Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyk EXL3 Ellipticor


Wojtek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, xajas napisał:


Poniewaz jestem duzym fanaytykiem DSP, nawet bym nie wpadl na ten pomysl uzywac go jako goly DAC. To wlasnie znakomiity DSP (i do tego innych znakomitych funkcji typu 20 presetow, loudness, crossfeed, 7PEQ na kanal,… powoduje, ze jest to absolutnie wyjatkowe ustrojstwo nie majace zadnego porownywalnego konkurenta, i to w dowolnej klasie cenowej.
Aktualnie mam kilka roznych systemow audio w roznych pomieszczeniach, ale..,

Gdybym zaczynal od zera i nie mial nic, to pierwsze co bym kupil, to iPad Air + RME ADI + solidna koncowke mocy Class D i dobre glosniki (a do tego dobre sluchawki)
Calosc dobrze namierzonoa (Hlosniki/Pomieszczenie/Sluchawki)

To jest dla mnie najprostszy, minimalistyczny HighEnd

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PS

Kupowanie RME i wylanczanie / nie uzywanie DSP to tak, jak by bedac jaroszem wejsc do restauracji i zamawiac znakomity filet wolowyemoji6.png
Po co? To jest bez sensu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jest możliwość używania w RME DSP w konfiguracji z zewnętrznym DAC-em?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, LUKAS 84 napisał:

Podpowiesz coś??? Gdzie spoglądać ,dcs ,hord ?

Polecam lampizatora z analogową regulacją głośności. Świetna barwa, dynamika i scena. Nie trzeba dodatkowego preampa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, LUKAS 84 napisał:

Nie brakowało ,ten tweter jest fajnie zestrojony .Gra gładko i przyjemnie ,nie męczy.

Tak rozważam sobie tego dac z dsp 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ma szerokie możliwości, może udało by mi się spasować jego wyjście z-wejściem na pascala .Między heglem hd12 a pascalem coś dziwnego się dzieje.W adi można by skorygować bas pod siebie i pomieszczenie .Z tego co doczytałem to starsza wersja tego RME była na kości AKM tak jak hegel który dźwiękowo mi bardzo odpowiada.

No i można by zrezygnować z dodatkowego klamota w torze jakim jest pre.

@meloV8 Jak to jest od strony projektowej? Takie rozciągnięcie pasma z opadająca charakterystyka jest OK?

Nie trzeba dodawać super tweetera?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, S0nic napisał:

@meloV8 Jak to jest od strony projektowej? Takie rozciągnięcie pasma z opadająca charakterystyka jest OK?

Nie trzeba dodawać super tweetera?

W moich pomiarach tweeter Ellipticora zaczyna spadek po około 11 khz, a przy około 9 khz ten tweeter mocno zawęża promieniowanie (to jest bardzo duża kopulka), ale z tego co wiem, to żadna z osób, która słuchała gotowej konstrukcji, nie narzekała na słabą górę. Było raczej odwrotnie. Ten głośnik gra bardzo naturalnie, nie ma w nim żadnej agresji, po prostu słuchasz muzyki, a nie dźwięków. Po pewnej adaptacji słuchu do dźwięku niczego nie brakuje, chyba że ktoś przez lata słuchał systemów z bardzo wyraźną górą, to może będzie kręcił nosem. Natomiast niektórzy słuchacze wymagają od dźwięku nieco więcej zadzioru, precyzyjniejszego docięcia detali, dłuższego wybrzmiewania talerzy i dla nich ten wysokotonowiec może nie być odpowiednim głośnikiem. Stosując pewna analogie motoryzacyjna, to Ellipticor jest jak Porsche 911 Turbo-wszystko robi bardzo dobrze, ale jak lubisz jeszcze większe wrażenia, to sięgasz po GT3 lub GT2. 

Dlatego Ellipticor nigdy nie zagra jak dobry głośnik berylowy, czy diamentowy, ale to wcale nie jest jego wada.

