Skocz do zawartości
IGNORED

,,Zły prąd z sieci a jakość dżwieku


Habakuka

Rekomendowane odpowiedzi

Zapomniałem o filtrach cyfrowych. Jakieś 8 lat temu, bawiłem się komputerową symulacją filtrów w oparciu o przekształcenia Fouriera w czasie rzeczywistym. Przy odpowiedniej konfiguracji można było uzyskać czystą sinusoidę.

Zsumowane moduły harmonicznych.

Pozostaje tylko jedno pytanie. Czy taka woda destylowana nadawała by się do picia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacekwacek, 24 Gru 2007, 13:46

 

>Skoro masz 215V w gniazdku to i wsp. tętnień też jest po za normą. Zastosowanie transformatora

>podnoszącego napięcie jest ciekawym pomysłem. Jest też inny aspekt. 215 V i 240V , zatem urządzenie

>przy tej samej wartości prądu pobiera 10% więcej mocy. Klasyczna żarówka już mocniej nie zaświeci,

>ale sprzęt przy tym samej głośności powinien grać głośniej. Ciekawe.

>ja stosowałem trafa podnoszące napięcie ale do 480V i mocy rzędu 50kVa i 90kVa, obniżające do 208V

>też.

 

O dziwo nie zrobiło się głośniej, wręcz przeciwnie. Przeddem słuchałem na max. na godz. 9, obecnie na 10, ale za to, dźwięk jest absolutnie czysty, nie ma tego lekkiego zmulenia. No, ale na ten temat to raczej powinien wypowiedzieć się jaro1, jako specjalista od dupy i zamulenia jednocześnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku lat 90-tych byłem w pewnej firmie, w Suwałkach. Leciały im w sprzęcie bezpieczniki. Zmierzyłem napięcie skut. w gniazdku. Miernik pokazał ~252 (!)V.

Zgłosiłem gdzie trzeba i problem z bezpiecznikami więcej się nie pojawił.

 

Wniosek stąd taki, że na początku dobrze jest wiedzieć jakie napięcie mamy w naszej domowej sieci. Jeśli mocno odstaje od nominalnego: ~230V, radzę WPIERW zadzwonić do z-du energetycznego, a nie kombinować z dodatkowymi trafami dopasowującymi. (IMHO ZUPEŁNIE niepotrzebny wydatek.)

* * *

Mnie uczono, że trafo separujące stosuje się TYLKO ze względów bezpieczeństwa. (Nauczyciel nie zagłębiał się w tematy audiofilskie więc na zajęciach nie robiliśmy prób porównawczych.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy brałem sobie na tapetę sieciówki to początkowo traktowałem je jako kawałki przewodnika. Zatem typowy schemat zastępczy , Tu rezystancja tam reaktancja. W sumie nie powinno to mieć żadnego wpływu na przepływ prądu. Jednak kiedy znajomy zaproponował bym potraktował taki odcinek jako filtr, sytuacja zmieniła się. Niestety by domknąć teorię potrzebne były jeszcze interpretacje związane z generowanie pola elektrycznego w przewodniku, rozkład gęstości prądu w funkcji jego przekroju. Wszystko to tak mi się zagmatwało, że dałem sobie spokój.

Jedyne wnioski to ,to że odpowiednia konstrukcja filtra zmienia przebieg sinusoidy, zmienia też modułu harmonicznych, zmianie też ulegają fazy , co pomaga je wzajemnie znosić. Tyle tytułem technicznych podstaw do poprawiania jakości energii elektrycznej. Natomiast, czy wpływa na jakość dźwięku. Nie mam pojęcia. Nigdy nie miałem okazji tego sprawdzić. Może uda mi się w jakimś salonie kiedyś ten temat pomęczyć.

