Skocz do zawartości
IGNORED

DAC DIY - dla początkujących


pin54
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądam tematy, jest sporo do przejrzenia, ale nie wiem na czym się skupić i potrzebuję Waszej pomocy.

Chciałbym się "pobawić" elektroniką, poćwiczyć operowanie lutownicą itd. dlatego szukam jakiegoś niedrogiego projektu DAC - takiego za 200-250 pln (ale najchętniej to połowę tego, nie wiem tylko czy tyle wystarczy). W razie jak by miał się zjarać po podłączeniu 🙂, to żeby nie było za dużych strat. Ważne dla mnie, żeby projekt był stosunkowo prosty, ale najważniejsze, żeby był dobrze udokumentowany (obojętnie czy będzie to dokumentacja producenta, czy po prostu wątek na forum - może być także EN), tak żebym mógł poczytać dokładnie co, z czym, jak i po co, w jakiej kolejności i jak przetestować, żebym mógł się jak najwięcej nauczyć. Dlatego biorę pod uwagę także jakieś gotowe zestawy (płytka+elementy+dokumentacja) ze sklepów z elektroniką, nawet gdyby na pierwszy rzut oka wyglądało to na nieopłacalne w zakupie.

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc.

Ps. docelowo DAC ma grać, ale nie mam co do niego jakichkolwiek wymagań. Ma być tylko rozwiązaniem treningowym, ostatecznie powstanie zapewne kolejny DAC z jakiegoś trudniejszego projektu.

EDIT: zapomniałem dopisać, że fajnie by było jak by wszystko było do kupienia w PL, żebym nie musiał czekać 2 miesiące aż części przyjdą z Chin.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pin54
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 250 zl nie zrobisz zakupów w biedronce a tym bardziej nie wybudujesz daca. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naucz się podstaw elektroniki + skompletuj podstawowe narzędzia budując zasilacze stabilizowane o napięciach odpowiednich do:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

następnie zbierz całość razem na "desce" i będziesz miał połączenie "poczatkujących" doświadczeń z zasilaczami z małym ryzykiem finansowym + całkiem niezły rezultat na końcu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, pin54 napisał:

OK. Powiedzmy, że pieniądze to najmniejszy problem. Co zaproponujesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

staby od muzga, kilka rezystorów dale rn55, analog spróbowałbym na lampie 🙂 W wersji na desce do 1000 zł wybudujesz na bank 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pin54 napisał:

Chciałbym się "pobawić" elektroniką, poćwiczyć operowanie lutownicą itd. dlatego szukam jakiegoś niedrogiego projektu DAC

Kolego "pin54"

Pamiętam jak kilka lat temu też "chciałem się pobawić elektroniką" nie posiadając wystarczającej wiedzy elektronicznej  i kupiłem płytkę DAC-a 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  z Alie........ u  bo potrzbowałem słuchać muzyki z komputera i nie tylko .  Wtedy mnie to kosztowało "kilkanaście stówek" łącznie z obudową inną niż w standardzie. 

Miało być tanio i proste w przeróbce  ( poczytaj sobie w wątku Chiński DAC PCM1794 AK118) a teraz  coś znacznie większego i droższego tworzę przy udziale kolegów. Tak kończy się zabawa w DIY.

Z własnych przemyśleń i doświadczeń  powiem Ci  tak po prostu kup sobie już gotowy sprzęt ( np odtwarzacz CD / DAC z funkcią 2 in 1 np takie Denony itp )   w którym podmienisz / dołożysz  kilka komponentów  + dołożenie lamp elektronowych i jest to wystarczające aby poczuć satysfakcię i lepszą jakość. Na konkurencyjnym forum koledzy przerabiali CD-eka Denon DCD 625 który kosztuje ok 150 do 200zł , zrobili małe przeróbki pod okiem "znawcy tematu" i byli uszczęśliwieni z jakości muzyki + lampy elektronowe.  

