Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki wzmacniacz sluchawkowy diy?


Panjarek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Każdy słyszy inaczej - dla jednych czysty sinus 1khz jest lepszy a dla innych 1khz z 1% 2khz.

I to jak każdy słyszy nazywamy brzmieniem ? 

Z tego co mnie uczono, czynnikiem wpływającym na brzmienie instrumentu jest kształt przebiegu sygnału a co za tym idzie rozkład harmoniczny jaki temu towarzyszy. To dlatego ta sama nuta zagrana na różnych instrumentach brzmi inaczej mimo dokładniej tej samej częstotliwości. 

W przypadku sprzętu jak dla mnie brzmienie to indywidualna sygnatura (zestaw zakłóceń) jaką wprowadza urządzenie do oryginalnego sygnału. Np. zniekształcenia harmoniczne, szumu, zniekształcenia IMD. Idealne urządzenie audio nie ma brzmienia, w żaden sposób nie zmienia reprodukowanego dźwięku. Jak to mówią jest przeźroczyste. Oczywiście, faktem jest, że dla wielu słuchaczy nieznacznie zniekształcony sygnał wydaje się atrakcyjniejszy (milszy dla ucha), ale to jakby zupełnie inny temat.

Zgodnie z tym co napisałem wyżej, aby jakiś element w torze audio faktycznie zmieniał brzmienie MUSI wpływać na kształt i/lub poziom sygnałów o różnych częstotliwościach np poprzez dodawanie harmonicznych czy też tworzenie nowych składowych w wyniku intermodulacji. Taki wpływ na pewno da się zmierzyć choć nie koniecznie usłyszeć. 

Niestety, ocenianie wpływu poszczególnych elementów toru na brzmienie za pomocą słuchu jest obciążone tak wielkim błędem, że w zasadzie jest bezużyteczne. Dlatego właśnie jeden twierdzi że dany kondensator wniósł poprawe a drugi że pogorszył. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, KrisNext napisał:

Idealne urządzenie audio nie ma brzmienia, w żaden sposób nie zmienia reprodukowanego dźwięku. Jak to mówią jest przeźroczyste.

Wszystko co napisałeś jest zgodne z prawdą. 

Napisz proszę czym dokładnie z technicznego punktu jest przezroczystość. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Acccuphase 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, KrisNext said:

I to jak każdy słyszy nazywamy brzmieniem ? 

No właśnie dlatego ta dziedzina jest obarczona takimi niedopowiedzeniami na których żeruje przemysł wiadomy.

Masz techniczno-inżynierską stronę systemu stereo + masz wypadkową gustów. Jednostki które mają duże portfele i gadżety za miliony swoim gustem i niewiadomej jakości słuchem mogą położyć nawet najlepszy projekt techniczny

10 minutes ago, KrisNext said:

Niestety, ocenianie wpływu poszczególnych elementów toru na brzmienie za pomocą słuchu jest obciążone tak wielkim błędem, że w zasadzie jest bezużyteczne. Dlatego właśnie jeden twierdzi że dany kondensator wniósł poprawe a drugi że pogorszył. 

święte słowa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Daniel_68412 napisał:

Jednostki które mają duże portfele i gadżety za miliony swoim gustem i niewiadomej jakości słuchem mogą położyć nawet najlepszy projekt techniczny

wężykiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Krzych 2 napisał:

Owszem, ale Ty piszesz, że głównie od kondensatora to zależy, a ja twierdze, że zmiany są subtelne, a nie fundamentalne.

Piszę tak ponieważ dla mnie zmiany są duże, szczególnie po zmianie np. z elektrolitycznego na dobry foliowy, lub jego wyeliminowaniu jeśli się da. Na słuchawkach jest dla mnie różnica trochę więcej jak subtelna. Słuchając na kolumnach już jest zdecydowanie więcej różnic w brzmieniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, KrisNext napisał:

To ty twierdzisz, nie ja że cyt. "Brzmienie głównie zależeć będzie od kondensatora sprzęgającego na wejściu." Ja twierdze, że nie do kształtowania brzmienia służy ten kondensator a jedynie do odseparowania stałoprądowego wejścia wzmacniacza.

Idąc twoim torem rozumowania można na bazie dokładnie tego samego schematu, zmieniając jedynie kondensator na wejściu wyprodukować kilka całkowicie różnych wzmacniaczy:)

Czytając różne posty dotyczące wpływu różnych rzeczy na brzmienie urządzeń audio zaczynam dochodzić do wniosku że różne osoby posługują się różną definicją brzmienia. 

