Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  339 członków

Grundig Klub
IGNORED

Klub Miłośników Starych Grundigów


jakub102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W czwartek miałem okazję posłuchać systemu który kolega Tomek kupił w Niemczech, w tak niesamowitych okolicznościach. Sprzęt faktycznie wygląda jak nowy. Grundig box 850a prof grają po prostu wspaniale w tym zestawieniu. Są znacznie mniejsze niż mi się wydawało (niewiele większe od 650 prof).

R 35 to również miłe zaskoczenie. Ten z kolei jest ogromny :) Ale gra to wszystko jak milion dolarów. Jeden z najlepszych systemów jakie miałem okazję słuchać. Duke Ellington z całą orkiestrą w malutkim mieszkaniu w bloku. Piękny wieczór.

Jeszcze raz gratuluję koledze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam. Panowie na początek napiszę, że jestem mocno poczatkujacy w temacie. Zakupiłem ostatnio głośniki CT 300 po dość niskiej cenie. Bardziej z ciekawości niż z jakiegoś innego powodu. Podlączyłem je do wzmacniacza marantz PM 510 i slucham. Próbowałem różnych kombinacji z ustawieniem, odchyleniem, na podłodze na szafce itp. Porównując je do box 8000 a tylko takie mam w swojej skromnej kolekcji grundiga to w ogóle nie grają dołem a przesadnie srodkiem. Przy muzyce z dużą ilością instrumentów wręcz meczą na tyle, że aż mój kot wychodzi z pokoju a zwykle siedzi ze mną i słucha ;-) Co śmieszne przy dzisiejszych próbach żona zeszła z górnego piętra i kazała mi iść w cholerę z tymi głośnikami bo ją bas męczy. Z kolei przy próbie nagrania koncertowego wokal + fortepian radzą sobie całkiem przyzwoicie. Moje pytanie jest takie, te głośniki są po prostu słabe i odstawić je na półkę czy komponować dalej z ustawieniem lub innym wzmacniaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit: Dopiero teraz doczytałem, że pytasz o Ct 300 a nie box 8000

Box 8000 to kolumny podstawkowe, muszą grać na komodzie, regale lub przygotowanych podstawkach min 50x50 na wysokości okolo 35-55 cm o ile dobrze pamiętam. Samo odchylenie do tyłu już dużo daje tak samo jak szerokość rozstawienia a szczególnie odległość od ściany. W tym temacie Greg dokładnie opisuje jak rozstawić kolumny, co prawda nie box 8000 ale możesz ściągnąć od niego i sam dobrać pod siebie.

Od tego zacznij.

Edytowane przez Adam_59656
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. Czytam po kolei cały temat i dotarłem min do postu Pana Grzegorza na temat rozstawienia. Dzisiaj lub jutro pokombinuje z 8000 bo je lepiej znam i już jestem z nimi trochę osłuchany. Bardzo mnie ciekawi czy przemeblowanie w pokoju coś zmieni w dźwięku.

 

Tak pytałem o CT 300 bo zastanawiano się czy dalej się z nimi męczyć czy ustawić je od razu pod ścianą jako wygluszenie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jest na allegro taki zestaw http://allegro.pl/show_item.php?item=5657788329#imglayer czy warto zainwestować w ten konkretnie wzmacniacz i tuner? Pani czeka na moją decyzję odnośnie zakupu. W opisie jest info że wzmacniacz jest lekko uszkodzony. Trzeszczy pokrętło wolume.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynasz od dupy strony. Zastanów się w która drogę chcesz iść a później kompletuj do niej klocki. Grundig gra pięknie ale w zestawie! Nie wystarczy Ci jeden losowy element np v7000 i delektujesz się dźwiękiem. Greg ułatwił tą drogę bo rozpisał co z czym gra. Nie jesteś pierwszym, który kompletuje takie zestawy więc z dostępnością będzie ciężko i przygotuj się na wydatki. Przelicz metry pokoju w którym ma stanąć taki zestaw. Dobierz głośniki potem wzmak, kable i CD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem. Chcę skompletować zestaw polecany przez Pana Grzegorza czyli 7550 v7000 i box 650 prof. Jako że znalazłem wzmak pasujący do tej konfiguracji pytam czy warto zainwestować ponieważ jest info, że wzmak trzeszczy przy kręceniu wolume. Poniewaz nie znam się na serwisie wolę zasięgnąć opinii osob które się na tym znają lepiej ode mnie. Przy okazji można nabyć tuner który się przyda ponieważ domownicy słuchają często radia, zresztą sam często odpalane zet chili.

