Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny vintage hi-end


pmcomp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bo Quadrale sa.....mocno srednie, troche granie jak tansze Focale. Zabawa jest w serii Vulkan, Titan itp. i faktycznie jest to granie na "V". Nowszych nie slyszalem ale mialem jakies z serii Gold ze wstegowymi Technicsami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek.S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Marek.S napisał:

Bo Quadrale sa.....mocno srednie, troche granie jak tansze Focale. Zabawa jest w serii Vulkan, Titan itp. i faktycznie jest to granie na "V". Nowszych nie slyszalem ale mialem jakies z serii Gold ze wstegowymi Technicsami.

Jak to w kolumnach vintage hi-end ... mamy tylko pewne rodzynki, które grają niepowtarzalnie i "szałowo" 😉 .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jak rozwiążę? Normalnie. Już rozwiązałem ... dlatego ta zwrotnica jest taka wielka  . 
Każdy kondensator nalezy zamienić na dwa o podwójnej pojemności połączone szeregowo. Jeśli masz np. kondensator 10uF to łączysz szeregowo dwa kondensatory po 20uF każdy. Łączna pojemności wynosi wciąż 10uF a pomiędzy dwa kondensatory przykładasz plus napięcia DC. Niestety w wielu typoszeregach kondensatorów nie ma podwójnej pojemności i wtedy nalezy zastosować cztery kondensatory o znamionowej wartości. W moim przykładzie będą to cztery kondensatory po 10uF każdy. Dwa połączone równolegle dają 20uF, druga para tak samo. Jak połączysz je szeregowo dostajesz zakładanej 10uF. Napięcie DC przykładasz w to samo miejsce.
 
U mnie w zwrotnicy jest wymagany kondensator 4uF. Żeby to uzyskać musiałem użyć ośmiu kondensatorów po 2uF (te szare prostopadłościenne "kostki mydła")  i dołożyć jeszcze dwa po 0,5uF ponieważ wszystkie w pomiarach miały poniżej 2uF.
 
Wydaje mi się, że  wcześniejszym modelem gdzie zastosowano CC był JBL 4344 MkII, a nie K2.S5500:
attachment.php?attachmentid=74775&stc=1&d=1480574331
 
Miłąy one nawet fabryczne miejsce na podłączenie baterii 9V:
IMG_6406.jpg
 

Mi chodziło o to jak rozwiążesz problem ze chcesz zwrotki używać z CC i bez CC . Będziesz rozpinał kondy ? Czy czegoś z opisu nie załapałem ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
Godzinę temu, Marcin Wielgus napisał:


Mi chodziło o to jak rozwiążesz problem ze chcesz zwrotki używać z CC i bez CC . Będziesz rozpinał kondy ? Czy czegoś z opisu nie załapałem ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jak napisałem będę wpinał i odpinał napięcie +9 VDC. Odpięcie napięcia nie spowoduje natychmiastowego efektu, kondensatory powinny "wrócić do normalności" po ok 24-ech godzinach.

Kondów nie trzeba wypinać. Ich pojemność jest identyczna jak w oryginale bez CC.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie ze taka zwrotka bez baterii z ta ilością elementów to będzie ograniczała brzmienie bardziej niż podstawowa. Wiec to nie będzie dobre porównanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
58 minut temu, tymek napisał:

Mam wrażenie ze taka zwrotka bez baterii z ta ilością elementów to będzie ograniczała brzmienie bardziej niż podstawowa. Wiec to nie będzie dobre porównanie.

Czyli twoim zdaniem dwa identyczne kondensatory 2uF połączone w szereg zagrają gorzej od jednego 1uF ???

A czy dwa identyczne kondensatory 1uF połączone równolegle zagrają gorzej od jednego 2uF ???

Nie sądzę.

Zawsze możesz porobić próby i je tutaj opisać, ja takowych robić nie zamierzam 😉 . Gdyby tak było to żadne bocznikowanie nie miałoby sensu bo dubluje elementy.

 

PS. podstawowa oryginalna zwrotka z JBL4343 jest w moim posiadaniu i ... jest bardzo słaba, a kolumny napędzane jednym wzmakiem grają przeciętnie. Dlatego ja korzystałem z lampowej aktywnej trójdrożnej zwrotnicy, a teraz będę korzystał z dwudrożnej aktywnej zwrotnicy JBL5235 i budowanej trójdrożnej pasywnej zwrotnicy CC.

s-l1600.jpg

A jak mi JBL5235 nie podejdzie to dalej wykorzystam tą lampową Audio Research po zmianie jej parametrów na dwudrożną.

A dlaczego nie czterodrożna pasywna zwrotnica CC? Bo kondensatory filtra bas/reszta na 300Hz, 72uF dla filtra dolnoprzepustowego dla basu i 52uf dla filtra górnoprzepustowego całej reszty pasma to ... okropne zło. Co stwierdziłem organoleptycznie już kilka lat temu zaraz po kupnie tych kolumn i od razu przeszedłem na aktywną zwrotnicę dwudrożną, co te kolumny dają w standardzie:

legendary-jbl-4343-studio-monitors-origi

 

Popatrz sobie na schemacie jak to działa:

attachment.php?attachmentid=10094&stc=1&

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.03.2024 o 23:06, Marcin Wielgus napisał:

Ale jak rozwiążesz problem kondesatorow żeby pojemności się zgadzały ? Bo w CC trzeba mieć 2 kondy zamiast jednego w szeregu i napięcie + podane pomiędzy , a bez CC no to jeden odpowiedniej pojemności

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W dniu 4.03.2024 o 00:07, pmcomp napisał:

Jak rozwiążę? Normalnie. Już rozwiązałem ... dlatego ta zwrotnica jest taka wielka 🙂 . 

Każdy kondensator nalezy zamienić na dwa o podwójnej pojemności połączone szeregowo. Jeśli masz np. kondensator 10uF to łączysz szeregowo dwa kondensatory po 20uF każdy. Łączna pojemności wynosi wciąż 10uF a pomiędzy dwa kondensatory przykładasz plus napięcia DC. Niestety w wielu typoszeregach kondensatorów nie ma podwójnej pojemności i wtedy nalezy zastosować cztery kondensatory o znamionowej wartości. W moim przykładzie będą to cztery kondensatory po 10uF każdy. Dwa połączone równolegle dają 20uF, druga para tak samo. Jak połączysz je szeregowo dostajesz zakładanej 10uF. Napięcie DC przykładasz w to samo miejsce.

Dokładnie, nic nie musiałeś rozwiązywać, bo już na starcie masz rozwiązane bez żadnego wcześniejszego podpinania ogniw. Osłuchasz tak jak chcesz kilka dni i dopiero podepniesz.

Wielgus wynalazł problem, którego nie ma i nie było.

CC = Charge-Coupled, a on myślał, że to Capacitor-Capacitor, bo nawet napisał, że 2-óch (zamiast jednego), ale nie dodał, że dwukrotnie większych. Lub 4-ech takich samych.

W dniu 4.03.2024 o 00:07, pmcomp napisał:

U mnie w zwrotnicy jest wymagany kondensator 4uF. Żeby to uzyskać musiałem użyć ośmiu kondensatorów po 2uF (te szare prostopadłościenne "kostki mydła")  i dołożyć jeszcze dwa po 0,5uF ponieważ wszystkie w pomiarach miały poniżej 2uF.

W szeregu rośnie maksymalny woltaż pracy kondensatora. Jak masz z 10-iu kondensatorów na 200V, to w szeregu finalny/wymagany 4uF osiąga 400V.

Przy twoim 4uF z 10-u kondensatorów, tokiem Wielgusa, wyszłoby CCCCCCCCCC hehe he.

W dniu 3.03.2024 o 18:54, pmcomp napisał:

Dodam, ze nie bedzie mozliwe sluchanie przy przelaczaniu trybu z bateryjką i bez „w locie”. Kondensator bedzie potrzebował kilku godzin aby przez uplywnosc rozladować okladki po odlaczeniu napiecia stalego. Przyjmijmy, ze dobe czyli jednego dnia sluchamy z bateryjka, a drugiego bez.

🙂 .

Na pewno po zbudowaniu zwrotnicy poslucham kilka dni bez bateryjek.

Rezystory 2,2MΩ mają ograniczać upływność spolaryzowanych kondensatorów. Czekaj dużo dłużej.

A w ogóle bez rezystorów baterie szybciej się zużyją.

W dniu 3.03.2024 o 18:54, pmcomp napisał:

Na pewno po zbudowaniu zwrotnicy poslucham kilka dni bez bateryjek.

Prawidłowo.

Andrzej Witek z Sonus Oliva coś wydumał, z doładowaniem kondensatorów 1-en raz co 2-a tygodnie. To może musisz czekać jeszcze dłużej :). Jedna opcja z bateriami (27VDC z trzech szt. 9V), druga i wg niego bezpieczniejsza z doładowaniem 1-en raz na 2-a tygodnie. A co tam dokładnie, to ktoś musiałby to zamówić za gruby hajs. Do 4343 Studio Monitor, byłoby drogo, bo mnóstwo komponentów i mnóstwo roboty przy tym.

To nie 4311B Control Monitor w standardówce z 2-ma kondensatorami i 2-ma L-Pad'ami.

Ostateczne z papierowymi membranami w całym zakresie - 4312 Control Monitor z 4-ma kondensatorami, bo jeszcze boczniki mają.

Bocznikować zaczęto w pierwszej połowie lat 80. XX w.

W dniu 3.03.2024 o 17:51, tymek napisał:

sprawdzenia

Słuchasz bez żadnego wcześniejszego podpinania ogniw, nawet z miesiąc jak chcesz. Ale 1H wystarcza.

Następnie dorzucasz stopniowo ogniwa i od razu słychać, tak duże różnice, że nie ma odwrotu. Można też tak jak napisał ASURA, w jednej z, w drugiej bez bateryjek i bez żadnego wcześniejszego ich podpinania.

Bardzo dużo słychać przy systemach głośnikowych typu Horn.

Inaczej i mniej przy konwencjonalnych, ale także słychać; i to w tak dużym stopniu ulepszają się brzmieniowo, że każdy na świecie kto słuchał standardowych: 4312, 4311B jak i starszych 4311, 4310 (Late Model), 4310, L100A Century (Late Model), L100A Century, L100 Century - to to samo, co by w ogóle ich nie słuchał, gdyż tak duża różnica, na korzyść niestandardowych tzn. z CC.

To na papierówkach od dołu po samą górę. I w ogóle niepodobne do Hornów jak i zdecydowanie nie ten level. To było bardziej podobne do grzeczniutkich także bardziej uśrednionych/średnicowych (jak przystało na concentric) TAD'ów z magnezowym midrange i berylową kopułeczką.

