Skocz do zawartości
IGNORED

,,Zły prąd z sieci a jakość dżwieku


Habakuka

Rekomendowane odpowiedzi

Habacuba-> moim zdaniem doszukiwanie się winy za zaistniały efekt w uziemieniu jest krokiem nie w tym kierunku. Uziemienie ma spełniać rolę dla bezpieczeństwa. Połączenie obudowy jednego z urządzeń z belką czy kołkiem zakopanym w ziemi wystarczy i będzie lepsze od uziemienia fabrycznego, gdzie często na słupach są słabo osadzone, czyli tak jak by wogle jego nie było:). Uziemiaj tytlko jedno urządzenie a nie wszystkie. U mnie dla przykładu wogle nie słyszę różnicy czy jest uziemienie podpięte czy nie podpięte a podpinam wyłącznie z powodu bezpieczeństwa dla świętego spokoju:)

I zwróć bardziej uwagę na warunki akustyczne jak Ci radzi kilka osób. Tu doszukiwał bym się "odkrywania" dzwięku jaki chcesz mieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zydelek- jakie parametry mam podać zamawiając takie trafo i do czego podłączyć, etc.?, przybliż może trochę ten problem...

Przy okazji wszystkim życzę Wesołych Świąt i ciekawych płyt pod choinką:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafo należy dobrać pod prądożerność klocków. Im większe tym lepiej. Ja sobie będę zamawiał 10KV na amorficznym rdzeniu i w specjalnej wyciszonej obudowie. Trafo to podpinasz do gniazda w ścianie. Z trafa masz wyścia czyli kolejne gniazdo lub gniazda- zalezy jak kto chce. Pod trafo podpinasz sieciówkę i listwę a dalej już normalnie:). Skoro działa na + dla sprzętu medycznego to i dla audio pomaga. Ceny dla klientów zdaje się chodzą od 100-200zł na kilowat trafa w zależności od jakości rdzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zydelek->rozumiem, tylko czy ,,odseparuję" się tym od zakłóceń sieci zewnętrznej?, bo od wewnętrznej kolokwialnie powiem -jestem ,,odseparowany" ,ponieważ od skrzynki rozdzielczej na zewnątrz domu do samego pokoju ze sprzętem mam oddzielny przewód stanowiący samodzielny obwod, tylko dla sprzętu....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie jest założenie stosowania trafa separującego. W szpitalach odseparowują specjalistyczny sprzęt, który ponoć jast jeszcze bardziej wrażliwy na zakłucenia niż klocki audio.

Swoją sieć mam od dawna i również planuję zastosowanie trafa. W prądzie i zasilaniu są bowiem spore "ukryte" mozliwości. Czasem więc warto zadbać o prąd a nie zmieniać klocków w systemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz do Bodo_z.

Zawodowo zajmuje się sprzętem medycznym a hobby audio. Wyjaśni Ci dogłębnie. Miły, uczynny i poczciwy i nie jest skąpy wyjaśnieniach i podpowiedziach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Habakuka – cieszę się, że w końcu skłaniasz sie w kierunku, który zasugerowałem wcześniej. Niestety nie mam za wiele czasu na polemikę z powodu Świąt i nie mogłem ustosunkować sie do kilku wcześniejszych wypowiedzi krytykujacych moje podejście do zagadnienia. W kwestji trafo:

- zmierz pobór prądu całego systemu w warunkach normalnego użytkowania (głosność)

- otrzymaną wartość pomnóż przez 345, a lepiej przez 460 i otrzymasz moc trafo jaką potrzebujesz (czynniki podałem dle napięcia sieci 230V)

- pamietaj, że dochodzi jeszcze sprawność transformatora oraz współczynnik mocy i otrzymaną moc trzeba jeszcze pomnożyć przez około 0.8/0.9 (zależnie typu trafo) aby otrzymać rzeczywistą moc na wyjściu

- rdzeń musi być wykonany z jednolitego materiału a nie z blach lub taśmy - toroid będzie najlepszy (lżejszy, lepiej eliminuje zakłucenia i nie bzyczy).

 

W sprawie filtrów:

Filtry pasywne są zwykle częścią fabrycznie wykonanych transformatorów separujących. Dobre filtry są cholernie drogie (2.5kW/10A audiofilski,ładnie wyglądający, trafo kosztować może nawet 8000 zł) i mogą być instalowane przed trafo (lepiej) lub za.