 

Pokój ma wymiary ok 4.5 na 5 metrów. Mogę wykorzystać całą szerszą ścianę na rozstawienie zestawu jednak w jednym jej rogu jest kamienny kominek o szerokości około 1.5. Zostaje około 3 metrów do wykorzystania. Nie wiem jednak czy bezposrednia obecność kominka nie wpłynie na jakosc odsluchu.

Edytowane przez kanar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie 22m z 650? stanowczo za duży metraż. Pomyśl nad 850 lub nawet 1500. Jest to salon to kolumny oprócz tego, że grają mają też wyglądać. A skompletowanie zestawu w stanie igła w odpowiednim kolorze może okazać się wcale nie łatwe a tym bardziej ani tanie ani szybkie.

Co do v7000 zobacz czy w okolicy jest ktoś kto umiałby to naprawić i zapytaj o koszta.

Do box 650 pro bardziej pasuje ja 220, który jest na olx również z tunerem w połowę niższej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Rozumiem koncepcję, najpierw wybieram pomieszczenie potem głośniki, wzmacniacz itd. Odnośnie wyglądu to naprzeciwko mojego warsztatu mam bardzo zaprzyjaźniony zakład stolarski i rozmawiałem już na temat budowy odpowiednik szafek, stojaków itp. mam nadzieję, że będę mógł liczyć na pomoc forumowiczów odnośnie materiałów, wymiarów itp. Mogą też zająć się renowacją samej obudowy głośnika ale tu boję się rozkręcani, wyciągania wszystkich elementów, nie wiem czy można sobie tak bezkarnie rozebrać i złożyć takie głosniki bez późniejszego wpływu na dźwięk. Zmierzę dokładnie pokój i podam metraż co do centymetra ale i tak dziękuję za podpowiedź w zmianie koncepcji, moja jak się okazuje była zła i wiem już dlaczego zacząłem od nie tej strony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzylem dzisiaj pokój. Jest mniejszy niż myślałem. Ściana dłuższa 4.4 metra, ściana krótsza 4. Zestaw chciałbym ustawić na ścianie dłuższej, odliczajac kominek w rogu zostaje mi 3 metry sciany do wykorzystania. Na przeciwko okna. Jeśli mógłbym liczyć na jakieś uwagi to bede wdzięczny. W razie czego służę jakimś schematem lub zdjęciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem. Chcę skompletować zestaw polecany przez Pana Grzegorza czyli 7550 v7000 i box 650 prof. Jako że znalazłem wzmak pasujący do tej konfiguracji pytam czy warto zainwestować ponieważ jest info, że wzmak trzeszczy przy kręceniu wolume. Poniewaz nie znam się na serwisie wolę zasięgnąć opinii osob które się na tym znają lepiej ode mnie. Przy okazji można nabyć tuner który się przyda ponieważ domownicy słuchają często radia, zresztą sam często odpalane zet chili.

 

Pokój ma wymiary ok 4.5 na 5 metrów. Mogę wykorzystać całą szerszą ścianę na rozstawienie zestawu jednak w jednym jej rogu jest kamienny kominek o szerokości około 1.5. Zostaje około 3 metrów do wykorzystania. Nie wiem jednak czy bezposrednia obecność kominka nie wpłynie na jakosc odsluchu.

