Skocz do zawartości
IGNORED

MQA to oszustwo ?


Elberoth
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, marcinmarcin napisał:

Hehe mam nadzieję że ten pomysł z MQA odczują boleśnie 

Wątpię, to podobna sytuacja do jedzenia śmieciowego, od lat jadą po tym biznesie bez trzymanki, a farmacetyczno-chemiczne hambuksy mają się dobrze 😏

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja nie ma generalnie sensu. Nie ma słyszalnych różnic pomiędzy CD-Audio a np. PCM 24/96. Już zdarzało mi się wycinać dokładnie różnicę pomiędzy hires a CDA. Wystarczy nam do tego Audacity. Plik Hires przepróbkowujemy na 44100Hz/16bit i z powrotem na 24/96. Wtedy wystarczy tylko wrzucić oryginał i odwrócić fazę - teraz export do pliku. do 22500Hz będziemy mieli ciszę a powyżej tej częstotliwości granicznej całkiem sporo danych dźwiękowych. Ale kompletnie niesłyszalnych nieważne jakie macie słuchawki. Żeby je usłyszeć trzeba im obniżyć wysokość na taką poniżej 20000Hz. Wtedy usłyszymy dopiero strzępy perkusji i innych instrumentów. Testy przeprowadzałem na plikach z HDTracks. Żeby nie było jak z powrotem zmiksujemy ten plik 44100 z tym plikiem różnicowym i porównamy z oryginałem wyjdzie w 99% cisza. Resamplery są dzisiaj zaskakująco dokładne. Także dążenie do uzyskania z CD Hiresa jakimiś magicznymi sztuczkami to zabawa bez sensu. Tak jak całe MQA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Funnykris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Także dążenie do uzyskania z CD Hiresa jakimiś magicznymi sztuczkami to zabawa bez sensu.


A skąd pomysł, że Hires jest robiony z CD ?
W studio nagrywa się z wyższą częstotliwością próbkowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Plik Hires przepróbkowujemy na 44100Hz/16bit i z powrotem na 24/96.


Jeśli 44.1/16 z powrotem przepróbkowałeś na 24/96 to się nie dziwię, że nie usłyszałeś różnicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Funnykris napisał:

Dyskusja nie ma generalnie sensu. Nie ma słyszalnych różnic pomiędzy CD-Audio a np. PCM 24/96. Już zdarzało mi się wycinać dokładnie różnicę pomiędzy hires a CDA. Wystarczy nam do tego Audacity. Plik Hires przepróbkowujemy na 44100Hz/16bit i z powrotem na 24/96. Wtedy wystarczy tylko wrzucić oryginał i odwrócić fazę - teraz export do pliku. do 22500Hz będziemy mieli ciszę a powyżej tej częstotliwości granicznej całkiem sporo danych dźwiękowych. Ale kompletnie niesłyszalnych nieważne jakie macie słuchawki. Żeby je usłyszeć trzeba im obniżyć wysokość na taką poniżej 20000Hz. Wtedy usłyszymy dopiero strzępy perkusji i innych instrumentów. Testy przeprowadzałem na plikach z HDTracks. Żeby nie było jak z powrotem zmiksujemy ten plik 44100 z tym plikiem różnicowym i porównamy z oryginałem wyjdzie w 99% cisza. Resamplery są dzisiaj zaskakująco dokładne. Także dążenie do uzyskania z CD Hiresa jakimiś magicznymi sztuczkami to zabawa bez sensu. Tak jak całe MQA.

...spróbuj raz jeszcze ale na temat

2 minuty temu, Froju napisał:

OT. Sorry.

Gdzie mogę sprawdzić ofertę Qobuz bez zakładania konta?

o jaką ofertę Ci chodzi, cenową czy zasobów muzycznych ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Froju napisał:

Zasoby.

o ile nie mylę się, musisz mieć konto

standardowo, miesiąc bezpłatnie na podjęcie decyzji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Froju napisał:

Gdzie mogę sprawdzić ofertę Qobuz bez zakładania konta?

A sprawdzałeś Deezera, bo ja od rana nie oderwałem się od sprzętu 🙂 

aktualnie używanie Qobuza  w pl to tak naprawdę piracenie... niestety

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marcinmarcin

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, marcinmarcin napisał:

A sprawdzałeś Deezera, bo ja od rana nie oderwałem się od sprzętu 🙂 

aktualnie używanie Qobuza  w pl to tak naprawdę piracenie... niestety

dlaczego piracenie ?

płacę corocznie opłatę abonamentową, podobnie jak wielu innych użytkowników korzystających z Qobuz w PL

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, SigSauer napisał:

dlaczego piracenie ?

