jpg.f03c3203f6867216c729c3b358fdffba.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.11.2023 o 15:29, igsaudio napisał:

Mam wrażenie, że z tym postem to się już powtarzasz. Napiszę więc jeszcze raz pokrótce: owszem, pierwsze trafa UTM7070 były nawinięte według instrukcji znalezionej w Internecie. Niech pierwszy rzuci kamień, kto nigdy z wiedzy internetowej nie skorzystał. Nawój okazał się niewłaściwy, więc kupiłem 3 wzmacniacze Sansui i wymieniłem wszystkim transformatory 7070 na nowe, wówczas nawinięte dokładnie według sposobu AU70. Następnie opracowałem transformator 7077 z dodatkowym odczepem 4Ohm. Nigdy nie kryłem i pisałem o tym na forum, że jest on nieco zmodyfikowany, choćby dlatego, że ma dodatkowy odczep. Cena? Jest adekwatna do kosztów produkcji, sam ją nazwałeś "dumpingową", nie ja.
Co do wzmacniacza – wszystkie wysłane do nas konstrukcje poprawiliśmy za darmo, kilka jeszcze mamy u siebie na stole, będą poprawione i odesłane w tym tygodniu. Za pomoc w rozwijaniu projektu SunsuiX użytkownikowi @madraspodziękowałem publicznie, na forum. W ramach podziękowania wysłałem mu transformatory Transcander oraz moje, by jego test uczynić jeszcze ciekawszym. Ze świecą szukać takiego podejścia i obsługi klienta. O tym niestety wspomnieć nie raczysz. I nie rozumiem czego jeszcze ode mnie oczekujesz? Mam paść na kolana i przepraszać a może wycofać się z biznesu i wyjechać w Bieszczady? Powiedz.

Cały pic polega na tym że twoje nie co zmodyfikowanie jak do nazwałeś , dla dodania 4 ohm to tak na prawdę zostawienie z oryginału tylko uzwojeń cfb na skrajach cewki . A cały jej środek , wtórne i pierwotne to zupełnie inne trafo . Dla tego masz takie pasmo , nawijasz nadal trafa Hashimoto, jak na początku , z 4 niemalże identycznymi sekcjami pierwotnymi i trzema wtórnymi . Teraz taka dygresja na sam koniec , jest to zupełnie inny transformator , z zapewniona przekładnia oryginału , inne nie znaczy gorsze , czy lepsze , jest po prostu inne .

Powiem szczerze że mam dosyć tych przepychanek na as , pora coś dobrego zrobić w ramach projektu , ja wracam do roboty , a Ciebie pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastąpienie Lamp Mocy 7189

Znalazłem taką ciekawą lampę koszt 5,5 dolara Więc można powiedzieć jak za darmo tutaj Wysyłam wam specyfikację może mądrzejsi ode mnie zobaczą i będzie można ją zaimplementować. Z tego co wyczytałem ona jest przeznaczona do wideo i jest dużo szybsza od ruskiej wersji 6 P 14.

Jako że moja wiedza nie jest największa to wam wysyłam może w coś zobaczycie. Pozdrawiam was wszystkich w ciepłym lampowym dźwiękiem.


Pentoda wyjściowa 6P15P-EV jest przeznaczona do szerokopasmowego wzmacniania mocy wyjściowego napięcia o częstotliwości wideo w sprzęcie telewizyjnym.

Prawie odpowiednik: SV83, EL803S, EL83, 6P1T

E – charakteryzujący się zwiększoną wytrzymałością tuby;
V – rura o zwiększonej niezawodności i wytrzymałości mechanicznej.