 

Trafa precz. Duże to. Grzeje się. Buczy. Problem z montażem, małe IP . Trzeba sprawdzić czy pętla zwarcia jest prawidłowa. Odświeżyć wszystkie połączenia wyrównawcze, uziemienia. Znowu okaże się że między lodówką a kaloryferem jest 105V. Założyć dodatkowe zabezpieczenia na obwód wtórny. Najlepiej pociągnąć ze skrzynki dodatkowy przewód i zrobić nową tablicę z wielgachnym napisem audio. Przygotować calowe gwoździe. Jak power to power. Nawiasem mówiąc używanie esów to zabezpieczania audio nie jest dobrym pomysłem.

Najlepiej przed powyłączać w domu wszystko z lodówką włącznie, zakazać żonie prania w tym czasie. Przecież ta pralka ma często falownik. Sprawdzić czy sąsiad przypadkiem nie spawa, czy nie daj Boże ma sprowadzoną z zachodu przedpotopową galwanizerię i szykuje następną porcję obręczy do chromowania.

Wreszcie ze spuchniętą głową można oddać się słuchaniu muzyki. tylko po co to wszystko.

Wesołych Świąt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zycze wam lepszego i cieplego pradu w 2008 roku.....a przede wszystkim wydajnosci pradowej.......

Zeby sie elektrownia wyrobila jak odpalicie caly sprzet.....

A prad, .........trzeba go przytulac i glaskac gniazdka.......

Powodzenia....:-) Na bank wejdziecie w "ultra hi end" ......:-)

Zmiencie bezpieczniki przewody i gniazdka i bedzie po prostu czad i nirvana..........

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A co Ty, mozesz zrobić dla Vectora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w całym temacie nikt nie wspomniał o ups-sie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) może on pomoże autorowi tematu ;]

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat UPSów był przerabiany kiedyśtam. Generalnie okazuje się, że UPS owszem, działa ale tylko gdy... działa. Jeśli nie ma zaniku prądu, to sygnał jest niefiltrowany przez UPS. Są wyhątki od tej reguły, ale nieliczne.

 

O ile pamiętam...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasopismach komputerowych z przed 5 lat temat UPS był modny i faktycznie tam były solidnie przetestowane no ale to był sprzęt do góra 1,2KWmocy pobieranej .Wtedy błyszczały takie firmy jak Ever,BPS,i inne.Sądzę że warto by było u nich zasięgnąć języka i zapytać o przemysłowe rozwiązania stabilizacji jakości prądu-takie urządzenia też produkują

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowy komputerowy UPS, ma bybass kontrolowany układem monitoringu zasilania. Jeżeli będzie zanik to zgodnie z danymi katalogowym powinno nastąpić przełączenie na wewnętrzną przetwornicę. Ponieważ jest to urządzenie którego czas pracy jest liczony najwyżej na 25 minut producent za bardzo nie przejmuje się tym co generuje przetwornica. Układ z reguły z grubsza generuje sinusoidę jeśli tak można się wyrazić. Upsy zwłaszcza te małej mocy nie radzą sobie z wahaniami napięcia i często po krótkim czasie padają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest kwestia rozwiązania układu, są UPSy tzw online i offline, pierwszy działa cały czas i generuje "sinusoidę" napięcia WY a drugi jest wyłączony włączając się dopiero przy zaniku napięcia,

 

mi wpadł do głowy inny pomysł, gdyby tak zastosować filtr EMC stosowany w układach falownikowych do ograniczenia zakłóceń przez nie powodowanych do sieci, ciekawe czy to by coś dało?

ma WE od strony sieci i WY od strony odbioru -falownika, teraz, gdyby go zastosować w ten sposób że zasilanie z sieci dajemy na WY a od strony WE zasilamy urządzenia audio? hmm jakieś harmoniczne/śmieci powinno to filtrować?

co sądzicie?