Bo nie jest to stream na rynek PL. I żeby się zalogować musisz użyć paru "sprytnych" sztuczek? Nie chciałbym płacić za coś co mnie zmusza do potwierdzania nieprawdy i łamania jakiś nawet najdurniejszych licencji/praw (choćby wydumanych) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy że audiofilsko snobistyczne vinyle są robione z CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, marcinmarcin napisał:

Bo nie jest to stream na rynek PL. I żeby się zalogować musisz użyć paru "sprytnych" sztuczek? Nie chciałbym płacić za coś co mnie zmusza do potwierdzania nieprawdy i łamania jakiś nawet najdurniejszych licencji/praw (choćby wydumanych) 

bzdury wypisujesz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, marcinmarcin napisał:

A sprawdzałeś Deezera

Nie, chciałem dokopać Qobuzowi ze względu na ofertę "moich" wykonawców:-)
Ale coś mnie tknęło, że powinienem jednak najpierw ją sprawdzić...
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, SigSauer napisał:

bzdury wypisujesz

Gdzie? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, marcinmarcin napisał:

Gdzie? 

sam napisałeś i nie wiesz gdzie ?

to jest stekiem bzdur 

Bo nie jest to stream na rynek PL. I żeby się zalogować musisz użyć paru "sprytnych" sztuczek? Nie chciałbym płacić za coś co mnie zmusza do potwierdzania nieprawdy i łamania jakiś nawet najdurniejszych licencji/praw (choćby wydumanych) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, SigSauer napisał:

sam napisałeś i nie wiesz gdzie ?

to jest stekiem bzdur 

Bo nie jest to stream na rynek PL. I żeby się zalogować musisz użyć paru "sprytnych" sztuczek? Nie chciałbym płacić za coś co mnie zmusza do potwierdzania nieprawdy i łamania jakiś nawet najdurniejszych licencji/praw (choćby wydumanych) 

Co tu jest stekiem bzdur? Wchodzisz na stronę qobuza i dostajesz w pysk informacje ze serwis niedostępny w PL...

Prosciej się już nie da że mają na Ciebie wy.... ne

I nie przeciągaj tego tematu bo robimy idiotyczny oftop z niedostępnego oficjalnie serwisu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marcinmarcin

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, marcinmarcin napisał:

Co tu jest stekiem bzdur? Wchodzisz na stronę qobuza i dostajesz w pysk informacje ze serwis niedostępny w PL...

Prosciej się już nie da że mają na Ciebie wy.... ne

i to Cię tak boli ? Wyluzuj, jesteśmy wiochą zabitą deskami regionu

Po prostu Cebulandia nie jest w tym momencie krajem, w którym prowadzenie przez Qobuz działalności jest ekonomicznie uzasadnione

jeżeli Spotify wprowadzi opcję stream'u flac, to również będziemy w grupie ostatnich krajów na liście gdzie ta opcja będzie wprowadzona 

To co Cię bulwersuje ujęte jest w prosty i dla większości zrozumiały kontekst, jeżeli będziemy ( Qobuz ) mieli zamiar funkcjonować w Polsce, zostaniesz o tym poinformowany 

o to jesteś obrażony na Qobuz ? 🙃

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez SigSauer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Co tu jest stekiem bzdur? Wchodzisz na stronę qobuza i dostajesz w pysk informacje ze serwis niedostępny w PL...
Prosciej się już nie da że mają na Ciebie wy.... ne
I nie przeciągaj tego tematu bo robimy idiotyczny oftop z niedostępnego oficjalnie serwisu
Ja tam mieszkam w Polsce i mam Qobuz. Nie ma co sie nazbyt denerwować. 14.99$ miesięcznie i gra muzyka. Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, snach napisał:
1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:
Co tu jest stekiem bzdur? Wchodzisz na stronę qobuza i dostajesz w pysk informacje ze serwis niedostępny w PL...
Prosciej się już nie da że mają na Ciebie wy.... ne
I nie przeciągaj tego tematu bo robimy idiotyczny oftop z niedostępnego oficjalnie serwisu

