Skocz do zawartości
IGNORED

Yagin MS30-L ustawienie BIAS


Marcin_88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kupiłem parę dni temu w/w wzmacniacz z lampami "genalux kt77 gold lion" oraz sterującymi "6ż1P-EW Novosibirsk" Sam wzmacniacz jest z 2016 roku, praktycznie końcówki. Gość twierdzi że lampy są z zeszłego roku co Moim zdaniem nie jest do końca prawdą gdyż na lampie jest nadruk "18" i jakiś tam miesiąc (tak Mi się zdaje że to chodzi o rok) I generalnie chcę ustawić "bias" na tych lampach 0.4 oczywiscie załączam wzmacniacz, czekam aż się cała procedura zakończy i reguluję, czekam z 20-30min i znowu sprawdzam i reguluję, kolejne sprawdzenie jest po upływie 30min i znowu sa inne wskazania. Są to wahania na poziomie 0.420-0.390 dla wszystkich lamp praktycznie równo. Dodam ze wczoraj po 2godzinach słuchania ustawiłem na 0.400 i później wyłączyłem sprzęt, dzis znowu skoczyło po włączeniu i upływie nawet 1godz do 0.450 i tak schodziło w międzyczasie do 0.430 0.440 nic nie regulowałem tylko czekałem ale po upływie ponad 1godz nie spadło do 0.4 i znowu nastąpiła regulacja i tak sobie skacze od 0.400 do 0.385 po 0.420 oczywiscie to w pewnych odstępach czasu. Pomiary wykonuję na ściszonym wzmacniaczu bądź na lekko poglosnionym. Dodam ze nic nie brumi, nie trzeszczy nie ma żadnych zakłóceń jak się slucha muzyki. A i mam jeszcze komplet lamp które dostaje się wraz z wzmacniaczem i na nich jest podobnie.

Druga sprawa to trzeszczenie podczas załaczania, jak pokrętło automatycznie przesuwa się na godz 9 to słychać takie trzeszczenie jak by potencjometr byl uszkodzony ale tak nie jest bo w normalnym użytkowaniu nie ma szmeru najmniejszego. Na lampach chińskich które dostałem zjawisko również występuje.

Proszę o pomoc, jest to Mój pierwszy lampowy wzmacniacz, od zawsze mialem tranzystory i tam wiem na co zwracać uwagę przy zakupie a tu po prostu kupilem, działał i dźwięk ma cudowny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Marcin_88 napisał:

Witam.

Kupiłem parę dni temu w/w wzmacniacz z lampami "genalux kt77 gold lion" oraz sterującymi "6ż1P-EW Novosibirsk" Sam wzmacniacz jest z 2016 roku, praktycznie końcówki. Gość twierdzi że lampy są z zeszłego roku co Moim zdaniem nie jest do końca prawdą gdyż na lampie jest nadruk "18" i jakiś tam miesiąc (tak Mi się zdaje że to chodzi o rok) I generalnie chcę ustawić "bias" na tych lampach 0.4 oczywiscie załączam wzmacniacz, czekam aż się cała procedura zakończy i reguluję, czekam z 20-30min i znowu sprawdzam i reguluję, kolejne sprawdzenie jest po upływie 30min i znowu sa inne wskazania. Są to wahania na poziomie 0.420-0.390 dla wszystkich lamp praktycznie równo. Dodam ze wczoraj po 2godzinach słuchania ustawiłem na 0.400 i później wyłączyłem sprzęt, dzis znowu skoczyło po włączeniu i upływie nawet 1godz do 0.450 i tak schodziło w międzyczasie do 0.430 0.440 nic nie regulowałem tylko czekałem ale po upływie ponad 1godz nie spadło do 0.4 i znowu nastąpiła regulacja i tak sobie skacze od 0.400 do 0.385 po 0.420 oczywiscie to w pewnych odstępach czasu. Pomiary wykonuję na ściszonym wzmacniaczu bądź na lekko poglosnionym. Dodam ze nic nie brumi, nie trzeszczy nie ma żadnych zakłóceń jak się slucha muzyki. A i mam jeszcze komplet lamp które dostaje się wraz z wzmacniaczem i na nich jest podobnie.