 

kanar - jeżeli uważnie czytałeś wątek to wiesz że dość trudno kupić dobrze grający v7000. O wiele łatwiej JA220. Tylko jest różnica mocy. Zależy też/więc jakiej muzyki słuchasz i z jaką mocą. Faktycznie pod 650tki łatwiej dopasować Sanyo i ta konfiguracja wg moich doświadczeń troszkę lepiej prezentuje wokale a v7000 instrumenty akustyczne. Generalnie 650 nie są raczej dla miłośników rocka choć basik niczego sobie. Mnie wystarcza bo rocka słucham stosunkowo niewiele.

 

Niemniej wg moich doświadczeń (pokój 20 m2) 650tki prof zupełnie wystarczają z Sanyo JA220. Słuchałem też 850 i jest OK ale 1500 nie mam więc się nie wypowiadam.

 

Generalnie nie ma znaczenia w jakiej kolejności zbierzesz klocki - i tak muszą być wszystkie zalecane przez Grzegorza - dopiero wtedy ma szansę to zagrać.

Potencjometr to faktycznie kwestia zakupu PR o ile ścieżka nie jest już zbyt mocno wytarta. Tego nie wiemy - zawsze lepiej kupić nie trzeszczący niż trzeszczący ;-)

Ja bym Ci polecał jak podpowiada Adam raczej iść w stronę JA220 jeżeli celujesz w 650tki.

 

Co do pokoju masz niestety układ zbliżony do kwadratu - ale jak się nie ma co się lubi ... narysuj rzut pokoju z meblami lub wrzuć zdjęcia. Opis jest zbyt enigmatyczny aby coś doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Czytam uważnie ale jestem dopiero w połowie, pewne rzeczy ciężko mi zrozumieć innych nie rozumiem w ogóle ;) Kolega Adam podpowiedział o zestawie na olx, skontaktowałem się z osobą wystawiającą ogłoszenie, za tydzień jak będę jechał na spotkanie w tamte okolice to przy okazji sprawdzę i odbiorę sprzęt. Wzmacniacz JA220 i tuner JT230L. Muzyka aktualnie dużo wokali, koncerty z niedużą ilością instrumentów, wokal + fortepian, rock raczej rzadko coś w stylu Dżem jeśli już. Ale słucham dość głośno. W razie czego zawsze można szukać kolejnego zestawu ;) Na allegro widziałem dwa zestawy, jest zarówno 650 jak i 850 cena nie za niska ale i nie powala więc pod zakupiony wzmacniacz można by już coś dopasować.

 

Schemat pokoju, aranżacja w tym momencie dowolna, mam zielone światło od żony, tylko jest warunek, żeby na przeciwko kanapy był tv czyli zapewne między głośnikami. Meble itp mogę dopasować. Pokój jest dość wysoki, prawie 2,8 m, zaokrąglone rogi sufitu. W rogu kominek wysoki do sufitu, płyta trawertyn, ścianki boczne piaskowiec ale niegładki. podłoga drewniana, belka dębowa 2 cale na legarach drewnianych, pod spodem pusto. Jest możliwość abym podłączył osobną linię elektryczną bezpośrednio od licznika. Schemat poniżej. Jeśli potrzebne będzie zdjęcia lub jakieś informacje to piszcie.

 

http://www.fotosik.pl/zdjecie/a60c7c8d0d9600bf

 

W pomieszczeniu 20m2 dobrze jest słuchać na 850 ponieważ 650 mogą mieć trochę mało basu.

Ja mam 1500 w pomieszczeniu 16m2.

 

U mnie będzie 17,6 metra ale za to wysoki pokój więc tez mnie to zastanawia. Problem też jest taki, że jak głośniki stoją na ścianie z kominkiem to basu najwięcej jest przy drzwiach i pomiędzy głośnikami, za to w tych miejscach ciągnie się jak smoła zarówno w głośnikach z bass relexem (jamo prestige 120) jak i na obudowie zamkniętej (box 8000).