Ja tam mieszkam w Polsce i mam Qobuz. Nie ma co sie nazbyt denerwować. 14.99$ miesięcznie i gra muzyka. Pozdr

Ja również za 45$ rocznie w opcji FP, dlatego "schładzałem" emocje @marcinmarcin, który sądząc po tym co wypisuje nie orientuje się w możliwościach legalnego, "bez potwierdzania nieprawdy"( jak to dumnie podkreśla ) korzystania z Qobuz w PL

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez SigSauer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, SigSauer napisał:

Ja również za 45$ rocznie w opcji FP, dlatego "schładzałem" emocje @marcinmarcin, który sądząc po tym co wypisuje nie orientuje się w możliwościach legalnego, "bez potwierdzania nieprawdy"( jak to dumnie podkreśla ) korzystania z Qobuz w PL

Chyba ze jakiejś sprytnej kancelarii przyjdzie do głowy pozwać serwis za udostępnianie bez umowy na terenie PL a Ci im udostępnią listę cwanych cebulaków którzy tak przycebulili ze nie dość że zapłacili to jeszcze złamali warunki korzystania 😁

Bo nie wystarczył legalnie dostepny Spotify, Tidal, Deezer, Apple itd 🤣

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marcinmarcin

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, marcinmarcin napisał:

Chyba ze jakiejś sprytnej kancelarii przyjdzie do głowy pozwać serwis za udostępnianie bez umowy na terenie PL a Ci im udostępnią listę cwanych cebulaków którzy tak przycebulili ze nie dość że zapłacili to jeszcze złamali warunki korzystania 😁

Bo nie wystarczył legalnie dostepny Spotify, Tidal, Deezer, Apple itd 🤣

Zamiast zapytać jak de iure korzysta się z Qubuz w PL, to wypisujesz kolejne farmazony, w dodatku obrażasz i niewybrednymi określeniami wyzywasz mnie, @snach i wielu innych...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SigSauer napisał:

Po prostu Cebulandia nie jest w tym momencie krajem, w którym prowadzenie przez Qobuz działalności jest ekonomicznie uzasadnione

 

1 minutę temu, SigSauer napisał:

w dodatku obrażasz i niewybrednymi określeniami wyzywasz mnie, @snach i wielu innych...

Przecież dla Ciebie wszyscy to cebulaki. Kontynuuje więc retorykę... 

Nie obchodzi mnie jak korzystać w Pl z serwisu niedostępnego w PL. 

Koniec OT z mojej strony bo nie ma sensu tego kontynuować 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam ten wątek i śmieszą mnie ludzie, którzy wszędzie muszą napisać o wyższości analogu nad cyfrą. O ile jeszcze mogę jakoś tam zrozumieć zachwyty nad płytą gramofonową (chociaż też nie wolną od ograniczeń), to już pianie o wyższości taśmy magnetofonowej nad techniką cyfrową to jakieś absolutne kuriozum. To takie kupowanie sobie młodości - za komuny nie miałem, ale teraz kupię sobie sprzęt z epoki i pokażę jaki ze mnie koneser. A że z wiekiem słuch nie jest już tak wrażliwy jak kiedyś, to utwierdza się taki ktoś w przekonaniu, że ma rację. Jeżeli komuś to pasuje to ok, nie mam nic do tego, ale po co pisać wszędzie, ze to jest najlepsze na świecie - bo nie jest.

Ja też uwielbiam technikę analogową - noszę tylko mechaniczne zegarki, ale nie wmawiam wszystkim wokół mnie, że są najlepsze na świecie, i że nowoczesne zegarki kwarcowe mogą im buty lizać. Bo tak nie jest i tyle. 

Wracając do tematu - od dwóch tygodni testuję Deezera i wiem, że do Tidala na razie nie wrócę. Powód tego jest taki, że nie lubię monopolu, a Tidal właśnie go tworzy z innymi wyznawcami MQA. Trochę ostatnio poczytałem na ten temat i dowiedziałem się, że prezesem Tidal jest rapper - teraz nie dziwi mnie już parcie na podkręcenie dźwięku 😎, to musi mieć MOC, a finezja się nie liczy. No i zmniejszenie wagi plików daje też wymierne korzyści praktyczno-ekonomiczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Franz-007

Jeżeli oszczędzasz na coś przez pięć lat, to znaczy, że Cię na to nie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, marcinmarcin napisał:

 

Przecież dla Ciebie wszyscy to cebulaki. Kontynuuje więc retorykę... 