Druga sprawa to trzeszczenie podczas załaczania, jak pokrętło automatycznie przesuwa się na godz 9 to słychać takie trzeszczenie jak by potencjometr byl uszkodzony ale tak nie jest bo w normalnym użytkowaniu nie ma szmeru najmniejszego. Na lampach chińskich które dostałem zjawisko również występuje.

Proszę o pomoc, jest to Mój pierwszy lampowy wzmacniacz, od zawsze mialem tranzystory i tam wiem na co zwracać uwagę przy zakupie a tu po prostu kupilem, działał i dźwięk ma cudowny.

Taki urok lamp ? Możesz spróbować dobrać dwie pary lamp w taki sposób, by obie w jednym kanale zachowywały się podobnie, da to mniejsze zniekształcenia.

Genalexy to bardzo dobre lampy, chyba najlepsze z bieżącej produkcji. Datą na lampie się nie przejmuj, to nie jest pieczywo i często trochę poleżą zanim się sprzedadzą. Jak masz wątpliwości to pomierz te lampy gdzieś w okolicy lub wysyłkowo.

PS. Sprawdź koniecznie napięcie żarzenia lamp, nieprawidłowe mocno skraca ich życie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ricambi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Panowie wszystko jest ok i nie mam czym się przejmować? To o co chodzi w końcu z tym biasem nieszczęsnym bo mam mentlik w głowie... Jak słucham głośniej pokrętło tak w okolicy "godz 10" to podczas pomiaru skacze bias od 0.4 do 0.45 można powiedzieć. Jak się sciszy to trzyma się w normie. Tak też ma być? Ja sądziłem że ustawie Bias na 0.4 po rozgrzaniu sprzętu i będzie twardo się trzymał ustawienia, a tu on sobie pływa tak jak pisałem na początku tematu. Lampy zachowują się podobnie, można powiedzieć że wszystkie 4 sztuki. Nie miałem lampy to nie wiem po prostu, latam z tym multimetrem jak glupi co 30min i mierze i mierze..... No tak chyba nie powinno to wyglądać hehe...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marcin_88 napisał:

Czyli Panowie wszystko jest ok i nie mam czym się przejmować? To o co chodzi w końcu z tym biasem nieszczęsnym bo mam mentlik w głowie... Jak słucham głośniej pokrętło tak w okolicy "godz 10" to podczas pomiaru skacze bias od 0.4 do 0.45 można powiedzieć. Jak się sciszy to trzyma się w normie. Tak też ma być? Ja sądziłem że ustawie Bias na 0.4 po rozgrzaniu sprzętu i będzie twardo się trzymał ustawienia, a tu on sobie pływa tak jak pisałem na początku tematu. Lampy zachowują się podobnie, można powiedzieć że wszystkie 4 sztuki. Nie miałem lampy to nie wiem po prostu, latam z tym multimetrem jak glupi co 30min i mierze i mierze..... No tak chyba nie powinno to wyglądać hehe...

Bias -prąd spoczynkowy lamp mierzymy bez sygnału audio, na ściszonym na min potencjometrze. Zmierz raz po godzinie normalnego grania i ustaw, nie mierz częściej niż raz na miesiąc lub dwa. Zmierz koniecznie w przypadku słyszalnych zniekształceń, brumu, trzasku w głośniku, mocnego świecenia lampy lub lamp.

Alternatywa to wzmacniacz z autobiasem na rezystorach lub elektronicznym, to drugie rozwiązanie jest najlepsze ze wszystkich stosowanych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobiłem na początku, ustawiłem prąd spoczynkowy po godzinie ale nadal mierzyłem co jakiś czas gdyż nigdzie nie mogłem znaleźć konkretnych informacji na temat tych zmian biasu. Nie znalazłem konkretnie czy on się zmienia w czasie słuchania muzyki czy ma stać w miejscu. Dopiero uczę się jak użytkować tego yaqina, podstawy znam i się stosuje do nich ale nie miałem pojęcia że ten prąd może tak "pływać" Dźwięk płynie z kolumn bez zniekształceń i jest cudowny, mam jeszcze NAD'a C356bee i dla Mnie to co pokazał Yaqin w muzyce Mnie ogromnie zaskoczyło oczywiscie pozytywnie. Wolę zapytać się tu na forum ludzi którzy obcują z lampami i doradzą jak to wszystko ma wyglądać niż miałbym sam robić coś źle nieświadomie.

