Skocz do zawartości
IGNORED

Manley


wojtek r100r
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od siebie powiem, iż odnoszę wrażenie że Manley lubi sie z głosnikami Scan Speaka.

Mam trzy pary różnych kolumn, na zupełnie różnych przetwornikach i moje(jeszcze) Mahi-Mahi najwiekszą frajde dają własnie w połączeniu z węglowymi Scanami, które są podobno trudne do napędzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie słyszałem :-) ale i tak musisz coś kupić, więc skoro już wiesz na pewno że półka z napisem budget jest do .....bra inaczej - to trzeba próbować wyżej.

Siemens to w końcu jedna z 2,3 firm wartych pokuszenia. i tyle

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno (według słów Krzyśka) całkiem przyzwoite są Svetlana Winged =C= (kiedyś miał je RCM w ofercie). Podobno, bo nie miałem okazji sprawdzić. U mnie Groove Tube jeszcze sie trzymają, jak przyjdzie ich kres, to sprobuję może Svetlany. A tak nawiasem mówiąc te Groove Tube to chyba są selekcjonowane JJ - tak mi się o uszy obiło. Pozdrawiam, Andrzej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem na kilka dni do posłuchania Shrimpa z pilotem. Zobaczymy czy brzmieniowo się czymś różni od starszej wersji :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kris

Star trekkin' across the universe; Boldly goin' forward, still can't find reverse...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Popaliły mi się lampy EL 34 Groove Tube. Dostałem EL 34 EH made in Russia. Są do dupy. Czy ktoś

>słyszał jak grają EL 34 Siemensa?

 

I tu jest problem... lampy poszczególnych producentów (zamienniki) różnią się od siebie konstrukcyjnie i nie jest tak kolorowo :)). W miejsce sowieckich EL84 próbowałem RCA 6BQ5 i Telefunkeny, a Wojtek grał przez chwilę na Ei. Okazało się, że 6BQ5 to nie to samo co EL84. Oczywiście z Ei było OK (choć Wojtek pozbył się ich z innych względów - opis gdzieś w tym wątku).

Nie znam konstrukcji EL34 i zamienników i nie wiem jak z tymi lampami zachowuje się manley ale być może być (ale nie musi) podobnie.

Chyba, że popaliłeś je ustawiając za duży bias... :)

Zanim więc wydasz sporo pieniędzy na nowe lampy może poprostu napisz do Manleya i zapytaj czy i co warto kupić nie narażając się na straty.

Długo grałeś na Groove? Chyba nie...

pozdrowienia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość papageno

(Konto usunięte)

Bias ustawiałem - wg zaleceń Krzyśka - na ok. 260-280mV. Groove wytrzymały prawie rok, ale u mnie nie ma zmiłuj z graniem. W weekendy po kilkanaście godzin dziennie, w robocze po ok. 6 godzin.

Krzysiek dobrze się wyrażał o Siemensach, że grają pełnym dźwiękiem,są bardzo przejrzyste, ino że nie chcą grać rocka (to nie problem, bo ja też nie chcę), no i słyszał je w innym niż Manley systemie. Ruskie grają matowo, bez dynamiki, takie ble, ble. Fakt, że jeszcze się nie wygrzały, ale już słyszę, że nie spodoba mi się i potem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dlatego drogie dzieci - pamiętajcie: nie warto mieć końcówki lampowej... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Bias ustawiałem - wg zaleceń Krzyśka - na ok. 260-280mV. Groove wytrzymały prawie rok, ale u mnie

>nie ma zmiłuj z graniem

 

Papageno, robiłeś w domu pomiary napięcia z gniazdka? Jeżeli mieszkasz w miejscu gdzie zabudowa jest rozproszona (przedmieścia/wieś) i nie ma w pobliżu różnych zakładów produkcyjnych / firm konsumujących dużo prądu to masz zapewne 230, w porywach do 235V w gniazdku, a to oznacza, że przydałoby się zrobić korektę biasu o jakieś 10%. Manley podaje parametry biasu lamp dla 215-220V. Czyli (jeżeli masz wyższe napięcie) mógłbyś ustawiać nie 260-280mV, a 235-240mV. Oczywiście liczba "przegranych" godzin nie jest bez znaczenia ale mimo wszystko w Twoim przypadku obstawiałbym optymalizację ustawień lamp. Oczywiście mogę się mylić... :)

W Stingrayu Manley zaleca ok. 250mV (przy 220V w gniazdku). Po konsultacjach i po pomiarach (dynamiki lamp również) okazało się, że akurat dla tego konkretnego oktetu EL84 najlepiej będzie jeśli pierwsze 3 lampy (z kwadry na kanał) ustawię na 240mV, a czwartą na 210mV. I oczywiście proporcjonalnie mniej przy napięcu powyżej 220V, a że mam często 235V, zrobiłem korektę.

pozdrowienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papageno, jeszcze jedno - przypuszczam, że odpowiednie ustawienie biasu (korekta) wydłuży żywotność lamp nie liniowo, a geometrycznie :)). Za zaoszczędzone pieniądze kupisz sobie kolejne kilkadziesiąt płyt ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość papageno

(Konto usunięte)

Dzięki za rady. Spróbuję pomierzyć napięcie w gniazdkach i może uda mi sie nie spalić miernika.

