Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyk EXL3 Ellipticor


Wojtek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, xajas napisał:

Nie orientowal bym sie przytoczonym zdjeciem systemu Sylwestra, bo to odgrody, ktore promieniuja nie tylko „do przodu“, wiec to co zostalo wypromieniowane „do tylu“ i odbilo sie od przedniej sciany, powraca rozproszone przez te rury stojace (sadzac po zdjeciu) MIEDZY glosnikami, a nie na scianie.

Tak sobie dyskutujecie na temat stosowania ronych ustrojow akustycznych, rozpraszaczy, miejsc ich ustawienia itp., wiec zastanawiam sie i nie wiem jak to wyjasnic, jesli chodzi o moj przypadek? Mianowicie, mam u siebie tylko podstawowe, niezbedne elementy systemu audio - bez zadnych, nawet najmniejszych udziwnien - czyli dwa klocki w postaci starego wzmacniacza i odtwarzacza Rotela, oraz dwie odgrody i to wszystko. Przepraszam..., nie wszystko, bo bylbym zapomnial, ze ten wzmacniacz i odtwarzacz jest podlaczony najprostrzym (zwyklym, bedacym na wyposazeniu) przewodem do normalnego gniazdka w scianie, sa tez jakies taniutkie interconekty, no i oczywiscie przewody glosnikowe (ktore nieslusznie okresla sie, jako "kable"). I tu moge pewnie powiedziec, ze nie sa to najzwyklejsze, najtansze przewody, jakie mialem wczesniej, a pewnie przez wielu uwazane by byly za porzadne. A to pewnie dlatego, ze kiedys pewien audiofil z Poznania bedac u mnie i widzac czym mam podlaczone kolumny, stwierdzil, ze on robi najlepsze, zaproponowal, ze moze mi zrobic i zrobil. A jest to tzw. srebrzanka, czyli drut miedziany posrebrzony, wlozony w bawelniana koszulke. Audiofile twierdza, ze kabelki glosnikowe powinny miec minimalny przekroj co najmniej 1,5 mm kw - moje maja 0,2 mm kw.  Do tego wszystko stoi w normalnym pokoju dziennym - ok. 30 m kw., bez jakichkolwiek ustrojow akustycznych, a na srodku - miedzy kolumnami - ten nieszczesny telewizor.

I teraz prosze kolegow o wyjasnienie, dlaczego to mi tak dobrze gra, jesli na podstawie tego, co napisalem wynika raczej, ze nie moze to grac. Moge jeszcze zrozumiec, ze mi osobiscie sie bardzo podoba i odczuwam bardzo duza przyjemnosc podczas sluchania, ale np. nie tak dawno byl u mnie audiofil z Poznania i juz po pierwszych dzwiekach stwierdzil, ze mu sie podoba bardziej, niz u Sylwestra (Sly30), u ktorego rowniez sluchal. Przeciez u niego, to juz byl max wypas: kupa glosnikow i to najwyzszej klasy, wypasiona elektronika, te ustroje akustyczne, no i kabelki zapewne tez nie po pare zl za metr. Co wiec jest tu grane...?  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest grane?

Proste.

- kazda ocena i wymagania odnosnie tego, co dobrze gra, jest subjektywna. Co tobie sie podoba, innemu moze sie nie podobac. I na opak.
- kazda pliszka swoj ogonek chwali





To nie jest wątek o aktywnych zwrotnicach [mention=1239]xajas[/mention] idź do właściwego wątku

O pasywnych zwrotnicach tez nie. To jest watek o elipticorach. A te mozna sterowac zarowno pasywnie jak i aktywnie.

Lepiej odpowiedz na pytanie o tej fizjologii i planach 3D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Lutek napisał:

dlaczego to mi tak dobrze gra, jesli na podstawie tego, co napisalem wynika raczej, ze nie moze to grac. Moge jeszcze zrozumiec, ze mi osobiscie sie bardzo podoba i odczuwam bardzo duza przyjemnosc podczas sluchania

A miales kiedykolwiek mozliwosc posluchac swojego systemu w innym pomieszczeniu z ogarnieta akustyka?

Miales kiedykowleik mozliwosc posluchac swojego systemu z kompletem innego okablowania?