Coś czuję że przygoda z lampą zaczęła się na dobre.... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Marcin_88 napisał:

Tak zrobiłem na początku, ustawiłem prąd spoczynkowy po godzinie ale nadal mierzyłem co jakiś czas gdyż nigdzie nie mogłem znaleźć konkretnych informacji na temat tych zmian biasu. Nie znalazłem konkretnie czy on się zmienia w czasie słuchania muzyki czy ma stać w miejscu. Dopiero uczę się jak użytkować tego yaqina, podstawy znam i się stosuje do nich ale nie miałem pojęcia że ten prąd może tak "pływać" Dźwięk płynie z kolumn bez zniekształceń i jest cudowny, mam jeszcze NAD'a C356bee i dla Mnie to co pokazał Yaqin w muzyce Mnie ogromnie zaskoczyło oczywiscie pozytywnie. Wolę zapytać się tu na forum ludzi którzy obcują z lampami i doradzą jak to wszystko ma wyglądać niż miałbym sam robić coś źle nieświadomie.

Coś czuję że przygoda z lampą zaczęła się na dobre.... ?

Prąd spoczynkowy lamp zmienia się ponieważ ten wzmacniacz nie ma stabilizacji napięć zasilających lampy i przy zmianie napięcia zasilającego w gniazdku, które stale się zmienia, zmieniają się prądy spoczynkowe lamp.

Jeszcze raz uczulam na pomiar napięcia żarzenia lamp, może to zmniejszyć żywotność lamp nawet o połowę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Ricambi napisał:

Prąd spoczynkowy lamp zmienia się ponieważ ten wzmacniacz nie ma stabilizacji napięć zasilających lampy i przy zmianie napięcia zasilającego w gniazdku, które stale się zmienia, zmieniają się prądy spoczynkowe lamp.

Jeszcze raz uczulam na pomiar napięcia żarzenia lamp, może to zmniejszyć żywotność lamp nawet o połowę.

Co masz na myśli odnośnie "pomiaru żarzenia lamp"? Tzn że mam nie mierzyć tego za często czy jak? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, już wiem o co chodzi z tym napięciem żarzenia lamp ? błędnie myślałem że to jest to samo co pomiar bias'u... Teraz proszę o instrukcję jak to zmierzyć w yaqinie?? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Marcin_88 napisał:

Ok, już wiem o co chodzi z tym napięciem żarzenia lamp ? błędnie myślałem że to jest to samo co pomiar bias'u... Teraz proszę o instrukcję jak to zmierzyć w yaqinie?? 

Pytanie czy dasz radę sam to pomierzyć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Ricambi napisał:

Pytanie czy dasz radę sam to pomierzyć?

Multimetr mam, jakieś pojęcie o elektronice też, więc sobie poradzę. Tylko nie wiem gdzie co podpiąć żeby to sprawdzić. W razie czego mam kolegę który ogarnia temat elektroniki więc pomoże Mi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a jeśli chodzi o lampy mocy to jak to się ma? Ta sama metoda i te same piny? Bo to co podałeś tyczy się lamp sterujących o ile dobrze myślę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, RobG1974 napisał:

Widać, że to twój pierwszy lampiak. Yaqin przy wyjściu z soft startu trzeszczy i to jest normalna rzecz.

No mi nic nie trzeszczy

14 godzin temu, Ricambi napisał:

Prąd spoczynkowy lamp zmienia się ponieważ ten wzmacniacz nie ma stabilizacji napięć zasilających lampy i przy zmianie napięcia zasilającego w gniazdku, które stale się zmienia, zmieniają się prądy spoczynkowe lamp.

Jeszcze raz uczulam na pomiar napięcia żarzenia lamp, może to zmniejszyć żywotność lamp nawet o połowę.

U mnie w gniazdku jest od 238 do 241 v,bias mam ustawiony na 0,40 i on się nie zmienia,ustawiałem z miesiąc miesiąc temu i dalej jest 0,40

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Marcin_88 napisał:

Ok, a jeśli chodzi o lampy mocy to jak to się ma? Ta sama metoda i te same piny? Bo to co podałeś tyczy się lamp sterujących o ile dobrze myślę. 