W klasie monitorów doby TAD (średnica na 5, wysokie naciągana 4-a, bas na 3, maksymalnie 3+). W klasie podłogówek malutki concentric + przeciętny basik, to mocno przeciętny TAD. Podłogówki TAD'a to downgrade.

W dniu 22.02.2024 o 21:52, Shabranido napisał:

Czy JBLe  4312 są warte zainteresowania się nimi?Ktoś słuchał?

W dniu 22.02.2024 o 22:02, przemak napisał:

Tak. Mam. Zależy za ile, ale generalnie ciekawe. 

W dniu 22.02.2024 o 23:40, Marek.S napisał:

Uważam że L100 Century, 4310, 4311 i 4312 są specyficzne, mnie na przykład męczą na średnicy.

W dniu 22.02.2024 o 23:55, przemak napisał:
W dniu 22.02.2024 o 23:40, Marek.S napisał:

męczą na średnicy.

To prawda, one mają średnicę 😉

Tylko czy każdy ma na myśli te, o których sam pisze. 

@przemak może mieć na myśli nowszy model z 1986 r. - 4312A z tytanowym tweeterem, albo jeszcze nowsze. A @Marek.S modele z papierowymi tweeterami.

4312A 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

4312 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JBL-4312-Control-Monitor-Schematic-3112-

Przerabiaj Panie @przemak. Mały wydatek, a dużo lepsze granie (dwa inne światy). Dotyczy wersji z papierowymi tweeterami, ale w modelach z tytanami tak samo można.

Z CC na Miflexach MKP. Dużo bardziej naturalny i neutralny dźwięk, bardziej rozbudowany, detaliczny, spójny, mocny, rozdzielczy i szybki. Góra z papierowych tweeterów delikatna, ale z mikro-detalem, jakiego nigdy wcześniej nie było z tych przetworników. Średnica z papierówki naturalna, także niemęcząca, bardzo rozdzielcza, z lepszym detalem, mikro-detalem i ładnym wokalem - także jak nigdy wcześniej. Dużo lepsze średnie i wysokie tony (z CC) miały wpływ i na bas, w którym nic nie było ruszane, bo nie ma tam żadnych cewek, rezystorów i kondensatorów. 

Przed a po, to w ogóle co innego i inny level.

Bez CC te wszystkie papierzaki co najmniej mocno przeciętne. Ale na ich szczęście, bardzo dobrze reagują na CC.

Po wstawieniu Miflexów, wpierw było słuchane bez wcześniejszego podpinania ogniw i słabo niemalże jak na standardówkach oryginalnych. Po podpięciu bateryjek, od razu zaczęły grać :) jak nigdy wcześniej.

Z tytanowymi tweeterami jeszcze lepsze większe i ciężko dostępne L100t3. Czy Century Gold z firmowo wdrożonym CC, tak jak 250Ti Jubilee z CC i także pozłacanym tytanowym tweeterem.

@piorasz z modelem L100A Century (Late Model) z CC na lepszych białych kondensatorach Mundorf EVO Series + na basie czarne Soleny czy jakie tam. I wspominał do @Chicago, że pokonuje jego 2-way Dynaudio Confidence C1.

To i @pmcompa Jenseny Model 4 - gorsze.

Dla piorasza te jego monitory były podobne do Harbeth 40.2 LE. Dla mnie nowsze nie, bo Harbeth bardziej słodził i kolorował. Ulepszony nowszy model Control Monitor z gęstą tkanką/barwą, bardziej do TAD.

W dniu 28.02.2024 o 20:21, Marek.S napisał:

Rozebrałem ProAci, ciekawe że tweeter to customowy SS pod logiem "CELEF" czyli Celestion+KEF.

Zwrotnica ma minimalnie inne kondki czyli pewnie takie mieli na stanie. 1989 rok.

image.thumb.png.25e1e1fd5f7c4b263645cff217b9e8ee.pngimage.thumb.png.ed25f706093eedd60fc6a71fac7192ce.png

Woofer to SEAS 11F-GX H149.

W dniu 28.02.2024 o 22:52, pmcomp napisał:

Czy to jest hi-end vintage? Oceń i powiedz nam. znając ProAcki z lat 90/00 mysle ze Grundig Box 1500a Pro zrobi z nich miazgę 😉 .

W dniu 1.03.2024 o 23:21, Marek.S napisał:

Zresztą porównanie do Grundigów trochę nie trafione - nie te gabaryty no i Grundig to 3 drogi. ProAci bliżej porównywać z LS3/5A, JR'ami i innymi 'pudełkami po butach'. 😉 

Te maleństwa/mikrusy to do PC Audio. Kiedyś chciałem Jenseny Model 4, ale @pmcomp poskąpił, mimo że budżetówkami zasypany. Jakby chciał je wszystkie zbierać/kolekcjonować.

@Marek.S miałeś pionki Pioneer/TAD S-1EX i wspominałeś, że: ponoć to ten sam styl grania co CR/Evo. Dla niektórych mogą być nudne, grają bardzo stonowanym dźwiękiem - przeciwieństwo B&W czy nowych KEFów.

Te pionki Pioneer S-1EX / S-1EX-QL to ok. 7500zł po negocjacji 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W dniu 3.03.2024 o 23:06, Marcin Wielgus napisał:

Grzesiek Timbers emoji1.png wyjaśnienie dlaczego to działa :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mnie przekonało choć będę coś tam poprawiał bo nie posłuchałem kolegi forumowego

W dniu 4.03.2024 o 00:07, pmcomp napisał:

Wydaje mi się, że  wcześniejszym modelem gdzie zastosowano CC był JBL 4344 MkII, a nie K2.S5500:

attachment.php?attachmentid=74775&stc=1&

Miłąy one nawet fabryczne miejsce na podłączenie baterii 9V:

IMG_6406.jpg

4344 MkII Studio Monitor - rocznik 1996 wg Audio Database: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

M9500 (z zewnętrznymi crossoverami M9500X z CC 18VDC), także starsze:

JBL K2.S5500 - rocznik 1993 wg Audio Database: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jak i wg Lansing Heritage: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mocny rarytas. W PL takich jeszcze nie było.

Pięknie z CC do drivera i na LF.

JBL-K2-S5500-Technical-Manual1.pngJBL-K2-S5500-Technical-Manual2-Schematic

Nie wiać jakie kondy z CC w 4344 MkII, ale najprawdopodobniej jak w którychś innych modelach także z CC i również z lat 90. XX wieku. W konwencjonalnych 250Ti Jubilee są wszędzie niebiskie Elytone 100V NP + lepsze różne niebieskie boczniki.

250ti-jubilee-2-jbl.webp

W K2.S5500 do drivera w dużej większości lepsze żółte owalne kondensatory z CC. I jakieś brązowe boczniki po całości.

W jeszcze starszych vintage coś jak te żółte owalne na wysokich pogrywało bez CC. Nie były złe. A niżej wrzucano słabsze kondensatory w papierowych tubach i prostokątnych papierowych obudowach zasypywanych piaskiem i zalewanych woskiem.

Można byłoby dać lepsze kondensatory jak srebrne Solen Silver Sound i mocniej dowoltować :)

Ew. inne rezystory i cewki. O tych samych parametrach. Na wszystko zabrakłoby miejsca, bo i tak mocno upchnięte. Oryginału szkoda ruszać w tak drogich i trudno dostępnych.

2923.JPGattachment.php?attachmentid=89267&d=1626attachment.php?attachmentid=89268&d=16264035.JPGm.jpgn.jpg

banc_d30.jpgbanc_d29.jpgbanc_d34.jpgbanc_d35.jpgbanc_d37.jpgbanc_d36.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu te S1EX za 8000zl poszly smiesznie tanio, chyba ze to byla cena za sztuke a na miejscu zonk i handlarz pali glupa. Za 8k zl nie kupi nawet mniejszych S3EX.

Moje sprzedalem za 3250 czy 3500e? Nie pamietam juz ale poszly dosc szybko. Znajomy kupil, posluchal ale byly za duze (sa bardzo glebokie) i poszly do niemiec.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek.S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, Sovereign napisał:

 

Rezystory 2,2MΩ mają ograniczać upływność spolaryzowanych kondensatorów. Czekaj dużo dłużej.

A w ogóle bez rezystorów baterie szybciej się zużyją.

 

 

Rezystor 2,2 MOhm powoduje, że przez baterię praktycznie nie płynie prąd zmienny sygnału audio. Impedancja głosnika i rezystorów to powiedzmy max. 20 ohm czyli masz 5 rzędów wielkości różnicy. Czyli na 1 część sygnału przez rezystor 2,2 MOhm i baterię (na 100.000 części sygnału do głośnika) zostanie zwarta do masy. Kondensator rozładuje ładunki napięcia stałego (do niego wcześniej  przyłozonego) ze swoich okładek poprzez swoją konstrukcję. Np. kondensatory elektrolityczne nawet w ciągu kilku minut, dobre kondensatory polipropylenowe w ciagu kilku godzin.

 

1 godzinę temu, Sovereign napisał:

 

W K2.S5500 do drivera w dużej większości lepsze żółte owalne kondensatory z CC. I jakieś brązowe boczniki po całości.

W jeszcze starszych vintage coś jak te żółte owalne na wysokich pogrywało bez CC. Nie były złe. A niżej wrzucano słabsze kondensatory w papierowych tubach i prostokątnych papierowych obudowach zasypywanych piaskiem i zalewanych woskiem.

Można byłoby dać lepsze kondensatory jak srebrne Solen Silver Sound i mocniej dowoltować 🙂

Ew. inne rezystory i cewki. O tych samych parametrach. Na wszystko zabrakłoby miejsca, bo i tak mocno upchnięte. Oryginału szkoda ruszać w tak drogich i trudno dostępnych.

 

Dlatego ja zostawiłem oryginalne zwrotnice w spokoju, zawsze mogę je wstawić z powrotem do środka, i zbudowałem nowe od początku pod CC.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jak napisałem będę wpinał i odpinał napięcie +9 VDC. Odpięcie napięcia nie spowoduje natychmiastowego efektu, kondensatory powinny "wrócić do normalności" po ok 24-ech godzinach.
Kondów nie trzeba wypinać. Ich pojemność jest identyczna jak w oryginale bez CC.
 
 

Sorry masz rację . Coś sobie ubzduralwm że przy CC jest inna pojemność a tymczasem jest tylko inny układ w szeregu.

