Skocz do zawartości
IGNORED

Do ilu kHz słyszycie?


yesther
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, sir.jax napisał:

No zgoda.

Tylko, że tu mowa o 18kHz 30latka?

To wiesz....

Jak zaloze sluchawki i dam OSTRO gazu to tez cos tam slysze mimo 2x30lat 🙂  

 

Ale ja bym sie tam tym tematem tak nie onanizowal.

Ja znalazlem na to proste i bardzo dobrze funkcjonujace rozwiazanie.

Pisalem o nim juz tysiac razy. Nazywa sie "Target Curve"

Nie nadarmo wszystkie moje systemy sa strojone do moich prywatnych, z milimetrowa dokladnoscia dopasowanych przebiegow target curve.

IMG_6786.thumb.jpg.fbb65b9edd62cfb40bcb6d398ed726a5.jpg

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze lepiej i dokladniej rozwiazalem to w mojej najnowszej zabawce -> RME-ADI-2 + sluchawki. Zabudowany DSP z osobnymi EQ dla lewego i prawego kanalu umozliwiaj perfekcyjne wyrownanie/kompensowanie asymetrii czulosci uszu. Takiego perfekcyjnego precyzyjnego Stereo jak mam teraz w sluchawkach jeszcze nigdy nie slyszalem  

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, xajas napisał:

Jak zaloze sluchawki i dam OSTRO gazu to tez cos tam slysze mimo 2x30lat 🙂  

😁

 No właśnie, chodzi o to, że badanie u specjalisty jest na określony poziomie głośności. 

 

12 minut temu, xajas napisał:

A jeszcze lepiej i dokladniej rozwiazalem to w mojej najnowszej zabawce -> RME-ADI-2 + sluchawki. Zabudowany DSP z osobnymi EQ dla lewego i prawego kanalu umozliwiaj perfekcyjne wyrownanie/kompensowanie asymetrii czulosci uszu. Takiego perfekcyjnego precyzyjnego Stereo jak mam teraz w sluchawkach jeszcze nigdy nie slyszalem  

Ale ilu jest takich xajasów? 

Wiesz co mam na myśli😉

Nie znam nikogo innego takiego jak Ty, jesteś specyficzny 😁

Masz ogarnięte wszystko w temacie akustyki i kalibracji tejże, jak i słuchawek.

Zatem, mówmy o przeciętnych Kowalskich, a nie o nieprzeciętnych xajasach.

😁

 

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, sir.jax napisał:

Ale ilu jest takich xajasów? 

Wiesz co mam na myśli😉

Nie znam nikogo innego takiego jak Ty, jesteś specyficzny 😁

Tak. A wiesz skad ta specyfika sie bierze?

Bo xajas wsadza 95% swojej energi i kreatywnosci w poszukiwanie rozwiazan problemow i proby racjonalnego zrozumienia jak to wszystko dziala. Bo to jest moja pasja!

A przecietny Kowalski wsadza 95% swojej energi i kreatywnosci w wyszukiwanie wymowek i wyssanych z palca powodow, dlaczego to nie moze funkcjonowac, i to bez checi zrozumienia jak to dziala

To jest wszystko kwestja osobistego nastawienia 

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, xajas napisał:

Bo xajas wsadza 95% swojej energi i kreatywnosci w poszukiwanie rozwiazan problemow i proby racjonalnego zrozumienia jak to wszystko dziala. Bo to jest moja pasja!

Ale ja to wiem 😉

 

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, xajas napisał:

Jesli slucham sinusow przy pokojowej glosnosci, to slysze do 13kHz

Co z tego?

Piłoksztaltny sygnał (częstszy w otoczeniu) - ten na pewno usłyszysz, nawet gdy jest wyższej częstotliwości.

Sinus w przyrodzie nie występuje 😉

A do porównań owszem, może być.

Piła bardziej dokucza niż sinus.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście #16 podawałem linki do generatorów tonu.

Sam zwykle biorę ten:

Instrukcja po angielsku - przed użyciem przeczytać!

(Sprawdzić ustawienia na ekranie)

https://www.szynalski.com/tone-generator/

Tam można kliknąć przycisk [~] i mieć  też sygnał prostokątny, trójkątny i "piła", czyli 'sawtooth'.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji polecam posluchac tego generatora przez sluchawki. Podwyzszajcie powoli czestotliwosc od 50Hz do 12kHz i obserwujcie, czy zrodlo pozorne caly czas jest lokalizowane dokladnie po srodku (albo dla pewnych czestotliwosci przesuwa sie na lewa albo prawa strone).
 
