Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz do Elac fs147 - co wybrać?


reyzahn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Przeglądam forum od jakiegoś czasu ucząc się od Was wielu rzeczy, tym razem jednak sam potrzebuję pomocy.

 

Posiadam kolumny Elac fs147 oraz wzmacniacz Denon pma280. Muzyka to głównie flac z dysku komputera, rozmaite gatunki, ogólnie wszystko (prawie). Cd mam trochę, więc za kilka miesięcy chciałbym także dobrać jakiś odtwarzacz. Póki co wolałbym jednak zacząć od wzmacniacza. Pomieszczenie nieco ponad 18m2. Od jakiegoś czasu planuję zmienić ten wzmacniacz na coś co porządnie by wysterowało te kolumny, bo mam wrażenie że ten wzmacniacz jest do nich za słaby, przy większych głośnościach membrany ledwo widać że się ruszają, a z kolumn słychać tzw pierdzenie czyli to raczej nie wina kolumn. W sumie to już w połowie skali, więcej nie kręcę bo nie chcę uszkodzić kolumn a poza tym nie jest to przyjemny dźwięk. Kolumny wg wielu osób grają podobno po cieplejszej stronie mocy, a mi dźwięk wydaje się jakiś suchy, o kiepskiej stereofonii więc albo Jet przereklamowany albo wzmacniacz winny, ogólnie brak też czystej moim zdaniem góry, jakaś taka zaszumiona nie wiem jak to określić mimo że ilościowo raczej ok. 

 

Pomożecie? Kwota jaką planuję przeznaczyć na wzmacniacz to max 1500 zł. Tylko używane mnie interesują. Kolumny są 4 ohm. Na aukcjach zacząłem przeglądać ale jest tego tyle w rozmaitych kwotach, że nie mam pojęcia co jest warte uwagi i co jest warte swojej obecnej ceny - niektóre używki czasem nawet droższe były niż ich sklepowa cena jak kiedyś przeglądałem. Denona bym raczej nie chciał, źle mi się kojarzy, mam dziwne przekonanie że inne modele Denona będą grały podobnym charakterem. Chciałbym coś neutralnego albo delikatnie w cieplejszą stronę, ale z "powietrzem" i jak najlepszą górą pasma?

 

Pozdrawiam, Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt który słyszysz to naturalna konsekwencja połaczenia tak kiepskiego wzmacniacza do tak fajnych kolumn. Twój Denon to podstawowy model w hierarchii którego bez żalu możesz wyrzucić przez okno. Nie przekreślaj tego producenta na podstawie Twojej budżetówki bo wyższe modele w założonej kwocie to już całkiem ciekawe opcje i tak polecam mimo wszystko Denona PMA 1500AE alternatywnie NAD C372, Audiolab 8200, Rotel RA-06SE, Marantz PM8200

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tal

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Dostępny jest ten 1500AE, ale z tego co czytałem to jedni piszą że ok, inni że absolutnie nie warty swojej ceny. Jest dostępny ale chyba trochę za dużo wołają za niego. Pozostałe też niedostępne na alle, zależy mi właśnie na tym serwisie bo raczej tylko wysyłka wchodzi w grę i ewentualny zwrot. Podam może listę co udało mi się znaleźć, być może coś wartego uwagi? Mógłbym prosić o krótki opis brzmienia tych którzy mieli przyjemność bądź nie przyjemność posłuchania?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, reyzahn napisał:

1500AE, ale z tego co czytałem to jedni piszą że ok, inni że absolutnie nie warty swojej ceny.

Jako nowy to nie byl wart swojej ceny ale rynek wtorny zwykle weryfikuje fantazje producenta 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, rafa napisał:

Jako nowy to nie byl wart swojej ceny ale rynek wtorny zwykle weryfikuje fantazje producenta 😉

Niby tak, ale widząc niektóre oferty i porównując do tego co niektórzy sprzedawcy wyczyniają, to można spotkać ceny używek wyższe niż ten sam sprzęt u innego, często kilkukrotnie droższy. Tak więc widząc 1 czy dwie oferty dla nieobeznanego w temacie może to być nie jasne, czy sprzęt faktycznie wart tyle za ile wisi. 

Naczytałem się jeszcze pochlebnych opinii o Kenwood KA-7020 oraz Pioneer A-777. I tak szczerze mówiąc chyba najbardziej wchodzą w grę te 2 w.w. mimo lekkiego przekroczenia budżetu oraz Onkyo 8850 i Denon PMA-1500r. 

 

Który Wy byście wybrali do tych kolumn i dlaczego? Nie chcę ani suchotnika ani krwii z uszu, owszem góra powinna być wyraźna i przejrzysta, ale bez zbędnego koloryzowania jej. Dół gęsty, stereofonia jak najlepsza. Czy któryś z tej czwórki ma wszystkie bądź większość tych cech?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchalem tych kolumn na znacznie wyzszej klasy elektronice i prawda jest taka ze to co chcesz kupic to wciaz duzo za malo na nie. 