A może jakaś zworka do rozładowania żeby nie czekać ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marcin Wielgus napisał:


Sorry masz rację . Coś sobie ubzduralwm że przy CC jest inna pojemność a tymczasem jest tylko inny układ w szeregu.

A może jakaś zworka do rozładowania żeby nie czekać ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Też nad tym myślałem ale musiałbyś każdy set kondensatorów rozładowywać oddzielnie np. przez żaróweczkę. Dałoby się to zrobić odpowiednią ilością hebelków na tylnym panelu ale procedura byłaby bardzo upierdliwa.

Poza tym włączanie i wyłączanie CC ma chyba sens poznawczy jedynie na początku zabawy. Potem ustawiasz "najlepszą" wartość napięcia DC i ... gra muzyka 🙂 .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Też nad tym myślałem ale musiałbyś każdy set kondensatorów rozładowywać oddzielnie np. przez żaróweczkę. Dałoby się to zrobić odpowiednią ilością hebelków na tylnym panelu ale procedura byłaby bardzo upierdliwa.
Poza tym włączanie i wyłączanie CC ma chyba sens poznawczy jedynie na początku zabawy. Potem ustawiasz "najlepszą" wartość napięcia DC i ... gra muzyka  .
 

Masz rację. No to czekamy na "element poznawczy" i twoja ocenę. Ja szczerze to już nie pamiatam jak było w L300 na oryginalnych których też nie ruszałem i leżą w garażu a grają CC tylko myślę o :
1. Zwiększeniu napięcia do 72v z 36v
2. Sprawdzeniu bateryjek po 3 latach
3. Modyfikacji zwrotek aby na basie też dać CC którego obecnie nie mam.

Swoją pracą i relacjami motywujesz to działania.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dopiero teraz będziecie sprawdzać tzn. zamierzacie sprawdzić (i to częściowo), to co było przetestowane, zastosowane i opisane już z kilkanaście lat temu przeze mnie.

Boost brzmieniowy po całości. Wyższy woltaż ulepsza tak jak było wspomniane. Wyższa pojemność ulepsza tak jak było wspomniane. 

Z konwencjonalnych papierówek na średnich i wysokich, to namiastka tego co z Driverów/Hornów i Bulletów. Z Hornów najwyższy wręcz wyczynowy level i w ogóle inne granie.

Horny i Slot-Tweetery musielibyście zarzucić szmateksem, żeby grało jak z wszelkich papierówek choćby takich jakie ma @pmcomp na średnich i wysokich w innych vintage, jak i w jeszcze innych z innymi miękkimi kopułkami.

7 godzin temu, Marcin Wielgus napisał:

Ja szczerze to już nie pamiatam jak było w L300 na oryginalnych których też nie ruszałem i leżą w garażu a grają CC tylko myślę o :
1. Zwiększeniu napięcia do 72v z 36v
2. Sprawdzeniu bateryjek po 3 latach
3. Modyfikacji zwrotek aby na basie też dać CC którego obecnie nie mam.

36VDC masz od Wici, to o 1 szt. więcej niż w pakiecie 27VDC.

Na nówkach ok. 77VDC byś miał. Na 4-ech nówkach więcej niż 36VDC, a to już także niemało. 2x tyle to bardzo dużo.

Masz jakieś tam Mundorfy EVO Series, lub coś podobnego. To na UHF do JBL 077 dokup Mundorfy Supreme EVO SilverGold.Oil pod CC. Tym bardziej, że w nie-oryginalnej standardówce tylko 1uF na UHF, a teraz najpewniej cztery takie sztuki (jako całość 1uF z CC). Zapytaj bezpośrednio u Mundorfa, czy zrobią ci 4 x 2uF pod indywidualne zamówienie. Chyba, że taniej wyjdzie kupić 8 x 1uF z rabatem.

Na basie w nie-oryginalnej standardówce 2 x 22uF. W L300 masz 136A lub 136H (w nowszych) grające w deep bass, niż szybkość i jakość JBL 150-4H w EVEREST DD55000. Woofery 136 dociągnięte do LE85 z najdłuższym hornem H92 + Lens. Wysoki zakres jak na woofery z głębokim basem. Tym bardziej nie wypada żeby grały na standardówkach i zostawały w tyle. Znajdź jakieś kondensatory z bardzo dobrym basem i zrób bas z CC. Lepiej wyszarpie; jak wygłodniały Reksio szynkę. Selektywność, detal, dynamika, kontrola, moc - można wystroić na wyczynowy, wyrzeźbiony/suchy jak kość i twardy z papierowych membran wooferów (przy akustycznych z CC będzie naturalnie, przy innych, również tak, jak zostało zarejestrowane); i bez ciepłych klusek i rozbuchania/rozmemłania/rozleptania jak z aktywnych crossoverów tzn. standardówek.

Teraz sobie przypomniałeś, a już wcześniej zamierzałeś coś tam jeszcze bardziej wymaksować. Ale zapomniałeś o kolejnym ważnym punkcie. Masz ważny pkt nr 1 i 3. Ogniwa ze starości ci spuchną lub wcześniej któreś z nich padnie - sporo po terminie ważności. Po trzech latach się trzymają, ale jakaś jedna/dwie mogą być słabsze.

Ważny punkt o którym zapomniałeś, to:

• Rozdzielenie crossoverów i zamontowanie 3-ech par zacisków głośnikowych pod Tri-Wire do L300 z BATem :) VK-600SE.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)

Prace nad poerwsza sztuką zblizaja sie do finału. Jutro pakuję bebechy do budy.

A tak wyglada front. Czekam jeszcze na gustowny drobiazg 😉 :

 

c8CZfT.jpg

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.02.2024 o 22:36, pmcomp napisał:

Można dostać jeszcze za rozsądną kasę nieprodukowane już  Jenseny PIO Al w obudowie aluminiowej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W dniu 27.02.2024 o 22:36, pmcomp napisał:

lub Jenseny PIO Cu w obudowie aluminiowej:

jensen_copperfoil_in_aluminium_180_0.jpg

Przy jeszcze słabszych kondensatorach, Jenseny z CC mogą się nadać jako boczniki w zakresie średniotonowym.

W 4343 przy okrągłym średnio długim hornie z 1'' wejściem i driverem z 1-3/4'' membraną, Jenseny PiO Cu dadzą Ci body :), barwę, przestrzeń, dociążenie w dole zakresu 1.25kHz~9.5kHz w 4343. A CC wyciśnie z nich ''ostatnie soki''.

Jak inne kondensatory tzw. "kostki mydła" (jak je nazywasz) się sprawdzą to będzie fajnie.

Ogólnie ww. Jenseny za słabe na boczniki, gdyż to im prędzej potrzeba boczników np. jakichś Silverów. Jupiter Comet Silver Foil - Paper-in-Oil Capacitors :

Cytat

★★★★★

Sweet, natural, dynamic, accurate for tweeter bypass

Jim on Aug 12, 2022

Even before any break in these sound outstanding ! Tried so many different ones including Dueland copper, Dueland silver, Munsdorf silver/gold in oil and these seem to have the qualities of the Dueland and Munsdorf combined without the negatives ! Huge soundstage, accurate timbre, neutral tonally, no haze,robust dynamics & still sweet. I will do a followup review in a few months after total breakin. The tweeter crossover being bypassed are for titanium tweeters, same ones used years ago by Ariel, Proac, Mourdant Short.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jensen PiO Cu prawie nigdzie się nie nadają. A jak już, to najlepiej je wdrożyć tam, gdzie zminimalizujesz lub wytniesz ich najsłabsze zakresy. Czyli do systemów głośnikowych typu Horn na Midrange z tytanowymi membranami i grubymi aluminiowymi hornami. Tam w priorytetowym ich zakresie, z CC wyciśniesz z nich, jak to ty nazywasz ''ostatnie soki''.

W jakimś stopniu coś podobnego, bo także z najlepszym zakresem średniotonowym, w średnicy świetne amerykańskie vintage Spraque Vitamin Q 196P PiO w grubych metalowych obudowach. Pełna bogata średnica, do tego bardziej lifelike, żywe i dużo jaśniejsze. Na średnicy w dolnoprzepustowych z CC topowe wspomnienia przy sekcji Horn JBL Hartsfield 500Hz~3.2kHz. Oryginalnie jako średnio-wysokotonowy do 7kHz w konfiguracji 3-way. Config SM-1 Series w zakresie MF-HF-UHF, ekstremalne rozdzielczości, ogrom detali, naturalność, neutralność, uniwersalność, tonalność, ogrom dynamiki, maksymalna scena i lifelike sound.

A bas, żeby do tego dorównywał, to 1 x lub 2 x 15 super-szybkie woofery w obudowach zamkniętych, a obok subbassowe wieże z 18''-ami. Tylko, że na to trzeba 60-100m2. I możesz  grać tak, że Cię słyszą w odległości 700-1000m.

Westlake-Audio-SM-1-F-550-lbs.jpg

Do SM-1 Series z częstotliwościami podziału 200Hz, 800Hz, 3.2kHz, 10kHz - Jenseny PiO Cu najlepiej odnajdą się w zakresie 800Hz~3.3kHz, ale i tak, a tym bardziej przy drewnianych hornach, lepsze vintage Spraque Vitamin Q 196P PiO w metalowych obudowach.

Jenseny w papierowych i aluminiowych tubach, za słabe nawet na MF. Jak już koniecznie Jenseny na MF, to PiO Cu w miedzianej tubie. Trochę mniej mułowate, od pozostałych wersji. Były jeszcze Jenseny PiO Ag w aluminiowej tubie - to np. na boczniki także z CC, dla tych miedzianych przy MF, by wydobyć jeszcze lepszą selektywność, jasność i mikro-detal.

W kategorii absolutnej Jenseny PiO Cu i ze swego najlepszego zakresu wyleciałyby. Jak ktoś kupi takie monitory, to i może dokupić topowe kondensatory pod CC. Coś absolutnego na średnicy (MF) to byłyby V-Cap CuTF, które do pełnej średnicy, wniosłyby ekstremalną dynamikę, detal, kontrolę i rozdzielczość, maksując w każdym aspekcie na MF. A na HF i UHF także amerykańskie Aura-T-O, ew. V-Cap TFTF. Choć na MF wystarczające AuriCap XO, Rike Q-Cap, V-Cap ODAM itd. z CC. Ogólnie jeszcze Jupitery, tańsze Soleny Silver Sound i sporo innych może się nadać.

