Skocz do zawartości
IGNORED

Klon Sansui AU-70 - Reduktor Szumu


yacool1975
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, lis1984 napisał:

Jeżeli jest biała płytka to katody są ok .

Dzięki. Czyli pozostaje ewentualnie kwestia dzielnika w zasilaczu oraz zmiany 2 elementów na płytce preampa ale to Mariusz zdaje się zmienia standardowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, gienexxx7 napisał:

Mariusz zapewne zamontował u Ciebie swoją (białą) płytkę końcową wzmacniacza do której schematu nie udało mi się znaleźć. Nie wiem jakie tam jest rozwiązanie. Ma ktoś może schemat płytki Mariusza?

Tutaj wrzuciłem schemat poprawionej płytki lamp mocy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, gienexxx7 napisał:

Dzięki. Czyli pozostaje ewentualnie kwestia dzielnika w zasilaczu oraz zmiany 2 elementów na płytce preampa ale to Mariusz zdaje się zmienia standardowo.

Jeśli zdecydujesz się na dzielnik - do czego zachęcam , nie zapomnij ustawić bias lamp mocy , bo spadnie znacząco. Na płytce Mariusza są punkty pomiarowe oraz osobne regulacje na każdą lampę .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, lis1984 napisał:

Jeśli zdecydujesz się na dzielnik - do czego zachęcam , nie zapomnij ustawić bias lamp mocy , bo spadnie znacząco. Na płytce Mariusza są punkty pomiarowe oraz osobne regulacje na każdą lampę .

Dzielnik jest w planach, rezystory mocy zamówione ale... najpierw muszą dojść Twoje trafa. 😉 PS. Tak widziałem, że wysłałeś, droczę się odrobinę. 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, gienexxx7 napisał:

Dzielnik jest w planach, rezystory mocy zamówione ale... najpierw muszą dojść Twoje trafa. 😉 PS. Tak widziałem, że wysłałeś, droczę się odrobinę. 😉 

Masz prawo , zawaliłem  i tyle .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, GarbataPoczwara napisał:

Jakie masz trafa?

Trafa mam Przemkowe. W każdym razie takie zamawiałem i zakładam że takie właśnie są. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.02.2024 o 22:49, K8v8M napisał:

Fakt że im dłużej słucham tym bardziej mi się podoba. Już sam fakt że potrafię słuchać dłużej niż kilkanaście minut ciągiem oznacza że to wyjątkowy sprzęt. 

Na tę chwilę mój pogląd jest taki że niektóre rodzaje muzyki dostają blasku i brzmią super. Inne dla mnie są trudne w odbiorze.  

Akurat dobrze gra z muzyką którą lubię najbardziej. No zobaczymy jeszcze, ale raczej jestem za tym by coś innego kupić za te pieniądze.  

Mój SansuiX AU70 gra co najmniej 300h i dopiero teraz zauważyłem, że dźwięk jest ustabilizowany, tzn. nie zmienia się. Te wzmacniacze są na ruskich lampach, a te lampy zawsze grają ostrzej, nie zamulają ale za grają to bez "ogłady", którą mają lampy starej zachodniej produkcji NOS. AU70 bardzo dobrze spisuje się przy szybkim i ostrym graniu. 

 

14 godzin temu, K8v8M napisał:

Już teraz to mam nadzieję że tak nie będzie bo ułożyłem sobie plan na co wydam tę kasę. XD. 

Nie wiem czego szukasz, jakiego dźwięku ale jeżeli chcesz posłuchać dobrego dźwięku,  zbliżonego do tego, jaki ma oryginał AU-70, popróbuj tranzystorowych integr Sansui ale wyższych modeli zaczynając od modeli AU-alpha707XR lub MR lub lepiej AU-alpha907XR lub MR, a najlepiej poszukaj końcówki Sansui na mosfetach np. B-2103 MOS Vintage. Zdumiewające, ze wydana kasa jest podobna, a klasa brzmienia sporo wyższa, lepsza scena. Oczywiście przy przyzwoitej klasy pozostałymi elementami grającego systemu. Poza tym nie będzie ograniczeń mocy i napędzi wszystkie głośniki. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.02.2024 o 17:25, K8v8M napisał:

Trafa mam Przemkowe. W każdym razie takie zamawiałem i zakładam że takie właśnie są. 