 

Te punkty nie wykluczaja tego ze ci sie podoba ale jednoczesnie nie wiesz jak moze grac w innych warunkach. Do ostatecznej oceny zawsze niezbedny jest jakis punkt odniesienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rafa
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Lutek napisał:

Tak sobie dyskutujecie na temat stosowania ronych ustrojow akustycznych, rozpraszaczy, miejsc ich ustawienia itp., wiec zastanawiam sie i nie wiem jak to wyjasnic, jesli chodzi o moj przypadek? Mianowicie, mam u siebie tylko podstawowe, niezbedne elementy systemu audio - bez zadnych, nawet najmniejszych udziwnien - czyli dwa klocki w postaci starego wzmacniacza i odtwarzacza Rotela, oraz dwie odgrody i to wszystko. Przepraszam..., nie wszystko, bo bylbym zapomnial, ze ten wzmacniacz i odtwarzacz jest podlaczony najprostrzym (zwyklym, bedacym na wyposazeniu) przewodem do normalnego gniazdka w scianie, sa tez jakies taniutkie interconekty, no i oczywiscie przewody glosnikowe (ktore nieslusznie okresla sie, jako "kable"). I tu moge pewnie powiedziec, ze nie sa to najzwyklejsze, najtansze przewody, jakie mialem wczesniej, a pewnie przez wielu uwazane by byly za porzadne. A to pewnie dlatego, ze kiedys pewien audiofil z Poznania bedac u mnie i widzac czym mam podlaczone kolumny, stwierdzil, ze on robi najlepsze, zaproponowal, ze moze mi zrobic i zrobil. A jest to tzw. srebrzanka, czyli drut miedziany posrebrzony, wlozony w bawelniana koszulke. Audiofile twierdza, ze kabelki glosnikowe powinny miec minimalny przekroj co najmniej 1,5 mm kw - moje maja 0,2 mm kw.  Do tego wszystko stoi w normalnym pokoju dziennym - ok. 30 m kw., bez jakichkolwiek ustrojow akustycznych, a na srodku - miedzy kolumnami - ten nieszczesny telewizor.

I teraz prosze kolegow o wyjasnienie, dlaczego to mi tak dobrze gra, jesli na podstawie tego, co napisalem wynika raczej, ze nie moze to grac. Moge jeszcze zrozumiec, ze mi osobiscie sie bardzo podoba i odczuwam bardzo duza przyjemnosc podczas sluchania, ale np. nie tak dawno byl u mnie audiofil z Poznania i juz po pierwszych dzwiekach stwierdzil, ze mu sie podoba bardziej, niz u Sylwestra (Sly30), u ktorego rowniez sluchal. Przeciez u niego, to juz byl max wypas: kupa glosnikow i to najwyzszej klasy, wypasiona elektronika, te ustroje akustyczne, no i kabelki zapewne tez nie po pare zl za metr. Co wiec jest tu grane...?  

Pytanie czy słyszałeś kiedyś dobrze zestawiony sprzęt w zaadaptowanym pomieszczeniu z prawdziwego zdarzenia. Myślę, że mógłbyś nieco zmienić zdanie o swoim zestawie. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rafa napisał:

Miales kiedykowleik mozliwosc posluchac swojego systemu z kompletem innego okablowania?

 

Te punkty nie wykluczaja tego ze ci sie podoba ale jednoczesnie nie wiesz jak moze grac w innych warunkach. Do ostatecznej oceny zawsze niezbedny jest jakis punkt odniesienia.

Wybieram się do Lutka że swoimi gratami ,będzie miał porównanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.02.2024 o 23:20, LUKAS 84 napisał:

To mnie teraz połechtałeś ,dziękuję bardzo ,Sławek,jak będziesz miał czas to zapraszam .

W sumie to Sławek napisał coś co mi umknęło bo za bardzo skoncentrowałem się na detalach. Zrobiłeś kawał dobrej roboty i to w ekspresowym tempie a przecież twoja wersja  jest dużo bardziej rozbudowana od mojej. I to już nawet nie chodzi o tą "czapkę" z modułem subwoofera ale i o konstrukcję samych ścianek. Tak przy okazji masz jakieś zdjęcia  pokazujące ich strukturę? Rozumiem ,że piasek jest wszędzie w bocznych ścianach?  Druga sprawa: czy porównywałeś dźwięk kolumn przed i po dorobieniu tej zewnętrznej "skorupy"  i wypełnieniu jej piaskiem ale jeszcze przed założeniem na górę modułów subwooferowych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Wojtek napisał:

W sumie to Sławek napisał coś co mi umknęło bo za bardzo skoncentrowałem się na detalach. Zrobiłeś kawał dobrej roboty i to w ekspresowym tempie a przecież twoja wersja  jest dużo bardziej rozbudowana od mojej. I to już nawet nie chodzi o tą "czapkę" z modułem subwoofera ale i o konstrukcję samych ścianek. Tak przy okazji masz jakieś zdjęcia  pokazujące ich strukturę? Rozumiem ,że piasek jest wszędzie w bocznych ścianach?  Druga sprawa: czy porównywałeś dźwięk kolumn przed i po dorobieniu tej zewnętrznej "skorupy"  i wypełnieniu jej piaskiem ale jeszcze przed założeniem na górę modułów subwooferowych?

Cześć

Tak robiłem porównanie ,mam rozeznanie w trzech wariantach tzn:

-wersja pierwotna (wewnętrzna skopupa) zgodna z projektem .

-wersja ze skorupą ,piaskiem i ścięciami .

-wersja ze skorupą ,piaskiem,ścięciami i subwoferami na górze .

Najlepiej zagrały w wariancie nr 2 ,dołożone moduły na górę pogorszyły trochę przestrzenność. Wpływ piasku jest zauważalny przy głośnym graniu tzn dzwięk jest jakby bardziej stabilny. Na normalnym poziomie głośności nie dostrzegłem różnicy.Czy było warto ? Sam nie wiem, ale na pewno mi tych kolumn nie ukradną :) W subwoferach piasek jest na wszystkich ściankach oprócz frontu i tyłu ,tam są głośniki na 10 cm sklejce .W pozostałych modułach piasek jest na bokach i tyle. Zauważyłem że system raz gra lepiej raz gorzej ,jak zaczynam grzebać coś z kablami ,przepinać wzmacniacze, to musi minąć z doba żeby dzwięk wrócił do normy.Te kolumny są bardzo przezroczyste i każda ingerencja jest odrazu słyszalna. Zejdzie mi jeszcze pieniędzy, nerw i czasu zanim ustawię wszystko pod siebie, z modułami paskala audionerwosa mnie dopadła ,z lampą tego nie miałem ,ale jak ją spowrotem wpinam po d klasie to mina mi rzednie od razu. Potrzebuje przede wszystkim dobrego, barwnego przedwzmacniacza żeby prawidłowo wysterować te końcówki ,sterowanie heglem to porażka. Masz może jakieś doświadczenia w doborze pre ?Jak tam twoje obudowy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

17 godzin temu, xajas napisał:

 

 

 


Czego ja tu jeszcze nie calkiem zrozumialem.
Dyfuzory nie dzialaja na bas, tylko na srednice i wysokie.
Ale czesto widze tu, ze dyfuzory stawiane sa na przedniej scianie, i to czesto za glosnikami. Ale tylko bas rozchodzi sie dookolnie (czyli do tylu za glosniki), a srednica i wysokie sa promieniowane „do przodu“, czyli w strone sluchacza i tylnej sciany. Czyli aby te dyfuzory na przedniej scianie mialy co rozpraszac, fala bezposrednia musi najpierw dotrzec do tylnej sciany, odbic sie, powrocic nierozproszona do przedniej sciany i dopiero wtedy przed ponownym odbiciem zostanie przez te dyfuzory rozproszona.
Jaki to ma sens

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

Chodzi o zjawisko dyfrakcji :

Side note: Sound waves can bend around objects – such as the speaker housing – if the wavelength of the sound wave is longer than the diameter of the object (just a rule of thumb). This is also referred to as diffraction. The wavelength = speed of sound / frequency, where the speed of sound is approximately 340m/s. This means that sound waves below ~1700Hz can bend around objects of ~20cm diameter. That’s why sound is also reflected from the wall behind the speakers.

Można długo dyskutować jaka konfiguracja absorberów i dyfuzorów będzie dla konkretnego pomieszczenia najlepsza - w sumie są przecież profesjonalne firmy od tego.  Robiąc różne "konfiguracje akustyczne" u siebie  zauważyłem ,że bardzo łatwo można "przetłumić" pomieszczenie zabijając w nim dźwięk   już  niewielką stosunkowo ilością absorberów natomiast trzeba się mocno postarać aby coś zepsuć dyfuzorami z drugiej strony potrzeba ich też dużo więcej niż absorberów aby zadziały jak należy. 