Piotr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym jakość zasilania z samego UPSa jest dla mnie wątpliwa, żeby generować sinus z napięcia stałego prawdopodobnie jest zrobiony generator przebiegu prostokątnego o wielu harmonicznych, złożenie tych funkcji daje w przybliżeniu sinus ale co przy tym będzie śmieci to inna sprawa, już myślę że lepsza pod względem jakości zasilania jest sieć energetyczna od UPSa,

piotr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Habakuka,

To co pisze steq na temat traf zasilajacych to święta prawda, znacznie tańszą alternatywą jest zdobycie stabilizatora transformatorowego z regulacja poprzez pętlę histerezy, jakie były stosowane dawniej do zasilania starych lampowych, w tym i "kolorowych" TV, więc wydajność mają sporą:)

A zasilanie poprzez UPS jest najgorszym z możliwych. Wszystko na temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tutaj sinusoida jest bardzo dobra (przynajmniej tak piszą na stronie) a na pewno pozbawiona całkowicie zakłóceń zewnętrznych.

 

od 1 do 6.5 kW

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz od istnienia forum nikt nie potrafi jednoznacznie odpowiedziec i poradzic co robic aby nie tylko w nocy grało najlepiej proponuje ufundowac nagrode dla autora najlepszego i rozsądnego rozwiązania problemu

ściepa na nagrode?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może skorzystać ze starych dobrych wzorców?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wesołe Święta Bożengo Narodzenia:)

powodują że z samego faktu autor wątku juz wie i znalazł odpowiedź na dręczący Go problem. Panowie- jesteście WIELCY. Każde zapytanie i każdy provlem potraficie rozwiązać kilkoma strzałami w klawiaturę. Gratul;uję!!! I życzę SZAMPAŃSKIEJ ZABAWY W SYLWESTRA!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

martens

prosiłem o rozsądne rozwiązania

własna elektrownia przekracza te granice :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transformatory

 

 

 

 

 

 

Transformator składa się w swojej najprostszej formie z żelaznego rdzenia z nawiniętymi dwoma uzwojeniami. O ile prąd w w uzwojeniu pierwotnym ma kształt sinusoidy, również strumień magnetyczny w rdzeniu będzie się zmieniał według tej krzywej. Zmiany strumienia indukują w uzwojeniu wtórnym napięcie również o kształcie sinusoidy. W przypadku, gdyby strumień nie zmieniał się w czasie, to napięcie w uzwojeniu wtórnym nie mogłoby być indukowane. Inaczej mówiąc - transformator nie przenosi prądu stałego.

 

Z tego prostego opisu widzimy, że transformator ma dwa zadania:

 

Przeniesienie napięcia zmiennego z uzwojenia pierwotnego do wtórnego, przy jednoczesnym oddzieleniu galwanicznym strony pierwotnej od wtórnej.

 

Transformacja (=przenoszenie, przetwarzanie) napięcia zmiennego na napięcie o podobnym przebiegu czasowym ale i innej wartości. Zależność tą można opisać przy pomocy prostego wzoru:

 

 

 

Tak więc trafo separujące ma za zadanie odseparowanie podłączanych urządzeń od.............. tak by nie zmienić sinusoidy:)

Nazwa wiernie odpowiada założeniu. Kto twierdzi inaczej? ............................ .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcówka mocy jest zasilana prądem stałym ... gdyby zastosować baterie o odpowiednim napięciu , ktora jest ładowana cały czas (jak w aucie) tylko w tym przypadku z sieci.

Czysto teoretycznie takie zasilanie ma szanse powodzenia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

jak się ma takie ustrojstwo do jakości ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze byłoby wolnoobrotowe dynamo z f=50Hz na wyjściu, ale te rozmiary...:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej takie dynamo można by napędzać silnikiem z sieci o złej jakości pradu. Mnóstwo strat, ale chodzi mi tylko o czysto teoretyczne stworzenie modelu "idealnego" prądu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do prawidłowego zasilania potrzebny jest prąd o jak najmniejszym współczynniku tętnienia czyli jak najmniejszych " zawartościach "resztek"prądu zmiennego a najlepiej aby był prąd stały i tu o kant d... stwierdzenia o kształt sinusoidy.

