Skocz do zawartości
IGNORED

Rezonans pomieszczenia odsłuchowego


louk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam problem z pomieszczeniem. Wzbudza mi się dość mocno w okolicach 66Hz. Pokrywałoby się to z częstotliwością rezonansową sufit-podłoga, jest to standardowa odległość 2,65m. Zauważyłem jednak pewną ciekawą rzecz gdy na próbę podłączyłem zamiast podłogówek parę monitorków. Gdy monitorki stały dość niso nad ziemią, efekt był podobny jak dla podłogówek. Gdy jednak podniosłem je znacznie ponad poziom szafek na których stoi sprzęt, dźwięk znacznie się poprawił. Nasuneło mi to podejrzenie, że ww. szafki mogą przyczuniać się do negatywnego efektu. Są to trzy szaafki o wymiarach 1 / 0,4 / 0,6m, każda z nich dodatowo przedzielona w środku przegródką (czyli inaczej, 6 komór o wymiarach 0,5 / 0,4 / 0,6m). Zrobienie próby z usunięciem szafek nie jest takie proste, łatwiejsze było by może ich wytłumienie w środku. Czy to ma sens? Czy wyłożenie ich w środku pianką wytłumiającą może przynieść jakieś rezultaty dla tak niskich częstotliwości? Na próbę wypchałem część z nich pościelami, kocami i czym tam jeszcze miałem, ale raczej bez rezultatów. Wpadł mi też do głowy dość szalony pomysł, a mianowice zastanawiam się czy nie można by części z 6 komór przerobić na rezonatory Helmholtza :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząć poprzecinać? To całkiem fajne szafki :) A zmierzyłem "na ucho", generując sinusoidę z kompa. Generalnie jest kilka wyraźnych dziur i wzmocnień, ale to wzmocnienie na 66Hz jest najwyraźniejsze. Teraz mi tak jeszcze wpadło, że 66Hz będzie też rezonowało na długości 5200 a to jest właśnie szerokość częsci salonu oraz długość kuchni która jest połączona z salonem 2 metrowym prześwitem. To chyba też może mieć wpływ... Czy coś takiego (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) może pomóc??? W których rogach to ewentualnie zainstalować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To,że po oddaleniu kolumn od podłogi zmniejsza się bas to nic nowego. Ja szukałbym problemu w może rozlazłym basie wydobywającym się z kolumn. I właśnie to może być przyczyną wzbudzenia. Sam właśnie będę szukał mocniejszego wzmaka do mich herbatników z tego względu. Wiem że mogę go bardziej kontrolować bo już to słyszałem tylko czekałem na lepszą koniunktórę pięniężną.

pozdr. umka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodzi o to, że w na odsłuchach w salonie mój wzmacniacz (Marantz PM7001) grał pięknie z tymi kolumnami (Dynaudio 72). Tylko źródło było inne, ale jego nie podejrzewam o aż taki wpływ, szczególnie na basy. Zresztą teraz wzbudza się również przy sinusoidzie generowanej z laptopa. Nie wiem, może to kwestia niewygrzania kolumn. Ale żeby aż tak, no chyba nie... Zauważyłem też, że oprócz nadmiaru w okolicach 66Hz, jest też kilka bardzo wyraźnych dziur, np. gdzieś między 50 a 60Hz, przez co dźwięk jest słyszalnie pozbawiony niższego basu (za to wyższego jest w nadmiarze). Rezonanse można teoretycznie zlikwidować rezonatorami Helmoltza a czym zlikwidować niedobory? To jakaś tragedia! Kuszą mnie te bass trapy z Allegro, tylko czy będą skuteczne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie "Himalaje" w paśmie to normalna rzecz w każdym, niezaadaptowanym pomieszczeniu. Twoje ma dość skomplikowany kształt, stąd trudno będzie się obyć bez zawodowego projektanta, który Ci wyliczy pułapki. Żeby były skuteczne, rezonatory musiałyby mieć dość dużą powierzchnię, lepiej wychodzą ustroje płytowe na suficie i/lub ścianach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przemeblować pokój i ustawić kolumny głośnikowe na krótszej ścianie. W obecnej konfiguracji to wyprostowane nogi to trzymasz pewnie na kolumnie. Zalecana jest dość spora odległość "kanapy odsłuchowej" od tylnej ściany. Próbowałeś już tego wariantu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurek87

czemu uważasz, że lepsze byłyby płytowe. myślałem, że najbardziej efektywne jast zamontowanie pułapek basowych w kątach...