Postaram się Ci pomóc , zapraszam w przyszłym tygodniu , porównam go do swojego egzemplarza , dokonam podstawowych pomiarów . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.02.2024 o 21:18, lis1984 napisał:

Sprzedałem tych traf ponad 1700 szt i wszyscy je otrzymali ,  jeśli zamówiłeś i nie otrzymałeś musiało dojść do jakiegoś nie porozumienia . Nie dzwonił do mnie nikt dzisiaj .

1700 wow, jak do tego dodać innych producentów to niezła skala, szczerze nie spodziewałem się, że ten projekt zainteresował aż tyle osób. Obstawiałem ze 100 osób a tu proszę. Pełne zaskoczenie. Za to już wiem o co toczy sie gra między producentami traf i te podjazdy tu czy w innych miejscach, naprawdę niezły rynek zbytu i dobra kasa 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 2/6/2024 at 4:48 PM, K8v8M said:

Jakby ktoś szukał gotowca, to ja chyba jednak będę szukał dalej swojego świętego Grala i odsprzedam swój egzemplarz. Cena 8900 z dodatkowymi lampami 6AN8 oraz 5AN8

chetnie kupie, ktora to wersja? mam na mysli, z jak pamietam, chyba trzech ewolucji RS dreamamp?

nie wiem czy dobrze odpowiadam na post... Pare miesiecy temu przeczytalem caly topic o dream amp, to bylo ponad 90 stron. teraz otworzylem znowu i widze Twojego posta i checi odsprzedazy gotowego wzmacniacza, to sie zarejestrowalem...daj znac co do szczegolow transakcji. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki prąd spoczynkowy powinien być na lampach 6p14p-er??
Czy jak zmienie lampy sterujace to?
Muszę ustawiać prąd lamp
Mocy ?

Wysłane z mojego SM-N986B przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Wooke napisał:

Jaki prąd spoczynkowy powinien być na lampach 6p14p-er??
Czy jak zmienie lampy sterujace to?
Muszę ustawiać prąd lamp
Mocy ?

Wysłane z mojego SM-N986B przy użyciu Tapatalka
 

Po zmianie lamp sterujących bias powinien się nie zmienić , prąd lamp mocy 15-17ma na lampe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

Może komuś się przyda. Strasznie denerwowało mnie że muszę umieścić płytkę zasilacza Pana Mariusza "do góry nogami" w obudowie Arma Audio. Z tego powodu zaprojektowałem uchwyt do wydruku 3d. Niestety wydruk jest zbyt duży żeby drukować na płasko. Trzeba ustawić ją pod kątem na standardowym stole 25cm x 25cm. Po zamontowaniu założenia zostały spełnione - kratka zieje ciepłem swobodnie i można sobie zajrzeć w kondensatory Przesyłam plik 3MF

Śrubki do skręcenia:

9 x Śruba M3x12

3 x Śruba M3x20

15 x Nakrętka M3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_20240107_0134471.jpg

prusaslicer.PNG

IMG_20240211_2326289.jpg

IMG_20240211_2326410.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, York napisał:

chetnie kupie, ktora to wersja? mam na mysli, z jak pamietam, chyba trzech ewolucji RS dreamamp?

nie wiem czy dobrze odpowiadam na post... Pare miesiecy temu przeczytalem caly topic o dream amp, to bylo ponad 90 stron. teraz otworzylem znowu i widze Twojego posta i checi odsprzedazy gotowego wzmacniacza, to sie zarejestrowalem...daj znac co do szczegolow transakcji. Pozdrawiam

najnowsza, zrobiona w tym roku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.02.2024 o 21:44, FONos napisał:

1700 wow, jak do tego dodać innych producentów to niezła skala, szczerze nie spodziewałem się, że ten projekt zainteresował aż tyle osób. Obstawiałem ze 100 osób a tu proszę. Pełne zaskoczenie. Za to już wiem o co toczy sie gra między producentami traf i te podjazdy tu czy w innych miejscach, naprawdę niezły rynek zbytu i dobra kasa 🙂 

1700 to trzeba chyba podzielić na trzy - dwa trafa głosnikowe plus zasilające. Albo przynajmniej przez dwa jesli głośnikowe. To i tak potęzna ilość.

