Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  339 członków

Grundig Klub
IGNORED

Klub Miłośników Starych Grundigów


jakub102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

ELO P.27 :)

 

W świecie Grundiga nowe są przeważnie płyty z muzyką, przynajmniej u mnie ;) Z innych ciekawostek to przeanalizowałem sobie dokładnie dźwięk Philips CD960 i Philips CD304. O tym jednak napiszę może później, a teraz podam przykład jak dziwny jest ten swiat. W poniedziałek system grał mi jakby słabiej, ale zwaliłem to na karb poweekendowego zmęczenia i przejścia do szarej rzeczywistości tygodnia. Uznałem, że może trafiła się słabiej nagrana płyta. We wtorek nie dało mi to już spokoju, bo wyraźnie czułem, że czegoś w brzmieniu brakuje. Coś się przymuliło, dynamika spłaszczyła, uciekło trochę życia i swobody z muzyki. Myślałem, że może źle wcisnąłem przyciski albo gdzieś źle podłączyłem kabelki przy okazji porównań odtwarzaczy Philipsa. Nie ma wyjścia - trzeba sprawdzić, ale wszystko z tyłu urządzeń było podpięte prawidłowo. Stwierdziłem, że jak już sprawdzam to wezmę próbnik i sprawdzę jeszcze kable zasilające pod katem polaryzacji systemu. Bingo - to było właśnie to :) Prawdopodobnie podczas sprzątania "wypięły się" wtyczki odtwarzacza oraz przewzmacniacza z ups i zostały włożone odwrotnie. Po wpięciu wtyczek zgodnie z oznaczeniem faza/neutralny wszystko wróciło do normy i znów zagrało tak jak jestem przyzwyczajony. Polaryzacja całego systemu to niby drobiazg, ale jednak okazało się, że to bardzo istotna rzecz dla dobrej jakości dźwięku.

 

Bardzo ciekawe jest też to, że im dłużej gram na tym systemie tym gra mi on lepiej, a więc zupełnie odwrotnie niż działo się do tej pory. Przeważnie wraz z osłuchaniem, przyzwyczajeniem się do brzmienia pojawiały się pierwsze uwagi, zastrzeżenia, wady. A przy zestrojonym Grundigu uczę się możliwości systemu i parę razy zostałem zaskoczony tym, że może on zagrać lepiej niż myślałem. Wraz z czasem z nim spędzonym doceniam go bardziej. To taka dodatkowa satysfakcja oprócz płynącej tej z tego jakim brzmieniem system gra.

To oznaka ,że masz dobrze spasowany system...Znacie się już.:) I każda ingerencja będzie dla ciebie słyszalna...ale mniej dla gości ,szczególnie nie osłuchanych ...albo trochę głuchych :):) hehe Co tam u Ciebie gra jeśli można się spytać? I jak to jest ustawione itd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten system to klasyczny zestaw rekomendowany i przez Grzegorza, i przez Massimo: CD960-XV7500-Aktiv Box40. Ustawienie jest opisane parę wpisów wyżej. Parę lat temu byłem 'zielony' w temacie, więc w ciemno wziąłem to co polecili wspomniani koledzy, którzy w temacie Grundiga siedzą dłużej niż ja żyję ;) Wiesz, warto było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przepraszam za mały off-top, ale może kogoś zainteresuję.

Sprzedam konfiguracje opampów wg opisu ze strony Grega.

Cena za układy jak za cenę samych części.

 

OPA627/AD825 - 50PLN para (lutowane)

OPA627/AD797 - 50PLN para (nielutowane)

OPA627/OPA134 - 50PLN para (nielutowane)

OPA627/OPA604 - 50PLN para (nielutowane)

 