Tak czy inaczej... kondensator na wejściu jest ważny i powinien być odpowiednio dobrany ze względów na jego prametry techniczne jak pojemność, rodzaj dielektryka, napięcie przebicia itp. Z jednej strony zależy od niego pasmo przenoszenia, z drugiej kondensator może wprowadzać zniekształcenia harmoniczne, a po trzecie jego głównym zadaniem jest blokowanie napięcie stałego i z tego powodu powinien być na odpowiednie napięcie. 

Ważne są parametry kondensatora a nie jego wygląd ,cena , producent, czy kwiecisty opis w jakimś periodyku. 

 

Brzmienie jest wynikiem działania całości układu, zastosowanych w nim elementów, topologii, prądów spoczynkowych, punktów pracy,jakości jego zasilania. Zdaję sobie z tego sprawę. Parametry kondensatora swoją drogą oczywiście muszą być poprawnie dobrane. Z drugiej strony inaczej słyszę elektrolityczny, inaczej MKT a jeszcze inaczej MKP. Dla mnie zawsze dużą różnicę wprowadza wyeliminowanie kondensatora na wejściu, oczywiście jeśli się da. Bez względu czy to jest sprzęgający czy w filtrze górnoprzepustowym. Dla jednych gra to lepiej dla innych gorzej. Zależy kto co lubi. Każdy ma swój typ brzmienia, które lubi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, kinimod napisał:

Z drugiej strony inaczej słyszę elektrolityczny, inaczej MKT a jeszcze inaczej MKP

W większości przypadków (99.99) nie słychać żadnej różnicy... Górę biorą zjawiska psychoakustyczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, kinimod napisał:

Każdy ma swój typ brzmienia, które lubi

Nie zgadzam się z tym. 

Dla mnie sprzęt który ma brzmienie jest bezwartościowy, na co mi urządzenie które wszystko odtwarza z tą samą manierą czy charakterem.Poza tym jest strasznie nudne. 

Są konstruktorzy którzy zrobili kasę na brzmieniu i mają swoje grono wyznawców np. Lampizator. 

Nie zmienia to faktu że brzmienie jest tylko interpretacją. 

Dobry sprzęt to taki który pozwala zbliżyć się przy odsłuchu w domu do konsoli w studio czy sprzętu na którym nagranie było realizowane. Pokazuje jedynie zarejestrowany materiał. Pozwala na coś bardziej profesionalnego niż uniesienia przy kolorowym plumkaniu. 

I jeszcze jedno. 

Prawda nie ma zbyt wiele wspólnego z barwą, prawda to inna para kaloszy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez krzysieks_2007

Acccuphase 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, KrisNext napisał:

W większości przypadków (99.99) nie słychać żadnej różnicy... Górę biorą zjawiska psychoakustyczne.

Ja na przykład nie słyszę różnicy między wima mp3 a czerwonymi jantzenami czy mundorf superior. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, KrisNext napisał:

Górę biorą zjawiska psychoakustyczne.

To wszystko są zjawiska psychoakustyczne, zależne od chwili nastroju itp. Bo to nie uszy, uszy tylko pośredniczą, to mózg tworzy obraz. To dzięki niemu jest iluzja odczucie takie, a nie inne.

Zresztą był tu na forum gość, który trochę mnie nakierował. Szkoda, że już nie pogadamy.

Krzychu wiesz o kim mowa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Krzych 2 napisał:

Krzychu wiesz o kim mowa

Tak Krzysztof Pruss zmarł wczoraj wieczorem w wieku 50lat.

Jego wiedzą i doświadczenie ze sprzętem było ogromne. Znałem go jedynie parę lat ale dzięki wiedzy przekazanej w tym czasie i sprzętowi który mi dał poznałem tajemnicę o  audio o której nawet mi się nie śniło. Dzięki przyjacielu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez krzysieks_2007

Acccuphase 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, krzysieks_2007 napisał:

Napisz proszę czym dokładnie z technicznego punktu jest przezroczystość. 

Już napisałem... To taki zestaw parametrów technicznych które gwarantują przeniesienie sygnału dokładnie takim jaki przychodzi ze źródła. Bez dodawania od siebie harmonicznych, szumów, nowych sygnałów wynikających z intermodulacji, bez ograniczania pasma itd. Oczywiście sygnał audio podlega różnego rodzaju zmianom ot choćby zwiększenie poziomu sygnału (wzmocnienie). Ale nadal zachowane muszą być wszelkie proporcje. 

