Skocz do zawartości
IGNORED

O co chodzi z Eversolo DMP A6?


MarcK
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, ziemniak58 napisał:

czemu nie korzystasz z dysku wewnętrznego, szkoda czasu i życia na takie kaprysy techniczne.  

Korzystam. Ale z NAS mi wygodniej bo mam szybszy dostęp z PC do plików. W Eversolo mam również zamontowany dysk m.2 4TB. Nie ważnie. Wszystko działało i tak mi wygodnie było. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego nie tylko eversolo korzysta(ło) z NAS. Jest jeszcze Yamaha NP-S303. Więc wygodniej mi wrzucać pliki na NAS-a i wszystko ma do niego dostęp 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem wiele recenzji Eversolo DMP-A6 i w zasadzie w większości z nich pojawia się informacja, że streamer ten dostarcza bardzo szczegółowy dźwięk w zakresie wysokich tonów. Zastanawiam się jak on się zgra z moimi kolumnami a przede wszystkich ich wysoko tonowy, tubowym głośnikiem.

Czy ktoś testował Eversole wraz z kolumnami Fyne Audio F501, które były napędzane Marantzem PM8006 i może podzielić się swoimi wrażeniami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, luso napisał:

Obejrzałem wiele recenzji Eversolo DMP-A6 i w zasadzie w większości z nich pojawia się informacja, że streamer ten dostarcza bardzo szczegółowy dźwięk w zakresie wysokich tonów. Zastanawiam się jak on się zgra z moimi kolumnami a przede wszystkich ich wysoko tonowy, tubowym głośnikiem.

Czy ktoś testował Eversole wraz z kolumnami Fyne Audio F501, które były napędzane Marantzem PM8006 i może podzielić się swoimi wrażeniami?

Wypożycz na tydzień i będziesz miał jasność, albo ciemność 😉  Wiele firm chętnie prześle model do testów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minutes ago, panczo88 said:

Wprawdzie nie słuchałem na twoich kolumnach , ale z marantzem i klipsch grają ostro góra ale bez przesady.

Dzięki za odpowiedź 🙂

3 minutes ago, CHRx said:

Wypożycz na tydzień i będziesz miał jasność, albo ciemność 😉  Wiele firm chętnie prześle model do testów. 

To jest najlepszy test ale przed tym krokiem chciałbym się dowiedzieć, czy jest przynajmniej cień szansy na powodzenie takiej operacji...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, luso napisał:

Obejrzałem wiele recenzji Eversolo DMP-A6 i w zasadzie w większości z nich pojawia się informacja, że streamer ten dostarcza bardzo szczegółowy dźwięk w zakresie wysokich tonów. Zastanawiam się jak on się zgra z moimi kolumnami a przede wszystkich ich wysoko tonowy, tubowym głośnikiem.

Czy ktoś testował Eversole wraz z kolumnami Fyne Audio F501, które były napędzane Marantzem PM8006 i może podzielić się swoimi wrażeniami?

Fyne Audio F501 mogą uchodzić za bliźniaki Tannoy XT8F ( posiadam na chwile obecną ) i DMP-A6 master wypada bardzo naturalnie, ż tym że wzmacniacz(e) są tzw. angielskiego brzmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka, 

Mam pytanie odnośnie tego urządzenia. Czy ktoś porównywał to urządzenie z Cambridge Audio Dacmagic 200M odnośnie brzmienia i jakości? Na jakim poziomie jest wersja Master Edition - chodzi mi o to, czy będę potrzebował tak czy inaczej docelowo dedykowanego urządzenia DAC, czy to co jest w wersji Master jest na tyle dobre?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wersję Master Edition z zasilaczem Beatechnik LPS-A6. Używam tylko jako transport do lampowych DAC i Pre. Brzmi to bardzo dobrze, porównywalnie do transportu CD (zależy od jakości materiału w Tidal, niektóre utwory lepiej niż z CD, inne gorzej).

Czy ktoś porównywał dźwiękowo oryginalny kabel USB z czymś lepszym ? 

Warto zmienić na inny, firmowy kabel ? 

Jeżeli tak to co polecacie ?