Pieczęć przyjęcia wojskowego „  B ☆ П  ”

Pieczęć działu kontroli technicznej producenta „  ОТК  ”

Specyfikacja techniczna:

Napięcie żarnika: 6,3 ± 0,6 V

Prąd żarnika: 760 ± 60 mA

Nominalne napięcie anodowe: (stałe) 300V

Limit napięcia anodowego: (stały) 330V

Prąd anodowy: 30mA

Prąd katody: (wartość szczytowa) 90mA

Drugie napięcie sieciowe: (stałe) 150 V

Drugi limit napięcia sieciowego: (stały) 330 V

Prąd sieci sekundowy: 4,5 mA

Moc wydzielana przez anodę: limit 12W

Moc rozpraszana przez drugą siatkę: limit 1,5 W

Napięcie pomiędzy katodą a ograniczeniem grzejnika: (stałe) 100V

Nachylenie: 14,7 mA/V

Wzmocnienie triody: 25

Rezystancja wewnętrzna: 100KOhm

Rezystancja katody dla automatycznego odchylenia: 75 omów

Pojemność wejściowa: 13,5 pF

Pojemność wyjściowa: 7pF

Pojemność przelotowa: nie więcej niż 0,07 pF

Czas pracy nie mniej niż 5000 godzin.



Wysłane z mojego SM-T875 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem trochę mojego SansuiX. Na razie tylko za pomocą REW przy mocy 1W i 10W.  THD dla 1W wyszły 0,19%. Podobnie jak w pomiarach Madrasa. Myślę że można zejść lepiej parując lampy lub zwiększając bias. Wyszedł tez bardzo mały poziom szumów i ładna dominacja parzystych harmonicznych. Mniejsze są tez prążki zakłóceń sieciowych 50HZ i wielokrotności. 

Dla 10W zniekształcenia wynoszą 0,44% czyli dość podobnie. Tu również mamy niski poziom szumów i małe prążki 50Hz. Z parzystymi harmonicznymi już nie tak fajnie. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

san_10W.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tomek_j
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Wooke napisał:

Zastąpienie Lamp Mocy 7189

Znalazłem taką ciekawą lampę koszt 5,5 dolara Więc można powiedzieć jak za darmo tutaj Wysyłam wam specyfikację może mądrzejsi ode mnie zobaczą i będzie można ją zaimplementować. Z tego co wyczytałem ona jest przeznaczona do wideo i jest dużo szybsza od ruskiej wersji 6 P 14.

Jako że moja wiedza nie jest największa to wam wysyłam może w coś zobaczycie. Pozdrawiam was wszystkich w ciepłym lampowym dźwiękiem.


Pentoda wyjściowa 6P15P-EV jest przeznaczona do szerokopasmowego wzmacniania mocy wyjściowego napięcia o częstotliwości wideo w sprzęcie telewizyjnym.

Prawie odpowiednik: SV83, EL803S, EL83, 6P1T

E – charakteryzujący się zwiększoną wytrzymałością tuby;
V – rura o zwiększonej niezawodności i wytrzymałości mechanicznej.

Pieczęć przyjęcia wojskowego „  B ☆ П  ”

Pieczęć działu kontroli technicznej producenta „  ОТК  ”

Specyfikacja techniczna:

Napięcie żarnika: 6,3 ± 0,6 V

Prąd żarnika: 760 ± 60 mA

Nominalne napięcie anodowe: (stałe) 300V

Limit napięcia anodowego: (stały) 330V

Prąd anodowy: 30mA

Prąd katody: (wartość szczytowa) 90mA

Drugie napięcie sieciowe: (stałe) 150 V

Drugi limit napięcia sieciowego: (stały) 330 V

Prąd sieci sekundowy: 4,5 mA

Moc wydzielana przez anodę: limit 12W

Moc rozpraszana przez drugą siatkę: limit 1,5 W

Napięcie pomiędzy katodą a ograniczeniem grzejnika: (stałe) 100V

Nachylenie: 14,7 mA/V

Wzmocnienie triody: 25

Rezystancja wewnętrzna: 100KOhm

Rezystancja katody dla automatycznego odchylenia: 75 omów

Pojemność wejściowa: 13,5 pF

Pojemność wyjściowa: 7pF

Pojemność przelotowa: nie więcej niż 0,07 pF

Czas pracy nie mniej niż 5000 godzin.