Mam co prawda stabilizator Reymio, no ale do niego nie można podłączać urządzeń o dużej mocy. A 100 watów Snapperów to chyba za dużo. Krzysiek mówił, żeby nie ryzykować. Więc stabilizator tylko do transportu i Wavea.

 

Czy ktoś poleci sensowne końcówki mocy...na tranzystorach. Tak do 30 kzł. Jak to dobrze, że nie mam gramofonu. Gdy słyszę, jak różni tacy ustawiają go przez tydzień, żeby grać godzinę, to ciarki chodzą mi po plecach. A tu znowu lampy się palą jak pochodnie. I co z tego, że pięknie grają, skoro zbyt szybko się psują. A lubię tylko słuchać. Wszelkie grzebania w sprzęcie przyprawiają mnie o mdłości. Niestety, nie należę do ludzi zbyt cierpliwych.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papageno, nie zmieniaj końcówek tylko dopasuj bias do prądu z sieci. Jestem prawie pewien, że nie będziesz musiał co pół roku wymieniać lampek na choince :)) Po drugie, na Twoim miejscu wróciłbym tymczasowo do rosyjskich lamp, które były włożone oryginalnie i na spokojnie poszukałbym zamienników odpowiedników ale o takiej samej konstrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

to trochę nie tak. Poziom AC w gniazdku będzie miał wpływ na napięcia anodowe na lampach (zakładam, że żarzenia są stabilzowane, a bias jest w układzie fixed, albo auto z regulowaną rezystancją w katodach). Bias mierzony w mV określa spadek napięcia na rezystorze pomiarowym, jednak w rzeczywistości określa prąd "płynący" przez ten rezystor, a więc i przez lampę. Są to więc dwie niezależne sprawy.

Trochę z innej strony - rzeczywiście przy wyższym napięciu anodowym i identycznym prądzie lampa odda większą moc, schodząc jednakże niżej z prądem (żeby wyrównać wyższe napięcie anodowe) wcale nie wracamy do punktu pracy lampy przy niższym napieciu anodowym (niższym AC z gniazdka). Wniosek - niezależnie od poziomu AC w gniazdku należy ustawić taki bias, przy którym brzmi Wam najlepiej - jeżeli jest to poiom niższy macie szczęście, lampy pożyją dłużej, jeżeli wyższy, pozostaje wybór - odpowiadające Wam brzmienie i krótsze życie lamp, albo kompromis.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dlatego drogie dzieci...

 

powtarzam się :-)

 

 

 

papageno - jakoś nie wyobrażam sobie oddania przestrzeni w klasyce, przy rozbudowanych, wielopłaszczyznowych składach, gdzie czasem z chóru na piętrze trzeba kogoś wyłowić, czy z organów z góry coś powinno przygmocić w czasie i przestrzeni adekwatnej.... nie czuję tego klimatu.

 

Muzyka to pasmo częstotliwości zachowanych w mikroczasie i adekwatnej przestrzeni, jak tego nie ma to cała reszta - to konfekcja :-)

 

ale jak słuchasz tylko motetów na kwintety :-) - to czemu nie, zostań przy końcówce lampowej...

i wymieniaj oktety / kwartety

:-)

 

jak masz wolne środki - to co za problem pożyczyć na odsłuch od dystrybutora coś na co cię stać.

najwyżej oddasz :-) a zyskasz porównanie....

 

i coś ważniejszego - uniwersalność, jeśli zdecydujesz się na zmianę....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>papageno

mozesz spokojnie podpinac pod Stabilizer wszystkie urzadzenia, nie sądze zebys wykorzystal wiecej jak 2kW :-)

"Specifications

 

Power line conditioner with no current limiting devices

 

Three 15-amperes duplexes for a total of 1,800 watts on six individual power sockets and one IEC inlet "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

>audiograde

warto porownac i przyjmijmy za kryterium wage sprzetu, tak okolo i wiecej jak 50kg, co lepsze lampa czy tranzystor? ;-) a konkretnie jakie wzmaki lampowe i tranzystorowe masz na mysli mowiac o duzej symfonice?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając oczywiście konfekcję typu: chińczyki, jolidy, inne takie w cenie do powiedzmy 10tys - słuchałem u siebie w domu MPM, niestety nie sprawdził sie w tych aspektach o których piszę. Na codzień używam "coś na kształt" LFD na końcówce. Mocne i szybkie dual-mono. I Shrimp. Jest odlot. Wiem co mówię.

