Skocz do zawartości
IGNORED

Lampucera DAC


Rekomendowane odpowiedzi

Do mini można założyć kość CS4398, a przynajmniej chińczycy przewidzieli taką możliwość. Możliwe, że trzeba będzie gdzieś przełączyć format, ale nie wydaje mi się. Przyglądnijcie się zdjęciu które zamieściłem wyżej.

Jako, że mimo szczerych chęci kolegi @saxofon i @Le_G nie stałem się posiadaczem lampucery (z dwóch jedna) postanowiłem zamieścić mój układ na 6N1P + 6N6P.

 

Jak widać jest to typowy wzmacniacz różnicowy + wtórnik katodowy. Schemat przedstawia wersje z wyjściem symetrycznym. Jeżeli Ktoś nie ma zamiaru montować wyjść XLR to nie trzeba montować jednego z wtórników na wyjściu (jeżeli będzie taka potrzeba narysuje jak to ma wyglądać).

 

Zastosowanie źródła prądowego na tranzystorze zamiast rezystora katodowego we wzmacniaczu różnicowym pozwoliło na zwiększenie współczynnika CMRR i poprawienie parametrów desymetryzacji. Pozwala także na łatwiejsze ustawienie prądu katod wzmacniacza. Napięcie do diody doprowadzamy z płytki lampucery z 5V najlepiej przez filtr L1 + C3 (można pominąć) i rezystor 390 Omów.

 

Dioda LED musi być czerwona i na napięcie 1,2V. Są to takie starsze wersje z obudową w kolorze czerwonym, a nie przeźroczystym.

 

Przystępując do regulacji ustawiamy helitrim (polecam) R10 na około połowę (500 Omów miedzy masą, a emiterem). Włączamy układ i kręcimy tak, aby na anodach napięcie było zgodne ze schematem (spadek na R8 i R9 ok 100V). Ewentualne rozbieżności mogą wynikać z różnych parametrów połówek. Dlatego powinniśmy się postarać aby lampy do wzm. różnicowego były dobierane.

 

Napięcia na schemacie podane są podczas gdy układ pracuje i są tylko poglądowe. Rezystancja wyjściowa układu to około 90 Omów. Napięcie na wyjściu ok 5V. Numery pinów dla gniazda XLR męskiego.

 

Zamiast lamp 6N1P można użyć E88CC, a zamiast 6N6P - E182CC.

 

Dla tych których przerasta budowa tego źródła prądowego w katodach podaję, że dla 6N1P można użyć rezystora katodowego o wartości 330 Omów. Oczywiście nie kontujemy wtedy cewki L1, kondensatora C3, tranzystora, helitrima R10 i diody LED. Zwyczajnie podłączamy katody rezystorem do masy.

 

Można używać z lampucerą maxi, mini oraz innymi DACami z wyjściem symetrycznym. Układ ze źródłem jest odporny na DC offset.

 

Jeżeli będzie taka potrzeba mogę dorysować także zasilacz (lampowy, hybrydowy lub z diodami półprzewodnikowymi).

 

Na wszelkie uwagi, propozycje oraz pytania z przyjemnością odpowiem. Mogę także zaprojektować pod inne lampki.

Powodzenia ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tak jest to current sink.

Zakres regulacji to:

- dla minimum napięcie na diodzie przez max rezystancja R10 czyli 1,2V/1000Omów = 1,2mA

- dla maksimum wartość jest ograniczona napięciem Ucesat (dla dużych Ib 0,2V-0,6V) i spadkowi na rezystorze R10, ale myślę, że ograniczone parametrami granicznymi tranzystora (dla BC550 100mA).

Ucesat ogranicza ze względu na to, że to napięcie zostanie i będzie polaryzować lampy, ale w innym zastosowaniu to tak jak pisałem. W języku polskim zarówno current source i sink to po prostu źródło prądowe, a przynajmniej ja się nie spotkałem z osobnymi określeniami.