 

chochla

aż tak długich nóg nie mam :) do kolumn mam jakieś 1,5m z miejsca odsłuchu. Nie wiem czy to coś pomoże, to 66 Hz to rezonans podłoga sufit (tak na marginesie, to chyba standardowa bolączka w standardowym budownictwie, bo to rezonans dla 2,65m) i w teorii (w praktyce też tak jest) zależy jedynie od wysokości miejsca odsłuchu. Ale faktycznie spotkałem się z zaleceniami, aby sytuwać kolumny na krótszej ścianie, czy to wynika właśnie z większej odległości od tylnej ściany? No ale wtedy mamy mniejsze od bocznych...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>czemu uważasz, że lepsze byłyby płytowe. myślałem, że najbardziej efektywne jast zamontowanie

>pułapek basowych w kątach...

 

Jeśli w kątach - to ok - pod warunkiem, że będą odpowiednio duże (ja mam na całą wysokość pokoju, ok. metr szerokie), ale i tak obawiam się że ostatecznie problem rozwiążą dopiero odpowiednio wyliczone ustroje sufitowe. U mnie same narożnikowe nie wystarczają - ale to dłuższa historia...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw kolumny głośnikowe na krótszej ścianie w odległości minimum 1 metr od tylnej ściany jeśli bas reflex jest z tyłu. Od bocznych minimum 70 cm.Nie doginaj kolumn zbyt mocno. Odległość kanapy od nich 2,5 do 3 metra.Obecna twoja 1,5 m odległość jest absurdalna.Kanapa od tylnej ściany minimum 1 metr i wszystko będzie okej:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chochla

Kolumny mają bas reflex z przodu. Dzięki za radę, ale przearanżowanie pokuju jest niestety właściwie niemożliwe ze względów estetycznych. To nie jest dedykowany pokój odsłuchowy, ale salon w mieszkaniu. Muszę coś zrobić z takim ustawieniem jak jest.

 

> jurek87

przytaskałem właśnie dzisiaj dwa 20 kilowe walce waty mineralnej Roockwoola. Wysokość 1m, średnica 55 cm. Gęstość wychodzi jakieś 80kg/m3. Ustawiłem toto w kątach jak na zdjęciach i rysunku i.... NIC! Kompletnie NIC. Żadnej poprawy, 66Hz jak było tak jest. Może jutro kupię jeszcze dwa, i poeksperymentuję z ustawieniem w innych kątach i ewentualnie ustawianiem jednego walca na drugim. Na ale to chyba nie wiele da, skoro przy dwóch nie ma żadnej różnicy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-20030-100008747 1217458432_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z watą to lepiej uważaj. to trujące.

 

materiał wytłumiający powinien się znaleźć w szafkach. ja tak zrobiłem u siubie, z tym że wytłumiłem kanał z instalacją przylegający do pokoju i połączony takim małym lukiem (zamkniętym) z pokojem. efekt jest niesamowity.

 

generalnie zasada brzmi - tłumić, rozpraszać. Twój pokój jest generalnie "łysy". taki pokój nie nadaje się do odsłuchów. powinieneś poustawiać tam więcej przeszkadzajek i wytłumić ten drugi - połączony (tak to wygląda, że jest połączony). sam miałem podobny problem i walczę z nim bez przerwy. najważniejsze jest to, że mam sukcesy. w dźwięku zmienia się b wiele. ogólnie sposobów na rezonanse jest mnóstwo. nie tylko dotyczą bezpośrednio akustyki ale i sprzętu. sprzęt też charakteryzuje się kontrolą basu i może sam z siebie wzmacniać rezonans sufit - podłoga.

