Skocz do zawartości
IGNORED

Do ilu kHz słyszycie?


yesther
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie, zastanawia mnie jedno, rozmawiamy o sprzętach i brzmieniu, a kazdy przeciez ma inny słuch, glownie chodzi o wysokie częstotliwości. Ściągnijcie sobie jakas aplikacje (na iphone mam Tone Generator) i dajcie znak do ilu kHz wasz słuch odbiera dzwiek. U mnie to 14kHz, ale moj kumpel juz ma odcięcie powyżej 8kHz (nie to nie jest jeszcze jednostka chorobowa, ale np w ogole nie słyszy dzwonków w Welcome 2 America Prince’a), moje dziecko natomiast do 18kHz, i jak tu dyskutować o brzmieniu jak sa takie roznice? 

Tu ciekawe podsumowanie częstotliwości żywych instrumentów, niby max okolo 5kHz ma np pianino:

https://orchestracentral.com/what-are-the-highest-pitched-instruments/

 

Edytowane przez yesther
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg audiometrii prawe uchu 15,2 kHz , lewe 16,5 kHz.

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie ma wtedy sens gdy słuchawki mają bardzo niski THD

 

Badanie generatorem powoduje wprowadzanie harmonicznych i sub harmonicznych i wydaje nam się że słyszymy wyższe częstotliwości niż faktycznie są

Za tym na popularnych słuchawkach spokojne 2kHz można odjąć...

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, marek-1969 napisał:

Wg audiometrii prawe uchu 15,2 kHz , lewe 16,5 kHz.

Której? normalnie u laryngologa badają do 8kHz a takich lepszych urządzeń do 16kHz jest parę w kraju, np Akademia Muzyczna im. Chopina w Warszawie

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, yesther napisał:

Pytanie też czy w ogóle w tych zakresach na granicy słyszalności w ogóle coś się dzieje w muzyce, czy to bardziej przestrzeń jakaś aura utworu tam się mieści?

Ależ dzieje kolego, skrzypce grają do 80kHz a np. flet bez problemu potrafi zaświdrować w uszach do 37kHz

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, yesther napisał:

moje dziecko natomiast do 18kHz

Czemu tak nisko? młodzi ludzie do 18 roku życia słyszą do 24kHz. Rozmawiałem kiedyś z Thomannem i zdarzali im się tacy młodzi studenci

1 minutę temu, yesther napisał:

Serio? To o co chodzi w tym linku, który podesłałem, tam wskazują max częstotliwości instrumentów orkiestrowych.

Robota po łebkach.  Mam nagraną w studio sonatinę na fortepian i flet mikrofonami DPA (16Hz-50kHz) i Schoeps i aż dzwoni w uszach. Dźwięk 37kHz wyszedł z zapisu nutowego za tym to muzyka

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś sponsoruje badania Aple czasem?

Akcje Polcji ręce na kierownicy sponsoruje np. firma mająca aplikacje Janosik o ostrzeganiu przed fotoradarami

 

Takie czasy mamy

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co Ci teraz chodzi, ale luzik 🙂 Mnie zastanawia tylko różny odbiór muzyki w zależności od słuchu. Siedzimy sobie z kumplami na jednej sofie, jeden słyszy do 8kHZ, drugi do 10kHZ a ja do 14kHz a dzieci 18-19kHz (na apce w telefonie), więc to jest diametralnie różny odbiór w sumie tej samej informacji muzycznej. Potem mamy ludzi na forum często wykłócających się o brzmienie sprzętu, ale wszelkie dyskusje powinno się chyba zacząć od tego co kto słyszy, oczywiście warto to okrasić odpowiedzią swojego pomieszczenia itp, ale to już byłaby wyższa szkoła jazdy... 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, yesther napisał:

Nie wiem o co Ci teraz chodzi, ale luzik 🙂 Mnie zastanawia tylko różny odbiór muzyki w zależności od słuchu. Siedzimy sobie z kumplami na jednej sofie, jeden słyszy do 8kHZ, drugi do 10kHZ a ja do 14kHz a dzieci 18-19kHz (na apce w telefonie), więc to jest diametralnie różny odbiór w sumie tej samej informacji muzycznej. Potem mamy ludzi na forum często wykłócających się o brzmienie sprzętu, ale wszelkie dyskusje powinno się chyba zacząć od tego co kto słyszy, oczywiście warto to okrasić odpowiedzią swojego pomieszczenia itp, ale to już byłaby wyższa szkoła jazdy... 🙂

