Skocz do zawartości
IGNORED

Moje obawy i wasze porady czyli zestaw 2.1 do pokoju w bloku, jak uzyskać dobry bas i jak najmniej problemów z nim?


bassfreak93
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

55 minut temu, xajas napisał:

Jedyny sprzet jaki potrzebujesz to UMIK-1 za 100€

REW jest zadarmo.

Wszystko inne to jest bezcelowe „miotanie“
Skup sie na wysiegnikach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A jak taki mic podłączyć skoro ma micro czy mini USB? I ustawia się go na wys głowy w miejscu odsłuchu? 

 

I przez REW wtedy puszcza się testy? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@xajas

 

Jak będę miał na zbyciu 400zł to ogarnę ten mic, no ale sama korekcja z EQ nie naprawi "wszystkich" problemów? chcę uzyskać najlepszy możliwy dźwięk dla tego pokoju.

 

Kurde chciał bym tak że pokój pusty bez niczego, wchodzi gościu od kalibracji i adaptacji akustycznej a na sam koniec meble. Chociaż nie wiem jaka powinna być tego kolejność? Najpierw ustawia się sprzęt w pustym pokoju "według sztuki" jeżeli mówimy o profesjonalnej kalibracji sprzętu i pomieszczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
54 minuty temu, bassfreak93 napisał:

Najpierw ustawia się sprzęt w pustym pokoju "według sztuki" jeżeli mówimy o profesjonalnej kalibracji sprzętu i pomieszczenia?

Nie. Najpierw jest mierzony czas pogłosu mody pomieszczenia i inne, później jest adaptacja po której znowu jest wykonywany pomiar. Jeżeli wszystko jest ok wstawia się sprzęt i szuka najlepszego ustawienia w którym to owy sprzęt będzie grał…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem te 2 filmy i posłuchałem na zestawie z subem. W tym miejscu pod oknem z krzesłem wzmocnienie sub-basu, nieźle daje po uszach natomiast przy biurku bas jest lepszej jakości ale brakuje mu zejścia i uderzenia...płaski jest. Nagrywanie filmików to dobry pomysł, ale do momentu kiedy nie będziesz pewien zgrania kolumn z subem lepiej by było nagrać to jeszcze oddzielnie dla suba i kolumn.

Podrzucę pomysł - umieść te urządzenie do nagrywania tam gdzie miałbyś głowę podczas odsłuchu i wtedy możesz przemieszczać suba. Umieszczenie suba jest ważne, ale szukać trzeba też najlepszego miejsca do słuchania.

Chyba jednego miejsca na suba nie sprawdziłeś, a jest to blat biurka....dać suba pod monitor żeby była symetria

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@J.Jerry Nie ma jak dać suba na biurko w dodatku to szalony pomysł xD

Siedząc na krześle i nagrywając trzymam tel przy głowie tak jak ja bym słuchał.

Właśnie przy biurku ten bas był do dupy, taki suchawy, szorstki, bardzo punktowy i dudniący mimo że miał troszkę sub basu.

 

Posadzić mnie tam gdzie strzałka, uciąć o 6-8db poniżej 38hz i mogło by grać. Celowo bez mebli na rysunku. Bo jak wspomniałem takie ustawienie nie zdało egzaminu gdy sub by zastawiony z prawej łóżkiem a z lewej szafą a biurko stało w miejscu gdzie strzałka.

Jak by wycentrować suba na rysunku pod oknem i mnie przesunąć razem z nim też by było ok. No ale cóż drzwi w miejscu z dupy, mało miejsca i wielkie meble.

fasfas.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, bassfreak93 napisał:

Właśnie przy biurku ten bas był do dupy, taki suchawy, szorstki, bardzo punktowy i dudniący mimo że miał troszkę sub basu.

Nie mówię że był dobry, tylko jak była różnica i że to na tych filmach słychać...ważne jaki tobie pasuje.

21 minut temu, bassfreak93 napisał:

Nie ma jak dać suba na biurko w dodatku to szalony pomysł xD

Sprawdzić trzeba, bo może to lepsze miejsce tylko sprawdzaj przy włączonych i wyłączonych kolumnach te wszystkie ustawienia.