 

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.03.2024 o 08:49, TomaszWarecki napisał:

Fyne Audio F501 mogą uchodzić za bliźniaki Tannoy XT8F ( posiadam na chwile obecną ) i DMP-A6 master wypada bardzo naturalnie, ż tym że wzmacniacz(e) są tzw. angielskiego brzmienia.

Nie. Xt8f mogą uchodzić za bliźniaki fyne f502.

501 to xt6f. 

Ale mają jednak inne brzmienie.

Natomiast między jak to nazwałeś bliźniakami 501 i xt8f jest spora różnica. Zdecydowanie dwujajowe.

2 godziny temu, kal800 napisał:

Hejka, 

Mam pytanie odnośnie tego urządzenia. Czy ktoś porównywał to urządzenie z Cambridge Audio Dacmagic 200M odnośnie brzmienia i jakości? Na jakim poziomie jest wersja Master Edition - chodzi mi o to, czy będę potrzebował tak czy inaczej docelowo dedykowanego urządzenia DAC, czy to co jest w wersji Master jest na tyle dobre?

ME nie jest warty dopłaty. 

Dac 200 gra lepiej z fajnym transportem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, fakt - bo od czasu, gdy interesowałem się wyborem modelu uszedł mi z pamięci symbol 502.

Panie Piotrze, a gdzie podział się Pana faworyt podsuwany czytelnikom regularnie na tym forum SMSL Su 10 ? Wie Pan, że nie wykluczam u siebie tego modelu..... Może nawet NuPirime dac 9X lub coś z ostatnich zapasów sprzedażowych Gustard x26 pro. Odsłuchuję ostatnio i.......coś w tym brzmieniu jest, coś jest. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testuję wersję A6 Master i jest bardzo obiecująca. Po zainstalowaniu dysku SSD przegrałem na niego ogromną ilość plików muzycznych i obserwuję że odtwarzanie z tego dysku daje lepsze efekty brzmieniowe niż ze streamingu np. Tidala (co dość zrozumiałe) ale też z dokładnie tych samych plików na zewnętrznym NAS. Różnice nie są duże, ale są. Trochę poprawia się holografia, jakość wysokich tonów. Obsługa tych plików poprzez aplikację Eversolo nie jest taka zła, ale jednak nie daje paru funkcjonalności oferowanych przez zewnętrzne programy. Ideałem byłoby gdyby to Eversolo z tym dyskiem sam  stanowił NASa. Niestety, jako serwer SMB nie jest widoczny w aplikacjach UPNP. Istnieje możliwość zainstalowania z plików APK zewnętrznych programów, które teoretycznie mogą zamienić A6 w serwer. Próbowałem kilku ale z miernym skutkiem. Udawało się osiągnąć widoczność go w sieci jako NAS ale zawsze z jakimś "upośledzeniem", działało przy niewielkiej liczbie plików ale przy dziesiątkach tysięcy się zatykało.  Czy ktoś już wyważył te drzwi i znalazł aplikację pozwalającą na osiągnięcie zadowalającej funkcjonalności? Mam wprawdzie serwer Synology i mogę go sobie zostawić, ale lepiej by było mieć o jeden klocek mniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, MacP napisał:

obserwuję że odtwarzanie z tego dysku daje lepsze efekty brzmieniowe niż ze streamingu np. Tidala (co dość zrozumiałe)

Dla mnie nie. Może podzielisz się wiedzą dlaczego odtwarzanie z dysku daje lepsze efekty ? Tak technicznie proszę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Piopio napisał:

dlaczego odtwarzanie z dysku daje lepsze efekty

To raczej subiektywne, i opisuję na czym polega różnica. Nie jest zauważalna natychmiast, ale jeśli wsłucham się w jakiś track na tidalu a potem bezpośrednio z pliku na dysku to wydaje mi się że to nagranie z dysku jest trochę bardziej naturalne i przestrzenne. Nie umiem tego wyjaśnić technicznie, być może ma znaczenie transmisja przez mnóstwo łączy i switchy, buforów, vs prosto z nośnika do dac? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, MacP napisał:

Nie umiem tego wyjaśnić technicznie, być może ma znaczenie transmisja przez mnóstwo łączy i switchy, buforów, vs prosto z nośnika do dac? 

Technicznie to nie ma znaczenia. To jest przesył DANYCH. Treść (dane) się od tego nie zmienia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piopio

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i tak DMP wszystko buforuje...wyciągamy kabel ethernet a muzyka ze streamingu dalej gra, utwór jest najpierw ładowany w pamięci.