Ja bym w życiu nie dodawał supertweetera, czy podkręcał góry. Jeśli ktoś tego faktycznie potrzebuje, to najwidoczniej przyzwyczaił się do zupełnie innej prezentacji, może mieć zbyt przytłumione pomieszczenie, albo po prostu ubytki słuchu powodują zbyt duży niedosyt pasma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub jest młody i świetnie słyszy jeszcze 17-20kHz

Super tweeter jest dawany z innych powodów akustycznych "poza pomiarowych”

7 minut temu, meloV8 napisał:

Natomiast niektórzy słuchacze wymagają od dźwięku nieco więcej zadzioru, precyzyjniejszego docięcia detali, dłuższego wybrzmiewania talerzy

Wybrzmiewanie talerzy do najcichszych poziomów detali to nie wada a zaleta!

Problemem jest stereotyp gdzie słabe głośniki udają te talerze z wieloma wprowadzonymi harmonicznymi a nie artykułują je poprawnie bez zniekształceń

Z beryli SS jestem bardzo happy ale one nie są wysilone na dole i są już cięte poniżej 8000 Hz

Poza  tym nie opadają tak mocno z charakterystyką wraz z wzrostem częstotliwości

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, meloV8 napisał:

W moich pomiarach tweeter Ellipticora zaczyna spadek po około 11 khz, a przy około 9 khz ten tweeter mocno zawęża promieniowanie (to jest bardzo duża kopulka), ale z tego co wiem, to żadna z osób, która słuchała gotowej konstrukcji, nie narzekała na słabą górę. Było raczej odwrotnie. Ten głośnik gra bardzo naturalnie, nie ma w nim żadnej agresji, po prostu słuchasz muzyki, a nie dźwięków. Po pewnej adaptacji słuchu do dźwięku niczego nie brakuje, chyba że ktoś przez lata słuchał systemów z bardzo wyraźną górą, to może będzie kręcił nosem. Natomiast niektórzy słuchacze wymagają od dźwięku nieco więcej zadzioru, precyzyjniejszego docięcia detali, dłuższego wybrzmiewania talerzy i dla nich ten wysokotonowiec może nie być odpowiednim głośnikiem. Stosując pewna analogie motoryzacyjna, to Ellipticor jest jak Porsche 911 Turbo-wszystko robi bardzo dobrze, ale jak lubisz jeszcze większe wrażenia, to sięgasz po GT3 lub GT2. 

Dlatego Ellipticor nigdy nie zagra jak dobry głośnik berylowy, czy diamentowy, ale to wcale nie jest jego wada.

Ja bym w życiu nie dodawał supertweetera, czy podkręcał góry. Jeśli ktoś tego faktycznie potrzebuje, to najwidoczniej przyzwyczaił się do zupełnie innej prezentacji, może mieć zbyt przytłumione pomieszczenie, albo po prostu ubytki słuchu powodują zbyt duży niedosyt pasma.

Dzięki za wyjaśnienie.

Z tym pasmem to jest różnie, w monitorze ELM od akustyka pasmo przenoszenia wygląda zupełnie inaczej niż w dużym EXL. Pewnie sam kształt obudowy czy umiejscowienie tweetera ma duży wpływ na pasmo powyżej 10kilo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, ASURA napisał:

Lub jest młody i świetnie słyszy jeszcze 17-20kHz

W tym pasmie nie ma absolutnie nic ciekawego do słuchania.

13 minut temu, ASURA napisał:

Super tweeter jest dawany z innych powodów akustycznych "poza pomiarowych”

Dodawanie supertweetera to generowanie dodatkowych problemów fazowych. Nie jest to taka prosta sprawa jakby się wydawało.

13 minut temu, ASURA napisał:

Wybrzmiewanie talerzy do najcichszych poziomów detali to nie wada a zaleta!

Problemem jest stereotyp gdzie słabe głośniki udają te talerze z wieloma wprowadzonymi harmonicznymi a nie artykułują je poprawnie bez zniekształceń

Z beryli SS jestem bardzo happy ale one nie są wysilone na dole i są już cięte poniżej 8000 Hz

Poza  tym nie opadają tak mocno z charakterystyką wraz z wzrostem częstotliwości

Nigdzie nie napisałem, ze to wada. Głośniki berylowe brzmią inaczej i albo ktoś to lubi, albo nie. To nie jest kwestia lepsze czy gorsze, chyba ze pod kątem pomiarowym, to beryl i diament nie mają sobie równych.