Pamiętaj,  że na całym tym DIY nie posiadając wystarczającej wiedzy to nie TY oszczędzasz a jedynie INNI zarabiają na tobie . Wszystko jest kwestią czasu i pieniędzy. 

Wybór zależy od Ciebie i "Twojego portfela"

Tak się rozpoczyna i kończy przyjaźń z DIY.🙂🤪

 

Pozdrawiam

Thomas_XLR

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez thomas_XLR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pin54 napisał:

Przeglądam tematy, jest sporo do przejrzenia, ale nie wiem na czym się skupić i potrzebuję Waszej pomocy.

Chciałbym się "pobawić" elektroniką, poćwiczyć operowanie lutownicą itd. dlatego szukam jakiegoś niedrogiego projektu DAC - takiego za 200-250 pln (ale najchętniej to połowę tego, nie wiem tylko czy tyle wystarczy). W razie jak by miał się zjarać po podłączeniu 🙂, to żeby nie było za dużych strat. Ważne dla mnie, żeby projekt był stosunkowo prosty, ale najważniejsze, żeby był dobrze udokumentowany (obojętnie czy będzie to dokumentacja producenta, czy po prostu wątek na forum - może być także EN), tak żebym mógł poczytać dokładnie co, z czym, jak i po co, w jakiej kolejności i jak przetestować, żebym mógł się jak najwięcej nauczyć. Dlatego biorę pod uwagę także jakieś gotowe zestawy (płytka+elementy+dokumentacja) ze sklepów z elektroniką, nawet gdyby na pierwszy rzut oka wyglądało to na nieopłacalne w zakupie.

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc.

Ps. docelowo DAC ma grać, ale nie mam co do niego jakichkolwiek wymagań. Ma być tylko rozwiązaniem treningowym, ostatecznie powstanie zapewne kolejny DAC z jakiegoś trudniejszego projektu.

EDIT: zapomniałem dopisać, że fajnie by było jak by wszystko było do kupienia w PL, żebym nie musiał czekać 2 miesiące aż części przyjdą z Chin.

 

Oj ciężko będzie tanio. Pierwsze co mi do głowy przychodzi to tania płytka na PCM5102 plus np Amanero. Łącząc te dwa grać będzie, ale bez rewelacji. No i koszt już wyniesie jakieś 400zł. Do tego analog i zasilanie. Tak analog bo niby sama kość PCM może już wysterować wzmacniacz, ale uczyni to moim zdaniem słabo i nieciekawie. Konieczne są modyfikacje samej płytki z PCM dołożenie dobrych stabilizatorów np kol Muzg. Do tego wszystkiego obudowa, zasilacz. Inaczej w tys złotych ciężko się będzie zmieścić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, thomas_XLR napisał:

Kolego "pin54"

Pamiętam jak kilka lat temu też "chciałem się pobawić elektroniką" nie posiadając wystarczającej wiedzy elektronicznej  i kupiłem płytkę DAC-a 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  z Alie........ u  bo potrzbowałem słuchać muzyki z komputera i nie tylko .  Wtedy mnie to kosztowało "kilkanaście stówek" łącznie z obudową inną niż w standardzie. 

Miało być tanio i proste w przeróbce  ( poczytaj sobie w wątku Chiński DAC PCM1794 AK118) a teraz  coś znacznie większego i droższego tworzę przy udziale kolegów. Tak kończy się zabawa w DIY.

Z własnych przemyśleń i doświadczeń  powiem Ci  tak po prostu kup sobie już gotowy sprzęt ( np odtwarzacz CD / DAC z funkcią 2 in 1 np takie Denony itp )   w którym podmienisz / dołożysz  kilka komponentów  + dołożenie lamp elektronowych i jest to wystarczające aby poczuć satysfakcię i lepszą jakość. Na konkurencyjnym forum koledzy przerabiali CD-eka Denon DCD 625 który kosztuje ok 150 do 200zł , zrobili małe przeróbki pod okiem "znawcy tematu" i byli uszczęśliwieni z jakości muzyki + lampy elektronowe.  

