Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  250 członków

Krell Klub
IGNORED

Klub miłośników Krella


josef
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, mol01 napisał:

No mi akurat Krella KAV-400xi nie dał rady naprawić (a trzymał go ponad 3 miesiące i nie chciał oddać!), więc sam go sobie naprawiłem.

Wow. Prawdziwy geniusz!

A nie chciał oddać bo zakochał się w tej sztuce?;-)

Edytowane przez moreno1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, moreno1973 napisał:

A nie chciał oddać bo zakochał się w tej sztuce?;-)

No, prezencją to on nie powalał, a jeszcze facet mi narobił jakichś plam na froncie nie do wyczyczszenia - no legenda Pana Kałuży w moich oczach padła całkowicie. A mieszkam obecnie 3km od jego domu i wiem jakie w ogóle podejściem mają "specjaliści" z każdej dziedziny w tych podwarszawskich mieścinach, gdzie "wyścig szczurów za murami miasta" ma znacznie wyższy wydźwięk niż w samej stolicy. 

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Chciałbym się dopisać do szacownego klubu. Jakiś czas temu zakupiłem KAV-250a w dość dobrym stanie wizualnym. Współpracuje obecnie z przedwzmacniaczem Proceed model "pre" po XLR-ach. Jako że końcówka ma już swoje lata zrobiłem listę kondensatorów elektrolitycznych do sprawdzenia lub wymiany. Obecnie jest w użyciu i wrażenia są bardzo dobre, ale moim zdaniem trochę zbyt mocno się nagrzewa. Zmierzona temperatura na radiatorach to okolica 42-50 stopni, sądzę że różnice są podyktowane zależnościami od temperatury otoczenia lub długości użytkowania. Taka temperatura jest normalna, to nie za dużo?

Krell KAV-250a 1AS.jpg

Krell KAV-250a 2AS.jpg

Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, audiotone napisał:

Chciałbym się dopisać do szacownego klubu. Jakiś czas temu zakupiłem KAV-250a w dość dobrym stanie wizualnym. Współpracuje obecnie z przedwzmacniaczem Proceed model "pre" po XLR-ach. Jako że końcówka ma już swoje lata zrobiłem listę kondensatorów elektrolitycznych do sprawdzenia lub wymiany. Obecnie jest w użyciu i wrażenia są bardzo dobre, ale moim zdaniem trochę zbyt mocno się nagrzewa. Zmierzona temperatura na radiatorach to okolica 42-50 stopni, sądzę że różnice są podyktowane zależnościami od temperatury otoczenia lub długości użytkowania. Taka temperatura jest normalna, to nie za dużo?

Krell KAV-250a 1AS.jpg

Krell KAV-250a 2AS.jpg

Na pewno warto ustawić bias na tranzystorach, fajna zabawka, na pewno wymaga wymiany większości elektrolitów, klasa A nie ułatwia im życia, a i sama konstrukcja i jakość kondensatorów nie rokuje dobrze na długowieczność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim egzemplarzu już ktoś grzebał z kondami i jest "lekki misz-masz", trochę Nichicon-ów i "Psie kondy (Jamnikony)" czyli Jamikony i w zasilaczu duże Nipon- chem. Co do nowych kondensatorów to już część jest zakupiona (Panasy i Vishay-e), czekam jeszcze na 8 sztuk 6800uF/100V i 24 sztuki 47uF/100V. Jest ich trochę, ale wymieniam wszystkie na 105 stopni. Co do nagrzewania się to raczej końcówka nie pracuje cały czas w klasie A, to chyba normalna AB (mogę się owszem mylić). Dziwi mnie także brak przekaźników na wyjściach głośnikowych. W internecie brak schematu części wstępnej, zaś do płytki z tranami końcowymi jest. Nigdzie także nie znalazłem podanych prądów spoczynkowych (lub spadków napięć na rezystorach), może ktoś z szanownego grona dysponuje schematem lub wiedzą na ten temat ?