24 minuty temu, bassfreak93 napisał:

Posadzić mnie tam gdzie strzałka, uciąć o 6-8db poniżej 38hz i mogło by grać. Celowo bez mebli na rysunku. Bo jak wspomniałem takie ustawienie nie zdało egzaminy gdy sub by zastawiony z prawej łóżkiem a z lewej szafą a biurko stało w miejscu gdzie strzałka.

Ja już bym wolał tego suba postawić w najbardziej szalonym miejscu niż ciąć. Lepiej się zastanowić nad lepszym miejscem dla suba lub powodem tego wzbudzenia - czy to są mody, czy wpływ szafy, a może jedno i drugie. Kiedyś w ten sposób podbijałem bas, że stawiałem na pudłach małe kolumny i nagle miałem niskie pomruki.

Właśnie sobie słucham 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A KEF-y mają stać prosto czy mam je skierować lekko "do środka" ?

Z tego co widzę dużo osób praktykuje odwracanie lekko głośników "na słuchacza".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KEF y mają stać skierowane lekko do środka celując w uszy i na wysokości uszu centra głośników. Postaw na książkach jak trzeba wyżej byle nie na kartonowych pudłach chyba, że chcesz sprawdzić jak rezonują i dodają basu...w sumie mógłbyś to sprawdzić.

Nie wiem czy to pomoże, ale ja mam małe kolumny na biurku, suba z prawej strony lekko wysuniętego i nawet szafa jest z 10 cm od suba, ale otwarta. Z subem miałem problem kiedy nie miałem odciętych kolumn, czyli brak sterowania odcięcia kolumn, bo w subie można to zrobić. W kompie pewnie masz taką możliwość sterowania?

Żeby to u mnie dobrze zagrało wystarczyło ustalić częstotliwość podziału - teraz 160Hz, ale ty możesz niżej. Tak że jestem nieco zaniepokojony, że tyle zachodu i brak efektów...trzeba znaleźć główną przyczynę problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby to u mnie dobrze zagrało wystarczyło ustalić częstotliwość podziału - teraz 160Hz, ale ty możesz niżej.


Podzial 160Hz to bezsens bo
- do zlokalizowania
- pdbarwiony bas w zakresie wokali
- tbardziej krytyczny dla zgrania czasowego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, bassfreak93 napisał:

Nie ma jak dać suba na biurko w dodatku to szalony pomysł xD

Wycofuje ten pomysł, bo symulator akustyki pokazuje inaczej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sub na środku ma być najlepszym miejscem i potem w stronę ściany tak jaj jest zielone pole, strzałka pokazuje słuchacza. 

sub 2m srodek.gif

Sub pod biurkiem lub na biurku powoduje podbicia ok. 40Hz, lewa strona biurka jeszcze więcej, po lewej stronie słuchacza to samo.

Te optymalne miejsce na suba chyba pod łóżkiem wyszło, ale na próbę możesz postawić.

10 godzin temu, xajas napisał:

Podzial 160Hz to bezsens bo
- do zlokalizowania
- pdbarwiony bas w zakresie wokali
- tbardziej krytyczny dla zgrania czasowego

W tej konkretnej sytuacji to ma sens...wiem, bo tam byłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, J.Jerry napisał:

Sub na środku ma być najlepszym miejscem i potem w stronę ściany tak jaj jest zielone pole, strzałka pokazuje słuchacza. 

Zapomniałem wywalić absorbery z symualtora, więc jest jednak dużo gorzej ale nadal to są rejony najlepsze dla suba...daję aktualny obrazek

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Górki można korektorem zmniejszyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@J.Jerry

Ustawienie bez absorberów nie da rady bo meble. Co to za absorbery i gdzie ułożone w pokoju że tak poprawiły bas na tej symulacji? 

Tam gdzie obrazek z absorberami Sub stał ale słabo  było z basem zero prawie może dlatego że był między biurkiem a łóżkiem. Inaczej by pewnie grało gdyby biurko było otwarte na dole tzn po bokach. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, bassfreak93 napisał:

Ustawienie bez absorberów nie da rady bo meble. Co to za absorbery i gdzie ułożone w pokoju że tak poprawiły bas na tej symulacji?

Skoro jesteś ciekawy...

W rogach pokoju, łącznie 32 szt 500x500x1000.