Ta druga metoda powstała w odpowiedzi na tzw. Residual Current Devices (RCDs) – urządzenia odcinające dopływ prądu w przypadku jego przepływu do ziemi (np. zwarcia). Żeby filtr filtrował to ta niechciana energia musi gdzieś zniknąć. Przepływa wiec przez przewód uziemiajacy. RCD widzi, że suma prądów sie nie zgadza i odcina prąd. Zastosowanie trafo przed filtrem eliminuje ten problem.

 

Słuchaj Zydelka (jak już wspomniałem nie mam zbyt wiele czasu przesiadywać przed komputerem i moje odpowiedzi nie będa zbyt szybkie) bo to człek z rozumem.

 

Tylko nie kupuj trafo i filtrów – pożycz jak możesz i sprawdź efekt.

I jeszcze jedno od sieci wewnetrzej jesteś odseparowany tylko teoretycznie, a praktycznie każdy „śmieć” jest transmitowany do Ciebie o mnieszej tylko amplitudzie.

Wesołych Świąt i poprawy działania systemu od Nowego Roku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego nie sugerowałem, uważam to zreszta za przesadę. Sam nie słyszę zdecydowanej różnicy w brzmieniu ale na przyrządach widzę wpływ.

No już lecę bo połowica zrzędzi, że głupoty mi tylko w głowie a maszynka do mięsa nie działa. Wigilia za pasem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taka ciekawostka odnośnie traf. Znajomy kupił trafo separujące o mocy kilkinastu kW (waga 150kg+) robione przez firmę ESA na zamówienie i zaklina się, że wniosło olbrzymią poprawę jakości dźwieku. Wcześniej uzywał Shunyata Hydra 8 i Nordost Thor (oba ~ 9k zł). Cały system z gatunku 300.000zł+.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od posiadanego sprzetu, a wszystko jest jasno i wyraznie napisane tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

takze mi wystarczy listwa zasilajaca;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Muzyka używana jest do kształtowania ludzkiego umysłu; może być mocna jak narkotyk, lecz o wiele niebezpieczniejsza, gdyż nikt nie traktuje poważnie manipulowania poprzez muzykę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafo separujące to kolejny mit w audio. Oglądałem na oscyloskopie sinusoidę 230V przed i za trafem - jest dokładnie taka sama, zniekształcona.

Głównym problemem są zasilacze wewnątrz urządzeń audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega ma problem. Jego zdaniem klocki te same czyli będące Jego własnością w innym pomieszczeniu "grają" dobrze a u w Jego własnym źle. Winą za to obarcza prąd a skoro jeszcze dokonał pomiarów i sprawdzenia nie widzę problemu by to kwestionować. Dlaczego zawsze padają odpowiedzi że czarne musi być białe :) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba kolejna produkcja bajek w celach komercyjnych

trafo w sprzecie medycznym nie eliminuje zakłocen,jedyna jego rola to ochrona przeciwporażeniowa

zakłocenia przechodza przez trafo co widac nawet "gołym okiem" na monitorach jesli to sprzet wizyjny

 

sprzet audio moze jest sens separowac przedwzmacniacz albo CD ale wzmacniacz ?

jar1 kiedys pytał o trafa separujace Jensena /widziałem to w przedwzmacniaczu / ale nikt nic nie odpisał niestety

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transformatory separujące stosuje się jako zabezpieczenie przed porażeniem elektrycznym , a nie do poprawy jakości energii elektrycznej. Otwarty pacjent jest narażony na zejście już przy napięciu bezpiecznym. Jak wiadomo 20 mA to wartość prądu jaka nie powoduje zatrzymania akcji serca, co oczywiście zależy od rezystancji delikwenta.

Transformator jako maszyna elektryczna w procesie indukowania prądu w uzwojeniu wtórnym także generuje harmoniczne. Bez analizy widma przebiegu stosowanie urządzeń pasywnych czy aktywnych mija się z celem.