Do tego jeszcze coś, lub coś z nich do 12'' mid-bassu i 2 x 18'' wooferów.

post-28079-0-15559100-1482378674_thumb.jpg

Jenseny PiO Cu bardzo podobne do tego co widzisz na sonicznym diagramie kondensatorów:

1. V-Cap CuTF [U.S.A.]

2. Jupiter Copper Foil Paper & Wax [U.S.A.]

3. Duelund CAST Copper Foil [Denmark]

4. Jensen PiO Cu [Denmark]

V-CapCuTFvs.JupiterCopperFoilPaperWaxvs.DuelundCASTCopperFoilvs.JensenPiOCu.Capacitormap.Capacitorsinthetubeoutput-lampizator.eufikusCAPACITORS_html.thumb.jpg.871ba77e4601230a9d7cce6011020023.jpg

Capacitor map By Łukasz LampizatOr Fikus

Capacitors in the tube output. Może w Big7 i Level 7 DACs.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

U Fikusa Jenseny PiO Cu w papierowych tubach, ew. i w aluminiowych.

Widać dla Fikusa wolniejsza, mniej dokładna, podkolorowana i rozbuchana średnica to tym bardziej gorgeous midrange. V-Cap CuTF na pewno szybszy, dokładniejszy i bardziej neutralny, także w średnicy od pozostałych mimo że CuTF. V-Cap TFTF (Tin Foil Fluoropolymer Film) bez miedzi, to bardziej na wysokie. A jeszcze lepiej Aura-T/Aura-T-O.

Ekstremalne/wyczynowe cechy może dopiero miałyby Jenseny PiO Ag w miedzianej tubie. I to pewnie byłyby tylko drobniaczki tzn. mało pojemne do elektroniki i jako boczniki do zwrotek. V-Cap'ów AgTF nie wyprodukowano, tylko Copper Foil+fluoropolymer film i Tin Foil+fluoropolymer film.

Te ww. zestawienie kondensatorów Fikusa, skomentował @MaciekP:

Oczywiście przy lampeczkach zapewne także.

Cytat

Trzy z nich sam wielokrotnie testowałem.

Uważam, że V-CAP CuTF foil jest znacznie lepszy od Jupitera copper foil i tak to wyszło na załączonym obrazku, choć trudno mi się zgodzić z oceną środka pasma i basu.

Środek pasma w V-cap jest wg. mnie lepszy po wygrzaniu. Jest chłodniejszy ale bardzo neutralny. Jupiter jest ocieplony i zamglony. Bas w V-cap jest bardzo dobry, dokładny, dynamiczny i zwarty. W jupiterze jest dość płytki, nieco powierzchowny. W Duelundzie bas jest głęboki ale spowolniony i nieco rozlany. Góra pasma w Jupiterze jest wyraźna i nieco dominująca ale brak jest czystości i wyrazistości. Jedyną wadą V-cap Cu foil jest to, że w źle zrównoważonych systemach środek pasma może być nieco płaski, np. w stosunku do Duelunda. Duelund ma dobry środek, głęboki, ale czasem brzmienie może być zbyt ciepłe.

===========

Dla mnie ZAWSZE kondensator sygnałowy musi by rozpatrywany w parze z rodzajem występującego w torze sygnałowym rezystora!

Najlepsze rezultaty daje łączenie "ciepłego" rezystora z "zimnym" kondensatorem lub na odwrót.

Przykłady:

Kondensator V-CAP TFTF - szczegółowy, nieco zbyt spięty, wyraźnie zarysowane wysokie tony, nieco ciemny środek pasma. Dynamiczny.

Do niego idealnie pasuje rezystor tantalowy Shinkoh. Shinkoh ma słodki dźwięk, nieco zaokrąglony ale taneczny bas i dość słodką ale dźwięczną górę pasma.
Zestawienie ich daje świetne bogate i dynamiczne brzmienie.

Zestawienie Shinkoh z V-CAP CuTF i Duelundem Cu CAST da nadal dobrze brzmienie, ale już idące w kierunku muzyki klasycznej. Szczególnie dotyczy to V-CAP CuTF, który jest bardzo neutralnie brzmiącym kondensatorem, szybkim, ale wysokie tony są dla mnie nieco zbyt neutralne, czasem odrobinę schowane. Duelund ma dźwięk nieco bogatszy niż CuTF, ale z odrobinę poluzowanym dołem pasma, nieco mniej detalu w środku pasma, dźwiękiem przesuniętym bliżej słuchacza, ale lepszą i bardziej dźwięczną niż CuTF górą pasma. Duelund+Shinkoh daje doskonałe rezultaty, choć bardziej w stylu klasyki niż heavy metalu.

Co z odwrotnym zestawieniem?

Vishay Z-foil/ TX2575 jest kontrowersyjnym rezystorem. Pierwsze przymiarki do instalowania go w DAC, przyniosły ból zębów. Wygrzewanie go może być bolesnym przeżyciem. Jeden rezystor w torze potrafi obrzydzić słuchanie muzyki na tygodnie. Trzeba bardzo uważać. Są jednak miejsca gdzie brzmi dobrze - np w regulacji głośności. Ustawienie go jako pierwszy rezystor w shuntowym dzielniku napięcia w attenuatorze daje dobre rezultaty. Zwykle jest to więc 100k-200k.

Kolejne dobre miejsce to korekcja RIAA. Niezwykle małe zniekształcenia i szumy własne, ogromna precyzja brzmienia, dobrze korespondują z delikatnym i miękkim analogiem i niesłychanie małymi sygnałami. Polecam próby w katodach lamp wzmacniających sygnał MM/MC oraz na 47k na wejsciu przedwzmacniacza gramofonowego. Zestawienie go z V-CAP TFTF może przyprawić o zgrzytanie zębów. Trzeba być ostrożnym. Szokujące rezultaty może dać zestawienie go kondensatorami papierowo-olejowymi z folia miedzianą jak Duelund Cu CAST czy Audio Note Cu PIO.

Obecnie nie są już produkowane przez Audio Note kondensatory PIO, lecz nowa wersja jest z folia mylarową. Okazuje się, że AN PIO nie były zbyt trwałe. Olej lubił wyciekać, szczególnie pod wpływem wysokiej temperatury. Nowsza wersja jest bardziej niezawodna. Podobno brzmi lepiej i dźwięk jest bardziej otwarty. Nie wiem. Stara brzmi doskonale w ramach ograniczeń o których wspomniałem. Mam ciągle sporo ich działających. Srebrna wersja z folia mylarową mnie nie zachwyciła. Była dziwna, przenikliwa....nie byłem w stanie jej polubić. Jaka jest miedziana wersja mylarowa?
Update:
Mylarowa wersja miedziana jest dobra. W pewnych miejscach nawet bardzo dobra, jak w korekcji RIAA jako kondensator międzystopniowy, nie jako kondensator korekcyjny. Potrzebują trochę czasu na otwarcie dźwięku. Dźwięczny pełny ton. Dobry do klasyki i jazzu.

Duelund CU CAST jest chyba pierwszym kondensatorem PIO, który zachowuje cechy typowe dla PIO, czy bogactwo brzmienia, dźwięczny ton, naturalne wybrzmiewanie z szybkością i dynamiką "plastikowych" kondensatorów. Audio Note Cu PIO jest zdecydowanie bardziej tradycyjnym brzmieniowo komponentem PIO. Dźwięk jest jakby zawieszony syropie, nieco spowolniony, majestatyczny, dobrze dociążony, niesłychanie piękne głosy i bardzo dźwięczny ton. Mniej słychać drobnego detalu, jakby gdzieś się utopił w oleju, ale np. mimo obiektywnie mniejszej ilości wysokich tonów, jak już się pojawiają to mają piękne, pełne metaliczne wybrzmiewanie, jak czysty dzwoneczek w który uderzamy. "Plastikowe" kondensatory może mają więcej wysokich tonów ale ich charakter często jest krótkim syczeniem lub przesypywanie piasku.
Czytałem kiedyś, że wynika to z rezonansu kondensatora, tak ładnie wytłumionego w kondensatorach PIO.
Kiedy zestawimy magiczne brzmienie PIO z rezystorem Z-Foil możemy dostać piękna mieszankę, szczególnie ujawniająca się w kameralistyce.
Trzeba jak zwykle uważać na powielanie charakteru kondensatora przy jego wielokrotnym stosowaniu. Lepiej mieszać go z V-CAPem niż dawać w kilku miejscach ten sam Duelund.

Takie zabiegi musimy wykonać wszędzie tam, gdzie mamy wyeksponowane kondensatory sygnałowe, czyli praktycznie we wszystkich urządzeniach lampowych. Pamiętajmy, że najbardziej jest "słyszalny" ostatni kondensator danego toru w urządzeniu.

W układach lampowych najbardziej słychać rezystory katodowe lamp, nawet te bocznikowane kondensatorem oraz grid stoppery siatkowe i rezystory uziemiające siatkę lampy w autobiasie.

Co z elektrolitami?

Dla mnie jest tylko jeden wybór. Próbowałem wielu: ELNA CERAFINE, SILMIC, Rubycon Z itp. ale liczy się tylko Black Gate N, NX, VK, WKZ, WK, NH. W katody lamp tylko N i NX.

Wiem, cena i dostępność, ale proszę poszukać. Bywają.....

Inne rezystory jakich próbowałem:

-TKD - martwe tranzystorowe brzmienie. Nijakie
-Węglowe Rikeny - Trudne do dostania. Nieco ocieplone, wyrównane brzmienie. Brak klarowności shinkoh, ale krok w dobrą stronę.
-Węglowy TAKMAN - neutralne, dość czyste, muzykalne, ale nijakie i brak "oddechu" w basie. Dobre zestawienie z Z-foil w attenuatorach.
-Tantalowe Audio Note. Wiele cech tantalowych Shinkoh, ale bez ich jakości wysokich tonów.

To co napisałem to są moje WRAŻENIA.
Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że wielu się z moimi ocenami nie zgodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cytat

Mundorf [Classic Supreme] Silver-Oil 0.47uF.... kompletnie mi nie pasowały w elektronice. Czyste, martwe, wygładzone brzmienie.

:) ''Góra pasma w Jupiterze jest wyraźna i nieco dominująca ale brak jest czystości i wyrazistości.''

CAST Copper/Silver 0.47uF to miedziak 0.46uF z bocznikiem 0.01uF Ag. Początkowo mu bagno było tzn. muliło, do tego nierówne, specyficzne i góra trochę oderwana od reszty, przez bocznik. Zmieniało mu się jak w kalejdoskopie.