Nie wolno odpalać lampiaka bez lamp mocy, tym bardziej bez jednej. Najlepszym pomysłem na pomiar tych napięć jest zdjęcie dolnej płyty i pomiar od spodu. Tylko to niestety grozi utratą życia i odradzam to osobą niedoświadczonym. Pomiar małych lampek da nam wiarygodne dane o napięciu żarzenia na wszystkich.

10 minut temu, Pseudodrummer napisał:

No mi nic nie trzeszczy

U mnie w gniazdku jest od 238 do 241 v,bias mam ustawiony na 0,40 i on się nie zmienia,ustawiałem z miesiąc miesiąc temu i dalej jest 0,40

W takim razie masz wyjątkowy wzmacniacz i lampy. Gratuluję ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na DC nic nie pokazuje miernik, przelacze na AC bo chyba takie powinno być. Dzięki za informacje odnośnie lamp mocy bo nie mialem o tym pojęcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję,
Ale jak na razie naprawdę nic nie trzeszczy i bias się trzyma,nie wiem czy to wyjątkowe.Wzmacniacz kupiłem w tym roku może coś tam dodali chińczycy w porównaniu do tych z 2016.
Faktem jest,że jak już załączę Yaqina to na 5-8 godzin,i nie włączam go co 5 minut bez potrzeby,od tego mam tranzystor.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pseudodrummer

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Ricambi napisał:

Żarzenie małych lamp masz na piach 4 i 5, załączam pdf, to widok od spodu, musisz to sobie odwrócić prawo/lewo i będziesz miał widok z góry. Najprościej wyjąć jedną z małych lamp, wetknąć sondy miernika w otwory żarzenia i włączyć wzmacniacz. Pomiar będzie wiarygodny po nagrzaniu żarników około minuty. Przed włączeniem głośność ustawić na minimum. Nie wiem czy tam jest żarzenie AC czy DC, musisz przełączyć zakres w razie braku wskazań. Przed pomiarem we wzmacniaczu, pomierz napięcie w gniazdku, pamiętaj, że napięcia we wzmacniaczu powinny być idealne dla 230V w sieci. Idealne napięcie żarzenia to 6,3 V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

6.1v na lewym kanale pomiar na jednej lampie i 6.1v na prawym kanale również na jednej lampie czyli równo, w sieci jest 235v. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Marcin_88 napisał:

6.1v na lewym kanale pomiar na jednej lampie i 6.1v na prawym kanale również na jednej lampie czyli równo, w sieci jest 235v. 

Trochę nisko ale w normie, jakieś 3% za mało, dopuszczalne jest +/- 5%.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Marcin_88 napisał:

Co może być odpowiedzialne za taki stan i czy można to jakoś wyregulować do parametrów fabrycznych??

Podwyższyć można jedynie dowijając uzwojenia na transformatorze, co jest w zasadzie niewykonalne. Jednak taki spadek jest jak najbardziej dopuszczalny i dodatkowo przedłuża życie lamp, szczególnie lamp mocy.

STRZELIŁEM BABOLA Z ZAŁĄCZONYM SCHEMATEM, PRAWIDŁOWY PONIŻEJ, ŻARZENIE NA NOGACH 3 i 4.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ricambi napisał:

Podwyższyć można jedynie dowijając uzwojenia na transformatorze, co jest w zasadzie niewykonalne. Jednak taki spadek jest jak najbardziej dopuszczalny i dodatkowo przedłuża życie lamp, szczególnie lamp mocy.

STRZELIŁEM BABOLA Z ZAŁĄCZONYM SCHEMATEM, PRAWIDŁOWY PONIŻEJ, ŻARZENIE NA NOGACH 3 i 4.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale na to samo wychodzi jak w tamtym schemacie, tyle ze tu jest 3 i 4 a tam jest 4 i 5 co odpowiada tym samym odnogom lampy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Marcin_88 napisał:

Ale na to samo wychodzi jak w tamtym schemacie, tyle ze tu jest 3 i 4 a tam jest 4 i 5 co odpowiada tym samym odnogom lampy. 

