Skocz do zawartości
IGNORED

Jak najlepiej zasilić opampa np. JRC4580D


J.Jerry
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, J.Jerry napisał:

Inny test opampów, podłączone słuchawki k701, pomiar wychodzi kiepsko, więc zdejmuje słuchawki, pomiar wychodzi dobrze, czyżby ruch głową powodował takie zakłócenia? I rzeczywiście przy zdejmowaniu piki, więc znów słuchawki na głowę, głowa nieruchomo i jest dobrze.

Może intensywnie myślałeś i to twoje fale mózgowe 😉

A na serio, możesz rozwinąć? Zdjąłeś słuchawki które były podłączone, czy je odłączyłeś? Jaki charakter miały te zakłócenia? 

Zastanawiam się po prostu skąd mogą pochodzić, coś się indukowało w cewce słuchawek i wracało przez sprzężenie zwrotne, czy co?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, micwoj napisał:

A na serio, możesz rozwinąć? Zdjąłeś słuchawki które były podłączone, czy je odłączyłeś? Jaki charakter miały te zakłócenia? 

Zastanawiam się po prostu skąd mogą pochodzić, coś się indukowało w cewce słuchawek i wracało przez sprzężenie zwrotne, czy co?

Wyjaśnienie jest bardzo proste.

Szeregowo pomiędzy wzmacniaczem, a słuchawkami znajdował się rezystor 50 Om, a pomiar za rezystorem, więc tłumienie było mniejsze, więc to co się indukowało odkładało się na tym rezystorze i szło do pomiaru...szczególnie duże wstrząsy były przy zdejmowaniu.

Co do wracania przez sprzężenie zwrotne, to sprawdzałem to na głośniku i wzmacniaczu dość niskiej klasy i muszę cie rozczarować i sam w sumie byłem zawiedziony, że wzmacniacza nie udało się wyprowadzić z równowagi prądem z głośnika. W pewnym momencie trzeba było skrócić i dać grubsze przewody, bo miały wpływ na tłumienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.06.2022 o 20:46, J.Jerry napisał:

Tak że jestem zaskoczony...opampy są super.

Czemu opampy nie miałby być super? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Tak tylko dodam do tematu. Zastanawiając się dziś nad wyborem stabilizatorów do zasilacza wykopałem z szafki pudełko tych cudownych tworów. Wiedząc, że w ostatniej aplikacji szwankowały postanowiłem się im dogłębnie przyjrzeć. Tak dogłębnie, że mnie wmurowało. Wiele osób się zastanawia dlaczego coś im szwankuje, grzeje się, pali, rozjeżdża z założonymi parametrami. I tu mam odpowiedź: ogromna ilość podrobionych lm317t lm338 i innych L. Wstawiam zdjęcia i nic więcej dodawać do tego nie muszę... 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

20220725_183221.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minutes ago, sobel23 said:

Wstawiam zdjęcia i nic więcej dodawać do tego nie muszę... 🙂

Wywaliłem swego czasu cały krzem z allegro... po paru wtopkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei przekonstruowałem całe urządzenie i pozbyłem się wzmacniaczy operacyjnych. To jest masakra, zwłaszcza po pandemii...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Daniel_68412 napisał:

To będzie.. Poczekaj aż się Chiny zamkną. 

Właściwie już się zamknęły. Kupuje na Ali gniazdka. Ten sam sprzedawca. Rok temu 1,50 teraz 3. Scalaki tragedia, 2sk fety 2/3 zakupów w ogóle nie fet tylko jakiś przemalowany badziewny npn. Już pisałem, że mniej szumią trzydziestoletnie wegierskie 741 niż współczesne TL071. Niektóre partie w ogóle nie działają. Jak działają, to tragicznie, szumią. Szumy to zresztą pikuś, jeszcze zniekształcenia i wzbudzanie się przy większym obciążeniu. Nie wiem, co oni tam wkładają. A stare jakieś moje jeszcze z liceum i inne wyluty działają... Dlatego zabytkowe bc109/179 cemi z allegro i jest super 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.07.2022 o 19:01, sobel23 napisał:

Wiedząc, że w ostatniej aplikacji szwankowały postanowiłem się im dogłębnie przyjrzeć.

Co się działo niedobrego?

Znalazłem swój stary temat o zasilaczach gdzie również próbowałem znaleźć dobre zasilanie, ale dość prymitywną metodą - wzmacnianie zakłóceń i odczyt wartości na oscyloskopie. Owocem tamtego wątku był zasilacz stabilizowany na opampie i bardzo dobrych parametrach. Były też wnioski, że najważniejszym parametrem zasilacza jest impedancja wyjściowa. Działa to w ten sposób, że zasilacz o impedancji 1OmOm i szumie 1mikroV przy obciążeniu 10mA generuje 0,01A*0,01V=0,0001V= 10mikroV zakłóceń.

TO jest ten wątek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wspomniany zasilacz przeszedł testy na analizatorze i okazało się, że nie zbudowałem lepszej konstrukcji...tam jest mniejszy gain, więc i impedancja mniejsza.

Nowsze konstrukcje mają pre-stabilizator i "ładniejszą konstrukcję", a mimo to nie dały rady.

W starym wątku są w tabelkach podane impedancje w okolicy 1mOM, ale dziś dokładniejsza metoda nie dała takich dobrych wyników. Zasilacz wtedy mający poniżej milioma dziś w zależności od poboru prądu i częstotliwości ma 3-28mOM w pasmie 200-20k i prądzie 1-100mA. Dla porównania zasilacz na MA723 miał 12-99mOm i inną charakterystykę impedancji.

10 cm przewodu 0.7mm2 to 2,2 mOm, więc w praktyce trudno skorzystać z niskiej impedancji zasilacza, chociaż z drugiej strony zgadzamy się na większe zakłócenia generowane przez impedancje zasilacza łącznie ze ścieżkami. Jakie jest rozwiązanie problemu? - stabilizator pod każdym opampem dałby max, efektywności.

317 radzi sobie bardzo dobrze w tym porównaniu 7-49mOm.

Li-ion 8V z 6,8mF- 10-28mOm, więc mimo niskich szumów własnych impedancja będzie generowała zakłócenia.

Pozostałe zasilacze to 337 - nieco gorzej niż 317, i nowsze wersje na opampie z pre-stabilizatorem trochę gorsze od starej wersji.

I na koniec 723 na mosfet - nieudany projekt, co by nie robić gorzej niż na bipolarnym, problemy ze stabilnością albo w zamian z impedancja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.08.2022 o 12:59, J.Jerry napisał:

Co się działo niedobrego? 

Nie spełniały parametrów z noty katalogowej, grzały się bardzo nawet z radiatorem , niektóre nawet nie stabilizowały napięcia i były mega niestabilne podczas pracy. Jakie szumy generowały nie sprawdzałem. Po prostu nie warto kusić się na niską cenę bo tylko człowiek traci pieniądze i czas. Wszystko to okraszone flustracją... rozpoczynam akcję stop kiczochinowe malowanki heh.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.