Cytat

29.08.2014

Kondensatory [Duelund CAST Copper-Silver Foil 0.47uF] już we wzmacniaczu. Podmieniły V-CAP CuTF. Pierwsze 10 minut to lekkie bagno. Potem czuć nadal pewne rozwarstwienie dźwięku. Widać spowolnienie i lekkie zabagnienie, ale jednocześnie czuć trochę srebrną część kondensatora w wysokich tonach. Na razie po dwóch wieczorach, V-CAP oferował więcej detalu, szybkości i klarowności przy pewnej twardości przy źródle cyfrowym, natomiast idealnie pasował charakterem do gramofonu.
Coś będzie można jednak powiedzieć dopiero po ok 30 godzinach grania.

Podłączenie zgodnie z sugestią producenta, czyli srebrna część na wejście i zewnętrzna miedziana część na wyjście. Chyba je zamienię miejscami, bo doświadczenie wskazuje, że to co na końcu toru bardziej wpływa na brzmienie.

08.09.2014

Myślę, że mam ponad 30 godzin aktywnego słuchania nowych kondensatorów za sobą. Czasem mi si podoba, czasem nie. Wysokie tony są dość dźwięczne, ale nieco delikatne. Cały czas mam wrażenie spowolnienia dźwięku co nie przeszkadza w klasyce ale przy muzyce bardziej rozrywkowej, jak Cesaria Evora, już przeszkadza. Przełączyłem wczoraj na V-CAP CuTF i wrażenie spowolnienia zniknęło. Dźwięk stał się bardziej płaski, głosy mniej namacalne, ale mikro detal w całym pasmie lepszy.

Istnieje pokusa szybkich wrażeń i emocjonalnych postów, ale tutaj, przy takiej cenie części, lepiej poczekać, więc to nie koniec poszukiwań. Pozostało odwrócenie kolejności podłączeń kondensatora hybrydowego i próby na wyjściu DACa.

09.09.2014

Po jednym dniu na V-CAP CuTF wróciłem znowu do hybrydowego Duelunda, ale tym razem w układzie najpierw miedziane wyprowadzenie, potem srebrne. Nie wiem jak obydwa kondensatory są w środku połączone. Skoro są wyprowadzenia hybrydowe, można sądzić, że szeregowo, ale to trochę nie ma sensu ekonomicznego, bo pojemności muszą być dwukrotnie większe niż wartość nominalna. Skoro są równolegle, nie powinno mieć wielkiego znaczenia jak się je podłączy, poza zwróceniem uwagi na folię wewnętrzną i zewnętrzną okładek kondensatora.
Brzmieniowo, pierwsze wrażenie jest lepsze w takim ustawieniu, choć nie jest to zgodne z zaleceniami producenta.
Myślę, że powoli można coś już powiedzieć o tym kondensatorze. Mam za sobą ok kilkunastu włączeń sprzętu na kilka godzin, więc myślę, ze 80% wygrzewania mam za sobą. Odnoszę się do ustawienia, miedziane wyprowadzenie na przód, srebrne na wyjście (niska impedancja).
Porównanie dotyczy wygrzanego V-CAP CuTF 0.33uF, vs Duelund Cu-Ag 0.47uF. Do masy za kondensatorem jest dławik siatkowy bocznikowany tantalowym rezystorem Shinkoh 47k.

Duelund CAST AG-Cu ma brzmienie bardzo analogowe, "cywilizowane", ograniczne i delikatne. Długo wybrzmiewa. Idealne do muzyki dawnej, kameralnej, głosów. Doskonałe do źródeł cyfrowych, szczególnie tych bardzo analitycznych, detalicznych, nieco twardych.
Wysokie tony są detaliczne, otwarte, subtelne, pełen niuansów.
Gdzie są słabe strony?
Generalnie PRAT, czyli ostrzejsza, dynamiczna muzyka brzmi czasem zbyt analogowo. Brakuje zadziorności, brakuje ostrego szarpnięcia. V-CAP jest trochę bardziej homogeniczny, zintegrowany. Jest także bardziej płaski, nieco dwuwymiarowy. Lepiej V-CAP CuTF pasuje mi do gramofonu, który ma wystarczająco dużo analogowości i nie wymaga dalszej humanizacji brzmienia. Do tego, kiedy w systemie jest dużo lamp, nie ma potrzeby dalszego "rozmiękczania" brzmienia. W systemach tranzystorowych, jasno brzmiących głośnikach i przy źródłach cyfrowych, Duelund wydaje się znacznie lepszym wyborem. Wiele zależy też od rodzaju muzyki jakiej słuchamy. Do klasyki Duelund może być lepszy.
Nie mogę jednoznacznie stwierdzić czy bardziej mi pasuje miedź na teflonie czy miedź ze srebrem w oleju. To jest kolejny element tunnigowy systemu, jak kable. Trzeba go dopasować do systemu.

19.09.2014

Wystarczy. Duelaund Cast hybrid AG/CU przetestowany!

Najpierw było 50-60 godzin we wzmacniaczu, w różnych ustawieniach kierunkowych, potem powrót do V-CAP CuTF, potem próba na wyjściu DACa lampowego Audio Note i podmiena Duelunda Cast Cu. Mam więc porównanie w różnych rolach i urządzeniach i pomiędzy nim a miedzinaym V-Capem i Duelundem.

Nie ma co mówić o brzmieniu tego kondensatora bez wygrzewania go minimum 50-60 godzin. Do tego czasu brzmienie jest słabe, powściągliwe, lekko zamulone i dziwne.
Potem się stabilizuje i otwiera.

1. Duelund AG-Cu vs. V-CAP CuTF we wzmacniaczu mocy, pomiędzy stopniami lampowymi.

Duelund brzmi drożej. Dźwięk jest rozłożony na wiele składowych, separuje instrumenty. Scena dźwiękowa jest głęboka. Wysokie tony są miło dźwięczne, bardzo subtelne, delikatne. Idealnie brzmi w muzyce klasycznej, kameralnej. Muzyka płynie, stąpa. Bass jest bardzo głęboki, majestatyczny

V-CAP powoduje, że obraz muzyczny się spłaszcza. Brzmi trochę jak głośnik szerokopasmowy. Przekaz muzyczny jest niezwykle spójny, zwarty. Skraje pasma są obecne ale nie zaznaczone. Więcej bum bum, dynamiki, zadziorności.  Scena muzyczna bardziej przesuwa się do przodu. Ton jest twardszy, ostrzejszy. Dobrze to pasuje charakterem do dobrego gramofonu. Mniej do kompaktu, który z natury jest zwykle bezemocjonalny. Taki jest V-CAP. Do rifów gitarowch, ostrych szarpnięć strun V-Cap jest idealny. Wprowadza napięcie. Duelund jest troche jak przelewający się gęsty złoty płyn skrzący się niuansami.

2. Duelund Cast AG-Cu vs. Duelund CAST Cu na wyjściu DACa lampowego

Podmiana 1:1. Wersja hybrydowa brzmi po prostu lepiej. Ma więcej niuansów, detalu. Charakter podobny, ale jednak srebro wprowadza dodatkowe mikro-niuanse. Głębokie, miłe, subtelne brzmienie. Jednoznacznie na TAK w stosunku do wersji czysto miedzianej.

Wnioski:

We wzmacniaczu mocy zostaje V-CAP CuTF. Spowodowane jest to także jego odpornością na wysokie temperatury tam panujące.
Hybrydowy Duelund Cu-Ag zostaje w DACu.

22.09.2014

Coraz bardziej podoba mi się Cu-Ag w Dacu. Trochę dziwne są wysokie tony, minimalnie oderwane od reszty i specyficznie akcentowane. Sugeruje to, że konstrukcja tego hybrydowego kondensatora to raczej srebrny bocznik, przypuszczalnie 1/10 pojemności miedzianej części niż coś w stylu 1:1, czyli 2x 0.22uF. Przypuszczam więc, że mamy 0.047uF Ag+ 0.42uF Cu. Sugeruje to również cena, bardziej zbliżona do wersji miedzianej niż srebrnej. Srebro ostro tanieje, więc może i cena końcowego produktu pójdzie za tym trendem....marzenie ściętej głowy...:-)

20.04.2015

Wiele się wyjaśniło. Duelund oferuje teraz część srebrną hybrydowego kondensatora osobno, jako 0.01uF, czyli jednak jest to bocznik. W moim przypadku mamy więc 0.46uF Cu+ 0.01uF Ag=0.47uF Ag/Cu, czyli mniej więcej stosunek pojemności 1:50, więc typowy bocznik.

Kondensator znalazł swoje miejsce we wzmacniaczu GM70 podmieniając interstage 1:1 na rdzeniu finemet.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

V-Cap CuTF 0.33uF u niego dostał 5-, a Jupiter Copper Foil Paper & Wax 0.10uF ocenę 3 :

Cytat

Hmmm. Chyba jednak Jupiter rozczarowuje. Po wyjęciu go z DACa i włożeniu do płytki phono przedwzmacniacza RIAA miałem wrażenie, że zagrzeje tam miejsca. Niestety. Ciagle próby tunningu brzmienia z nim w środku nie przynosiły dobrych rezultatów. Na początku grało źle, potem się troche rozegrało. Ciagle jednak brakowało rozdzielczości środka posma. Jest on szary i wygładzony. Brakuje dźwięczności, wybrzmiewania, czasem potrzebnej ostrości. Muszę obniżyć jego ocenę do szkolnego 3. Szkoda....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

13.06.2015

Bas i środek pasma jest dość suchy i powściagliwy. Ton całości dość ciepły. Wysokie tony czasem byly jednak nieco poświstujace. Środek pasma przykrywa mgiełka. Nieco prakuje rozdzielczości. Przezentacja sceny muzycznej raczej przesunięta do przodu ale nie tak jak niektóre PIO. Brak głębokiej sceny muzycznej. 

Powrót do VCAP CuTF daje wrażenie zdecydowanie bardziej wyrównanego charakteru i większej rozdzielczości we wszystkich zakresach. Jest także chłodniejszy ale nigdy nie wpada w kliniczność. 

Cytat

Jupiter, jeszcze w zamierzchłych czasach, pierwszej wersji aluminiowej, dawał szybkie, lekkie brzmienie, może bez wagi i masy V-CAPA, ale jednak miłe i organiczne i eteryczne. 

Takie to porównania. Jedna bździułka 0.10uF, następna 0.33uF, kolejna 0.47uF. On słuchał na jakichś kolumienkach ustawionych na małych standach. Może coś w stylu Herbs/Audio Note. I bardzo marne/specyficzne kabelki Audio Note i Kondo. Coś tam słychać, ale zapewnie niewiele. Często mu muli tzn. że systemik mułowaty pod podkolorowanie brzdąkanie.