Tu powinny być sprawne: układy prostowania najlepiej dwupołówkowe, porządne filtry oraz właściwie dobrane pojemności kondensatorów oraz układy stabilizujące napięcie gwarantujące odpowiednią moc potrzebną do zasilania układów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji zawodu zajmuję się sieciami już trochę lat i powiem krótko: Z punktu widzenia naszych audiofilskich potrzeb - nie ma idealnego rozwiązania.

Wszystkie w tym wątku wymienione + kilka, które mi przychodzą do głowy ma swoje wady.

Najlepiej być przyłączonym do sieci w miejscu o max mocy zwarciowej, co daje nam dużą sztywność napięcia sieci. Wrzucić w szereg trafo separujące o wielokrotnie większej mocy niż max pobór i moim zdaniem efekt będzie najlepszy.

Rozwiązania z małą własną elektrownią i generatorem synchronicznym, lub prądnicą prądu stałego wymagają oddalonego pomieszczenia (hałas) i dużych nakładów finansowych. Wszelkiego rodzaju przekształtniki (w uproszczeniu UPS-y) trzeba konkretnie wyfiltrować po stronie odbioru i zwykle będzie gorzej niż prosto z sieci.

Jeśli zmiany w sieci są wolnozmienne możnaby zainstalować (cholernie drogi i awaryjny, oraz wymagający konserwacji) przełącznik zaczepów w naszym trafie separującym dla zapewnienia odpowiedniego poziomu napięcia lub zastosować zwykły autotransformator dużej mocy i kręcić samemu suwakiem ;)

Wszystko ma wiele wad i najlepiej być przyłączonym do sieci w dobrym miejscu. Daleko od zakładów przemysłowych i dużych odbiorów tzw. niespokojnych, najlepiej z dala od odbiorników z zasilaczami impulsowymi, ściemniaczy światła i innych urządzeń ze sterowanymi (tyrystorowymi) prostownikami, które sieją "tnąc" nam napięcie sieci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paww, 23 Gru 2007, 14:18

 

>Istotnie może występować takie zjawisko jak tzw. prądy odkształcone. Generalnie chodzi o to, że

>napięcie 230V powinno być czystą sinusoidą o częstotliwości 50Hz.

 

:D

Ja proponuję proste doświadczenie z oscyloskopem (o ile ktoś nigdy nie robił albo robił jak był mały i zdążył zapomnieć) - podłączyć sondę do 230V@50Hz i spróbować poszukać na tym "obrazku" sinusoidy. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za własną elektrownią, wyjdzie trochę drożej od listwy Pala , ale to najlepsze rozwiązanie i można czajnik podłączyć i herbatę zaparzyć, a przecież słuchanie bez herbaty np.M.Davisa ...............

 

W ogole bym się już nie zastanawiał nad rodzajem zasilania , własna elektrownia to jest to ,

przecież to jasne jak słońce, że nikt na to wcześniej nie wpadł........... nie ma lepszego rozwiązania.

Tylko jaka elektrownia jest najlepsza - jakiego typu ......... o to jest pytanie ???

I radzę swe wysiłki skupić nad tym tematem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekin, taki transformator z galwaniczną separacją musiałby być przystosowany do przenoszenia pełnego pasma audio, mocno przewymiarowany, co najmniej 5, czyli wyszło by jakieś 10kVA. To już jest spora skrzyneczka. To przewymiarowanie wynika też z konieczności uciągnięcia najniższych częstotliwości.

Przydałaby się też odpowiednia linia zasilająca, najlepiej prowadzona pojedynczymi żyłami. W takich wypadkach należy się zastosować do przepisów.

Ja mam instalację TNC, wiec jedyna nieinwazyjna metoda na bolec w gniazdku to tylko mostek z ochronno neutralnym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.