Nikt mnie nie poprawił, a w moim opisie wkradł się błąd. Minimum zakresu regulacji źródła to napięcie na diodzie pomniejszone o Ube, czyli 0,55-0,7V. Tak więc jest to ok 0,5 V / 1000 Omów = 0,5mA. Tak apropo lustra prądowego to wpadłem na pomysł zastosowania tutaj właśnie jego w roli źródła dzięki czemu uzyskamy kompensacje wpływów temperatury. Jutro podam schemat. Tylko nie będzie LEDa ;)

 

P.S. Ma ktoś zamiar budować ten układ? Czy w ogóle interesuje się ktoś tym tematem?

To jest lustro prądowe (zwiersiadło prądowe)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

@ Muzg

Mam ze dwa komplety Cirrusa (odbiornik, upsampler, DAC), na pewno będę coś chciał z tym zrobić. Taka lampucera od początku DIY :). I chętnie poeksperymentuje z lampami na wyjściu. Podoba mi się Twoja koncepcja stopnia lampowego coś trochę jak w SOHA, tam też tranzystory służą do ustalania punktu pracy lamp, hybryda na całego :). Będę Tobie kibicował z tym układem i pewnie go wykonam, ale trochę to potrwa, na razie trochę jestem zajęty.

Niech będzie, że to regulator prądu. Przy czerwonym ledzie (Von = 1,4V) jego działanie polega na odkładaniu napięcia Von - Vbe, czyli jakichś 0.8V, a prąd to będzie 0.8V/R. Czy to lustro, "zlew", czy jeszcze co innego... nie wiem, nie mam głowy do tego. :P A jak działa, to i tak wszyscy wiemy. :)

  • 2 tygodnie później...

Gaballus:

Przegladales ten schemat ? Podłączenie CS8421 do 4398 - popatrz na MCLK OUT z 8421 idzie do MCLK 4398 i tu jest jeszcze ok, ale dlaczego z 8416 tam dołączany jest jeszcze RMCK ???

Właśnie otrzymałem dziś Lampucere mini i zaczęło się - bawie się teraz przy CS4397.

 

Pisaliście kilkakrotnie w tym temacie iż pin 28 "Vref" - to bardzo ważne, aby umieścić jak najbliżej pinów kondensatory odsprzęgające do masy stosując jak najmniejszą lokalną pętlę masy (hula sobie do 6 MHz) - wniosek, że najlepiej wlutować wręcz na piny te kondki (NPO 0.01 uF i 100 uF low ESD lub tantal)

 

Czy macie już sprawdzone (firma, rodzaj) pojemności w tym mjejscu ? Czy zalecany przez producenta ceramik NPO 10nF nie degraduje dźwięku ?

 

.

Rewelacyjnie sprawdził się mi na miejscu zasilania analogowego (22) BGN 33/16V wprost na nóżkę CSa. Reczywiście potwierdzają się opinie z innego forum, że z tego DACa da sie uzyskać mnóstwo, lecz dużym nakładem pracy.

 

Jednak teraz (o zgrozo)zauważyłem, że na nogę (28)"Vref" musi być podawane to samo napięcie 5V co na analog daca (22).

Jak sobie z tym poradzić ? Przecież dołączając tam kolejny kond zmienię brzmienie - to tak jakbym bocznikował BGN 47/16 na 22 nodze !

 

Zastanowił się ktoś nad tym ? Może dławik miedzy nimi byłby dobrym rozwiązaniem.

cześć

Najlepiej rozszyć wszystkie zasilania i podać je z osobnych niskoszumnych stabów .

Bez tego można żonglować kondkami bez końca.

NPO są bardzo ok. 100nF lepsze niż 10.

 

Wartości elektrolitów 100uF są moim zdaniem mocno przesadzone.

Ta płytka gra świetnie potraktowana wartościami 47 uF , a podejrzewam że 22uF też wystarczy.

Ludzie... Nie wiem co się stało. Podłączyłem dziś Lampucere pod kompa coaxialem.

Wszystko grało OK. DAC ma dopiero 3 dzień.