Ale może to kogoś wprowadzić w błąd choćby co do typu zastosowanej lampy, dlatego sprawę odkręciłem i zgłosiłem błąd do administracji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ricambi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie podsumowując tak jak jest może zostać i nie mam czym się zbytnio przejmować? Natomiast zauważyłem że po ponad godzinie od załączenia wzmacniacza, bias na lampach mocy spada do mniej więcej tego poziomu jaki ustawiłem, lecz na początku rosnie do tych 0.43 bądź 0.44 i nie wiem jak to mam rozumieć? Lampy się nagrzeją odpowiednio i się stabilizują czy jak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żarzenie na poziomie 6.1V mieści się normie,  nie ma sensu nic z tym robić. Bias ustaw na dobrze rozgrzanym wzmacniaczu, na zimnym zawsze będzie inny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ricambi napisał:

Żarzenie na poziomie 6.1V mieści się normie,  nie ma sensu nic z tym robić. Bias ustaw na dobrze rozgrzanym wzmacniaczu, na zimnym zawsze będzie inny.

Bias można powiedzieć że jest ustawiony już, zastanawia Mnie jak to jest że nie jest jednakowy od właczenia po przez czas użytkowania aż do momentu wyłączenia, tylko zmienia się w ciągu użytkowania. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Marcin_88 napisał:

Bias można powiedzieć że jest ustawiony już, zastanawia Mnie jak to jest że nie jest jednakowy od właczenia po przez czas użytkowania aż do momentu wyłączenia, tylko zmienia się w ciągu użytkowania. 

... nie jest jednakowy, bo taki być nie może.

Koledzy wcześniej pisali, że wartość prądu spoczynkowego płynącego przez lampę zależy od napięcia z zasilacza, tym samym od napięcia sieciowego. I koniec.  Jeśli prąd spoczynkowy ma być constans to trza zrobić stabilizowany zasilacz anodowy + stabilizowane żarzenie lamp - np prądem stałym. To jedyny prosty sposób, żeby po rozgrzaniu się lamp prąd anodowy był przez cały czas jednakowy.

Zakładam, że wzmacniacz jest klasycznie prosty a napięcie sieciowe waha się?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Lisor napisał:

... nie jest jednakowy, bo taki być nie może.

Koledzy wcześniej pisali, że wartość prądu spoczynkowego płynącego przez lampę zależy od napięcia z zasilacza, tym samym od napięcia sieciowego. I koniec.  Jeśli prąd spoczynkowy ma być constans to trza zrobić stabilizowany zasilacz anodowy + stabilizowane żarzenie lamp - np prądem stałym. To jedyny prosty sposób, żeby po rozgrzaniu się lamp prąd anodowy był przez cały czas jednakowy.

Zakładam, że wzmacniacz jest klasycznie prosty a napięcie sieciowe waha się?.

Tak, napięcie w sieci się waha. Rozumiem że od tych wahań zależy ten prąd spoczynkowy lamp mocy. W takim razie jakie wahania są dopuszczalne? Ustawiłem ten bias w momencie gdy wzmacniacz był już dobrze rozgrzany (po upływie 2godzin może więcej) defacto była to noc i po pomiarze napięcia z sieci wynikało że prąd był również w miarę stabilny. 

Na ten moment mierzę wszystkie rezystory i trzymają wartości praktycznie fabryczne. Nie wiem co mogę tam jeszcze zmierzyć by, być pewnym że wzmacniacz nie wymaga jakiś wymian (nie chodzi o modyfikacje) Nie chcę go też nadmiernie rozkręcać a tego wymagał by pomiar np: kondesatorow. 

W skróciechcę się cieszyć muzyką i w końcu być pewnym że wszystko jest wporządku z wzmacniaczem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Marcin_88 napisał:

W skróciechcę się cieszyć muzyką i w końcu być pewnym że wszystko jest wporządku z wzmacniaczem.

Więc ciesz się muzyką, a o wzmacniacz się nie martw - wszystko z nim w porządku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odzew i zrozumienie wątpliwości oraz braku wiedzy początkującego posiadacza "lampy", a w szczególności koledze "Ricambi" za cenne rady.

Może ten temat pomoże innym "laikom" wyjaśnić pewne wątpliwości dotyczące użytkowania wzmacniaczy lampowych a w szczególności Yagina ms-30l w pierwszych dniach od zakupu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.