Skocz do zawartości
IGNORED

Exogal Comet Plus vs Canor DAC 2.10 czyli 2 DACi do 20 tys. zł


HTaudio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś Wojciech Pacuła w swoim teście Exogal Comet Plus napisał z dużą dozą ekscytacji:

"Nie będę się rozpisywał, postaram się zmieścić opis brzmienia DAC-a Comet Plus w możliwie najkrótszy sposób – mam jeszcze sporo płyt do przesłuchania, a dzień (i noc) jest krótki (nie ma to jak efektownie zacząć, prawda?). To absolutny przypadek, ale w krótkim okresie czasu miałem do czynienia z trzema produktami, które powodowały wypieki na twarzy i ekscytację tym, jak uzdalniały mój system odsłuchowy do odtwarzania muzyki. Były to: set kabli TARA Labs Evolution za ok. 200 000 zł, gramofon Kronos Sparta za około 130 000 zł (test w numerze lipcowym „High Fidelity”), a teraz jest to przetwornik cyfrowo-analogowy Exogal Comet Plus DAC za 3500 USD. I nic nie poradzę na to, że dysproporcja cenowa w żaden sposób nie oddaje tego, jak amerykański DAC gra."

O tym drugim DAC czyli Canor DAC 2.10 także z dużym entuzjazmem napisano w angielskim  www.Positive-feedback.com:

"Chociaż spędziłem dużo czasu z wieloma drogimi przetwornikami cyfrowo-analogowymi na wystawach i w różnych innych systemach, jeszcze nie słyszałem, aby przetwornik cyfrowo-analogowy zapewniał dźwiękową magię i kunszt pejzażu dźwiękowego w ten sposób za mniej niż pięć kawałków, w sposób, w jaki radzi sobie Canor DAC 2.10"

Natomiast już nasze (HTaudio) porównanie:

Canor jest ciut cieplejszy, taki sznyt lampowy ale dokładnie tyle ile trzeba i dzięki temu głosy kobiece np. Diana Krall i Frida z Abby brzmią magicznie. Można też powiedzieć "ciut ładniejszy" co zapisałem sobie w notatkach przy słuchaniu Jethro Tull.

Exogal natomiast jest ciut dokładniejszy i rozdzielczy co było słychać przy Mozarcie i nagraniu chóru z fortepianem z płyty Celebrity gdzie było wyraźniej słychać i czuć przestrzeń kościoła w którym to było nagrywane.

Przy metalu (Epica) słuchając Canora napisałem "świetnie" (także przy U2 i Abbie) jednak Exogal oddał lepiej metalowe "łojenie". Canor to uprzyjemnił.

Przy starym dobrym rocku (Jetro Tull) Exogal był bardziej neutralny, mocniejszy a Canor ładniejszy. Generalnie Exogal Comet Plus to taki beznamiętny, mocny perfekcjonista, bogaty i dynamiczny a Canor DAC 2.10 organiczny, ciepły, magiczny, po mistrzowsku różnicuje średnicę np. wspomniane głosy kobiece.

Oba DACi dają bardzo "czyste" i przestrzenne brzmienie i przyznaję, że jak to w high-endzie na jednej płycie podobał mi się bardziej jeden a na innej drugi. Tu już nie ma prostych wyborów i trzeba posłuchać długo, długo.

Technicznie Canor jest z pewnością nowszy i bogatszy w różne ustawienia, upsamplingi, filtry (także analogowe), obsługuje MQA (które teraz nie jest już elementem przewagi konkurencyjnej) i DSD512.

Exogal obsługuje DSD jako DoP ale ma wbudowany przedwzmacniacz (także z analogowym wejściem) i wzmacniacz słuchawkowy ale nie ma możliwości wybrania żadnych filtrów.

Więcej informacji na naszym blogu:https://sklep.htaudio.pl/blog/test-i-porownanie-exogal-comet-plus-i-canor-dac-2-10

 

Exogal-Comet-Plus-vs.-Canor-DAC-2.10.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz od teraz branza musi sie reklamować na forum zakladajac swoje wątki?

Miejsca na glownej stronie (nie na forum) za malo czy budgetu zabrakło ?

😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, pmcomp napisał:

To juz od teraz branza musi sie reklamować na forum zakladajac swoje wątki?

Miejsca na glownej stronie (nie na forum) za malo czy budgetu zabrakło ?