 

image.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, LUKAS 84 napisał:

Wybieram się do Lutka, że twoje gratami będą miały dostępność.

Dzieki za potwierdzenie, ze wpadniesz do mnie.

19 godzin temu, rafa napisał:

A miales kiedykolwiek mozliwosc posluchac swojego systemu w innym pomieszczeniu z ogarnieta akustyka?

Miales kiedykowleik mozliwosc posluchac swojego systemu z kompletem innego okablowania?

 

Te punkty nie wykluczaja tego ze ci sie podoba ale jednoczesnie nie wiesz jak moze grac w innych warunkach. Do ostatecznej oceny zawsze niezbedny jest jakis punkt odniesienia.

Nie..., nie sluchalem w innym pomieszczeniu z ogarnieta profesjonalnie akustyka. Co do innego okablowania, to jestem co do tego sceptyczny, jesli chodzi o wplyw na aspekty dzwieku. Co do niezbednosci punktu odniesienia, to w pelni sie zgadzam.

17 godzin temu, S0nic napisał:

Pytanie czy kiedykolwiek zostanie prawidłowo zestawione oprogramowanie w zaadaptowanym pomieszczeniu z konkretnym zdarzeniem. Myślę, że mógłbyś zmienić zdanie w swoim zestawie. 

Nie rozumiem, co masz na mysli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Lutek napisał:

jestem co do tego sceptyczny

Tez kiedys bylem.. nikt nie jest doskonaly 😉 ale trzeba nad soba pracowac 😄 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, S0nic napisał:

Pytanie czy słyszałeś kiedyś dobrze zestawiony sprzęt w zaadaptowanym pomieszczeniu z prawdziwego zdarzenia. Myślę, że mógłbyś nieco zmienić zdanie o swoim zestawie. 

 

@Lutek

Coś się chyba podziało z słownikiem. Dodaje jeszcze raz mój post.

Generalnie chodzi mi o to, że adaptacja akustyczna ma tak duży wpływ na jakość brzmienia, że zwykle salony domowe nie mają szans 🙂

Byłem w takich miejscach niestety tylko kilka razy ale zawsze byłem absolutnie zafascynowany brzmieniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Wojtek napisał:

 

Chodzi o zjawisko dyfrakcji :

Side note: Sound waves can bend around objects – such as the speaker housing – if the wavelength of the sound wave is longer than the diameter of the object (just a rule of thumb). This is also referred to as diffraction. The wavelength = speed of sound / frequency, where the speed of sound is approximately 340m/s. This means that sound waves below ~1700Hz can bend around objects of ~20cm diameter. That’s why sound is also reflected from the wall behind the speakers.

Można długo dyskutować jaka konfiguracja absorberów i dyfuzorów będzie dla konkretnego pomieszczenia najlepsza - w sumie są przecież profesjonalne firmy od tego.  Robiąc różne "konfiguracje akustyczne" u siebie  zauważyłem ,że bardzo łatwo można "przetłumić" pomieszczenie zabijając w nim dźwięk   już  niewielką stosunkowo ilością absorberów natomiast trzeba się mocno postarać aby coś zepsuć dyfuzorami z drugiej strony potrzeba ich też dużo więcej niż absorberów aby zadziały jak należy. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To akurat słaby przykład, ponieważ głośniki ze zdjęcia są dość kierunkowymi konstrukcjami. Oczywiście poniżej pewnej częstotliwości dźwięk zaczyna oplywac obudowę i promieniowanie przechodzi w charakterystykę dookolna. Problem, że zwykle są to na tyle niskie częstotliwości, że taki panel rozpraszający za kolumnami nie jest w stanie rozpraszać tych niskich częstotliwości. Dlatego lepsza opcją jest umieszczenie panelu pochłaniającego, którego działanie ma większy sens.