Sam mam komplet traf i od Przemka i od Igora (grają w jego Sansuix wersja czarna 6AN8 z poprawkami w tym mała moja  przeniosłem dodane rezystory poza płytkę, bo grzeją się jak szalone i lepiej by nie miały nic nad sobą 😉 )

Teraz czekam na obudowę @madras i będę mieć dwie wersje - Sansuix i AU-70 Pro 🙂 
Sansuix-a zasilam z Audiolab 6000A jako przedwzmacniacz i DAC.

Gra o wiele lepiej niż sam Audiolab na swojej końcówce tranzystorowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Inmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Inmark napisał:

1700 to trzeba chyba podzielić na trzy - dwa trafa głosnikowe plus zasilające. Albo przynajmniej przez dwa jesli głośnikowe. To i tak potęzna ilość.

Sam mam komplet traf i od Przemka i od Igora (grają w jego Sansuix wersja czarna 6AN8 z poprawkami w tym mała moja  przeniosłem dodane rezystory poza płytkę, bo grzeją się jak szalone i lepiej by nie miały nic nad sobą 😉 )

Teraz czekam na obudowę @madras i będę mieć dwie wersje - Sansuix i AU-70 Pro 🙂 
Sansuix-a zasilam z Audiolab 6000A jako przedwzmacniacz i DAC.

Gra o wiele lepiej niż sam Audiolab na swojej końcówce tranzystorowej.

1700 przez dwa , ja liczę tylko trafa głośnikowe .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chińczyk szybko się uczy, jak kiedyś Japończyk ale nic lepiej nie zagra niż lampy NOS, ze starej produkcji, które grają melodyjnie, z otwartą sceną. O to tu przede wszystkim chodzi. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej @MariuszElektronik

Jak w swojej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )   mocujesz wskażniki wysterowania? W panelu nie mam żadnych otworów na śruby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez GarbataPoczwara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, GarbataPoczwara napisał:

Hej @MariuszElektronik

Jak w swojej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )   mocujesz wskażniki wysterowania? W panelu nie mam żadnych otworów na śruby.

Ja u siebie mam 10 mm panel i w nim od wewnątz nagwintowane otwory nieprzelotowe. Polecam taki patent.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.02.2024 o 14:42, gienexxx7 napisał:

daj znać jakie efekty

Wzmacniacz nie jest jeszcze poskładany, ale umieściłem zasilacz i dzielnik napięcia w obudowie Aramy. Aby sprawdzić czy wszystko nie będzie się nadmiernie grzało, zasłoniłem w obudowie wszystkie otwory, oprócz kratek wentylacyjnych i podłączyłem na 2 godziny.

Rezystor 12k umieszczony w miejscu docelowym, rezystor 2k tymczasowo - żeby sprawdzić czy może da radę bez radiatora. Poniżej wyniki pomiarów:

Napięcia:

B1 - 428V (w uruchomionym wzmacniaczu będzie prawdopodobnie nieco mniejsze)

B2 - 364V (w uruchomionym wzmacniaczu będzie raczej mniejsze)

B3, B4 - nie istotne. Pozostałe płytki nie były podłączone, więc napięcia ustaliły się zupełnie inne niż w uruchomionym wzmacniaczu

Moc cieplna wydzielana na rezystorach:

12k - 11,04W (w uruchomionym wzmacniaczu będzie prawdopodobnie nieco mniejsza)

2k - 2,05W (w uruchomionym wzmacniaczu będzie znacząco większa)

Temperatury po 2 godzinach wygrzewania:

Rezystor 12k wraz z radiatorem (niemal takie same temperatury obu elementów) - 67-68 st.C

Rezystor 2k - 91 st.C

Obudowa na zewnątrz (kratki wentylacyjne nad radiatorem) - 42 st.C

PCB zasilacza od strony kondensatorów (w okolicach radiatora) - ok. 45 st.C

Najcieplejszy kondensator (C7) - 35 st.C

Wnioski:

1. Radiator rezystora 12k w zupełności wystarcza do rozpraszania ciepła, tym bardziej że ilość ciepła wydzielana na tym rezystorze w uruchomionym wzmacniaczu będzie nieco mniejsza

Okoliczne elementy nie nagrzewają się od niego w sposób istotny.