Krell KAV-250a 5AS.jpg

Krell KAV-250a 6AS.jpg

Krell KAV-250a 3AS.jpg

Krell KAV-250a 4AS.jpg

Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kompletnie też nie rozumiem dlaczego nie zrobili konstrukcji symetrycznej, bo w takim układzie jeden kanał ma podgrzane kondensatory obustronnie i dużo cięższe warunki pracy, normalnie zasilacz powinien być na środku, a końcówki z radiatorami skierowanymi do zewnątrz po bokach, zapewne chodziło o unifikację budowy wewnętrznej z innymi modelami z serii KAV, bo w niej bardzo ważny był czynnik finansowy, miało być możliwie najtaniej, jak na Krella oczywiście... bardzo mi się ten układ nie podoba, nie ma mowy o symetrii międzykanałowej, kiedy np połowa układu działa w temperaturze wyższej np o 15 stopni Celsjusza, ciekawe tez o ile częściej wysiada ten wewnętrzny kanał!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to dobrze grajace wzmacniacze ale konstrukcyjnie dosc archaiczne, w tamtych latach zarówno krell jak i ml kurczowo trzymali się kapeluszy motoroli które jak na tamte lata były strasznie wolne, zaledwie 4Mhz gdzie w Japonii w tym czasie stosowali 20, 25, 60Mhz

A za tym idzie szereg istotnych parametrów, pasmo przenoszenia, slew rate, rise time

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Bumpalump napisał:

Krella trzeba umieć recapowac, tutaj powinny iść tylko Epcosy LL, ostatecznie może być Nippon KME/KMG

Dziękuje za wszelakie uwagi i sugestie 😉

Jakieś dodatkowe rzeczy na co zwrócić specjalną uwagę przy recapie Krell-a w stosunku do innych końcówek ?

Oczywiście prócz normalnych czynności w takich wypadkach? Pytam bo może o czymś zapomniałem a zawsze warto zasięgnąć języka 😉

Ponad to Nippony KME i KMG nie mają wartości ponad 470uF dla KME i 1000uF dla KMG na 100V co jest jakby kluczowe w tym wzmacniaczu. A Epcosy z dostępnością krucho dlatego zdecydowałem się na sprawdzone już Vishay-e (120ATC i 136).

Edytowane przez audiotone

Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.03.2023 o 12:46, audiotone napisał:

Zmierzona temperatura na radiatorach to okolica 42-50 stopni, sądzę że różnice są podyktowane zależnościami od temperatury otoczenia lub długości użytkowania. Taka temperatura jest normalna, to nie za dużo?

Wszystko zależy od obciążenia, ale jak na moje to normalne temperatury pracy dla tego Krella. 

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.03.2023 o 19:56, audiotone napisał:

W moim egzemplarzu już ktoś grzebał z kondami i jest "lekki misz-masz", trochę Nichicon-ów i "Psie kondy (Jamnikony)" czyli Jamikony i w zasilaczu duże Nipon- chem.

No nieźle - ktoś wymienił kondy w jednym kanale na Jamicony (które nie są takie tragiczne swoją drogą) - totalnie po taniości...

Ja bym na Twoim miejscu sprawdził numery seryjne płytek kanałów - jak nie są kolejne, to zachodzi podejrzenie, że ktoś tam wymienił cały jeden kanał (być może po jakimś grubym upaleniu).

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, mol01 napisał:

Wszystko zależy od obciążenia, ale jak na moje to normalne temperatury pracy dla tego Krella. 

To normalne obciążenie, kolumny 8ohm. Dziękuję za potwierdzenie 😉

5 minut temu, mol01 napisał:

No nieźle - ktoś wymienił kondy w jednym kanale na Jamicony (które nie są takie tragiczne swoją drogą) - totalnie po taniości...

Nie mam pojęcia czym się kierował poprzedni "serwis", dlatego chcę zrobić to raz a dobrze by nie zaglądać przez parę lat.

 

Szukałem także w necie wzmianek o regulacji prądu spoczynkowego i nic interesującego nie znalazłem. Może źle szukałem...

Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, audiotone napisał:

Szukałem także w necie wzmianek o regulacji prądu spoczynkowego i nic interesującego nie znalazłem. Może źle szukałem...