Największym problemem jest to że takie przeźroczyste granie bezlitośnie obnaża jakość nagrania. Nagle okazuje się że nasze ulubione nagrania nie brzmią już tak ładnie. 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, KrisNext napisał:

Nagle okazuje się że nasze ulubione nagrania nie brzmią już tak ładnie. 🙂

A ja twierdzę że szum, zniekształcenia, przesterowanie, THD i parę innych nie mają znaczenia. 

Dałbyś wiarę 😃

Mam specjalnie przygotowany jeden zestaw audio. Taki do robienia sobie jaj z audiofilów Św. pamięci kolega Krzysztof miał u siebie w domu znacznie dziwniejszy sprzęt do tego samego, całkowity bezsens i zaprzeczenie dobrze skompletowanego zestawu audio. 

Zestaw generalnie masakruje dźwięk na każdym etapie. Wiele, jak nie dziesiątki badziewnych kondensatorów w torze, konwersja ca i ac, jedne preampy na maxa inne cichutko itp itd. 

Każdy kto tego słuchał bez wiedzy o całości stwierdził że zestaw gra doskonale czysto, muzyka jest idealna i z grubsza nic jej nie brakuje. Poproszeni o wycenę tego grania podawali dość wysokie sumy. 

Nie jest to próba nawrócenia 😃lecz zapytanie co dokładnie, jakie parametry sprawiły że mimo że leci ewidentna kaszana słucha się tego tak wspaniale. 

I właśnie tego nauczył mnie zmarły kolega.Trochę ironicznie i trochę na poważnie taki Matrix w audio. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Acccuphase 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, krzysieks_2007 napisał:

 

I właśnie tego nauczył mnie zmarły kolega.Trochę ironicznie i trochę na poważnie taki Matrix w audio. 

Może dasz się namówić od odsłonięcie choć małej części tej wiedzy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, krzysieks_2007 napisał:

Nie jest to próba nawrócenia 😃lecz zapytanie co dokładnie, jakie parametry sprawiły że mimo że leci ewidentna kaszana słucha się tego tak wspaniale

Spójność i zgodność fazowa. Bodzio ma na przykład płytę Armstronga nagraną w latach czterdziestych.

Panowie. Uczta. Nie ma dołu, nie ma góry, ale jest atmosfera zadymionej knajpy. Nie do powtórzenia. To tak wciąga, że zapomina się o całym świecie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Ricambi napisał:

Może dasz się namówić od odsłonięcie choć małej części tej wiedzy?

To nie jest żadna tajemnica, chodzi tylko i wyłącznie o czas. Faza to czas, prędkość to czas, ilość to czas. 

Zrozumienie i nauka słuchania czasu zamiast barwy wymaga trochę wysiłku.

Sami jesteśmy swoimi największymi wrogami, moim zdaniem nie mamy pełnej wolnej woli a podlegamy mechanizmom. Jak w przypadku odsłuchu psychoakustyka wyklucza obiektywną ocenę barwy tak w  postrzeganiu rzeczywistości mechanizmy skutecznie ograniczają możliwość zmiany toru myślenia, wyjrzenia za choryzont. 

Przestawienie z barwy na czas zajęło mi 3lata.Plus tego jest przede wszystkim finansowy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Acccuphase 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zrozumieniu w czym rzecz mógłby pomóc np odtwarzacz z płynną regulacją pitch control i troszkę czasu na zabawę z regulacją. Z reguły lepiej będzie odbierana muzyka z regulatorem ustawionym odrobine na minus, będzie naturalniej i bardziej analogowo. Nagle okaże się, że dostrzega się w muzyce więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, KrisNext napisał:

W większości przypadków (99.99) nie słychać żadnej różnicy... Górę biorą zjawiska psychoakustyczne.

To są wyniki badań czy twoje teorie ? Zjawiska psychoakustyczne nie biorą się z samego powietrza one z czegoś wynikają, przede wszystkim z tego jak gra dany sprzęt. Jeden słyszy różnice drugi nie. Różnych ludzi na swojej drodze już widziałem i z nimi rozmawiałem. Nie będę dalej ciągnął wywodu o kondensatorach. Kto słyszy to wie o czym piszę. Są i tacy dla których lampy piszczą. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, krzysieks_2007 napisał:

Nie zgadzam się z tym. 

