Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony szpulowe.


Marek-41
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Linia tramwajowa to pół biedy... Tewę (Zakład produkcji półprzewodników) postawiono nieopodal Huty Warszawa i według opowieści jednego z pracowników - by zachować odpowiednią czystość powietrza w zakładzie założono ulepszone filtry w wentylacji. Niestety były strasznie drogie i przez bliskość huty trzeba było wymieniać je raz w tygodniu. (To się dopiero nazywa bezsens w planowaniu!)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjąłem walkę z Koncertem, a nie jestem elektronikiem. Nie nagrywa i nie odtwarza na jeden kanał, konkretnie lewy. Wiem, że jest kilku forumowiczów co Koncerta mają w jednym palcu stąd jeszcze raz prośba o fachowe porady od czego zacząć.

pozdr

PS. Można pisać na PW

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Pytania do posiadaczy Tascama 32.

 

Czy lewy talerzyk magnetofonu obraca się w prawo po włączeniu przewijania do przodu gdy magnetofon nie ma założonej taśmy?

I odpowiednio, czy prawy talerzyk obraca się w lewo po włączeniu przewijania do tyłu, gdy magnetofon nie ma założonej taśmy?

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania do posiadaczy Tascama 32.

 

Czy lewy talerzyk magnetofonu obraca się w prawo po włączeniu przewijania do przodu gdy magnetofon nie ma założonej taśmy?

I odpowiednio, czy prawy talerzyk obraca się w lewo po włączeniu przewijania do tyłu, gdy magnetofon nie ma założonej taśmy?

 

GM

W taki sposób jest tam realizowany naciąg taśmy. Podobnie jak w moim Sony TC 765.To magnetofony mające po trzy silniki. Czyli lewa szpulka to oś lewego silnika, prawa....prawego i osobny silnik napędzający koło zamachowe i jego oś, czyli capstan.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G.Mark.

Tak . tak się kręca talerzyki w szulowcach ,jak napisał Kasjel,trzysilnikowych .

Sterowanie tymi silnikami odbywa się za pomoca napinacza -lub czy.Oczywiście jeśli maszyna posiada elektroniczne połączenie tychże napinaczy.

W zależności od tego ile jest taśmy na każdej ze szpul ,napinacze zmieniaja wysokość położenia i odpowiedni czujnik podaje potrzebna moc na dany silnik w danej chwili i opcji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj napęd jest załączany uniesieniem napinacza . Wystarczy lekko go podnieść i siniki kręcą .

KOncert kręci bez podnoszenia napinacza ,trzeba tylko zakryć czujnik fotokomórki . Studer bez napinacza uniesionego nie drgnie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

G.Mark.

Tak . tak się kręca talerzyki w szulowcach ,jak napisał Kasjel,trzysilnikowych .

Sterowanie tymi silnikami odbywa się za pomoca napinacza -lub czy.Oczywiście jeśli maszyna posiada elektroniczne połączenie tychże napinaczy.

W zależności od tego ile jest taśmy na każdej ze szpul ,napinacze zmieniaja wysokość położenia i odpowiedni czujnik podaje potrzebna moc na dany silnik w danej chwili i opcji

 

Pięknie dziękuję za odpowiedzi.

Takie zachowanie powinno również występować w T 32, gdyż to wynika z układu zasilania silników szpul.

Przy, np. przewijaniu do przodu, prawy silnik pracuje z pełną mocą, a lewy dostaje tylko tyle prądu, aby się obracać w prawo i wytwarzać odpowiedni naciąg taśmy. I vice versa przy przewijaniu w tył.

No chyba, że "dawka" prądu na silnik hamujący jest na tyle mała, że wytwarza on siłę hamującą, ale nie obraca się przy braku taśmy. To jest chyba jednak naciągania teoria.

Niestety ten konkretny egzemplarz T32, nie obraca lewego talerzyka przy przewijaniu do przodu. Lewy talerzyk obraca się w prawo, przy braku taśmy, przy odtwarzaniu co jest właściwe.