Natomiast zjawisko dyfrakcji, jest znacznie bardziej istotne dla samych zestawów głośnikowych. Tym bardziej im większa jest odległość odsłuchu, ponieważ nasz słuch odbiera więcej informacji z dźwięków odbitych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
 
Chodzi o zjawisko dyfrakcji :
Side note: Sound waves can bend around objects – such as the speaker housing – if the wavelength of the sound wave is longer than the diameter of the object (just a rule of thumb). This is also referred to as diffraction. The wavelength = speed of sound / frequency, where the speed of sound is approximately 340m/s. This means that sound waves below ~1700Hz can bend around objects of ~20cm diameter. That’s why sound is also reflected from the wall behind the speakers.
Można długo dyskutować jaka konfiguracja absorberów i dyfuzorów będzie dla konkretnego pomieszczenia najlepsza - w sumie są przecież profesjonalne firmy od tego.  Robiąc różne "konfiguracje akustyczne" u siebie  zauważyłem ,że bardzo łatwo można "przetłumić" pomieszczenie zabijając w nim dźwięk   już  niewielką stosunkowo ilością absorberów natomiast trzeba się mocno postarać aby coś zepsuć dyfuzorami z drugiej strony potrzeba ich też dużo więcej niż absorberów aby zadziały jak należy. 
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )


Widze ze meloV8 mnie wyprzedzil

Ja mysle, ze zarowno autor cytatu o dyfrakcji, jak i ty conieco namieszaliscie

Na moj chlopski rozum (troche w uproszczeniu)

1. Katy zalamanej przez dyfrakcje fali nie sa na tyle wielkie, by skierowac fale bezposrednia na tylna sciane, dlatego uzycie tego efektu jako wytlumaczenie jest moim zdaniem troche niepowazne (…That’s why sound is also reflected from the wall behind the speakers…)

2. Jesli umiescisz dyfuzory na tylnej scianie, to fala bezposrednia (1) zsumuje sie z fala rozproszona (3). Zanim dojdzie do tego rozproszenia, fala bezposrednia przebywa pojedyncza droge (2)

IMG_2044.thumb.jpg.fac51ce304248f51d296cd6fe4dfb4f8.jpg

3. Jesli umiescisz dyfuzor na przedniej scianie, to zanim dojdzie do rozproszenia, fala bezposrednia (2) musi dotrzec do tylnej sciany, odbic sie i powrocic do przedniej sciany (dyfuzora) nierozproszona (3) i wtedy dopiero bedzie rozproszona i dociera do sluchacza (4) sumujac sie z (1) i fala odbita nierozproszona (5)

IMG_2044.thumb.jpg.9e2ad87fec216a501464316cd6d9f976.jpg

Jak myslisz, ktory wariant z punktu widzenia „rozproszenia“ bedzie bardziej efektywny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz popatrzmy, co sie dzialo u Sylwestra.

Sylwestrowe odgrody promieniuja w obydwu kierunkach, do przodu (1a) i do tylu (1b). Fala (1b) po odbiciu od sciany (2) przechodzi przez te „tubular bells“ i dociera ugieta albo rozproszona do sluchacza (3).
Fale odbita od tylnej sciany pominalem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A co by sie stalo u ciebie?
Ty nie masz odgrod promieniujavych w obu kierunkach, wiec najpierw fala promieniowana do przodu (2) musi sie odbic od tylnej sciany, powrocic do przodu (3), znowu odbic sie od sciany (4) i dopiero wtedy moze przejsc przez te rurki, docierajac do sluchacza zagieta albo rozproszona (5)

IMG_2047.thumb.jpg.139da14a71d55dfa43101a0e27d2f2a0.jpg

Czy to ma sens?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorysuj do przebytej drogi w punkcie 5 drogę do dyfuzora i przy każdym punkcie wstaw czasy w milisekundach przy pomieszczeniu tak ok 6 m długim

2 minuty temu, xajas napisał:

A teraz popatrzmy, co sie dzialo u Sylwestra.

Sylwestrowe odgrody promieniuja w obydwu kierunkach, do przodu (1a) i do tylu (1b). Fala (1b) po odbiciu od sciany (2) przechodzi przez te „tubular bells“

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i dociera ugieta albo rozproszona do sluchacza (3

U Sylwestra za ustrojem jest za zasłonami okno

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest to ciekawy aspekt, patrz -> WCZESNE (nie PIERWSZE) odbicia, ale ty tez masz kalkulator, wiec mozesz to policzyc

Czy to bylo okno, czy sciana, jest mniej wazne, wazne ze jest za glosnikami cos, co odbijalo. Gdyby nie odbijalo, to te „tubular bells“ byly by zbedne (moze poza „powazna“ optyka)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widac po awatarze 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, S0nic napisał:
22 godziny temu, S0nic napisał:

Pytanie czy słyszałeś kiedyś dobrze zestawiony sprzęt w zaadaptowanym pomieszczeniu z prawdziwego zdarzenia. Myślę, że mógłbyś nieco zmienić zdanie o swoim zestawie. 