Układy służyły do testów podczas tuningu Philips'a CD150

Sprzedaje tylko w parach. Do ceny należy doliczyć KW - do ustalenia.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem sobie odtwarzacz cd Denon DCD 800 w miejsce Philipsa CD304, którego wałkowałem wieczorami przed snem przez parę dni. Metodologia porównania była prosta, jak w CD304 - gniazdo słuchawkowe odtwarzacza i słuchawki Takstar TS-671 (zmodyfikowane). Włączyłem Marka Grechutę z Anawą, składanka złota kolekcja Dni Których Nie Znamy, dobra jako płyta testowa. Rany, ale ten Denon jest słaby w porównaniu do CD304 :( Zamiast głosu Grechuty, żywej wielowymiarowej materii, był jakiś blady płaski hologram, żywcem wyjęty z Gwiezdnych Wojen, na pewno kojarzycie te wyświetlane przez R2-D2. Przy CD304 w DCD800 było może z 20-30% głosu Marka, nie wiem gdzie się podziała cała reszta. Słuchałem z bólem serca, bo przecież znam te nagrania i wiem jak w nich Grechuta czaruje. Beznamiętnie odczytane, jakby z kartki na szkolnym apelu, W Malinowym Chruśniaku przepełniło czarę goryczy - wyłączyłem Denona. Mając świeżo w pamięci brzmienie CD304 nie byłem po prostu w stanie słuchać tak słabo odtworzonej muzyki. Mam to szczęście, że za jakiś czas powinien wrócić tam CD7550, a on o ile pamięć nie płata mi figla grał Grechutę z jeszcze większym czarem niż CD304.

 

Nie wiem jaki Greg znalazł patent na DCD800, że udało mu się go zmusić do dobrej gry. Tym większy szacunek. W wersji fabrycznej i bez systemu towarzyszącego jest dużo, dużo słabszy niż mi się ostatnio wydawało, gdy słuchałem go w systemie. Kwestia nagrań myślę, bo w innych aż tak bardzo nie wyłożył się jak na Grechucie.

 

Przełączyłem sobie parę razy wtyczki odtwarzacza i przedwzmacniacza w dużym systemie, aby wyłapać co dokładnie zmienia się w brzmieniu, gdy nie ma polaryzacji. Przede wszystkim dół pasma basu zostaje wycofany, a wysuwa się jego srodkowa i górna część. Znika też spora część powietrza wokół instrumentów, a wraz z tym skrócone zostają wybrzmienia. Dwie najbardziej słyszalne róznice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma więc niestety tak dobrze w każdym przypadku, że podłączamy sobie coś z listy rekomendowanych i już mamy dobre brzmienie. Jeżeli nie zna się patentu na dane urządzenia nawet znajomość patentu na sam system i okablowanie to może być za mało. Próbuję czasem innych źródeł z listy Grega, ale dzięki handlarzom coraz trudniej o nie w znośnych kwotach. Chyba mają tę listę wykutą na medal, i to złoty ;) Miłośnicy dorównują do nich cenami i w ofertach sprzedaży jest jak jest. Udało mi się z rekomendowanych nabyć 3 dobre źródła, parę słabszych, i chyba na nich poprzestanę. Nie jestem kolekcjonerem, u mnie sprzęt gra 7-14 godzin dziennie, czasami dłużej, typowe narzędzie, wół roboczy. Byłem kiedyś zdecydowany na zakup DCD1290, już się za nim rozglądałem, ale kwota 500-600 zł jaką życzył handlarz oraz inne wydatki chwilowo ostudziły mój zapał. Dzięki za info, że może być z nim podobnie jak z DCD800. Tyle, że DCD800 kosztował mnie flaszkę czystej, ale wiadomo, nie u handlarza, bo ci biorą odtwarzacz za flaszkę, a potem wołają sobie za niego skrzynkę... Nie zliczę już ile razy pytając skąd tak wysoka cena słyszałem "tyle jest warty, bo jest polecany przez Gregaudio" ;) Biznes is biznes, nie mają litości czy umiaru w przebitce. O salonach vintage czy jak się szumnie nazywają studiach vintage u nas to nawet szkoda pisać, sezon na jelenia trwa na całego. U nas w kraju "tanio już było". Z drugiej strony, słuchając jak gra sprzęt z listy i porównując go z innym sprzętem na podobnym pułapie finansowym to trochę tacy handlarze mają jednak rację ;) Tyle, że sprzęt z listy naprawdę dużo taniej jest poza granicami Polski. Taki DCD1000 leży po 15-20 zł i nikt go nie chce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 20zl nie kupi nowej taśmy do lasera. Te lasery stare i tak są dużo lepsze od nowych pracują 25 lat i czytają cdr których nie było kiedy powstawały. Mamy w firmie nagrywarkę topowy model made in Japan znanej firmy Co dwa lata trzeba wymienić laser za 300zł. Juz 3 razy wymieniany laser i systematycznie pada co dwa lata . To reguła od nowości 25-26 miesięcy i koniec czytania i nagrywania zaraz po gwarancji .Laser oryginalny japan wymieniany w serwisie autoryzowanym firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Te lasery stare i tak są dużo lepsze od nowych pracują 25 lat

