Skocz do zawartości
IGNORED

Pompy ciepła to przyszłość ogrzewanie


ałopos
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zadne śmierdzace gazy ziemne czy inne kopciuchy. Pompa ciepła zasilana FV i może być i ciepło i eko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ałopos

 Życie jest niezwykłym darem, pełnym możliwości i potencjału. Każdy z nas ma w sobie niepowtarzalne zdolności i pasje, które mogą kształtować świat wokół nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, ałopos napisał:

Pompa ciepła zasilana FV i może być i ciepło i eko

a co to FV ?

Jak chcesz zbilansować system ? wiele krajów już wyłącza ładowarki EV a nawet my wprowadzamy wyłączanie PC w szczycie. Tak nasz kochany rząd już się za to zabrał.

Nie masz prądu, nie masz infrastruktury.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, ałopos napisał:

Pompa ciepła zasilana FV i może być i ciepło i eko.

A ile Masz pomp? Jakie dolne źródło energii? Ja - dwie (powietrzne)... wyłączone.

Warstwa wodonośna na ok 120 metrach głębokości.

Kominek rządzi. Ciepło jest dwa razy: kiedy rąbiesz drewno i kiedy palisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JAK FACET Z DWIEMA ZDROWYMI NERKAMI MOŻE NIE MIEĆ KASY NA AUDIOFILSKIE KABLE

TROLLE -istnieli zawsze, a przed wynalezieniem internetu wyżywali się na ścianach publicznych klozetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło i eko ? , może ktoś się wypowie jaką ma ''produkcję '' prądu od początku listopada do  marca  czyli sezon grzewczy ? , czy starczy mu na oglądanie telewizora ? 

krótko i na temat 

produkcja przez 4 miesiące a zużycie przez 4 miesiące ? spina się 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jarekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma pompę ciepła, piec gazowy, fotovoltaike oraz piec na węgiel.

Wszystko wyłączone oprócz regularnej kupki węgla przed domem.

Takie to wspaniale są najnowsze technologie a dodam tylko, ze bieda u niego nie gości. 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma przyzwoity piec umie palić , i cena węgla w normie ok 1500 zł , to ma ciepło + woda do użytku   ,a o ciepłej wodzie nikt nie wspomina ? a to też sporo ;''energii'' wykorzystuje 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, jarekb napisał:

a o ciepłej wodzie nikt nie wspomina ?

U mnie jest to najdroższy pożeracz energii - bo energii elektrycznej.

Stosuję miejscowe pojemnościowe podgrzewacze wody (sterowane czasowo) umiejscowione w szafce pod blatem w kuchni i szafie obok łazienki. W czasie funkcjonowania dwutaryfowego rozliczania było to równie (a nawet lepiej) ekonomiczne niż pompa ciepła - biorąc pod uwagę koszty inwestycji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JAK FACET Z DWIEMA ZDROWYMI NERKAMI MOŻE NIE MIEĆ KASY NA AUDIOFILSKIE KABLE

TROLLE -istnieli zawsze, a przed wynalezieniem internetu wyżywali się na ścianach publicznych klozetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ''baniak'' i wiem ile zużywa energii  woda ciepła użytkowa !! ,na jedną osobę a przy czterech ,pięciu ? 

Jestem za tymi wszystkimi Eko , ale ?  stabilność o co w naszym położeniu geograficznym trudno /niemożliwe , 

realnie trzeba obliczyć zużycie kW na osobę / gospodarstwo , i co da radę wtedy ? tego PV 30 kWh  , a noc i zima ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, jarekb napisał:

Też mam ''baniak'' i wiem ile zużywa energii  woda ciepła użytkowa !! ,na jedną osobę a przy czterech ,pięciu ? 

Jestem za tymi wszystkimi Eko , ale ?  stabilność o co w naszym położeniu geograficznym trudno /niemożliwe , 

realnie trzeba obliczyć zużycie kW na osobę / gospodarstwo , i co da radę wtedy ? tego PV 30 kWh  , a noc i zima ? 