Edytowane przez kanar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grundigów na sprzedaż na przestrzeni roku jest kilka. Głównie od handlarzy. Sprzęt z opisu i zdjęć wszystko igła, gabinetowy itp. a w realu bywa różnie.

Wczoraj na ebay za niecałe 1400zł z przesyłką poszły 1500a prof w idealnym stanie. Też z jakiegoś komisu czy innego handlarza ale oczywiście bez możliwość zwrotu.

Nie jestem pierwszym, który powie, że zakupiony sprzęt pograł kila dni lub tygodni i trafił do naprawy. Albo z takiej naprawy dopiero co wrócił z ceną o 100% wyższą. Często polepiony u szwagra za flaszkę i trafia na allegro.

Wierzcie mi, że takich obserwujących rynek jest nie mała garstka. A głośniki w dobrym stanie i cenie nie wiszą dłużej jak 12h i już są zaklepane.

Jak ktoś już ma taki zestaw to raczej się go nie pozbywa i nie wierzcie w wyprzedaże kolekcji. Szkoda kasy.

Maniacy systemu, jaki polecicie gramofon?

Robił ktoś podstawki DIY wzorowane na BF4 lub podobne?

Edytowane przez Adam_59656
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam dziękuje za celną uwagę, rozumiem, że taki zakup to dla mnie ryzyko bo sam nie jestem w stanie sprawdzić głośników nawet jak podjadę osobiście odebrać.

 

Panowie wrzucilem schemat pokoju. Czy ściana z kominkiem na przeciwko okna to dobry wybór? Pytam bo wkrótce będę zaczynał remont. I tu pojawia się kolejne pytanie. Chcę pociągnąć zasilanie na odpowiednią ścianę. Bezpośrednio od licznika. Szukam właśnie na forum informacji na ten temat ale może ktoś z was już przerabiał ten temat i ma jakieś uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"

taki zakup to dla mnie ryzyko bo sam nie jestem w stanie sprawdzić głośników nawet jak podjadę osobiście odebrać.

 

Nie zrażaj się tylko jak coś będzie wymagało naprawy droższej niż wartość zakupu. Po takiej naprawie w dobrym serwisie powinien działać kolejne 30 lat :)

Zapytaj w dziale o akustyce.

Greg w rzucie swojego pokoju rozstaw głośników miał na 1,8m więc możesz je rzucić i na węższą ścianę. Chociaż polecał bym rozstaw na tej 4 metrowej. Bo jak by nie patrzeć odejmując szerokość kominka to będzie ta szersza. Kabel prądowy rzuć na obie ściany, korzystać nie musisz z dwóch kontaktów a jak byś chciał zmienić rozstaw to zawsze się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok postaram się tym nie zrażać :) Aktualnie zbieram informacje o zasilaniu i akustyce. Pojawiły się już pierwsze próby i zmiany ustawień, jeszcze do końca nie jestem pewny efektów bo nigdy nie sluchalem zestawu "wzorcowego" ale powoli zbieram jakieś doswiadczenia. Na początek próby z pradem, wziąłem najgrubszy przedłużacz jaki miałem i wpiąłem do niego zestaw, wydaje się że jest lepiej ale nie potrafię nazwać co się poprawiło, ciekawe doswiadczenie. Dzisiaj jako że żona wyjechała to mam czas aby powalczyc że starymi meblami i je poprzestawiać. Aktualnie zestaw który mam najlepiej gra na płycie koncertowej Dżem Live Spodek 92.