Poszukaj sobie serwisówki do KAV-500i - ma ten sam układ w końcówkach mocy, a to popularniejszy model i zapewne częściej serwisowany (ale co do parad wypisywanych na forach to radził bym być ostrożnym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, mol01 napisał:

Poszukaj sobie serwisówki do KAV-500i - ma ten sam układ w końcówkach mocy, a to popularniejszy model i zapewne częściej serwisowany (ale co do parad wypisywanych na forach to radził bym być ostrożnym).

Do 250a i do 500i serwisówek brak, przeszukałem chyba wszystkie wzmianki o tych wzmacniaczach dostępne w internecie. Znalazłem tylko że spadki napięć na emiterowych są w okolicach 4,2mV ale coś mało mi się wydaje. A i rozbieżności spore, więc nie traktuje takich info za poważne. No cóż będę szukał dalej.

Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.03.2023 o 23:35, mol01 napisał:

Poszukaj sobie serwisówki do KAV-500i - ma ten sam układ w końcówkach mocy, a to popularniejszy model i zapewne częściej serwisowany (ale co do parad wypisywanych na forach to radził bym być ostrożnym).

Samo to świadczy o budżetowym wykonaniu, jeśli użyto tych samych elementów i tej samej topografii co w integrze... to także tlumaczy dlaczego układ jest niesymetrycznie rozlokowany w obudowie... a co do wielkich tranzystorów motoroli, to są bardzo dobrze oceniane ze względów sonicznych, w dodatku są bardzo trwałe, więc szybkością działania bym się tak bardzo nie martwił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elementy nie grają, gra zawsze cały układ. Poza tym zdziwilibyście się jak bardzo "budżetowo" jest zbudowane wiele urządzeń, który grają bajecznie a kosztują równowartości luksusowych samochodów.  Najważniejsze, że temu Krellowi nikt nie zrobił krzywdy jakimś druciarstwem lub partactwem. Więc po uporządkowaniu tego co jest jeszcze długi właścicielowi posłuży a i kolejny nabywca kupi porządne urządzenie.  A kondy jeżli tylko wejda można wstawić na wyższą temperaturę i problemu nie będzie. 

A ten Krell wcale nie jest jakoś szczególnie upakowany, poszukajcie na nacie wnetrzności Tag Mclaren 100x5R albo rzućcie okiem na monoblok Modwrighta, to jest dopiero idiotyzm. 

 s-l500.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, barni napisał:

Elementy nie grają, gra zawsze cały układ. Poza tym zdziwilibyście się jak bardzo "budżetowo" jest zbudowane wiele urządzeń, który grają bajecznie a kosztują równowartości luksusowych samochodów.  Najważniejsze, że temu Krellowi nikt nie zrobił krzywdy jakimś druciarstwem lub partactwem. Więc po uporządkowaniu tego co jest jeszcze długi właścicielowi posłuży a i kolejny nabywca kupi porządne urządzenie.  A kondy jeżli tylko wejda można wstawić na wyższą temperaturę i problemu nie będzie. 

A ten Krell wcale nie jest jakoś szczególnie upakowany, poszukajcie na nacie wnetrzności Tag Mclaren 100x5R albo rzućcie okiem na monoblok Modwrighta, to jest dopiero idiotyzm. 

 s-l500.jpg

Syfilis! Haos i bezmyślność przyświecały konstruktorowi, no to faktycznie w krellu ich aż tak nie poniosło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie. Jak się ma dzielony Audiolab 8200Q + 2 monobloki 8200M do Krella Kav 300i ? Moc taka sama, Audiolab i Krell po 150watt/8ohm. Monobloki Audiolaba 8200M mają trafa po 500va. Krell kav 300i ma jedno trafo 400va. Pojemność kondensatorów 8200M to 20 000uq na kanał, czyli też więcej od Krella kav 300, który ma niecałe 10 000uq na kanał. Czy Krell ma większą wydajność prądową, dynamikę, stereofonie od dzielonego Audiolaba? Bo barwa i muzykalność raczej po stronie Audiolaba. Który Krell zagra lepiej od tego Audiolaba?