Pamiętaj,  że na całym tym DIY nie posiadając wystarczającej wiedzy to nie TY oszczędzasz a jedynie INNI zarabiają na tobie . Wszystko jest kwestią czasu i pieniędzy. 

Wybór zależy od Ciebie i "Twojego portfela"

Tak się rozpoczyna i kończy przyjaźń z DIY.🙂🤪

 

Pozdrawiam

Thomas_XLR

 

DIY jest po to by się bawić .Klocki za małą kasę wymagają umiejętności i obycia.Najczęściej kończy się tak ,że właściciel taniego ,świetnego DIY jest zachwycony swoim sprzętem.Potem usłyszy coś normalniejszego i rozpacz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artw

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, artw napisał:

DIY jest po to by się bawić

Koledzy  "artw + pin54".

Też tak myślałem na początku.🤐 

Nowe hobby , nowy kierunek zainteresowania, zakup taniej lutownicy , cyny + przeróbka  "chińskich klonów" z Ali....u i miało być wybitnie  "miodzio audio za bezcen". 

A rzeczywistość pokazała mi coś innego.😟 Przy kolejnym obecnym projekcie robi mi się kwota z 4ema zerami  a miało to być znacznie taniej!!!! Obudowa aluminiowa , personalizacja front panelu , kabelki sygnałowe , kondensatorki sygnałowe , kable zasilające DIY co "same grają" ,  a to to  ..... , a to tam to ...... i człowiek wpada w spiralę ....... więcej , lepiej i drożej. 

Teraz z perspektywy czasu napewno zmieniłbym podejście do Audio DIY.

Kupiłbym  gotowy np CD / DAC-a , Pream-pa lub Wzmaka  z 2iej ręki z ogłoszenia w obudowie i starał się udoskonalić za pomocą podmiany samych podzespołów , zastosować tam gdzie tylko możliwe kondensatory sygnałowe z wyższej półki (miedziane np w DAC-u czy w preampie) , być może przewody typu srebro z Neotecha a co do kondensatorów elektrolitycznych to na pewno coś po środku między drogimi Mundorfami a tanimi kondensatorami z Ali...u bo dla mnie to "magazyn energi". 

I tak na końcu uzyskujesz najpierw zadowolenie z wykonanej modernizacji a później przychodzi myśl "po co ja wydałem tyle pieniędzy" ????

DAC to nie całość sprzętu aby uzyskać "wybitny dźwięk" w odsłuchu. Po drodze tak jak wspomniałem , jeszcze preamp , wzmak , kabelki i na końcu kolumny które zazwyczaj też kosztują sporo pieniędzy nawet jak chcesz zrobić samemu. 

Daleka droga w nieznane . Z jakim ostatecznym zakończeniem - to zależy od Was i Waszego portfela!!!😪😭

Pozdrawiam 

Thomas_XLR

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez thomas_XLR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, thomas_XLR napisał:

Koledzy  "artw + pin54".

 

 

bawić się można za różne pieniądze , nikt nie mówił ,że za małe.Ważna jest przyjemność a nie kasa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, thomas_XLR said:

Przy kolejnym obecnym projekcie robi mi się kwota z 4ema zerami  a miało to być znacznie taniej!!!!

Dlatego z uporem będę powtarzał że to diy jakikolwiek to zabawa i nauka. Diy nigdy się nie będzie opłacało bo jak jesteś w stanie się nauczyć tematu to jesteś na tyle bystry żeby zarobić kasę znacznie wyższa niż stawka minimalna. Wtedy jak przeliczysz czas i środki poświęcone to wychodzi okrągła kwota.