Dobrze piszesz, pracują ;) czyli ich żywot wkrótce się zakończy. Oczywiście jest ryzyko, jest zabawa. ;)

Sam osobiście mam sentyment do tego cd (zwłaszcza że miałem go w wersji GAT) tylko ten "mankament laserowy" jest tą łyżką dziegciu w tym muzycznym miodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten system to klasyczny zestaw rekomendowany i przez Grzegorza, i przez Massimo: CD960-XV7500-Aktiv Box40. Ustawienie jest opisane parę wpisów wyżej. Parę lat temu byłem 'zielony' w temacie, więc w ciemno wziąłem to co polecili wspomniani koledzy, którzy w temacie Grundiga siedzą dłużej niż ja żyję ;) Wiesz, warto było.

No aktywne 40 maja potencjał ...po prostu mają już srednice glosników ,które mogą cos oddać. Xv7500 można pominąć bo mozna cd z regulacja zastosować...no ale jak masz inne garmofon itp...no to warto. Cd 960 tez nie musi być ...ale to bardzo dobre cd jak cos tam się w nin zrobi.....

 

Dobrze piszesz, pracują ;) czyli ich żywot wkrótce się zakończy. Oczywiście jest ryzyko, jest zabawa. ;)

Sam osobiście mam sentyment do tego cd (zwłaszcza że miałem go w wersji GAT) tylko ten "mankament laserowy" jest tą łyżką dziegciu w tym muzycznym miodzie.

NO wiadomo pomieszczenie trzeba miec odpowiednie do danego zestawu :):)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zastosować cd z regulacją, sprawdzałem, ale sprawdziłem też przedwzmacniacz i naukę z tej lekcji wyciągnąłem taką, że nie bez powodu rozwiązanie z przedwzmacniaczem do końcówek mocy jest znacznie częściej stosowanym rozwiązaniem.

Gramofon włącza sobie kobieta w Studio 2020, słuchaliśmy przedwczoraj z Box500, firmowy komplet Grundig, jak z katalogu, ale czegoś mi tam brakuje. Niby jest barwa, scena, ale nie jest to niestety jakość jak z płyty cd. Trochę to gra za miękko, za bardzo złagodzony 'atak' dźwięku, brakuje szczegółów, mikrodynamiki, choć ogólnie da się słuchać. Nie wiem może trzeba wymienić tam igłę na nową? Jak poznać kiedy trzeba wymienić? Jestem w temacie adapterów zielony, więc poprosiłem kolegę, żeby mi to ustawił, ale musi znaleźć odpowiedni szablon do tego Duala. Oświecił mnie, że jeżeli ma być dobrze to nie może być ustawiane z uniwersalnym szablonem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KU PRZESTRODZE: FORUMOWICZ O NAZWIE

 

SeQuenser

SPRZEDAŁ MOJEMU ZNAJOMEMU TUNER GRUNDIG RT200. BYŁ OWINIĘTY W DOŚĆ CIENKI KARTON PODWÓJNIE JAK ROLADA...BEZ DODATKOWYCH ZABEZPIECZEŃ.

PO WYJĘCIU TUNER MIAŁ UŁAMANY PRZYCISK KW-LUPE

NA 2 DZIEŃ PO OTRZYMANIU PRZESYŁKI ZOSTAŁ WŁĄCZONY DO SIECI TUNER NIE ŁAPAŁ STEREO NA ŻADNEJ STACJI RADIOWEJ W PRZECIWIEŃSTWIE DO INNYCH TUNERÓW ZNAJOMEGO.

A PO 3 MINUTACH TUNER ZACZĄŁ SIĘ GRZAĆ I SPALIŁ SIĘ BEZPIECZNIK W SEKCJI TUNERA ....A SAM TUNER MÓGŁ BYĆ WŁĄCZONY DO SIECI.

PO ZA TYM SPALONE BYŁY ŻARÓWKI OD STEREO I PODŚWIETLENIA ORAZ WSZYSTKIE DIODY.NA DODATEK KABEL SIECIOWY BYŁ ŁĄCZONY W JEDNYM MIEJSCU NA PLASTER DO RAN.

 

KOLEGA UDOSTEPNIŁ MI KORESPONDENCJE , O ZAPEWNIENIU ,ŻE TUNER DZIAŁAŁ PRZED WYSYŁKĄ:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden handlarz potraktował drugiego handlarza jak handlarz i handlarz się oburzył, że został potraktowany po handlarsku ;)

 

Jeden z tych "kolegów" święty nie jest, wyruchał kilkadziesiąt osób na aledrogo i to tylko przez ostatni rok. Komentarze negatywne nie kłamią ;)

Edytowane przez 4m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

____________________________________________

.............nie o to chodzi by złapać króliczka, ale by ciągle gonić go!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma co się nawzajem przestrzegać przed mniej lub bardziej nieuczciwymi sprzedawcami.