Na pewno nie to Onkyo.

Moze Atoll, Rega. Ale to wymaga glebszego siegania do kieszeni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co najmniej 2 x tyle bym musiał mieć a na to w chwili obecnej nie mogę sobie pozwolić. Czyli Onkyo odpada, ok, dlaczego? Co z pozostałej trójki zbliży się do moich oczekiwań dźwiękowych? A może coś innego w tej cenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otaczasz swój sprzęt wzrokiem czerpiąc dodatkową satysfakcje i nie ma w tym nic dziwnego bo sam jako esteta zwracam na to uwagę. 

Dlatego polecam wzmacniacze Sony ES. Czasami trafia się w założonym budżecie model TA F-770ES który w szampańskiej kolorystyce wygląda jak milion dolców.

Obecnie dostępny potężny TA F-690ES

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.05.2022 o 02:10, reyzahn napisał:

Dziękuję za odpowiedź. Dostępny jest ten 1500AE, ale z tego co czytałem to jedni piszą że ok, inni że absolutnie nie warty swojej ceny. Jest dostępny ale chyba trochę za dużo wołają za niego. Pozostałe też niedostępne na alle, zależy mi właśnie na tym serwisie bo raczej tylko wysyłka wchodzi w grę i ewentualny zwrot. Podam może listę co udało mi się znaleźć, być może coś wartego uwagi? Mógłbym prosić o krótki opis brzmienia tych którzy mieli przyjemność bądź nie przyjemność posłuchania?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam.

Onkyo 9711 jest malo dynamiczne ale przyjemne w odsluchu,jednak czuc brak dynamiki, "pazura".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, greg190872 napisał:

Onkyo 9711 jest malo dynamiczne ale przyjemne w odsluchu,jednak czuc brak dynamiki, "pazura".

Bardzo cenna informacja, dziękuję. O ten pazur (lecz nie w postaci żyletek jak np często u Yamahy) mi chodzi, oraz o jak najlepszą przestrzeń i stereofonię. Oczywiście całe pasmo najlepiej jak by było w pełni odtwarzane bez żadnych ubytków w dole i na górze. Ma kolega może jakieś jeszcze spostrzeżenia do wyżej wymienionych modeli albo swoje propozycje które spełniałyby to czego szukam? 

 

W dniu 26.05.2022 o 20:36, Tal napisał:

Obecnie dostępny potężny TA F-690ES

Troszkę się naczytałem i wielu pisze że Seria ES od Sony jest mocno przereklamowana a za użyciem nawet dobrych komponentów często nie idzie w parze również dobre brzmienie i że "Sony zaczyna się od znacznie wyższych modeli", co wiąże się z "troszkę" większym wydatkiem... Szukam wzmacniacza nie na miesiąc czy rok, a na kilka lat chociaż. Wiem że zwłaszcza w wiekowym sprzęcie zdarzają się awarie, ale jednak jak się domyślam i czytam, nowe są często jeszcze bardziej awaryjne a w kwestii brzmienia w założonym budżecie znacznie gorsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony Es ktore sluchalem gralo podobnie do Onkyo,gesto,wolno,relaksujaco,tyle ze modeli ES jest wiele.Polecam posluchac Sony TA-FB 940 QS,930QS.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Elaczki fajnie zgrywają się ze wzmacniaczami Atoll także rozejrzyj się czy w takim budżecie znajdziesz coś z tej marki. Już nawet podstawowy model IN50 będzie miał realnie więcej mocy niż Twój Denon, o jakości, dynamice czy stereofonii nie wspominając.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elac fs147 bardzo dobrze zgrywają się ze wzmacniaczami Cyrus -a, jeżeli tylko budżet pozwala, proponuję:

Wzmacniacz Cyrus 6 DAC 
https://audiotrendt.com.pl/nexport/10303-cyrus-6-dac-promocja.html

przy tym wzmacniaczu twoje kolumny pokażą, co naprawdę potrafią - będziesz zachwycony sceną detalami dynamiką, jednym słowem prawie Nirvana, czyli stan spełnienia i szczęścia.


========================================================================

Audiotrendt Kraków zaprasza na odsłuchy w naszej Sali akustycznej – doradzamy, pomagamy, oraz możemy wypożyczyć sprzęt do domu.
Proszę pamiętać, że robimy najlepsze ceny dla forumowiczów portalu Audiostereo.pl ( przyjedź lub zadzwoń tel. 12 686 10 15, kom 791063315, kom 509 188 477; www.audiotrendt.com.pl )
 

Edytowane przez Audiotrendt

AUDIOtrendt Kraków. Zapraszamy na odsłuchy. Doradzamy, pomagamy, rozwiązujemy problemy. Wypożyczamy sprzęt do domu.
Wszyscy forumowicze mogą liczyć u nas na atrakcyjne ceny!

www.audiotrendt.com.pl; tel.: 12 686 10 15 | 791 063 315 | 509 188 477

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc. Większość z sensownych z tego co widzę przekracza budżet, tak więc chyba będę musiał jeszcze się wstrzymać z zakupem do czasu aż możliwości finansowe się zwiększą. Jak już kupować to raz a dobrze. Odezwę się jeszcze w razie pytań. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chwila chwila, wklejacie na pałę wzmacniacze które powszechnie uważane są za dobre kontrukcje, ale który z nich konkretnie pasuje do tych kolumn, skoro jedne są wybitnie ciemne, drugie jasne dla przykładu?