No nic, jak będę miał "pacjenta" na biurku to się zobaczy co w trawie piszczy.

 

GM

 

P.S. T32 nie ma sterowania siłą naciągu taśmy poprzez napinacze taśmy. Jedynie pod prawym napinaczem jest czujnik obecności taśmy. Jego opadnięcie w maksymalną dolną pozycję wyłącza napęd. Wystarczy go podnieść ręcznie i napęd się uruchamia.

Edytowane przez G.Mark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podniesieniu prawego napinacza i włączeniu przewijania do przodu, lewy talerzyk stoi.Sprawdziłem przed chwilą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz zrobić taką samą próbę dla przewijania do tyłu?

 

GM

Przy przewijaniu do tyłu prawy stoi.W czasie włączenia odtwarzania bez taśmy, a z podniesionym prawym napinaczem jest tak jak piszesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez paul_67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sony TC 765 są osobne potencjometry montażowe do regulacji siły naciągu taśmy podczas odtwarzania i przewijania. O sile ciągu silników decydują również napinacze. A zmienia się on wraz z ilością nawiniętej taśmy na szpulę. W Tascamie 32 powinno być podobnie.

Masz serwisówkę ? Pewnie tak, ale w razie czego mogę ci wysłać.

 

Albo z resztą...nie mam tego magnetofonu, to lepiej nie będę się odzywał :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncert i Studer również mają takie trymerki regulacyjne dla silników przewijania . W Koncercie sam je sobie ustawiałem ,A Studera boję sie ruszy co uważam za słuszne . Poza tym wszystko dziala jaK NALEŻY WIĘC NIE MA NAWET POTRZEBY

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Przy przewijaniu do tyłu prawy stoi.W czasie włączenia odtwarzania bez taśmy, a z podniesionym prawym napinaczem jest tak jak piszesz.

 

Super. Wielkie dzięki za info. Ostatnia prośba i będzie wszystko jasne. Czy po włączeniu przewijania, np. do tyłu, na prawym nieruchomym talerzyku, da się wyczuć lekki opór przy jego ręcznym obracaniu?

 

W Sony TC 765 są osobne potencjometry montażowe do regulacji siły naciągu taśmy podczas odtwarzania i przewijania. O sile ciągu silników decydują również napinacze. A zmienia się on wraz z ilością nawiniętej taśmy na szpulę. W Tascamie 32 powinno być podobnie.

Masz serwisówkę ? Pewnie tak, ale w razie czego mogę ci wysłać.

 

Albo z resztą...nie mam tego magnetofonu, to lepiej nie będę się odzywał :-)

 

Serwisówkę do T32 oczywiście posiadam. :-) Napinacze w tym magnetofonie są "martwe" jeśli chodzi o naciąg taśmy wywoływany przez silniki. Jest w nim układ "motion sensing" działający przy przewijaniu taśmy, która to funkcja w tym T32 nie działa właściwie. Przy połowie taśmy na szpulach magnetofon traci siłę przewijania i się zatrzymuje. Prawy napinacz opada i stop.

 

GM

Edytowane przez G.Mark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Wielkie dzięki za info. Ostatnia prośba i będzie wszystko jasne. Czy po włączeniu przewijania, np. do tyłu, na prawym nieruchomym talerzyku, da się wyczuć lekki opór przy jego ręcznym obracaniu?

