Skocz do zawartości
IGNORED

Dipole z tyłu - jak to naprawdę jest?


RobertG7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, obecnie w 5.1.2 jako surroundy mam monitory Klipsch RB-51 skierowane na słuchającego, umieszczone na ścianie tylnej. Kanapa przylega do ściany. zdjęcie nr 1.

Chcę zamienić na dipole Klipscha RP-502S montując w miejsce obecnych czyli za kanapą na ścianie. Niestety nie mam możliwości montażu jak na zdjęciu nr 2, na bocznych ścianach. Czy takie rozwiązanie ma sens?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

image.png.f7764254299c996b21faf6857764a942.png

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie masz możliwości zamontowania tych dipoli zgodnie z rys. 2 - lepiej będzie pozostawić konfigurację przedstawioną na rys. 1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam niestety, z jednej strony jest okno. Za kanapą od razu ściana i nawet przy poprawnym zamontowaniu dipoli dźwięk nie miałby gdzie z tyłu "odetchnąć".

Z tego wniosek, że się pospieszyłem z zakupem... 😕

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, RobertG7 napisał:

Cześć, obecnie w 5.1.2 jako surroundy mam monitory Klipsch RB-51 skierowane na słuchającego, umieszczone na ścianie tylnej. Kanapa przylega do ściany. zdjęcie nr 1.

Chcę zamienić na dipole Klipscha RP-502S montując w miejsce obecnych czyli za kanapą na ścianie. Niestety nie mam możliwości montażu jak na zdjęciu nr 2, na bocznych ścianach. Czy takie rozwiązanie ma sens?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

image.png.f7764254299c996b21faf6857764a942.png

 

A ja bym zaryzykował....Dlaczego ?

Ano dlatego że Dipole grają  inaczej ,nie kierunkowo co sprawia, że dźwięk z nich wydobywający, sam w sobie "kreuje 'przestrzeń Nie są tak agresywne. I za kanapa może brzmieć lepiej niż te przy uchu... 

W twoim przypadku może to wejść na plus .Teraz i tak te co masz ,krzyczą ci do ucha....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dipole mają rację bytu (i wykonują dobrą robotę) jeśli są umiejscowione ściśle zgodnie w regułami sztuki. W innych przypadkach przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś dwie dekady temu miałem zestaw Eltax Liberty w którym surroundy były właśnie takiego typu. Nazywały się bipolar. Ale miałem umiejscowione jeszcze nieco inaczej niż na w/w rysunkach, bo powieszone były nieco za kanapą, lekko za linią głowy, w kątach pokoju i skierowanie były do przodu (wisiały na tylnej ścianie, a nie na bocznych).

Dlaczego? Bo pokój nie był prostokątem/kwadratem i tej jednej ściany mi brakowało... Dodatkowo miałem jeszcze tylny centralny dla ścieżek DTS 6.1, ale można było go uruchomić z normalnego 5.1 "podkradając" sygnał z tylnych dwóch kanałów. Jak na tamte warunki całkiem fajnie to grało.

Tak wyglądały

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Bobcat napisał:

Bipolar a dipolar to są dwie zupełnie różne sprawy.

Z nazwy (prawdziwych pojęć) na pewno. Na zdjęciach jedne i drugie. Oprócz rzecz jasna innych przetworników - kształt obudowy bardzo podobny, metoda montażu pewnie także i sposób rozsyłania dźwięku jest chyba taki sam?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest jakiś rodziaj filtru lub strojenia dla osiągnięcia przeciwfazy? Czy teminale są celowo zamienione? Pytam, bo jak zamienię pluz z minusem każde normalne głośniki będą grać w przeciwfazie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Dipolu masz dwie membrany na przeciwległych bokach i są tak skonstruowane że oba grają względem siebie w przeciwfazie co powoduje ich specyficzny odbiór.Niektóre modele posiadają przełącznik dzięki któremu grają jak zwykle kierunkowe .Wówczas obie membrany wychylają się w tym samym czasie w tę sama stronę...Zamiana plusa z minusem nic tu raczej nie da.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że są takie rozwiązania. Zawsze sądziłem, że kształt tego typu surroundów podyktowany jest chęcią czy możliwością rozprzestrzeniania dźwięku bardziej na boki. Natomiast jeśli dodatkowo grają w przeciwfazie jaki ma to wpływ na odbiór? Czy chodzi o efekt "znikania" kolumn albo o inny sposób generowania sceny obok i za słuchaczem? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, konradskala napisał:

Czy chodzi o efekt "znikania" kolumn albo o inny sposób generowania sceny obok i za słuchaczem? 

Dokładnie o to chodzi...😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Panów to zainteresuje:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, RobertG7 napisał:

Zrobię testy po weekendzie stawiając te dipole w miejsce tylnych 🙂 to będzie chyba najbardziej miarodajne.