Edytowane przez Mario3456
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Mario3456 napisał:

a ja mam pytanie. Jak się ma dzielony Audiolab 8200Q + 2 monobloki 8200M do Krella Kav 300i ? Moc taka sama, Audiolab i Krell po 150watt/8ohm. Monobloki Audiolaba 8200M mają trafa po 500va. Krell kav 300i ma jedno trafo 400va. Pojemność kondensatorów 8200M to 20 000uq na kanał, czyli też więcej od Krella kav 300, który ma niecałe 10 000uq na kanał. Czy Krell ma większą wydajność prądową, dynamikę, stereofonie od dzielonego Audiolaba? Bo barwa i muzykalność raczej po stronie Audiolaba. Który Krell zagra lepiej od tego Audiolaba?

Nie wiesz jeszcze, że suche dane to nie wszystko? Wiadomo że jak jest większe trafo i większa pojemność w zasilaczu to generalnie lepiej, ale to dopiero okładka i pierwsza strona książki, w treści jest jeszcze budowa wewnętrzna, zbalansowanie, prowadzenie sygnału, masy, ilość, jakość i rodzaj tranzystorów i innych elementów, no i jeszcze szczęście autora, bo czasami po prostu nie wychodzi bestseller...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Mario3456 napisał:

Jak się ma dzielony Audiolab 8200Q + 2 monobloki 8200M do Krella Kav 300i ?

Nie wiem, jak seria 8200, ale zestaw 8000C + 2x 8000M, którego kiedyś posiadałem niema startu do KAV-300i, przegrywał sromotnie nawet z Rotelami RC-990BX + RB-990BX. Pomijając dużo gorszą dynamikę i przejrzystość Audiolaba, ogólnie rzecz biorąc to też całkowicie inne granie - powściągliwe, przesłodzone, zamulone i z naciskiem na środek, gdzie Krell to dynamika, precyzja i nacisk na bas. Konstrukcyjnie tak samo, nawet niema co porównywać - Krell to układ bardzo rozbudowany z ukladem wyłącznie tranzystorowym - wstępne wzmocnienie i desymetryzacja (Phase Combiner) na armadzie tranzystorów, kilka stopni stabilizacji (gdzie trzeba dodać pojemność mniejszych kondensatorów za każdą z nich, a nie tylko te duże w zasilaczu), zaś Audiolab 8000M to uproszczona do granic możliwości konstrukcja minimalistyczna z OP-AMPami. W końcówce 8200M masz 4 tranzystory (co prawda kultowe Sankeny w obudowach MT-200), a w KAV-300i jest ich 6 na kanał i to jeszcze bardziej kultowych tranów w obudowach TO-3 Motoroli. Mocowo realnie Audilab to popierdółka przy tym Krellu.

Trochę lepiej się zapowiadają 8200MB (6 tranów na kanał i nieco bardziej rozbudowana konstrukcja), ale nadal wątpię by miały jakąkolwiek szansę w starciu z KAV-300i.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Audiolaba trochę racja, na początku niezbyt mi pasował, dźwięk zamulony, złagodzony atak, natomiast dużo zmieniło się, gdy okablowałem go Audioquestami. Póki co jestem bardzo zadowolony. Zestaw to Audiolab 8000Q i 8000P, kolumny ATC SCM 7 i DAC Hegel HD-20. Pokój 22m. Miałem kiedyś zestaw dzielony Scotta z lat 70 tzn. Alpha 1 i Alpha. 6. Końcówka Scotta ma tylko 2 tranzystory motoroli na kanał + wielkie trafo i kondesatory....jaką ta końcówka ma wydajność prądową i jaki bas, do dziś pamiętam jak to u mnie grało. Nowszy Krell s-300i już nie ma tych tranzystorów motoroli co kav 300i. Ciekawe jak z wydajnością prądową nowszego s-300i. Kiedyś w magazynie Audio (rok 98?) napisali, że pre Audiolaba + 2 monobloki nawiązują do amerykańskich końcówek mocy, stąd moje zainteresowanie monoblokami Audiolaba. Obecnie planuję zakup ATC SCM 19 lub 40 oraz szukam lepszego wzmacniacza, być może ten Krell kav 300i. W podobnej cenie można kupić Hegla H-200 albo Electrokompanieta ECI 3. Dzięki za sugestie

Edytowane przez Mario3456
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Mario3456 napisał:

Miałem kiedyś zestaw dzielony Scotta z lat 70 tzn. Alpha 1 i Alpha. 6. Końcówka Scotta ma tylko 2 tranzystory motoroli na kanał + wielkie trafo i kondesatory....jaką ta końcówka ma wydajność prądową i jaki bas, do dziś pamiętam jak to u mnie grało.