Muzyka ma nam dawać przede wszystkim przyjemność i ludzie tę przyjemność postrzegają inaczej.

1 minutę temu, S0nic napisał:

Dzięki za wyjaśnienie.

Z tym pasmem to jest różnie, w monitorze ELM od akustyka pasmo przenoszenia wygląda zupełnie inaczej niż w dużym EXL. Pewnie sam kształt obudowy czy umiejscowienie tweetera ma duży wpływ na pasmo powyżej 10kilo.

Ponoć Kisiel lubił stosować podbicie góry pasma, czasami ludzie stosują takie rzeczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, meloV8 napisał:

Ponoć Kisiel lubił stosować podbicie góry pasma

Widac to w zasadzie we wszystkich jego projektach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, meloV8 napisał:
4 godziny temu, ASURA napisał:

Lub jest młody i świetnie słyszy jeszcze 17-20kHz

W tym pasmie nie ma absolutnie nic ciekawego do słuchania.

Jak ktoś szuka tylko zapisu nutowego to i owszem ale jak np. chce się usłyszeć przez muzyków przeszkadzajki i harmoniczne instrumentów to i owszem!

Mam nagranie studyjne na fortepian i flet i flet zapycha tam do 37KHz i to czuć 

Mam dzwoneczki-bransoletki noszone przez kobiety w indiach i one pięknie ciągną ponad pasmo słyszalne ale ich dźwięk jest jak dla mnie zaj…! i cieszy jak fix uszy

4 godziny temu, meloV8 napisał:
4 godziny temu, ASURA napisał:

Super tweeter jest dawany z innych powodów akustycznych "poza pomiarowych”

Dodawanie supertweetera to generowanie dodatkowych problemów fazowych. Nie jest to taka prosta sprawa jakby się wydawało

Kto nie próbuje ten nie ma

4 godziny temu, meloV8 napisał:
4 godziny temu, ASURA napisał:

Wybrzmiewanie talerzy do najcichszych poziomów detali to nie wada a zaleta!

Problemem jest stereotyp gdzie słabe głośniki udają te talerze z wieloma wprowadzonymi harmonicznymi a nie artykułują je poprawnie bez zniekształceń

Z beryli SS jestem bardzo happy ale one nie są wysilone na dole i są już cięte poniżej 8000 Hz

Poza  tym nie opadają tak mocno z charakterystyką wraz z wzrostem częstotliwości

Rozwiń  

Nigdzie nie napisałem, ze to wada. Głośniki berylowe brzmią inaczej i albo ktoś to lubi, albo nie. To nie jest kwestia lepsze czy gorsze, chyba ze pod kątem pomiarowym, to beryl i diament nie mają sobie równych.

Napisałeś za to że tylko nieliczni zwracają na to uwagę

 

Przypomnę na te "pierdoły" zwracają uwagę nieliczni ale to nie znaczy żeby ich oczekiwania do wysokiej klasy dźwięku ściągać do poziomu osób dla których nie ma to takiego znaczenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ASURA napisał:

Jak ktoś szuka tylko zapisu nutowego to i owszem ale jak np. chce się usłyszeć przez muzyków przeszkadzajki i harmoniczne instrumentów to i owszem!

Mam nagranie studyjne na fortepian i flet i flet zapycha tam do 37KHz i to czuć 

Mam dzwoneczki-bransoletki noszone przez kobiety w indiach i one pięknie ciągną ponad pasmo słyszalne ale ich dźwięk jest jak dla mnie zaj…! i cieszy jak fix uszy

Kto nie próbuje ten nie ma

Co z tego jak słyszysz max 17khz?

Albo i mniej 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, S0nic napisał:

Co z tego jak słyszysz max 17khz?