😉

Bo to nie jest reklama tylko rzetelne porównanie. I tym się różnimy od wielu innych sklepów...na szczęście nie wszystkich 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, HTaudio napisał:

Bo to nie jest reklama tylko rzetelne porównanie. I tym się różnimy od wielu innych sklepów...na szczęście nie wszystkich 🙂

 

Sorry, zaden sklep nie zrobi rzetelnego porownania 🙂 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
W dniu 3.08.2023 o 17:14, ciszyn11 napisał:

Chciałbym dodać, że Exogal jako firma już nie istnieje niestety

Tak, niestety może dla użytkoników. Czytałem apel inżynierów, że służą swoją wiedzą, jeśliby znalazł się inwestor. Ponieważ ich dac działa na autorskim oprogramowaniu i kości promramowanej przez nich, w razie awarii tejże kości nie ma opcji naprawy. 

 Swoją drogą, skąd nagle takie porównanie? A może porównajcie do Chorda (też programowane chipy) i firma istnieje. O co kaman? hehhe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to się modlę, żeby mi się pilot nie zepsuł, bo bez niego może być kiepsko... Ale gra super. Aktualnie zafundowałem mu zasilanie od Muzg Audio. Wcześniej Farad Super3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.08.2023 o 18:42, ciszyn11 napisał:

ja to się modlę, żeby mi się pilot nie zepsuł, bo bez niego może być kiepsko... Ale gra super. Aktualnie zafundowałem mu zasilanie od Muzg Audio. Wcześniej Farad Super3

Napisz do Primare. Ich pilot obsługuje wszytko, łącznie z dekoderem Polsatu i telewizorem. 😂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzień bez muzyki dniem straconym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mnie exogal nie powalił na kolana. moim zdaniem choć jest dość rozdzielczy gra zbyt płasko. Chord qutest nawet podłączony do niego po analogu gra wyraźnie bardziej holograficznie i z lepszą separacją. Za to wbudowany przedwzmacniacz robi dobrą robotę.

On 8/5/2023 at 5:42 PM, ciszyn11 said:

Muzg

 

On 8/5/2023 at 5:42 PM, ciszyn11 said:

ja to się modlę, żeby mi się pilot nie zepsuł, bo bez niego może być kiepsko... Ale gra super. Aktualnie zafundowałem mu zasilanie od Muzg Audio. Wcześniej Farad Super3

Ja kupiłem stary tablet na android 9 i pilota nie używam. Pilot raz działa a raz nie poza tym na tym srebrnym wyświetlaczu trudno się czego kolwiek dopatrzyć z odległości powyżej 2m

On 8/5/2023 at 1:51 PM, pantagruel said:

Tak, niestety może dla użytkoników. Czytałem apel inżynierów, że służą swoją wiedzą, jeśliby znalazł się inwestor. Ponieważ ich dac działa na autorskim oprogramowaniu i kości promramowanej przez nich, w razie awarii tejże kości nie ma opcji naprawy. 

 Swoją drogą, skąd nagle takie porównanie? A może porównajcie do Chorda (też programowane chipy) i firma istnieje. O co kaman? hehhe

Mówisz i masz 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gothan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minutes ago, Gothan said:

No mnie exogal nie powalił na kolana. moim zdaniem choć jest dość rozdzielczy gra zbyt płasko. Chord qutest nawet podłączony do niego po analogu gra wyraźnie bardziej holograficznie i z lepszą separacją. Za to wbudowany przedwzmacniacz robi dobrą robotę.

 

Ja kupiłem stary tablet na android 9 i pilota nie używam. Pilot raz działa a raz nie poza tym na tym srebrnym wyświetlaczu trudno się czego kolwiek dopatrzyć z odległości powyżej 2m

Mówisz i masz 

Te kilka zdań powyżej powinno ci w 99% zobrazować różnice pomiędzy cometem a chordem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.08.2023 o 12:02, HTaudio napisał:

Kiedyś Wojciech Pacuła w swoim teście

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) napisał z dużą dozą ekscytacji:

Właściwie na tym kończę dalszą lekturę.

Bardzo szanuję prasę audio (może za wyjątkiem stron typowo reklamowych Hi-Fi Class itd) ale dyrdymałów wypisywanych przez Pacułę nie jestem w stanie czytać. Po prostu on nie ma kompletnie własnego zdania - w zależności od tego co testuje dopasowuje swój "światopogląd" do z góry wiadomej tezy, czyli napisania jak najwięcej pozytywnych rzeczy o tym co akurat dostał do testowania. Więc ta jego nieustająca "doza ekscytacji" przypomina mi clickabjtowe artykuły "Z powodu choroby ma ponad 100 orgazmów dziennie. Wszystko zaczęło się, gdy ... zaczął testować sprzęty audio" 😀 Muszę Faktowi podsunąć doskonały temat prześmiewczy na wakacyjną posuchę 🙂 Przynajmniej oni będa mieli beke, bo dla mnie to jest po prostu żenujące.  Jak pisze o jakimś producenci zasilania, ono jest ważniejsze od wszystkiego, jak pisze o ustrojach akustycznych one są najważniejsze, teraz trafiło na DAC-i jakie dostał itd. Ręce opadają .... ale interes się kręci 😉

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksem jest to, że wyśmiewający Pacułę robią dokładnie to samo co on - wypisują dyrdymały bez sensu, myśląc, że to ich własne opinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, barni napisał:

Właściwie na tym kończę dalszą lekturę.