Czy to forum polega na wklejaniu na pałę popularnych sprzętów do obojętnie jakich kolumn...? Wiecie, że możecie zrobić komuś krzywdę za 1500zł?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj info czy testów Rotela RA 1062 - mocy powinno wystarczyć, bez agresji,

a do tego niemal 😉 w budżecie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.05.2022 o 14:42, reyzahn napisał:

Cenna uwaga, podałem model kolumn i rozumiem że wszystkie wymienione modele wzmacniaczy  będą  "pasowały"?

Tak,wszystkie.Tylko nie wiadomo ktora z prezentacji bedzie Tobie odpowiadala.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.05.2022 o 20:13, reyzahn napisał:

Cześć. Przeglądam forum od jakiegoś czasu ucząc się od Was wielu rzeczy, tym razem jednak sam potrzebuję pomocy.

 

Posiadam kolumny Elac fs147 oraz wzmacniacz Denon pma280. Muzyka to głównie flac z dysku komputera, rozmaite gatunki, ogólnie wszystko (prawie). Cd mam trochę, więc za kilka miesięcy chciałbym także dobrać jakiś odtwarzacz. Póki co wolałbym jednak zacząć od wzmacniacza. Pomieszczenie nieco ponad 18m2. Od jakiegoś czasu planuję zmienić ten wzmacniacz na coś co porządnie by wysterowało te kolumny, bo mam wrażenie że ten wzmacniacz jest do nich za słaby, przy większych głośnościach membrany ledwo widać że się ruszają, a z kolumn słychać tzw pierdzenie czyli to raczej nie wina kolumn. W sumie to już w połowie skali, więcej nie kręcę bo nie chcę uszkodzić kolumn a poza tym nie jest to przyjemny dźwięk. Kolumny wg wielu osób grają podobno po cieplejszej stronie mocy, a mi dźwięk wydaje się jakiś suchy, o kiepskiej stereofonii więc albo Jet przereklamowany albo wzmacniacz winny, ogólnie brak też czystej moim zdaniem góry, jakaś taka zaszumiona nie wiem jak to określić mimo że ilościowo raczej ok. 

 

Pomożecie? Kwota jaką planuję przeznaczyć na wzmacniacz to max 1500 zł. Tylko używane mnie interesują. Kolumny są 4 ohm. Na aukcjach zacząłem przeglądać ale jest tego tyle w rozmaitych kwotach, że nie mam pojęcia co jest warte uwagi i co jest warte swojej obecnej ceny - niektóre używki czasem nawet droższe były niż ich sklepowa cena jak kiedyś przeglądałem. Denona bym raczej nie chciał, źle mi się kojarzy, mam dziwne przekonanie że inne modele Denona będą grały podobnym charakterem. Chciałbym coś neutralnego albo delikatnie w cieplejszą stronę, ale z "powietrzem" i jak najlepszą górą pasma?

 

Pozdrawiam, Robert

U mojego taty z Elac fs 127 grał Creek destiny. Do dziś tęskni za tym dźwiękiem. Piękna i detaliczna góra, prawdziwa średnica i głęboki bas lekko zmiękczony jak poducha (tak chyba grają wszystkie Elacki)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.05.2022 o 20:13, reyzahn napisał:

Posiadam kolumny Elac fs147 oraz wzmacniacz Denon pma280.

Denon to zdecydowanie nie jest dobry kompan do tych kolumn. Jak będziesz miał okazję podłącz do nich np. jakiegoś MF (nawet starszego) i dobre źródło. Możesz się mocno zdziwić. 😉 Wzmacniacze używane z przedziału 3-5k to jest zupełnie inna liga. Tylko w wypadku oczarowania nie kupuj sprzętu na pałę. Ludzie maję tego na tony, a odnoszę wrażenie, że szał na punkcie audio minął.

W dniu 1.06.2022 o 23:15, AndrewK-1978 napisał:

U mojego taty z Elac fs 127 grał Creek destiny. Do dziś tęskni za tym dźwiękiem. Piękna i detaliczna góra, prawdziwa średnica i głęboki bas lekko zmiękczony jak poducha (tak chyba grają wszystkie Elacki)

Może być, Destiny ma łagodny charakter, więc powinien się zgrać. Przy czym warto dodać, że porównanie Destiny z Denonem lub Rotelem za wielkiego sensu nie ma. No i przy ewentualnej decyzji trzeba zaznaczyć, że zakup w ciemno nie tyle strzał w stopę, co między oczy. 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mrok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.