Skocz do zawartości
IGNORED

Odgrody na starych szerokopasmowcach


nookie736
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz moje pytanie, a raczej prośba. Polećcie mi papierowy tweeter/midtweeter. Isophon P713E? Jest gdzieś jego pomiar w necie albo coś? Nie chcę Saby.

Ciezka sprawa, bo Saba prawie najlepsza. Mozna sprobowac jeszcze malych, owalnych philipsow w takim charakterystycznym brazowym kolorze, ale one nie dociagna bardzo wysoko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wyświetl postUżytkownik madly dnia 03.09.2013 - 07:23 napisał

chodzi mi po głowie deska z klejonego buku

 

Sprawdzi się, jak najbardziej. Sam chcę zastosować taki blat, ale wolałbym bambusowy albo merbau. Klejona struktura ma nawet szansę coś tam poprawić z rozpraszaniem energii na nieciągłościach. Pytałem o to Marko3T i mówił, że jak najbardziej nadaje się to na dipol.

 

Ja bym bał się blatu drewnianego - w końcu drewno pracuje wraz ze zmianą wilgotności.Mam blat dębowy w kuchni i lekko się pofalował. Gdyby do czegoś takiego przykręcić głośniki, kosze mogłyby się powyginać. Lepiej grubą sklejkę. Na przykład 40 mm. Tutaj można zamówić formatki na żądany wymiar:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękne te Wasze konstrukcje! Nie do końca wizualnie (duże toto wszak jest)

 

U mnie akurat 2x12", więc decha wcale nie duża - 42cmx110cm. Fakt, że jest płytka nadaje jej lekkości. Gdybym miał dziś zaczynać jeszcze raz, to zrobiłbym 38cmx130cm

 

Obydwaj macie 2x15" na bas. Ilekroć symuluję sobie 2x15" w Edge, tym bardziej widoczna jest górka i jest węższa w stosunku do jednej 15ki. Jak to w końcu jest?

 

Nie ma akurat pod ręką edge, żeby to sprawdzić, ale coś w tym jest. Ja nie mogłem zejść z cięciem poniżej 300hz. Co do kompensacji sugerowanej przez Edge, to nie ma potrzeby jej używać. Zamiast tego dajesz większą cewkę do filtra i tym samym wypłaszczasz rosnącą charkę.

 

Ciezka sprawa, bo Saba prawie najlepsza. Mozna sprobowac jeszcze malych, owalnych philipsow w takim charakterystycznym brazowym kolorze, ale one nie dociagna bardzo wysoko.

 

Zależy od porządanej efektywności. Ja osobiście nie lubię tweeterów Saby i jej podobnych. Są za bardzo kierunkowe. Sporo jednak pomaga dorobienie im rozpraszacza w postaci stożka/kulki (wrzucałem kiedyś zdjęcia z moich eksperymentów)

Z lepszych antyków to Peerles Alnico - najlepiej te większe ok. 7x7cm.

Ze współczesnych Visatony TW6 i TW70. Jesli dają zbyt niską efektywność do danego projektu, to dokładamy im dodatkowy magnesik i/lub dokładamy dodatkową sztukę równolegle z tyłu dechy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, stozki typu Saba sa mocno kierunkowe, nawet az za mocno.

Peerlesa alnico mialem kiedys, ale mi nie podszedl, troszke za waskie pasmo. Nowe Visatony spoko, ale efektywnosc juz nie ta co u staroci :)

 

Chyba mam na stanie jakies male, owalne wysokotonowce Alnico, ktore pracowaly od okolo 1khz. Musialbym zerknac i pomierzyc. Prawie identyko jak Isophon P713E

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie można całe życie klepać małych kolumienek, bo Polacy są biedni i mają małe mieszkanka i dużych nie chcą. Trzeba zrobić czasem coś innego, bo inaczej nuda zżera.

 

Ano takie są nasze realia. Ja się ostatnio przeprowadziłem do niby dużego mieszkania (ok. 100 m2), ale proporcje i układ salonu jest taki, że nie zaszaleję z wielkimi dechami, bo muszę je ustawić wzdłuż długiej ściany, na odsłuchowej z jednego boku jest skos, z drugiego wchodzi stół w jadalnio-salonie, więc mam trójkąt równoboczny 3,5 x 3,5 m z odległością dech od ściany rzędu 30-50 cm - to słabo, a nie chcę wychodzić z nimi za bardzo przed szereg. Połowa czasu i dyskusji z Lepszą Połową dotyczyła urządzenia salonu tak, aby to miało szansę zagrać i nie zdominowało / wyglądało w salonie. A rozważaliśmy dechy 60x180, ba całą ścianę z wpustami na sprzęt i witrynkę z naczyniami. Koniec końców kasa się skończyła, temat się wyczerpał i trzepię na totalnej przejściówce ze zdjęcia z poprzedniej strony. Najtrwalsze są prowizorki, bo tym razem albo dobrze, albo nie ruszać przejściówki ;-).