IMG_4915.thumb.jpg.c0077d34fda2bdecbcbffbf2ba94e7e2.jpg

To jest ten efekt, ktory mialem na mysli piszac wczesniej w #32 o uzyciu RME ADI-2 do korekcji asymetrii uszu

Ja polecam sinus a nie pile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. Wszyscy wiedza, ze z wiekiem zmienia sie czulosc naszych uszu na wysokie czestotliwosci.
Ale niewielu zdaje sobie z tego sprawe, ze czasami w wyniku przebytych chorob, obciazenia halasem itp. mamy asymeryczne uszkodzenia sluchu, i to juz w mlodym wieku. Ale nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo sie do tego przyzwyczajamy. Podswiadomie reagujemy na to i kompensujemy to np. przykladajac telefon zawsze do „zdrowszego“ ucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.03.2023 o 09:29, xajas napisał:

polecam sinus a nie pile

Oczywiście że masz rację. Zgrzytanie z piły to chyba tylko dla mnie 🙂

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 24.03.2023 o 17:40, sir.jax napisał:

No właśnie, chodzi o to, że badanie u specjalisty jest na określony poziomie głośności.

Laryngolog zapytana o to czy urządzenie bierze pod uwagę  krzywe izofoniczne , odpowiedziała że nie wie. Ciekawe czy wiedziała co to ?

Jakie to badanie jak normalny spadek czułości ok 3khz określany jest jako ubytek.

 

image.thumb.png.c911e80f969d27eef4b7fb8af14ba32e.png

Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, bolo_senor napisał:

Laryngolog zapytana o to czy urządzenie bierze pod uwagę  krzywe izofoniczne , odpowiedziała że nie wie. Ciekawe czy wiedziała co to ?

Jakie to badanie jak normalny spadek czułości ok 3khz określany jest jako ubytek.

 

image.thumb.png.c911e80f969d27eef4b7fb8af14ba32e.png

Cały świat na tych krzywych widzi najwyższą czułość w okolicy 3kHz, spadek widzisz chyba tylko Ty... 

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@iro III Niektórzy lubią czuć się wyjątkowi 🤷‍♂️

@xajas Nie wiem, czy zrozumiałem Twój punkt widzenia. Przypuśćmy, że chodzi o mnie. Ubytek w okolicach 4000 Hz, i żeby słyszeć te okolice tak, jak słyszałem je wcześniej, przed ubytkiem, powinienem podbić mocno muzykę na tej częstotliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
[mention=22848]iro III[/mention] Niektórzy lubią czuć się wyjątkowi 
[mention=1239]xajas[/mention] Nie wiem, czy zrozumiałem Twój punkt widzenia. Przypuśćmy, że chodzi o mnie. Ubytek w okolicach 4000 Hz, i żeby słyszeć te okolice tak, jak słyszałem je wcześniej, przed ubytkiem, powinienem podbić mocno muzykę na tej częstotliwości?

Powyzej pytalem o „ubytek“, bo w kontekscie krzywych FM uzycie okreslenie „ubytek“ jest nie pasowne. To nie jest „ubytek“, tozna czulosc na na rozne czestotliwosci jest po prostu naturalnym dzialaniem naszego zmyslu sluchu

Ale powracajac do problematyki tego rzeczywistego „ubytku“ przy 4kHz, to moja osobista opinia/preferencja oparta o wiele wiele testow - > tak, w zaleznosci od stopnia ubytu (ile dB), „rozciaglosci“ ubytku (szerokopasmowo/waskopasmowo) i symetrii L/R (czy tylko jedne ucho, albo obydwa), wyprobowal bym odpowiednie rozwiazanie. A te zalezy od powyzszych parametrow i od tego, czy sluchamy glosnikow czy sluchawek.

Glosniki funkcjonuja przy symetrycznym, obustronnym ubytku, ale nie moga korygowac asymetrii. Korekcja jednostronnego/asymetrycznego ubytku funkcjonuje tylko przez sluchawki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, xajas napisał:

Ale powracajac do problematyki tego rzeczywistego „ubytku“ przy 4kHz, to moja osobista opinia/preferencja oparta o wiele wiele testow - > tak, w zaleznosci od stopnia ubytu (ile dB), rozciaglosci“ ubytku (szerokopasmowo/waskopasmowo) i symetrii L/R (czy tylko jedne ucho, albo obydwa), wyprobowal bym odpowiednie rozwiazanie.

Jakie to może być rozwiązanie, przy moim problemie? W kontekście kolumn. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
A kombinowanie z Dsp lewy / prawy kanał jest bez sensu? 

Oczywiscie ze ma sens, ale tylko przy sluchawkach.

Bo jesli sluchasz zestawow glosnikowych, to jesli podglosnisz np. tylko lewy kanal, to ten podglosniony lewy sygnal dociera zarowno do lewego jak i prawego ucha.