11 minut temu, bassfreak93 napisał:

Tam gdzie obrazek z absorberami Sub stał ale słabo  było z basem zero prawie może dlatego że był między biurkiem a łóżkiem. Inaczej by pewnie grało gdyby biurko było otwarte na dole tzn po bokach.

Sprawdź ten drugi obrazek, jak tam coś stoi przy ścianie, to postaw suba przy tym meblu bez przestawiania mebla.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W rogach pokoju, lacznie 32 szt

W rogach 32 sztuki, a kazda 0,25m3
Czy ty sie zastanawiasz nad tym, co wypisujesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, xajas napisał:

W rogach 32 sztuki, a kazda 0,25m3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Czy ty sie zastanawiasz nad tym, co wypisujesz.

Nie masz co robić, to sobie zmontuj suba...jeśli masz mniej niż 32

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie się zastanawiam co to za absorbery i jakim cudem to tam weszło xD te kalkulatory to chyba jakieś miało wiarygodne? @xajas

Ustawię jutro coś jak tutaj ale to będzie blisko środka pokoju jakieś 1/3 szerokości pokoju może coś więcej.

 

sub 2m srodek poprawny.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, xajas napisał:

Najpierw sprobuje upchnac te 32 szt.

Dokladnie takiej odpowiedzi sie spodziewalem. Czy mozna je brac powaznie?

Ktoś inny mógłby pomyśleć, że w symulatorze mogłem sobie liczyć różne pomieszczenia i przypadkiem tyle zostawiłem po zmianie wymiarów pokoju...ale nie ty. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, bassfreak93 napisał:

Gdzieś tutaj to będzie, dam znać jutro jak wyszło kabla starczy na szczęście.

Pobaw się tym symulatorem, trzeba usunąć tylko absorbery z opcji, wybrać małe głośniki, dodać suba, a potem myszą przesuwasz słuchacza i poszczególne głośniki.

Jak się uda na ucho ustalić miejsce na suba, to możesz zrobić pomiary, czy mniej więcej jest jak w symulatorze.

Do pomiarów możesz użyć mikrofonu jaki masz pod ręką lub tego telefonu co film nagrałeś - do sprawdzenia czy są te doły i górki powinno wystarczyć...jak nagrasz sweep i wkleisz będzie można zrobić wykres.

Na początek będziesz ustawiał suba na iksie, ale potem jedź z nim powoli do góry np. co 30 cm i odsłuchuj...może wyjdzie dobrze też przy ścianie na górze. U mnie się dokładnie nie zgadza z pomiarem, to co w symulatorze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@J.Jerry Próbowałem z subem w miejscu na niebiesko zaznaczonym, prawie zero basu.

Pewnie inaczej by było gdyby był pod samą ścianą a nie było by mebli.

Więc wróciłem do punktu wyjścia. Co do tego cytatu to nagrać po prostu z telefonu w miejscu odsłuchu plik audio dyktafonem gdzie puszczam sweap 200-20hz i wrzucić ten plik audio jakoś do REW?

14 godzin temu, J.Jerry napisał:

 

Do pomiarów możesz użyć mikrofonu jaki masz pod ręką lub tego telefonu co film nagrałeś - do sprawdzenia czy są te doły i górki powinno wystarczyć...jak nagrasz sweep i wkleisz będzie można zrobić wykres.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten mikrofon w tel jest do dupy albo ja coś źle robię, ta charakterystyka na pewno tak nie wygląda.

Nagrałem dyktafonem w tel trzymając przy głowie (miejsce odsłuchu) sub na ustawieniach fabrycznych, plik M4A przerobiłem do WAV (bo REW chce WAV) odpaliłem REW i dałem import audio data. Też sweap leciał z KEF-ów ale mimo wszystko jak wspomniałem tak to na pewno nie brzmi jak wygląda.

dfgdfgdfgdfgdf.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działa to tak super jak na tym filmie, robię dokładnie jak on a przy korekcji eq zamiast obniżyć tą górkę między 30 a 40 hz to REW ją jeszcze bardziej podnosi.

Tu macie mój nagrany sweap do pobrania 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, bassfreak93 napisał:

Też sweap leciał z KEF-ów ale mimo wszystko jak wspomniałem tak to na pewno nie brzmi jak wygląda.