Nie wszystkie harmoniczne mają negatywny wpływ na "jakość" dźwięku. Ważne też jest otoczenie. Jeżeli mamy w pobliżu paru prywaciarzy to jakość energii może być bardzo niska ze względu na stosowanie urządzeń przekształtnikowych które to generują najgorsze zakłócenia. Dom sam w sobie nie generuje dużych zakłóceń. gdyby tak było już dawno nasze zawierały by poręczne baterie kondensatorowe.

 

Stosowanie sieciówek ma uzasadnienie ze względu ich konstrukcję. Są to po prostu filtry. Odpowiednia konstrukcja przewodu , dobrze przeliczona pod kątem tłumienia właściwych rzędów harmonicznych pozwala na podniesienie jakości energii elektrycznej.

 

A teraz na maksa. W starych maszynach wyposażonych w pierwsze sterowniki PLC klasy Allen Bradley PLC 5 , pierwsze Omrony plus napędy prądu stałego, mają często w swoich torach po trafie takie ustrojstwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Zastosowanie takiego bloku było konieczne ze względu na płytę sterowania napędów opartą na wojskowej wersji Motorolli , obszytą intelowskimi układami WE/W, do tego moduły niskonapięciowe analogowe.

 

Zydelek pomyśl o takiej soli zanim wpakujesz siejące trafo separujące do chałupy. Nie wolno też zapomnieć,że montaż takiego urządzenia nie może być przeprowadzona w harcerski sposób. Wszystkie wymagania dotyczące ochrony przeciwporażeniowej muszą być zachowane.

 

Pamiętajcie, że wciąż Polska ma 3 razy więcej zgonów w wyniku porażenia w domach niż w Europie zachodniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie takie duze trafo musi siac czyli pewnie dostaniecie rente jak maszynista z elektrowozu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Habakuka,

 

Daj sobie spokój z wszelkiej maści kondycjonerami i tym podobnym badziewiem. Stabilizatory napięcia z prawdziwego zdarzenia zaczynają się od 8000 zł., i jeśli Ciebie stać, to warto to nabyć. Jeśli nie, to proponuję to, co sam zastosowałem i w pełni się sprawdziło.

 

Skontaktuj się z tym panem z firmy ELHAND: "Krzysztof Biniek"

 

Firma jest z południa Polski i produkuje transformatory do celów przemysłowych wyłącznie, ale jak ładnie poprosisz, to ci zrobią transformator podnoszący napiecie do żądanej wysokości i jednocześnie dosyć dobrze stabilizujący - koniecznie trzeba podkreślić, że ma to być do sastosowania wyłącznie w audio .Wykonanie super, aż oniemiałem jak zajrzałem do środka. Zamówiłem 1,5 KV z trzema gniazdami, w obudowie, z odczepami na 230 i 240 V, z prądem wejściowym 215 V. Koszt 1400 zł+120 koszt przesyłki kurierem, waga 30 kg.Jeżeli podasz mi swój e-mail, mogę przesłać oscylogramy tego transformatora. Ja mam sprzęt amerykański i stosuję odczep 240 V, zdecydowanie dźwięk jest lepszy niż przy prądzie 215- 219 V jaki mam na co dzień prosto z gniazdka.

Nie ma tu więc żadnego woodoo i innych pierdół które ci tu głusi wypisują- jakość prądu to 50 % jakości brzmienia.Obejrzyj na youtube(ktoś wklejał) co o zasilaniu myślą audiofile z Włoch, a goście mają sprzęt takiej klasy, co nawet forumowemu krezusowi Elberothowi się nie śnił.

Koszt był niewielki, więc i ryzyko zakupu niewielkie, a jak się nie sprawdzi, to można zastosować to chyba do telewizora lub jakiegoś innego gówna np. pralki automatycznej - ustabilizujesz obroty bębna:))

Płaci się niestety z góry, gdyż nie jest to ich podstawowa produkcja, tylko indywidualne zamówienie.

Powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie biorę udziału w dyskusji bo niewiele mam do powiedzenia, ale śledze wątek uważnie ;-)

i czekam na gotową receptę od wtajemniczonych ;-)

 

Co mam zrobić , aby dźwięk byl u mnie dobry przez cały tydzień ,a nie tylko w weekend ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz 215V w gniazdku to i wsp. tętnień też jest po za normą. Zastosowanie transformatora podnoszącego napięcie jest ciekawym pomysłem. Jest też inny aspekt. 215 V i 240V , zatem urządzenie przy tej samej wartości prądu pobiera 10% więcej mocy. Klasyczna żarówka już mocniej nie zaświeci, ale sprzęt przy tym samej głośności powinien grać głośniej. Ciekawe.

ja stosowałem trafa podnoszące napięcie ale do 480V i mocy rzędu 50kVa i 90kVa, obniżające do 208V też.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zydelek, 24 Gru 2007, 01:43

 

>Takie jest założenie stosowania trafa separującego. W szpitalach odseparowują specjalistyczny

>sprzęt, który ponoć jast jeszcze bardziej wrażliwy na zakłucenia niż klocki audio.

 

Zydelku, tobie fundamentalnej wiedzy brakuje, nie rozpisuj się tak o tym prądzie bo się klienci zaczną zastanawiać przed zrobieniem zakupów u ciebie. Do rzeczy. Gratuluję zakupu trafa separującego 10kV, rozumiem, ze to na wtórnym ma się pojawić te 10 kV.

 

Trafa separujące stosuje się tylko i wyłącznie jako zabezpieczenie przeciwporażeniowe, zazwyczaj mają przełożenie 1:1 i wszystkie syfy ze strony pierwotnej przenoszą na wtórną i mając na uwadze, ze idealnych transformatorów nie ma dodają jeszcze trochę od siebie. Cała korzyść z zastosowania trafa separującego jest taka że nawet gdyby wsadzić sobie w dupę super uziemiony przewodnik i dotknąć się językiem fazy po wtórnej stronie to nic się nie stanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała korzyść z zastosowania trafa

>separującego jest taka że nawet gdyby wsadzić sobie w dupę super uziemiony przewodnik i dotknąć się

>językiem fazy po wtórnej stronie to nic się nie stanie.

 

To też zależy jakie beda prądy upływu pomiędzy uzwojeniami...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obniżanie napiecia to prosty zabieg providerów energii elektr. Pamiętam kiedy robiłem koncert Lombardu w Rudzie Śl. to dostaliśmy 215V na każdej fazie - mówie spoko. Odpaliłem sprzęt i nagle zrobiło się 208V a na fazie z dołami 204V i sprzęt zaczął się dusić. Po wywołaniu afery (gdyż tylko afera mogła przemówić urzędasom do mózgu że 204V to nie jest dobrze) przyjechali paniowie z Vattenfalu i powiedzieli wprost... obniżają napiecie żeby ludzie ( konkretnie Ci sprzedawcy, gdyż był to plac targowy) płacili wiecej za energie. Podnieśli napiecie na trafostacji do 235V i zagrało jak miało, czyli dobrze :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowym zadaniem trafa separującego jest poprawa bezpieczeństwa poprzez separację galwaniczną obwodów - to jest definicja książkowa podstawowego zastosowania. Jednak nie zapominajcie, że są dodatkowe korzyści dla audiofila w postaci możliwości wpływania na napięcie strony wtórnej, jeśli trafo posiada odczepy regulacyjne i fakt, że trafo z racji posiadania dużej indukcyjności, pełni rolę filtra dla wyższych częstotliwości. Ale odkształconej sinusoidy faktycznie nie naprawi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrobina teorii

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czyli klasyczne transformatory ekranujące , takie jak wykonuje się dla przemysłu, czy medycyny kompletnie się nie nadają.

 

Temat jest dla mnie za trudny. Czy rzeczywiście jest sens w instalowanie tego typu sprzętu w domu? Czy nie zaczyna to być pogoń za enigmatycznym wyobrażeniu modelowego systemu. W lotnictwie wojskowym do tematu zakłóceń podeszli inaczej. Częstotliwość 400Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wovo

 

Powiedz mi w takim razie dlaczego po przejściu z 380 na 400V w naszej sieci nie wymieniono wszystkich liczników, przecież jeśli tak jak piszesz obniżano kramarzom napięcie aby zyskać finansowo to dlaczego pozwolono sobie na tak gigantyczną stratę w skali kraju?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci Panowie z Vattenfal'u to do swojej niewiedzy i nieróbstwa dorabiają ciekawe teorie.

 

Może po prostu zamiast wygadywać głupoty lepiej wziąść się do roboty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.