 

@Lutek

Coś się chyba podziało z słownikiem. Dodaje jeszcze raz mój post.

Generalnie chodzi mi o to, że adaptacja akustyczna ma tak duży wpływ na jakość brzmienia, że zwykle salony domowe nie mają szans 🙂

Byłem w takich miejscach niestety tylko kilka razy ale zawsze byłem absolutnie zafascynowany brzmieniem.

Tak, cos nie tak ze slownictwem.                                                                                                                                      Oczywiscie, ze kwestie akustyczne pomieszczenia, to podstawa. Osobiscie w zyciu doswiadczylem mase roznych pomieszczen pod wzgledem akustycznym, gdyz kupe lat pogrywalem w zespolach muzycznych i nierzadko bywalo, ze zamiast muzyki wychodzil jeden halas i dziwilem sie, ze ludzie moga tego sluchac i nie uciekaja - cos sytrasznego  😞

A co do sluchania wypasionych sprzetow  w zaadaptowanym akustycznie pomieszczeniu, to mialem okazje nie raz slyszec i to rowniez niedaleko od siebie - ostatnio nawet jakies dwa tygodnie temu, a bylo to u "szatana".  Ma troche przedobrzone, bo z basem lekki niedostatek - malo go i nie schodzi zbyt nisko. Sam zreszta zdaje sobie z tego sprawe.

A mimo sluchania rownie wypasow w zaadaptowanych pomieszczeniach, to zdania o brzmieniu swojego - skromnego - zestawu nie zmieniam  :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Lutek napisał:

Tak, cos nie tak ze slownictwem.                                                                                                                                      Oczywiscie, ze kwestie akustyczne pomieszczenia, to podstawa. Osobiscie w zyciu doswiadczylem mase roznych pomieszczen pod wzgledem akustycznym, gdyz kupe lat pogrywalem w zespolach muzycznych i nierzadko bywalo, ze zamiast muzyki wychodzil jeden halas i dziwilem sie, ze ludzie moga tego sluchac i nie uciekaja - cos sytrasznego  😞

A co do sluchania wypasionych sprzetow  w zaadaptowanym akustycznie pomieszczeniu, to mialem okazje nie raz slyszec i to rowniez niedaleko od siebie - ostatnio nawet jakies dwa tygodnie temu, a bylo to u "szatana".  Ma troche przedobrzone, bo z basem lekki niedostatek - malo go i nie schodzi zbyt nisko. Sam zreszta zdaje sobie z tego sprawe.

A mimo sluchania rownie wypasow w zaadaptowanych pomieszczeniach, to zdania o brzmieniu swojego - skromnego - zestawu nie zmieniam  🙂

Szatan sporo ma fajnych zabawek z tego co pamiętam z zdjęć. Nie pamiętam natomiast jak akustyka u niego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.02.2024 o 22:36, LUKAS 84 napisał:

Cześć

Tak robiłem porównanie ,mam rozeznanie w trzech wariantach tzn:

-wersja pierwotna (wewnętrzna skopupa) zgodna z projektem .

-wersja ze skorupą ,piaskiem i ścięciami .

-wersja ze skorupą ,piaskiem,ścięciami i subwoferami na górze .

Najlepiej zagrały w wariancie nr 2 ,dołożone moduły na górę pogorszyły trochę przestrzenność. Wpływ piasku jest zauważalny przy głośnym graniu tzn dzwięk jest jakby bardziej stabilny. Na normalnym poziomie głośności nie dostrzegłem różnicy.Czy było warto ? Sam nie wiem, ale na pewno mi tych kolumn nie ukradną 🙂 W subwoferach piasek jest na wszystkich ściankach oprócz frontu i tyłu ,tam są głośniki na 10 cm sklejce .W pozostałych modułach piasek jest na bokach i tyle. Zauważyłem że system raz gra lepiej raz gorzej ,jak zaczynam grzebać coś z kablami ,przepinać wzmacniacze, to musi minąć z doba żeby dzwięk wrócił do normy.Te kolumny są bardzo przezroczyste i każda ingerencja jest odrazu słyszalna. Zejdzie mi jeszcze pieniędzy, nerw i czasu zanim ustawię wszystko pod siebie, z modułami paskala audionerwosa mnie dopadła ,z lampą tego nie miałem ,ale jak ją spowrotem wpinam po d klasie to mina mi rzednie od razu. Potrzebuje przede wszystkim dobrego, barwnego przedwzmacniacza żeby prawidłowo wysterować te końcówki ,sterowanie heglem to porażka. Masz może jakieś doświadczenia w doborze pre ?Jak tam twoje obudowy ?