Stwierdziłem, po co mam kupywać wbudowaną do kompa kartę muzyczną skoro z Lampucery uzyskam o niebo lepsze efekty i tak było

Grało to od podłaczenia już bardzo dobrze, po czym wyszedłem z pokoju i zostawiłem DAC na około 40min, by się rozgrzał.

 

Gdy wróciłem spowrotem, tu cisza. Wyłączyłem i załączyłem player, pogrzebałem z ustawieniach a tu nic.

Gdy podgłoszę mocniej wzmacniacz jednak słyszę, że gra cicho samymi wyskoimi tonami, a na udzerzeniu basu pojwawia się tylko zacharczenie.

Co się znowu stało ? Operacyjny wymieniłem, dalej to samo...

Tak zasilania do opa dochodzą. Dioda niebieska się pali, a stabilizatorze od cyfry jest 3,36V.

 

Zaintrugowała mnie jeszcze jedna rzecz, DAC znowu zaczął grać.

Ale proszę osobićie posiadaczy Lampucery by sprawdzili naprawdę dziwne zachowanie DACa.

Czy u was przykładając palec do kości przetwornika gwałtownie zanika dźwięk ?

 

I nie chodzi tu o naciskanie układu, tylko dosłownie kekkie dotknięcie go opuszkiem palca w pobliżu symbolu "C". Co si z nim dzieję ? Jestem zszokowany !

Opukaj uklad delikatnie jakimś plastikowym, cienkim patyczkiem aby dłoń była na tyle daleko, by nie w

prowadzać pojemności i nie zakłócać układ. To mi wygląda na zimny lut. Jeśli namierzysz okolicę niepewnego lutu, przelutij ją ponownie czystym grotem z niewielką ilością cyny i kalafoni. Ew. nadmiar cyny odessaj.

Pukałem w układ plaskikowym patyczkiem. Nic się nie działo. Wszystkie luty wyglądają idealnie.

Natomiast mam lekko uniesioną drugą nogę (M4), by móc ją podłączyć z odbiornikiem i uaktywnić tryb 96kHz.

Chociaż nie sądze żeby to miało wpływ, skoro jej funkcji nie jest zupełnie wykorzystana przy odtwarzaniu standardowego pliku 44,1kHz. Hmm...

 

Ponadto pojawił się kolejny problem. miałem lekko przekręcony balance we wzmacniaczu, na środkowej pozycji zauważyłem, iz prawy kanał gra ciszej. Gra wyrażnie, lecz dużo ciszej.

Mierząc te rzeystory w sprzężeniu opa mają podobne wartości. Co znowu nie tak ?

Może coś nie łączy. Podaj na oba wejścia ten sam sygnał (mono) żeby ustalić czy to nie jest np. wina źródła sygnału, wtedy szukaj rozwiązania na potencjometrach, przekaźnikach wyjściowych, itp. połączeniach.

Ale gdzie szukać, we wzmacniaczu ? Nie.

Zarówno podając wielokrotnie sygnał monofoniczny jak i stereo z CD obydwa głosniki grają równomiernie.

Natomiast z Lampucery ten jeden kanał gra dużo ciszej.

 

I jeszcze to zanikanie dźwięku, gdy tylko lekko dotknę kostkę CS4397. Co dziwne tylko w pobliżu loga "C" Po drugiej stronie, kostka nie reaguje nawet na przyciśnięcie.

Nie ma nikt koncepcji, nikt nie sprawdzał ? Czy może to jakaś fabryczna wada DACa, przebicie ?

Obstawiam zwarcie lub uszkodzenie jednego z symetrycznych wyjść kanału który gra ciszej w lampucerze co skutkuje utratą 6dB poziomu sygnału lub problem z desymetryzacją.

O !

Też od początku myślałem, że siedzi kość DACa.

Ale czy może ktoś powiedzieć, gdzie w polsce mogę kupić takowy CS ? On jest tak cholernie czuły ?

Chociaż sprawdę jeszczę sondą m.cz. na wyjściu kazdego konda za CSem czy to faktycznie on.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

tutaj są regularnie.schodzą szybko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.