Albo i mniej 🙂

Słyszę to co słyszę ale w dobrej jakości i z małymi zniekształceniami harmonicznymi a bez beryla SS nie było by tak super

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, ASURA napisał:

Jak ktoś szuka tylko zapisu nutowego to i owszem ale jak np. chce się usłyszeć przez muzyków przeszkadzajki i harmoniczne instrumentów to i owszem!

Mam nagranie studyjne na fortepian i flet i flet zapycha tam do 37KHz i to czuć 

Mam dzwoneczki-bransoletki noszone przez kobiety w indiach i one pięknie ciągną ponad pasmo słyszalne ale ich dźwięk jest jak dla mnie zaj…! i cieszy jak fix uszy

Kto nie próbuje ten nie ma

Napisałeś za to że tylko nieliczni zwracają na to uwagę

 

Przypomnę na te "pierdoły" zwracają uwagę nieliczni ale to nie znaczy żeby ich oczekiwania do wysokiej klasy dźwięku ściągać do poziomu osób dla których nie ma to takiego znaczenia

Zupelnie zapomniałem, że Ty wszystko masz, wszystko słyszałeś, wszystko masz najlepiej zrobione, wszystko wiesz i twoja racja jest zawsze najmojsza 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, meloV8 napisał:

Zupelnie zapomniałem, że Ty wszystko masz, wszystko słyszałeś, wszystko masz najlepiej zrobione, wszystko wiesz i twoja racja jest zawsze najmojsza 🙂

Poza tym wszystko u Ciebie ok?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do beryli, to grają charakterystycznie. Był u mnie ostatnio kolega, który ma Focale Maestro Evo.

Posłuchał moich kolumn i ww idą na sprzedaż. Powstanie druga para takich ja moje i to jeszcze lepsza bo na nowych 18 średnio tonowych Scan Speak’a i większej ilości przetworników. Będzie ogień 🔥 

Prawdopodobnie będzie to również oficjalny produkt w ofercie Akustyka. No cóż, trzeba będzie posłuchać i zrobić upgrade 😅

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pawellang
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pawellang napisał:

Co do beryli, to grają charakterystycznie. Był u mnie ostatnio kolega, który ma Focale Maestro Evo.

Posłuchał moich kolumn i ww idą na sprzedaż. Powstanie druga para takich ja moje i to jeszcze lepsza bo na nowych 18 średnio tonowych Scan Speak’a i większej ilości przetworników. Będzie ogień 🔥 

Prawdopodobnie będzie to również oficjalny produkt w ofercie Akustyka. No cóż, trzeba będzie posłuchać i zrobić upgrade 😅

Focal ma specyficzne strojenie góry. Ostatnio słuchałem konstrukcje na berylu w świetnie zestawionym systemie i w życiu bym nie odgadł z jakiego materiału jest membrana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Pawellang napisał:

Co do beryli, to grają charakterystycznie. Był u mnie ostatnio kolega, który ma Focale Maestro Evo.

Posłuchał moich kolumn i ww idą na sprzedaż. Powstanie druga para takich ja moje i to jeszcze lepsza bo na nowych 18 średnio tonowych Scan Speak’a i większej ilości przetworników. Będzie ogień 🔥 

Prawdopodobnie będzie to również oficjalny produkt w ofercie Akustyka. No cóż, trzeba będzie posłuchać i zrobić upgrade 😅

Ależ Focal nawet w najwyższych Grande Utopiach (używanych np.przez Sly30) nie ogarniał zwrotnic!

Szukałem zafascynowany opiniami innych i słuchałem wielokrotnie tych kolumn i zawsze brakowało mi muzyki i zastanawiałem się co oni w nich słyszą z muzyki! Jak jedna rzecz np. fortepian wypadała genialnie to np. wokal był nieprawdziwy!

Najlepiej mz. zgrywały się z ARC Galileo ale tam też nie były te problemy pozamykane

To nie jest dobry przykład grania beryli

Najchętniej z Grand Utopii wydłubał bym beryla i 16” bardzo dobre głośniki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy posluchac Rockport'a zeby uslyszec jak dobrze moze beryl grac.

Ale i tak wole moje textreme

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rafa napisał:

Wystarczy posluchac Rockport'a zeby uslyszec jak dobrze moze beryl grac.