IMG_5963.thumb.jpg.9743e881394cf2939b4e18d299e7b8e3.jpg

A tego nie chcemy. My chcemy „podglosnic“ tylko jedno ucho, a to jest mozliwe tylko przy 100% separacji kanalow, czyli w sluchawkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.03.2023 o 09:29, xajas napisał:

Przy okazji polecam posluchac tego generatora przez sluchawki. Podwyzszajcie powoli czestotliwosc od 50Hz do 12kHz i obserwujcie, czy zrodlo pozorne caly czas jest lokalizowane dokladnie po srodku (albo dla pewnych czestotliwosci przesuwa sie na lewa albo prawa strone).
 
IMG_4915.thumb.jpg.c0077d34fda2bdecbcbffbf2ba94e7e2.jpg

To jest ten efekt, ktory mialem na mysli piszac wczesniej w #32 o uzyciu RME ADI-2 do korekcji asymetrii uszu

Ja polecam sinus a nie pile emoji3.png

Fajny ten generator.
teraz już wiem,dlaczego niektórzy (oczywiście spoza tego forum) lubią suby,a nawet powinni ich słuchać:
image.thumb.png.8a4f85d4433a7e35c921b625a70dceeb.png

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.05.2023 o 02:36, bolo_senor napisał:

Laryngolog zapytana o to czy urządzenie bierze pod uwagę  krzywe izofoniczne , odpowiedziała że nie wie. Ciekawe czy wiedziała co to ?

W audiometrii chyba jest to mało potrzebne. Chyba że chodzi o audiometrię muzyczną. Sam wykres robi raczej technik a nie lekarz.

Sprawdza się pasmo 250Hz-8000Hz i nie wiem co oznacza 0dB ubytku na audiogramie. Ubytek wskazują punkty położone niżej. Kształt wykresu audiometrycznego jest inny od krzywych izofonicznych.

Czy urządzenia do audiometrii są skalibrowane w fonach? Tego nie wiem.

Edytowane przez xetras
Poprawka

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież co innego mierzą

1. Czułość (w fonach)

2.Ubytek

Nie piszę za innych. Do wieku  50 lat u mnie był symetryczny dla L i dla P - na górze wykresu, czyli około 0dB (z wyjątkiem śladu po infekcji (zapalenie ucha środkowego we wczesnym dzieciństwie - od gardła i przełykania śluzu, leczenie w połowie lat 70. mocnymi antybiotykami))

Po infekcjach w 6. dekadzie życia - ubytki w okolicach 4, 6, 8 kHz i też symetryczny wykres.

Gdzieś go w załącznikach podawałem.

Ten jest z ok.2000 roku (do 2017 podobnie tylko już na programie na kompie)

https://www.audiostereo.pl/attachments/

 

ubytek.jpg

 

Edytowane przez xetras
Poprawka

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Przecież co innego mierzą
1. Czułość (w fonach)
2.Ubytek
Nie piszę za innych. Do wieku  50 lat u mnie był symetryczny dla L i dla P - na górze wykresu, czyli około 0dB (z wyjątkiem śladu po infekcji (zapalenie ucha środkowego we wczesnym dzieciństwie - od gardła i przełykania śluzu, leczenie w połowie lat 70. mocnymi antybiotykami))
Po infekcjach w 6. dekadzie życia - ubytki w okolicach 4, 6, 8 kHz i też symetryczny wykres.
Gdzieś go w załącznikach podawałem.
 
 
 

W ten ubytek 0dB przy 50-ce nie wierze
Tak wyglada dobry wynik dla 55 (sredni ubytek 13dB)

IMG_3064.thumb.jpg.bd95ee14247a2e0cb1e290c076533082.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, xajas napisał:

ten ubytek 0dB przy 50-ce

Różnica między L i P byłaby chyba dokuczliwsza.

Jakby co:

Przy 250 widać że każde ucho jest mniej czułe niż w środku pasma 500-2000 i  wykres jest pofalowany i nie symetryczny (L,P) dla wyższej części pasma.

xajas - pamięć jest złudna, pewnie pomyliłem się. Słusznie robisz że nie wierzysz. Rozbieżności rzędu 5-10 dB mogą wynikać z mojego czasu reakcji, czasem mógł być spóźniony.

Nowszych wykresów nie znajdę, bo im fotek chyba nie robiłem.

10 minut temu, xajas napisał:

Tak wyglada dobry wynik

U Was to jakiś HL nawet wyliczają (hearing level).Może i jest to bardziej skrótowe.

Kostnego przewodnictwa na nowszym wykresie też mi szkoda, bo gdzieś zaginął przy zmianach lokali.

Edytowane przez xetras
Poprawka

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.