Diametralnie różny odbiór to jest między ludźmi aktywnie słuchającymi muzyki , chodzącymi do filharmonii, obytych z nią a zwykłymi zjadaczami chleba którym coś tam w domu gra i masę istotnych rzeczy w muzyce po prostu im umyka i to nie koniecznie z racji pasma ale braku wytrenowania słuchu

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywista oczywistość, ale to jest forum o audio i o stereo, czyli jednak audio wydobywające się z zazwyczaj dwóch kolumn w domowym zaciszu. Pewnie są osobne fora dla ludzi chodzących do filharmonii, bo jednak trzeba lubić grane tam zazwyczaj rodzaje muzyki. Sprzęt w domu to tylko namiastka i odwzorowanie, ale może być lepsze i gorsze. 

Z wiekiem tracimy wysokie pasma, to chyba nie ulega wątpliwości, ale czy to proces nieodwracalny czy mozna to jednak wytrenować jak piszesz? Czasem mam wrażenie, że słyszę trochę lepiej, albo po prostu słucham uważniej, a nieubłaganie zbliżam się do pięćdziesiątki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od kształtu przebiegu sygnału.

3 godziny temu, yesther napisał:

kazdy przeciez ma inny słuch, glownie chodzi o wysokie częstotliwości. (...), moje dziecko natomiast do 18kHz, i jak tu dyskutować o brzmieniu jak sa takie roznice? 

Bez sensu jest ściąganie aplikacji.

Szumowy przestrajany byłby najlepszym sygnalem na jednostajnym poziomie (monotonicznym), z szumem energetycznym różowym (ważonym) - ale tego chyba nie stosuje się podczas badania, tylko symulację wielopunktową.

Uśredniony tercjowo (chyba?)

Tu te których używałem:

szynalski.com 

jakemandell.com

audiocheck.net

klippel.de/listeningtest

(O jakich ubytkach w dB chcesz wiedzieć?) 

PS.

Sam nikt tego dobrze nie zrobi (pomiaru). Bo...

(Chyba to oczywiste, że jest k o m p l e t n i e - nieobiektywny, a tylko - deklarowany a priori według nastawienia i oczekiwań badanego).

Obiektywny byłby robiony bez oczekiwań.

3 godziny temu, yesther napisał:

Pytanie też czy w ogóle w tych zakresach na granicy słyszalności w ogóle coś się dzieje w muzyce, czy to bardziej przestrzeń jakaś aura utworu tam się mieści?

Barwa jest mniej czytelna przy znacznym ubytku. 

Pikolo od skrzypiec nie odróżnia się wtedy.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, ASURA napisał:

Której? normalnie u laryngologa badają do 8kHz  a takich lepszych urządzeń do 16kHz jest parę w kraju, np Akademia Muzyczna im. Chopina w Warszawie

A dzięki. 

Nie znałem miejsca, gdzie mają sprzęt do najkrótszych fal.

Audiogram - czyli: 16-20 pomiarów w paśmie 250-8000 herców.

To czasem mało, ale to standard w audiometrii.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, yesther napisał:

Serio? To o co chodzi w tym linku, który podesłałem, tam wskazują max częstotliwości instrumentów orkiestrowych.

O bazę tonalną - ton czysty. To dla muzyka jest istotne, no i - dla czytelnika nut.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, yesther napisał:

Mnie zastanawia tylko różny odbiór muzyki w zależności od słuchu.

[...]

wszelkie dyskusje powinno się chyba zacząć od tego co kto słyszy ,[...]

Testy nie są muzyczne - są na innym sygnale (zastępczym).

2 godziny temu, yesther napisał:

Z wiekiem tracimy wysokie pasma, to chyba nie ulega wątpliwości, ale czy to proces nieodwracalny czy mozna to jednak wytrenować jak piszesz? Czasem mam wrażenie, że słyszę trochę lepiej, albo po prostu słucham uważniej, a nieubłaganie zbliżam się do pięćdziesiątki...