Dla mnie sprzęt który ma brzmienie jest bezwartościowy, na co mi urządzenie które wszystko odtwarza z tą samą manierą czy charakterem.Poza tym jest strasznie nudne. 

Są konstruktorzy którzy zrobili kasę na brzmieniu i mają swoje grono wyznawców np. Lampizator. 

Nie zmienia to faktu że brzmienie jest tylko interpretacją. 

Dobry sprzęt to taki który pozwala zbliżyć się przy odsłuchu w domu do konsoli w studio czy sprzętu na którym nagranie było realizowane. Pokazuje jedynie zarejestrowany materiał. Pozwala na coś bardziej profesionalnego niż uniesienia przy kolorowym plumkaniu. 

I jeszcze jedno. 

Prawda nie ma zbyt wiele wspólnego z barwą, prawda to inna para kaloszy. 

Nie musisz się zgadzać. Nikt cię do tego nie zmusi.To jest twoje zdanie i twój punkt widzenia.  Każdy słucha tego co lubi lub tego co może mieć. Ja zawsze dobierałem sprzęt pod swoje preferencje. Nie zajmuję się w domu montażem studyjnym tylko czasem sobie słucham tego i owego i nie jest to zawsze plumkanie. Barwa barwą. Nie wszystko co kolorowe jest piękne i zgodne z prawdą i czasem wole też posłuchać na bardziej neutralnym sprzęcie. Jest jeszcze wiele aspektów brzmienia, które sprawiają że słucha się mniej lub bardziej przyjemnie.

Jest jeszcze inna strona medalu. Na co komu super sprzęt w studiu jak ktoś spartolił realizację na etapie montażu dźwięku i to wszystko wychodzi podczas odsłuchu w domu. Tego nie poprawi już najlepszy sprzęt. Wiele nagrań ma źle rozlokowane instrumenty na scenie stereo. To są błędy człowieka, który miał super sprzęt w studiu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.10.2022 o 23:03, krzysieks_2007 napisał:

A ja twierdzę że szum, zniekształcenia, przesterowanie, THD i parę innych nie mają znaczenia. 

Dałbyś wiarę 😃

Mam specjalnie przygotowany jeden zestaw audio. Taki do robienia sobie jaj z audiofilów Św. pamięci kolega Krzysztof miał u siebie w domu znacznie dziwniejszy sprzęt do tego samego, całkowity bezsens i zaprzeczenie dobrze skompletowanego zestawu audio. 

Zestaw generalnie masakruje dźwięk na każdym etapie. Wiele, jak nie dziesiątki badziewnych kondensatorów w torze, konwersja ca i ac, jedne preampy na maxa inne cichutko itp itd. 

Każdy kto tego słuchał bez wiedzy o całości stwierdził że zestaw gra doskonale czysto, muzyka jest idealna i z grubsza nic jej nie brakuje. Poproszeni o wycenę tego grania podawali dość wysokie sumy. 

Nie jest to próba nawrócenia 😃lecz zapytanie co dokładnie, jakie parametry sprawiły że mimo że leci ewidentna kaszana słucha się tego tak wspaniale. 

I właśnie tego nauczył mnie zmarły kolega.Trochę ironicznie i trochę na poważnie taki Matrix w audio. 

To co piszesz nie jest dowodem na to że zniekształcenia nie wpływają na brzmienie a jedynie na ułomność ludzkiego aparatu słuchu i podatności na sugestię. 

To nie jest tak że gdy wzmacniacz ma określone zniekształcenia to każdy to usłyszy. To oznacza że ci wprawni mogą to usłyszeć. Dobrym przykładem jest osoba grająca na fortepianie, która doskonale zna brzmienie tego instrumentu. taka osoba jest w stanie wyłapać subtelne zmiany brzmienia spowodowane zniekształceniami. Oczywiście mam na myśli jakis rozsądny poziom zniekształceń a nie 10 czy 20%:) bo wtedy to żadna sztuka hahaha

14 godzin temu, kinimod napisał:

To są wyniki badań czy twoje teorie ? Zjawiska psychoakustyczne nie biorą się z samego powietrza one z czegoś wynikają,

Z mózgu... Z budowy układu nerwowego odpowiedzialnego za percepcję dźwięku. Tyło to już wałkowane wiele razy jak ktoś jest poważnie zainteresowany tematem wystarczy wpisać na TY i jest masa filmów jak łatwo oszukać ludzki słuch. A wracając do kondensatorów to jesteś w stanie odróżnić kondensatory w ślepych testach ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, KrisNext napisał:

A wracając do kondensatorów to jesteś w stanie odróżnić kondensatory w ślepych testach ?