Coś z tańszych Jupiterów pogrywało w Destination Vista i ew. w NiKA, a może nadal pogrywa. Mogły to być starsze kanciaste Flat Stacked Beeswax Cryo Capacitors, czy jakieś tam inne.

W takich B&W 803D 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  Jupitery Copper Foil Paper & Wax 4,7uF 100V pogoniły Mundorfy Supreme Silver/Gold [bez Oil] :

''★★★★★

Diamond Tweeter Comes to Life

dale avery on Aug 18, 2021

I have used the Jupiter Copper foil 100 volt 4.7 uf cap to replace the stock Mundorf Supreme Silver Gold capacitors in my B&W 803D speakers and the tweeter is smoother, more detailed and more dynamic than before. Highly recommended!'' 

Opinia ze strony Jupitera. Jest tam i o Magico A5 z których wyleciały średniej klasy Mundorfy.

Magico słabe z Mundorfami. W klasie podłogówek Tweeter na 4 pkt (z 6), reszta słabo. Średnica ciemna i bas mułowaty i subwooferowy jak z marnego amatorskiego kina, jakby Mundorfy było słychać. Magico muły bez dynamiki i szybkości. Brzdąkają niemalże samą kopułką jak popierdółki.

Cytat

★★★★★

Copper foil coupling caps

PJ Lettu on Sep 18, 2021

I have used many top capacitors over the years , my New Coda CSIB integrated amplifier came with decent Rel caps,
Which sounded verygood , I then got a good price from a friend on the very popular vh audio Odam caps these are for the output caps in the preamp section, they sounded better still but lacked depth .
I took a shot and ordered the 1uf 400 v version Copper foil Jupiters, after about 100 hours they started to open up nicely
200 hours better still, much much more realism like a instrument should sound and depth of instrument at least 20%
Better you now just hear the music but it develops around you .
I have the Jupiter HT in one of my speakersthey are very good . l when I buy my A5 Magico I am getting rid of the Average quality Mundorf caps
For the 100 v Jupiter Copper foil caps , which are right up there with the $$ Duelund cast caps that are 3-4x the money .in Japan
They say natural paper and foil bring much closer to natural sound . They pegged it accurately- Natural great job Jupiter👍

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I tu mikrusy testowane w popierdółkach lampowych. Jenseny PiO Cu paper tube. Auw Jimmy odniósł się do CAST Ag. Audio Knoty, Jenseny i srundy Duelundy popuszczające. Jenseny PiO Cu paper tube brzmieniowo jak u Fikusa. 

Cytat

Audio Note Copper Foil Mylar-in-Oil has better high frequency resolution compared to the old one (Audio Note Copper Foil Paper-in-Oil type), but it’s just still not too “open” enough. The vocal is sweet, “swing and slow”, with good resolution. Staging is just enough, not too deep, but it’s quite well separated between the front, middle, and back side layer. At this price point (around US$ 55 each for 0.47 uF), I would say the performance is good to excellent. Good for overall performance, excellent if you do really like mid/vocal and not playing a lot of complex high frequency. I’m thinking a full-range driver performance to visualize the Audio Note capacitor sounds like (vs multi-way driver speaker). I would say, it’s your call to love or not to love this capacitor.

AudioNote.jpg

The Jensen Copper Foil Paper Tube was my favorite (before). I have used this capacitor for quite long time to replace the old Jensen Copper Foil Aluminum Tube. With price tag around US$ 100 each (0.47 uF), it’s actually quite serious capacitor on the market. We go straight to the sonic performance. It has good midrange, but with better high frequency extension compared to the Audio Note, maybe around 20-30% better in terms of high frequency, while maintaining the sweet vocal (just “enough” sweet). But still, for a very complex music with a lot of high frequency resolution instruments (we are talking about LP with live music genre), I think this capacitor is still not good enough (caveat: this is from my side, an owner of Duelund CAST Ag).

Jensen-Paper.jpg

Finally, we come to the latest contender, the Jensen Copper Foil Copper Tube. The different between this capacitor and the previous one actually only on the case material. This one uses pure copper case instead of paper. Well, it’s quite easy to oxidize (same like the Audio Note), so be careful and pay extra care when handling this kind of capacitor. Compared to the Paper Tube, the Copper Tube provides even better high frequency extension. Surprisingly, the different is quite significant. If you are listening back to the Paper Tube, you will hear as if there is an extra layer between the singer and you. With the Copper Tube, the layer is removed. Clear vocal, better staging. But at some point of male vocal, it loses its weight, but not really significant. On the other side, with female vocal, I feel crispier vocal and slightly better resolution. You have to pay 10-20% more expensive for this Copper Tube compared to Paper Tube. Does it worth the upgrade? If you are listening mostly classic, rock, live, or any other kind of music which needs extra high frequency resolution, it’s definitely a nice to have one.

Jensen-Copper.jpg

Brief conclusion:

Audio Note comes back with its new Mylar-in-Oil design. Should have better reliability because of its new design and also have better high frequency extension. But I think Audio Note still emphasizes on the midrange band, as if we are talking a full range speaker here. It’s your call, not a matter of right or wrong. At US$ 55 each for 0.47 uF, the price is quite a bargain.

Jensen maintains the old Paper-in-Oil design, but they are offering 4 type of chassis (Aluminum, Paper, Copper, and Ceramic). The overall vocal is quite sweet, but with added dynamic and high frequency extension. Surprisingly, the Copper Tube provides significant improvement. The Copper Tube has even better high frequency, separation, and resolution, although with a small trade-off on the midrange side. While the Paper Tube could be an all-round solution, sweet vocal, but with extra high frequency compared with the Audio Note.

As comparison, I would prefer Copper Tube on 300B, Paper Tube on EL34, and Audio Note on KT88 Push Pull or perhaps 2A3.

Sorry if my review sounds that I don’t really like all those three capacitors above. They are very good to excellent capacitors, really! But since my daily life is with the Duelund CAST Ag, so it’s very hard for me to get back. I’d try to be as objective as I can, but still I miss something when listening those three capacitors. If I should score the Duelund CAST Ag at 10, all of three above will get between 7.5 to 8. It’s quite good, right? Since the price different between Duelund CAST Ag and those three capacitors also very huge. Audio Note costs about US$ 55 each, Jensen around US$ 100-120 each (all 0.47 uF). The Duelund CAST Ag could cost over US$ 600 each! At fraction of cost, definitely those reviewed capacitors above have performed excellent sonic performance for most of my daily usage (the Duelund definitely not 5-10 times better as the price separates them).

VS Duelund CAST Ag:
Shortly after finished the comparison, I soldered back my Duelund CAST Ag (my current reference, priced around US$ 1500 /pair 1 uF). Well surely this capacitor is at different level with the previous three (again at 5-10 times price different). The high resolution is there, the vocal maintains its sweetness, staging is superb. All in perfectly harmony. I would say its musicality and microdetail are what we are talking about. All the tones seemed so balanced, well controlled, and proportional. This is the first capacitor which I could listen the Classic, Vocal, Jazz, or Pop, without afraid of losing their balance. Well, you got what you’ve paid though 😉

Three-Caps.jpg

Battle of Three Capacitors 

BY AUW | JIMMY AUGUST 16, 2010 | DIY AUDIO

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I tu w układach lampowych i też pewnie malutkie pojemności. Ale tym razem niezgodnie, bo nawet starsze Mundorfy Classic Supreme Silver/Gold/Oil zarówno w elektronice, a tym bardziej w kolumnach w zakresie wysokotonowym o niebo lepsze od Jensenów PiO Cu.

Jenseny PiO Cu paper tube, jako tako mogły podpasować się jemu pod ogólne granie Art Loudspeakers z jakimś kondo, czy czym tam.

Duelundy CAST mu lekko zmulały i były najwolniejsze. Zwykłe stare Classic Supreme z XX w. jemu bardziej żywiołowe, także barwne, ale bałaganiarskie i toporne mu wyszły, bo może detalu i kontroli za mało miał. One faktycznie dynamiczne, a barwa to gęsty dark. Do starego jakiegoś chudego i ostrego Alteca i Klipscha Palladium F39 itp. to się nada. Miflexik do Klipscha też się nada.

Zestaw ograniczał kondensatory V-Cap TFTF, Mundorf S/G/O. Nie mogły rozwinąć swego pełnego potencjału. Bo zestaw uśredniony, ślamazarny, skompresowany i podkolorowany.

Te przez niego w pierwszej kolejności wspomniane Jenseny, to PiO Ag w aluminiowych tubach. Na pewno lepsze od Jensenów PiO Cu. Jak mają więcej wyczynowości, dynamiki, detalu, neutralu, lifelike, rozdzielczości, kontroli etc. A mniej uśredniania i mazania się.

Cytat

W dniu 15.05.2014 o 22:28, W_Waw napisał:

Jensen-y miałem okazje słuchać w urządzeniu bliźniaczym do mojego w swoim systemie (u mnie są Mundorf-y supreme silver/gold/oil) i w stosunku do Mundorf-ów Jenseny to zupełnie inny świat w zakresie przestrzeni, szybkości, dynamiki, stereofonii, wybrzmień itd. Oczywiście mają wady, a są to: gorsza barwa i brak "organiczności" takiej jak w Mundorfach.

U znajomego, w jego systemie miałem możliwość porównać: Jensen Cu/papier, V-Cap, Duelund Cast, Mundorf Supreme, i moje obserwacje/porównania były takie:

V-Cap - przestrzenny, szybki, precyzyjny, "chudy", duże kłopoty z barwą,

Mundorf - żywiołowy, barwny, średnio przestrzenny, "bałaganiarski", "toporny" (w relacji do pozostałych)

Duelund - dźwięk barwny, gęsty, organiczny, ale lekko zmulony (wolniejszy niż pozostałe)

Jensen Cu - trochę taki wypośrodkowany, bez wyraźnych zalet ale i bez wyraźnych wad,

Chciałbym jeszcze raz zaznaczyć że powyższe uwagi są na zasadzie porównań w danym systemie.

 

Teraz mam sytuacje, że muszę wymienić jedną parę kondów.

Cytat

 W dniu 16.05.2014 o 10:59, W_Waw napisał:

Zastanawiam się czy wszystkie kondensatory robione na srebrnej foli mają takie cechy, technicznie granie świetne ale braki w barwie i wyrażaniu emocji - chyba to ostatnie to była największa wada. Niestety nie sposób przetestować osobiście wszystkich bo cena zabija. Przy analogu może to nie przeszkadzać, ale przy cyfrze niestety przeszkadza.