Ale i tak wole moje textreme

Rockporty tak ale bez Mac-ów mz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.02.2024 o 22:36, LUKAS 84 napisał:

Potrzebuje przede wszystkim dobrego, barwnego przedwzmacniacza żeby prawidłowo wysterować te końcówki ,sterowanie heglem to porażka. Masz może jakieś doświadczenia w doborze pre ?Jak tam twoje obudowy ?

Spróbuj wypożyczyć do odsłuchów Denafrips Athena albo Benchmark LA4 . Raczej nie dodawałbym lampy nawet w pre albo szczególnie w pre. Lampom  już  nie wierzę gdziekolwiek by one nie były.. Athena u mnie rozjechała lampowe pre Audio Note M1 - wersja po głębokiej modyfikacji zrobionej przez dystrybutora AN (Szemis Audio) . Daleko w tyle zostały również bezpośrednie próby sterowania głośnością z daców (Hegel HD20 czy aktualnie aktualnie posiadany AADac). To nie są pewnie najlepsze pre na świecie ale nie trzeba mieć jeszcze worka pieniędzy ,żeby je kupić . Inną ciekawą opcją może być tańszy Topping Pre90. Oba ostatnie znalazły się w rekomendacjach Stereophile (klasa A). 
Kolumny robią się z opóźnieniem , ale za tydzień powinny być gotowe. Wykonawca zapomniał uwzględnić fakt ,że praktycznie cały materiał z jakiego będą robione skrzynki wymaga wcześniejszego warstwowego sklejania ( ścianka czołowa nawet poczwórnego).   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.03.2024 o 10:44, meloV8 napisał:

W moich pomiarach tweeter Ellipticora zaczyna spadek po około 11 khz, a przy około 9 khz ten tweeter mocno zawęża promieniowanie (to jest bardzo duża kopulka), ale z tego co wiem, to żadna z osób, która słuchała gotowej konstrukcji, nie narzekała na słabą górę. Było raczej odwrotnie. Ten głośnik gra bardzo naturalnie, nie ma w nim żadnej agresji, po prostu słuchasz muzyki, a nie dźwięków. Po pewnej adaptacji słuchu do dźwięku niczego nie brakuje, chyba że ktoś przez lata słuchał systemów z bardzo wyraźną górą, to może będzie kręcił nosem. Natomiast niektórzy słuchacze wymagają od dźwięku nieco więcej zadzioru, precyzyjniejszego docięcia detali, dłuższego wybrzmiewania talerzy i dla nich ten wysokotonowiec może nie być odpowiednim głośnikiem. Stosując pewna analogie motoryzacyjna, to Ellipticor jest jak Porsche 911 Turbo-wszystko robi bardzo dobrze, ale jak lubisz jeszcze większe wrażenia, to sięgasz po GT3 lub GT2. 

Dlatego Ellipticor nigdy nie zagra jak dobry głośnik berylowy, czy diamentowy, ale to wcale nie jest jego wada.

Ja bym w życiu nie dodawał supertweetera, czy podkręcał góry. Jeśli ktoś tego faktycznie potrzebuje, to najwidoczniej przyzwyczaił się do zupełnie innej prezentacji, może mieć zbyt przytłumione pomieszczenie, albo po prostu ubytki słuchu powodują zbyt duży niedosyt pasma.

Moim zdaniem zawężenie promieniowania od ok 10kHz generalnie nie jest problemem bo powyżej tego pasma tak na prawdę nie ma za wiele dźwięku a to co jest najważniejsze aby było wypromieniowane do przodu jako tzw dźwięk bezpośredni. Wysokie częstotliwości łatwiej jest rozproszyć i wytłumić w pomieszczeniu i to czy tweeter w ostatniej oktawie będzie miał doskonałą kierunkowość czy zawężoną może koniec końców nie mieć aż tak wielkiego znaczenia. Bo w jednym i drugim przypadku istotniejszy będzie ten aspekt bezpośredni a mniej odbity. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Yoshi_80 napisał:

Moim zdaniem zawężenie promieniowania od ok 10kHz generalnie nie jest problemem bo powyżej tego pasma tak na prawdę nie ma za wiele dźwięku a to co jest najważniejsze aby było wypromieniowane do przodu jako tzw dźwięk bezpośredni. Wysokie częstotliwości łatwiej jest rozproszyć i wytłumić w pomieszczeniu i to czy tweeter w ostatniej oktawie będzie miał doskonałą kierunkowość czy zawężoną może koniec końców nie mieć aż tak wielkiego znaczenia. Bo w jednym i drugim przypadku istotniejszy będzie ten aspekt bezpośredni a mniej odbity. 