Moim zdaniem największa bolączka A6 i, jak ostatnio się przekonałem, A8 to konwerter magistrali PCI-E na USB który przy kopiowaniu plików z komputera w sieci na dysk SSD w DMP wyciąga raptem 75MB/s (przy sieci gigabitowej mamy przepustowość maks. około ~112.5MB/s).
Podejrzewam że poszli po łebkach i inaczej SoC by tego nie ogarnął a tak to 75MB/s większości wystarczy i dodatkowy plus - dysk SSD o wiele mniej się grzeje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audionormik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie z dostępnych serwerów udało mi się zainstalować i uruchomić ten:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jest prosty i nieco siermiężny, ale do pewnego stopnia działa. Do pewnego stopnia, bo w przypadku mojego zbioru półtora terabajta plików muzycznych wykłada się na jego indeksowaniu. Natomiast korzystając z wolnego miejsca na dysku SSD zrzuciłem kilkadziesiąt filmów w tym HD, gdy zdefiniuje się do nich ścieżkę (trzeba ją wklepać ręcznie, bo aplikacja sama z siebie nie widzi jednak dodatkowego dysku), to filmy są normalnie widoczne w sieci i można je oglądać na np. telewizorze Smart, czy dowolnym sprzęcie który widzi serwer przez sieć. Oczywiście do takiego telewizora można też po prostu podpiąć USB, ale czasem wygodnie jest coś dodać do dysku czy z niego z niego wywalić po prostu poprzez sieć. Tak samo oczywiście można wykorzystać to jako przeglądarkę naszych kolekcji zdjęć itp. Przypuszczam że dla mniejszych kolekcji muzycznych ta aplikacja może okazać się wystarczająca.

Przy okazji – to bardzo miłe, że Eversolo gra w zasadzie wszystkie pliki muzyczne jakie można sobie wyobrazić (co nie musi być regułą dla każdego takiego streamera), wszystkie typy dsd jakie mam, i co ciekawe, gra też bezpośrednio z ISO ripowanych z płyt SACD. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, MacP napisał:

gra też bezpośrednio z ISO ripowanych z płyt SACD. 

Ciekawe czy przejdą też ripy z BD-audio, może to sprawdzałeś? Jeżeli czyta pliki ISO to nie powinno być kłopotu, ale trzeba by to potwierdzić eksperymentalnie bo spis obsługiwanych formatów nie wymienia płyt BD-audio. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Ostatecznie, po różnych pomysłach, na placu boju pozostały trzy rozwiązania. Jak słuchać muzyki w bezstratnym formacie z Tidala lub Apple Music?

Sprzęt:

Kolumny:  trójdrożne B&W DM 604S2

Wzmacniacz: Vincent SV-237 MKII

Ważne parametry techniczne we wzmacniaczu:

W przetworniku c/a jest Burr Brown PCM5100, pracujący z sygnałem PCM o granicznych parametrach 32 bity/ 384 kHz. Na potrzeby SV-237MKII jego możliwości ograniczono jednak do 24 bitów/192 kHz.

 

Możliwe opcje:

1.Telewizor Samsung QE65Q77CAT 65" QLED 4K 120Hz - połączony ze wzmacniaczem kablem optycznym. Plusem tego wariantu jest optyk, natomiast minusem takie sobie źródło w postaci telewizora

2. Laptop połączony ze wzmacniaczem. Dokładnie tak: laptop-usb-konwerter-coaxial-wzmacniacz.

W tym przypadku polecono mi konwerter DAC:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dane techniczne ustrojstwa:

PCM 2704  od Texas Instruments - Burr Brown

Zasilanie dostarczane jest poprzez wyjście USB

Próbkowanie : 16bit  - 32kHz / 44,1 kHz / 48 kHz

Zakres dynamiczny / sygnału do szumu: 98dB

Napięcie: 5 V (interfejs USB), nie wymaga dodatkowego zasilania

Zniekształcenia THD + N: 0.006% (RL> 10 kR)

Zniekształcenia THD + N: 0.025% (RL = 32 R)

Zakres dynamiczny: 98 dB

 