 

Dzięki wszystkim za dotychczasowe uwagi, coś zaczyna się dziać, zapałem haczyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu źle zaczynasz... Na sprzęcie, którym dysponujesz może być nie słychać takich zmian jak kable głośnikowe, IC czy "prąd". Po prostu nie da się z niego wycisnąć przyzwoitej jakości- ograniczenia sprzętowe. Jak z Maluchem, możesz wymienić wszystkie części na nowe a i tak nie polecisz 200km/h. Zabawa za to może być przednia z takimi odsłuchami. Może masz też za mało odsłuchanych godzin żeby to usłyszeć.

Zacznij od zmiany ustawienia kolumn i słuchaj jaka jest różnica, co się zmienia, co słychać a czego brakuje. Zmieniając coś mózg na siłę też szuka różnic i może nie być to test miarodajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, ze ilość odsluchanych godzin to bardzo sluszny argument. Brakuje doświadczenia. Ale ponieważ lubię eksperymentować to wolny czas spędzam na roznych kombinacjach w zestawach które mam, żeby spędzić jak najwięcej godzin. Duzy problem jest taki ze w pracy mam duże wybasowane głośniki z których caly dzien leci radio. Pracuje sam i w ciszy jest ciężko. Ale widzę, ze sluch ma zle przyzwyczajenia i zrobię na jakiś czas odwyk od słuchania muzyki w pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zawsze wykorzystywać dłuższą ścianę pod warunkiem że nie ma kominka. Symetria ustawienia nie jest wskazana lepiej mieć nieco przesuniecie w jedna ze stron , tak żeby nie podbijać tych samych rezonansów pomieszczenia. Przed kolumnami i sprzętem mechaty dywan. Za głośnikami dobre wytłumienie grube zasłony inne kolumny itp . Kanapa czym bardziej mięsista tym lepiej pochłania . Nad kanapą wytłumienie np welurowe grube zasłony . Rogi pomieszczenia ja wytłumiam innymi głośnikami. Interkonekty nie powinny leżeć na regale , luźny zwis . Na podłodze na dywanie lub podkładki ze szmatek. Kabel zasilający też na miękkim. Kable głośnikowe też należy unikać drgających powierzchni np jak regał . Na podłodze drewnianej częściowo wytłumiane.. Wysokość głośników są różne w zależności od typu i wielkości głośników . Kierunkowość kabli nawet grundiga jest słyszalna ,wiec lepiej mieć ten właściwy. Wzmacniacze produkowane w Portugalii są wrażliwe na drgania i wymagają twardych powierzchni , jak podłoga lub marmurowe płyty. v1700 czy sanyo może stać na regale . Platformy antywibracyjne nie do końca zwalczają to zjawisko w serii portugalskiej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem małą rewolucję i poprzestawiałem meble. Boxy stoją na ziemi na ścianie prostopadłej do ściany z komikiem. Nie mam jeszcze szafki na której mógłbym postawić wszystko na raz i wyżej. Różnica jest duza nawet dla mnie, bas jest odpowiedni ilosc nowych szczegolow troche przytłacza. Siedze i slucham.

 

.post-60342-0-04624500-1443734707_thumb.jpg

Edytowane przez kanar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele wygłuszające na podobny zakres tłumienia też będą raczej miękkie i grube oraz drogie . Kot też z nimi da sobie radę. Zastosowałem grube welurowe zasłony z podszewką grubą i mięsistą. Bardzo bardzo ciężkie w stosunku do koca. Znalazłem je w ciupeksie , bo zrobienie podobnych ze sklepu to kilkaset zł a może i tysiąc. Wydałem pięćdziesiąt zł za cztery takie zasłony a pewnie w tej cenie nie kupię metra tego materiału plus robocizna.

 

Dywan sznurkowy z dość długimi nitkami tez pewnie będzie dobry i tańszy od zasłon czy paneli. Są różnej grubości nitek i długości.. Te bardziej puszyste lepiej pochłaniają . Stosuje jeden taki kawałem w rogu pokoju ścinek po zmniejszeniu dywanu w innym pokoju .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.