 

Chętnie na takie testy się wybiorę jak ktoś takowe zorganizuje. Tak jak pisałem wcześniej, różnice są słyszalne, przynajmniej dla mnie. Gdy modyfikuję jakąś zwrotnicę w kolumnie to efekt zawsze jest i nie jest to placebo. Czasem  po zmianie w filtrze górnoprzepustowym efekt jest odwrotny do zamierzonego i po prostu nie da się słuchać kolumn ponieważ jest wyraźnie i za ostro podawany dźwięk do słuchacza. Wynika to z powiedział bym z dopasowania kondensatora do charakteru brzmienia kopułki. Każdy kondensator zniekształca jeden mniej drugi bardziej i przez to modeluje brzmienie całości czy to wzmacniacza czy kolumn. Wystarczy usunąć sprzęgające kondensatory z cd czy dac, które najczęściej w tych tanich są elektrolityczne  i od razu słychać jak zmienia się brzmienie i przestrzeń. To tyle z moich doświadczeń i odsłuchów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kinimod napisał:

Chętnie na takie testy się wybiorę jak ktoś takowe zorganizuje. Tak jak pisałem wcześniej, różnice są słyszalne, przynajmniej dla mnie. Gdy modyfikuję jakąś zwrotnicę w kolumnie to efekt zawsze jest i nie jest to placebo.

W przypadku zwrotnic jest nieco inaczej niż w przypadku kondensatorów sprzęgających w torze audio. Zwrotnice to dość proste filtry. Po pierwsze tolerancja kondensatorów min 10%, po drugie impedancja wewnętrzna. Bierzesz dwa kondensatory 10u montujesz raz jeden raz drugi i słyszysz różnice. Bo w rzeczywistości jeden ma 9u a drugi 12u nie wnikając już w rezystancję szeregową i inne parametry. 

1 godzinę temu, kinimod napisał:

Chętnie na takie testy się wybiorę jak ktoś takowe zorganizuje.

Niedawno Próbowałem namówić na testy jednego z kolegów co to wynalazł super kable zasilające wpływające nie tylko dźwięk ale i na obraz w TV. No ale niestety nie podjął rękawicy. hahaha czyli jak zwykle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, KrisNext napisał:

W przypadku zwrotnic jest nieco inaczej niż w przypadku kondensatorów sprzęgających w torze audio. Zwrotnice to dość proste filtry. Po pierwsze tolerancja kondensatorów min 10%, po drugie impedancja wewnętrzna. Bierzesz dwa kondensatory 10u montujesz raz jeden raz drugi i słyszysz różnice. Bo w rzeczywistości jeden ma 9u a drugi 12u nie wnikając już w rezystancję szeregową i inne parametry. 

Niedawno Próbowałem namówić na testy jednego z kolegów co to wynalazł super kable zasilające wpływające nie tylko dźwięk ale i na obraz w TV. No ale niestety nie podjął rękawicy. hahaha czyli jak zwykle.

Z tą tolerancją to bywa różnie. Ostatnio montowałem Jantzen Superior Z-Cap tez czerwony i on akurat ma tolerancję 2%. Z tym się zgodzę że parametry techniczne mają znaczenie. Wraz ze zmianą pojemności zmieniać się będzie częstotliwość graniczna filtru (fs przy-3dB) oraz przesunięcie fazowe. Poprzednio w zwrotnicy był tani MKT i po zmianie na tego jantzena czyli MKP efekt jest bardzo dobry. Cała część pasma wysokotonowego jest przekazywana w bardzo czysty i naturalny sposób. Nie ma zamulenia, zamglenia, wszystko jest wyraźne i nie męczy natarczywością czy ostrością. Skrzypce czy altówka brzmią bardziej naturalnie bliżej oryginału. To samo instrumenty perkusyjne.

Co do kabli czy przewodów zależy jak to woli pisać też mam już swoje doświadczenia i wnioski. Nie ma sensu inwtestować w kable czy interkonekty za 1kzł czy więcej. W końcu high endy montuje się z normalnych części.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.