Po 10 e-mailach i 20 telefonach na całym tym interesie kolega odzyska z bidą 50 zł, a i tak zostanie z uszkodzonym sprzętem.

 

Kilka razy chcieli mnie naciąć.

Trzeba działać szybko i pewnie.

 

Pierwszą moją reakcją po odbiorze paczki jest telefon do sprzedającego z JASNĄ I ZDECYDOWANĄ informacją, że to nie jest to co miało być i że JESZCZE DZISIAJ SPRZĘT ODSYŁAM (na swój koszt, trudno).

I nie bawcie się w odpytywanki co działało, a teraz nie działa, czemu nie ma 2 śrubek, a na zdjęciu chyba były, że dioda spalona, a że to, a że tamto a miało być 100% sprawne itd itd.

Sprzęt do pudła, kurier i po sprawie.

 

A pisanie jakichkolwiek emaili, bawienie się w dziesiątki nieodebranych telefonów działają tylko na korzyść krętacza, który - nie ma się co oszukiwać - dokładnie wiedział co sprzedaje.

Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ani kasy, ani sprzętu :) Plus wtopy na przesyłkach. A tak przynajmniej jest sprzęt na części :)))

 

Kupiłem ostatnio ponad 30 letnie słuchawki od faceta z zagranicy, jak się okazało pasjonata. Sprzedający przepraszał mnie, że nie zachował mu się karton, a w ramach przeprosin dorzucił własnoręcznie zrobiony piękny stojak oraz części zapasowe do tych słuchawek.

 

Połowę sprzętu klubowego też nabyłem poza Polską. U polskich handlarzy słabo, 50/50 niestety. Na jeden zakup udany przypada jedna wtopa i sukcesem wtedy jest odzyskanie pieniędzy za sprzęt, bo tylko raz na kilkanaście zwrotów sprzedający (pozdrawiam Zieloną Górę) zwrócił też koszty wszystkich przesyłek. Parę razy kontakt się urwał, dwa razy straciłem i kasę, i sprzęt. Musi mnie naprawdę mocno przycisnąć, żebym kupił sprzęt od rodaka handlarza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyniosłem do DCD800 przedwzmacniacz X-55 z stosu egzemplarzy zapasowych. Nie jest to urządzenie rekomendowane wśród grundigowych, ale lubię jego dźwięk, relaksuje mnie wieczorem, tworzy fajny klimat, trochę jak z klubu lat 70-tych. Pierwszy egzemplarz na stałe pełni funkcję wzmacniacza słuchawkowego przy DAC podłączonym do laptopa. Połączenie X55 z DCD800 szybko przyniosło informację, że korzystanie z wyjścia słuchawkowego odtwarzacza to pomyłka. Odnosi się to też do CD960. Ogólny charakter źródła nie ulega zmianie jednak np. DCD800 zamiast oceny szkolnej 2= w towarzystwie X55 wystawiłbym ocenę 3-. Szału wciąż nie było, ale też już nie tak tragicznie, że nie dało sie słuchać Grechuty ;) Denon poszedł do szafy, a X55 przeniosłem wieczorem do systemu z XV7500, porównywałem sobie te dwa światy. XV7500 ma dużo zalet, ale sam w sobie ma też małe wady. I tak sobie słuchałem, myślę 'północ, czas spać', a na zegarku 5 rano :)

 

Wina Grundiga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie panów.

Ostatnio sprawiłem sobie Boxy 506a, moje pierwsze porządne kolumny (wcześniej tylko słuchawki). Postanowiłem je rozebrać, żeby dostać się do zwrotnicy i zbadać stan kondensatorów. A tam... plastelina jako uszczelnienie głośnika niskotonowego! Czy to jest normalne, czy może raczej ktoś już wcześniej kombinował przy tych kolumnach?

Przy okazji, jakie jest wasze doświadczenie z żywotnością kondensatorów w zwrotnicach Grundigów? Warto się w ogóle zabierać za ich wymianę, czy raczej powinny być w porządku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio sprawiłem sobie Boxy 506a, moje pierwsze porządne kolumny (wcześniej tylko słuchawki).