 

 

Nie wiem, jak jest, ale odfiltrowałem to spokojnie drugim rzędem i jest git. Nie miałem żadnego problemu z liniowością, odciąłem na 220 Hz, ale na 500 też by się dało.

Nie ma akurat pod ręką edge, żeby to sprawdzić, ale coś w tym jest. Ja nie mogłem zejść z cięciem poniżej 300hz. Co do kompensacji sugerowanej przez Edge, to nie ma potrzeby jej używać. Zamiast tego dajesz większą cewkę do filtra i tym samym wypłaszczasz rosnącą charkę.

 

Mam koaksjala z wklejoną tutką średniotonową, ten głośnik elektrycznie jest dwudrożny, a mechanicznie trójdrożny (wg. University (później przejętego przez Altec'a). Gram na fabrycznej zwrotnicy (btw. zwrotnica w metalowej puszcze zatopionej w wosku pszczelim!), nie mogę więc ciąć nisko na 300-500Hz, bo musiałbym zrezygnować z zalet koaksjala i dołożyć coś na średnicę.

 

Stąd też trudno mi było połączyć Teslę Aro 942 z University.

 

U mnie akurat 2x12", więc decha wcale nie duża - 42cmx110cm. Fakt, że jest płytka nadaje jej lekkości. Gdybym miał dziś zaczynać jeszcze raz, to zrobiłbym 38cmx130cm

 

Czyli to deski były mniejsze, a mi się wydawało, ze salon taki duży ;-). Moje mają 105x45 cm plus boki głębokości ok. 22 cm - wiem ciut głebokie, ale wykorzystałem starą konstrukcję. Jak z zejściem na basie przy 2x12"? Dodatkowo podbijane na dole?

 

 

Pytanie z innej beczki. Zwrotnica aktywna (2way) i biamping. Czy na górę lampa SE, a na dół / średnicę tranzystor lub klasa D ma szansę zgrać się? Zakładam, że dół z korekcją baffle step i spadku z OB po stronie zwrotnicy aktywnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z odległością dech od ściany rzędu 30-50 cm

 

No to najlepiej byłoby zamknąć Universala w budzie lub spróbować mocno go z tyłu wytłumić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A w ogóle to najlepiej tuby :) Nie potrzebują przestrzeni za sobą. Miałem przez jakiś czas Bete 10CX z driverem BMS 4550. Grało to świetnie nawet dostawione zupełnie do ściany. Tylko po odgrodach nie potrafiłem zaakceptować Bass Reflexu.

 

... jest dwudrożny, a mechanicznie trójdrożny. Gram na fabrycznej zwrotnicy (btw. zwrotnica w metalowej puszcze zatopionej w wosku pszczelim!), nie mogę więc ciąć nisko na 300-500Hz, bo musiałbym zrezygnować z zalet koaksjala i dołożyć coś na średnicę.

 

Stąd też trudno mi było połączyć Teslę Aro 942 z University.

 

Tego akurat nie rozumiem. Tzn. nie widze problemu...

 

Jak z zejściem na basie przy 2x12"? Dodatkowo podbijane na dole?

 

Zależy od QTS i FS. W moim przypadku w oryginale QTS 0.8 FS 48hz. Po przeróbkach szacuję na QTS 1 FS 38. W tej chwili zejście odsłuchowo jest tak samo jak na pomiarach (pomiar w miejscu odsłuchu). Równiutko do 40hz.

 

Pytanie z innej beczki. Zwrotnica aktywna (2way) i biamping. Czy na górę lampa SE, a na dół / średnicę tranzystor lub klasa D ma szansę zgrać się? Zakładam, że dół z korekcją baffle step i spadku z OB po stronie zwrotnicy aktywnej.

 

Jeśli coś by się nie zgrywało, to z powodu niskiej impedancji wyjściowej takich wzmaków. Mogłoby to skutkować zbyt twardym (w stosunku do średnicy) dołem. Jest jednak na to pewien sposób. Można dać w szeregu rezystor wysokiej mocy rzędu 1-2ohm. To powinno zasymulować impedancję lampowca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyświetl postUżytkownik madly dnia 03.09.2013 - 17:09 napisał

z odległością dech od ściany rzędu 30-50 cm

 

No to najlepiej byłoby zamknąć Universala w budzie lub spróbować mocno go z tyłu wytłumić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A w ogóle to najlepiej tuby :) Nie potrzebują przestrzeni za sobą. Miałem przez jakiś czas Bete 10CX z driverem BMS 4550. Grało to świetnie nawet dostawione zupełnie do ściany. Tylko po odgrodach nie potrafiłem zaakceptować Bass Reflexu.