Solary mają 4x większą sprawność od PV bo na poziomie +96% i na dodatek potrafią grzać wodę nawet zimą w pochmurne dni. Jak masz bufor dla pompy ciepła to wystarczy co do instalacji solary wpiąć do buforu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s.

jak ktoś dłużej chce mieć sprawną pompę ciepła to warto zamiast w 50litrowy bufor doposażyć się w 200litrowy bufor!

Zmniejsza to ilość cykli za i wyłączania pompy 4x a przy częstym załączaniu pompa się najbardziej zużywa mechanicznie

Pompa jest droga a bufor stosunkowo tani i szybko się zwraca taka oszczędność

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, jarekb napisał:

realnie trzeba obliczyć zużycie kW na osobę / gospodarstwo , i co da radę wtedy ?

Ponieważ obok mojej działki jest transformator- ENEA zgodziła się na zwiększony mój pobór energii do 40 Amperów. Chodziło mi o to, że w taniej taryfie potrafiły mi wyskoczyć zabezpieczenia prądowe z powodu wielkiego poboru przez włączone urządzenia : podgrzewcze, suszarka bielizny, piekarnik, płyta indukcyjna i piec saunowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JAK FACET Z DWIEMA ZDROWYMI NERKAMI MOŻE NIE MIEĆ KASY NA AUDIOFILSKIE KABLE

TROLLE -istnieli zawsze, a przed wynalezieniem internetu wyżywali się na ścianach publicznych klozetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się oszukiwać. Chcesz mieć ciepło to plac i tyle. Będzie coraz gorzej i to już widać.

Mialem węgiel - było ciepło i tanio ( z racji ze nie mam wejścia bezpośrednio z mieszkania do piwnicy musiałem z niego zrezygnować) 

Teraz jest gaz i jest drogo i znośnie, temperatura w domu w dzień 20 stopni w nocy 20.6. (bufor wody 120litrow)

Ratuje mnie tylko kubatura mieszkania około 55m kw. Gdyby było 100 i więcej to malowałbym mieszkanie co rok a tynk ładował na talerze obiadowe. 😕

Spotykam się z wieloma opiniami, ze pompa to najgłupsze co można być założyć.

To samo tyczy się fotowoltaiki. Jednym słowem nieopłacalne ... już.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku pompy nie zapomnijcie o położeniu ogrzewania podłogowego. Sąsiad właśnie wywalił kaloryfery, bo większość zimy dogrzewał kominkami na obu piętrach domu. 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kwasior21 napisał:

Spotykam się z wieloma opiniami, ze pompa to najgłupsze co można być założyć.

Przypominam, że jest podobny temat z cennymi uwagami praktyków:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JAK FACET Z DWIEMA ZDROWYMI NERKAMI MOŻE NIE MIEĆ KASY NA AUDIOFILSKIE KABLE

TROLLE -istnieli zawsze, a przed wynalezieniem internetu wyżywali się na ścianach publicznych klozetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny trolowy temat. 

Dziś pompy, jutro co innego. Zależy co na Unia narzuci. A konkretnie Niemcy z Francja za dupa. 

Ot cała filozofia. A w Chinach co kilometr stoi wielka elektrownia węglowa, budują gospodarkę, zaraz będą władać światem.

A UE zajmuje się "ratowaniem świata". 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do PC nic nie mam, wielu znajomych ma w różnych konfiguracjach i wszyscy zgodnie mówią że drożej od eko nie jest.

1500 zł / 40 worków = ~38 zł worek

średnio zimą kuzyn zużywał jeden worek najtańszego węgla, teraz po modernizacji zimą średnio wychodzi kilowat na godzinę. Nawet po stawce ~1.38 zł/kwh wychodzi taniej niż ekogroszek.

W tym roku będzie zakładał loxone więc będzie jeszcze mniej.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
Opublikowano (edytowane)

Ja już od dwóch lat grzeję pompą ciepła - ostatni półroczny rachunek za prąd to 19 zł (mam instalację fotowoltaiczną). Roczne zużycie energii dla domu 100 mkw z instalacją grzejnikową to 2500 kWh (w tym CWU). Temperatura wewnątrz to 20-22 stopnie. 