Mam tego sweepa, zgrałem, odtworzyłem i to na wykresie uzyskałem na analizatorze Voxengo Span. Ustawienia: Block size 32768, Type max, odtworzyłem 2 x pętli.

Jest to bardzo podobne do twojego wykresu...wygląd zależy ile i jak wygładzisz. W ten sposób błąd mikrofonu i wykresu mogą nie dać prawdziwego obrazu, ale dla twoich potrzeb na razie wystarczy.

Rozumiem, że to było w miejscu zaznaczonym na niebiesko?

To teraz powinno być z górki. Po prostu zmieniasz miejsce odsłuchu, ustawienia głośników i wykonujesz pomiar, robisz wykres i w końcu poznasz najlepsze ustawienie. Dla ułatwienia zmieniaj jeden parametr na raz, czyli kolumny nie ruszasz, fotela nie ruszasz, a tylko przestawiasz suba, potem przestawiasz fotel i powtarzasz. Jak zbierzesz już dane w najlepszych miejscach dostrajasz suba, odsłuchujesz, wybierasz najlepsze i na razie gotowe z subem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oceny samego pomiaru, to gdyby odpowiadał rzeczywistości, czego nie możemy powiedzieć, to jest całkiem nieźle - jeden dół na 88, górki można poprawić korektorem. Trzeba tak wycelować z ustawieniem, żeby było jak najmniej dołków, jak najmniejsze dołki, dołki najmniej dokuczliwe, czyli kompromis. W miejscach dołów efekt jest taki, że jak w utworze będzie dźwięk o częstotliwości dołka, to będzie ciszej lub wcale go nie usłyszysz.

A tu dla porównania mój pomiar przy biurku lepszym mikrofonem, z lepszym rejestratorem przy tych samych ustawieniach. W odsłuchu nie ma tragedii, ale na znanych utworach trudno się nie połapać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@J.Jerry Nie, to nagranie jest w takim ustawieniu (najbardziej optymalne bez rozwalania całego pokoju i wymiany mebli), tam gdzie było niebieskie na rysunku prawie zero basu jakiegokolwiek z suba.

 

261091769-4521913941178540-1509834150322

 

Na moje mic jest do dupy albo nie wiem co, nie wiem ile "słyszalnie" to jest 6db różnicy z wykresu w REW ale między 34 hz a 40hz nie ma jakiejś dużej różnicy (na oko 3db na wykresie) a poziom głośności jest tak odczuwalnie różny że masakra. Sub na -10db, gałka nad-a na 10-11 godzinę i jest w ch*j głośno jak puszczam 34-38hz. 40-50hz przy tym to cichutkie jest.

@J.Jerry ten twój drugi wykres przy biurku to katastrofa 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, bassfreak93 napisał:

@J.Jerry Nie, to nagranie jest w takim ustawieniu (najbardziej optymalne bez rozwalania całego pokoju i wymiany mebli), tam gdzie było niebieskie na rysunku prawie zero basu jakiegokolwiek z suba.

No to masz w miarę dobre ustawienie na początek i to w nienajlepszym miejscu wg. symulatora.

Tam gdzie było niebiesko wskazywał symulator na najlepsze miejsce.

16 minut temu, bassfreak93 napisał:

Na moje mic jest do dupy albo nie wiem co, nie wiem ile "słyszalnie" to jest 6db różnicy z wykresu w REW ale między 34 hz a 40hz nie ma jakiejś dużej różnicy (na oko 3db na wykresie) a poziom głośności jest tak odczuwalnie różny że masakra. Sub na -10db, gałka nad-a na 10-11 godzinę i jest w ch*j głośno jak puszczam 34-38hz. 40-50hz przy tym to cichutkie jest.

Nie oddaje skali, ale pokazuje że gdzie są dołki i górki...jak będzie linia prosta zmienisz na dokładniejszy.

19 minut temu, bassfreak93 napisał:

@J.Jerry ten twój drugi wykres przy biurku to katastrofa 😄

Widocznie mam dokładniejszy pomiar niż moje ucho słyszy - odwrotnie niż u ciebie, gdzie lepiej słyszysz uchem niż pokazuje pomiar.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.