Czy w standardowej wersji brakowało Ci góry? Charakterystyka opada już przy 16kHz do umownych 20kHz -3db.

Patrząc na to, że słyszymy pewnie max 16-17kHz nie ma to znaczenia? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, S0nic napisał:

Czy w standardowej wersji brakowało Ci góry?

Nie brakowało ,ten tweter jest fajnie zestrojony .Gra gładko i przyjemnie ,nie męczy.

Tak rozważam sobie tego dac z dsp 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ma szerokie możliwości, może udało by mi się spasować jego wyjście z-wejściem na pascala .Między heglem hd12 a pascalem coś dziwnego się dzieje.W adi można by skorygować bas pod siebie i pomieszczenie .Z tego co doczytałem to starsza wersja tego RME była na kości AKM tak jak hegel który dźwiękowo mi bardzo odpowiada.

No i można by zrezygnować z dodatkowego klamota w torze jakim jest pre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ,RME adi.

A powiedz mi przyjacielu jak dźwiękowo się spisuje jako goły dac,pomijając funkcjonalność i możliwość kształtowania pasma?

Zainspirował mnie WiiM ,podbiłem na nim o 3db naj niższą oktawę z dobrym skutkiem ,dzwiek zyskał a przecież to tania zabawka .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez LUKAS 84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, LUKAS 84 napisał:

Nie brakowało ,ten tweter jest fajnie zestrojony .Gra gładko i przyjemnie ,nie męczy.

Tak rozważam sobie tego dac z dsp 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ma szerokie możliwości, może udało by mi się spasować jego wyjście z-wejściem na pascala .Między heglem hd12 a pascalem coś dziwnego się dzieje.W adi można by skorygować bas pod siebie i pomieszczenie .Z tego co doczytałem to starsza wersja tego RME była na kości AKM tak jak hegel który dźwiękowo mi bardzo odpowiada.

No i można by zrezygnować z dodatkowego klamota w torze jakim jest pre.

Tymczasowo rozumiem ale na dłuższą metę do tych kolumn to taki mezalians 🙂

Miałem go u siebie, za tą kasę jest Ok ale można duuuuzo lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, S0nic napisał:

Miałem go u siebie, za tą kasę jest Ok ale można duuuuzo lepiej.

Podpowiesz coś??? Gdzie spoglądać ,dcs ,hord ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Tak ,RME adi.
A powiedz mi przyjacielu jak dźwiękowo się spisuje jako goły dac,pomijając funkcjonalność i możliwość kształtowania pasma?
Zainspirował mnie WiiM ,podbiłem na nim o 3db naj niższą oktawę z dobrym skutkiem ,dzwiek zyskał a przecież to tania zabawka .

Poniewaz jestem duzym fanaytykiem DSP, nawet bym nie wpadl na ten pomysl, by uzywac go jako goly DAC. To wlasnie jego DSP (i do tego wiele innych znakomitych funkcji typu 20 presetow, loudness, crossfeed, 7PEQ na kanal,…) powoduje, ze jest to absolutnie wyjatkowe ustrojstwo nie majace zadnego porownywalnego konkurenta. I to w dowolnej klasie cenowej.
Aktualnie mam kilka roznych systemow audio w roznych pomieszczeniach, ale..,

Gdybym jeszcze raz zaczynal od zera i nie mial nic, to pierwsze co bym kupil, to iPad Air (z Apple Music) + RME ADI + solidna koncowke mocy Class D i dobre glosniki (a do tego dobre sluchawki)
Calosc dobrze namierzona (Glosniki/Pomieszczenie/Sluchawki)

To jest dla mnie najprostszy, minimalistyczny HighEnd system, jaki mozna sobie wyobrazic

PS

Kupowanie RME i wylanczanie / nie uzywanie DSP to tak, jak by bedac jaroszem wejsc do restauracji i zamawiac znakomity filet wolowy
Po co? To jest bez sensu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.