8 godzin temu, ASURA napisał:

jak ktoś dłużej chce mieć sprawną pompę ciepła to warto zamiast w 50litrowy bufor doposażyć się w 200litrowy bufor!

Na każdy kilowat mocy cieplnej zaleca się co najmniej 50 litrów wody w instalacji (z czego jeśli pompa ma moc nominalna 6 kw to oznacza, że w zależności od temperatury zewnętrznej ma od 4-10 kw nie licząc grzałek).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Seyv

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przez 4 miesiące tacy użytkownicy korzystają z prądu naprodukowanego w słoneczne miesiące powoli wyciąganego wiadrami z piwnicy zimą  ? ,oczywiście ekologicznego 

ile wyprodukowane kW w miesiącach  listopad grudzień styczeń luty ,a ile zużyte ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jarekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Dane dla instalacji 5.25 kW

Listopad wyprodukowane 138kw zużycie 485kw

Grudzień W 56 kw Z 627kw

styczeń W 137kw Z 737kw

Luty W 172 kw Z 443kw

Marzec (2023) W 425kw Z 473kw

Biorąc pod uwagę, że sezon grzewczy trwa od października a nawet połowy września do końca kwietnia (a w ubiegłym roku to i w maju grzałem) to pokrycia nie ma tylko przez 4 miesiące. Oczywiście są też kwestie pokrycia godzinowego dlatego dużo lepiej wychodzą dane zimą dla wiatraków przydomowych.

Co do węgla - wcześniej miałem piec węglowy to pomijając kwestie samej emisji CO2 to jest też kwestia pyłów czyli dymu. Gdy jest wyż i zimno to cały dym ładuje wokół domu i go wdychamy. Elektrownie nawet węglowe mają szereg filtrów, które znacznie redukują cząstki stałe - zresztą w pobliżu 20 km nie mam żadnej. No i oczywiście mając PC odchodzi mi całą obsługa. Dodatkowo zyskałem więcej miejsca w domu gdyż kotłownia jest teraz czyściutka a nie żałoba pyłem węglowym i popiołem.  Nawet gdybym nie miał instalacji fotowoltaicznej na zasadach producenckich to zdecydowałby się na PC biorąc pod uwagę wszystkie inne korzyści.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za pompami , wysoka sprawność itd super , tylko w naszej szerokości geograficznej nie da się zmagazynować na 2-3 miesiące tego ekoprądu , a żeby produkcja ''EKO'' starczyła w zimie jakie wielkości instalacji na gospodarstwo ? , raczej niemożliwe ?, do zużywania na bieżąco super  ale mówienie ,,,grzeję ekoprądem zimą '' coś nie bardzo , 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Na dzień dzisiejszy to brakuje przede wszystkim inteligentnej sieci energetycznej i urządzeń z niej korzystających. PC którą mam jest niby Smart grid ready tylko, że grzeje wtedy tylko CWU. Więc nawet jeśli w styczniu produkuję 3kw/h to nie mam jak tego zużyć chyba, że ręcznie wszystko po włączam ale tak nie może to działać. Pranie suszenie, grzanie CWU czy nawet domu można by taniej i eko realizować z nadwyżek prądu tylko, że wtedy ktoś nie zarobi a kasa musi się zgadzać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, jarekb napisał:

Jestem za pompami , wysoka sprawność itd super , tylko w naszej szerokości geograficznej nie da się zmagazynować na 2-3 miesiące tego ekoprądu , a żeby produkcja ''EKO'' starczyła w zimie jakie wielkości instalacji na gospodarstwo ? , raczej niemożliwe ?, do zużywania na bieżąco super  ale mówienie ,,,grzeję ekoprądem zimą '' coś nie bardzo , 

zimą tylko wiatrak + instalacja piono

Godzinę temu, jarekb napisał:

ile wyprodukowane kW w miesiącach  listopad grudzień styczeń luty ,a ile zużyte ? 