 

ustawienie monitorów wyżej w oczywisty sposób zmniejsza rezonans. jeśli ustawisz je dostatecznie wysoko bas powinien wogóle zniknąć. to nie ma nic wspólnego z szafkami. tak BTW przy takim pomieszczeniu powinieneś interesować się tylko i wyłącznie monitorami, tyle że dobrze dobranymi do swoich upodobań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tą kanapą to oczywiście święta i podstawowa prawda. nie słucha się z głową przy jakiekolwiek ścianie. głowę musisz mieć oddaloną od ściany. pochodź sobie po pokoju w trakcie kawałka z wyraźnym rezonansem i zauważ jak się zmienia w zależności od tego gdzie się znajdujesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj chochli.

System Ci tylko zagra na krótszej ścianie. Spróbuj choć na próbę. Ja także miałem podobny problem. Wywaliłem wszystko na krótszą ścianę i teraz gra bajecznie. Głębokość sceny jest powalająca a bas ma doskonałą definicję i wypełnienie, nie wspominając o stereofonii.

 

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>przytaskałem właśnie dzisiaj dwa 20 kilowe walce waty mineralnej Roockwoola. Wysokość 1m, średnica

>55 cm. Gęstość wychodzi jakieś 80kg/m3. Ustawiłem toto w kątach jak na zdjęciach i rysunku i....

>NIC! Kompletnie NIC. Żadnej poprawy, 66Hz jak było tak jest.

 

Oczywiście, bo rezonanse w dole są związane tylko z kształtem i wielkością pomieszczenia. Gołą wełnę używa się tylko do średnich i wysokich częstotliwości. Rezonanse - tak przynajmniej jest u mnie - załatwia się ustrojami perforowanymi i płytowymi. W obu przypadkach sprowadza się to do hermetycznych skrzyń na suficie i ścianach, przy czym perforowane mają otwory w płycie czołowej. Pomijając same otwory, fakt ich szczelności ma krytyczne znaczenie, a w przypadku płytowych istotna jest też gęstość i grubość płyty czołowej. U mnie to są dwie grubości sklejki, ale to już musi wyliczyć projektant. Dwa narożniki mam zabudowane ustrojami perforowanymi, perforacja też oczywiście musi być wyliczona. Wewnątrz jest wełna zakryta agrowłókniną żeby nie pyliła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

louk,

 

zrób prosty eksperyment: cofnij kolumny i ustaw po bokach tej długiej szafki. Watę wynieś, chyba nie chcesz z nią mieszkać :-) Zrób potem test na owo 66 Hz, ale najlepiej na muzyce, gdzie najwyraźniej słyszysz ten rezonans. Porównaj dudnienie w dwóch punktach odsłuchowych bez zmian ustawień:

a) na sofie, gdzie normalnie masz zamiar słuchać

b) ustawiając swoją głowę dokladnie w geometrycznym centrum pomieszczenia, czyli zarówno w poziomie po szerokości, po długości, jak i na wysokości.

 