 

Tylko ta buda to tak ze 200 litrów :D. Mam do tego plany obudowy typu Onken, ale.... dosłownie jak lodówka i w dodatku pokraczna. wciąż pozostanie obawa, że również onken zagra jak b-r... A B-R jakoś nie trawię ;-). Z tym wytłumieniem za głośnikiem, to w sumie jakaś myśl. Czymś konkretnym wysublimowanym? Jak gęstym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś gęstego, ale przpuszczalnego. Facet z linku użył bawełnianych paneli do ociepleń, ale z tego co się orientuję to nie śa one dostępne w Polsce. Może wystarczyłyby jakies grube szmaty, może ręczniki. W sumie nie mam innego pomysłu. W każdym razie to coś nie powinno pylić, żebyś potem nie musiał tego wdychać :)

 

PS. Co ciekawe koleś z linku na tyle spowolnił tylną falę membrany, że z dipola zrobił mu się cardioid.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fakamada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi powiedziec, tych gabek tez jest troche rodzajow. Mam jeden nieduzy kawalek i powietrze przepuszcza, jest ona po prostu bardziej gesta niz zwykla gabka, pory sa mniejsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawde mowiac wolalbym juz zrobic panele z welny knaf ecose. Taka welna praktycznie w ogole nie pyli i jest mila w dotyku. Jak sie to jeszcze owinie jakim ladnym materialem to bedzie calkiem ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele swoją drogą, ale chodzi mi zupełnie o coś innego. Zwróc uwagę na pomiary poza osią:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-23808-0-06858900-1378250367_thumb.jpg

post-23808-0-47327700-1378250367_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuję za konstruktywne uwagi i pomoc.

 

Przez to, że mam w sumie obudowę typu open box o głębokości ścianek ok. 22 cm, zrobienie ramy z maskownicą i wypełnienie od tyłu matą jest stosunkowo proste. Spróbuję z wełną mineralną knaf ecose - o ile dostanę 1 m2, a nie wielką belę ;-). Nie wiem tylko, czy brać grubość 15cm, czy 20cm. Przy okazji wytłumi mi to trochę odbicia od ściany.

 

Czy na ścianie bezpośrednio z tyłu za głośnikiem warto dać jakieś pianki/maty piramidkowe dodatkowo? Jeśli tak, to jak duży obszar (tutaj będzie trudne do przeforsowania cokolwiek ;-))?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wytłumisz to tak mocno jak na zdjęciu wyżej, to IMHO na ścianie nie musisz już nic wieszać. Oczywiście nie zaszkodzi. W pierwszej kolejności wytłumiasz miejsca pierwszych odbić. U mnie nawet 1mx0.5m na stronę dawało poprawę.

 

Apama ma fajne, piramidkowe pianki o wysokiej gęstości. Spory wybór i rozsądne ceny:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Zadanie na rozkminianie.

 

Najważniejszą cechą dipola (albo jedną z najważniejszych) są jego ósemkowe charakterystyki kierunkowe. Czy taki stwór wytłumiony kilogramami wełny, czy co to tam jest, z pewnością nie mający ósemkowej charakterystyki (ma tylko na basie) jest jeszcze dipolem? A jeśli nie, to czym jest?

 

No i nikt mi nie doradził z papierowym tweeterem. Nie wierzę, że nikt nic nie wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nikt mi nie doradził z papierowym tweeterem. Nie wierzę, że nikt nic nie wie.

 

Zmierzylem te moje male ovalne tweetery i ciagna od 1 khz do 20khz bez problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

http://allegro.pl/vintage-lp554-1963r-rft-do-lampy-i3490783804.html Czy to coś warte?

 

Zmierzylem te moje male ovalne tweetery i ciagna od 1 khz do 20khz bez problemu.

 

Daj fotkę charakterystyki. Chcesz się ich pozbyć może w rozsądnym pieniądzu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 4 sztuki i moge oddac za grosze ( bo akutalnie nie pasuja mi do zadnej koncepcji ). Wrzuce pozniej charke i dokladne foty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

To pisz na PW od razu, proszę. Dziękuję za odzew! Za 2 tyg robię następne dipole (moją trzecią parę :-) ) na 2 x 10" wideband na kolumnę, to papierowe midtweetery będą jak znalazł. Ciekawe, co będą miały do powiedzenia w starciu ze wstęgami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszą cechą dipola (albo jedną z najważniejszych) są jego ósemkowe charakterystyki kierunkowe. Czy taki stwór wytłumiony kilogramami wełny, czy co to tam jest, z pewnością nie mający ósemkowej charakterystyki (ma tylko na basie) jest jeszcze dipolem? A jeśli nie, to czym jest?