Normalnie takie głośniki montuje się wyżej tak ok 170cm do wysokotonowego...Ale ty masz Atmos .Sugeruję dać je  wyżej tak 130 cm do środka wysokotonowego, oraz od narożników min 50 cm.Żeby mogły  ,jak to ładnie ująłeś odetchnąć .Daj znać po testach...  dla potomnych .Jak odczucia i czy się opłaciło😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, RobertG7 napisał:

Zrobię testy po weekendzie stawiając te dipole w miejsce tylnych 🙂 to będzie chyba najbardziej miarodajne.

Czyli stosując dipole należy je ustawić dość dokładnie. Będące w kontrze sygnały wytworzą niejako martwe pole, w którym powinna znaleźć się głowa słuchacza. Domyślam się, że dźwiękowo ma to na celu "ochronę" słuchającego przed bezpośrednim przekazem głośnik - ucho np. gdy siedzi w niedużej odległości. A może to koncepcja innego sposobu prezentacji dźwięku. W sumie ciekawe rozwiązanie. Pytanie tylko czy to działa tylko jak w polecanym rysunku, a czy także da efekt np. zza kanapy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, konradskala napisał:

Z nazwy (prawdziwych pojęć) na pewno. Na zdjęciach jedne i drugie. Oprócz rzecz jasna innych przetworników - kształt obudowy bardzo podobny, metoda montażu pewnie także i sposób rozsyłania dźwięku jest chyba taki sam?

Ani trochę. 

Bipole działają w FAZIE, a dipole w PRZECIWFAZIE.

To sprawia, że ich działanie jest diametralnie inne.

Są nawet takie, które producent wyposaża w przełącznik dip/bip. Zmienia on fazę jednej strony kolumny, a co za tym idzie, sposób propagacji dźwięku.

Bipole działają szeroko, rozsyłając ten sam dźwięk. Dipole "wygaszają" go w kierunku prostopadłym do wypadkowych osi głośników, i tak też powinne być mocowane (martwą strefą na słuchacza), by wyeliminować namierzanie źródeł pozornych z tyłu, a pozostawić wrażenie mocno rozproszonego pola dźwiękowego.

W epoce randki z kinem domowym 5.1, bawiłem się trochę tyłami w obu układach i co ciekawe, dipole nie przypadły mi do gustu, a najlepsze efekty były, gdy tradycyjne, małe kolumienki tylne zamontowałem poziomo, skierowane w górę- efekt rozproszenia dzwieku był bardzo fajnie przekazany, a lokalizacja źródeł dźwięku, osłabiona.

Ale co kto lubi, z kina wyrosłem, wolę stereo 2.1, bo po zabawie z kinem, nie chcę rezygnować z subwoofera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, porlick napisał:

wolę stereo 2.1, bo po zabawie z kinem, nie chcę rezygnować z subwoofera.

A ja się przymierzam do quasi-quadro, czyli dodania dwóch dodatkowych głośników tylnych zasilanych sygnałem różnicowym L-R. Rozwiązanie "na skróty", jakie miał dawny Radmor (wpięcie tych głośników między plusy wyjść głośnikowych kanałów L i R ) nie wchodzi w grę, współczesny sprzęt tego nie toleruje i wywala układ zabezpieczający.

Sygnał stereo wezmę z Line Out amplitunera stereo. Znajomy (który potrafi projektować układy elektroniczne) zrobi mi w wolnej chwili prosty układ generujący różnicę L-R i pójdzie ona na dodatkowo dokupiony mały wzmacniacz stereo obsługujący tyły. Ich głośność trzeba będzie regulować oddzielnym pilotem, gdyby amplituner miał wyjście Pre Out robiłoby się całość jednym, ale jest tylko Line Out. I oczywiście trzeba będzie dokupić dwa głośniki, to są kanały uzupełniające, pogłosowe i nie muszą one mieć takich samych parametrów jak przód. Ale nie mogą to być żadne bi- czy dipole, w tej konfiguracji to muszą być direct.

Miałem przed laty najpierw Merkurego, potem Radmora. Oba coś takiego miały. Genialna sprawa. Nagrań kwadro praktycznie nie było, teraz 5.1 (muzycznych) jest jeszcze mniej, a taki układ jak opisany kapitalnie uprzestrzennia każde stereo.

Co do subwoofera - całkowicie się z Tobą zgadzam. Nie wyobrażam sobie bez niego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się tym bawiłem, kuuupę lat temu, jeszcze przed epoka kina domowego. Gra nie warta świeczki, bo jeśli chciałbyś tego słuchać, to tylne głośniki musiałbyś mieć znacznie dalej, jak przednie. W analogowym i później cyfrowym kinie było to rozwiązane na zasadzie opóźnienia sygnału tylnego, lecz w prostym układzie się tak nie da i trzeba kombinować z odległościami głośników od słuchacza. Jeśli tego nie zapewnisz, będziesz zbyt dobrze lokalizować tylny plan, co będzie dość uciążliwe w odbiorze.

2 godziny temu, Bobcat napisał:

Sygnał stereo wezmę z Line Out amplitunera stereo.