Wysłane z mojego SM-T875 przy użyciu Tapatalka
 

Próbowałem jej , mimo przekroczenia napiec katalogowych działa w sansui po założeniu jednego mostka na podstawce i zamianie dwóch wyprowadzeń . Wada jest wyraźnie mniejsze wzmocnienie , gra tak sobie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lis1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek_j gratuluję pierwszych pomiarów 🙂 Daj znać jakie były warunki: czy grały dwa kanały na raz? Jaki odczep wtórny? Jaki bias itp? Widzę, też że napięcie w REW się nie zgadza, polecam w RTA uzupełnić parametr FS sine Vrms, żeby poprawnie liczył napięcie.

4 godziny temu, tomek_j napisał:

Myślę że można zejść lepiej parując lampy lub zwiększając bias.

Potwierdzam, obie rzeczy mają duże znaczenie.

4 godziny temu, tomek_j napisał:

Z parzystymi harmonicznymi już nie tak fajnie. 

To może być kwestia lamp. O ile w AU-70 lampy 12AX7 według mnie nie mają większego znaczenia (bo pracują w lokalnej bardzo głębokiej pętli sprzężenia zwrotnego), tak charakterystykę harmonicznych można kształtować w pewnym stopniu lampami mocy lub lampami 6AN8.

Ażeby nie być gołosłownym zrobiłem wam na szybko porównanie trzech zawodników: RCA, Tung-Sol, Sylvania, tutaj akurat lampy 5AN8, które są znacznie tańszym odpowiednikiem 6AN8.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Warunki pomiaru: wzmacniacz AU-70 PRO, moc 1x20W (17.88Vrms na 16om), prąd spoczynkowy 17mA.

O ile przy 1W wszystkie lampy wypadają tak samo, tak przy 20W rozbieżności są już wyraźne.
Lampy przekładałem na żywo we włączonym wzmacniaczu 😄 

1. RCA:
rca.thumb.png.706324703f0021fb273641978b8ce56c.png
THD: 0,42 % based on 44 harmonics 
HHD: 0,019 %  [10 .. 45]
N: 0,014 % 
N+D: 84,82 mV A
THD+N: 0,42 % 
2nd harmonic 0,16 %
3rd harmonic 0,34 %
4th harmonic 0,075 %
5th harmonic 0,17 %

2. Sylvania:
sylvania.thumb.png.12b28d2fb66ec3de546211fe5cc4a377.png
THD: 0,53 % based on 44 harmonics 
HHD: 0,019 %  [10 .. 45]
N: 0,015 % 
N+D: 108,4 mV A
THD+N: 0,53 % 
2nd harmonic 0,42 %
3rd harmonic 0,25 %
4th harmonic 0,048 %
5th harmonic 0,17 %

3. Tung-Sol:
tungsol.thumb.png.1fd55b2338b6831fbcf70f2905e80224.png
THD: 0,81 % based on 44 harmonics 
HHD: 0,021 %  [10 .. 45]
N: 0,016 % 
N+D: 162,9 mV A
THD+N: 0,81 % 
2nd harmonic 0,77 %
3rd harmonic 0,093 %
4th harmonic 0,039 %
5th harmonic 0,21 %
 

Wnioski na przykładzie tych trzech lamp, które wyjąłem z szuflady:
RCA ma najmniejsze THD, przez najmniejszą ilość 2. harmonicznej, zauważalnie więcej 3.
Sylvania ma 3. harmonicznej podobnie jak RCA, ale znacznie wiecej 2.
Tung-Sol ma najwięcej 2. harmonicznej i najwięcej zniekształceń ogólnie. Ma zauważalnie większy przydźwięk.
Oczywiście te wyniki nie są związane stricte z brandami lamp, znaczenia ma tu ma bardziej stopień ich zużycia, który przesuwa stopniowo punkt pracy triodo-pentody.

Także jak ktoś uważa, że mu jedne lampy lepiej brzmią od drugich, to oto potwierdzenie w pomiarach.

BTW Jak ktos w Warszawie ma oryginalną parę amerykańskch 7189 i ma ochotę to niech da znać na priv. Chętnie porównałbym do innych lamp jakie mam: 6P14P, EL84 JJ i Sovtek.

Pozdrawiam 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez madras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.