 

Podchodzę do tematu wybiórczo, w moim konkretnym przypadku. Góra to tuba, zero OB i dipola. Środek to wklejka / tutka / dodatkowa membrana mocowana na membranie basowca - stłumiona przez tę membranę - IMHO to, co wydaje University 315c do tyłu zawiera za bardzo stłumione średnie i nie warto tego dalej propagować. Bas.... O tutaj jak najbardziej! Ale tego nie zdławi / zabije ta warstewka wełny. Wniosek? W moim przypadku raczej warto to wytłumić.

 

Do ściany mam od 50, do 70 cm od membrany (ustawienie pod kątem).

 

Jakie odległości od ściany (bas) uznajecie za minimalne / optymalne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadanie na rozkminianie.

 

Najważniejszą cechą dipola (albo jedną z najważniejszych) są jego ósemkowe charakterystyki kierunkowe. Czy taki stwór wytłumiony kilogramami wełny, czy co to tam jest, z pewnością nie mający ósemkowej charakterystyki (ma tylko na basie) jest jeszcze dipolem? A jeśli nie, to czym jest?

 

Charka ósemkowa ma swoje zalety i wady. Zaletą jest zmniejszenie ilości wczesnych odbić od ścian bocznych (przy niskiej desce równieź sufitu). Inną cechą jest generowanie dodatkowych odbić od ściany frontowej. Jednak jest to miecz obosieczny.

Jeśli masz dobrze wytłumioną ścianę oraz 1.50m przestrzeni na wysunięcie kolumn - jest zaletą. Jeśli masz gołą ścianę i 50cm przestrzeniy - jest najgorszym wrogiem.

 

Dipol ma teoretycznie propagację ósemkową. (w praktyce powyżej baffle step bywa różnie - często inaczej z tyłu, inaczej z przodu dechy. Dlatego żeby uzysać prawdziwe ósemkowe charki, potrzebne są układy wielodrożne no-baffle albo na ultra wąskiej desce)

 

Monopol ma propagację tylko do przodu powyżej baffle step, a poniżej baffle step propagację dookulną (omnipolarną).

 

Cardioid natomiast, opóźniając tylną falę membrany, powoduje że zwarcie akustyczne robi się z tyłu dechy, a nie po jej bokach. Dzięki temu kolumna gra bardziej "do przodu" niż zamknięta w klasycznej obudowie lub w gołym dipolu. Widać to najlepiej na załączonym wykresie (np. kolor zielony). Kolumna nigdy nie przechodzi w propagację omnipolarną.

 

 

Dzięki temu można zachować porządane cechy dipola, a pozbyć się nieporządanych.

 

PS. Żeby być przecyzyjnym, to wykres skomentowałbym tak, że na średnicy mamy cardioid, a na basie dipol/super cardioid.

 

 

 

Jakie odległości od ściany (bas) uznajecie za minimalne / optymalne?

 

Jesli chodzi o sam bas, to szczerze mówiąc w zakresie 50-150cm nie zauważyłem żadnych różnic. Czytałem, że nie może być zbyt blisko, ale nie wiem ile to jest "zbyt blisko".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fakamada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Czy to coś warte?

to głośnik instalowany w radiach Beethoven

dla mnie wszystkie te erefciaki to nic specjalnego, cienko się to nie ma do staroci z pod hasła klangfilm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cienko się to nie ma do staroci z pod hasła klangfilm

 

Cos tam z Klangfilm'a mialem i tylka nie urywa. Dopiero duze szerokopasmowce sa bardzo fajne, ale kosmicznie drogie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Charka ósemkowa ma swoje zalety i wady.

 

Ale ja zadałem pytanie konkretne: czy to jest dipol, czy nie jest.

 

w praktyce powyżej baffle step bywa różnie

 

W przypadku open baffle nie można w ogóle mówić o baffle step. Natura zwarcia akustycznego oraz spadku dyfrakcyjnego jest z fizycznego punktu widzenia czymś zupełnie różnym.

 

Monopol ma propagację tylko do przodu powyżej baffle step, a poniżej baffle step propagację dookulną (omnipolarną).

 

Dookolną, ew. dookólną.

To, co napisałeś, jest zbyt daleko idącym uproszczeniem. Charakterystyka kierunkowości monopola w funkcji częstotliwości nie jest wcale dwustanowa (2pi - 4pi), a dodatkowo komplikują ją i pogarszają szeroko rozpraszające głośniki wysokotonowe, włączające się przy kilku kHz (mówię tu o 2-way, o przedniej półprzestrzeni; w 3-way nie jest aż tak źle, bo zawężanie nie jest takie drastyczne).

 

Dzięki temu można zachować porządane cechy dipola, a pozbyć się nieporządanych.

 

Pożądane. Porządne, ale pożądane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.