Napisz jakie są różnice w obu odsłuchach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak dalej bedziesz mial ustawiony sprzet to nigdy nie zagra nawet przecietnie.Przy tak duzych kolumnach masz je tylko 1,5 m od uszu?Nie uslyszysz nigdy niskich tonow.fala basowa jest dosyc długa i im dalej siedzisz ,wiecej uslyszysz.Pewnie teraz slyszysz tylko sredni i wysoki bas.Przestaw sprzet na sciane z oknem a roznica bedzie kolosalna.W sumie masz tylko dobrze wytłumiona podłogę.Spróbuj tez mocno skrecic kolumny do siebie,moze pomoze....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha jeszcze jedno-wywal ten mierny czincz,ktory posiadasz.Tragedia.Słuchałem i myslę sobie,ze niezle Rogoz czy kto tam kase nabija.A te opinie na forum to jakas szopka.Jeszcze raz nasze forum jest przykrywka dla niezlych interesow. Kup najtanszego Tara Labsa czy Resona albo jeszcze lepiej cos lepszego z drugiej reki to zobaczysz(uslyszysz roznice)Pozdrawiam!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam podobny pokój dokł. 5,5o/3,5 i mam sprzęt na krótkiej ścianie ,ponieważ na długiej nie dało się słuchać.Taką samą szafkę pod sprzęt do której za szuflady wcisnąłem watę używaną do wytłumiania kolumn owiniętą czarnym kocem.Nie mam żadnych problemów z dżwiękiem. Przestaw kolumny na krótka ścianę powinno być lepiej.Jeszcze jedno ,nie słuchaj na kanapie z głową pod ścianą.Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

louk

Przede wszystkim nie słuchaj rad ludzi, którzy dają je w KATEGORYCZNY sposób. W tej zabawie nie ma złotych recept, które sprawdzają sie zawsze.

ZWYKLE jest tak, że lepiej ustawić sprzęt na krótszej ścianie. Ale ja słyszałem naprawdę wysokiej klasy system, który lepiej grał ustawieniu podobnym do Twojego. Po przestawieniu go na krótszą ściane niby pasmo się wyrównało (nie było minimalnego, ale jakże przyjemnego podbicie na wyższym basie - ale w końcy chyba dla przyjemności słuchamy a nie dla osiągnięcia jakiejś mirycznej neutralnośći?), niby głębia była lepsza... Ale muzyce siedzieli sobie na głowie, nie było piwietrza w muzyce, znikneła gdzieś bezpośredniość i namacalność oraz rozdzielczość dźwięków.

Bardzo dobrze radzi Ci Edward i posłuchaj jego sugestii. Poeksperymentuj, rozstaw szerzej głośniki, pokombinuj z kątem dogięcia, odległościami. Nawet Audio Phisic nie wyklucza ustawienia na dłuższej ścianie, to masz link:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I nie wierz w objawione prawdy, że NIE WOLNO słuchać z glową przy ścianie tylnej. Pewnie, że lepiej jest, jak jest wolna przestrzeń, ale jak jej nie ma to nie znaczy, że sprawa stracona. Można wtłumić ścianę za słuchacze...

Pokombinuj, może faktycznie - jak mówią wszchwiedzacy - lepiej zagra na krótkiej ściane. Ale do casu jak SAM n ie sprawdzisz, to się nie dowiesz.

Pozdrawiam Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>depawelo

Czym wytłumiałeś ten kanał? Dlaczego uważasz, że do tego pomieszczenia nadają się tylko monitory? Nie jest w końcu takie

 

małe, ma 19,4 m2...

 

>jurek87

To ja już nie wiem jak to w końcu jest z tymi walcami z wełny mineralnej w rogach. W wielu postach na tym forum było to

 

opisywane jako podstawowy sposób walki z modami własnymi pomieszczenia. Oczywiście natknąłem sie też na opisy ustrojów,

 

których Ty używasz, ale to już nieco rzadziej. Acha, po przytaskaniu dwóch dodatkowych walców i przetestowaniu wielu kombinacji ich ustawienia, nie osiągnąłem wyraźnej poprawy, aczkolwiek w kilku konfiguracjach poprawa była ledwo, ale jednak słyszalna.

 

>Edward

Robiłem takie eksperymenty, latałem po pokoju i nasłuchiwałem :) Potwierdziły one w zasadzie teorię, tj. że dla 66Hz

 

natężenie dźwięku zmienia się właściwie tylko z wysokością, tj. jest stałe na całej płaszczyźnie na danej wysokości. I to

 

jest logiczne, bo to fala stojąca między sufitem a podłogą. Odpowiadając na Twoje pytanie, w połowie wysokości 66Hz nie ma prawie w ogóle, a w św geometrycznym centrum pomieszczenia basów w ogóle jest mało.