2. Rezystor 2k wymaga radiatora, tym bardziej że ilość ciepła wydzielana na tym rezystorze w uruchomionym wzmacniaczu może być nawet dwukrotnie większa. Aktualnie szukam drugiego, takiego samego radiatora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój SansuiX AU70 z pre (jego) trafił znów do znajomego, drogą wymiany, na testy. Dzisiaj wpadłem do niego, by razem coś dobrać do systemu ale nie było potrzeby. Szczena opadła mi na podłogę, gdy usłyszałem, jak ta końcówka gra - u niego ale z jego CD lampizowanym, jego głośnikami i kablami. Końcówka ma ok. 13W, jak ponoć wyszło z pomiarów, a z pre łatwo napędza olbrzymie kolumny 300/500W, 91dB/W/m, dedykowane dla wzmacniaczy o mocy 50 - 500 W. 

Przestrzeń olbrzymia. Szczegółowość i konturowość, wybrzmienia, płynność dźwięków, bez nakładania się pasm na siebie.  Powstał system dla mnie niespodziewany. Gra jak top system, za trylony. 

Ta końcówka SansuiX AU70 ma olbrzymi potencjał ale wymaga bardzo uważnego, dobrego dobrania komponentów w tworzonym systemie. Mam co robić. 

😄

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kermitb a nie jest tak że rezystor 2k wymaga radiatora bo ma 10W natomiast 12k nie wymaga bo ma 50W?

A czy zamiast szukać radiatorów nie prościej przymocować rezystory bezpośrednio do tej blachy w obudowie?

Nota bene w Aramie chyba nie "podumali", bo jakby tą wewnętrzną blachę zrobili z niepomalowanej nierdzewki to nie byłoby trzeba zdzierać farby żeby poprzykręcać do niej rezystory które najbardziej się grzeją.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, w końcu poskładałem mojego Dream Amp. Użyłem większość plytek od RS, PCB zasilacza od @MariuszElektronik,lampy 5an8, Trafa od @lis1984, chciałem zmodyfikować sprzężenie zwrotne jak zaproponował @madras. Niestety coś poszło nie tak i mimo poprawnych napięć anodowych: b1 416, B2 379, B3 333, B4 220, wzmacniacz dość mocno brumi, ale muzyka nie gra. Dodatkowo lampy 5an8 dość mocno się żarzą.

Generalnie nie wiem, czy dobrze zrozumialem instrukcje dot sprzężenia zwrotnego, zrobiłem jak na poniższym schemacie. 

 

Wyprowadziłem podstawki lamp poza PCB na przewodach ,żeby rozłożyć je na boki. Dodałem sterowanie przez Arduino. 

Możecie proszę spojrzeć, gdzie może leżeć problem?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_20240224_195337.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, GarbataPoczwara napisał:

@kermitb a nie jest tak że rezystor 2k wymaga radiatora bo ma 10W natomiast 12k nie wymaga bo ma 50W?

A czy zamiast szukać radiatorów nie prościej przymocować rezystory bezpośrednio do tej blachy w obudowie?

Nota bene w Aramie chyba nie "podumali", bo jakby tą wewnętrzną blachę zrobili z niepomalowanej nierdzewki to nie byłoby trzeba zdzierać farby żeby poprzykręcać do niej rezystory które najbardziej się grzeją.