 

506 są słabe, szkoda na nie kasy. Zamiast wydawać 3 razy po 100-200 złotych, jak za 506a, i mieć 3 słabe modele lepiej jest wydać raz 600 zł i mieć sprzęt dobry. Jeżeli chciałbyś zbudować system oparty wyłącznie o urządzenia Grundig i jeżeli ma to być system wysokiej jakości, wtedy lista modeli jest naprawdę skromna. Zresztą próbowałem w weekend oderwać się od systemu zestrojonego i wrócić do starych systemów Grundigowych, które kiedyś zanotowałem sobie jako ciekawe i dobre do dokładniejszego sprawdzenia. Z 5 zestawień bazujących na 1 źródle cd i 1 źródle winyl jako tako obronił się z zastrzeżeniami jeden system. System dostrojony jednak zmienia optykę, postrzeganie brzmienia, podnosi wymaganą poprzeczkę jakości.

Edytowane przez 4m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

506 są słabe, szkoda na nie kasy. Zamiast wydawać 3 razy po 100-200 złotych, jak za 506a, i mieć 3 słabe modele lepiej jest wydać raz 600 zł i mieć sprzęt dobry. Jeżeli chciałbyś zbudować system oparty wyłącznie o urządzenia Grundig i jeżeli ma to być system wysokiej jakości, wtedy lista modeli jest naprawdę skromna. Zresztą próbowałem w weekend oderwać się od systemu zestrojonego i wrócić do starych systemów Grundigowych, które kiedyś zanotowałem sobie jako ciekawe i dobre do dokładniejszego sprawdzenia. Z 5 zestawień bazujących na 1 źródle cd i 1 źródle winyl jako tako obronił się z zastrzeżeniami jeden system. System dostrojony jednak zmienia optykę, postrzeganie brzmienia, podnosi wymaganą poprzeczkę jakości.

Dzięki za radę, jednak tak jak napisałem, są to moje pierwsze kolumny hi-fi (wcześniej tylko słuchawki i tzw. "głośniki komputerowe"), więc na razie mi one wystarczą. Prędzej czy później pewnie będę wymieniał na coś lepszego, wtedy na pewno wezmę pod uwagę jakieś wyższe modele Grundigów.

Zboczyłeś totalnie z tematu, a ja dalej nie mam odpowiedzi na moje pytania - z tą plasteliną to normalne? Jak to wygląda z żywotnością kondensatorów w zwrotnicach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

poszukuje monitorów w średnim rozmiarze (nie na podstawki lecz nablatowe)

http://allegro.pl/grundig-super-hifi-box-650-1117-i7028841515.html

czy warto te paczki reanimować

czy ten sound craft wysokotonowy (albo jak tam jest raczej 3-way component) oryginalny?

 

pozdr

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

poszukuje monitorów w średnim rozmiarze (nie na podstawki lecz nablatowe)

http://allegro.pl/grundig-super-hifi-box-650-1117-i7028841515.html

czy warto te paczki reanimować

czy ten sound craft wysokotonowy (albo jak tam jest raczej 3-way component) oryginalny?

 

Moim zdaniem oba wysokotonowe są nieoryginalne. Co do reszty, nie wiem, ktoś odkręcał też basowe (odwrotnie założona osłona). 600 zł to dużo, nawet jakbyś chciał potem sprzedać na części to Ci się nie zwróci. Same wysokotonowce sprawne, są bardzo trudne do zdobycia. Czasami można upolować zepsute oryginały i dać je do naprawy (ostatnio nawet takie sprzedałem), ale to znowu koszty. Lepiej poczekać na okazję (ebay niemiecki, kleineanzeige lub nasze rodzime portale). Od czasu do czasy coś się pojawia.

____________________________________________

.............nie o to chodzi by złapać króliczka, ale by ciągle gonić go!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem oba wysokotonowe są nieoryginalne. Co do reszty, nie wiem, ktoś odkręcał też basowe (odwrotnie założona osłona). 600 zł to dużo, nawet jakbyś chciał potem sprzedać na części to Ci się nie zwróci. Same wysokotonowce sprawne, są bardzo trudne do zdobycia. Czasami można upolować zepsute oryginały i dać je do naprawy (ostatnio nawet takie sprzedałem), ale to znowu koszty. Lepiej poczekać na okazję (ebay niemiecki, kleineanzeige lub nasze rodzime portale). Od czasu do czasy coś się pojawia.

 

a za jaką kwote warto - koleś idzie na targowanie?

uwzględniając zakup takowych od Ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.