 

>dave37

Spróbowałem tego skręcenia kolumn, ale nie pomogło niestety. Dlaczego taki manewr może być pomocny w mojej sytuacji?

 

>stempur

dzięki za linka, to faktycznie ustawienie zbliżone do mojego. Spróbuję może wytłumić ścianę za miejscem odsłuchu. Czym to najlepiej zrobić? Pianka wystarczy czy wełna mineralna? Rozważam jeszcze zrobienie rezonatora Helmholtza dla 66Hz.

 

Tak ogólnie to co do przemeblowania to właściwie nie ma szans. Na krótkiej ścianie jest balkon a na długiej są zawieszone szafki które stanowią całość z szafkami które stoją na ziemi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ten sam problem miałem - mam ;-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>jurek87

>To ja już nie wiem jak to w końcu jest z tymi walcami z wełny mineralnej w rogach. W wielu postach

>na tym forum było to

>opisywane jako podstawowy sposób walki z modami własnymi pomieszczenia.

 

Nie jestem aż tak wnikliwym czytelnikiem tego forum, więc nie widziałem takich porad. Moje pomieszczenie było projektowane przez człowieka, który prowadzi katedrę akustyki na politechnice wrocławskiej. Projektował studio nagrań kumpla i na podstawie efektów jakie uzyskał wziąłem jego usługi w ciemno. Niestety fizyki nie da się oszukać. Fale o niskiej częstotliwości są długie i mają stosunkowo dużą energię, nic sobie nie robią z wełny. Dla nich liczy się: wielkość, kształt i materiały, z których zbudowane jest pomieszczenie. Żeby na nie wpłynąć trzeba zbudować dość duże powierzchniowo ustroje i o konkretnej, obliczonej sztywności itd. Musiałbym skończyć ten kierunek żeby wiedzieć dokładniej ;P Z rozmów z moim projektantem pamiętam jeszcze, że najbardziej istotny jest wyrównany czas pogłosu dla wszystkich częstotliwości i pod tym kątem projektuje się pomieszczenia studyjne. Zależnie od potrzeb ten czas pogłosu oczywiście będzie różny: większy do nagrywania instrumentów "lubiących" ambiens - np. perkusja, fortepian i bardziej "suche" - do wokali, gitar elektrycznych i jako pomieszczenia reżyserskie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suplement: Piszę tu o pomieszczeniach studyjnych, ale przecież ta sama fizyka działa w domu i cel jest zawsze ten sam: uzyskać dobrze brzmiące pomieszczenie. Zapewniam Was, że to jest nie lada wyzwanie nawet wtedy kiedy stoisz z wiertarką w ręku i pełnym garażem materiałów budowlanych, gotowy na wszystko ;-) Im mniejsze pomieszczenie tym trudniejsze, 20 m.kw. to dobra wielkość, o ile to nie jest sześcian, to powinno dać się bardzo ładnie zaadaptować. Problem tylko jeśli to jest salon i ma w określony sposób wyglądać. W takim przypadku chyba trzeba zatrudnić dobraną parę projektantów: wnętrz i akustyki. Na pocieszenie dodam, że jest w naszym pięknym kraju wiele budynków teatralnych itp. z kompletnie skopaną akustyką, bo ktoś kto trzymał ręce na kiesie, był - krótko mówiąc - za głupi żeby pomyśleć że projektując teatr nie wystarczy zadbać o jego wygląd. Pomieszczenie nie zabrzmi bez odpowiedniego i to często bardzo kosztownego, potraktowania.

 

Ależ się rozpisałem, uffff!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zadzwoń do 4sound - wiem, że robią odpowiednie rezonatory Helmholtza strojone na konkretną częstotliwość. Możliwe że to rozwiąże problem tego peaku na basie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.