Listopad 675kwh pobór 1387 kwh
Grudzień 230kwh / 1500 kwh
Styczeń 298kwh /1515 kwh
Luty 1077kwh / 1301 kwh

finalnie jedn rachunek ponad 2k ale ja nie mam  PC

3 minuty temu, Seyv napisał:

Na dzień dzisiejszy to brakuje przede wszystkim inteligentnej sieci energetycznej i urządzeń z niej korzystających.

co to za bzdura ? nie ma czegoś takiego jak inteligenta sieć energetyczna. Wymagana jest modernizacja głównie transformatorów

Problemem jest produkcja energii, nie będzie węgla, nie będzie gazu, nie będzie atomu to z czego zimą chcesz mieć prąd ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czasem patrzę na strumyki i inna rzeczki ,mieć taką przy domu coś by prądu ukręcił ?  , a to chyba że napatrzyłem się przy remoncie elektrowni wodnej :)

Polska za mała brak kilku stref czasowych żeby zawsze gdzieś było słońce ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
11 minut temu, fetek napisał:

Problemem jest produkcja energii, nie będzie węgla, nie będzie gazu, nie będzie atomu to z czego zimą chcesz mieć prąd ?

Nie pisałem by pozostać tylko przy OZE ,- to nierealne. Ale OZE powoduje nadwyżki energii, które bez większych kosztów można by było zużyć gdyby urządzenia były informowane o tym obniżając zużycie kiedy nie ma produkcji z OZE. 

8 minut temu, jarekb napisał:

Tak sobie czasem patrzę na strumyki i inna rzeczki ,mieć taką przy domu coś by prądu ukręcił ?

Coś zawsze by zrobiło - tyle, że trzeba by było ją jednak spiętrzyć a na to już warunków terenowych rzadko gdzie można znaleźć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, ASURA napisał:

p.s.

jak ktoś dłużej chce mieć sprawną pompę ciepła to warto zamiast w 50litrowy bufor doposażyć się w 200litrowy bufor!

Zmniejsza to ilość cykli za i wyłączania pompy 4x a przy częstym załączaniu pompa się najbardziej zużywa mechanicznie

Pompa jest droga a bufor stosunkowo tani i szybko się zwraca taka oszczędność

Żadne 4 razy.  Przy 150 m.kw. w podłogówce masz 200 litrów wody.  Aby cykle nie były za krótkie trzeba po pierwsze odpowiednio dobrać moc pompy, po drugie ustawić właściwą histerezę.  Bufor ma sens tylko gdy masz grzejniki, ale wtedy sprawność spada o 1/3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
18 minut temu, Zbig napisał:

Bufor ma sens tylko gdy masz grzejniki, ale wtedy sprawność spada o 1/3.

Sprawność czego?

Bufor jest potrzebny chociażby w roli sprzęgła hydraulicznego. Poza tym aby układ działał prawidłowo (np. poprzez wybór odpowiedniej charakterystyki pompy obiegowej) i był dobrze sterowalny bufor jest niezbędny. A aby PC nie "podciągała" ciepłej wody z zasilania powinien być odpowiednio duży.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

To tak, im wyższa temperatura zasilania tym COP niższe ale to nie ma nic wspólnego z buforem, to raczej brak bufora może powodować mniej ekonomiczna pracę PC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Seyv napisał:

Bufor jest potrzebny chociażby w roli sprzęgła hydraulicznego. Poza tym aby układ działał prawidłowo (np. poprzez wybór odpowiedniej charakterystyki pompy obiegowej) i był dobrze sterowalny bufor jest niezbędny. A aby PC nie "podciągała" ciepłej wody z zasilania powinien być odpowiednio duży.

Zapewne piszesz o instalacji mieszanej, czyli częściowo podłogówka, częściowo grzejniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

O samej podłogówce też. Chyba, że ktoś robi instalacje bez żadnego sterowania ale to zwykła fuszerka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.