Cytat

W dniu 15.05.2014 o 22:58, Rikimaru napisał:

Ze srebrnych polecam jeszcze SCR Silver Sound. Miałem kiedyś tego Jensena. Wymieniłem jakiś czas temu właśnie na SCR Silver, sporo lepszy, ale potrzebuje czasu na dogrzanie się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sovereign
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie slucham na TL-800 a mysle o … 4343 i … mam pewien pomysł na wlasne kształtowanie brzmienia z wykorzystaniem zwrotnicy CC. I do tego „za darmo”.

Podziele sie na spokojnie jutro. BTW mam mozliwosc realizacji 🙂 w swoim projekcie.

😉 .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
2 godziny temu, Sovereign napisał:

Przy jeszcze słabszych kondensatorach, Jenseny z CC mogą się nadać jako boczniki w zakresie średniotonowym.

 

Jensen PiO Cu prawie nigdzie się nie nadają. A jak już, to najlepiej je wdrożyć tam, gdzie zminimalizujesz lub wytniesz ich najsłabsze zakresy. Czyli do systemów głośnikowych typu Horn na Midrange z tytanowymi membranami i grubymi aluminiowymi hornami. Tam w priorytetowym ich zakresie, z CC wyciśniesz z nich, jak to ty nazywasz ''ostatnie soki''.

 

 

 

Przypominam, ze mnostwo Duelundow bylo robionych w fabryce Jensena w Danii. Np. RS100 czy RS400.

😉 .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)

Moj pomysł to zastosowanie 6-u przelącznikow hebelkowych on/off wlaczajacych 8 wylaczajacych napiecie DC na kazdy z 6-u zestawow kondensatorow. Mozna wtedy ksztaltowac sobie brzmienie „polepszając” zyczone filtry w zwrotnicy na dane czestotliwosci podzialu.

🙂 

A to troche woedzy „jak to dziala”:

„Najprostszy sposób wyjaśnienia zasady elektrycznej stojącej za zwrotnicą ze sprzężeniem ładunkowym w porównaniu ze standardową zwrotnicą jest następujący: Jeśli mógłbyś wziąć standardową zwrotnicę i przeprojektować ją, aby dodać polaryzację DC do każdego kondensatora w zwrotnicy (upewniając się, że żaden prąd stały nie jest przepuszczany wzdłuż do sterowników), wówczas skutecznie zredukowałbyś lub wyeliminował jeden z największych problemów z kondensatorami w obwodzie audio - absorpcję dielektryka, która ma szkodliwy wpływ na sygnał audio podczas przechodzenia przez punkt zerowy (od dodatniego do ujemnego i nawzajem). Prostym i bezpiecznym sposobem wdrożenia polaryzacji DC w projekcie jest zastąpienie każdego kondensatora dwoma kondensatorami połączonymi szeregowo, z których każdy ma dwukrotnie większą wartość C, a następnie dodanie polaryzacji DC (w tym przypadku baterii 9 V) do punktu pomiędzy ich. Para kondensatorów blokuje przepływ prądu stałego w dowolne miejsce, a polaryzacja utrzymuje kondensatory w obszarze, który pozwala uniknąć absorpcji dielektryka. Pomysł należy do Grega Timbersa i Eda Meitnera, a za schemat – do Giskarda z Lansing Heritage.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

16 minut temu, pmcomp napisał:

Moj pomysł to zastosowanie 6-u przelącznikow hebelkowych on/off wlaczajacych 8 wylaczajacych napiecie DC na kazdy z 6-u zestawow kondensatorow. Mozna wtedy ksztaltowac sobie brzmienie „polepszając” zyczone filtry w zwrotnicy na dane czestotliwosci podzialu.

🙂 

A to troche woedzy „jak to dziala”:

„Najprostszy sposób wyjaśnienia zasady elektrycznej stojącej za zwrotnicą ze sprzężeniem ładunkowym w porównaniu ze standardową zwrotnicą jest następujący: Jeśli mógłbyś wziąć standardową zwrotnicę i przeprojektować ją, aby dodać polaryzację DC do każdego kondensatora w zwrotnicy (upewniając się, że żaden prąd stały nie jest przepuszczany wzdłuż do sterowników), wówczas skutecznie zredukowałbyś lub wyeliminował jeden z największych problemów z kondensatorami w obwodzie audio - absorpcję dielektryka, która ma szkodliwy wpływ na sygnał audio podczas przechodzenia przez punkt zerowy (od dodatniego do ujemnego i nawzajem). Prostym i bezpiecznym sposobem wdrożenia polaryzacji DC w projekcie jest zastąpienie każdego kondensatora dwoma kondensatorami połączonymi szeregowo, z których każdy ma dwukrotnie większą wartość C, a następnie dodanie polaryzacji DC (w tym przypadku baterii 9 V) do punktu pomiędzy ich. Para kondensatorów blokuje przepływ prądu stałego w dowolne miejsce, a polaryzacja utrzymuje kondensatory w obszarze, który pozwala uniknąć absorpcji dielektryka. Pomysł należy do Grega Timbersa i Eda Meitnera, a za schemat – do Giskarda z Lansing Heritage.

Gdybym chciał coś takiego zrobić, w ramach zabawy, w Sabach IVa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

to poza podziałem kondensatorów, trzeba dać jakieś rezystory? Gdzieś ktoś coś chyba pisał, że ograniczają upływ, czy coś takiego.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz pokazane:

image.jpeg.573ae35d6e6b65fd3ee26fb68d362e5a.jpeg

 

Gdyby nie bylo tych rezystrorów to zrobilbys zwarcie bo caly sygnal audio (prąd zmienny) zwarłbys do masy przez baterię 🙂 .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, pmcomp napisał:

Tu masz pokazane:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Gdyby nie bylo tych rezystrorów to zrobilbys zwarcie bo caly sygnal audio (prąd zmienny) zwarłbys do masy przez baterię 🙂 .

 

 

12 minut temu, pmcomp napisał:

Tu masz pokazane:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Gdyby nie bylo tych rezystrorów to zrobilbys zwarcie bo caly sygnal audio (prąd zmienny) zwarłbys do masy przez baterię 🙂 .

 

Prawie nic na tym schemacie nie widać,  jest zbyt nieostry. Rozumiem, że rezystor ma być w każdym miejscu pomiędzy + baterii i parą kondensatorów. Jak się dobiera moc i oporność? Przy 9V chyba wszędzie będzie taka sama wielkość? Czy może to zależy od pojemności kondensatorów albo trzeba dobrać do oporności głośników?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)

Rezystor o wartosci 2,2 MOhm, cwiercwatowy wystarczy. Wszedzie taki sam.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyć, osłuchać bez CC i później zacząć podpiąć tyle ogniw ile wystarczy danemu systemowi głośnikowemu i tyle. Najlepiej wszystkie z CC bez pomijania, bo pominięte będą w tyle.

* * * * * *

jupiter-vitamin-q-article-350.jpg

Jupiter Vitamin-Q Aluminum Foil Paper-in-Oil Capacitors, m.in. do:

Perfect for new builds or restoring classics like Marantz 7, 7C, 8B and McIntosh. [Czyli i do Technicsa SU-30A.]

Jupiter Aluminum Foil Vitamin-Q capacitors are the only faithful reproduction of the originals.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jupiter Vitamin-Q creates the ultimate lush tone with mysteriously warm juicy midrange and excellent musical flow, with a slightly softer top and bottom end than the Comet Type.

Cytat

Jupiter Vitamin-Q Aluminum Foil Paper-in-Vitamin-Q Oil Capacitors

Authentically built to the original construction, housed in a solder-sealed true hermetic case.  

Jupiter Vitamin-Q creates the ultimate lush tone with mysteriously warm juicy midrange and excellent musical flow, with a slightly softer top and bottom end than the Comet Type.

Vitamin-Q: Paper-in-Vitamin-Q Oil

These capacitors utilize the same polymerized impregnation fluid developed by Sprague in the 1940s.

Hermetically Sealed and processed under a deep vacuum for several days.

Hermetic sealing keeps oil from leaking out and protects from ingress of moisture to ensure a long life.

Glass to metal end seals are soldered into tin-plated brass tubes to form leak-tight joints.

Jupiter Aluminum Foil Vitamin-Q capacitors are the only faithful reproduction of the originals.

Perfect for new builds or restoring classics like Marantz 7, 7C, 8B and McIntosh.

Specifications:

Tolerance: +/- 10%

Operating Temperature: 85°C

Voltage: 600VDC 

Pure Aluminum Foil

Dielectric: Paper-in-Oil

Oil Type: Vitamin-Q

Leads: Tinned OFC Copper

Made in the USA of materials made in the USA. 

RoHS compliant

Z aluminiową folią dużo tańsze niż ze srebrną. 

Jupiter Vitamin-Q Aliminum Foil PiO 1uF 400V [$61.04 USD]

1.5uF, 2.0uF, 2.2uF [--coming--]

Oil Type: Vitamin-Q

Jupiter Vitamin-Q Silver Foil PiO 0.47uF 600V [$760.23 USD] na pewno bardziej rozdzielcze itd. od klasycznych/vintage Sprague Vitamin Q PiO 196P10501S9, 96P10501S2, CP09A1KC684K3 etc.

Vitamin-Qs portray less dramatic transients sounding, with a slightly softer top and bottom end than the Comet Type.

Cytat

Jupiter Vitamin-Q Silver Foil Paper-in-Vitamin-Q Oil

Sonic Bliss.

Silver Foil and Vitamin-Q are beautifully matched with added dynamics and balance that accompany a surreal quality.  Jupiter Silver Foil in Vitamin-Q is the antidote for Audio-Nervosa.

Silver foil recreates a great sense of space, recording height, width and depth are very much more apparent with a great sense of ease to the powerful flow.  Weight and dynamics express effortlessly as musical air fills the room like no other capacitor.  They are the lushest of all paper-in-oil capacitors, with a velvety midrange and creamy liquidity that is addictive

Vitamin-Qs portray less dramatic transients sounding, with a slightly softer top and bottom end than the Comet Type.

Vitamin-Q: Paper-in-Vitamin-Q Oil

These capacitors utilize the same polymerized impregnation fluid developed by Sprague in the 1940s.

Hermetically Sealed and processed under a deep vacuum for several days.

Hermetic sealing keeps oil from leaking out and provides protection from ingress of moisture to ensure long life.

Glass to metal end seals are soldered into tin-plated brass tubes to form leak-tight joints.

Jupiter Silver Foil Vitamin-Q capacitors are built to Mil-Spec standards yet developed and refined for the ultimate audio experience. 