To zawężanie nie musi być problemem, lecz trzeba mieć na uwadze istotna kwestie. Zawężanie promieniowania lepiej się sprawdza w pomieszczeniach o słabszej akustyce i krótszej odległości odsłuchu. Im bardziej wytłumiony pokój i większa odległość odsłuchu (a tak to zwykle wygląda, o doświadczonych audiofilów) tym zawężanie promieniowania jest bardziej słyszalne.

Pod względem tego rozpraszania duży tweeter Ellipticora po prostu jest bardzo kiepski, do tego rozpraszanie jest inne w pionie, a inne w poziomie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.02.2024 o 14:22, meloV8 napisał:

To akurat słaby przykład, ponieważ głośniki ze zdjęcia są dość kierunkowymi konstrukcjami. Oczywiście poniżej pewnej częstotliwości dźwięk zaczyna oplywac obudowę i promieniowanie przechodzi w charakterystykę dookolna. Problem, że zwykle są to na tyle niskie częstotliwości, że taki panel rozpraszający za kolumnami nie jest w stanie rozpraszać tych niskich częstotliwości. Dlatego lepsza opcją jest umieszczenie panelu pochłaniającego, którego działanie ma większy sens.

Natomiast zjawisko dyfrakcji, jest znacznie bardziej istotne dla samych zestawów głośnikowych. Tym bardziej im większa jest odległość odsłuchu, ponieważ nasz słuch odbiera więcej informacji z dźwięków odbitych.

Zdjęcie pochodzi z innego tematu /wątku niż sam cytat , wkleiłem je tylko dla "upiększenia" wypowiedzi ( podoba mi się ten dyfuzor z tyłu za kolumnami, który jest też do pewnego stopnia absorberem ) . Xajas wcześniej napisał ,że nie ma do tyłu pierwszych odbić  - więc wkleiłem ten opis/cytat , który wyjaśnia ,że dzięki zjawisku dyfrakcji są . Tylko tyle. Jasne jest ,że dla większości kolumn największe znaczenie będą miały pierwsze odbicia przed kolumnami a nie za. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.02.2024 o 14:44, xajas napisał:

 


Widze ze meloV8 mnie wyprzedzil

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ja mysle, ze zarowno autor cytatu o dyfrakcji, jak i ty conieco namieszaliscie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na moj chlopski rozum (troche w uproszczeniu)

1. Katy zalamanej przez dyfrakcje fali nie sa na tyle wielkie, by skierowac fale bezposrednia na tylna sciane, dlatego uzycie tego efektu jako wytlumaczenie jest moim zdaniem troche niepowazne (…That’s why sound is also reflected from the wall behind the speakers…)

2. Jesli umiescisz dyfuzory na tylnej scianie, to fala bezposrednia (1) zsumuje sie z fala rozproszona (3). Zanim dojdzie do tego rozproszenia, fala bezposrednia przebywa pojedyncza droge (2)

IMG_2044.thumb.jpg.fac51ce304248f51d296cd6fe4dfb4f8.jpg

3. Jesli umiescisz dyfuzor na przedniej scianie, to zanim dojdzie do rozproszenia, fala bezposrednia (2) musi dotrzec do tylnej sciany, odbic sie i powrocic do przedniej sciany (dyfuzora) nierozproszona (3) i wtedy dopiero bedzie rozproszona i dociera do sluchacza (4) sumujac sie z (1) i fala odbita nierozproszona (5)

IMG_2044.thumb.jpg.9e2ad87fec216a501464316cd6d9f976.jpg

Jak myslisz, ktory wariant z punktu widzenia „rozproszenia“ bedzie bardziej efektywny?