Ciekawe, czy jak byś dziś tego posłuchał w bezpośrednim starciu, to czy by zrobili to na Tobie takie samo wrażenie jak wtedy, gdy zapewne dziś jesteś znacznie bardziej osłuchany - nasza pamięć często nas myli w zapamiętanych wrażeniach. Tak, czy inaczej ilość tranzystorów niczego nie przesądza, bo są np. tranzystory typu Darlington, gdzie w jednej obudowie masz dwa tranzystory itp. its. - porównanie Audiolaba do Krella miało sens, bo są to tranzystory o podobnych osiągach... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.03.2023 o 23:47, Mario3456 napisał:

Co do Audiolaba trochę racja, na początku niezbyt mi pasował, dźwięk zamulony, złagodzony atak, natomiast dużo zmieniło się, gdy okablowałem go Audioquestami.

Złota zasada, jak coś Ci na początku nie pasuje, to nie zmieniaj kabli itp, tylko zmień tą rzecz! Jak już raz usłyszysz wady, to o nich nigdy nie zapomnisz i tak możesz pudrować syfa... posłuchaj może tego krella?! Ludzie mówią że to fajny wzmak ten kav-300 bez i, chyba aż tyle osób się nie myli!

Edytowane przez baksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, baksiu napisał:

fajny wzmak ten kav-300 bez i

O czym Ty pleciesz? Taki nie istnieje - są dwie wersje KAV-300i (i - od intergrated) - rozpoznaje się je po logo na froncie, bliźniacza końcówka KSA-150a (a - od amplifier, był też KAV-250p preamplifier, KAV-250cd/300cd - odtwarzacze, KAV-500i - integra i bliźniacza do niej końcówka KAV-250a, pomijając klocki wielokanałowe, bo będę wyliczał pół dnia) oraz znacznie nowsze S-300i oraz K-300i, robione już w Chinach "przez księgowych". W miarę fajne nowsze to: KAV-400xi (integra zbalansowana), KAV-280p, KAV-280cd, KAV-2250 (zgubili "a", ale to końcówka) i bliźniacza do niej Evolution 2250e. Jak widać, Krell tytułując integry w nazwie modelu umieszczał moc przy 4 omach, a końcówki moc przy 8 omach i jest bałagan - chyba bardziej zdezorientować co mniej zorientowaną klientelę.

17 godzin temu, baksiu napisał:

Złota zasada, jak coś Ci na początku nie pasuje, to nie zmieniaj kabli itp, tylko zmień tą rzecz!

Ale z tym się zgadzam w 100%. Nawet nie chce mi się tłumaczyć - to nawet nie pudrowanie, a "ruski makijaż", jak wiecie o co chodzi...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, mol01 napisał:

O czym Ty pleciesz? Taki nie istnieje - są dwie wersje KAV-300i (i - od intergrated) - rozpoznaje się je po logo na froncie, bliźniacza końcówka KSA-150a (a - od amplifier, był też KAV-250p preamplifier, KAV-250cd/300cd - odtwarzacze, KAV-500i - integra i bliźniacza do niej końcówka KAV-250a, pomijając klocki wielokanałowe, bo będę wyliczał pół dnia) oraz znacznie nowsze S-300i oraz K-300i, robione już w Chinach "przez księgowych". W miarę fajne nowsze to: KAV-400xi (integra zbalansowana), KAV-280p, KAV-280cd, KAV-2250 (zgubili "a", ale to końcówka) i bliźniacza do niej Evolution 2250e. Jak widać, Krell tytułując integry w nazwie modelu umieszczał moc przy 4 omach, a końcówki moc przy 8 omach i jest bałagan - chyba bardziej zdezorientować co mniej zorientowaną klientelę.

Ale z tym się zgadzam w 100%. Nawet nie chce mi się tłumaczyć - to nawet nie pudrowanie, a "ruski makijaż", jak wiecie o co chodzi...

faktycznie mnie coś poniosła fantazja, chodziło mi o KAV-300i i S-300i, dzięki za czujność!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.