 

Specifications:

Tolerance:  +/- 5%

Operating Temperature:  85°C

Voltage:  600VDC 

Pure Silver Foil

Dielectric:  Paper-in-Oil

Oil Type: Vitamin-Q

Leads:  Pure Silver Wire 5N

Made in the USA of materials from USA and Germany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tych powyższych ktoś użył w przedwzmacniaczu gramofonowym.

''★★★★★

Great tone, compelling and liquid dynamics

David Martinez on May 12, 2022

I have a SunValley SV-EQ1616D phono stage with VCAP ODAM output caps. The phono stage is vivid and energetic, but the highs always had an edge that I was not fond of. Even when using warmer tubes, I found myself less than satisfied. I added the Vitamin Q's in parallel and, after some hours of break in, I am very happy with the results. The energy is there, but with a smoother midrange and liquid dynamics and transients which keep me memorized. I am finally satisfied! Thanks!''

============

jupiter-comet-article-350.jpg

Comet series także w wersjach z aluminiową i srebrna folią. Nawet odrobinę (tyle co prawie nic) tańsze Comety od Vitaminek Q.

Jupiter Comet Silver Foil PiO 0.47uF 600V [$735.81 USD]

Oil Type: Mineral Oil

Jupitery typu Vitamin-Q bardziej na midrange nastawione w porównaniu do Comet:

Mineral Oil delivers more transparency and dynamics than Vitamin-Q type, with deeper and tighter bass accompanied by a more vivid presentation.

Cytat

Jupiter Comet Silver Foil Paper-in-Mineral Oil

Ultra-Fidelity.

Silver foil recreates a great sense of space, recording height, width and depth are very much more apparent with a great sense of ease and a powerful flow. Weight and dynamics are expressed effortlessly, musical air fills the room like no other capacitor. Jupiter Silver Foil types are the most musical capacitors available at any price.  

Comet Capacitors feature true hermetically sealed cases with mineral oil impregnation construction that dates back to the 1940's.   

Mineral Oil delivers more transparency and dynamics than Vitamin-Q type, with deeper and tighter bass accompanied by a more vivid presentation.

 

Comet: Paper-in-Mineral Oil

Paper in oil construction is one of the original and most reliable oil types.

Jupiter uses the finest quality highly refined USP-grade mineral oils.

Hermetically Sealed and processed under a deep vacuum for several days.

Hermetic sealing keeps oil from leaking out and provides protection from ingress of moisture to ensure long life.

Glass to metal end seals are soldered into tin-plated brass tubes to form leak-tight joints.

Jupiter Silver Foil Comet capacitors are built to Mil-Spec standards yet developed and refined for sonic perfection.

 

Specifications:

Tolerance:  +/- 5%

Operating Temperature:  85°C

Voltage:  600VDC 

Pure Silver Foil

Dielectric:  Paper in Oil

Oil Type: Mineral Oil

Leads:  Pure Silver Wire 5N

Made in the USA of materials from USA and Germany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyć, osłuchać bez CC i później zacząć [stopniowo] podłączać tyle ogniw ile wystarczy danemu systemowi głośnikowemu i tyle. Najlepiej wszystkie z CC bez pomijania, bo pominięte zostają w tyle.

Przy czym od ok. 50VDC to już dużo.

W dniu 7.03.2024 o 01:13, Marcin Wielgus napisał:

L300

attachment.php?attachmentid=27107&stc=1&attachment.php?attachmentid=27108&stc=1&

Uproszczony i zmodyfikowany przez Nelsona Passa (N333 Schematic) do L300 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  i ew. do 4333. UHF okrojony z 18dB/okt., do najprostszego 6dB/okt.

Ktoś pod W-wą, jakiś tam ABs, hehe he, kiedyś robił takie proste dla kopułek Accutona, to dwukrotnie delikatne tweetery Accutona spalił grając rozgrzewkowo na start dnia - kolumny na delikatnych, stonowanych i ekstremalnie głado brzmiących Accutonach, były tylko na początek dnia, gdyż po rozgrzewce przechodził na Horny. Oryginalnie w Gauder (wcześniej Isophon) jest (>50dB/okt), czym sam producent się chwali.

JBL%20l300%20Summit.jpgFigure5JBL-l300Mod.jpgFigure6JBL-l300Mod.jpg

Niełatwo znaleźć kondensatory po 2uF, byś miał najtaniej, składając z dwóch 2uF zamiast z czterech 1uF. Komuś 2-ki (2uF) mogą się przydać, do takich samych, lub innych.

Solen Silver Sound 2,00uF 700VDC [CA$30.42Each] x 4 szt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  2.0 mfd 700v Ag, 0.00006ohms DF, 16mm D x 38mm L (2.0uf). 70 left in stock.

Cytat

FAST CAPACITORS SILVER METALLIZED MKP

• GENERAL INFORMATION:

Type : Silver Metallized Polypropylene Film Capacitor.

Dielectric : Biaxially Oriented Polypropylene Film.

Construction : Round Tubular "Square Aspect Ratio" Type, Axial Leads.

Coating : Silver Plastic Tape Wrapped, Black Epoxy Resin Sealed.

Electrodes : Silver Metallized, Vacuum Deposited.

Winding : Bifilar Extended Metallized Film.

Contact : Non-Inductive, Zinc Thermal Arc Sprayed on Extended Film.

Connectors : Tinned Plated Oxygen Free Pure Copper.

• TECHNICAL DATA

Capacitance Range/Tolerance : 0.10 ... 56.0 uF, E 24 series, +-5 %, typ 3% (see specifications for details)

Dielectric Constant : 2.1 er, non-polar dielectric.

Dielectric Absorption Factor : Less Than .05 % @ 20°C.

Equivalent Series Resistance : Extremely Low (see specifications for details)

Dissipation Factor : Extremely Low (see specifications for details)

Self Inductance : Less Than 12 nH with 6 mm leads.

Insulation Resistance : More than 100,000 MegOhm @ 20°C.

Temperature Range : -25°C to +85°C.

Test Voltage : 1.5 x Vr for 5 sec.

Rated Voltage : 700 VDC/400 VAC.

Dielectric Thickness : 8 micron.

Metal Layers Thickness : .05 micron

Leads Diameter : 0.8, 1.0, 1.2 & 1.6mm OFC.. (see specs for details)

• FEATURE

Special Tubular "Square" Type Mechanical Construction.

High Conductivity Metallization.

Tin/Silver Soldered Lead Termination.

High Current Capacity.

High Frequency and Temperature Stability.

Excellent Long Term Electrical and Mechanical Reliability.

No Short Term and / or Long Term Signal Aberration.

Unrivalled Handling of Fast High Current Pulse.

• ELECTRICAL PERFORMANCE

Very Low Dielectric Absorption Factor.

Very Low Equivalent Series Resistance.

Very Low Inductance.

Very High Resonant Frequency.

Ultra Linear Impedance Characteristics.

Very Low Dissipation Factor.

Very High Insulation Resistance.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

gjMrOuz4PfBYlTYX6NTm2j4Ih6OVaEWV0UFqKq3y

W AKKUSie u Albeckiego, są SCR Silver Sound, ale inne pojemności. Może 2-ki (2uF) zamówiłby z Francji, czy skądś tam. Zostało 6 szt. 3.90uF, 1 szt. 4.70uF i 36 szt. 6.80uF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  z jego strony:

Wyjątkowe kondensatory z folią polipropylenową i okładzinami napylanymi srebrem.
Celem było wyprodukowanie kondensatorów o czystym i detalicznym brzmieniu, ale też neutralnej charakterystyce.

Napięcie znamionowe 700 VDC

Tolerancja +/-5%

Kondensatory osiowe owinięte srebrną folią PVC, zamknięte w czarnej żywicy. Okładzina zewnętrzna jest oznaczona znakiem + i dłuższym wyprowadzeniem.

Dielektryk: polipropylen

Okładziny: srebro

Wyprowadzenia: druty miedziane cynowane

Temperatura pracy: od -25 ° C do + 85 ° C

Max tg kąta stratności przy 1 kHz: 3x10-4 dla C <= 5 μF 6x10-4 dla C <= 10 μF

W dniu 7.03.2024 o 01:13, Marcin Wielgus napisał:

na bas

Clarity Cap ESA 22,00uF 250Vdc 141,00 zł x 16 szt. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

The graph below shows the relative sonic outputs between the SA (Traditional) and ESA (Optimum Point) ranges.

The-graph-below-shows-the-relative-sonic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JBL-PROFESSIONAL-THIELE-SMALL-LOW-FREQUE

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

136A, 2231A vs. 2235H:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cytat

Peter, I have 4333a, with 2231a, original cone. A test with the 2235 is disappointing. Not low medium, compression gets along too much.
herve M | 04-06-2005, 12:48 PM#18 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cytat

I just changed my 2231's with 2235 cone kits over to a ferrite 2235H's (donated by my 4430's) in my S-22-2's. In Sterophile parlance, they just sound better, tongue.gif it could be because of lower distortion, I don't know. Note this is based on having them running 100 - 800 Hz. 800 Hz being the same as the cut-off in your 4333B's.

Chas | 04-06-2005, 08:34 AM#8

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sovereign
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.02.2024 o 17:43, krzystekov napisał:

to co w kappach urzeka mnie najbardziej , nie umniejszając Polydome i woofer to emit-r , wiele kolumn słuchałem z tradycyjnymi kopułkami ale tutaj wysokie na wstęgach to zupełnie inna bajka 

Drze ryja ze az strach 😉 .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, pmcomp napisał:

Drze ryja ze az strach 😉 .

 

hm , wyczerpująca elokwentna ocena , - która może mieć zastosowanie przy każdych kolumnach o niewłaściwej konfiguracji , każde mają swoją specyfikę , nie mniej jednak dobranie [niekonieczne zbyt drogich]neutralnych kabli w całym torze to podstawa do dobrego brzmienia co w moim przypadku ,przy tych kolumnach daje wspaniały nieprzymulony a zarazem namacalny niewyostrzony kontakt z muzyką

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te bateryjki to czyste voodoo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, bum1234 napisał:

Te bateryjki to czyste voodoo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Branża @Yoshi_80 / brand YB Audio i tak amatorskie/niepoprawne testy. To tragicznie, szczególnie jak na brand.

@Yoshi_80 z YB Audio przełączał (baterie odłączał i podłączał) ''w locie'' w trakcie trwania utworu - haha haha.

Nie toż, że najgorsze kondensatory Cross-Cap, to jeszcze test okrojony do samej kopułki SB Satori, i co najgorsze!, błędna metodologia testu!

I to brand YB Audio taką lipę robi :D

Wy testować nawet nie umiecie - sieroty (z YB Audio).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.