Bardzo szanuję prasę audio (może za wyjątkiem stron typowo reklamowych Hi-Fi Class itd) ale dyrdymałów wypisywanych przez Pacułę nie jestem w stanie czytać. Po prostu on nie ma kompletnie własnego zdania - w zależności od tego co testuje dopasowuje swój "światopogląd" do z góry wiadomej tezy, czyli napisania jak najwięcej pozytywnych rzeczy o tym co akurat dostał do testowania.

 

Tak działa ten świat ... niw zauważyłes?

😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Poczułem się trochę winny i jeśli jest to coś dla kogoś warte to cofam to co powiedziałem o exogalu. Popełniłem tak zwany ''school boy error". Za młodu spędzałem dość dużo czasu ze słuchawkami na uszach, najczęściej w podróży i pamiętam jak wpadła mi w ręce płyta Madrugady "Industrial Silence". Akurat byłem w tamtym czasie bardziej pod wpływem ostrego grania, a dzięki właśnie tej płycie którą początkowo odebrałem jako nijaką, zmieniłem na zawsze moje podejście do muzyki. Od tamtej pory obiecałem sobie, że jeśli coś choć trochę wzbudzi moje zainteresowanie, dam temu szanse. Tutaj właśnie dochodzimy do momentu kiedy pierwszy raz złamałem ustaloną przez siebie zasadę.

Jednakże te DAC-i leżą tak po przeciwnej stronie dźwiękowego spektrum, że chyba mogły by służyć za nie zbity dowód na to jak mogą się różnić przetworniki cyfrowo analogowe. Jeśli wrzuci się Cometa w tor gdzie wcześniej był Qutest, nagle zwracamy przede wszystkim uwagę na to czego nam w przekazie brakuje i pewnie podświadomie kreujemy u siebie przekonanie, że jest gorzej. Stwierdziłem jednak że nie mogę go tak po prostu skreślić i chociaż wiedziałem że kupując go za 1000$ z drugiej ręki, nawet po opłatach celnych raczej wiele na nim nie stracę. Dopiero po kilku miesiącach doceniłem jego walory. Ktoś mógłby się żachnąć  ",To długo Ci to zajęło" tak i w pełni się z tym zgodzę. Problem polega na tym, iż kto z nas ma czas posiadający rodzinę na wielogodzinne topnienie przed głośnikami słuchając ulubionych taktów. Ponieważ tylko raczej w takich warunkach można rzetelnie ocenić sprzęt. Tak naprawdę narobiłem sobie bigosu bo obiecałem sobie, że jednego z nich muszę się pozbyć i cały czas byłem pewien, że to będzie Comet a odsłuch tylko mnie w tym przekonaniu utwierdzi. Jak się jednak później okazało nic bardziej mylnego. To co się kryje pod pierwszym wrażeniem dość płaskiej ściany dźwięku jakie stwarza przesiadka z klinicznego Chorda jest coś co nas powoli wciąga. Przychodzi mi tutaj na myśl gwiaździste niebo na którym porozrzucane ciała niebieskie tworzą pozorne dwu wymiarowe figury geometryczne. Po pewnym czasie jednak wpatrując się w czarną przestrzeń uświadamiamy sobie prawdziwą głębię kosmosu. Tak właśnie jest z Exo-gal-em (poza galaktyczny) bo już sama nazwa tego daca zdradza z jakim przekazem mamy do czynienia i pasuje tutaj idealnie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 5.08.2023 o 18:42, ciszyn11 napisał:

ja to się modlę, żeby mi się pilot nie zepsuł, bo bez niego może być kiepsko... Ale gra super. Aktualnie zafundowałem mu zasilanie od Muzg Audio. Wcześniej Farad Super3

Duży progres na Muzg vs Farad ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, carlos med napisał:

Duży progres na Muzg vs Farad ? 

U mnie w systemie lepiej wpasował się Muzg. Fara więcej wygładzał, Muzg gra dynamiczniej. Z Exogalem i resztą toru lepsze dopasowanie. Ale to nie są jakieś ogromne różnice

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, ciszyn11 napisał:

U mnie w systemie lepiej wpasował się Muzg. Fara więcej wygładzał, Muzg gra dynamiczniej. Z Exogalem i resztą toru lepsze dopasowanie. Ale to nie są jakieś ogromne różnice

Dzięki. Ale Muzg choc niezbyt tani to jednak dużo tańszy od Farada. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, carlos med napisał:

Dzięki. Ale Muzg choc niezbyt tani to jednak dużo tańszy od Farada. 