Tak, rezystory mają moc znamionową 10W i 50W, ale to nie znaczy że są w stanie rozproszyć taką ilość ciepła zachowując "znośną" temperaturę. Rezystor ceramiczny 2k może się grzać do 155 st.C, a 12k do 200 st.C, a i tak wg. noty katalogowej do rozproszenia większych mocy wymaga radiatora. Zauważ że oba rezystory są obciążone zaledwie w 1/5 mocy znamionowej, ale każdy z nich ma inne warunki oddawania ciepła.

Wbrew pozorom, w obudowie Aramy trudno znaleźć miejsce gdzie można przymocować rezystory do obudowy. Boki mam drewniane, tył zajęty gniazdami i selektorem źródeł, góra zasłonięta wewnętrzną ramą i płytkami, a przód z naturalnych względów odpada. Tak jak piszesz, można próbować przykręcić rezystory do ramy w środku obudowy, ale nie sądzę aby 2mm stalowa blacha odbierała ciepło równie dobrze jak 4mm aluminiowy radiator. Na pewno punktowo temperatury byłyby dość wysokie, a i tak ciepło ze środka musiałoby być odprowadzone na zewnątrz. Dlatego wolałem trochę pokombinować umieszczając radiator jak najbliżej otworów wentylacyjnych. Dzięki temu mam "cywilizowane" temperatury wewnątrz pudła oraz lekko ciepłą kratkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Cześć, w końcu poskładałem mojego Dream Amp. Użyłem większość plytek od RS, PCB zasilacza od [mention=25079]MariuszElektronik[/mention],lampy 5an8, Trafa od [mention=66248]lis1984[/mention], chciałem zmodyfikować sprzężenie zwrotne jak zaproponował [mention=95054]madras[/mention]. Niestety coś poszło nie tak i mimo poprawnych napięć anodowych: b1 416, B2 379, B3 333, B4 220, wzmacniacz dość mocno brumi, ale muzyka nie gra. Dodatkowo lampy 5an8 dość mocno się żarzą.
Generalnie nie wiem, czy dobrze zrozumialem instrukcje dot sprzężenia zwrotnego, zrobiłem jak na poniższym schemacie. 
 
Wyprowadziłem podstawki lamp poza PCB na przewodach ,żeby rozłożyć je na boki. Dodałem sterowanie przez Arduino. 
Możecie proszę spojrzeć, gdzie może leżeć problem?
 
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
IMG_20240224_195337.thumb.jpg.5ca872de1a7a3b676e4620c04190969b.jpg

Sprawdź czy podłączyłeś masy zasilaczy na płytce Mariusza we wskazanym miejscu.

747ee813609f09c0d4ffe223a93c9b29.jpg

Jakbyś nie połączył tej masy to dźwięk powinno być słychać tylko byłby dość wyraźny brum.

Zastanów się nad przejściem na bardziej dopracowany projekt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) niedługo będzie dostępna obudowa w wersji kompaktowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szypen 5AN8 ma niższe napięcie żarzenia niż 6AN8 więc jak się podejrzanie za mocno żarzą to znaczy że trzeba sprawdzić czy masz prawidłowo ustawioną zworkę na płytce zasilacza, a jeśli jest ustawiona pod 5AN8 to zwiększyć wartość rezystora R7 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez GarbataPoczwara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kermitb oczywiście grubość radiatora ma znaczenie, ale o wiele większe znaczenie ma jego powierzchnia. Myślisz że dlaczego radiatory są żeberkowane? Żeby zwiększyć ich grubość czy powierzchnię?

Porównywaleś temperatury na rezystorach o różnej mocy (10W i 50W) co prowadzi tylko do wniosku że rezystor 10W grzeje się bardziej niż 50W. Spróbuj zwiększyć moc rezystora 2k z 10W do 50W to wtedy być może się przekonasz, że i w jego przypadku radiator nie jest konieczny.

Pisząc o przymocowaniu rezystorów do obudowy miałem właśnie na myśli wewnętrzną blachę. Jeśli uda Ci się znaleźć na niej miejsce i przykręcić rezystory do gołej blachy po usunięciu pod nimi farby to spokojnie powinna wystarczyć. Nie będzie tu żadnego punktowego wzrostu temperatury bo stal jest dobrym przewodnikiem ciepła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.