Nie obchodzi mnie jak korzystać w Pl z serwisu niedostępnego w PL. 

Koniec OT z mojej strony bo nie ma sensu tego kontynuować 

wyrwane z kontekstu, Marcinku. Dotyczyło badań rynku streamng'owego, szczególnie użytkowników Spotify

z tego, ze kończysz to korzyść największa dla Ciebie, nie będziesz dalej ośmieszał sam siebie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Whoops...

Proxies and VPNs not allowed"

Znaczy, że jak? Dostawca muzyki ma decydować jak mam laptopa do netu podłączyć?

To oznacza, że mam teraz kombinować jak tu by im zapłacić?

Jako cebulowy użytkownik Spotify mogę nie ogarniać tego wykwintnego wymogu łączenia się "wprost". Choć każdy audiofil wie, że VPN w torze kaszani brzmienie.

           sorry, łańcuch mi spację przycisnął.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Franz-007 napisał:

Tak sobie czytam ten wątek i śmieszą mnie ludzie, którzy wszędzie muszą napisać o wyższości analogu nad cyfrą. O ile jeszcze mogę jakoś tam zrozumieć zachwyty nad płytą gramofonową, to już pianie o wyższości taśmy magnetofonowej nad techniką cyfrową to jakieś absolutne kuriozum. To takie kupowanie sobie młodości - za komuny nie miałem, ale teraz kupię sobie sprzęt z epoki i pokażę jaki ze mnie koneser. A że z wiekiem słuch nie jest już tak wrażliwy jak kiedyś, to utwierdza się taki ktoś w przekonaniu, że ma rację. Jeżeli komuś to pasuje to ok, nie mam nic do tego, ale po co pisać wszędzie, ze to jest najlepsze na świecie - bo nie jest.

Ja też uwielbiam technikę analogową - noszę tylko mechaniczne zegarki, ale nie wmawiam wszystkim wokół mnie, że są najlepsze na świecie, i że nowoczesne zegarki kwarcowe mogą im buty lizać. Bo tak nie jest i tyle. 

Wracając do tematu - od dwóch tygodni testuję Deezera i wiem, że do Tidala na razie nie wrócę. Powód tego jest taki, że nie lubię monopolu, a Tidal właśnie go tworzy z innymi wyznawcami MQA. Trochę ostatnio poczytałem na ten temat i dowiedziałem się, że prezesem Tidal jest rapper - teraz nie dziwi mnie już parcie na podkręcenie dźwięku 😎, to musi mieć MOC. A zmniejszenie wagi plików daje też wymierne korzyści praktyczno-ekonomiczne.

raperski łańcuchowiec sprzedał pakiet większościowy grupie finansowej Square ( Twitter -Jack Dorsey ) 

Tidal to po prostu jeden z wielu instrumentów finansowych mających gdzieś płacących abonament

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, SigSauer napisał:

Tidal to po prostu jeden z wielu instrumentów finansowych mających gdzieś płacących abonament

Dobre resume 👍

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli oszczędzasz na coś przez pięć lat, to znaczy, że Cię na to nie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Froju napisał:

"Whoops...

Proxies and VPNs not allowed"

Znaczy, że jak? Dostawca muzyki ma decydować jak mam laptopa do netu podłączyć?

To oznacza, że mam teraz kombinować jak tu by im zapłacić?

Jako cebulowy użytkownik Spotify mogę nie ogarniać tego wykwintnego wymogu łączenia się "wprost". Choć każdy audiofil wie, że VPN w torze kaszani brzmienie.

           sorry, łańcuch mi spację przycisnął.

i nic na to nie poradzisz ?

wyrapuj zaklęcie, to Cię odciśnie 😇

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez SigSauer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



To takie kupowanie sobie młodości - za komuny nie miałem, ale teraz kupię sobie sprzęt z epoki i pokażę jaki ze mnie koneser.


Co za bzdury piszesz. Jakie kupowanie młodości. Jak byłem młody nie było cyfry. A to, że ktoś wraca po latach do analogu świadczy o jakości cyfry, która nigdy nie zabrzmi jak dobry tor analogowy. Ale pewnie nigdy takiego nie słuchałeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.