Skocz do zawartości
IGNORED

Preamplifier


Peter Daniel

Rekomendowane odpowiedzi

Panie Veteranie w sprawie płytek pod różne urządzonka pisałem już chyba xxx razy na różne skrzynki niestety bez echa - czy zgodnie z powiedzeniem "wszyscy audiofile są równi ale niektórzy są równiejsi" zaliczam się do tych 2-gich ?

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez kilka razy sie pytałem

wiec tak:

jedna płytka do zasilacza i komplet stereo na opaxxx

no i ponawiam pytanie o moje PGA

wszystko potwierdze na maila

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

>Veteran

Jeśli jest jeszcze możliwość dostania dwóch płytek pod preampa na OPA XXX to bardzo bym prosił a jeśli ich nie masz to byłbym bardzio wdzięczny za udostępnienie twojego projektu pcb. Jeśli wykorzystujesz do tego protela to jakoś sobie poradzę. Zaznaczam, że nie wykorzystam twojego projektu komercyjnie i zamówienie będzie nadal aktualne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>veteran

Jeśli są jeszcze dostępne płytki do preampu pod opaxxx to ja jestem nadal chętny.

Potrzebuje 2 płytki pod preamp i 2 do zasilania.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

>Uki

Pod tym adresem znajdziesz cykl artykułów w pdf'ach na temat Protela99SE

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>veteran

 

jest szansa na płyteczke do zasilacza symetrycznego?

 

 

a może ktoś z kolegów forumowiczów na takową na zbyciu ? pilnie potrzebuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

W związku z pytaniami, które dostaje od czasu do czasu zdecydowałem się podzielić z kolegami częścią mojego nowego projektu. Jest nim jak nazwa wątku wskazuje przedwzmacniacz;-) Prócz niego na płytce znalazł się jeszcze selektor oraz regulacja głośności.

 

Przedwzmacniacz jest oparty o doskonały i łatwy w aplikacji scalak OPA1632. Umożliwia on symetryzację sygnału niezbalansowanego jak i przyjmuje sygnał symetryczny. Przełączanie się miedzy oboma trybami odbywa się automatycznie wraz z wyborem wejść.

 

Regulacja głośności jest zrealizowana w najprostszy możliwy sposób potencjometrem. Płytka jest dostosowana do Alpsa 4+2 sekcje, jaki oferuje Peter lub do innego podobnego potencjometru (min. 4 sekcje) z takim samym rozstawem końcówek. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować na wyjściu inny sposób regulacji np. za pomocą drabinki.

 

Selektor jest oparty o przekaźniki bistabine (AZ850) sterowane z procesora. Informację o wybranym wejściu procesor otrzymuje z przełącznika mechanicznego np. Lorin. Na płytce znajdują się jeszcze wyjścia do podłączenia diod sygnalizacyjnych powiązanych z selektorem. Dodatkowo użyłem jednego przekaźnika, który wyłącza wyjścia OPA na czas przełączania wejść. Takie rozwiązanie mam nadzieję zapobiegnie powstawaniu ewentualnych stanów nieustalonych na wyjściu pre.

 

Zasilanie części sterującej odbywa się z osobnego zasilacza i jest galwanicznie odizolowane od dwóch zasilaczy (LM337/317) części sygnałowej.

 

Jeszcze może słowo na temat rozmieszenia modułów na płytce. Poczynając od końca na całej długości umieściłem selektor. Po prawej stronie zaraz za nim właściwy pre. Jeszcze dalej zasilacze oraz na samym końcu potencjometr. Po lewej stronie część sterująca z procesorem oraz własnym zasilaczem.

 

Na płytce jest trochę elementów SMD ale są one popularne i łato dostępne.

 

Duża komplikacja płytki wymusiła na mnie zastosowanie druku dwu stronnego, co przy jednocześnie dużych wymiarach płytki (175mm x 160mm) czyni, że nie będzie ona tania. Jeśli jednak znajdą się osoby zainteresowane wykonaniem ww. projektu proszę o kontakt na e-mail.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanko. Odświeżam własnie przedwzmacniacz Audio Research SP-5. Maszyna ma prawie 30 latek. Inżynier z AR wysłał mi liste kondziorów do wymiany ale tylko w sekcji zasilającej. Po analizie schematu zobaczyłem ze są tam 4 kondziory 330 uF na wejściu do "scalaków" AR - pewnie też już podeschły bo trochę brakuje mu dynamiki. Czy ktoś miał do czynienia z "solid state" u AR. Jakie kondziory (chodzi o firme) najelpiej tam wstawic? Czy ELNA będą tam wystarczająco dobre czy poszukać czegoś bardziej egzotycznego?

 

Pozdrawiam

 

PS Jak ktoś chce schemacik to prosze napisac. Oczywiście opampów AR raczej sie nie zdobędzie ale sama sekcja zasilajaca też może sporo powiedziec gdzie jest tajemnica ich brzmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>ludo

 

Zrobileś w praktyce ten preamp, o którym wspominasz na 1-szej stronie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmialo bardzo dobrze moim zdaniem.

Ten diamond buffer byl zrobiony na tanich tranzystorach BC550C/560C. Tranzystory byly parowane dla mniej wiecej jednakowych Hfe. Mosfety byly tez dobierane pod wzgledem podobnych Vgs przy Iq ok 15mA (jesli mnie pamiec nie myli...). Niemniej kiedy nie znalazlem mosfetow z podobnym Vgs kompensowalem to wartoscia rezystora Rsource (np 10/33 ohmy) i nie bylo zadnej slyszalnej roznicy.

Jak widac z ukladem trzeba troche popracowac (parowac czesci) ale rezultat jest naprawde dobry.

Zawsze mozna do tego ukladu dorzucic serwo i parowanie czesci nie bedzie takie wazne...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam

Zrobiłem przedwzmacniacz ze schematu poniżej. Zamiast OPA627 zastosowałem OPA602, kondensatory też nie są BG, stabilizatory ze sklepu "za rogiem", nie włączałem przełącznika i rezystora 50o OHM. Podłączony po potencjometrze alpsa do GC na LM3875 z elpodami ,mur-ami, Panasonic FC. o ile sam GC nie wydawał prawie żadnych dźwięków to po podłączeniu preampa słychać jak startuje sprężarka w lodówce przez kilka sekund są trzaski. Przy wyłaczaniu wzmacniacza pz głośników wydobywa sie głośny stuk czego wcześniej nie było. cały preamp ze schematu jest zrobiony na jednej płytce oba kanały i stabilizatory z kondensatorami. Czy ktoś ma jakieś propozycje jak usunąć te trzaski.

pozdrawiam

Zybel

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter

Czy w zasilaczu którego schemat zybel przypomniał w poprzednim wpisie stosowałeś diody MSR860 ?

Zalecasz je do NOS-DAC'a, a mam jeszcze kilka wolnych (sapmle rulz !) i chętnie bym je zastosował jak dają lepsze efekty niż MUR...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

W moim torze przedwzmacniacza znajduje się bufor wejściowy na OPA2134, dalej PGA2310 i bufor wyjściowy na NE5532. Wsyzstkie składowe dzielone są pomiędzy dwa kanały. Jednak po dłuższym graniu jeden kanał nagla zaczyna grać dużo ciszej. Jestem pewien, że to wina tego przedwzmacniacza. Po wyłączeniu go i włączeniu pnownie przez jakś czas gra dobrze. Co może być przyczyną?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.