Błąd. Lepiej już z głośnikowych, bo zapewni to synchronizację głośności tyłu względem głośników podstawowych. Ja to miałem rozwiązane w bardzo prosty sposób, ale z dalszą dyskusja proponuje przejść na PW, bo tu to raczej offtop.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, porlick napisał:

Też się tym bawiłem, kuuupę lat temu, jeszcze przed epoka kina domowego. Gra nie warta świeczki, bo jeśli chciałbyś tego słuchać, to tylne głośniki musiałbyś mieć znacznie dalej, jak przednie. W analogowym i później cyfrowym kinie było to rozwiązane na zasadzie opóźnienia sygnału tylnego, lecz w prostym układzie się tak nie da i trzeba kombinować z odległościami głośników od słuchacza. Jeśli tego nie zapewnisz, będziesz zbyt dobrze lokalizować tylny plan, co będzie dość uciążliwe w odbiorze.

Błąd. Lepiej już z głośnikowych, bo zapewni to synchronizację głośności tyłu względem głośników podstawowych. Ja to miałem rozwiązane w bardzo prosty sposób, ale z dalszą dyskusja proponuje przejść na PW, bo tu to raczej offtop.

No ja bym posłuchał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Pseudodrummer napisał:

No ja bym posłuchał

Zapewniam, że naprawdę bardzo warto. Jak powiedziała osoba chyba najbardziej zasłużona dla rozwoju dźwięku przestrzennego, mianowicie Ray Dolby: "kto choć raz posłuchał dźwięku dochodzącego z więcej niż dwóch głośników - temu już nigdy zwykłe stereo nie wystarczy".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dipole Monitor Audio, kanapa przy samej ścianie, a na niej głośniki. Gra to rewelacyjnie wg mnie, lepiej niż zwykle kierunkowe. Powiesiłem bo nie miałem innej opcji, wielkich nadzieji nie miałem. Nawet gdyby miał dużo miejsca za kanapą to i tak bym szedł w dipole, wg mnie budują lepszą scenę z tylu niż kolumny klasyczne. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Bobcat napisał:

Zapewniam, że naprawdę bardzo warto. Jak powiedziała osoba chyba najbardziej zasłużona dla rozwoju dźwięku przestrzennego, mianowicie Ray Dolby: "kto choć raz posłuchał dźwięku dochodzącego z więcej niż dwóch głośników - temu już nigdy zwykłe stereo nie wystarczy".

Posłuchałbym,zwłaszcza że-
UWAGA!
-nigdy w życiu nie słuchałem,nie oglądałem niczego -filmu,muzyki na systemie 5,1,Atmos itp.
da się-i nie żałuję:) (wiem,że jest kino)

Ale skoro Ray tak powiedział-dopuszczam możliwość-że byłbym skłonny zaryzykować i odwrócić swój świat do góry nogami.
człowiek uczy się całe życie:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem, posłuchałem, kino sprzedałem, do stereo powróciłem. Bez żalu. Tylko sub został "na pamiątkę" przelotnego romansu z KD.

😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak ja. Z tą jednakowoż różnicą że ustawiam to nieco inaczej: kino domowe - nie, quasi-quadro, o którym wspominam powyżej - jak najbardziej tak. Z subwooferem jak rzecz jasna of course.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy kto jak używa

Oglądasz dużo filmów wysokiej jakości, na dużym ekranie, nie z telewizji - chcesz mieć efekty jak w kinie? To potrzebny zestaw do kina, nawet osobny, tańszy niż do stereo (jeśli nie chcemy integrować obu systemów) + obowiązkowo porządny i już nie tani subwoofer, albo dwa. Porządny czyli taki co gra głośno minimum te 20hz. 

Podobnie jeśli dużo gramy w gry - kino robi świetną robotę, zwłaszcza w grach tpp, fpp. To przeskok jak z tv kineskopowego na full hd. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@porlick
bardzo dziękuję za pomoc.

16 minut temu, don111 napisał:

Zależy kto jak używa

Oglądasz dużo filmów wysokiej jakości, na dużym ekranie, nie z telewizji - chcesz mieć efekty jak w kinie? To potrzebny zestaw do kina, nawet osobny, tańszy niż do stereo (jeśli nie chcemy integrować obu systemów) + obowiązkowo porządny i już nie tani subwoofer, albo dwa. Porządny czyli taki co gra głośno minimum te 20hz. 

Podobnie jeśli dużo gramy w gry - kino robi świetną robotę, zwłaszcza w grach tpp, fpp. To przeskok jak z tv kineskopowego na full hd. 

Masz na myśli wysoka jakość obrazu i dzwięku?
Tak,tu może być ok.
Z tym,że większość filmów DOBRYCH,jest nagrana w stereo,no może poza trzema wyjątkami,czterema....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ RobertG7 , a może zamiast bi- dipoli , zamontować 4 takie satelity ? Tyły wystawiam , gdy leci film , muzyka .

Docelowo będzie 15.2 .

Atmos 9.2.6 i Auro 3D 13.2 

 

U Ciebie byłoby odwrotnie .

Po bokach na standach , na ścianie na uchwytach

7.2 wchodzi w rachubę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.