Tiaaa...

1. 9 lat miałem i z kataru zapaliło mi się ucho środkowe. No i...  Ostre antybiotyki, bo to - bakteryjne.

I łup - 30 dB ubytku.

2. Nieodwracalnie.

3. Rano jest czulszy słuch, po wyspaniu się.

 

 

 

Nieodwracalny - inaczej nie masz własnej mowy. Słuch absolutny przeszkadza (zwykle) w porozumieniu.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ASURA napisał:

Której? normalnie u laryngologa badają do 8kHz a takich lepszych urządzeń do 16kHz jest parę w kraju, np Akademia Muzyczna im. Chopina w Warszawie

Dosyć specjalistycznej . Od słuchu zależało moje życie.

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiekolwiek testy do ilu kHz slyszymy, przeprowadzane w warunkach „domowych“ sa troche bez sensu, bo nie mamy do tego odpowiedniego skalibrowanego sprzetu, ktory generuje nie tylko sygnaly o roznych czestotliwosciach, ale takze o ZDEFINIOWANEJ, WZORCOWEJ GLOSNOSCI.

Przeciez jest logiczne ze (przyklad)

Jesli slucham sinusow przy pokojowej glosnosci, to slysze do 13kHz

Jesli obnize poziom glosnosci o 10dB, to slysze juz tylko do 10kHz

A jak dam gazu i podglosnie o 20dB, to slysze nawet 16kHz

Czulosc naszych uszu jest funkcja czestotliwosci i GLOSNOSCI

Widac to tez w krzywych Fletchera Munsona

Dlatego laryngolog i akustyk uzywa skalibrowane systemy pomiarowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ajothe napisał:

Panie niekiepski wynik,

Zrobiony On Line, a nie u specjalisty od audiometrii.

Zatem wiesz co można z tym zrobić?

😁

 

Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Weź teraz to pogódź z akustyką pomieszczenia.... 

Nie ma zwiazku.

Ale te dipy mozna by skompensowac sluchajac muzyki prze sluchawki.
W tym konkretnym wypadku bez znaczenia bo minimalne i symetryczne
Zrobiony On Line, a nie u specjalisty od audiometrii.
Zatem wiesz co można z tym zrobić?

 

Ja bym tak calkiem nie przekreslal sensu uzycia takich programow, gdyz sa dobrym pierwszym indykatorem pozwalajacym rozpoznac problemy i wskazac droge do laryngologa. Jestem pewny ze wiele osob ma takie problemy i nawet nie jest tego swiadoma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, xetras napisał:

Testy nie są muzyczne - są na innym sygnale (zastępczym).

Tiaaa...

1. 9 lat miałem i z kataru zapaliło mi się ucho środkowe. No i...  Ostre antybiotyki, bo to - bakteryjne.

I łup - 30 dB ubytku.

2. Nieodwracalnie.

3. Rano jest czulszy słuch, po wyspaniu się.

 

 

 

Nieodwracalny - inaczej nie masz własnej mowy. Słuch absolutny przeszkadza (zwykle) w porozumieniu.

Polecam Aswagandhe 1łyżeczka do herbaty dziennie plus specyfiki na układ krążenia z grupy nootropilów np. piracetamum. Do 1,5 roku sporo powinno się podnieść chyba że zabiłeś niektóre nerwy słuchowe przez niedotlenienie bo jakieś naczynko włosowe na dłużej niż dobę się zatkało a nie dali Ci w tym czasie kroplówy na dotlenienie

 

Piski w uszach to pierwszy sygnał że nerw słuchowy jest niedotleniony za tym duuużooo Piracetamum uderzeniowo nawet 4800mg na dobę i do dobrego lekarza albo od razu na oddział intensywnej terapii otolaryngologicznej

O zaprzestaniu gorzały którą lubisz nie muszę Ci chyba mówić, rąbie ona cały układ nerwowy a nie tylko słuch…

Edytowane przez ASURA

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, xajas napisał:

Ja bym tak calkiem nie przekreslal sensu uzycia takich programow, gdyz sa dobrym pierwszym indykatorem pozwalajacym rozpoznac problemy

No zgoda.

Tylko, że tu mowa o 18kHz 30latka?

To wiesz....

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.