 

Mnóstwo wzmaków lampowych nie słyszałem, ale WSZYSTKIE nie przeszły choćby testu na szybkość. Rzeczy w kuriozalnych cenach typu 20-50tys za końcówkę mnie nie interesują - to jest na ogół przerost formy nad treścią i wyciąganie pieniędzy z napalonego (i bogatego) klienta. Można taniej i lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moge zagwarantowac, ze dynamika z duzych koncowek lampowych typu Jadis i Carver jest duzo lepsza niz z duzego Krella, Krell moze jest troszeczke bardziej zwinny i wydaje sie bardziej rozdzielczy, ale w bezposrednim porownaniu wypada jak popierducha i chudzinka, brak mu wypelnienia i ciaglosci w calym pasmie, lampa jest calosciowo nasycona i masywna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem.... wiem jakie sa cechy średniej i dobrej lampy - umówmy sie, że dla mnie za akceptowalną cenę NIE ISTNIEJE końcówka lampowa o minimum akceptowalnej jakości W KAŻDYM z interesujących mnie aspektów. Ma być maksymalnie NO LIMIT dźżwiękowo i nie chcę słyszeć o wydawaniu co roku kilku tysięcy na super-kwartety lamp. Nie stac mnie. Chcę lepiej i taniej. I mam.

 

Btw: Krele, Accuphase itp mnie nie interesują :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość papageno

(Konto usunięte)

Ludzie, dziękuję Wam za tak wielki odzew na mój- nie bardzo zresztą szczery - apel. Lampa jest lampa. Gdy kupowałem Snappery były w nich ruskie lampy, które brzmiały nienajgorzej. Niestety padły. Dostałem Groove Tube i było piknie. Wymieniłem lampy sterujące w Wavie i Snapperach(odpowiednio - Telefunken i Siemens) i było cudownie, czemu zresztą dawałem wyraz na forum. Ale te nowe ruskie są istotnie gorsze dźwiękowo, nic na to nie poradzę. Biasy mam już na 250 mV. Gniazdka nie mierzyłem, bo to na wsi nie ma sensu, co chwila włącza ktoś cyrkulatkę lub inną betoniarkę, więc to napięcie nie jest i nie będzie stabilne.

Interesujący jest wpis o tym, że mogę podłączyć końcówki mocy do stabilizatora. Tylko błagam: proszę sprawdzić, czy jest to pewne. Mój stabilizator to Reymio ALS-777.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość papageno

(Konto usunięte)

No to nie kupuję tranzystora. Pomyślałem, że skoro Eva Manley napisła biało na czarnym, że bias w Snapperach ma być 300 mV, to wiedziała co czyni. Ustawiłem na 290 i jest to co powinno być. Słucham sobie Saleny Jones - bardzo dynamiczne nagranie - i jest git. Tak trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja ci polecam jednak inną panią - Liv Kristine Espenaes - 7 minuta z linku poniżej :-)

 

a dla sprawdzenia tego czym jest dynamika, szybkość i selektywność przestrzenno-pasmowa, czytelność planów dla poszczególnych uderzeń - np od 1,4 min lub 2,50 - 3,10 min:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

tego linka już dawałem kiedyś - to jest mój podręczny killer na głośniki i lampowce. Żaden z tych, które słyszałem nie był w stanie odtworzyć bez problemów tego nagrania. Objawy typowe: kompresja, zanik szczegółów artykulacyjnych z przestrzeni, spowolnienie, zmulenie, ściana dźwięku bez gradacji planów, wprowadzenie chaosu i kotłowania się dźwięku aż do prawie charkotu :-) przy większej mocy....

 

Taki materiał to jest test na twój system, a nie to co lubisz - bo gdybyś miał naprawdę dobry system, to to co lubisz - zagrałoby jeszcze lepiej. Uwierz. I ilość zer w cenie nie ma tu absolutnie nic do rzeczy!

 

Jeśli system ma problem z tego typu nagraniami jak w linku - to niestety, tak naprawdę ma też problem z innymi. Bo system to realizm, przezroczystość i wydolność bez skrępowania - w każdym zakresie. Cała reszta to tylko audiofilskie opowieści i bajki :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.