 

Odp.:Nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez paul_67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezbyt często wymieniamy paski - podaję wymiary Dx2x2 mm:

12/14/16/18/20/22/23/24/25/26/28/30/33/35/38/40/42*/45/48/52/55/60/62/65/68/70/72/75/78/81/88/95/100/110/115/125/130. Średnicę D paska obliczamy mnożąc przez 4 jego długość po złożeniu i dzieląc następnie przez 6.28. Przykład: pasek napędowy w UHER-ze Report 4200 = 37.8mm x 4 = 271

271/6.28 = 43.1

pasek jaki powinien być założony ma D = 42 mm

Pozdrawiam

Zbyszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam właśnie rozebranego Tandberga TD-20A na stole. Prawy kanał nagrywa z nieznacznym obniżeniem wysokich tonów, lewy minimalnie je zawyża i mam wrażenie, że słychać minimalne zniekształcenia tonów najniższych. Chcę poprawić prąd podkładu dla lewego (zwiększyć) tak aby ilość wysokich była mniejsza i zgodna z oryginałem; mam nadzieję, że to również zlikwiduje zniekształcenia. Co zrobić z prawym - też wyregulować bias (obniżyć) czy regulować rec. equaliz. (oznaczenia z naklejki wewnątrz obudowy) ? Oczywiście cały tor wyczyszczony. Podczas odtwarzania dobrze nagranej taśmy wszystko jest ok, dlatego nie chcę ruszać wzmacniacza odczytu.

Wojtek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz instrukcję serwisową? Jak nie ,to ci podeślę.Tam jest dokładnie opisane ,jak regulować prąd podkładu.

 

A zanim zaczniesz regulację,sprawdz,czy czyste styki ma przełącznik :monitor: On czasami,szczególnie gdy sprzęt długo nie był używany potrafi robić psikusy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz instrukcję serwisową? Jak nie ,to ci podeślę.Tam jest dokładnie opisane ,jak regulować prąd podkładu.

 

A zanim zaczniesz regulację,sprawdz,czy czyste styki ma przełącznik :monitor: On czasami,szczególnie gdy sprzęt długo nie był używany potrafi robić psikusy.

Oczywiście mam serwisówkę i jest otwarta :). Jak regulować bias wiem, natomiast nie wiem czy to tylko bias odpowiada za brak wysokich w jednym kanale. Wyregulowałem wzmocnienie - tzn wyrównałem kanały, ustawiłem bias dla każdego kanału optymalnie na sygnale 1o kHz, ale nadal jeden nagrywa górę nieznacznie słabiej. Słychać to na słuchawkach, różnica jest minimalna ale jest. Głowica wygląda b. dobrze, ani śladu zużycia, oczywiście czyściutka.

Na dzisiaj kończę. Jak jeszcze coś wymyślę to będę dłubał dalej.

W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem już o tym, ale nie mam jak sprawdzić. W Damie Pik ustawiałem na słuch ale przy głowicy uniwersalnej to proste i działa dobrze. Przy dwóch głowicach to raczej kiepski pomysł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem już o tym, ale nie mam jak sprawdzić. W Damie Pik ustawiałem na słuch ale przy głowicy uniwersalnej to proste i działa dobrze. Przy dwóch głowicach to raczej kiepski pomysł.

Włączasz nagrywanie sygnału 10khz i podsłuchująć po taśmie na słuchawkach delikatnie przestawiasz skos głowicy nagrywającej,aż uzyskasz równy zapis na obu kanałach.W trójgłowicowcach jest to znacznie prostsze od dwugłowicowców.Oczywiście trzeba ostrożnie i zapamietać wstępne położenie .No i musi być pewne,że głowica odtwarzająca jest dobrze ustawiona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączasz nagrywanie sygnału 10khz i podsłuchująć po taśmie na słuchawkach delikatnie przestawiasz skos głowicy nagrywającej,aż uzyskasz równy zapis na obu kanałach.W trójgłowicowcach jest to znacznie prostsze od dwugłowicowców.Oczywiście trzeba ostrożnie i zapamietać wstępne położenie .No i musi być pewne,że głowica odtwarzająca jest dobrze ustawiona.

Co masz na myśli pisząc "skos głowicy" ? W instrukcji są 4 określenia - czy chodzi o azymut ? Właściwie mogę spróbować.