Lepszy od Muzga jest topowy Tomanek. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, ciszyn11 napisał:

U mnie w systemie lepiej wpasował się Muzg. Fara więcej wygładzał, Muzg gra dynamiczniej. Z Exogalem i resztą toru lepsze dopasowanie. Ale to nie są jakieś ogromne różnice

Domyślam się,  że oba były lepsze od dedykowanego przez producenta zasilacza "Plus" ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Piopio napisał:

Lepszy od Muzga jest topowy Tomanek. 

Ktorego masz na myśli: ULPS MAX High Power czy ULPS CUSTOME ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, carlos med napisał:

Ktorego masz na myśli: ULPS MAX High Power czy ULPS CUSTOME ? 

ULPS CUSTOME

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.11.2023 o 21:18, ciszyn11 napisał:

U mnie w systemie lepiej wpasował się Muzg. Fara więcej wygładzał, Muzg gra dynamiczniej. Z Exogalem i resztą toru lepsze dopasowanie. Ale to nie są jakieś ogromne różnice

Jaki wtyk na zasilaniu ma Comet ? 5,5x2,1mm czy 5,5x2,5mm ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, carlos med napisał:

Jaki wtyk na zasilaniu ma Comet ? 5,5x2,1mm czy 5,5x2,5mm ?

2.1

W dniu 1.11.2023 o 23:10, carlos med napisał:

Domyślam się,  że oba były lepsze od dedykowanego przez producenta zasilacza "Plus" ? 

Tak, takie miałem wrażenie. Ten Plus to zdaje się zasilacz impulsowy tak naprawdę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ciszyn11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. 

Też tak znalazłem,  że Plus jest impulsowy. W przyszłym tygodniu dotrze mój Comet i szukamjuż  zasilacza. Chyba zdecyduję się na Tomanka . Myślałem też o Sbooster,  ale to dwa razy taka kasa , a coś nie jestem przekonan,  że potrzeba więcej niż po prostu dobrze zrobiony liniowy. Poza tym Farad chyba ponad dwa razy droższy od Muzga a i tak gorzej się wpasował. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.08.2023 o 14:38, Gothan napisał:

No mnie exogal nie powalił na kolana. moim zdaniem choć jest dość rozdzielczy gra zbyt płasko. Chord qutest nawet podłączony do niego po analogu gra wyraźnie bardziej holograficznie i z lepszą separacją. Za to wbudowany przedwzmacniacz robi dobrą robotę.

 

Ja kupiłem stary tablet na android 9 i pilota nie używam. Pilot raz działa a raz nie poza tym na tym srebrnym wyświetlaczu trudno się czego kolwiek dopatrzyć z odległości powyżej 2m

Mówisz i masz 

u mnie akurat Exogal podłączony bezpośrednio do końcówki mocy wypadł słabiej niż przez osobny przedwzmacniacz (wtedy Cary Audio Slp98). Z pasywką Hatora też było lepiej niż na samym Exogalu. Ale pre lampowe zdecydowanie dodawało kolorów i ono zostało. Obecnie mam wyższy model tego przedwzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ciszyn11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zagra przez Audio Research LS16 (po solidnej modyfikacji i na Siemensach). Będzie tylko DAC. Niestety apki nie mogę pobrać na smartfona , bo ....zbyt nowa wersja androida. Zainstaluje na starym tablecie.

Chociaż do wyboru wejścia mogli zrobić przycisk. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez carlos med
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum audiogon ktoś opracował aplikację do sterowania Exogalem. Nie testowałem tego, bo nie używam PC na Windowsie do obsługi.

Póki co używam pilota, ale tylko gdy zmieniam źródła, bo steruję głośnością z pre, a Comet jest ustawiony na 100% cały czas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, ciszyn11 napisał:

Na forum audiogon ktoś opracował aplikację do sterowania Exogalem. Nie testowałem tego, bo nie używam PC na Windowsie do obsługi.

Póki co używam pilota, ale tylko gdy zmieniam źródła, bo steruję głośnością z pre, a Comet jest ustawiony na 100% cały czas.

W sumie to w CD i w streamerze wykorzystuję coax, więc raczej będę przekładał interkonekt , bo mam łatwy dostęp, a obu źródeł słucham tylko jednocześnie gdy coś porównuję (stream vs CD, obecny dac ma 2 wejścia coax). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.