 

1. Katy zalamanej przez dyfrakcje fali nie sa na tyle wielkie, by skierowac fale bezposrednia na tylna sciane, dlatego uzycie tego efektu jako wytlumaczenie jest moim zdaniem troche niepowazne (…That’s why sound is also reflected from the wall behind the speakers…)
No właśnie dzięki zjawisku dyfrakcji  mamy pierwsze odbicia również za kolumnami .Taki był sens zapodanego cytatu. 

Ad2 i Ad3 - szczerze mówiąc nie za bardzo podążam za tokiem twojej wypowiedzi ,chyba tego na trzeźwo nie rozbierzemy. 🙂

Dyfuzor umieszczony na ścianie za kolumnami jest głównie po to aby powiększyć i pogłębić scenę dźwiękową . Przynajmniej tak to u mnie zadziałało ale powtórzę co też wcześniej napisałem ,że w innym pomieszczeniu być może lepsze będą absorbery albo mieszanka jednego i drugiego. Ogólnie to uważam ,ze najczęstszy błąd jaki robią audiofile to  wkładanie  absorberów gdzie się tylko da tymczasem nasze pomieszczenia z reguły mają już dużo absorberów "naturalnych" ( dywan, kanapa, zasłony) a dużo mniej naturalnych dyfuzorów ( regały z książkami na bocznych ścianach są bardzo dobrymi naturalnymi dyfuzorami ). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.03.2024 o 10:44, meloV8 napisał:

Ten głośnik gra bardzo naturalnie, nie ma w nim żadnej agresji, po prostu słuchasz muzyki, a nie dźwięków.

I właśnie tak jest. Dodam też ,że ma wysoką efektywność jak na kopułkę i nawet sparowałem go z WLM demontując chwilowo Super Paca i tylko nieznacznie musiałem zdjąć głośności z głównych midwooferów aby uzyskać wyrównane  pasmo. Może nawet powrócę do tej koncepcji po grało całkiem ciekawie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"duży" tweeter, 34mm, jest używany np w ATC SCM 200 i 300.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Amplitude Linearity (±2dB): 60Hz-12kHz
Cut-off Frequencies (-6dB, free-standing): 32Hz, 20kHz

Wypada gorzej niż projekt akustyka.

Ellipticor:

Efektywna powierzchnia membrany D3404/552000 odpowiada powierzchni okrągłej membrany o średnicy 38 mm, jednak taka membrana nie miałby dobrych charakterystyk w najwyższej oktawie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.03.2024 o 14:55, LUKAS 84 napisał:

Tak ,RME adi.

A powiedz mi przyjacielu jak dźwiękowo się spisuje jako goły dac,pomijając funkcjonalność i możliwość kształtowania pasma?

Zainspirował mnie WiiM ,podbiłem na nim o 3db naj niższą oktawę z dobrym skutkiem ,dzwiek zyskał a przecież to tania zabawka .

Miałem u siebie najnowszą wersję na kości AKM. Na moje ucho gra lepiej niż Hegel HD20 , może nawet jest to poziom GFustarda R26,  Plus, tak jak napisał Xajas bardzo dużo możliwości konfiguracyjnych.  Jest to też dobre rozwiązanie jeżeli pre jest typu zero gain ( tak jak moja Athena) można wtedy podnieść poziom napięcia wyjściowego z RMI to takiego poziomu aby uzyskać  odpowiedni poziom SPL  - z Ellami (89db) miałem z tym kłopot i tutaj RMI robił robotę. Jednocześnie jednak zgadzam się z Sonicem - docelowo do EXL trzeba coś lepszego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Jakby ktoš chcial pogadać szerzej o pewnych aspektach bez typowej dezinformacji forumowej to zapraszam na priv.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, electro napisał:

Jakby ktoš chcial pogadać szerzej o pewnych aspektach bez typowej dezinformacji forumowej to zapraszam na priv.

O jakich aspektach mówisz?

Dotyczących tytułowej kolumny A Kisiela?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.