W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem. Zmiany azymutu nie poprawiły sytuacji. Różnice są niewielkie i słychać je tylko przez słuchawki w szczególnych momentach nagrania. Dam sobie spokój i trochę ponagrywam. Po czasie może sprawa się unormuje - albo coś się dotrze albo ja przywyknę. Dzięki za odzew.

W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeszcze raz (ostatni) mogę zapytać ?

Podjąłem walkę z Koncertem, a nie jestem elektronikiem. Nie nagrywa i nie odtwarza na jeden kanał, konkretnie lewy. Wiem, że jest kilku forumowiczów co Koncerta mają w jednym palcu stąd prośba o fachowe porady od czego zacząć.

pozdr

PS. Można pisać na PW

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam szanownych forumowiczow i prosze o pomoc.

Chodzi o reporterski magnetofon UHER REPORT STEREO IC. Posiadam taki wlasnie sprzęt ktory wydaje sie byc dzialającym - przewija w obie strony bez problemu - natomiast po wcisnieciu PLAY magnetofon nie reaguje. Na moj rozum nie jest to wiec wada silnika. Ponadto guzik PLAY nie wyskakuje po wcisnieciu STOP - jest jakby zblokowany do polowy i trzeba mu pomoc - chyba ze wcisniety jest guzik PAUSE - wtedy PLAY sie "odblokowywuje"

Dokladniej mozna zobaczyc to na krotkim filmiku ktory nagralem -->

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moze ktos ma jakis pomysl co moglo sie stać, gdzie szukac i jak ewentualnie naprawic tą rzecz.

A moze jest ktos z trojmiasta kto moglby pomoc?

Bede bardzo wdzieczny za wszelkie sugestie.

Dziekuje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez havier3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam szanownych forumowiczow i prosze o pomoc.

Chodzi o reporterski magnetofon UHER REPORT STEREO IC. Posiadam taki wlasnie sprzęt ktory wydaje sie byc dzialającym - przewija w obie strony bez problemu - natomiast po wcisnieciu PLAY magnetofon nie reaguje. Na moj rozum nie jest to wiec wada silnika. Ponadto guzik PLAY nie wyskakuje po wcisnieciu STOP - jest jakby zblokowany do polowy i trzeba mu pomoc - chyba ze wcisniety jest guzik PAUSE - wtedy PLAY sie "odblokowywuje"

Dokladniej mozna zobaczyc to na krotkim filmiku ktory nagralem -->

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moze ktos ma jakis pomysl co moglo sie stać, gdzie szukac i jak ewentualnie naprawic tą rzecz.

A moze jest ktos z trojmiasta kto moglby pomoc?

Bede bardzo wdzieczny za wszelkie sugestie.

Dziekuje

UHER-y REPORT z serii 4000 tysiące dzielą się na mono A/B bez napinacza symbol np S/L lub z napinaczem symbol S/L IC oraz UHER-y REPORT 4200/4400 stereo bez napinacza

oraz 4200/4400 IC z napinaczem są to wszystko magnetofony dwu głowicowe, UHERY REPORT 4200 MONITOR <dwuślad> REPORT 4400 MONITOR <czterościeżkowy wszystkie mają napinacz taśmy przy lewym talerzyku i być może on jest rozregulowany [odkręć blachę osłonową i postaraj się uregulować naciąg, wciśnięty klawisz pauzy zawsze należy podnosić ręcznie.Za play [ i za rec] odpowiedzialny jest także stan paska napędowego [to ten !!!] najkrótszy D= 42x2x2mm [ o przekroju kwadratowym oryginalny Uhera o przekroju trójkątnym w Polsce jest nie do kupienia]

Pozdrawiam

Zbyszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiadomym portalu pojawiło się na prawdę sporo części do magnetofonów Philips, warto zrobić zapasy, gałki też można kupić. Są też oryginalnie nagrane szpule Made In USA, sam kupiłem dwie sztuki, zachęcam do poświęcenia czasu pewnemu działowi, na pewnym portalu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.