3. Streamer Eversolo DMP A6 połączony ze wzmacniaczem

Sprawa pozornie wydaje się prosta, bo wiadomo że wariant 2 jest lepszy jakościowo od 1, podobnie jak 3 od 2. Pytanie jest jednak takie: czy warto kupić Eversolo DMP A6 za circa 4000 zł? Konwerter DAC (wariant 2) kosztuje 50 zł. Najważniejsze jest, rzecz jasna, to, jaka jest różnica jakości dźwięku w każdym przypadku. Dodam, że nie chodzi o słuchanie plików high-res, tylko FLAC  i wave, generalnie poziom konwencjonalnej płyty kompaktowej. Nie ukrywam, że najmniej interesujący wydaje mi się wariant 1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Proxima1971 napisał:

Najważniejsze jest, rzecz jasna, to, jaka jest różnica jakości dźwięku w każdym przypadku.

Jest duża. Zainwestuj w Eversolo a nie w półśrodki. DAC w Vincent jest słabiutki. Nie liczą się parametry a możliwości i brzmienie. 

A jak szkoda Ci pieniędzy to kup po prostu WiiM Pro Plus i podłącz go analogowo do wzmacniacza. Ewentualnie dokup zasilanie liniowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piopio

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam . Mam pytanie odnośnie zestawu Eversolo AMP-F2 + EverSolo DMP-A6 Master Edition. Zakupilem ten zestaw i po podłączeniu dźwięk jest przy maksymalnej głośności niezbyt głośny na starym marantz 1509 był dużo głośniejszy  a barwa trochę przytłumiona ( zwłaszcza bass ) . Czy to normalne ? Co zrobić aby to poprawić ? Może jakieś ustawienia pomogą .

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli połączymy kablami wzmacniacz z Eversolo DMP A-6, kiedy będzie większa szansa na lepszy efekt brzmieniowy:

- koaksjal - koaksjal

- RCA - RCA

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Proxima1971 napisał:

Jeśli połączymy kablami wzmacniacz z Eversolo DMP A-6, kiedy będzie większa szansa na lepszy efekt brzmieniowy:

- koaksjal - koaksjal

- RCA - RCA

 

Eversolo zaleca w instrukcji łączenie XLR, ale różnicy nie zauważysz / usłyszysz 

Ps.

Zakładam, że oba rodzaje kabli są zbudowane według "sztuki" czyli: czysta miedź, szczelny ekran i co tam jeszcze kto wierzy ponad wcześniejsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Proxima1971 napisał:

Jeśli połączymy kablami wzmacniacz z Eversolo DMP A-6, kiedy będzie większa szansa na lepszy efekt brzmieniowy:

- koaksjal - koaksjal

- RCA - RCA

 

to różnica między Dac we wzmaku a Dac w A6, porównaj i sam oceń, napisz jaki masz wzmak to zostanie info dla potomnych

5 godzin temu, TomaszWarecki napisał:

Eversolo zaleca w instrukcji łączenie XLR, ale różnicy nie zauważysz / usłyszysz 

Ps.

Zakładam, że oba rodzaje kabli są zbudowane według "sztuki" czyli: czysta miedź, szczelny ekran i co tam jeszcze kto wierzy ponad wcześniejsze.

U mnie jest lepiej po XLR ale i tak głównie słucham z zewn Dac 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez yesther
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównuję Master Edition do zwykłej A6 po xlrach i... bardziej pasuje mi dźwięk zwykłej a6. Robię coś nie tak?

Master ma dźwięk bardziej analogowy w moim odczuciu przez co mam wrażenie, że jest bardziej wygaszony.

Zwykły A6 wydaje się nie mieć tego problemu.

Ktoś miał podobne odczucia czy na szorowanie uszu mam iść? 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, yooro napisał:

Porównuję Master Edition do zwykłej A6 po xlrach i... bardziej pasuje mi dźwięk zwykłej a6. Robię coś nie tak?

Master ma dźwięk bardziej analogowy w moim odczuciu przez co mam wrażenie, że jest bardziej wygaszony.

Zwykły A6 wydaje się nie mieć tego problemu.

Ktoś miał podobne odczucia czy na szorowanie uszu mam iść? 😉

Też tak słyszałem, w A8 dźwięk jest jeszcze bardziej analogowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.