Jest jeden od tego wyjątek. Jak już poświęcisz czas na diy a alternatywnie miałbyś wpaść w audionervose i na rotacji sprzętu stracić majątek i rodzinę to może jednak wyjść na plus. Jednak większość zdrowych ludzi umie nie popaść w nałóg. Diy natomiast chroni przed tym tak że łatwiej rozpoznać scieme marketingowa.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
W dniu 30.01.2022 o 19:48, artw napisał:

Ważna jest przyjemność a nie kasa

Tu bym polemizował.😉     .........        Bez KASY nie ma PRZYJEMNOŚCI. 🤔

2 Chainz Pockets GIF by MOST EXPENSIVEST

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez thomas_XLR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawa w DIY nigdy się nie kończy. Jak dotkniesz lutownicą płytki toś przepot.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kris_54701 napisał:

Zabawa w DIY nigdy się nie kończy. Jak dotkniesz lutownicą płytki toś przepot.

Jak jeszcze słyszysz rzeczy , których nie ma - toś przepot dwa razy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak idziesz pół życia z lutownicą w ręku na szczyt jakości dźwięku, to sam buk do ciebie przemawia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarza się usłyszeć rodzaj drewna instrumentu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość dłubaczy z tego forum słyszy sceny i trójwymiarowe przestrzenie więc o czym tu mowa? 

30 minut temu, Kris_54701 napisał:

Zdarza się usłyszeć rodzaj drewna instrumentu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Acccuphase 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gitar klasycznych pełna zgoda. Cedr versus świerk rozpoznawalny jest na kilometr. Cedr brzmienie ciepłe zmysłowe, a świerk jest dużo bardziej dynamiczny , ale miej jest niuansów w dźwięku, a więcej ekspresji. Pisze to bo kiedyś sporo grałem i rzeczywiście w nagraniach to słychać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słychać też wiek instrumentu i warunki jego przechowywania. Nierzadko rezonanse popękanego drewna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Kris_54701 napisał:

Słychać też wiek instrumentu i warunki jego przechowywania. Nierzadko rezonanse popękanego drewna.

No tak daleko bym nie szedł, ale nie zaprzeczam i nie twierdzę, że to niemożliwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Kris_54701 napisał:

Słychać też wiek instrumentu i warunki jego przechowywania. Nierzadko rezonanse popękanego drewna.

2vgM.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypomnę sobie albumu, ale słuchać dokładnie popękane, prawdopodobnie odstające drzazgi pudła kontrabasu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, krzysieks_2007 napisał:

Większość dłubaczy z tego forum słyszy sceny i trójwymiarowe przestrzenie więc o czym tu mowa?

Jakaś przestrzeń i głębia musi być słyszalna bo to  leży w naturze grania z dwóch kanałów nieco czegoś innego. Przy dobrze skrojonym sprzęcie i dobrej neutralnej obojętnej akustycznie przestrzeni można usłyszeć więcej, ale to i tak kwestia psychoakustyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Krzych 2 napisał:

Jakaś przestrzeń i głębia musi być słyszalna bo to  leży w naturze grania z dwóch kanałów nieco czegoś innego. Przy dobrze skrojonym sprzęcie i dobrej neutralnej obojętnej akustycznie przestrzeni można usłyszeć więcej, ale to i tak kwestia psychoakustyki.

Wiadomo. Przecież tam te instrumenty nie stoją fizycznie,  ale to właśnie psychoakustyka daje nam taka mozliwosc i zarazem radochę z odbioru. W końcu po coś to stereo wymyślili 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jurek1 napisał:

Wiadomo. Przecież tam te instrumenty nie stoją fizycznie,  ale to właśnie psychoakustyka daje nam taka mozliwosc i zarazem radochę z odbioru. W końcu po coś to stereo wymyślili 🙂

AMEN

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Kris_54701 napisał:

Jak dotkniesz lutownicą płytki toś przepot.

Kris 

Już gdzieś to 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  😀

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez thomas_XLR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amen 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kris_54701

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.